Ilmi Veliu: Ndërroi jetë Fatmira Çeliku

Në moshën 56 vjeçare ka ndërruar jetë gjuhëtarja dhe gazetarja e njohur shqiptare, Fatmira Ramadani-Çeliku, e bija e piktorit  e veteranit të arsimit shqip në Kërçovë - mësues Danit dhe bashkëshorte e poetit të famshëm kërçovarë - Kalosh Çeliku. Fatmira Çeliku, për shumë vite ishte redaktore...

Fritz Radovani: 65 vjetori i Don Prennushit n'amshim

Vetem në Shekullin XX, kësaj epoke të ndritun dhe të lavdishme per Klerin Katolik në Shqipni, Familja Prennushi me origjinë nga Zhupa i dha pesë Klerikë të njohun dhe të përgatitun per Vetflijim në sherbim të Atdheut dhe të Fesë, Don Matinë, At Matinë, Imz. Vinçencin...

O Zot, o Perëndi! Jep dritë edhe për këtë Shqipëri

Rexhep Jahja është nip i veteranit me të njëjtin emër. Më duket shumë i sinqetë. Letrat e tij i mbaj për kujtim siç i mbaj edhe ato të do zotërinjve tjerë që e përkrahnin botimin e revistës “Shqiptari”. Rexhep Jahja, i njohur përmes pseudonimit Banor Sharri, i filloi studimet në...

Mehmetaj: Dëbimi i predikimit shqip nga kishat

Më tragjike ishte gjendja në Veri të Shqipërisë: në Dardaninë e Konstandinit të madh fjala shqipe u dëbua nga kishat ortodokse. Predikimi shqip u hoq edhe nga kisha ortodokse në tërë hapësirë gjeografike të Maqedonisë, të cilën e popullonin shqiptarët që nga Antika...

Fahri Xharra: Pse Pjetër Bogdani në gojën e tradhtisë?

Shqipëtar quhet ai, që ka lerë në atë toke, ku ka lindur i ati, gjyshi stergjyshi dhe katragjyshi i tij per mijëra vjet, që e ka folur atë gjuheë si nëna, gjyshja dhe katragjyshja e tij kane folur ne vatrën e familjes kur koha filloi te rridhte, quhet ai që ka të shenjtë nënë e at, nder e besë, qiell e tokë...

Mrijaj: Mr. Vilson Culaj përuroi romanin “I Dëbuari”

Padyshim se Mr. Vilson Culaj është një ndër shkrimtarët më talent,produktiv e më i moderuar i përmbi dy dekadave të fundit i cili me krijimtarinë e tij shkruan satirë,prozë,poezi e tregime si dhe ngjarje që i preokupojnë shqiptarët e botën gjithëperfshirëse në sfera të ndryshme...

Vataj: George Sand, gruaja e kapërcyellit të epokave

Sot 211 vite më parë, më 1 korrik të vitit 1804, lindi George Sand, erdhi në jetë një grua, zëfilli një epokë, i mbujt në të asokohshmen tokësore një personazh i pazakontë, gjegji në galaksi një konstelacion yjësie...

Dibran Demaku: 2 korriku i vitit 1990

Ishte ditë e zakonshme vere. Mëngjesi ishte i freskët, ashtu siç janë të freskëta mëngjeset verore në Prishtinë. Ishte ditë e hënë. Rrugët e Prishtinës atë mëngjes të freskët veror ishin disi krejt të zbrazta, një dukuri kjo krejt e pazakonshme për qytetin e madh. Shihej betëm ndonjë kalimtar...

Fronti Shqiptaro-Amerikan dënon akuzat raciste

Shoqata patriotike Froni i Bashkuar Shqiptaro-Amerikan me qendër në Nju Jork të Shteteve të Bashkuara të Amerikës i ka pritur me shqetesim  dhe indinjatë të madhe akuzat fallco e me natyrë raciste të deputetes turko-gjermane, zonjës Sevim Dagdelen, kundër Republikës së Kosovës...

Përparim Hysi: Kur rrëfen Resmi Osmani

S'ke si mos ndalesh dhe të thuash qoftë dhe dy fjalë, kur lexon  nga Resmi  Osmani.Nëse ndodh kështu, ndodh se nuk shkruan pena, por shkrimtari. Kur them shkrimtari, këtë e them  me gojën plot se, tanimë, ai ka peshën e vetë në fushën Letrave Shqip. Vërtet që nuk vjen nga një fakultet letërsie...

Flamur Harri: Orteg korruptiv me vepra Penale

Ne lufte u linda, ne lufte u rrita, ne lufte do te vdes. As kam patur, as kam as do te kem frike nga vdekja, sido qe te jete. Me kane konfiskuar djepen kur kam qene 18 muajsh. U rrita dhe u kalita ne kudhren e luftes se klasave . Njoh mire markizem – leninizem.Kur isha ne vitin e 3-te te gjimnazit ...

Ndue Ukaj: Betejat kundër kujtesës

Jetojmë në epokën e ndryshimeve marramendëse teknologjike. Bota jonë, në të cilën para një kohë, idetë dhe lajmet qarkullonin me ngadalësi dhe kryesisht ishin privilegj i një elite të vogël, tanimë i ngjan një fshati global, në të cilën ato qarkullojnë me shpejtësi të pamatshme dhe janë pasuri...

Zenel Çeliku: Zotnillëku i policisë në zgjedhje

Cilido kur e shikon vehten keq apo në rrezik,thërret policia-policia,sepse tek policia mundet të gjesh mbrotje dhe mbështetje ligjore.Eshtë shumë e vërtetë se në shumë zgjedhje që janë bërë në këto 23 vite,policia gjithnjë ka treguar se ka qënë leve dhe dora e fortë e partive në pushtet...

Poezi nga Tahir Bezhani

Sa është lodhur varguRrugëve të shpirtit timShushurinë shkumbëzueshëmSi deti kur ka valëMendimet gjëmojnëPërplasen cepave  shkëmborëE unë rri përgjueshëmSi kullë guriMbështjellë me heshtjën e natës...

Dilaver Goxhaj: Esse për deputetet kosovare

Duke ndjekur punimet e seancës plenare të datës 26 qershor 2015 të Kuvendit të Republikës së Kosovës, të kryesuar nga kryekuvendari Kadri Veseli, në të cilën u shqyrtua propozim-amendamenti nr. 24 i Kushtetutës së Republikës së Kosovës, i propozuar nga Qeveria e saj, e cila pas një ...

Meri Lalaj: Bukuria e femrave njësh me natyrën

Para nja dhjetë vitesh, poeti Pano Taçi, më tregoi se kishte qenë në Ulqin dhe se kishte parë nga larg në plazh femrat duke u larë lakuriq. (Nuk më pëlqejnë fjalët nudo, topless e të tjera, që i përdorin gazetarët me vend e pa vend, derisa kemi në shqip: cullak, lakuriq, gollomesh etj.) Kur më rrëfeu ...

Dedë Preqi: Të tjerët nuk kanë mëshirë

S’ka ndonjë variantë tjetër se UçK-ja, të kalojë nëpër një sitë, që të kullohet, apo të sitohet nga ndonnjë gjykatë speciale, e cila është e konstruktuar dhe planifikuar posaqërisht për krimet e saj, nga të bëmat individuale, apo kolektive gjatë luftës së fundit në luftën ndaj okupatorit serb në Kosovë...

Fahri Xharra: Populli që po vdes për së gjalli!

Mos o zot ! një popull që e nisi (e filloj) botën të zhduket me vetdëshirë.Sepse shpesh këtu veprimet pozitive janë më të vështira të ndodhin midis njerëzve se sa veprimet negative, domethënë në ato që quhen vende të qytetëruara gjenden gjithmonë forca që i afrojnë njerëzit, intelektualët...

Gjon Keka: Testamenti i Gjergj Kastriotit

Testamenti i plote ne gjuhen gjermane gjendet ne “Des großen Castriotto genannt Scanderbeg König von Albanien und Großherzog von Epirus ,letzte Rede an seinen Sohn”, te botuar ne vitin 1781...

Ramiz Selimi: Gjykata pastron akuzat e Dick Marthit!

Akuzat e Dick Marthit do të vërtetohen të pabaza dhe kurrë UҪK-ja nuk do të dënohet nga kjo gjykatë. Këta njerëz që na ndihmuan nuk do të na lënë në baltë! Mund të dënohen individ por kurrë lufta e drejt e UҪK-s, ky nuk është as qëllimi i kësaj gjykate për të dënuar shqiptarët, të cilët vet e ndihmuan...

Pena e Bedri Tahirit përjetëson lavdinë tonë kombëtare

Këto ditë doli nga shtypi libri “Pena e Bedri Tahirit përjetëson lavdinë tonë kombëtare”, përmbledhje me shkrime vlerësuese për disa nga veprat e Bedri Tahirit, mbarshtruar me kujdes e përkushtim nga autorët e palodhur Xhemail PECI e Xhevahir CIRONGU...

Albana Lifschin: Çfarë përfaqson ky flamur amerikan?

Dje më erdhi një letër në e-mail nga një mikeshë nga atdheu e cila më pyeste lidhur me ngjarjet e fundit në Amerikë dhe një flamur “të ri” amerikan që është shfaqur në ekranet televizive për të cilin diskutohej se do të hiqej. ”Unë kujtoja se Amerika kishte vetëm një flamur...

Rexhep Shahu: PD S'ka dalë aq keq

Edhe pse e kanë shpartallue PD-në para e mbrapa, edhe pse janë bërë këta që janë bërë ngjitur gjithmonë pas këpucës së qeverisë dhe ua din emrin dynjaja se ishin lëpirës të PD-së dhe pushtetit të saj, edhe pse e molën dhe ropën PD-në dhe i nxorën edhe gjak prej gjinjsh, edhe pse u bënë...

Tahir Bezhani: Trokitje në dritare

Mbrëmë ndëgjovaTrokitje në dritarën e dhomësPava një fytyrëHije e zbehurNë pikturë të Pikasos ngjanteMelankoli therëseZverdhur rrugëtimeve të lodhëshmeNë dritën e hënës lotonteNatën vonë  qielli i mbuluar me gaca...

Haxhi Muhaxheri: “Zëri i Arbërit” - mesazhe shqiptarie

Radio “Zëri i Arbërit” është musafiri më i mirëpritur në shtëpitë tona,  është radio që emiton programe të pasura me taban kombëtar. është radio që flet me gjuhë dashurie e respekti për njerëzit, është zëri arbëror që me vite përcjell besnikërisht dhe fuqishëm mesazhe të qarta shqiptarie…

Kristaq Turtulli: Petraq Zoto - ''Enigma e një ftese''

Përpara se të flas dhe të shkruaj përshtypjet e mija për një përmbledhje volguminoze me tregime, të cilat e kanë fillesën e tyre në fillim të viteve 70 deri në vitin 2014. Pra për një autor që ka shkruar dhe krijuar për afro një gjysmë shekulli, i cili me kujdes e përgjegjësi ka përzgjedhur dhe...

Maxhun Osmanaj: Vetëm sonte

Vetëm sonte dua ta shqelmoj pakënaqësinëDua të vallëzoj me kohënS’ka gjë, edhe nëse nuk di mirë…Mosnjohja më fal vetëm një natëKush tha të gëzohemi shumëKy është veç mashtrim i kulluarSonte dua të pi lëngun e jetës-kujtim...

Bardhyl Maliqi: Shqiptarokroati me zë tingëllues

Tani nuk është vjeshtë, stina kur bien gjethet dhe piqen frutat. Është një qershor i hajdhshëm si vazhdim pranveror, pemët kanë harlisur e kanë lidhur fruta.  Por shkrimtarët e moshës së tretë, siç është Shahin Hasani - Shkoza,  shqiptro-kroati me zë tingëllues e vibrant, janë ashtu si pranvera ...

Mustafë Rugova: Mulla Osman Musliu dhe "Kulaçi i Arabisë"

...edhe pak për mulla Osman Musliun, se druaj qe nuk i kam dalë borxhit, siç ai e meriton.. Për të qenë korrekt me lexuesit e me të gjithë ata që e kan lexuar kartolinën time drejtuar te lartëpërmendurit, une sot dua të shtoj edhe diçka, ndryshe mund të dal dikush dhe të më thotë...

Fahri Xharra: Grafiti, fol Glauk Konjufca!

Para pak çastesh një grup i të rinjëve në rrugët e  lagjes "Dragodan" kanë vurë mbishkrime kundër amsadorëve në Kosovë.  Në këto mbishkrime kërkohet shkruarja në shtëpi të disa ambasadorëve që operojnë në Kosovë. E pëditshmja “ Zëri” e quajti Aksion kundër amsadorëve në Kosovë. ...

Nënë Tereza rrezaton humanizëm edhe në Singen

Marash Gojani dhe Mal Myrtaj me një grup miqsh e dashamirësh kishin arsye për ta quajtur veten e tyre me fat të shtunën që shkoi. Këtë ditë u kurorëzua me sukses një angazhim disavjeçar i nismëtarëve për ngritjen e bustit të Nënë Terezës në Singen të Gjermanisë...

Ramadan Asllani: Të panjohurat për Avdyl Durën

Më 28 qershor të këtij viti, bëhen 66 vjet të përjetësimit të dy kryekaçakëve kaçanikas, Avdyl Durës dhe Ramë Bekës, të cilët më 28 qershor 1949 u vranë nga organizmat shtetërore të ish-Jugosllavisë, në vendin e quajtur Hani i Ri ...

Ramiz Selimi: Vizitorëve me mjekra ju ndalua hyrja!

Policia e Enver Hoxhës ua ndalojë hyrjen në Shqipëri turistëve nga Suedia, atyre të cilët mbanin mjekra, flokë të gjata dhe atyre me mustaqe të gjata. I detyrojë vizitorët të shëtisin disa herë mbi një urë të gjatë 30 metra, e cila  llogaritej krenari kombëtare, shteti shqiptarë mburrej me urën...

Florim Zeqa: Specialja i nxori gjumin Jakup Krasniqit!

Duke e lexuar një raegim të ish kryeparlamentarit të Kuvendit të Republikës së Kosovës dhe ish shefit të grupit parlamentar të PDK-së, zotit Jakup Krasniqi (tani nënkryetar i NISMA) pas raundit të bisedimeve të 23 Qershorit, po citoj; "Është momenti i fundit që Qeveria e Kosovës ...

Shahin Hasani - Shkoza: E gjithë bota është një lot

Gjaku i bardhë i ullirit,në kupën e bardhë të lules,gjuha dhe vërgjeriteti i tij,koka e rëndë – gur i mullirit,pa mbrojtjen e kësulës,si yll i qiellit pipëtij. Në degët e tij ashti i stërgjyshërve,vajim i yjve të prushtë,ashtë dielli – në frutin e zidhe loja e pafund e klyshëve...

Xhevahir Cirongu: Ismail Simnica - poet i vargut të dhimbjes

Takimet e ndryshme që zhvillohen herë pas here midis klubeve të shkrimtarëve nga të gjitha trojet shqiptare, kanë mundësuar që ata të njihen më nga afër jo vetëm me krijimtaritë e tyre letrare, por edhe të takohen fizikisht. Kjo ka sjellë një risi disi të veçantë, sepse ata edhe...

Haxhi Muhaxheri: Dridhja telat asaj sharkie

Rapsodit Agim Gashit - Dridhja telat asaj sharkie E thuaja këngës më të bukur që diLe të pëlcas farë e keqeE shqipet të ngriten në lartësi Dridhja telat asaj sharkieE kënga të marr udhë shtigjeve të plisit...

Fotaq Andrea: Skënderbeu bashkoi Nolin me Konicën

Viti në vazhdim 2015, dhe konkretisht gjashtëmujori i parë, përkon me tre përvjetorë të shënuar: 610 vjetori i lindjes së Heroit kombëtar Gjergj Kastrioti, 140 vjetori i lindjes së Faik Konicës dhe 50 vjetori i vdekjes së Fan Nolit...

Keka: Fakte per nenen e Gjergj Kastriotit

Voisava nena e Gjergj Kastrioti ishte nga Pollogu, ajo rridhte nga nje fisi i Pollogut qe ishte shume i nderuar ne ate kohe dhe sic dihet Pollogu ishte i banuar teresisht me arbnore ne ate pjese. Deri ne shekullin XVIII ne te gjitha literaturat e gjejme si Voisava, Visava apo Vesava Pollogu...

Pëllumb Gorica: Deri kur?

Larg shumë larg, në botën e pafajsisë,atje ku syri pikon lot përdhe,thellohet honi i marrëzisëdhe zhurma ngrihet gjer në re. Sa duar ngrijnë larg dashurisë,sa zëra thërrasin për pak gjakatje ku plumbi hyn në mish,jeta kacidhe, kushton pak....
Kryesore