Andrea: Shqipëria është më e lashtë se vetë Europa

Është një letër e shkruar për gazetën franceze "La Croix"' ("Kryqi"), nga i dërguari i posaçëm i saj në Athinë jo më larg se tre ditë pas fillimit të mbledhjes së Konferencës të Ambasadorëve në Londër më 16 dhjetor 1912...

Idriz Zeqiraj: Kriminalizimi i strukturave të LDK-së

Kolegu dhe miku im, Xhevat Rexhaj, shkruan se në LDK-e ka demokraci të brendshme. Por, këtë pohim, me dashje apo pa dashje, e vetëdemanton, kur thotë se Vjosa Osmani nuk përkrahet nga strukturat e LDK-së! Thënë troç, Vjosë Osmani, deputetja më e votuar e LDK-së, është e preferuar e ...

Azem Parllaku: Shansi i humbur i Gruevskit

Ka shtete të "mira" dhe "jo të mira", ashtu sikurse ekzistojnë dhe kombe të "mira" dhe "jo të mira". Nga tekstet e historisë kemi mësuar për kombe e shtete, të tilla që kanë mbrojtur Europën kundër Azisë, krishterimin kundër islamit, civilizimin kundër barbarisë, etj.Po nga tekstet e historisë jemi ...

Idriz Zeqiraj: Kur mjelej lopa - diasporë...!

Pluralizmi politik në Lindjen komuniste, për rrjedhojë, edhe në Ballkan, ishin një frymëmarrje e re, frymëmarrje e çliruar, për popujt e robotizuar, nën thundrën të komunizmit. Themelimi i partisë së parë pluraliste, Lëvizjes kombëtare, Lidhjes Demokratike të Ibrahim Rugovës...

Ramiz Dërmaku: Intervistë me poetin Nexhat Rexha

Librat e profesorit, poetit, shkrimtarit, ish deputetit të Parrlamentit të  Kosovës, e kritikut letrar , Nexhat Rexha, janë magjepse dhe tërheqëse për lexuesin. Poeti Nexhat Rexha shprehet ne mënyre optimiste dhe iluzionet e jetës bashkë me preokupimet e saja.Ky poet, ky veprimtarë, ky intelektual...

Kastriot Myftaraj: Ditari i Rexhep Qosjes

Para pak ditëve përfundova së lexuari katër vëllimet, që janë botuar deri më sot, të ditarit me nëntë vëllime të Rexhep Qosjes. Ishte një lexim i gjatë, për të cilin nuk kam ndarë më tepër kohë se një gjysëm ore në ditë, por ishte gjithsesi një lexim i vëmendshëm. Katër vëllimet e para që kam lexuar...

Bardhyl Mahmuti: Vuçiqi dhe fshehja e gjenocidit

Deklarata e Ministrit të Jashtëm të Kosovës, Hashim Thaçit në OKB se Kosova do ta padisë Serbinë për gjenocid dhe se do të kërkojë dëmshpërblim për krimin më të rëndë kundër njerëzimit që aplikoi shteti serb në Kosovë nxiti reagime të menjëhershme të palës serbe...

Namik Selmani: Lumenjtë e fjalës së Sami Sherifit

Kur nisa të shkruaj  për poezinë e Sami Sherifit që shpaloset kaq vrullshëm dhe kaq fisnikërisht në librin më të ri poetik “Dridhet fjala fije bari” më shkoi mendje  një fabul jetësore e paharruar. Sa e thashtë aq dhe madhështore.  Ka ndodhur në fshatin Ninat të Sarandës në një prehër...

Mos e votoni diktatorin Isa Mustafa

Nëndega e LDK-se në Bern e habitur me lajmin e Kryesisë qendrore të LDK-së ( apo të Kryetarit me 2-3 veta ) për anulimn e kuvendit të LDK-se Dega në Zvicer e shefë si vendim tipik komunist. Kësi far lloj vendimesh na përkujtojnë kohen kur Isa Mustafa u bë Minister i Financave ku në atë kohë...

Qazim Shehu: Pranvera vjen

Pranvera vjen si fejesëFejesë që nuk u bë,Mëngjeseve pak vesëE çlodh gjethen nëpër të. Harlisen drurët, vërshonNjë lëng në trup të tyreDhe mbrëmjet i shtojnëPër kast të gjelbërimit disa yje...

Avdi Ibrahimi: Pi helmin e kohës!

Pi raki rrushi të Rahovecit… Nuk më zënka rakia… Nuk e di pse e pi, ani pse nuk ndjej asfarë shije, e nuk jamë asfarë pijaneci. Mbase e di pse pi? Mbase po e pi helmin e kohës… Pi të huajin bashkë me servilin vendorë që na rrin mbi kokë…dhe atdheu mbase padashje në hekura mban çlirimtarin...

Bejtullah Sadiku: Grindaveci

Grindaveci, grindaveciIshte ky rrenaveci.Bisedonte e kuvendontePër vendime pa fjalë nënshkronte. I shiqonte i kontrollonte,por grindavecipërherë si rrenaveci:Te nesërmen i nënshkronte,por edhe i mashtronte...

Fahri Xharra: Kush ta mbrojë të kaluarën shqiptare?

Arthur John Evans 1878 thoshte  „Biri i shqiptarit është bashkëpatriot i Skënderbeut, trashëgimtar i fortë si shkëmbi, që i përket një race luftarake dhe gjithmonë të pamposhtur! I shpejtë, energjik, skeptik, gjithnjë në lëvizje dhe nuk e duron dot mbikëqyrjen. Për të mbi gjithçka tjetër...

Azem Parllaku: Në linjën rrëshqitëse të sigurisë

Dikur një popull "i gjithi ushtarë" e me shumë armiq, shqiptarët e në vitin 1997 mësynë njërin prej aseteve më të rëndësishëm të Sigurisë Kombëtare, Forcat e Armatosura, duke nisur kështu një luftë të tillë, ku dhe shkuarja për në shkollë ishte e rrezikshme...

Meri Lalaj: Vogëlushja dhe kali

Vanessa jeton në qytetin Kaiserslautern të Gjermanisë. Mami i saj është shqiptare, ndërsa babi është gjerman. Vitin e kaluar, Vanessa ndiqte mësimet në klasën e katërt, por një ditë në javë Vanessa ushtrohej në balet dhe një ditë tjetër të javës për të ngarë kalin...

Ilir Muharremi: Nietzsche-ja dëmi, dobia historike...

Filloj të mendoj për veten, për atë që fshihet prapa mendimeve, ato që as vetë nuk mund t’i kap të gjitha, vetëm të shteroj supozimet sepse më lehtë vazhdoj duke shpresuar për një arritje që është e ngulitur thellë tek unë. Mjafton, të mendoj, pastaj të vazhdoj, e ku të shkoj, nuk ka shumë rëndësi...

Reshat Kripa: A e dini gjuhën shqipe z. Kryeminstër?

Ndoqa me interes punimet e Forumit Ekonomik të Vienës, ku merrnin pjesë Kryeminstrat e Shqipërisë, Kosovës, Sërbisë, Malit të Zi, Bosnjes dhe Maqedonisë, si dhe mjaft  personalitete të tjerë te shquar të këtij forumi. Ndoqa fjalët e mbajtura për rrugët që duhet të ndiqen për afrimin...

Bardhyl Mahmuti: Kambanat e alarmit bien për UÇK-në

Duke e parë veten si pjesë të pandashme të njerëzimit shkrimtari i madh amerikan Ernest Heminguej e konsideronte si humbje për njerëzimin humbjen e secilit njeri, fatkeqësitë që mund t’i ndodhnin secilit njeri, padrejtësitë që mund t’i ndodhnin secilit njeri ...

Përparim Hysi: Kur u kthehem viteve para

Ti qe e bukur si një vegimFustani mbi trup dedhur si mbi shkumëZot, ma tregon dot "magjinë"Se i mahnitur mbeta unë. Dua të shpengoj imagjinatën timeSe brune me sy të kaltër, rrallë kam parëAh, ta dish, moj mikja ime!Mbeta gojëhapur nga  profili i rrallë...

Fritz Radovani: Piktori i pavdekshëm Ferdinand Paci

Ishte “streha e mëkatnorëve” ase Shkolla Pedagogjike e Shkodres, ku na jepej e vetmja mundësi me vazhdue shkollen e mesme, atëherë... rreth vitit 1952 – 53, që na njohu dhe prej asaj kohë fëminije mbetëm miq të përjetshëm. Mbrenda ndertesës së Gjimnazit të Shtetit “29 Nandori...

Frank Shkreli: FIFA e korruptuar!

Ministria e Drejtësisë e Shteteve të Bashkuara njoftoi të Mërkurën në Gjykatën Federale në Brooklyn të New Yorkut,  padinë me 47-akuza kundër nëntë zyrtarëve të lartë dhe pesë drejtorëve ekzekutivë të organizatës ndërkombëtare të futbollit, FIFA.   Ndër të akuzuarit që gjithsejt...

Azem Parllaku: Në linjën rrëshqitëse të sigurisë

Dikur një popull "i gjithi ushtarë" e me shumë armiq, shqiptarët e në vitin 1997 mësynë njërin prej aseteve më të rëndësishëm të Sigurisë Kombëtare, Forcat e Armatosura, duke nisur kështu një luftë të tillë, ku dhe shkuarja për në shkollë ishte e rrezikshme...

Ilir Muharremi: Shpirti në konflikt me trupin

Shpirti sikur valëvit veten për ta kuptuar qenia. Si ta kap kur as ai nuk e di pikënisjen, thellësinë, bazën e mbi ndërtimit të qenies? Nuk di forcën për të asgjësuar qenien. Të dy servilen. Kjo i mban të dy të jetësuar, për të vazhduar dhe lartësuar. Shpikëm art për të mos vdekur nga e vërteta...

Rexhep Shahu: Gruevski tërheq për hunde shqiptarët

Para disa vitesh kryeministri maqedonas Gruevski pati ardhë për vizitë në Tiranë. Gjatë asaj vizite ai u qëllua me vezë nga një individ. Ky gjest u konsiderua skandal diplomatik. Shteti i Shqipërisë e kapi “atentatorin” që qëlloi me vezë Gruevskin dhe ai “atentator”, i porositur, u dënua me ...

Ksenofon Dilo: Konica aktual

Më domethënëse, shumë aktuale tingëllon kjo britmë e të madhit Faik  Konica.Jemi me të vërtetë një popull i mirë, puntor e trim dhe liridashës, por më kot sepse këtë popull e kanë marrë në duart e tyre  rryshfetxhinjtë, dallaveraxhinjtë, maskarenjtë, gënjeshtarët… qe e kane kthyer dhe  ...

Dasareti: Shqiptarët e FYROM viktimat e psikopatëve!

O ti psikopat Ali Ahmeti dhe ti psikopat Menduh Thaçi, tokat e shqiponjave nuk j`ua  kanë pjellë nënat e juaja. Ikni derisa nuk është bë shumë vonë për ju! Bashkëpunimi i juaj me qeverinë kriminele të asaj katrahure joligjore FYROM e legjitimon edhe më tutje pushtetin ...

Vataj: Niccolo Paganini, talent i jashtëzakonshëm

Sot 175 vite më parë vdiq Niccolo Paganini. Paganini ndërroi jetë në Francë me 27 Maj të vitit 1840. Në vitin 1836, Paganini u kthye në Paris për një të ngritur një kazino. Dështimi i kësaj sfide e degdisi atë në një shkatërrim ...

Samir Perihana: Sa shumë do të doja të dija

Për çfarë shërben policia ..??Kur në mes te ditës mu në rrugën kryesore si qen vrasin Kryebankierin dhe vrasësi motorrist kalon pa pikë problemi postoblloqet evendosura për ta ndaluar atë?Kur në një ditë jo të zakonshme të një vizite të shumë pritur historike të KM te Serbisë ...

Brilant Gashi: Pozita e Kosovës nën pushtimin bullgar

Pas konferencës së Londrës dhe pas shumë tokave të humbura në këtë konferencë saktësisht Kosova ishte e pushtuar nga shumë shtete të ndryshme dhe si rezultat i humbjeve të Serbisë dhe të Malit të Zi, në Kosovë dhe në trojet shqiptare në vitin 1916 u vendos pushtimi ...

Agim Gashi: Pse po tutesh Isa Mustafa

Isë Mustafes iu thy kosaN'kry t'partisë po na vajen Vjosa,Iu thy kosa i hyni frrikaTash si hekur na vjen Donika. Kush ka ni e kush ka paIsa n'luftë  po hyn me gra,Po iu qet sa mundet pritaSi e mësoi vetë  Marshall Tita...

Adem Zaplluzha: Nuk pushojnë as ethet e verës

Si nëpër disa përralla të lashtaZgjohen zërat në muaShiu i shurdhët i pranverësTroketPandërprerë trokasin hijetNëpër muret e sëmura të kujtesës Nuk pushojnë as ethet e verësGjelbërimi i zverdhurKafshon drurin mu në lulëzimNjë zi baritoni dëgjohet...

Rrustem Geci: Të burgosurit

Dritë e hënës hyn dhe s´ fletDritë e hënës ikë e s´ tretëGjyqet e huaja gjyq na bëjnëLuftën për liri të na e dënojnë Oj Kosovë , flutur me fletëBrenda burgut,... burgu vretBurg i Huaj nuk thotë drejtësi...

LDK në Zvicër: Të anulohet vendimi arbitërar!

Edhe nëndega e LDK-së në Nidwallden konsideron se kuvendi zgjedhor i degës së LDK-së në Zvicër ka shkuar konform procedurave të rregullores së kuvendit.Konsiderojmë se ç'do përpjekje për të devalvuar atë kuvend është tendencioze dhe me prapavijë shkatrruese.Ne i përkrahim fuqishem...

Albert Vataj: Azem ‪Shkreli, zani kushtrues i poezisë

Sot 18 vitë të shkuara, shterri shndritjen tokësore për tu rrokaqiell në amshim, jeta dhe pena e një prej parmendave më të rënda të lëvrimit të poezisë shqipe, Azem Shkrelit.Nga arena e garrametshme e teksteve që rrëmojnë...

Azem Parllaku: Lufta e shqiptarëve, NATO dhe...

“Republikë e Kushtetutë, ja me hatër ja me luftë”. Kjo ka qenë thirrja e njohur me të cilën Ushtria Çlirimtare e Kosovës, nxori shqiptarët nga letargjia dhe iluzioni se, Liria, nuk mund të fitohej ndryshe.Në këtë rilexim të të dikurshmes, me ose pa hir, është qartësuar...

Dukagjin Hata: Kriza e një misioni të pafilluar

Me të drejtë flitet sot me të madhe për korruptimin e sistemit të drejtësisë, veccanërisht për gjyqësorin, që vërtitet në qerthullin e një grope të madhe paaftësie, neglizhence e korruptimi deri në gen, aq sa me ironi në bisedat e zakonshme drejtësia shqiptare quhet “padrejtësi. Ky shqitim vjen nga...

Alba Life TV: Në përkujtim të Anita Bitrit

Anita Bitri - Bisede ne Alba Life TV ne perkujtim te saj me vellain Arben Bitri...

Premti: Komunikim qytetar apo ''gjuha e dhëmbëve''?!

Situata zgjedhore, edhe pse fushata ka vetëm disa ditë që ka nisur, po shkon në limitete njohura në Shqipëri, të tensionimit dhe sforcimit, për shkak të psikologjisë përplaëse të kandidatëve dhe shtabeve të tyre elektorale. Kjo veçanërisht në disa zona të njohura për konflikte, që në zgjedhje...

Gëzim Llojdia: Udha e karvaneve dhe filmi i Clooney-t

Rreth 36 ha me koordinata 34°33′36″N 38°16′2″E , me moshë 2000 vjeçare e braktisur në vitin 1932,regjistruar në UNESCO me  emrin zyrtar: Siti  Palmyra, vendosur në kriteret i, ii, iv,caktuar 1980 (Sesioni 4),referenca nr. 23,pasuria antike :rrënojat monumentale përfshijnë ...

Ramiz Dërmaku: Aty ku punohet me përkushtim

Të dielën me 24.05.2015, Klubi Futbollistikë" Kosova" nga Weingarten ishte organizator i turnirit në futboll të vogël ( 5 + 1 ) . Turniri u mbajtë në stadiumin  Agronen Park , në Weingarten , Në turnir morrën pjesë 7 ekipe. Në pranin  e mbi 100 shikuesëve, në kohë të mirë  me diellë  u zhvilluan  ...
Kryesore