Elvi Sidheri: Shqipëri - Pavarësi

Kemi flamurin më seksi, mënjanë që më të hijshëm në planet!Kemi një territor sado të vogël, por plot me detra, liqene, lumenj (edhe ndonjë kënetë), male e fusha; kemi 5 fe dhe një kredo kombëtare thuajse të mbinatyrshme “shqiptarizme”; kemi mëkatet dhe magësitë tona...

Afrim Caka‎: Njerëz të kohës së shpellave

Goditjet janë të dukëshme, e të bujshme nëpër xhami, në foltore e gazeta. E tillë që se kuptuam dot akoma nga na vinte. Turqia bërthama e së keqës ajo që me jataganë e Kuran kishte bërë çmos për t’i kthyer shqiptarët nga europianë në otoman e anadollak...

Drita Lushi: Në heshtje

Sa zhurmë!Sa zhurmë!Të bërtasësh më shumë, s’do të thotë se do më shumë.Të bërtasësh më shumë, s’do të thotë se di më shumë.Mund të duash në mënyren tënde, me heshtjen e qetësinë tënde,shtëpinë, familjen, Atdheun...

Berisha: Varrimi i nënëlokes ose takimi me Durrësin

Nganjëherë,  gjërat që dëshiron për t’i realizuar, ndodhin edhe atëherë kur fare as nuk e ëndërron. Dhe ja, në muajin nëntor, kur edhe koha bëhet me e sertë me temperaturën, papritmas ngjarjet “vrapojnë” dhe realizohen disa gjëra që mund të ngatërrohen edhe...

Hasan dhe Lajde Blakaj: Kombi mbi fenë

Edhe përkundër pushtimeve shekullore nga pushtuesit e ndryshëm,  shqiptarët e të tri besimeve fetare që jetojnë edhe sot në shtetet e tyre të cunguara nuk u asimiluan. Shpesh herë i kam bërë ketë pyetje vetes duke u munduar ta zbërthej këtë problem por pa bindje të ...

Fahri Xharra: Histria e Histritëve dhe e shqiptarëve

Sa e këndshme është kur ke ku të shkosh. Ç`farë krenarie të mbërthen kur lundron nëpër historinë e të parëve ;dhe nuk je i ”zbritur ” nga paramendimet dhe sajimet e të pa origjinëve.. Kemi me çka të krenohemi. Kemi për çka e për kë të flasim...

Sylejman Salihu: Akademia e heshtjes

Secili popull i gëzohet institucioneve të veta në fushën e dijes. Pse të mos i gëzohemi edhe ne, madje i jemi gëzuar çmendurisht , sepse atje ku është truri i kombit, atje pritet zhvillimi dhe përparimi i atij vendi. E truri, meqë është truri, i tregon rrugën e vërtetë atij populli, rrugë...

Dedë Preqi: Kafshatë që s'kapërdihet lehtë

Kjo krizë politike dhe ekonomike nëpër  të cilën po kalon Kosova, nuk e meriton shteti dhe populli i këtij vendi,  që do jetë një kafshatë e nxehtë, që nuk mund të kapërdihet lehtë. Si ndjehen sot qytetarët e Kosovës, të cilët nuk kanë punë dhe as të ardhura nga ndonjë burim ...

Tefik Selimi: Vargje të sinqerta për jetën e dashurinë

Shpeshherë lexojmë ndonjë vepër letrare jo vetëm se është e një autori të njohur, i cili ka bërë emër në jetën letrare, por, shumëherë na tërheq titulli i asaj vepre për ta lexuar e shijuar atë. Kjo është e vërtetë. Vepra e bukur të lë pa ngrënë bukë e pa shkuar në punë...

Gëzim Llojdia: Google me flamurin shqiptar...

28 Nëntori i vitit 2015  do t ë kujtohet pas 100 vjet ëve se gjigandi i madh  kërkimit Google për të dytën herë pas 100 vjetorit t ë Pavarësisë kombëtare shfaq n ë logon e  saj për krejt njerëzinë rruzullit tonë flamurin shqiptar. Dhe sit  ë mos krenohesh me...

Meri Lalaj: Kukulla e vërtetë

Ajo ishte një qytezë minatorësh, po e shkruaj në gjininë femërore sepse edhe emri i saj ishte po i gjinisë femërore, Zama. Në këtë qytezë të mënjanuar punonin jo vetëm punëtorë miniere, të cilët ishin fshatarët e fshatrave rreth e rrotull, por edhe persona të shkarkuar ...

Rrustem Geci: Populli im, Kombi im, Atdheu im

Kjo kohë më jep ajër dhe frymëaq sa më nevojitet për të jetuaraq sa më nevojitet për të dashurdhe aq sa kam nevojë për të krijuar Populli im, Kombi im, Atdheu imgjaku im i gjithsecilës shkronjëmë jep edhe pak kohë nga kohaqë t´i këndoj gjakut tim Brenda...

Neki Lulaj: Poetit pejan

Ata ikin zvarrë e zvarrë shpirtplagosur zemërvrarëBuzëçarë  e te gjakosur qerpikët e syve lotpathatë Loti  rrjedh në  gurrave te shpirtit  lot i zemrës së helmosurShkon eksod  si hu shkulur,  hanë furtunën e pasosur...

Zeqa: LDK-ja post-rugoviane shtetndërtuese apo?!

E kam thënë në një shkrim të mëhershëm, do të ishte e keqja më e vogël sikur të kishim vetëm një adresë të së keqës në Kosovë.E keqja e Kosoves nuk mbanë emrin vetëm të PDK-së, shumë pranë saj janë edhe partitë tjera, është edhe LDK-ja, dje krenaria e këtij ...

Ilir Muharremi: Për dashurinë e dyshimtë

I vuajturi shesh më shumëAty ka shumë të vërtetaVuaj dhe vetëm vuaj derisa vdesëMë lajmërohet dashuria, përnjëherë e cila më sfidon dhe qëndron përtej...

Zeqir Lushaj: Jetë të gjatë, Flamur e Shqipe

Në ballë të Arbrit ndritë përjetë,Data e kuqe njëzetetetë (28),E Nëntorit të historisë,Dita e madhe, e Pamvarësisë,Shumë nderim, gjithmonë kësaj dite,Jetë të gjatë, Flamur e Shqipe.Ooo…Flamuri i Atdheut,Prush i zemrës së Skënderbeut.Kur t’valvite Ty flladi i malit ...

At Gjergj Fishta: ''Me këtë shenjë do të fitosh''

Në fillim të shek. XV turqit sulmojnë Evropen dhe shkretnojnë fise e mbretni.Fatosi i Krujës përballë rrezikut, qi i kercnohej Shqypnisë, i drejtohet Hyjit edhe e lutë qi mos të premtonte, qi Shqypnija të bije ndër kthetra të turqve. Lutja e tij prekë të Amshuemin...

Lutfi Alia: Festa e Flamurit në Martanesh, 1939

Në fund të nëntorit të vitit 1939 përfundonin mësimet në shkollën unike të Martaneshit. Shkolla ne zonat e thella malore ishte verore, kësisoj fillonte më 1 mars dhe përfundonte me 30 nëntor, por mësimet zakonisht mbylleshin më 28 nëntor...

Ndue Dedaj: Alarm i vonuar për kullat

Në Tiranë, Prishtinë dhe në të gjitha qytetet e tjera shqiptare bëhen shumë ndërtime, me arkitekturë të spikatur moderne, po dhe pa kurrfarë rregullsie, ashtu si në male e lugina lartohen vila të hijshme e të pahijshme, ndërsa nuk na hiqen nga mendja kullat e vjetra të Rrafshit të Dukagjinit...

Eni Vasili: Intervistë me Ismail Kadarenë

Ismail Kadare: Ky botim i Zotit Kaloçi është shumë i rëndësishëm, jashtëzakonisht i rëndësishëm. Unë kam vite dhe jo vetëm unë por edhe të tjerë që kërkojmë të zbulohet e vërteta e arkivave të fshehta. Çdo diktaturë kur bie, në prag të rënies sidomos, ka një merak të madh, një hall të madh, të fshehë...

Elez Biberaj: Shqipëria në udhëkryq të demokracisë

Faleminderit shumë për ftesën për të marrë pjesë në këtë simpozium të rëndësishëm. Jam shumë i lumtur që ndodhem këtu në Tiranë në përvjetorin e kësaj ngjarje të jashtëzakonshme. Është kënaqësi e veçantë të ndodhem këtu në shoqërinë e personaliteteve të njohura...

Dasareti: Nga lufta mes shteteve në luftërat civile

Historia shqiptare është histori e luftës për liri. Megjithatë, shpeshherë udhëheqësit tanë kanë përdorur parulla të rreme duke u shprehur se po çonin popullin drejtë lirisë, kurse në realitet nuk kishin tjetër qëllim veç ta vinin në vargonj popullin e vet...

Frank Shkreli: Çlirimi i Kosovës

Zyra për Informim e Universitetit Shtetëror të Tetovës  (USHT) njoftoi se fund javën e kaluar më 21 nëntor, në njërën prej hapësirava të këtij universiteti u promovua  versioni shqip i librit, "Çlirimi i Kosovës -Diplomacia ...

Afrim Caka: Selam Hashim efendi…!

M’u kujtua një shprehje e Faik Konicës: “O Zot, më jep fuqi të mbaj gojën mbyllur kur nuk kam asgjë për të thënë”. Unë nuk munda të qëndroj pa folur dhe të hesht.Për mijëra vite me radhë, ky popull, kjo tokë u lëndua dhe u coptua...

Gëzim Hoxha: Më pak fonde për të pastrehët

Të jesh i pastrehë është me të vërtetë një hall i madh. Pasja e një shtëpie  është kthyer në një ëndërr për shumë e shumë familje. Për  të realizuar këtë ëndërr e  vetmja mundësi që  kanë një pjesë e tyre është marrja e një kredie, e cila sa e mirë aq dhe e keqe është në...

Fahri Xharra: Arbëreshët e Amerikës

Si gjithmonë , ikje nga dhuna ,ikje nga pushtimet,  ikje nga varfëria . Arbëreshët e New Orleansit (USA) nuk ikën nga Sicilia në mënyrë të organizuar. Fillimi ishte nga më të guximshmit , aventuristët të cilëve më vonë iu bashkëngjitën edhe familjarët dhe  kështu fshati Kontessa ...

Dhimitri Pojanaku: Rrugës për tek ”Vip-at”

Nisa dy mesazhe diku, tek dy Vip-a.Nuk di si ka lindur fjala Vip, por nejse,  nuk na pikon nga kjo mosgjetja çatia, fundja,  e në pikoftë, pikat që vijnë prej vipave, janë si dylli për dhogat kryeneçe të dyshemesë...

Hamit Taka: Iliriana

Nuk kishte shumë kohë qëkur seria e marrdhënieve dashurore dhe takimeve të fshehta në shtëpinë bosh të Gentit kishte mbaruar. Ata kishin filluar t’i tregonin hapur personelit të spitalit se një lidhje e re kishte filluar mes tyre. Pas atyre mëdyshjeve të gjata dhe qartësimit...

Resmi Osmani: Lulet e kajsisë

Besa pa orën. Koha e arritjes së trenit kishte kaluar.Bujari nuk erdhi. E priste me padurim. Duhet të vinte, por nuk erdhi. Për të ditët ishin të njëllojta, të zymta, të përhinjta, të lagura nga shiu që rigonte papushuar, të ftohta, pa gëzim, pa një buzëqeshje. Natën e...

Nebi Dragoti: Pushteti i katërt, qeveria, kamomili

Pushtetit i katërt noton në ujëra tematike fiktive e sëmur nga sëmundja ngjitëse e politikës fiktive,që është në rrufë të vazhdueshme.Ja, kjo periudhë frazeollogjie e ndërtuar me dy fjali është konkluzioni llogjik i pakontestuar,sepse është verdikt...

Demir Krasniqi: Jalla mora rrugën lala për Prishtinë

Jalla,  mora rrugën, lala, për  Prishtinë  me shkua –Jalla, në Kuvend, o lala ,  për  me bisedua ,Of, aman, aman, aman, aman ! Jalla, në foltore, lala , nisa  me  shitë mend – e,Jalla,  m’ zuri nata, lala, bujta në Kuvend  – e,Of, aman, aman, aman, aman !...

Bardh Nëngurra: Shqiptaret pas aktit terrorist në Paris

Gjeneratën time na patën mësue në shkolë se Gjergj Fishta ka thanë vetë:..... le ta din bota mbarë se Gjergj fishta nuk asht ma shqiptar... andaj nuk duhet ta mësojmë as tja lexojmë shkrimet.Na paten mesue se edhe Faik Konica ka thanë: ... ruje Zot Shqipninë...

Frank Shkreli: Shteti Islamik duhet të asgjësohet

Kështu u shpreh Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama gjatë një konference që zhvilloi të martën me shtypin së bashku me presidentin francez Francois Hollande, pas takimit dhe bisedimeve të tyre kokë më kokë, në Shëpinë e Bardhë.  Në fillim të konferencës me...

Shefik Shkodra: Mashtrimet e institucionalizuara

Vërtet është për t’u tronditur qytetarët. Gjendja ka filluar të stërkeqet, jo veç nga pozita dhe opozita. Sikur dikush me diçka e për hiç çka po përpiqet ta rrënojë krejt këtë që është arritur deri këtu. Nuk mund të mendoj se ka mjaft qëllimkëqij në mese tona...

Xharra: Arbëreshët e Italisë janë të gjithë shqiptarë

Duhet të jemi shumë syhapur se ç`po  ndodhë me ne dhe se çka po shkruhet për ne . Qëllimet janë të ndryshme ; por mua më gërvishtin ato që që mundohen të mohojnë të kaluarën tonë ose bile ta turbullojnë një çikë ,që pataj t`i mëshojnë ...

Meri Lalaj: Gjethnaja kuqëlon në Toronto

Për herë të parë në jetën time e kapërceva Atlantikun për të parë tim vëlla, Kopin, gruan e tij Elin dhe dy nipat e mi të dashur, gjithashtu për të shijuar bukurinë e vjeshtës kanadeze. Fluturimi nga Roma deri në Toronto zgjati dhjetë orë dhe unë lexova një roman me më shumë ...

Gjergj Kabashi: Beriana Mustafa, i paske rënë në pikë

Kështu pra, Beriana Xhemajl Mustafa, kësaj rradhe i paske rënë në pikë, e jo me folë rreth e rrotull, me fjale të kota që smundi ti kuptonte askush qe 15 vite. Madje, ato fjale e llafe të kota e kishin të vetmin qëllim: që cështjen e kësaj vrasje me porosi të thellë ...

Afrim Caka‎: Pse shqiptarët e Kosovës të fyer

Këta janë një enigmë në vehte! E kemi thënë disa herë. Kjo gjë ka një çmim, sepse tradhtia është një zgjedhje. Ky çmimi është shumë i shtrenjtë dhe i gabuar, s’mund ta paguaj populli!Pas gjithë atyre shpifjeve denigruese shtrohet vetëm një...

Tahir Bezhani: Verim vjeshtor

Bjeshkët  janë të bukura në katër stinët e vitit. Secila stinë ka karakteristikat e veta joshëse. Pranëvera e vera janë stinët më të preferuara për bukuritë magjepëse që ofrojnë lartësitë e Alpeve gjelbëroshe...

Gëzim Llojdia: Tanket në kryeqytetin e Evropës

Tanket në  kryeqytetin e Evropës ,cfarëtregojnë:frikë.pasiguri apo forcë?Pamjet që edhën  këtë javë nga kryeqëndra e Evropës treguan edhe një  herë në cfarë  gjëndje është sot Evropa.Pamjet ku tankerat lëviznin rrugëve të kryeqytetit evropian fillimisht u kujtuan se ...
Kryesore