Pëllumb Gorica: Magjia ka zbritur në Volorek

Unë e di se kush vjen në Pogradec nuk mund të mos largohet edhe pa shijuar vizitën  në Volorek (Drilon), se është sikur të mos kesh ardhur fare aty dhe bukuria të është vjedhur prej syve. Kjo sepse është një nga perlat më të bukura turistike të Natyrës shqiptare, që dikur ishte...

Bardhyl Mahmuti: 'Feja e shqiptarit është shqiptaria'

Shprehja emblemë e Rilindjes sonë Kombëtare, “Feja e shqiptarit është shqiptaria”, ka kuptimin e unitetit kombëtar dhe të respektit ndërreligjiozPa e kuptuar përmbajtjen dhe fushën kuptimore të fjalës “FE”, ka rrezik të madh të interpretohet gabimisht shprehja “Feja e shqiptarit është shqiptaria”...

Xhafer Leci: Asimilimi i shqiptarëve të Sanxhakut

Boshnjakët e rrethinës së Tutinit, me mulla Ahmet Brunçaj-Brunčević, në kalimin e kufirit italiano-gjermanë, i cili ka qenë në fshatin Crkvine.“Në Crkvine janë caktuar-vendosur autoritetët e okuptaorëve. Shkarkohet ish kryetari Xheladin Malisheviq-Dželadin ...

Leka: Ndikimi i televizionit në ushqyerjen e fëmijës

Disa nga ushqimet e reklamuara nuk mund të jenë pjesë e ditës së të ushqyerit të shëndetshëm për trurin dhe trupin e tyre. Shumë prej ushqimeve, siç janë ushqimet e shpejta (fast food), patatinat dhe pijet e gazuara, duke e pasur parasysh se përmbajnë yndyra të larta, kanë ...

Viron Kona: Ç`më thoshte babai...

Babai më thoshte mos u merr me politikë,zgjidh një rrugë tjetër më të thjeshtë në jetë,nuk mendoj se politika është një gjë e keqe,por shpesh zhvillohet si një luftë e vërtetë. Në politikë hyjnë shumë njerëz të mirë,por gjatë rrugës disa s`di pse ndryshojnë...

Namik Selmani: Një thesar i shpirtit poetik

-Janë disa njerëz që në një fushë të caktuar të jetës, aq më shumë në krijimtarinë letrare, të konkurrojnë miqësisht me emrin e tyre. Kështu ndodh me Luan Kalanën që është një lloj “luani” në atë lëvrim të shqipes së kulluar në SHBA. Dikur, në shkollën e mesme, e kasha ...

Meçan Hoxha: Njё pёrkthim qё i bёn nder letёrsisё

Nikolla Spathari me emrin, origjinalitetin, identitetin dhe prodhimtarinё e tij letrare ka zёnё njё vend nderi nё Panteonin e vlerave tё letёrsisё shqiptare. Iliaz Bobaj nuk ka gabuar, qё ka zgjedhur Nikollёn  pёr ta çuar tek lexuesi grek, e pёr mё tepёr, ёshtё...

Dukagjin Hata: 'Në Itakë kthehen vetmitarët'

Rruga për në Lurë kalon përmes peripecish itakiane, nën troshitjen e makinave të larta që gërhasin si azmatike, për shkak të gropave të thella e të zgavruara trishtueshëm, ku vdiret vëmendja e kalimtarëve. Po udhëtoj drejt njërës nga krahinat më të bukura të sijudhesës ballkanike...

'Diversiteti fetar dhe ndikimet e huaja ndër shqiptarë'

Lidhur me organizimin dhe zhvillimin e debatit, me temë "Diversiteti fetar dhe ndikimet e huaja ndër shqiptarë", të datës 12 prill 2018, në sallën e Kuvendit Komunal të Komunës së Preshevës, të organizuar nga Shoqata për Trashëgimi dhe Krijimtari Kulturore e Luginës së Preshevës...

Muhamet Shatri: Ndihmesa financiare për Kosovën

Bashkëkombësit tanë në Suedi vazhdimisht kanë qenë të lidhur ngushtë me Kosovën. Ata, i janë përgjigjur pozitivisht çdo nisme dhe aksioni që ka pasur të bëjë me mbajtjen gjallë të jëtës së popullatës shqiptare atje dhe me çlirimin e atdheut të tyre të robëruar...

Zymer Mehani: Abdullah Blakçori - Aromë lulëkuqesh

Edhe pse për atdhedashurinë, për dëshmorët dhe heronjtë,  mund të kemi lexuar dhe dëgjuar shumë, kur e lexojmë vëllimin poetik “Aromë lulëkuqesh” me poezi dhe poema përkushtuese për bijat dhe bijtë më të denjë të Llapit, të Kosovës dhe të mbarë kombit tonë, çdo...

Murat Gecaj: Dr. Sokrat Xhaxho, i respektuar

Pothuajse, secilit nga ne i paraqitet rasti që të vizitohet  në qendrat shëndetësore të lagjeve ose në poliklinikën qendrore shtetërore. Nuk do të flasim këtu për problematikat ose për mungesat dhe, jo rrallë, për papërgjegjshmërinë e korrupsionin e bluzave të bardha...

Dedë Preqi: Gruaja

Gruaja, si toka e plleshme, lima i pa shterrshëmMe trup lëmashku e kofshët si qumshti njomë,Mashkulli si një bujk i egër, sikur urithi lavronNga thellësia intime e nxjerrin frytin e tokës. Ajo është qerdhe e dashurisë, motër dhe nënëGjethët nuk rriten pa lëngun e rrënjëve të veta...

Përparim Hysi: Milori i dasmës

Kur ia tregova një plaku myzeqar këtë tregim që është ndërtuar mbi një ndodhi të vërtetë, ai m'u përgjigj flakë për flakë:" Këtej nga anët tona,për këta ropë që të mirën ta kthejnë me të keq, themi:" Fukarait që nuk njeh të mirën, kur  e sheh që bëhet me "dy kupa", thyeja ...

Ilir Muharremi: Më mirë më shtrëngo

Mendoj meditoj filozofoj dhe shkruajNë këtë natë i dehurThërras mendimetShpirtinE kot është asgjë nuk shfaqet Nuk e di se kënd ta kopjojVeten më mirëPopullin timUshqimin tim...

Elvi Sidheri: Friedenreich - braziliani që shënoi më shumë gola se Pele

Nga njëra anë Pele, për shumëkënd, përfshirë FIFA-n, sulmuesi më i shquar i shekullit XX. Për të tjerë, futbollisti më i mirë në histori. Zyrtarisht i njohur si golshënuesi më i mirë i të gjitha kohërave, duke mundur të shënojë 1151 gola në 1225 ndeshje të luajtura...

Ndue Dedaj: Taksa e rrugës, test për qeverinë

Qeveritë janë gjithnjë në testim, por ka teste e teste. Këtë qershor ka një test të jashtëm për qeverinë shqiptare, që është hapja e negociatave për pranimin e vendit në BE, por ka dhe një test të brendshëm, që është mënyra e operimit për caktimin e taksës së ...

Florim Zeqa: Gjykata e 'nanës' sikurse ajo e 'babës'!

Në shtetin në të cilin përkohësiht jetoj e punoj, në 16 vjetët e fundit kemi pasur rritje të pagave tre herë prej 1% deri në 1.5%, gjegjësisht totali i rritjes së pagave nuk e kalon 5 %-in, përkatësiht kur herën e fundit, kur paga u për 14,60 euro, organizatat sindikale e ...

Frank Shkreli: Përsëri anashkalohet Shqipëria

Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) njoftoi të shtunën se Ndihmës Sekretari Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Wes Mitchell, filloi të djelën një vizitë prej pothuaj një jave në Evropë. Në njoftimin e DASH thuhet se kësaj radhe, Ndihmës Sekretari i Shtetit do të ndalet në Bukuresht të Romanisë...

Albana Lifschin: Kostumi blu

Eva qëndronte ulur  në stolin e gurtë buzë detit. Dita qe në mbylljen e vet dhe ajo po shijonte momentin me të bukur të saj: kredhjen e Diellit në det.Ai  qe ulur në stolin pranë saj, pasi kishte hapur më parë mbi të një shami të pastër, dhe kishte kohë që fliste. Duket kishte ruajtur zakonin e të folurit...

Gjekë Gjonaj: Dimensioni atdhetar e njerëzor i Kolë Prëkë Gojçaj

Në kërkim të  njerëzve të shquar  nga Malësia që kanë bërë emër dhe janë gdhendur në kujtesën e komunitetit  si veprimtarë  të shquar të çështjes kombëtare  më 12 qershor  2018 u njoha për herë të parë me mërgimtarin shumëvjeçar në  Shtete të Bashkuara të Amerikës ...

Kadri Tarelli: Kadare, Agolli

Ismail Kadare dhe Dritero Agolli,Një nga Gjirokastra, tjetri nga Devolli.Agolli lëron tokën, Kadare gdhend gurin.bukën e bën fusha, mali ndërton murin. Në sofra e kuvende, fjala ç’ u ka hije,Këndon gjuha shqipe, gjuhë perëndie.E ardhur nga shekujt, koha nuk e treti,Trashëgim lirie, shpirti mbushur mbeti...

Sotir Athanasi: Një brune greke

Një grua brune, por me flokë të ngjyrosura në të verdhë me përparëses e banakjeres, tek po kthehej nga ngjarja e shatërvanit, pra nga NEFASTI I tipografi Jorgo, I tha kamarjerit  të saj, një çunak mjekërpadirsur, tip gei, me trup goxha të mbushur e rrondokop:- Megjithëse ...

Ibrahim Hajdarmataj: 'Për ty, Plavë - Guci'

Shkrimtari Ramiz Lushaj , autor i 20-të librave ,doli këto ditë me librin e tijë të ri : " Për ty, Plavë - Guci".Ky libër ka redaktore Ardita Lushaj , e cila ka punuar me mjaft përkushtim .Libri ka 118 faqe ku i tëri është me poezi, i ilustruar me fotografi për ...

Qendra e Studimeve Pellazgjike: Ftesë

Të nderuar miq, antarë dhe simpatizantë të Qendrës së Studimeve Pellazgjike!Kryesia e Qendrës së Studimeve Pellazgjike në mbledhjen e saj më 27 tetor 2017 vendosi, që simpoziumi i V i radhës së qendrës sonë të mbahet gjatë muajit tetor 2018 në Vlorë dhe ditët e fundit u caktua ...

Lutfi Alia: Sanxhaku i Shkodrës në vitin 1614

Sanxhaku i Shkodrës shtrihej në pjesën verilindore të trojeve arbërore, ku perfshinte një pjesë të madhe të Malit të Zi, i kufizuar në jug me Sanxhakun e Zadrimës, në verilindje me Sanxhakun e Pejës, ne veri me ...

Frank Shkreli: Me rastin e 550-vjetorit të Kastriotit

Para disa ditësh isha duke hapur një kuti me libra të vjetra dhe gjeta një dorëshkrim me një dedikim të posaçëm nga autori -- mbi Gjergj Kastriotin-Skenderbe, me rastin e 500-vjetorit të Heroit Kombëtar, shkruar nga i ndjeri Xhevat Kallajxhiu, një ish-koleg me të cilin kam punuar në Zërin e Amerikës...

Bardhyl Mahmuti: Argumentum ad misericordiam

Më 10 qershor 2018, Muhamed Kajolli më drejtohet drejtpërdrejt për të më mbajtur “leksionin e dytë”! Ai deklaron se, përmes “leksionit të parë”, paska pasur qëllim të më tregojë se unë nuk e njohkam “problemin e Lindjes së Mesme” dhe “të mos futem aty ku nuk kam ...

Aurel Dasareti: Elita evropiane dhe patriotizmi amerikan

Ata nuk e kuptojnë se Trump përfaqëson Shtetet e Bashkuara që shpëtuan Evropën nga dy fatkeqësi (Luftën e Parë dhe Luftën e Dytë Botërore). Ata simpatizojnë dhe identifikohen me Obamën, i cili tërhoqi një vijë të kuqe në Siri dhe kur pastaj Assad e kaloi atë me armë kimike...

Radovani: Fishta - Shqiptarët e të drejtat e tyne

Zotnij,Ç’ me kohë të Luftës turko – ballkanike e tektej zemrat e Shqiptarëve kanë pikue gjak prej dhimbjes e mjerimit, për arsye që Europa e qytetnueme përkuli në Konferencë të Londres së 1913 ma se gjysen e Shqipnisë e plot një milion Shqiptarë, nen zgjedhë të randë t’ anmiqve të tyne kufitarë...

Dedë Preqi: Kosova vuan nga pushteti

Duket e pa kuptimtë, por është e vërtetë, nëse thëmi se, Kosova gjindet në krizën më të thellë institucionale, politike dhe ekonomike, përshkak të njerëzve të saj të pa ndërgjegjshëm, që shtetin e kanë marrë pa meritë, të cilin po e udhëheqin si është më keq dhe e ...

Bashkim Shehu: Poeti martir Havzi Nela

Faleminderit gjithe qytetarëve të pranishëm, shkrimtarëve të njohur që e lartësuan ceremoninë tonë, gjithë të ftuarve, faleminderit që jeni këtu.Falemionderit përfekt, deputetë, këshilltarë bashkiakë.Të nderuar pjestarë të familjes e të afërm të poetit Havzi Nela...

Vahit Nasufi: Lamtumirë Legjendë

Kur legjendat jetë ndërrojnë,Këngë e vjersha u kushtojmë,Të gjithë ata që e meritojnë,Edhe pas vdekjes t`i nderojmë. Fjala është për një sportist,Për Fadil Vokrrin fudbollist,Lindi n`Sfeçël të Podujevës,Më 23 korrik të 1960 -tës...

Milazim Kadriu: Behxhet Zeqiri - Jetë e bujshme

Nisur nga vetë titulli i librit “Jetë e bujshme …” shohim se kemi të bëjmë  me një jetë me plotë ngjarje  të përjetuara nga autori dhe jo vetëm nga ai.Ndonëse autori fletë për jetën e tij nëpër të cilën ka kaluar, ai lexuesit i sjell një varg ngjarjesh...

Mehmetali Rexhepi: Mbresa dhe dëshmi

Pa u thelluar më tej në këso shqyrtimesh teorike e metodologjike, më duhet t`i kthehem e ta nënvizoj, me pak fjalë, një portret veprues të arsimtarit, portretin e mësimdhënësit Safet H. Rexhepi, profesor i Gjeografisë në Gjimnazin “Zenel Hajdini” në Gjilan. Gjatë viteve ...

Xheladin Mjeku: Murat Gecaj Gjurmë nëpër udhë

U botua libri i 17-të me radhë, përkatësisht libri i dytë Jetëshkrimor me biseda, portrete, poezi e mesazhe, i Prof. Murat Z. Gecajt, “Gjurmë, nëpër udhë”, për të cilin po i sjell lexuesit këtë recension, në shenjë të informacionit për daljen në dritë të kësaj monografie...

Viron Kona: Rakia, pas pune

Mullisi e priti miqësisht oxhakfshirësin syndritur,dhe pa filluar ende punë, i nxori shishen e rakisë.Punë  e mbaruar! kthehu gotën plot oxhakfshirësi,Mbarë e paç! iu përgjigj me fund dhe zoti i shtëpisë. Kthe me fund gotën njëri dhe kthe me fund tjetri...

Skënder Hoxha: Porosia e gjyshit tim

E kam ruajtur ëndrrën e gjyshit timE kam ruajtur rrëfiminE  moçëm të tijPërcjellë nga brezi në brez:Në Bytyç u linda dhe u rrita – thoshteBytyças u linda, u rrita e u mplakaMe krenarinë e atyre shkrepaveMe ujin e ftohtë e freskunE Bjeshkëve të Sylbicës...

Poezi nga Naser Ahmeti

Aty ku u linda nuk u rritaPër pak bukë larg udhëtovaN’vend të huaj shumë u sitaSkamjen më s’mund e durova! Udha ime ishte e gjatëMë e gjatë se lumi Nil,Duke kërkuar të fshehtin fatI mbushur mall gjeta mallkim...

Poezi nga Ruzhdi Kadrija

Luftërat e tua me barbarinëLanë në gjak historinë. Shumë armiq janë munduarKombin tonë për ta shuar. Iu duke lumë iu dole detiIu dhe barot çdo krajli e mbreti! Këtu do të jetojë me shekuj pa kufiShqiponja me krena e flamuri kuq e zi!...
Kryesore