Faik Konica: Maqedonia u krijua në kurriz të kombit shqiptar

Fillimi i shekullit XX, karakterizuar nga vdekja graduale e "të sëmurit të Bosforit" dhe nga shpërbërja e perandorisë osmane, po nxirrte në pah, krahas luftës së popujve të shtypur prej saj, edhe një aktivizim të...

Gani Mehmeti: Nxënësit e vrarë në shkollën ''Isa Boletini''

Përse jemi të prirur të shtyhemi, të grindemi ndërmjetveti e jo edhe me armiqët tanë?Po të shikosh fjalimet në dy Kuvendet Shqiptare, asaj të Shqipërisë dhe të Kosovës, sheh e dëgjon vetëm britma, ofendime, sharje me fjalor shumë brutal nga të dyja palët – pozitës dhe opozitës...

Reshat Nexhipi: Toponime me elemente iliro-shqiptare

Isha në dilemë,  a të dërgoj për publikim një tekst të tillë me toponime për të cilat është shkruar nga autorë të ndryshëm, si dhe nga ana ime, por për sicilin vend në veçanti, për dallim nga ky i sotmi, në të cilin i kam grumbulluar në një vend. Për të zgjedhur dilemën, tekstin ja dërgova një ...

Novi Rosaj: Rrethrrotullimi - tmerri i të gjithëve

A ka njeri që i afrohet rrethrrotullimit te “Zogu i Zi” me automjet a më kembë e  që nuk i rrënqethet lëkura deri sa ta kalojë këtë “përbindësh” me pjesëmarrës monstruozë dhe arbitër  policë shpesh të ngrirë,  m’u në mes te kryeqytetit të Shqipërisë?...

Kastriot Palushi: Të qoftë falë ty Kosovë

Ditën kritike më 21.05.1998, derisa udhëtoja me veturë, me bashkudhëtarët birin tim Kastriotin, 14 vjeçar dhe shokun Filip Berishën, forca të mëdha ushtarake, policore e paramilitare të fshatrave për rreth, na ndalin në vendkalimin e hekurudhës të fshatit (Krushevë e Madhe) tani Drinisht...

Shkëmbi: Pervjetori i dëshmorit Tahir Lush Berisha

Me 26 Maj te 2015-es , gjegjesisht,ne oret e para te agimit te kesaj dite, mbushen 23 vite qysh kur  nga dora e zeze e  gjakatare e rexhimit  serbollsllav  privohet  nga jeta,por pasi e pagoi  veteveten, deshmori...

Florim Zeqa: Paraqitje dinjitoze e shqiptarëve në Itali

Edhe kësaj radhe qyteti San Vendemiano, ishte nikoqir i aktivitetit tradicional multietnik kulturor i emigrantëve në pjesën veriore të Provincës Treviso, i emërtuar "Festa dei Popoli" (festa e popujve).Aktiviteti ...

Festivali XX Mbarekombetar 'Pianisti i Ri'

Festivali  XX Mbarkombetar 'Pianisti i Ri' zhvillohet ne shkollen e pare artistike, Liceun Artistike ‘Jordan Misja’, nga shoqata EPTA Albania ( seksionin shqipetar te European Piano Techers Assotiation ), me qender ne Londer krijuar 1978...

Nebi Dragoti: Perëndeshë meditative e bukurisë

Në stilistikë janë vendosur themelet e figurave letrare mbi të cilat është lëvruar dhe lëvrohet mendimi poetik. Arsyetimi i problemit në fjalë është konkluzioni i kërkimeve për ta bërë mendimin e shprehur edhe më të bukur. Njeriu priret të rroki bukurinë dhe , si i tillë...

Gjon Keka: ''Anton Çetta dhe filozofia e pajtimit të gjaqeve''

Liber i ri i autorit Gjon Keka botuar nga Shtepia botuese Botart Tirane, "Anton Cetta  dhe filozofia e pajtimit te gjaqeve".Libri ka dy parathenie:"Nëse institucionet tona shtetërore nuk i ngritën një përmendore askund Anton Çettës, është Gjon Keka, që me këtë libër, bëri një gjë të tillë.Gjoni ishte ...

Hekuran Sejdiu: Guximi për të mos paragjykuar

Ne shumicen e rasteve  paragjykimin e kuptojmë  si një mendim të padrejtë, që është formuar që më parë për dikë a për diçka ne mungese te guximit per te mos paragjykuar, pa e njohur mirë dhe që na pengon për ta vlerësuar atë me paanësi...

Vladimir Shyti: Përmallim

Mbi kumbullën lule borë,Lauresha këndon me të qarë,Hëna e derdhur në broncë,Në hapsirë ecën zvarrë, Si djep përkundet deti,Në mbretërinë e përrallave,Hapat ndjekin njeri-tjetrin.Në bregdetin e andrallave,..

Kalosh Çeliku: Dylberi

Përçudi, Dylberi sot i shet mend popullit shqiptar, kur zjarr i digjet mbi krye: Ali Ahmetit dhe Menduh Thaçit. Edhe, atë: kur i sheh më në fund të buzëqeshur kokë më kokë në një tavolinë. Dylberi të cilin e mori nga Shtëpia publike Patriot Melezi i vonuar (zv/ drejtor) dhe e punësoi si ...

Engel dhe shqiptarët nderojnë shkrimtarin Kadare në Kongresin amerikan

Një veprimtari, kushtuar shkrimtarit të shquar shqiptar, Ismail Kadare, u zhvillua të martën mbasdite, në zyrat e Kongresit Amerikan në Washington DC.E organizuar nga gazeta “Illyria” veprimtaria mblodhi shqiptaro-amerikanë, nga kryeqyteti amerikan, New York-u dhe qendra të tjera...

Fahri Xharra: Epoka (e turpit) para gjyqit (2)

Gjyqi moral kundër Fatos Lubonjës , për shtrembërimet e tija të porositura nga dikush  të historisë shqiptare dhe  “mundi “ i tij i pa shoq për të rrënuar Kështjellën e Madhe të trashëgimisë sonë identitare po e filloi me fjalët e gjeniut  tonë Ismail Kadare ; i cili tezat  lubonjase i quan antishqiptare...

Albert Vataj: Migjeni, britma e thekshme e nji shpirti

Migjeni ishte, dhe ka mujt me met atëditë e sod, tash e përgjithmonë, britma ma e thekshme e nji shpirti t'sëmbuem prej ligshtimit, e nji kurmi t'drobitun prej dhimbet. Anipse ka kalue kaq shumë vite, qysh prej kur ...

Gëzim Llojdia: Ishin porte Porto Palermo dhe Triporti?

“Në kohët  romake,shkruan në një studim Carlo De Mitri, Departamenti i Trashëgimisë Kulturore, Universiteti i Salentos,  porti i Brindizit, duket se ishte  vendi kryesor i zbritjes, në Adriatikun jugor, i mallrave që lëviznin  nga  Egjeu dhe Evropa Lindore dhe dhe ndoshta ajo ka mbajtur një ...

Aurel Dasareti: Djemtë e plehrave

Demokracia nuk mund të imponohet duke eliminuar pikëpamjet rivale; suksesi i saj nuk mund të garantohet as kur ideali fiton një pranim të përgjithshëm. Demokracia thjesht nuk mund të garantohet, sepse ajo mbetet e kushtëzuar nga energjitë krijuese të atyre që marrin pjesë ...

Florim Zeqa: Largimi i plagjiatëve dhe pengmbajtësve

Në kohën kur LDK-ja po shkon drejt përmbylljes së procesit të mbrendshëm zgjedhor, e gjithë popullata kosovare është e orjentuar kah kjo parti. Përderisa elektorati besnik i kësaj partie është duke e pritur nën ethe fundin e këtij procesi, kundërshtarët politik janë duke pritur me kurreshtje ...

Miradije Gashi: Shkabë-flamur

Sa e sa vite ikënO trim, o burrë...Dhe mungesën tënde endeNe e ndiejmë. Për ty malli sa vjen e rritet,Për ty dhembja s'pushon kurrë. Barbarishti erdhën barbarëtMbushur gjithë urrejtje e mllefDhe n'ty u shfrynë...

Viktor Mërkuri: Çfarë po ndodh me Ballkanin

Njëzet vjet pas shpërbërjes së Jugosllavisë dhe Bashkimit Sovjetik ,vendet e Ballkanit si Shqipëria ,Kroacia , Kosova,Serbia,Sllovenia, Bosnja, Mali i Zi dhe Maqedonia janë kthyer në modelin e mwparshwm të udhëheqjes dhe formimit nga fuqitë e mwdha tw jashtme si Perëndimi, Turqia dhe Rusia...

Elida Buçpapaj: Rrezik për Maqedoninë, Ahmeti dhe Gruevski

Në ditën e protestës të opozitës në Maqedoni, Ermira Mehmeti , deputetje e BDI-së, e partisë të Ali Ahmetit në koalicion me Gruevskin, do të shkruante në Facebook se „qeveria e Gruevskit e izoloi vendin nga partnerët nderkombëtare; se e rrënoi imazhin pozitiv të vendit; se nuk tregoi...

Elvi Sidheri: Kur “miku” (Erdogan) vjen të të provokojë dhe urdhërojë në shtëpinë tënde!

Vizita e presidentit turk Erdogan në Tiranë para rreth një jave, përsa më përket mua personalisht, por edhe shumë të tjerëve besoj, nuk do të kish paraqitur asnjë interes të veçantë, nëse nuk do ta kishim njohur qysh më parë personazhin atipik (amorf, anormal, anjerëzor, parapolitikan...

Bajram Canameti: Skënderbeu dhe dëshmitë autentike

508 vjet më parë Marin Barleti ishte i pari që botoi veprën monumentale  të historisë mbi Skënderbeun dhe të qëndresës së shqiptarëve kundër invazionit të Perandorisë Osmane. Kur Europa dridhej para saj,  qëndresa ...

Fritz Radovani: ''Pushtet arët'' e Shqipnisë turpi i botës

Nuk kam asnjë kundershtim per vizitat që ban Presidenti turk Erdogan në Shqipni, tue u nisë se Turqia ka aty “vëllezërit e gjakut të vet” të mbetun tash 100 vjetë në të gjitha anët e skutat e pushtetit anadollak e pushtues të Trojeve Shqiptare. Ndoshta kjo “miqësi” asht edhe shkaku kryesor...

Albert Habazaj: Studentja me flamur kombëtar në Greqi

E vogël, me një klasë shkollë në atdheun mëmë, nga fillimi i viteve 90 - të të shekullit që kaluar, mori rrugen e kurbetit pas prindërve për një jetë më të mirë dhe ajo Ardita Vreka lindur në Vlorë, por me rrënjë nga Përmeti, nga Dëshnica heroike, nga rrëza e malit Trebeshinë. Pavarësisht vështirësive...

Fahri Xharra: Epoka (e turpit) para gjyqit (1)

Këto janë vargjet e njërës prej poezive që e kanë renditur Andon Z. Çajupin në panteonin e rilindësve shqiptarë, por edhe që shpreh frymën ideologjike të korifenjve të kësaj lëvizjeje të madhe kombëtare, të De Radës, Naimit, Fishtës, etj. Lëvizja e tyre për të zgjuar ndërgjegjen kombëtare ...

Frank Shkreli: Ruajtja e sigurisë së internetit

Sekretari Amerikan i Shtetit, John Kerry gjatë një vizite në Seul të Koresës së Jugut të hënën, mbajti një fjalim të rëndësishëm mbi lirinë dhe mbi sigurinë e  përdorimit të Internetit, duke theksuar nevojën për bashkpunimin ndërkombëtar në këtë fushë.  Në fjalimin e tij në ...

Idriz Zeqiraj: Stërvitjet me marrëveshjen Rugova - Alia

Oficeri i karrierës, Ylli Mici, falenderoi organizatorët e kësaj Akademie Përkujtimore dhe, në veçanti, ushtarin e tij luftëtar, Osman Ferizin, "për ftesën dhe mundësinë që më dhanë, për të kujtuar dhe nderuar, së bashku...

Kadri Tarelli: Dita Olimpike në Durrës

Dita e premte datë 15 Maj 2015, përbën një ngjarje të bukur për jetën shkollore e sportive të fëmijëve durrsak. Buzë detit në shëtitoren “Taulantia”, QKF e Durrësit në bashkëpunim me shkollat e qytetit, zhvilloi një veprimtari të bukur të quajtur “Dita olimpike”, e cila është...

Sejdi Berisha: “Lidhja e Prizrenit” dhe Festa e Abetares

Në Teatrin “Istref Begolli” të qytetit të Pejës, dje ishte festa e shkronjave e nxënësve të Shkollës së Mesme të Ultë “Lidhja e Prizrenit”. Gjatë tërë ditës, salla e këtij tempulli të kulturës gumëzhinte nga filizat-nxënësit e klasës ...

Dibran Demaku: Një shekull në shërbim të Atdheut

Të rrallë janë njerëzit e kësaj bote që jetën e vetë e masin me një shekull.Edhe më të rrallë janë ata që shekullin e vetë jetësor e kalojnë në shërbim të atdheut të vetë.Ne shqiptarët e Kosovës jemi me fat që i kemi dy të tillë  në mesin tonë.Njëri nga këta të dy edhe pak muaj kalon kufirin ...

Nebi Dragoti: Dashuri teveqeli

Shkruar në rrugë, në mur, sidomos përpara gjimnazit:”Edhe 100 Teja ime e dashur!Të dua shumë. ” I riu anonim shumëherë në sipërfaqen e rrugës e kishte shkruar me bojë të kuqe e shkronja të mëdhaja ndjenjën e mbrendshme erotike që kish për këtë “Teja ime e dashur...

Arbër Shabanaj: May God bless you America

Po qanë Kosova, po derdhë lot,N'robëri të k'tillë ty Kosovë më nuk të lejmë ne dot. Slavit t’tërbuar shka n’palc ju fut frika,Se me shqipetarët është Zoti - i Botës - America...

Faik Konica: Jo, nuk ka Maqedoni!

Është Konica i madh që flet për mitologji e realitet maqedon. I hidhur për ata dy milionë maqedonë të sotëm, ku tetëqind mijë janë shqiptarë autoktonë denbabaden, e të tjerët serbë të djeshëm a bullgarë të shartuar, apo thjesht slave...

Kalosh Çeliku: Njerka krihet e Shkupi digjet

E hap gazetën e përditshme tё “pavarur” që del në Shkup: Treshi përsheshi gërhet për Liri. Edhe me fotografi, pozojnë para syve tё lexuesve me ato facat e tyre kulturo-policore tё shёmtuara përtej Bukurisë. Theshetheme dhe dezinformata. Lista të “intelektualëve”...

Krist Gjinaj: Pavli me permendore!!

"...në tokën e Kosovës ruhen eshtrat e shenjtorëve serbë." (Patriarku Pavle në korrik 2005 )Serbet dhe kisha serbe , cdo here me genjeshtrat e tyre kan konstatuarë se në tokat shqiptare  ( simbas tyre ) le që paska eshtra të "luftetarve serb" por paska edhe eshtra të " shejteve " serb.!!...

Pëllumb Gorica: Yjet e qiellit ke ftuar

Bukuria, një fjalë që të mrekullon!Brenda saj gëlojnë mahnitje dhe mistere,relike në kujtesën e moshës qëndronme nanurisje drithërimash dhe heshtje. Sikur në Botë në një çast të vockël,jeta të ndërtohej vetëm nga bukuria,ky do t’ ishte gëzimi i përbotshëmdhe pse kjo botë ka mrekulli...

Gjekë Gjonaj: Duart e arta të Iliriana Gjonit

Këtu e rreth njëzet vjet më parë, derisa po shkoja për të intervistuar në shtëpi mr. Met Gjonin, në cilësinë e funksionarit të lartë të Unionit Demokratik të Shqiptarëve, u njoha me vajzën e tij Ilirianën...

Adil Fetahu: Z. ministër, kërkoju falje pensionistëve!

Lidhja e Pensionistëve dhe Invalidëve të Punës e Kosovës, më 15 maj të këtij viti mbajti Kuvendin e rregullt vjetor. Unë mora pjesë në mbledhjen e Kuvendit, në cilësi të mysafirit të ftuar, për shkak se aty u promovua dhe iu dha të gjithë pjesëmarrësve  libri im...
Kryesore