Kombetar Mani - tre vjet prane Zotit

Kombetar Manin e deshem aq sa per te mos e c'dashur kurre.Kaluan 2 vite qe kur Mani yne shkoi prane Zotit.Iku ne humor. Dy dite para largimit na tregonte barsoleta me bjondina...!Kadri Mani nuk ishte nje individ...

Ilir Muharremi: Hiperralizmi dhe Postmodernizmi

Më e vërteta se realiteti nxori Hiperralizmin. Fotografia më e mirë në botë, duhet ta tradhtojë realen. I jep një kufizim të ri që nuk e ka e vërteta. Fjala është për të vërtetën të papërpunuar. Hiperralizmi i kundërpërgjigjet ekspresionizmit abstrakt në ruajtjen e formës ...

Ndue Dedaj: Të bësh ''shaka'' me simbolet

Simbolet janë të shenjta dhe jo të gjitha shenjat e së kaluarës janë simbole. Aq më keq kur fut “duart” në to për t’i trazuar, ndërruar vend, për t’u dhënë më pak a më shumë shkëlqim, nis përdorja e tyre, ndaj është i natyrshëm reagimi i publikut, detyra e të cilit nuk është ...

Gëzim Llojdia: Patate në Elbasan Arena?

Ngjau rreth 25 vjet më parë, ndoshta më  tepër,  kur Flamurtari i Vlorës humbte në Vlorë   një ndeshje   të pritshme për fitore  me  “17 Nëntorin “ e  Tiranës.Vlonjatët ishin ankuar shpesh se Federata e futbollit nuk e do Flamuratin.Edhe atë të dielë  në Vlorë, pritej ...

Luan Kalana: Dritëro Agolli - "Nderi i Kombit''

"Kur nga gjumi do te zgjohesh dhe nuk do te shohesh me diellin: O do te kesh vdekur [por jo ti je i pavdekshem] O je Dielli vete!" - Jim Morrison-Te shkruash per te madhin Dritero, eshte shume pak, pasi vepra e tij madhore e voluminoze me vlera te pasura e te pakrahasueshme per ...

Viron Kona: Një çift mështeknash të bardha

Sot në 55 - vjetorin e lindjes,unë dhe e tërë familja t`urojmë,qofsh e lumtur përgjithmonë,u  bëfsh dhe 100 vjeçe Liljana jonë! Një jetë të thjeshtë kemi bërë,dashuria thesari ynë i rrallë,edhe mbretërit do të jepnin gjithçka,që ta bënin për vete këtë thesar...

Nebi Dragoti: Forma dhe përmbajtja

“Kur, më në fund, pema mori trajtën e një sfere, sfera doli shumë, shumë evogël.Kopështari tha i zhgënjyer:- Ta zemë se sfera është kjo.Po pema e dafinës ku është? Kjo ndodhi e cituar i përket Bertolt Brehtit dramaturgut, poetit, kritikut gjerman.Forma dhe Përmbajtja...

Stiljan Mala: Shqipëria ne syte e nje amerikani

Ishte nje dite e diel. Mengjes në Manhattan. Kishte pak mjegull dhe dielli nxirrte aty-ketu syrin si për te trembur ata avuj uji, që ngriheshin mbi qytet. Une po kthehesha nga nje kafe jo shume larg shtepise. Nga larg dikush me foli. Mbajta kembet dhe u ktheva andej ...

Zyba Hysa: Letërkëmbimet e Prof. Dr. Isuf Luzaj

Të dashur lexues,Në arkivat e dorëshkrimeve të Prof. Dr. Isuf Luzaj gjenden shumë letërkëmbime me personalitete të larta botërore.“Unë nuk mund të them me saktësi se sa letra i vinin, por nuk kishte ditë që të mos merrte letra, mund të ishin 5, 6, 7, apo dhe më shumë...

Kapiti: Qytetaria durrsake ka sfiduar diktaturën

Shtysa për të shkruar këtë shkrim më vjen nga kujtimi i viteve më parë , kur isha gjimnazist në Gjimnazin “N.Frashëri” kohë kur në qytetin e Durrësit po mbahej Kongresi i Gruas në vitet ’70. Ndërsa na organizonin e udhëzonin në shkollë ashtu si dhe  te tjerët nëpër ...

Përparim Hysi: Ruhu nga Kapua!!!

Tek kisha marr  rrugën për tek klubi "Taivani", kur mbrrita tek rruga "Myslym Shyri", përballlë meje pashë dikë të njohur. Po hamendësoja: është apo nuk është ai? Sidoqoftë, thashë me vete: po e provoj, njëherë, e të dalë ku të dalë. Kur tjetri erdhi dhe ca më afër,e ...

Florim Zeqa: Kaosi institucional

Përgjatë këtyre 11 muajëve të qeverisjes Mustafa-Thaçi 3, sa herë që e kemi thënë të vërtetën po aq herë jemi keqëkuptuar nga një pjesë e opinionit publik. Sa herë që kemi thënë të vërtetën për Isa Mustafën-kryeministër kukull në qeverinë e Kosovës, po aq herë jemi keqëkuptuar nga sejmenët e tij...

Brahim Avdyli: Maqedonia në vorbullën e fqinjëve (9)

Republika e Maqedonisë në Enciklopedinë e LirëRepublika e Maqedonisë është pothuajse një shtet i ri i Evropës së Bashkuar, të cilën e njeh bota e gjërë si shtet, e mbështet dhe e financon, por ajo menaxhohet nga bullgaro-makedonët, pa ...

Murat Gecaj: Ermira Jusufi - '' Sonte zemra ime frymon''

Takimin e parë me poeten e re, Ermira R.Jusufi, banuese në Vushtrri të Kosovës, e pata në kryeqytetin tonë, në muajin prill 2014. Ishim bashkë me krijuesin e studiuesin nga Prishtina, Xheladin Mjeku dhe kolegun e mikun tim, shkrimtarin e mirënjohur Viron Kona...

Arif Molliqi: Deklaratë për shtyp e Boksh Barutiti

Nuk është hera e parë, që Ismet Beqiri dhe statistat e  tij (Haki Rugova dhe Haki Latifi), na dalin dhe japin deklarata komike në emër të LDK-në, se Prishtinës. Kësaj herë nuk thanë asgjë tjetër përveçse krijuan një situatë edhe më komike se sa janë vet ata në...

Mehmetaj: Kisha e Milosheviçit dhe xhamia e Sulltanit

Në përpjekjen për të arsyetuar veprimin e turpshëm të vënies së pllakës osmane në Kështjellën e Lezhës, një mercenar shqipfolës shkruan: merruni me diktaturën e Enver Hoxhës e mos u merrni me pushtuesit osman. Ai i amniston pushtuesit osman, por nuk i fal ...

Fritz Radovani: Mark Çuni- i pari hero i demokracisë

Shpesh, flitej se asht mendue për një Parti Demokristjane.Shpesh, bisedohej se “ka kenë formue” kjo parti në Shqipni.Kishte nga ata që e thonin të sigurt ekzistencën e kësaj partie; por nga shumë burime që për mue kanë kenë burime të sigurta edhe pse ishin burime gojore...

Afrim Caka: Hedhurinat e kombit!

Kosova po mbushet me jashtqitje.Sikur këta shpellarë që e gjithë energjia e tyrë e terrorit të dirdhej mbi armiqtë tanë serbomalazezë e grek. Sugurisht që unë e di gjithashtu që simptomatika e kësaj sëmundje, kësaj tradhëtie është ...

Kripa: Dr. Isuf Hysenbegasi - 27 vjetori i vdekjes

I mbylli sytë dhjetë vjet më parë, më 4 tetor 1988. I mbylli i qetë, pa iu rënduar njeriu, pa u ankuar. I mbylli siç i mbyllin burrat e mëdhenj.  Por i mbetën dy brenga pa u plotësuar. E para që nuk pa ditën e rilindjes së atdheut, ditën e demokracisë...

Tefik Selimi: “Një jetë në vargje” - Selman Vokshi

Dje, në Gjilan, në sallën e Teatrit të qytetit, para shumë lexuesve, miqve e familjarëve të autorit, u bë promovimi i veprës: “Një jetë në vargje” të autorit Selman Vokshit, tash i ndjerë. Ishte një promovim për lakmi, për faktin se, aty erdhën njerëz akademikë, si: Dr. Mehmet Halimi, dr. Hysen Matoshi...

Frank Shkreli: Marrëdhënjet amerikano-gjermane

Në fillim të gushtit, Departmenti Amerikan i Shtetit kishte njoftuar se me mbështetjen e Qëndrës Atlantic Council të Studimeve Ndërkombëtare dhe nepërmjet një marrveshjeje me firmën gjermane Verbundnetz Gas Aktiengesellschaft, një pjesë e veçantë e Murit të ...

Gëzim Hoxha: Epilogu i një ndeshje…

Në stadiumin e improvizuar nga bashkia e Fierit isha edhe unë. E pashë ndeshjen dhe m’a deshi zemra të fitonim. Unë nuk jam specialist futbolli dhe nuk do të merrem me analizën e kësaj ndeshje, por ama si një nga tifozët e shumtë në numër do të thosha se kjo ishte...

Edgar Frashëri: Një gazetë – Dy standarte

Edhe ne Shqiperi eshte ne fuqi nje ligj qe mbron te drejtat e autorit. Nuk kam ndermend te citoj numurin dhe daten ose ndonje nen te ketij ligji sepse ka vite qe eshte por po te gjykosh ne baze rastesh qofte edhe te vecanta, veren se ende nuk eshte bere norme as ...

Fahri Xharra: A ishin serbët katolikë? (2)

Si u formua kombi serb? “ Vuk Karaxhiqi, Sima Sarajlija dhe Ilija Grashanini … por edhe Njegoshi vendosën që  nga një grup besimtarësh ortodoks- Serbët, të krijojnë me propagandën e tyre  “një lidhje gjaku “, pra një popull të  “një prejardhjeje, një culture...

Rrustem Geci: Hapësirat e mëdha të lirisë

Me Milit Thaçin, historian,  u njohëm fal një ndeje, në Prishtinë, afër Teatrit Kombëtar. Korriku atë mesditë bënte shumë nxehtë. Duke e gjerbë kafenë, Militi ma  afroi Monografinë „Artana dhe Dardana“, një studim i shkëlqyer, si dhe librin monumental, të historianit të...

Mehmet Elezi: Hebrenjtë dhe Republika e Kanunit

Mehmet Elezi po më befason sërish. Kjo sprovë e denjë për një monografi shkencore sqaron shumë pyetje që i lindin natyrshëm çdo shqiptari të sotëm. Me argumente të forta, citime njerëzish të shquar të shkencës e artit, me figura artistike dhe një gjuhë të pasur e të...

Demir Krasniqi: Trim Islam Islami

Nga   Livoqi i  Ulët , banorët  ku jetojnë ,Një lagje  shkruajnë letra edhe  fjalë po çojnë –Njerëzit me merita të mos i harrojmë ,Figurat historike më shumë t’ i nderojmë ! Figurë historike , atë Islam Islamin –Njëri ndër ballistët që nderoi vatanin !Emri i këtij heroi t’ luftës çlirimtare...

Remzi Limani: Rushit Ramabaja - Vjelësit e Mëkatit

Çfarë të themi për poezinë “VJELËSIT E MËKATIT” të autorit Rushit Ramabaja - poezi e shpërblyer në “Takimet e Dom Mikelit 2015”. Të themi, mund të themi… por, a mund t`ia qëllojmë mrekullisë së saj poetike dhe t`ia krehim flokun e nusës dhe ringjalljes së saj...

Tahir Bezhani: Kredoja poetike e Adem Zaplluzhës

Do isha i pa sinqert nëse që në fillim nuk e them se u ndjeva i priviligjuar  dhe i emocionuar  që mu dha rasti  të lexoj në dorëshkrim  librin poetik  të 137 –tin me radhë të autorit me një përvojë të gjatë letrare,Adem Zaplluzha. Duke ndier gëzimin...

Lek Gjoka: Telenovelat më të rrezikshme së pllaka

Ka pak ditë që një pllake e Sulltanit otoman vendosur gabimisht në hyrjen kryesorë të kalase së Lezhës që kurr nuk e kishtë pasur vendin në kala po bën një zhurmë të madhe në media dhe rrjetet sociale. Shqiptaret shqetesohën me të drejte, madje kanë shkuar deri në...

Luan Kalana: Thesaret shpirtërore

Do të këndoj vëllezër më dogji malli,do këndoj shqip vendçe,po të ma mbani, ...do këndoj iso për vatanin,me kuç e me mace të zieni,amanet, ju të mos qani,zemra po më pikon lot,do t'ja thërres si i mari,të lozë fusha,të tundet mali...

Florim Zeqa: A e kemi qeverinë që e meritojmë?

Pas përfundimit të luftes, e në veqanti pas ri-shpalljes së pavarësisë, ka pasur aq shumë pohime, në të njejten kohë mohime të asaj çka është thenë, saqë edhe kritikët më të medhenjë e kanë pasur të veshtirë per t'i bërë analizë proceseve nëpër të cilat kemi kaluar...

Marku: Dede Gjo’ Luli, 50 Anniversary of his death

The year was 1915 and the month September when the 75 year old Dede Gjo’ Luli, the leader of the mountaineers of Hoti, Gruda, Kelmendi, Kastrati, Kopliku, etc., who had gained an international reputation from Constantinople to Vienna as a fierce fighter for the ...

Dërmaku: Bashkim kombëtar, proces i pandalshëm

Mendimi im është se ne na duhet kohë për një bashkim Kombëtarë . Mirëpo të gjithë duhet ta kuptojnë se ky procesë është i ngadalshëm i vështirë por i pa ndalshëm. Deshëm ne ta pranojnë apo jo ky proces ecë ai nuk ndalet dhe është i pranueshëm për ne por edhe për BE-ne...

Nuk e pranojmë diktatin nga Prishtina!

Deklarata e kryesisë së LDK-së në Prishtinë, se kryetari i Degës së LDK-së në Zvicër z. Shefqet Dibrani nuk është legjtim, dhe se kryesia e LDK-së në Prishtinë njehë si kryetar legjitim z. Haki Latifi, ngjalli indinjatë të thellë të kryesia e nëndegës së LDK-së në Wilisau, si dhe...

Të krishterët në Egjipt: Aleluja

Të krishterët në Egjipt: Aleluja...

Gecaj: Botohet ''Bibliografia'' e Prof. Shefik Osmanit

Nderimi e respekti për krijuesit e studiuesit tanë, në mënyra e forma të ndryshme, zakonisht, shprehet në vitet e jetës dhe veprimtarisë së tyre aktive. Por vjen një ditë dhe ata ndahen përgjithnjë nga jeta, të nderuar e të paharruar për veprat, që kanë lënë pas...

Humbet kombetarja e futbollit, por fiton Shqiperia

Shqiperia mundet ne shtepi nga Serbia sipas menyres tradicionale duke pesuar edhe kete here ne fund te takimit. Por ky nuk eshte fundi sepse Portugalia fitoi kunder Danimarkes duke na e dhene mundesine qe te shkojme ne Europian me nje fitore ne Armeni.Ndeshja nuk do koment, rezultati tregon gjithcka ...

Qazim Shehu: Dibër e Madhe, aty ku rrënojat lëvizin

Udhëtojmë drejt Dibrës, për të promovuar librin e autorëve Faik Xhani dhe Hatixhe Erebarës me titull “I përkushtuari” kushtuar figurës së arsimit dibran Ismail Erebara. Jemi një grup krijuesish: Mevlud Buci,  folklorist, poet...

Adil Fetahu: U flijua për ideal e bashkim kombëtar

Sagës të gjatë të veprave të veta, kohë më parë shkrimtari Ramadan Haziri ia bashkëngjiti romanin historik për atdhetarin e martirin Gjon Serreqi. Lexuesi mund të vihet në dilemë: është ky më tepër roman historik, është biografi për Gjon Serreqin, apo  është edhe ...
Kryesore