Elvi Sidheri: Italianët përqeshin kërcënimet e Kalifatit Mesjetar!

Me shumë shpoti. Kështu i janë përgjigjur italianët kërcënimeve të militantëve të Shtetit Islamik nga brigjet e Dernas dhe të Sirtes, rreth 300 milje nga bregu italian, se kalifatistët do të arrijnë një ditë në Romë.Militantët libianë të lidhur me organizatën fondamentaliste në fjalë...

Erida Çela Perlala: Një dorë lan tjetrën...

Po nis shkrimin tim me këtë fjalë të urtë që më ka frymëzuar në çdo hap të jetës time.. Nuk kam bërë vepra të mëdha ne jetë, por di, që nuk jam penduar për çfarë kam bërë deri më sot!Mund të shtoj për të plotësuar mirë këtë shkrim edhe një fjalë tjetër te urtë ...

Ramiz Bojaj: Strategjia e Blerandit, “tredhja” e popullit

Përderisa Qeveria e Kosovës kulmin e injorancës e arriti pas “përzënies” se popullit shqiptar nga trojet e veta, duke heshtur qëllimshëm përballë eksodit të madh qe e ka vërshuar vendin tonë këto ditët e fundit, në skenë dalin edhe tredhakët e pushtetit duke bërë thirrje qe mos të lindin fëmijë...

Mustafë Rugova: Liria e shfrytëzuar nga politikanët e korruptuar

Politikanet tanë të korruptuar e të shantazhuar nuk e kanë zgjedhë çështjen e marrjes me politikë për ta ndihmuar popullin, por siç po shihet,  për ta ndihmuar vetveten. Ka edhe përjashtime, por ato janë të rralla, ndërsa politikanët e tillë janë ende të pafuqishëm për të pasur ndikimin e tyre ...

Xharra: Me “Vetvendosjen”, diçka nuk është në rregull!

“As një qeveri nuk ka vepruar me minoritetet ashtu siç ka bërë Millosheviqi në Kosovë, ku ka vrarë, dëbuar dhe ka ushtruar gjenocid“.Kështu ka deklaruar në një intervistë për televizionin e parë publik gjerman ARD, zëvendëspresidentja e Parlamentit Evropian dhe raportuesja për Kosovën ...

Agim Mato: Sa herë më është dashur...

Sa herë më është dashur të bëj betime,kam vënë në bè kokën e nënës sime; Kam vënë në bè pa u trembur këtë truall,këtë bukë që me lot e kam gatuar; këtë  këngë që e mbartja mbi supe si Sizifi,e ma shembnin në humnera dhe e ngrija sërishmi. ...

Pal Neçaj: Stani në bjeshkë të Kakisë

Natën kur isha thellë në gjum,ëndërra m'çoi në bjeshkë te stani,dykrahët hapa ta përqafoj unë,më ktheu kurrizin nga inati. Peshperiti diçka i zëmruar,dekada tretur, harrove bjeshkën,idhëshëm stani më ka qortuar,n'rini ti na dashte dhe ne t'deshtëm...

Ramiz Selimi: Dikur emigrant, tani mjek në Linz

Dr. Sabedin Mustafa, mjeku me histori suksesi në mërgim! Në dy dekadat e fundit diaspora shqiptare ka ndryshuar jashtëzakonisht shumë, jo vetëm me integrimin në vendet ku jetojnë, por edhe më ngritjen...

Fahri Xharra: Shperngulja e madhe nga Sanxhaku

“Unë e njoh Shqipërinë dhe shqiptarët më mirë se popullin tim. Mirëpo kini kujdes! Shqiptarët janë të vegjël dhe të varfër,  e as nuk janë punëtorë të mirë. Ose janë shefa (eprorë) të mirë ose hajdutë të shkathët...... Një ditë nëse do të ndaheni r nga kullotat e pafundme të Perandorisë,  do ta hani...

Gjon Keka: Foto e rrallë e Gjergj Kastriotit në Itali

Ky imazh ka nje rendesi te vecant sepse ketu Gjergj Kastrioti Skenderbeu vjen ne Barolum apo Barleta pas nje vizite qe kishte ne Raguze ne vitin 1461,ardhja ne Itali kishte te bente me mbeshtetjen e tij ne kete vend dhe pas fitores ai u kthye ne Shqiperi per te vazhduar betejen me barbaret turq dhe forcimin e ...

Albert Vataj: Viktor Hygo, shenjtori i humaniz

Sot 213 vite më parë datëlindi Viktor Hygoi, ati i kombit francez, shenjtori i humanizmit tragjik, ai, kreatura shkrimore e të cilit e ngjizur prej tharmit thellësisht ndjesore, arritën të mbulonin të gjitha gjinitë letrare, nga lirika ...

Rrustem Geci: Poezia e Drita Lushit

Shpirt, bëma të sotmen dashuri, të ardhmen mirëqenie, të kaluarën të vlerësuar. Ndryshe, shpirtërorja ime do të ngec në sheshin e betejave, dhe të pakënaqësive të mëdha. Kështu shprehet shkrimtarja e talentuar, Drita Lushi, autore e dy librave me poezi, dhe të një libri me tregime. Më pëlqen ...

Agim Gashi: Dr. Manfred Köppel, njeriu që dhuron jetë

Në rrugën Tivoli nr. 26, mbi barnatoren „Tivoli“, gjendet ordinanca specialistike për smundjet e mushkrive, frymarrjes dhe alergjive të ndryshme që sjellin rrugët respirative.Pronar i kësaj ordinance është specialisti i vjetër dhe i njohur në këto anë...

Neki Lulaj: Misteret na i vranë shpresat

Nuk di pse po dalim nga djepi, pse po ikum nëpër male..?Rrugëve të pa krye labirintheve po kalojmë edhe kufijNë klasë me ngelën kujtimet rinore, çanta me libra dhe fletoreMerrni  të gjitha se  misteret mi  vrarë shpresat e  unë  më nuk do vi...

Ireshtansi: Vaksina kundër korrupcionit

Askund nuk gjen politikanë më të korruptuar dhe njëkohësisht më të duartrokitur se në shtetin Pakokë, thoshte shkenëctari Do. Kjo gjendje e pashpresë e shtetit të tij e kishte shtyrë atë në një përpjekje të gjatë për shpikjen e një vaksine që do t'i bënte zyrtarët shtetrorë të shmangnin...

Demir Krasniqi: Shtazët e shtëpisë lypin hallall

Sa herë  vjen  Bajrami  – shtazët bien në hall –Ia nisë Dashi – dhenve  , me iu lypë hallall !...Bëmani hallall , o, ju mori gra –Se përmbas Bajramit , nuk më shihni ma  ! Kasapët për sipëri , mua kanë me m’ ra –Copa – copa trupin , krejt kanë me ma ba !Trupin do t’ ma presin , mua , këta kasap –Mishin...

Fritz Radovani: Hapni dosjet! (3)

Në këte 70 vjetor të përmbytjes së Shqipnisë së Gjergj Kastriotit, nga terrori e krimet barbare të tiranisë komuniste të viteve 1944 – 1991, Përulem me dhimbje dhe respekt para të gjithë Atyne Viktimave të Pafaj, që jo vetem, u torturuen, u vranë, vuejtën, u zhdukën dhe shpesh me Heroizëm...

Reshat Kripa: Le të hapen dosjet!

Lexoj dhe para syve më dalin këta “shakaxhinj të përparimit”, Siç i quante Noli, që në një kor të përbashkët po këlthasin për hapjen e dosjeve të regjimit komunist. Madje përgatisin edhe disa projekt-ligje që ia paraqesin Kuvendit të Shqipërisë. Por nuk e dimë nëse përpiluesit e tyre kanë vuajtur...

Drita Lushi: Edhe dhimbja është Dashuri

Kur je pjesë e një kortezhi të gjatë dhe të largët, ke kohë edhe të  lotosh,edhe të mendosh, por edhe qeshësh, edhe të meditosh… njëkohësisht…sepse e tille është jeta, vazhdimësia.S’do të kisha marrë kurrë guxim të shkruaja për një vdekje,  po të mos ...

Dedë Preqi: Kosova nuk kryen detyrat e shtëpisë

Jeta i ka përgjegjësitë e veta dhe problemet e saj duhet të zgjidhen si detyra, të cilat i përmbushin normat konkrete të njeriut në kohë të lira dhe të vështira, për plotësimin e kërkesës së çdo momenti, duke e formuar fatin e tij si një krijesë e lirë në këtë botë. Ata që e cënojnë dhe e përdhunojnë ...

Aurel Dasareti: Teologjia është një shaka

Unë gjithmonë kam respektuar fenë e të tjerëve. Siç kam thënë, ka vetëm një Zot dhe shumë njerëz të hutuar.Diskutimet e shqiptarëve në tema teologjike, ideologjike, politike kanë prirje të krijojnë probleme të reja për cilindo problem që zgjidhin...

Islam Lauka: Sindromi i Luftës së Parë Botërore

Aneksimi i Krimesë nga Rusia, në mars të këtij viti dhe mbështetja prej saj e forcave separatiste ukrainase në Donjeck dhe Llugansk, bëri që shumë historianë, analistë, studiues e politologë të përsërisin pyetjen e shtruar para gjashtë vjetësh, kur në gusht 2008, Rusia ndërhyri ushtarakisht në ...

Flamur Harri: As skuqen, as nuk kanë frikë

I angazhuar prej vitesh ne nje lufte per mbrojtjen e interesave pronesore te familjes Harri, i pajisur me prokure te posaçme nga vellezerit e mi, ndeshem me procese te paperfunduara gjyqsore, kur nje dite te bukur te janarit 2015, vellai im Durimi zhvillonte séance gjyqsore me gjyqtarin Ramazan Avdiun...

Brahim Avdyli: Festimi i ditës së Shën Valentinit

"Qendra Shqiptare për Kulturë dhe Integrim", në Kreuzlingen, me datën 14.02.2015, në lokalin e saj, në mbrëmje, pati një festë të veçantë. Mua, më pat ftuar prej Rapperswil-it, pa më treguar. Familje, gra, burra e fëmijë kanë festuar së ...

Dila Gecaj: Qaj moj Kosova ime

Qaj moj nënë Kosovë, haj  medet,Kurrë ma keq s'ke qenë n'këtë jetë.Po te ikun vashat, ikun djelmënija,Të ka kaplu tmerri, të përbin varfëria ! Ca janë milionrea, pasuri bordele,Të varfërit s'kan as bukë, veshen me zhele.Disa kan pallate, vetura luksoze,Disa në kasolla, ngulfaten prej bloze!...

Përparim Hysi: Rrëfenja gazmore për ditët me shi

E mbaj mend mirë: në ditët me shi, në fshat, mblidheshim pas oxhakut dhe të mëdhenjtë tregonin ngjarje apo përralla.  Disa prej këtyre rrëfenjave i kam përjetuar dhe, si të tilla, po i sjell për lexuesit.  Unë besoj se kemi nevojë që dhe të qeshim ndopak....

Rrustem Geci: I munduri nga liria

Ika turpin të mos e ha me bukëika që të mos jem  i  poshëtruarika se  jam  një  gjysmë  i  rënëika se s´pata një shpresë  tjetër Gjatë jam konsultuar me vetentëra hallet bluar i kam në kokënjë shtëpi shteti ma premtoi,seatë që e kisha serbët ma dogjën...

Gratë kosovare në ISIS

Qamile Tahiri, 23 vjeçe, së bashku me dy fëmijët e saj, më i madhi vetëm pesë vjeç, ka gati një vit që jeton përkrah terroristëve të “Shtetit Islamik” në Siri (ISIS). Kjo grua e re nga Mitrovica, fillimisht është nisur në drejtim të “Tokës së Shamit...

Florim Zeqa: Lëreni të qetë engjëllin Rugovë

Reagimi i të ashtuquajturve pjestarë të OVL të UÇK-së ndaj dekorimit të presidentit historik të Republikës së Kosovës, shenjtorit Ibrahim Rugova nga ana e presidentit të Republikës së Shqipërisë, zotit Bujar Nishani, u bë shkas që më shtyjnë t'i themë dy-tri fjalë të dalura nga thellësia e shpirtit...

Aristotel Mici: Lidhjet Shqiptaro- Veneciane

Para se të shohim fakte dhe dokumente me rëndësi studimore  nga burime muzeale, që sjell  në fushën e  lidhjeve veneto-shqiptare Prof. Lucia Nadin, le të njihemi sadopak me Republikën e Venecies, ose si  e ka quajtur   populli  shkurt “Venetiku”.     Jeta e këtij qyteti nis me shekullin  ...

Ksenofon Dilo: Të lirë si edhe brenda vetes

Ose më saktë ashtu si ishim vetëm brenda jetës sonë. Sepse Babai- ILIA DILO SHEPERI- e shihte dhe e thoshte vetëm kur ishte i sigurt se ai tek të cilët drejtoheshin fjalët kishte shenjën e barazimit për sa i përket dashurisë dhe mirëkuptimit....

Xhafer Leci: Beogradi izolon Kosovën!

Serbia me mjeshtëri bindëse arriti të krijoj aleancë mobilizuese për ndalimin e migrantëve ilegal, me Gjermaninë, Austrinë dhe Hungarinë, duke përjashtuar Kosovën si një shtet jo- funksional, i pafuqishem- rëndësishëm për marrjen e detyrave, që i takojnë më shumë se sa katër...

Bekim Rexhepi: Milionerët e varfër

Ka diçka që fillimisht duhet ta komentoi si realitet, e që ka të bëjë më shtrëngesat e mendjes së shëndosh dhe lirisë së mbikëqyrur nga mafia e krimit dhe korrupsionit; prej nga del shija dhe dashuria për shtetin. Ndofta në këtë fotografi solidarizohej mania e ikjeve të fundit e shqiptarëve drejtë ...

Ramiz Dërmaku: Letër nga Diaspora

I nderuari Kryetarë i Kuvendit Komunal në Dardanë, z. Begzad  Sinani, në fillim të këtyre rreshtave pranoni t’falat më të  ngrohta dhe më të  sinqerta që burojnë nga thellësia e shpirtit tim. Unë si qytetarë i Komunës së Dardanës, me vëmendje të madhe e përcjell gjendjen nepër të cilën po...

Beqir Cikaqi: Kopër, Shkollë Shqipe edhe autor libri!

Në Kopër të Sllovenisë, të shtunen me 21 shkurt 2015, u zhvillua një aktivitet shumë i rëndësishëm nga bashkëatdhetarët tanë që jetëjnë në rrethinen e Koprit e më gjerë. Nikoqire e këtijë aktiviteti ishte Shoqata ...

Artur Vrekaj: Strategjia e investimeve kineze në Europë

Rezerva monetare e Kinës është afër shifrës së katër Trilion dollarëve, një shifër e konsiderueshme kjo për të bërë realitet investime në vënde të Europës Lindore dhe Juglindore ku përfshihen edhe Trojet Shqiptare. Kina nuk ble më valutë të huaj. Ajo i ka hequr kufizimit e lëvizjes së parave...

Fahri Xharra: ''Zbulim epokal'' i Kastriot Myftarajt

Demokracia pa nacionalizëm është e padobishme, bile edhe shumë e rrezikshme. Demokracia ,që në Shqyperi po na i thonë edhe shkërdhatokracia  e këtij lloji që aty po na zhvillohet të bënë me vjellë. E kam fjalën për demokracinë në lirinë e shtypit në Shqipëri...

Asllan Dibrani: Ku jeni ju Akademikët!?

Kosova ma morri epilog  dramatik  në të gjitha fushat. Ne derën e Kosovës  po troket  varfëria pasiguria  korrupsioni  dhe degjenerimi? Reaguan dhe  protestuan  gazetarë  , publicistë,  analistë qytetarë të thjesht ,ish ushtarë , veteranë , arsimtarë , xehetarët,studentët,  punëtorët  me pakënaqësi dhe...

Lekë Mrijaj: Momente që mbahen në mendje

Në jetën e njeriut janë disa momente që mbahen në mendje dhe për asnjë çast nuk harrohen gjatë jetës pavarësisht moshës se profesorit apo edhe ish-nxënësve të tij kjo ndodhë me persona të veçantë e të admiruar si...

Xhevat Rexhaj: CVP dhe LDK për bashkëpunim

Në Zvicër në bazë të statistikave jetojnë dikund 200 000 shqiptarë, duhet cekur se një numër i madh i tyre ka sot shtetësin zviceriane, dhe në realitet ata dhe ato janë pjesë përberëse e shoqërisë së këtij shteti. Kohët që pas lufta kanë ndryshue, me këtë edhe vet qasja dhe vet mentaliteti i shumë ...
Kryesore