Drita Lushi: TuNgjat’Jeta, Rozafë!

Ah, Kalatë…! Më tundojnë të shkoj drejt tyre,sepse nuk ka histori, që s’dua të njoh,e që s’dua të di.E kush më shumë se kështjellat e një Vendi, mbartin kaq shumë ndodhi, mistere, të vërteta, gojëdhëna, emra, luftra, lartësi sa vetë ato?Marr rrugën( me familjen time) drejt Shkodrës ...

Reshat Nexhipi: Trimëria e disa figurave shqiptare

Dy fjalët e parafundit të titullit, flasin  qartë se   në historinë e popullit shqiptar ka dhjetra e qindra raste të tjera trimërie, madje edhe më të rëndësishme se këto që qendrojnë në këtë tekst, të vendosura  pa ndonjë elaborim të posaçëm gjatë përzgjedhjeve të  tyre, nga ana ime, prandaj dhe...

Kolevica & Lolja: Ditar lufte i komandës gjermane (3)

Ditaret e luftës të Komandës Supreme të Forcave të Armatosura Gjermane (Kriegstagebuch des Oberkommandos der Wehrmacht, KTB OKW) në vitet 1940-1945 u mbajtën nga Zyra e Mbrojtjes Kombëtare pranë Shtabit të Operacioneve të Forcave Ushtarake gjermane ...

Reshat Kripa: Mos Harroni!

Duke dëgjuar fjalët e bashkëvuajtësve të mi, më dalin para syve, si në një ekran, portretet e paharruara të dy të përndjekurve  politikë, Xhemal Mustafarajt dhe Fadil Ndreut që, megjithë kërcënimin e forcave të sigurimit të zi të shtetit, që ende ishte në fuqi, më 27 nëntor 1991, hipën në shtizën ...

Kristaq Turtulli: Ne shkruajmë për të thënë të pathënën

Vitet rrjedhin rrëmbimthi, flokët na zbardhen dhe vitet na rëndojnë mbi shpatulla dhe,  jo rrallë është pëshpëritur, andej nga toka mëmë, ngaqë nuk para kanë qejf të hapin krahët. Ata të pushtetshmit në para, në art dhe kulturë. Pas një copë herë heshtjeje kur ne kemi ngulmuar, i kemi dëgjuar ...

Fahri Xharra: Kastriot Myftaraj, në shërbim të kujt?

“Bashkimi i shqiptarëve të Shqipërisë dhe Kosovës është i pashmangshëm dhe nuk mund të vihet në dyshim”, tha Rama gjatë një interviste për “Klan Kosova”. “Pyetja është si do të ndodhë. Do të ndodhë në kontekstin e BE-së si një proces natyral dhe i kuptueshëm nga të gjitha apo do të ndodhë si ...

Aleko Likaj: Në Paris një çmim për letërsinë shqipe

Romani Terre brûlée (Edition Non lieu) i autorit shqiptar Dashnor Kokonozi vlerësohet me: Çmimi kryesor i Sallonit të Librit të Ballkanit në Paris, 2015.Ka qenë një aktivitet që u organizua këto ditë për të pestën herë në mjediset e INALCO-s (Instituti Kombëtar i Gjuhëve...

Poezi rumune nga Flavia Cosma

Po të kisha mundësi të jem një shkëmbDo të isha një shkëmb.Po të kisha mundësi të jem një shqiponjëDo të isha një shqiponjë.Po të kisha mundësi të jem një diellDo të isha dielli më i përflakur në mesditë...

Ramadan Bozhlani: Demaskoni përgjegjësit

Periudha heroike kur qeniet kombëtare u shuan në përkushtim, u flijuan, u martirizuan dhe u  sakrifikuan duke u mveshur me atributet e heronjëve, dëshmorëve, invalidëve, veteranëve dhe ushtarëve për hirë të lirisë është përmbyllur me përfundimin e luftës në Kosovë...

Dërmaku: Kufijtë në mes të vdekurve dhe të gjallëve

Në mërgim ju do të jeni të trishtuar, të përbuzuar, të nënçmuar dhe të shkelur e të ofenduarë  ne heshtje dhe të harruar duke shetitur metropoleve të europës. Pa e njoftë kend  e pa ju njohur as kushi..,  në lokomativën zë e madhe të Europës.. As malli as loti s’do t’ju lërë të vdisni, as shtëpia e huaj ...

Demir Krasniqi: Këngë për Dëshmorin Mujdin Aliu

Një këngë t’ bukur po e këndoj ,Një dëshmorit po ia kushtoj ,Mujdin Aliun po e kujtoj –Lindë e rritë n’ fshatin Poroj ! N’ moshën  25 vjeçare –Shkoi në luftë  n’ bazë  vullnetare !U kyç n’ Ushtrinë Çlirimtare –Në  betejë atje n’ Koshare  ...

Asllan Dibrani: Lule Bajra dhe eleganca e saj artistike

Talenti i saj është shfaqur në moshën 5-6 vjeçare. Ajo me kureshtje ndiqte   radion  apo televizionin  me ndonjë shfaqje  koncertesh , apo edhe festivalesh. Talenti i saj si këngëtare   e vogël u shfaq edhe në manifestime programore si pioniere  e shkollës fillore. Krahas rritjes së saj fizik...

Mbi 42 % të grave në Kosovë pranojnë dhunën

Një hulumtim i kryer nga Agjencia e Statistikave të Kosovës dhe UNICEF-i tregon se krahasuar me vende të tjera të rajonit dhe në botë, gratë dhe vajzat e Kosovës kanë tolerancë mjaft të lartë ndaj dhunës fizike, duke lënë pas në mënyrë të ndjeshme Malin e Zi dhe Serbinë, madje edhe ...

Dukagjin Hata: Kosturi, mes letërsisë dhe politikës

Kur lexova romanin “Nën thonjtë e djallit” të shkrimtarit dhe publicistit Astrit Kosturi, m’u duk sikur po përjetoja ndjesinë e një ankthi sindromik, i cili e përshkon krye e fund këtë vepër të angazhuar letrare, për fatin e Shqipërisë dhe të shqiptarëve në këtë epokë traumatike të quajtur ...

Florim Zeqa: Veteranomania e patriotizmit folklorik!

Ashtu, sikurse të gjitha proceset në Kosovën e pasluftës, duke filluar nga shpërndarja e ndihmave humanitare, tenderëve, regjistrimet në fakultete, kontrabandimi i votës së lirë të qytetarëve, lidhja e koalicioneve paszgjedhore, ndarja e posteve ministrore dhe nënministrore...

Mehmetali Rexhepi: Gjithsesi Zoti flet shqip

Gani Mehmetaj në publikimin “A flet Zoti shqip?”, ka bërë një qasje të cilën duhet ta bëjë çdo intelektual shqiptarë, për tu shkëputur nga kthetrat shpirtërore të kësaj lloj droge fetare, që injoron vlerat kombëtare,kulturore, perëndimore të shqip-jetës... Për këtë kundërvënie: ku është shkolla shqipe...

Gani Mehmetaj: A di Zoti shqip?

Hoxhallarët, Bashkësia Islame e Kosovës, me bashkësitë simotra në Shqipëri, Maqedoni e Kosovën Lindore duan të na bindin se Zoti nuk di shqip. Sipas tyre, Perëndia e kupton vetëm gjuhën arabe, prandaj të gjitha lutjet, ritualët dhe ceremonitë mortore bëhen në gjuhën arabe...

Meri Lalaj: Mamin tim nuk e ndërroj me asgjë

Gjëja, së cilës Rina i ishte trembur me vite të tëra, më në fund ndodhi. Këtë ajo e kish pritur dhe përfytyruar në mënyra nga më të ndryshmet, por kurrsesi jo në formën e kësaj letre që tani e mbante në çantë. Burri, prej të cilit kish pesëmbëdhjetë vite që ish ndarë, i shkruante: “Mendoj se je ...

Agim Gashi: Meçet politike në formë protestash

Neser zhvillohet protesta e tri partive politike: VV, NISMA dhe AAK. Sado që mundohen të thonë se është gjithëpopullore, kësaj proteste, sikur edhe herave tjera, si vjen era popull por krejt era politikë. Politike sepse inatet e liderve partiak, si nga pozita e ashtu edhe nga opozita, grindjet e tyre dhe...

Fahri Xharra: Hoxhë Voka, hoxhë shqiptar!

“Që shqiptarët të shpëtojnë nga rreziku, ka vetëm një rrugë: me u zgjua kombi, me mësue gjuhën e tij, me i dalë zot vetes.” (  Hoxhë Najdeni )Që ta kemi të qartë  se cdo të thot të jesh edhe hoxhë por edhe shqiptar do t iu rikujtoj s pari  se shumica e hoxhëve po harrojnë që jetojnë në Evropë...

Kostaq Duka: Mosha e tretë

U lodhaduke tundur këmbanën e rëndë të jetës.Tingujt e funditshurdhuaru  tretën hapësirës gri Tanishoqëruar nga vetmiadeshifrojklithmat e erës,thashethemet e zhurmshme  të zogjve,simfoninë drithëruese të gjetheve...

Qazim Shehu: Idil i grisur

Kënga e përbiruar,Nga plumbat që vërshëllyen në hapësirën e saj,Ngrihet në mit të trishtuarDhe na shkreh në vaj.Me heronj, luftëtarë.Na shpluhuros ndjesitë e fjeturaDhe na i mohon lulet në majNdjesitë e djegura.Jeta na mësoi ta duam trimërinëTa duam plumbin në lule të ballit...

Halil Matoshi: Rugova, pacifist pa të meta

Pse ndër shqiptarë gjithnjë duhet ta marrësh famën e të huajve që të të duan të tutë!? Pse nuk po binden dot disa ish-komandantë injorantë e mujsharë të gueriles dhe disa politikanë të rinj (si ata të VV-së) se Ibrahim Rugova ishte i pari shqiptar i Kosovës që njohu deri në përmasa perfekte ...

Bardh Nëngurra: Popull që vetëshpall heroj e trima

Ka disa ditë qe jam hamend a ta shkruej këtë shkrim ajo. Ka disa ditë qe percjell me qindra shkrime e komente qe vërshuen faqet e blogeve të internetit e ma së shumti FACEBOOK-in ku shahet e sulmohet publicisti Kastriot Myftaraj pasi ky bani publike nji aktakuzë në Gjykatën e Tiranës ...

Reshat Kripa: Kolaboracionist apo patriot …?

Në 70 vjetorin e gjyqit special natyrshëm  të lind pyetja: Çfarë kanë qenë personazhet që aktivizoheshin në administratën shtetërore në periudhën e Luftës së Dytë Botërore, kolaboracionist apo patriot? Kjo pyetje qëndron pezull në skakierën e politikës shqiptare. Mendimet janë të ndryshme ...

Faik Konica: Pro jetës, kundër krimit

Gati dhjetë vjet më parë ("gati" është term i goditur kur flitet për Shqipërinë, ku askush nuk është merakosur ndonjëherë të shënojë datën, qoftë edhe me përafërsi, të një ngjarje të çfarëdoshme), Madhëria e Tij Sulltani...

Frank Shkreli: Kol Bib Mirakaj - Vetvrasja e një Kombi

Kohët e fundit më ra në dorë libri me titull, "Vetvrasja e një Kombi", me autor Kol Bib Mirakaj, njëri prej protagonistëve kryesorë të ngjarjeve të periudhës kritike për Shqipërinë e viteve të Luftës së Dytë Botërore.  Libri i botuar kohët e fundit nga Shtëpia Botuese Fiorentina në Shkoder ...

Kristaq Turtulli: Asgjë të re...

I shkurtri i përkulur mbi trupin e përmbytur nga gjaku të flokëkuqes qante me dënesë. Pranë saj dergjej i gjati, që rënkonte dhe ishte në agoni. Doja ta përmenda të shkurtrin, ti thosha: Hej, lëre atë të gjorë dhe eja më ndihmo të ngremë të gjatin, i cili është akoma gjallë. Kuja e të shkurtrit më ngjethte...

Gëzim Llojdia: Amforat ilire në bregdetin e Adriatikut

Universiteti i Oslos, Norvergji  gjatë viteve  2008 kreu  gërmime arkeologjike në zonën kufitare midis Kroacisë dhe Bosnje-Hercegovinës . Në rrjedhën e disa javë gërmime arkeologjike intensive  të realizuara në vjeshtë, ekipi arkeologjik  gjeti gjurmë  të rëndësishme  që u përkisnin ...

Rexhep Shahu: Po Surroi pse merr titull në Kukës

Në 27 mars 2015 Këshilli i Qarkut Kukës e “gradon” veprimtarin e intektualin e njohur, Veton Surroin, me titullin Nderi i Qarkut Kukës, "Për kontribut të veçantë në fushën mediatike dhe politike gjatë krizës së vitit 1999 dhe shpalljes së Pavarësisë së Kosovës"...

Bardhyl Maliqi: Lis me degë na u rrëzua

Mbi shpinën e malit Orlë varet një re e bardhë,një re si shpresë e mekur, e palëvizshme, e ngrirë.Prej dy muajsh baba, orla brenda teje është shtrirë.Shpend ndjellakeq, ç’do prej tim ati ti, vallë?Ti orlë që malet nguros dhe lisat rrëzon me klithmë të keqe, krrokamë?!...

Poezi nga Flavia Cosma

Është shkrimtare, poete dhe përkthyese rumuno-kanadiane, e lindur në Rumani. Është laureate e çmimeve të panumërta internacionale. Ka kryer Inzhenierinë Eelektrike në Institutin Politeknik të Bukureshtit dhe ka studiuar teatrin në Rumani. Poashtu është produkatore, regjizore dhe skenariste ...

Bardhyl Mahmuti: Spastrimi etnik i Kosovës

Aktivitetet që organizohen në Kukës për të përkujtuar përvjetorin kur të dëbuarit dhe ata që i shpëtuan gjenocidit serb erdhën edhe në këtë qyte të Shqipërisë janë aktivitete që duhet të rikujtojnë bujarinë kuksiane dhe të tërë Shqipërisë, mbi supet e së cilës ra një pjesë e madhe e barrës së kësaj ...

Poezi nga Luis Raul Calvo

U lind më 1955 dhe jeton në Buenos Aires, Argjentinë. Është poet dhe seist, drejtori revistës letrare “Generación Abierta” (Letras-Arte-Educación), e themeluar në vitin 1988, dhe e cila në vitin 2000 ka qenë e deklauar si “Revista për Interes Kulturor e qytetit Buenos Airres” nga legjislatura e...

Sadulla Zendeli-Daja: Njeriu, dhuna dhe vdekja

Ta duash njeriunTë jetosh në rrugëTë kesh mendime të mbrapshtaDhe mos ta dish’se kurrë do të ktheheshNë vatanin tënd të pushtuarDerisa lufta të marrë fund Lufton me djallinDhe me qiellin e hapurPa e ditur se kurrë do të mbarojëLufta për njerëzimin s’ësht’mburojë...

Fehmi Kelmendi: Dakoli

E takova gand. Dukej i mërzitur. Hallet e mundonin. As vetë s’dinte ç’ të bënte. Puna nuk i vete mbarë. Kushtet elementare jetësore i mungonin. Jetonte mizorisht. Vetëm kujtohej.Si ta qetësonte shpirtin e trazuar? Çoç e pësonte. Përjetonte çaste të vështira. Vuante shpirtërisht...

Ekspozitë e pavarur e piktorit Rexhep Goçi

Ju ftojmë të merrni pjesë në Ekspozitën e pikturave të z.Rexhep Goçi nga Juniku, ditë e shtunë, 18 prill 2015 nga ora 10 gjer më oërn 17.Eksopzita mundësohet nga Drejtoresha e Bibliotekës Pestalozii në Zürich, zonja Suela Jorgaqi kurse organizatorë janë Piktori kërçovar Vesel Xhaferri ...

Kalosh Çeliku: ''Turqit'' e Shkupit

Moti kohë kaloj nëpër Çarshi dhe i vizitoj lokalet e mia të preferueshme. Herë nën hije e herë në diell. Edhe pse, kohën e fundit, shumë pak gjej hije për strehim nga vapa. Përpiqem t’i ik Diellit me rreze. Drunjtë një nga një po zhduken nga Çarshia e Shkupit.  Gjelbërimi. Vendin e tyre e zë betoni...

Fahri Xharra: Kush na e solli Anastasin?

Sa për fillim , për të kuptuar lojën ; një lojë sa e pahijshme por edhe tinzake . Një lojë që herë ia sheh  b... n  , e herë  ia sheh kokën. Një lojë që të  bën të luesh mend`sh  sepse vazhdimisht je në pritje të diçkaje : Zot` i madh na ruejt  si komb !...

Mbreti i Hungarise dhe Polonise i shkruan Kastriotit

Kjo gjetje eshte e rendesishme dhe ka vlere per ne ,ngase ketu shihet edhe funksionimi i diplomacise dhe marredhenieve ndermbreterore e shteterore ne mes te shtetit te Arberit dhe atij te Hungarise dhe Polonise.Poashtu ketu shihen me qarte edhe kanalet diplomatike qe zhvillonte shteti ...




Kryesore