Zeqir Lushaj: Burri i madh i paqes - Anton Çeta

Në këtë fillim shkrimi për profesorin e nderuar Anton Çeta,nuk kam deshirë të përdor fjalën -vdekje. Anton Çeta është në mes nesh. Njerëz si profesori i shquar i Kosovës,njerëz, si burri i madh i Paqes, Anton Çeta, zor se vdesin.Poeti ynë, i mirënjohur nga të gjithë...

Kalosh Çeliku: “Bugja” iku vertikalisht

“Bugja” siç e thirrnim ne miqtë e tij, në Kërçovë, Shkup, Prishtinë dhe Tiranë erdhi vertikalisht në jetë. Padyshim, ai vertikalisht hyri me penë edhe në Betejat e përgjakshme publicistike dhe politike. Moszgjidhja e Çështjes Shqiptare edhe sot e kësaj dite, herët nuk do...

Alban Lauka: Përbërja gjenetike e shqiptarëve dhe serbëve

Deklarata e Mustafa Nanos lidhur me “gjakun” e shqiptarëve po nxit reagime të shumta, shpeshherë, po aq pa vend sa edhe deklarata fillestare. Në rastin më flagrant, janë botuar edhe të dhëna gjenetike të linjave atërore, të shoqëruara me interpretime të gabuara, që duket ...

Prend Buzhala: Mes njerëzores dhe hyjnores

Se baza e fantastikes mbështetet në rrënjët e realitetit, këtë e shqipton romani “Dimri i shekullit” i Angjelina Marku. Kështu, romani nis me disa kapituj që rrëfejnë të kaluarën e dhimbshme të familjes së Melit (humbjet e jetëve në një fatkeqësi natyrore, sikundër...

Halil Gashi: Mustafa Nano, cilit soj i takon ti?

Këto ditë  po lexoi  disa “ Provokacija “ të autorit të emisionit   “Provokacija “ z. Mustafa Nano I cili thotë se shqiptarët e Kosovës kanë  gjak serb dhe për të shkuar edhe më largë, Ai, shkruan  se edhe  gratë shqiptare paskan shkuar në shtrat më serb dhe anasjelltas...

Gëzim Loka: Një alternativë e hapur për Lurën

Udhëtimi drejt Lurës është gjithmonë suprizues e befasues, sidomos për një lurian, që vazhdimisht është në kërkim të rrënjëve të tij, të pragut të kullës dhe gurit të varrit të të parëve. Por këtë radhë, udhëtoj drejt Lurës me një mison të vështirë, të hedhim themelet ...

Gjon Keka: Përshkrimi i mrekullueshem i ngritjes së flamurit

Se sa e rëndësishme ishte dita kur u ngrit për herë të dytë flamuri i Gjergj KASTRIOTIT në Vlorë më 28 nëntor 1912 pas 445 viteve të sundimit të egër turk tregon vetë Kryeministri i Qeverisë së Vlorës Ismail Qemali në memoaret e tij të botuara në gjuhën angleze në vitin...

Frank Shkreli: Miqësia shqiptaro-kroate

Presidentja e Republikës së Kroacisë Znj. Kolinda Grabar-Kitarović gjëndet këtë javë për një vizitë shtetërore në Tiranë, e ftuar nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Z. Ilir Meta.   Media shqiptare njofton se Presidentja e Kroacisë do të pritet me ceremonitë më të ...

Fahri Xharra: Shqiptarët dhe Kisha e Stambollit

« Njerëzit e Shqipërisë shohin te Krishti dhe Muhamedi dy profetë që i nderojnë si të tillë. Ç’fatkeqësi! Ata i thërrasin më kot! Si njeri e si tjetri të ndihmojnë vendin e tyre. O Krisht! O Muhamed! Kujt t’i drejtohen që të drejtat e tyre tashmë të njihen...

Remzi Limani: Ideja, individi krijues dhe liria

Kur themi se ideja është çelës për ta ndryshuar botën, atëherë duhet kuptuar dhe duhet krijuar kushte për vënien në skenë të individëve krijues, ngase, idetë kreative jetësohen vetëm atëherë kur mendja e krijuesit hyn në funksion të plotë. Në këtë kuptim, vetëm të diturve u...

Tefik Selimi: Një vepër me krijime poetike reflektuese

Ditë më parë, Xhelil Arifi, krijues e publicist nga Gjilani, doli me veprën e dytë poetike me titull “Edhe engjëjt janë lozanjarë”(2018). Kjo është një vepër poetike, e cila shënon një ndryshim rrënjësor të autorit në hartimin e vargjeve, për faktin se, në veprën në fjalë, nga ...

Gjonlekaj: Veprime që dëmtojnë të ardhmen e Trieshit

Revista e përjavshme "Koha Javore" e shqiptarëve në Mal të Zi kishte botuar shkrimin me titull: Nëntëvjeçarja "Gjergj Kastriot Skenderbeu" në Triesh  festoi ditën e shkollës". "Autorja" e këtij shkrimi Katrinë Gjuravçaj thotë : "Solemnisht dhe me program ...

Fritz Radovani: Misionari Tracki dhe Shqipnia

Njoftohët Drejtoria e Sigurimit të Shtetit në Tiranë, me shkresën  nr. 902/7: “...në bazë të vëndimit të dhënë me datën 17 korrik 1946, u ekzekutuan kriminelët : Llesh Marashi, Kol Ashiku, Nikoll Preng Dedaj dhe Don Alfons Tracki. I pari në litar. Dënimi i tyre në ...

Nue Oroshi: Tre Haxhi Qamila të rinj të Kosovës

Përvjetori i grushtetit kundër diktatorit turk Erdogan u kremtua edhe në Prishtinë.Këto përpjekje për rikthimin e neootomanizmit në trojet shqiptare i organizoi Ambasada e Turqisë apo strofulla e gjarpërinjeve aziatikë. Nga Politikanet aktivë të Kosovës mori pjesë ...

Bardhyl Mahmuti: Mustafa Nano në taborin serb

Pas reagimeve ndaj qëndrimeve politike të Mustafa Nanos në Beograd, mediat njoftuan se, në një intervistë për “Gazetën Panorama”, ai “u është përgjigjur atyre që e quajnë antishqiptar”. Në këtë shkrim nuk do të përfshihen gjërat që i tha në këtë intervistë e...

Frank Shkreli: A ka të drejtë Trump?

Aleanca e NATO-s po zhvillon punimet e nivelit të lartë në Bruksel. Si zakonisht, në një takim të tillë, diskutohen çështje dhe sfida me të cilat përballet Aleanca e Atlantikut Verior, sidomos në fushën e sigurisë dhe të mbrojtjes, por edhe çështje të tjera që kanë të bëjnë ...

Sejdo Harka: Shkrimtari Skënder Hasko 'rron' mes nesh

Kanë kaluar mbi 5 vjetë nga koha që shkrimtari dhe publicisi i njohur Skënder Hasko ndërroi jetë, kur ende ishte aktiv e plot energji krijuese. Portreti i tij njerëzor tepër i dashur e i sinqertë dhe  krijues i spikatur e shumëplanësh ,ka mbetur i gjallë në kujtesën e tërë ...

Kristinë Dedaj: Përjetësimi i Imzot Nikollë Kaçorrit

Këngët popullore shqiptare shpeshherë në mungesë të shkrimeve ato kanë përcjellë traditën kombëtare shqiptare shekuj me radhë. Edhe pse shpeshherë historianët e vijave të ndryshme politike janë munduar që atdhetarëve shqiptarë t‘iu jepnin kahje të ndryshme apo...

Ndue Dedaj: Tërmeti dhe kalaja e Skënderbeut

520 lëkundje tërmeti përshkuan javën e parë të korrikut nëntokën e Durrësit, Krujës e deri lart në Kurbin. Një epiqendër e tij ishte dhe Gjiri i Lalzit. Ishte e kuptueshme që të vraponin drejt vendit të begatë të Adriatikut njerëzit që vitet e fundit kanë ngritur aty “perandorinë”...

Xhavit Kryeziu: Muharrem Kallaba - të fala Roganës

Kur e preku sëmundja e rëndë Muharremin dhe e dobësoi për një kohë relativisht të shkurtër, shkova ta vizitoj. Po ishte lodhur shumë dhe fjalinë e fundit që mundi ta thotë ishte: “Të fala Roganës”, vendlindjes që e deshi ...

Florim Zeqa: Letër e hapur zyrtarëve të BE dhe SHBA!

Duke përcjellë me vëmendje zhvillimet rreth përmbylljes së fazës finale të dialogut Kosovë-Serbi në Bruksel, ne qytetarët e Kosovës ndjehemi tepër të shqetësuar për fatin tonë pas përmbylljes së këtij dialogu të pabarabartë dhe vrastarë për Republikën e Kosovës...

Idriz Zeqiraj: Lobimi i Veselit...

Kryeparlamentari Kadri Veseli përzgjodhi deputetë nga partitë politike dhe u nisë për Evropë, kinse, për të lobuar, për "liberalizimin e vizave!" Për çudë, kërkesën që e bënë në Evropë, zgjidhjen e ka në Kosovë. Evropa, përkatësisht, përfaqësuesit e saj kompetentë kanë ...

Viron Kona: Bariu nga Skrapari në betejën e Torviollit

Lajmin se Kastrioti mbërriti në atdhe,e dëgjoi kur ishte me bagëtitë në mal,1)gjaku iu ndez dhe zemra iu bë prush,atdheu po i kërkonte luftëtarët n`ballë. Shiti dhentë dhe bleu një kalë jelegjatë,shpatë,mburojë, heshtë,hark e shigjetë...

Zymer Mehani: Poezia për fëmijë e Hajrush Redenicës

Letërsia jonë për fëmijë këtyre ditëve u pasurua edhe me një vëllim poetik nga poeti Hajrush Redenica. Kjo përmbledhje poetike për fëmijë është shkas i mirë për t’i shënuar disa meditacione në lidhje me poezinë tonë për fëmijë, me atë që shpreh dhe mban ajo si fuqi ...

Nebi Dragoti: Perëndi poezie

Perëndi u bëftë poezia e poetëve!...Poetë, ju arkitektë të mentaliteteve të rejambane mprehur lapsinqë mielli i artit ushqim cilësor të jetë,e, këtë miell buke mos t,ua marri era!...

Tahir Bezhani: Vërshim i lagësht

Atje, larg vendlindjesNë një copë toke tjetërRreshken  mendimet gacaveMëri e kënaqësi ndezin zjarrin brendaVuaj në heshtje,Mendimet lëvrojnë pafundësinëPickimet vazhdojnë lojënNjë vërshim i lagësht shprese...

Gëzim Llojdia: Dionisi i dritës dhe poezisë

Ata që e kanë njohur studiuesin, poetin Dionis Qirixidhi nuk do të shprehin befasisht habi, ngase së fundi për figurën tij i vëllu i tij Spiro shkroj një libër të tërë  me 500 faqe kushtuar jetës së këtij studiuesi dhe poeti të talentuar. Emrin e tij nuk e përmendi diktatori në një ...

Adil Fetahu: Serbët dhe Shqiptarët, të 'gjykuar' të bashkëjetojnë?

Kështu u tha në Konferencën Ndërkombëtare “Serbët dhe Shqiptarët –  në cilën rrugë më tutje”, që u mbajt në Beograd (10 korrik 2018)Ivica Daçiqi shprazi tërë arsenalin e politikës dhe diplomacisë serbe kundër Kosovës,Mustafa Nano ishte më i paskrupullt ndaj Kosovës...

Xharra: 'Miqësia' serbo-shqiptare sipas Mustafa Nanos?

“Dua që Edi Rama të vijë dhe t’u thotë këtyre njerëzve, dëgjoni ju jeni këtu, jeni pjesë e Serbisë dhe do të jeni këtu gjithë kohën. Pra, bëni më të mirën, integrohuni këtu, në këtë botë. Harojeni Tiranën, domethënë, jeni shqiptarë, flisni shqip, duhet të ruani identitetin tuaj...

Shkreli: Shqiptaro-amerikani i madh Peter Genc Çikos

Ishte fillim Korriku i vitit 1970 kur në komunitetin shqiptaro-amerikan dhe më gjërë u përhap lajmi i zi se, papritmas, kishte ndërruar jetë nga një goditje në zemër, Peter Genc Chikos (Çikos), Kryetari i Federatës Pan-shqiptare, Vatra.  Si udhëheqës i organizatës...

Fritz Radovani: Novak Gjokoviq fitoi titullin e 69

Shkallat e mërritjes së Tyne deri tek finalja e Wimbledonit nuk ishin pa vështirsi.Perballja me lojtarët e njohun të Botës së tenisit ishte nder ma të fortat e këtyne viteve.Ishin afrue Kupës Wimbledonit Federer, Nadal, Gjokoviq, Anderson dhe Isner...

Entela Binjaku: SOS Fshatrat e Fëmijëve Shqipëri organizojnë 'Ditën e Donatorëve'

Siç është bërë edhe traditë e muajit Qershor, SOS Fshatrat e Fëmijëve Shqipëri organizojnë Ditën e Donatorëve. Në këtë ditë me rëndësi për Organizatën falënderohen të gjithë kontribuesit për mbështetjen që ofrojnë me synimin edhe të zgjerimit të familjes sonë se Donatorëve...

Ndue Dedaj: Në tokën e Kastriotëve

Kastriotët dhe Dukagjinët janë mbase më pranë se askund tjetër, sa u përket trojeve të tyre, në dy fshatra matjanë thuajse ngjitur, Shqefën e Dukagjin, që kanë në mes si një “urë” Urëxallën me pak shtëpi...

Kalosh Çeliku: Përpjekja e Kastratit përtej varrit

Përndjekja policore politike-letrare (kulturore - artistike), hap pas hapi e Shtetit të “përbashkët” pa emër me rrufjanë dhe partizanë partiak, që nga koha e Serbisë dhe Turqisë: Dje, vullnetarë shqiptar: pashallarë, vojvoda, dhe xhandarë komunistë, ende e vazhdon luftën ...

Keka: Stema e Kastriotëve e trashëguar brez pas brezi

Edhe kjo stemë që gjeta në një kronikë europiane të vitit 1586 ,tregon qartë se si shtëpia e Kastriotëve dhe stema e tyre kishte shqiponjën e kurorëzuar dhe yllin në stemën e tyre. Kjo stemë tregon qartë se si dukej atëherë flamuri i Gjergj Kastriotit dhe shqiponja e kurorëzuar...

Droboniku: Pse duhet të rikuperojmë idenë e kombit?

Shqipëria gjendet sot në një udhëkryq, ku shenjat orientuese fillojnë të zveniten. Busulla e globalizimit apo integrimit evropian është tronditur dhe nuk ofron më siguri për të ardhmen. Në fakt nuk e kanë ofruar kurrë. Fatalizmi dhe trishtimi kolektiv ka pushtuar ...

Fran Gjoka: Shkrimtari që zbukuron botën e fëmijëve

Shkrimtari Viron Kona, i njohur  tashmë jo vetëm në Shqipëri, por dhe në diasporë, e veçanërisht në Suedi, është sot autori i më shumë se 40 vëllimeve me tregime, novela dhe romane për fëmijë dhe të rritur. Edhe pse ka dalë në pension  ai  vazhdon të sjellë me ...

Gjon Markokaj: Mrekulli alpesh

Kater KORRIK 2018;gëzim e këngë në logun e VRANËSshpërthejnë tingujt si “orkestra e dazmës”…,Bukurinë e apin malet. Shungullojnë lugjet e Kakisë-- këngë popullore e lodra mahishë...

Fahri Xharra: Tradhtia e Bizantit

Kur dhe si, shteti otoman i shtriu kufijtë e tij nё kontinentin Evropian?- mund t`a lexoni në librin e autorit Bujar A. Kule .Kjo pyetje, tё çon  drejt përfundimit tё logjikshëm, se shkaku i “hapjes sё portave” tё Evropёs turqve otomanë, nuk ishte heroizmi ...

Milazim Kadriu: Poezi ku mbizotëron dashuria

Nisur nga vetë titulli i vëllimit poetik “Dallgët e jetës” të autores Dava Gjoka (Lleshaj), shohim se kemi të bëjmë me vargje që kanë burimin nga shpirti i autores  dhe janë një realitet i jetës  së përditshme që po kalojmë.Ndonëse  është libri i parë i kësaj autoreje ajo në vargjet e saj na bind...
Kryesore