Drita Lushi: TuNgjat’Jeta, Rozafë!

Ah, Kalatë…! Më tundojnë të shkoj drejt tyre,sepse nuk ka histori, që s’dua të njoh,e që s’dua të di.E kush më shumë se kështjellat e një Vendi, mbartin kaq shumë ndodhi, mistere, të vërteta, gojëdhëna, emra, luftra, lartësi sa vetë ato?Marr rrugën( me familjen time) drejt Shkodrës ...

Mehmetali Rexhepi: Gjithsesi Zoti flet shqip

Gani Mehmetaj në publikimin “A flet Zoti shqip?”, ka bërë një qasje të cilën duhet ta bëjë çdo intelektual shqiptarë, për tu shkëputur nga kthetrat shpirtërore të kësaj lloj droge fetare, që injoron vlerat kombëtare,kulturore, perëndimore të shqip-jetës... Për këtë kundërvënie: ku është shkolla shqipe...

Gani Mehmetaj: A di Zoti shqip?

Hoxhallarët, Bashkësia Islame e Kosovës, me bashkësitë simotra në Shqipëri, Maqedoni e Kosovën Lindore duan të na bindin se Zoti nuk di shqip. Sipas tyre, Perëndia e kupton vetëm gjuhën arabe, prandaj të gjitha lutjet, ritualët dhe ceremonitë mortore bëhen në gjuhën arabe...

Meri Lalaj: Mamin tim nuk e ndërroj me asgjë

Gjëja, së cilës Rina i ishte trembur me vite të tëra, më në fund ndodhi. Këtë ajo e kish pritur dhe përfytyruar në mënyra nga më të ndryshmet, por kurrsesi jo në formën e kësaj letre që tani e mbante në çantë. Burri, prej të cilit kish pesëmbëdhjetë vite që ish ndarë, i shkruante: “Mendoj se je ...

Agim Gashi: Meçet politike në formë protestash

Neser zhvillohet protesta e tri partive politike: VV, NISMA dhe AAK. Sado që mundohen të thonë se është gjithëpopullore, kësaj proteste, sikur edhe herave tjera, si vjen era popull por krejt era politikë. Politike sepse inatet e liderve partiak, si nga pozita e ashtu edhe nga opozita, grindjet e tyre dhe...

Fahri Xharra: Hoxhë Voka, hoxhë shqiptar!

“Që shqiptarët të shpëtojnë nga rreziku, ka vetëm një rrugë: me u zgjua kombi, me mësue gjuhën e tij, me i dalë zot vetes.” (  Hoxhë Najdeni )Që ta kemi të qartë  se cdo të thot të jesh edhe hoxhë por edhe shqiptar do t iu rikujtoj s pari  se shumica e hoxhëve po harrojnë që jetojnë në Evropë...

Kostaq Duka: Mosha e tretë

U lodhaduke tundur këmbanën e rëndë të jetës.Tingujt e funditshurdhuaru  tretën hapësirës gri Tanishoqëruar nga vetmiadeshifrojklithmat e erës,thashethemet e zhurmshme  të zogjve,simfoninë drithëruese të gjetheve...

Qazim Shehu: Idil i grisur

Kënga e përbiruar,Nga plumbat që vërshëllyen në hapësirën e saj,Ngrihet në mit të trishtuarDhe na shkreh në vaj.Me heronj, luftëtarë.Na shpluhuros ndjesitë e fjeturaDhe na i mohon lulet në majNdjesitë e djegura.Jeta na mësoi ta duam trimërinëTa duam plumbin në lule të ballit...

Halil Matoshi: Rugova, pacifist pa të meta

Pse ndër shqiptarë gjithnjë duhet ta marrësh famën e të huajve që të të duan të tutë!? Pse nuk po binden dot disa ish-komandantë injorantë e mujsharë të gueriles dhe disa politikanë të rinj (si ata të VV-së) se Ibrahim Rugova ishte i pari shqiptar i Kosovës që njohu deri në përmasa perfekte ...

Bardh Nëngurra: Popull që vetëshpall heroj e trima

Ka disa ditë qe jam hamend a ta shkruej këtë shkrim ajo. Ka disa ditë qe percjell me qindra shkrime e komente qe vërshuen faqet e blogeve të internetit e ma së shumti FACEBOOK-in ku shahet e sulmohet publicisti Kastriot Myftaraj pasi ky bani publike nji aktakuzë në Gjykatën e Tiranës ...

Reshat Kripa: Kolaboracionist apo patriot …?

Në 70 vjetorin e gjyqit special natyrshëm  të lind pyetja: Çfarë kanë qenë personazhet që aktivizoheshin në administratën shtetërore në periudhën e Luftës së Dytë Botërore, kolaboracionist apo patriot? Kjo pyetje qëndron pezull në skakierën e politikës shqiptare. Mendimet janë të ndryshme ...

Faik Konica: Pro jetës, kundër krimit

Gati dhjetë vjet më parë ("gati" është term i goditur kur flitet për Shqipërinë, ku askush nuk është merakosur ndonjëherë të shënojë datën, qoftë edhe me përafërsi, të një ngjarje të çfarëdoshme), Madhëria e Tij Sulltani...

Frank Shkreli: Kol Bib Mirakaj - Vetvrasja e një Kombi

Kohët e fundit më ra në dorë libri me titull, "Vetvrasja e një Kombi", me autor Kol Bib Mirakaj, njëri prej protagonistëve kryesorë të ngjarjeve të periudhës kritike për Shqipërinë e viteve të Luftës së Dytë Botërore.  Libri i botuar kohët e fundit nga Shtëpia Botuese Fiorentina në Shkoder ...

Kristaq Turtulli: Asgjë të re...

I shkurtri i përkulur mbi trupin e përmbytur nga gjaku të flokëkuqes qante me dënesë. Pranë saj dergjej i gjati, që rënkonte dhe ishte në agoni. Doja ta përmenda të shkurtrin, ti thosha: Hej, lëre atë të gjorë dhe eja më ndihmo të ngremë të gjatin, i cili është akoma gjallë. Kuja e të shkurtrit më ngjethte...

Gëzim Llojdia: Amforat ilire në bregdetin e Adriatikut

Universiteti i Oslos, Norvergji  gjatë viteve  2008 kreu  gërmime arkeologjike në zonën kufitare midis Kroacisë dhe Bosnje-Hercegovinës . Në rrjedhën e disa javë gërmime arkeologjike intensive  të realizuara në vjeshtë, ekipi arkeologjik  gjeti gjurmë  të rëndësishme  që u përkisnin ...

Rexhep Shahu: Po Surroi pse merr titull në Kukës

Në 27 mars 2015 Këshilli i Qarkut Kukës e “gradon” veprimtarin e intektualin e njohur, Veton Surroin, me titullin Nderi i Qarkut Kukës, "Për kontribut të veçantë në fushën mediatike dhe politike gjatë krizës së vitit 1999 dhe shpalljes së Pavarësisë së Kosovës"...

Bardhyl Maliqi: Lis me degë na u rrëzua

Mbi shpinën e malit Orlë varet një re e bardhë,një re si shpresë e mekur, e palëvizshme, e ngrirë.Prej dy muajsh baba, orla brenda teje është shtrirë.Shpend ndjellakeq, ç’do prej tim ati ti, vallë?Ti orlë që malet nguros dhe lisat rrëzon me klithmë të keqe, krrokamë?!...

Poezi nga Flavia Cosma

Është shkrimtare, poete dhe përkthyese rumuno-kanadiane, e lindur në Rumani. Është laureate e çmimeve të panumërta internacionale. Ka kryer Inzhenierinë Eelektrike në Institutin Politeknik të Bukureshtit dhe ka studiuar teatrin në Rumani. Poashtu është produkatore, regjizore dhe skenariste ...

Bardhyl Mahmuti: Spastrimi etnik i Kosovës

Aktivitetet që organizohen në Kukës për të përkujtuar përvjetorin kur të dëbuarit dhe ata që i shpëtuan gjenocidit serb erdhën edhe në këtë qyte të Shqipërisë janë aktivitete që duhet të rikujtojnë bujarinë kuksiane dhe të tërë Shqipërisë, mbi supet e së cilës ra një pjesë e madhe e barrës së kësaj ...

Poezi nga Luis Raul Calvo

U lind më 1955 dhe jeton në Buenos Aires, Argjentinë. Është poet dhe seist, drejtori revistës letrare “Generación Abierta” (Letras-Arte-Educación), e themeluar në vitin 1988, dhe e cila në vitin 2000 ka qenë e deklauar si “Revista për Interes Kulturor e qytetit Buenos Airres” nga legjislatura e...

Sadulla Zendeli-Daja: Njeriu, dhuna dhe vdekja

Ta duash njeriunTë jetosh në rrugëTë kesh mendime të mbrapshtaDhe mos ta dish’se kurrë do të ktheheshNë vatanin tënd të pushtuarDerisa lufta të marrë fund Lufton me djallinDhe me qiellin e hapurPa e ditur se kurrë do të mbarojëLufta për njerëzimin s’ësht’mburojë...

Fehmi Kelmendi: Dakoli

E takova gand. Dukej i mërzitur. Hallet e mundonin. As vetë s’dinte ç’ të bënte. Puna nuk i vete mbarë. Kushtet elementare jetësore i mungonin. Jetonte mizorisht. Vetëm kujtohej.Si ta qetësonte shpirtin e trazuar? Çoç e pësonte. Përjetonte çaste të vështira. Vuante shpirtërisht...

Ekspozitë e pavarur e piktorit Rexhep Goçi

Ju ftojmë të merrni pjesë në Ekspozitën e pikturave të z.Rexhep Goçi nga Juniku, ditë e shtunë, 18 prill 2015 nga ora 10 gjer më oërn 17.Eksopzita mundësohet nga Drejtoresha e Bibliotekës Pestalozii në Zürich, zonja Suela Jorgaqi kurse organizatorë janë Piktori kërçovar Vesel Xhaferri ...

Kalosh Çeliku: ''Turqit'' e Shkupit

Moti kohë kaloj nëpër Çarshi dhe i vizitoj lokalet e mia të preferueshme. Herë nën hije e herë në diell. Edhe pse, kohën e fundit, shumë pak gjej hije për strehim nga vapa. Përpiqem t’i ik Diellit me rreze. Drunjtë një nga një po zhduken nga Çarshia e Shkupit.  Gjelbërimi. Vendin e tyre e zë betoni...

Fahri Xharra: Kush na e solli Anastasin?

Sa për fillim , për të kuptuar lojën ; një lojë sa e pahijshme por edhe tinzake . Një lojë që herë ia sheh  b... n  , e herë  ia sheh kokën. Një lojë që të  bën të luesh mend`sh  sepse vazhdimisht je në pritje të diçkaje : Zot` i madh na ruejt  si komb !...

Mbreti i Hungarise dhe Polonise i shkruan Kastriotit

Kjo gjetje eshte e rendesishme dhe ka vlere per ne ,ngase ketu shihet edhe funksionimi i diplomacise dhe marredhenieve ndermbreterore e shteterore ne mes te shtetit te Arberit dhe atij te Hungarise dhe Polonise.Poashtu ketu shihen me qarte edhe kanalet diplomatike qe zhvillonte shteti ...

Frank Shkreli: Abraham Lincoln, 150 vjetori i vrasjes

Abraham Linkolni u zgjodh presidenti i 16-tët i Shteteve të Bashkuara në vitin 1861 dhe dy vjetë më vonë më 1863 nënshkroi Proklamatën e Emancipimit me të cilën deklaroi lirinë e përhershme për skllevërit mbrenda Konfederatës.  Në fjalimin e tij me rastin e inaugurimit president...

Fritz Radovani: Hapni dosjet! (11)

HAPNI DOSJET ! Aty keni me gjetë edhe “idealin” e këtyne dy miqëve!■Kur shkoi në Francë per studime Enver Hoxha deklaroi: “Unë do bëhëm terrorist!..”Ky ishte “ ideali” i tij, që iu plotsue dhe u realizue mbi 500.000 viktima Shqiptarësh nga viti 1941 e deri 1985...

Dedë Preqi: Statusi i veteranit, çdo luftëtar

Ndërkaq, Luftën e Ushtrisë çlirimtare të Kosovës, nuk mund ta mohon askush, sepse kjo ushtri çlirimtare  ishte opsioni i fundit, që ti thotë mjaftë, durimit dhe dhunës serbo-sllave në këtë vend. Nuk mund të thëmi se luftat janë zgjedhje të problemeve njerëzore, të cilat shkakëtohen shumë lehtë...

Parllaku: Shqipëria e Bashkuar shansi i humbur, 1880

Kanë qenë diplomatët anglezë, ata që të parët në vitin 1880 artikuluan se, katër vilajetet shqiptare i vlerësonin si bërthamën e shtetit të ardhshëm shqiptar. Në korrespondencën diplomatike të Foreing Office me Ambasadën e saj në Stamboll, gjatë viteve të krizës Lindore...

Sabile Basha: Gjumi i përgjumur

Gjumi i pa përgatitur për rrugëMë gërryen tmerrësisht rrugënÇdo gjymtyrë të lodhur ma gjumonNuk më shikon dot në syNga urrejtja dhe xhelozia e përgjumur Nata mbrëmë, polliDrithërimë gjumore jashtë planetareDhe ende nuk e di...

Bejtullah Sadiku: Vlerat dhe antivlerat

„Vlerat e një njeriu duhet parë në faktin se çfarë jep, dhe jo në atë se çfarë është në gjendje të marrë“- (Albert Anjshtajn)Bota që na rrethon, në vete ngërthen me të mira dhe të këqija, ndryshe me vlera dhe antivlera. Këto dy nocione i hasim me të madhe, gjetiu dhe kudo...

Leci: Intervistë me Kryeministrin Jusuf Zejnullahu

Zotëri Zejnullahu, në janar të vitit 1992  ishim takuar në Lugano të Zvicrës, ndërsa në tetor 1992 në Lubjanë të Slovenisë, me Ju dhe ministrin e arsimit, zotëri Muhamet Bicaj. Atëherë patëm biseduar për shumëçka, rreth okupimit të Kosovës nga Serbia pushtuese etj. Shumëçka është harruar...

Florim Zeqa: Zgjohu Kosovë!

Ideja për shkrimin e mëposhtëm më lindi të shtunën mbrëma duke e përcjellur serialin më të ri televiziv "LABYRINTH-X", i bazuar në realitetin e hidhur të ditëve të sotme,...realitet të cilin as që mund ta ëndërronte ndokush në Kosovën e para luftës! I kaluam 16 vite në Kosovën e lirë me ...

Albert Vataj: Leonardo da Vinçi, titani i Rilindjes

Ai lindi, si sot 563 vjet më parë, dhe ishte i patëdytë në madhështinë e tij, në qasjen e ngulmët për të rrokur përmasat e gjithëdijes e dritëshkëlqimit. Është fjala për Leonardo da Vinçin, i cili lindi më 15 prill 1452 në Ankiano të Vinçit dhe u shua në moshë 67-vjeçare, më 2 maj 1519 në Kështjellën...

Demir Krasniqi: Masakrat në Zhegovc dhe Vërbicë

Më 15  t’ Prillit , në 99 –Iu zunë rrezet diellit nga të katër anë !Forca t’ armatosura erdhën prej Serbisë –Sulmuan Zhegovcin s’ bashku me Vërbicë ! N’ fshatrat e kësaj ane kanë  djegë e kanë  vra –Pa i  kursye fëmijët , as pleq e as gra !...Rrezet e pranverës seç iu kthyen territ –Serbët iu vërsulën...

Miradije Gashi: Adem Demaçit

Njëzeteshtatë dimra të gjatë;Njëzeteshtatë vjet natë. Njëzeteshtatë vjet në luftëme djaj;Njëzeteshtatë vjet vuajtjee mall. Dhe vetëm një shpresë...

Lutfi Alia: Partizania Zenepe Koxherri

Mё 9 maj, mbarё bota do tё festoi 70 vjetorin e fitores mbi nazi-fashizmin.Kanё kaluar shtatë dekada, por impresionet e viteve tё luftёs II botёrore janё aktuale dhe sot mё shumё se kurrё dhe e nxisin memorien historike...

Mërgim Korça: Gjyqi kundra fashistëve e tradhëtarëve

Ftesa e mikut tim z. Simon Mirakaj të hidhja në letër kujtime si edhe mendime të mijtë rreth atij që u quajt e tashmë njihet si “Gjyqi Special kundra fashistëve si edhe tradhëtarëve të vëndit ” i zhvilluar nga muaji Mars dhe përfunduar më 15 Prill të vitit 1945, doemos nga njera anë më...

Elvi Sidheri: Papa Françesku “njeh” vërtetësinë e genocidit armen!

Sa herë që flitet për genocidin armen të kryer dhe planifikuar qëllimisht nga Xhonturqit 100 vite më parë; dy gjëra bien përgjithësisht në pah: së pari thellësia e dhimbjes që ky genocid i pashembullt ka shkaktuar dhe lënë pas ndër breza tek populli armen i shpërndarë ngado nëpër botë; dhe refuzimi ...
Kryesore