Elvi Sidheri: Kishte gjë fe Skënderbeu?

Në një intervistë të shkurtër mbrëmjen e 17 Janarit, pra pikërisht në 550 vjetorin e vdekjes së Gjergj Kastriotit, historiani Aurel Plasari, në njëfarë momenti do t’i përgjigjej një pyetje të moderatorit lidhur me faktin nëse Skënderbeu ishte besimtar, në mënyrën më të mprehtë të...

Vilhelme Haxhiraj: Ç’duhet të dimë për Skënderbeun?

Çdo komb ka një Hero Kombëtar. Por rrallë i ndodh një vendi të vogël si Shqipëria të ketë për të tillë, një figurë si Gjergj Kastriot Skënderbeu. Gj.Kastrioti lindi në Dibër, më 6 maj 1405. Vdiq në qytetin e Lezhës, më 17 janar1468. Më 17 Janar 2018 është 550...

Binjaku: Intervistë me botuesen britanike June Emerson

Në fillim të nëntorit ajo ishte në Tiranë për një vizitë miqësore siç kishte bërë për 17 herë rresht në gjithë këto vite. Kësaj here kjo zonjë po i drejtohej dyerve të Bibliotekës së Universitetit të Arteve për të dorëzuar të gjithë arkivën që ajo kishte mbajtur ndër vite me ...

Hata: Sergjio Mazreku, avokati që trashëgon vlera

Takimi me Sergjio Mazrekun, avokat, publicist, autor librash, humanist në ndihmë të shtresave në nevojë, është gjithmonë një soj suprizimi.Kjo përfaktin se ai ndodhet gjithmonë në kërkim të përvojave të reja shpirtërore, në angazhime që lidhen me organet e ...

Zejdush Kastrati: Nje Veting per Policine e Kosoves?

Rasti i rrahjes se Agron Mustafes,nga ana e dy pjestareve te Policise se Kosoves, eshte skandal qe nuk guxon, kurresesi ,te heshtet dhe te mos hetohet ne deteje,ne te kunderten, pasojat do jene te paparashikushme,dhe gjithe faji ,i mbetet Policise se Kosoves...

Resmi Osmani: Mbreti i Çoles

Unë jam mbreti!E them për ju që s’më njihni. Jo një mbret dosido, por Mbreti i Çoles!Kurora ime mbretërore, është kjo kapele e vjetër, e zgjyrosur, strehëthyer që se heq nga koka as ditë as natë. Shiheni pallatin ...

Vladimir Muça: Konvergime kritike

Në prezantimin e librit studimor “Tatuazhet e shpirtit- transletërsia e Moikom Zeqos” të estetit Ing. Fatmir Minguli, dikush nga diskutantët, Fatos Tarifa,  e përqasi këtë letërsi të Moikomit me muzikën e Bethovenit. Pak a shumë dhe në vëzhgimet e mia mbi...

Ilir Muharremi: Reagim

E lexova me ëndje lajmin për zgjedhjen e drejtorit të ri në Galerinë Kombëtare të Arteve të Tiranës. Problemi i klaneve si duket nuk është i shfaqur vetëm te ne në Kosovë, më i shfaqur po bëhet edhe në Shqipëri dhe kjo si fakt u dëshmua me zgjedhjen e Erzen Shkollolit ...

Pal Neçaj: Skënderbeu në luftën e Kosovës

Gjith'ate vit ne Amerike,S'me zuri gjumi, pata merzi,Një lajm na vinte si zog i bardhë,Dhe lajmi tjeter, korb i zi. Një dite atje u hap një fjale,Nuk ishte fjale, po ishte gjame,Thane, Skenderbeu asht zhdukë,Nga sheshi i madh ne Tirane...

Nebi Dragoti: Shqetësim poeti

Dragoti më është kopësht me lule:me trëndafila, zymbyla e karafila,ku rriten djem e vasha me pekule,Dragoti më është kopësht me lule. Dragoti i Dumresë, vendlindja ime,gjithë ëndrra më joshi në fëmiri.Me fisin tim edhe të tjera fisembushur është ky fshat me dlirësi...

Rrustem Geci: Kosovë iliriane

Na ishte njëherë  një  zogme qiell  shumë  të  gjerë“Dardani” e kishte emrin“ Iliri ” e  kish  mbiemrin Në  mbretërinë   e   tokësatë  zog  të  gjelbërimevetë  ngjashëm  me kaçubatmëllenjë né  e  thërrisnim...

Kadri Tarelli: Një vend për Aleksandër Moisiun!

- Moisi artisti, Moisi i ndritur!Brenda po qëndron, pse je i mërzitur?- Duke pritur mbeta, në Pallat i mbyllur,Dua të shoh dritë, shpirti më rri ndrydhur. Me lot, të krip detin, me sy të ngroh diellin,Me krah pulbardhe, të ngjyros dhe qiellin.Me frymë puth erën, gjoksin për stuhinë...

Përparim Hysi: Poeti që puth marrëzisht hënën

Është fjala për poetin  HEKURAN HALILI që me librin e porsabotuar (në vitin 2017),them se ka arritur atë që thotë nobelisti grek JORGO  SEFERIS:" Trualli i poezisë është për të tërë".Po, për të tërë, po varet se si e"punon atë truall" dhe,në një vështrim timin,HEKURAN  ...

Milazim Kadriu: Bajram Bashota - Kolonë cicërimash

Vëllimi poetik për fëmijë “Kolonë cicërimash” të autorit Bajram Bashota, ka një larmi të pasur tematike  ku i këndohet natyrës,prindërve, nxënësve dhe shkollës, vendlindjes, atdheut, heroizmit të dëshmorëve …. Si e tillë, ky libër me poezi të shkurtra i ...

Bashkim Saliasi: Thesaret e jetës

Kur mbesa e vogël me vjen në shtepi,Mbushet shtëpia me cicërima Dallëndyshe.Zemra jonë gëzon e rreh ndryshe për çudi,Krenohem unë dhe gruaja, si gjysh e gjyshe. Këto cicërima i japin jetës kuptim e dritë,Zhduken retë e trishtimin nga çdo zemër.Para nipërve, mbesave përulemi të gjithë...

Avzi Mustafa: Prifti Todori mbajti gjallë gjuhën shqipe

Reka e Epërme si një krahinë autentike shqiptare gjatë historisë ka pasur shumë vuajtje si ato fizike ashtu edhe psikologjike. Por populli i kësaj ane asnjë herë nuk u gjunjëzua, përkundrazi ato vuajtje i jepnin fuqinë që...

Idriz Zeqiraj: Specialja dhe banda e 'veteranëve'

Kosova është bërë "nëna e vakive!" Këtu ndodhin çudira nga më të panatyrshmet, por, konsiderohen si të zakonshme! Kur Serbia, në kuadrin e Faderatës jugosllave, e trashi zullumin ndaj shqiptarëve të Kosovës, reagimi ishte i pritshëm. Tashmë, ky reagim nuk ishte ...

Dedë Preqi: Budallaki shqiptare

Sëcili popull e ka nga një e më shumë budallaki, të cilat kanë dallim nga njëra-tjetra, por kjo e jona, me b…mbi pare, e huazuar nga cilido popull i huaj, nuk duhet lakmuar dhe kjo përgjegjësi varët nga vetë ndërgjegjësimi i një populli, i cili në mungesë të ndërgjegjësimit dhe...

Florim Zeqa: Harresa institucionale e 'Luanit' të pajtimit

Me 10 janar 2018, bëhen plot nëntë vite nga ndarja fizike me profesorin, historianin, publicistin dhe veprimtarin e devotshëm të çështjes kombëtare, Prof. Dr. Zekeria Cana, njeriu i cili asnjëherë nuk u ndal së punuari dhe vepruari për çështjen kombëtare, që studio ...

Mhill Marku: Kurorë për shkollën Skëndërbej

Nga kemi ardhur e ku jemiE kemi ndjerë dhe sot e ndjejMallë për shkollën neve kemiMallë për shkollën Skëndërbej. Ajo shkollë ishte vetë jetaYlli i jetës në ushtriSkëndërbegas qeshë e mbetaE i tillë gjithmonë do rri...

Neki Lulaj: Zemrën në Krythë e trupin në Prishtinë

Kujtesë për Basri Çapriqin Endërr e keqembi krahët e turbullt të Prroskës së Krythës në UlqinNjë lot i kristaltëmbi kurrizin e reve në PrishtinëIke pa ofshamë poetiE lumturoi shpirt i urtë qiellin në kaltrim...

Ilir Sefaj: Edhe dy fjalë për demarkacionin!

Ditë më parë komisioni për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike e ka dërguar në kryesi të Kuvendit projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes së demarkacionit të kufirit me Malin e Zi. Se a do të përkrahet nga të zgjedhurit e popullit projektligji për ...

Meçan Hoxha: 1943, luftime nё Snosёm e Kodovjat

Krahina e Vёrçёs e pёrbёrё nga 49 fshatra dhe e kufizuar me Krahinat: Shpat, Mokёr, Gorё, Tomorricё, e Sulovё, e priti pushtimin fashist me indinjatё e urrejtje tё madhe. Mё 7 prill tё vitit 1939, qindra fshatarё patriot vrapuan pranё komunave dhe kёrkuan  armё...

Leonora Laçi: Visaret e Visar Zhitit

I lexoj më endje, etje, me një frymë, ndjejë rreshtat tek rrëshqasin, vargjet, çdo trepikësh...edhe kur shkruan për Atjonin...Bëhet fjalë për veprën “Si na erdhi ai, I ndaluari”të Visar Zhitit, botuar nga Omsca-1 në 2017...

Fatmire Duraku: Udha për në ag

Ku ka dhembje  ka dhe flakëNdryshe s` mund të jesh ti Patjetër duhet të shikohesh në pasqyrëTë jesh një me veten patjetërPërplasur me valë deti të tërbuarKurrë vatër e shuar ...

Gëzim Llojdia: Montenji për Skënderbenë

Poeti i rilindjes franceze Pier de Ronsar (1524-1585), pjesëtar i grupit të «Plejadës» dhe më i ndrituri në të, është në të parët në letërsinë fran¬ceze që" këndon për Skënderbenë. Vjersha e Ronsarit për Skënderbenë i kushtohet bashkëkohësit të poetit Zhak dë Lavarden...

Dedaj: Letra e Papës në 500 vjetorin e Skënderbeut

Është një letër e Papës Pali VI, që gjysmë shekulli më parë udhëtoi drejt nesh, për të na uruar 500-vjetorin e Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastriotit-Skënderbeut. Ngaqë vendi ynë nuk kishte më një hierarki të kishës katolike të veten, për më tepër që qeveria e kohës ...

Afrim Caka‎: Revolta islamike në Shkup

Shqiptari i pavetëdijshëm kundërvepron, ndërsa shqiptari i mençur thjeshtë reagon kundër kësaj vetëdije të ulët. Prandaj, çfarëdo mospërputhje në mes kombit dhe spontanitetit është jashtë çdo diskutimi. Tradhtia është fillimi i spontanitetit, spontaniteti është ...

Kasam Shaqirvela: Gjergj Kastriotit - Skënderbeut

Kjo figurë më se LegjendareËshtë e tëra një historiS'ka të fikur zjarri i zemrësPër Votrën tonë, sa herë t’përbuzurPër Atdheun tonë, ShQIPTARI..! Emër ky që kurrë nuk vdesAs nga t’huajt e as nga tonëtPor përcillet nga brezi n’brezBëma e tij, bëmë njerëzoreFat e nder

Frank Shkreli: Martin Luther King - Të jetojmë si vëllezër

Të hënën që kaloi, në Shtetet e Bashkuara u shënua dita kushtuar Martin Luther King-ut, predikatorit protestan, aktivistit dhe udhëheqsit të lëvizjes së të drejtave civile në Amerikë, nga viti 1954 e deri më 1968.  Është kjo një festë federale që shënohet çdo vit anë e ...

Çeliku: Viti 'Skandërbegëve' Fishtës me flamuj partiak

Im Atë, Emin Çeliku: kaçak mali me mauzerrin nateditë gjithë jetën hedhur krahut e mbi krye në shtrat, “nagëntin” me fishek në gojë, hanxharin nën jastëk me mollët e kuqe të iltaljanit dhe “kashikarat” e serbit në xhepat e strukes pas dere, si fëmijë sugar i pushtur nga ajo ...

Florim Zeqa: A do t'i shpëtojë VV-ja 'apokalipsit' !?

Sikur ne shqiptarët të kishim afinitetin e bashkimit, dashurisë dhe respektin ndaj njëri-tjetrit siq e kemi të zgjuar ndjenjen e urrejtjes, të ndarjes dhe përçarjes sot do të ishim njëri ndër popujt më të civilizuar të botës dhe faktori kyq i të gjitha zhvillimeve politike jo ...

Xhelal Zejneli: Shqiptarët dhe aftësia shtetformuese

Serbia vazhdon të ndjekë ndaj Kosovës luftë speciale. Në krye të kësaj lufte speciale qëndron kryetari i Serbisë – A. Vuçiqi. Deklaratat luftënxitëse lidhur me Kosovën, të ministrit serb të Punëve të Jashtme – I. Daçiqit, janë shumë më irracionale se qëndrimet e ...

Gani Mehmetaj: Kthimi i ushtrisë së vdekur

Greqia po kthehet në Shqipëri me ushtrinë e vdekur. Fantazmat e ushtarëve që vranë e dogjën nga Çamëria deri në Pogradecin e Lasgushit e Mitrush Kutelit, do të bredhin kohë të gjatë nëpër këto hapësira. Eshtrat e ushtarëve pushtues nuk do të dërgohen në ...

Afrim Caka: Egoizmi i një politikani

Analiza e dallimit cilësor midis këtyre apo atyre llojeve të kënaqësisë, siç e thash më sipër, na jep kyçin për problemin e lidhjes së kënaqësisë me orjentimin zhvatës të vlerave etike në politikë.Politika kërkonë guxim shumë të madh...

Ryzhdi Baloku: Mision edukativ dhe atdhedashës

Shkrimtari çam nga Saranda, është i njohur për lexuesit si një krijues i dëshmuar me disa vepra në prozë dhe poezi, në mesin e të cilave ka botuar edhe një libër me përralla me titull "Përrallat e Nazusë".Në këtë libër autori i ka mbledhur dhe radhitur dhjetë përralla të ...

Ilmi Veliu: Ndërrimi jetë i Skënderbeut

Trimi Kastrioti, u bë gati  t,luftojëArbërinë e dashur nga turku ta mbrojëShumë ish i sëmurë, i ishte  zbeh  fytyraPor u ngritë nga shtarti, e priste detyra…. Ngjeshi shpatë të madhe, u nis drejtë ushtrisëTi priste rrugën turkut, që vinte drejtë ShqipërisëUshtria  ish  berë gati, me shigjetat në dorë...

Sejdi Berisha: Hoqa shqiponjën nga flamuri

Shikoja flamurinSi valonte mendueshëm në erëFlladi i puthitej për trupGjithnjë kështuDerisa nga pëlhura e kuqeHoqa shqiponjënFluturo e lirë kah të duashI thashëAjo mori krahëDhe u zhduk shkrepave...

Sejdo Harka: Kulti i atdhetarizmit dhe familjes në poezi

Shkrimtari Viron Kona, ka vite që bën emër me krijimtarinë e tij të gjerë e të larmishme. Ai ka botuar rreth 40 libra me tregime, novela e romane për fëmijë e të rritur. Është fitues i 7 çmimeve të  ndryshme në gjininë e prozës. Me romanin “Eh, more Bubulino!” është nderuar ...

Nue Oroshi: Pështjellimi i diellit

Rrezatimin e diellit gjithmonë tokat shqiptare e kanë priturë për faktin se na ka sjellë ngrohtësinë fizike dhe atë shpirtërore. Ky rrezatim na ka mbajturë me shekuj edhe atëherë kur tokatë tona ishin të pushtuara dhë një pjesë e këtyre tokave vazhdojnë sërish të...
Kryesore