Selim Nëngurra: Nji mikpritje plot dashni te burri i malësisë Zeqir Lushaj

Ishin ba tashma mbi pesë vite që me poetin e Grisë së Tropojës me mergimtarin në Ameriken e largët Zeqir Sadik Lushaj kisha vu kontakt permes shkrimeve tona në revisten e dashtun ZEMRASHQIPTARE.NET. Ishin ba pesë vite të kembimit të letrave tona mes veti, të komenteve ...

Papa bekon Shqipërinë

Ati i Shenjtë, Papa Françesku prek tokën shqiptare për të bekuar njerëzit e saj. Papa i të thjeshtëve zgjodhi për të filluar vizitën e tij në Evropë një vend si Shqipëria. Ati i Shenjtë zgjodhi Tiranën më shumë se sa një nga kryeqytetet e mëdha, për të përgëzuar një kishë në rritje në një vend që ...

Asllan Dibrani: Papa, mesazh për integrimin e kombit

Vizita e Papa Françeskut në Tiranë, po cilësohet si historike për të gjithë shqiptarët, kudo që janë. Shtypi  botëror   për  vizitën  e sotshme   të Papa Françeskut në Shqipëri, ka ngritur shqetësime në lidhje me sigurinë e tij nga një frikë se do të sulmohet nga  grupe  ekstremiste   te shtit islamik ...

Hidhja në erë e Kishës ku u kurorëzua Skënderbeu

Derisa Papa po viziton Shqiperine, mediat kanë vazhduar të publikojnë imazhe nga koha e komunizmit kur në këtë vend, rrënoheshin objektet fetare, pasi besimet e të gjitha feve ishin ndaluar me ligj.Njëra ndër historitë më të veçanta dhe të dhimbshme nga ajo kohë...

Murat Gecaj: Të lumtë, Shqipëria ime!

Tani, kur po i shkruaj këto pak radhë,  është mesdita e datës 21 shtator 2014. Të gjithë bashkëkombësit e mi, që ndodhen në Sheshin “Nënë Tereza” të kryeqytetit, por dhe përgjatë Bulevardit “Dëshmorët e Kombit” e kudo në Shqipëri e trojet tjera amtare, me sy e mendje të përqëndruar kanë ...

Enver Robelli: Ekstremistë islamikë me karta të Serbisë

Manipulues si Shefqet Krasniqi, Naim Tërnava, Mazllam Mazllami duhet ta kenë të ndaluar të predikojnë për fenë islame. Këta e keqpërdorin fenë për qëllime të errëta, financiare, mashtruese, terroriste dhe antikombëtare. Betejën kundër tyre shoqëria e Kosovës nuk mund ta fitojë pa e rrëzuar ...

Siguria e Papës, ndalohen 80 besimtarë myslimanë

80 praktikantë të fesë islame janë ndaluar në pikën kufitare të Murriqanit ditën e sotme, pasi dyshoheshin se mund të kërcënonin sigurinë e Papës në Tiranë.Praktikantët e fesë Islame vinin nga Mali i Zi dhe ishin duke udhëtuar me mjete private në drejtim të Tiranës...

40 klerikët që u vranë nga komunizmi

40 portretet që qëndrojnë në bulevardin kryesor  “Dëshmorët e Kombit” padyshim kanë ngjallur kureshjen se cilët janë ata.Mes 39 meshkujve, qëndron në krye protreti i një femre. Ajo është Maria Tuci. Rishtarja, vasha me palmën e martires...

Fritz Radovani: Ku i kanë varrezat këta burra...?!

Don Lazer Shantoja (2 Shtator 1892 – 5 Mars 1945) Meshtar i njohun nder predikatarët ma të mirë. Fjalimet dhe konferencat e Tij janë të papersëritëshme. Ishte njeri i kulturës, i letërsisë dhe i artit, u masakrue deri në atë gradë sa nuk njihej kush asht...I sharruen kambët me sharrë ...

Dedë Preqi: Osman Koka - ''Në ankthet e Goli Otokut''

Fatkeqësia e shqiptarëve dhe tragjedia e jetës së tyre shënohet në mënyra të dhimbshme dhe me përmbajtje të tmershme, që vetëm historia mundet t’ia numërojë dhe ruaj plagët e shpirtit dhe trupit të qenjës njerëzore.Askush nuk mund të imagjinoj lehtësimin që mund ta sjellë koha dhe ...

Florim Zeqa: Duan edhe gjakun tonë!

Vrasja e dyfisht që ndodhi para disa dite në Regjionin Marche, tronditi opinionin e gjerë vendor dhe ndërkombëtar. Lajmin e kobshëm për vrasjen e dy shqiptarëve nga Kosova e shpërndanë pothuajse të gjitha mediat e shkruara dhe elektronike në Itali. Pothuajse nuk kishte gazetë ditore...

Ireshtansi: Thaçi, pasardhës direkt i Oso Kukës

Sa herë pi raki më vinë në mendje ide të çuditshme. Në gotën e parë sikur kam ide politike, ide për tokën. Në të dytën mendime për zotin e për gjithësinë, gjithëfarë mendimesh për zotin saqë sikur të ishte  e mundur të pija shumë gota të dyta njërën pas tjetrës do të shkruaja një libër për të...

Ilir Muharremi: Arti dhe realja

“Arti në kuptimin e vërtetë të fjalës bëhet për ty, o popull.” Këto fjalë të Herkomerit, unë i shohë të vërteta, veçse arti krijohet nga vetja për të dal në sipërfaqe, pastaj ngjizë, ngacmon popullin. Ky mendim nuk duhet të pengoj njeriun e rrugës të gjejë diçka në të. Njeriu bashkë me botën krijojnë artin...

Rrustem Geci: Lexim i pesë veprave të Daut Maliqit

Daut Maliqi u lind në Busavatë të Dardanës, më 25.11.1939. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, gjimnazin në Gjilan, ndërsa Normalen në Prishtinë. Mësuesi, gazetari dhe poeti, Daut Maliqi kurrë s´ rreshti të jetë pranë popullit të tij të përvuajtur. Dashuria e tij për gjuhën, për arsimin...

Ku dallojnë Rexhep Qosja e Isamil Kadare?

Rexhep Qosja mendon se i gjithë populli duhet të krenohet me të.Ismail Kadare krenohet me popullin e tij,2. Rexhep Qosja ka bindje se shqiptarët janë tashmë plotësisht orientalë.Ismail Kadare e dokumenton se shqiptarët ishin dhe kanë mbetur popull evropian...

Reshat Kripa: Cilën Shqipëri po vizitoni i nderuar Papë?

Cilën Shqipëri po vizitoni, i nderuar Papë? Po, i lartmadhërishmi Papë, ju po vizitoni Shqipërinë që ka vuajtur tmerrësisht nga një regjim totalitar i papërshkrueshëm, nga një regjim  që masakroi në mënyrën më të egër bashkëqytetarët e tij, një regjim që shembi çdo lloj besimi në Zotin dhe...

Radovani: Bukë e krype e zemër në sofrën e Kastriotit

Urdhnoni Shejtni, Populli Shqiptar per Ju, ka shtrue “Bukë e krypë e zemer!”Me këto fjalë do t’ Ju drejtohej sot Argjipeshkvi i Durrësit dhe Tiranës, Imzot Vinçenc Prennushi, i cili ka thanë në 1946: “Sot asht turp mos me kenë në burg!”...

Buçpapaj: Kryeministër, me Papën ose me diktatorin

E ndoqa mbrëmë kryeministrin Rama tek Opinion.Do të ndalem tek qëndrimi i zotit kryeministër midis dy ngjarjeve, njëra në Tiranë dhe tjetra në Gjirokastër: ndërsa në Tiranë, në Bulevardin Dëshmorët e Kombit janë të varura fotot e viktimave të diktaturës; në ...

Krist Gjinaj: Dyftyrsia e Naim Tërnavës

Si cdo here, ky njeri është një llojë gjarperi pa këmbë.Ky din të iken perderisa do të ketë mundesin e ikjes si nga ligji poashtu edhe nga poplli.I vetdijshme se cka dhe si ka ndodhurë prej vitesh në Kosovë, tash ky del dhe me një deklaratë të turpshme  thotë se :"BIK ka mungesë të legjislativit. "...

Rexhaj: Papë Françesku - mirësevini në shqiptari

Me 25 prill të vitit 1993 Shqipërin e çliruar nga diktatura enveriste e pati vizitue miku më I madh I Presidentit Rugova dhe të gjithë shqiptarëve Papa Gjon Pali I Dytë-Vojtilla. Ishte nji datë historike, ishte puthja e tokës arbnore nga kreu I Vaikanit, nga Njeriu që më vonë do e kishte dhanë edhe...

Edmond Ismailati: Prostitucioni ordiner, klasik dhe...

Në ditët e sotme po bëhet shumë zhurmë për zanatin më të vjetër në botë, prostitucionin! Nuk kam ndërmend të bëj filozofi për këtë sëmundje ndjenjash, pasi faktet dhe eksperiencat janë nga më kokfortet që vijnë nga çdo cep i rruzullit tokësor, vetëm me të vetmin ndryshim se ndryshojnë ...

Drita Lushi: Të pathënat…

I dashur!Kemi lënë shumë fjalë pa thënë,e jemi dashur qetë unë dhe ti;Unë hesht gjithnjë kur zemërohemE ngazëllimin çel si maj,në dashuri! Papritur, nis e flas e them gjithë të pathënat...

Moisiu: Intervistë me shkrimtarin Pierre Pandeli Simsia

Në mesin e shkrimtarëve në ekzil, anëtar i hershëm i SHSHSHA-së është shkrimtari dhe publicisti Pierre Pandeli Simsia. I lindur në qytetin antik të Beratit, në familje autoktone, intelektuale e qytetare beratase, e njohur në fushën e farmaceutikës. I diplomuar për ekonomi-financë, ai u dashurua...

Ramiz Dërmaku: RTK - faqja e zezë e Kosovës

Jo rastësisht  mediet  konsiderohen si arma më e fuqishme pasë bombës atomike.  Qeveria jonë në mënyrë të sofistikuar ka shtrirë kontrollin në të gjitha mediet, natyrisht, jo duke ushtruar dhunë direkte, por duke i vënë në pozita gazetarët më besnik të tyre dhe duke i infiltruar ndonjë gazetar...

Agim Gashi: Mirësevjen Papa Frençesku

Toka e Arbënit po e merr freskinëNji puthje tjeter po i vjen nga Zoti,Po të Shejtnon Papa FrençeskuMa i mire me tu ba moti. Pas Papa Palit, Shejtnisë së Tij,Që u përkul, puthi Arbninë,Po na vjen Papa Frençesk...

Hasan Selimi: Sejdi Berisha - ''Gur i tretur...''

Nuk është hera e parë, bile kurrë as e fundit, që poeti i madh i kombit, Sejdi Berisha, mahnit lexuesin dhe opinionin e gjerë me krijimtarinë dhe poezinë e vetë, me gjetje shumë, shumë të gjetura si as kurrkush. Në poezinë “Gur i tretur-Almanak I ...

Poezi nga Shahin Ibrahimi

Toka rrënqethet nga një cicërimëTrumcaku i vogël ankohet,Kënga e tij më ndal një grimëShpreh vuajtjet, zemra i coptohet. Tek ca fëmijë ngeli viktimëFati e mëshiroi, dëmtoi vetëm krahun,...

Adem Zaplluzha: Fjetëm njëqind shekuj (5)

Sa herë që nuk themi asgjë, shndërrohem në lodra të drunjta, u përngjajmë kuajve të egër, më duket se ende i kalërojmë po ato kuaj që i kalëronim në fëmijëri, hipur mbi një shkop mes dy këmbëve dhe i frenonim mëgojëzat prej ere sa herë që merrnin në thua kuajt e drunjtë që i përngjanin...

Haradinaj: Vizita Papës në Shqipëri, historike

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, e konsideron të rëndësisë së veçantë dhe historike, vizitën që këto ditë do ta bëjë në Shqipëri Ati i Shenjtë, Papa Françesko.Sipas Haradinajt pas vizitës së Papa Gjon Palit II, në vitet '90, ardhja...

Anton Kodrari: Shpirti i Shqiptarit gati per pritjen e mbasardhësit të Sh’Pjetrit

Sh’Pali, nji ndër apostujt e parë misionarë të përhapjes së Kshtenimit nëpër rruzullin tokësor në Letrën e tij drejtue Romakëve, kap. 15 rreshti 19 dokumenton se ai vetë nëpër udhtimet e tij ka predikue ungjillin e Krishtit qysh prej Jeruzalemit e deri në Iliri, po ashtu dihet se edhe ...

Fatmir Lamaj: Mirësevjen At i Shenjtë

Po afrohet ora e madhe kur këmba e Papa Françeskut do të shkelë mbi tokën shqiptare, duke sjellë me vete mesazhin hyjnor për gjithë shqiptarët se Zoti i Madh dhe ne nuk na ka harruar, përkundrazi jemi në vemendjen e tij përderisa përfaqësuesi më i lartë i klerit katolik është i angazhuar direct ...

Vahit Nasufi: Manifestimi i SHH Shitova

Në anën verilindore të Kërçovës shtrihet fshati Shitovë. Ky fshat i bukur, njihet për trimëri mikpritje bujari...Gjithashtu këtë  fshat gjysëm kodrinor, ashtu si në shekullin e kaluar, edhe sot, e ka përcjellë vazhdimisht plaga e rëndë  ...

Shkreli: Shqipëria nderon martirët e kombit dhe fesë

Tre ditë para se të shkelë në tokën arbërore për vizitën e tij  në Tiranë, Papa Francesku ka përshëndetur gjatë një meshe në Vatikan, shqiptarët dhe ka falenderuar popullin shqiptar për përgatitjet që ka ndërmarrë për ta pritur atë sa më mirë me rastin e vizitës së tij në kryeqytetin e shqiptarëve...

Baki Ymeri: Portret amoral për një tiran komunist

Liria është një përgjegjësi kurse kërcënimet kundër lirisë janë prezente në çdo hap dhe në çdo çast. Edhe mua më është kërcënuar liria nga butakët e Basescut, por ky është një subjekt që nuk ka të bëjë me këtë pamflet. Sipas mass medias, “sistemi nazist i Basescut do të bie pas dy muajsh”, dhe  ...

Bejtullah Sadiku: Mungesa e zhvillimit pragmatik

Ne shqiptarët, me shekuj jemi të shtypur deri në palcë, të shfrytëzuar e të grabitur tej mase, të tjetërsuar e konvertuar me kushtëzime sistemesh e politikash ditore të sunduesve ma të egër, megjithatë kemi bërë hapa të mëtejmë të ndryshimeve e zhvillimit, e mbamë disi hapin me popujt tjerë...

Elida Buçpapaj: Situatë alarmante në Kosovë

Është e rëndë ta thuash këtë fakt, por kjo është e vërteta nën dritën e diellit. Hashim Thaçi ka 7 vjet që e keqqeveris Kosovën dhe ndërsa ka humbur zgjedhjet e 8 qershorit, është duke i zvarrisur të gjithë qytetarët zhag me pretendime që mund t’i kenë vetëm diktatorë të kalibrit të Koresë së Veriut...

Cikël poetik nga Neki Lulaj

Edhe vitin tjetërSërish do të ulemi bashkëMbi stolat në amfiteatrin e jetësSa do të gëzohen zogjtë gushëbardhëSe ata sa vijnë fshatin e lënë pa gjumëIkin dhe degdisen si vetëtimaPorsi stinët e koha në fluturim...

Gjon Keka: Kastriotët vinin nga fisi i mbretit Pirro

Fisi i Gjergj Kastriotit është një nga fiset më të vjetra të Epirit apo Arbnisë, prejardhja e Kastriotëve shpesh ka patur diskutime, dilema dhe teza të ndryshme, por një gjë është e vërtetë dhe e argmunetuar historikisht se familja e Kastriotit vjen nga një fis i lashtë Epirot nga po i njëjti fis që vinte ...

Gjekë Gjonaj: Shaban Demiraj - figurë e shquar

Mëngjesin e 31 gushtit  të këtij viti , duke u hedhur një sy gazetave shqiptare në faqet e  internetit  lexova  me pikëllim  lajmin se një ditë më parë, pas viteve të gjata të lëngimit, ishte ndarë nga jeta studiuesi Shaban Demiraj...

Kim Berisha: "12-të imamët"

A është i rastit numri i imamëve të arrestuar apo shqiptarëve si zakonisht gjithçka, e edhe simbolikat, u ndodhin rastësisht.Numri 12-të është numri që rrumbullakson dhe i jep fund një pune.Dymbëdhjetë apostuj i kishte Jezusi, 12-të djem i kishte Jakobi që...
Kryesore