Lutfi Alia: Festa e Karnevaleve

Në muajin shkurt, festohen karnevalet, një festë popullore me origjinë pagane, e cila ku më shumë e ku më pak, kremtohej në kohë të shkuara dhe vazhdon në kohët moderne, kremtohet me tërë madhështinë e saj në Korçë, Shkoder...

Zenel Çeliku: Kerry, përballë politikanëve shqiptarë

Të gjithë shqiptarët e kanë shumë mirë të qartë se fatmirësisht SHBA-të janë partneri kryesor dhe më I madh I Shqipërisë. Në momentet më deçcizive, Amerika Mike I është ndodhur shumë pranë Shqipërisë dhe shqiptarëve, pikërisht kur Europa plakë po copëtonte ...

Mehmetali Rexhepi: Dhimbje e bardhë

- Hyre në lojë dhe?...- Dhe prite nofkën...!- Me se do t`i përballesh Fisnikes?Vërtet: ajo do të më shikojë dhe çiltërsia e shikimeve të saj, do të më shpojë si gjembat e iriqit. Ndoshta do të thoshte:- Bëhu, bëhu ti arusha e Gatimit dhe dueti i çjerrë i Vijimit! Mandej...

Gëzim LLojdia: Ambasadorët e Shqipërisë në Kanada

Në 7 janar 2016 u largua nga bota jonë Nusret Bejkosalaj. Ambasada e Shqipërisë në Kanada  shkruan:Bir i Vlorës dhe i vendosur që në rininë e hershme në Kanada, z. Bejkosalaj përfaqësoi gjithë jetën tiparet e shqiptarit të mirë, atdhedashës, sipërmarrësit...

Gjon Keka: Imazh i Dede Gjon Lulit

Dede Gjon Luli,ky pasardhes i Gjergj Kastriotit qe luftoj kunder pushtuesit barbar osman,Das Interessante Blatt 5. Februar 1914...

Engjëll Koliqi: E lutën Zojën e Lurdit

Për ta falënderuar Zojën e Lurdit për shumë mrekulli dhe ndërmjetësime te Zoti dhe për ta lutur me devocion të merituar për mrekulli të reja, kishin ardhur rreth njëzet meshtarë dhe seminaristë, si dhe qindra besimtarë nga shumë famulli të Kosovës ...

Resmi Osmani: Bilal Xhaferri - Krastakraus

Bilal Xhaferri, “Nderi I Kombit”, (1935-1986), vitin e shkuar pati tetëdhjet vjetorin e lindjes. Ai ka lënë trashëgiminë  letrare, që përbëhet nga një trinitet: romani “Krastakraus”, vëllimin me poezi “Lirishta e kuqe “ dhe vëllimin me tregime”Njerëz të rinj tokë e ...

Isak Ahmeti: Zef Ahmeti - Liria dhe demokracia

Libri :Liria dhe demokracia raporti i ndërsjellë ,Prishtinë - St.Gallen (2012), i autorit Zef Ahmeti , studiues i shkollës gjermane , është studim monografik , mbase i vetmi i këtij lloji  në rrafshin kulturor shqiptar , që përfshin disa fusha që mund të vihen në një tabllo të...

Luan Kalana: Antologji poetike universale

"KORSI E  HAPUR"(OPEN LANE 3.. nga Pegasi-Albania Prof.Kristaq Shabani,Një veprë voluminoze letrare poetike,ndër të parat e këtij lloji,me krijimet letare te botuara,te rreth 200 shkrimtare e poeteve nga Shqiperia dhe rreth 250 te tjereve nga rreth 90 vende nga Bota,ne 600 faqe...

Avdush Canaj: Poeti Alush Canaj i përhershëm

Natën e 14 shkurtit 1972 pasi kishte dalë nga një qeli burgu i dërmuar nga dhuna fizike e psiqike, me dorën  e fshehur ia  mbushën gotën e helmit në shtëpinë vet. Dhe e vranë poetin Alush Canaj. Pastaj, në hotelin Evropa të qytetit, (Kristali i sotëm), autorët...

Dedë Preqi: Më mirë festë se protestë!

17 Shkurti, për Kosovën dhe banorët e saj, është dita më historike dhe më sublime e një populli, i cili më shekuj luftoj dhe sakrifikoj për këtë bazament shtetëror. Qëllimi i  këtyre fjalëve  është gjetja e kuptimit të plotë të jetës dhe gjendjes së këtij populli, kur para disa dekada e ...

Sejdi Berisha: Barrë kohe dhe histori

Ryzhdi Baloku: “Kur barra e kohës rëndon”, roman – 2015 - Kohërat janë pasqyra dhe argumenti më sublim që tregojnë e dëshmojnë për rrjedhat e jetës në të gjitha situatat dhe periudhat. Më e rënda duket dhe ashtu edhe është, ajo që e lë lufta, e cila nuk njeh rregulla dhe është e përjashtuar nga çdo parim...

Gjon Keka: Familja e Gjergj Kastriotit nga Hasi

Familja e Gjergj Kastriotit rridhte nga rajoni i Hasit te Prizrenit nga fisi Kastrati,dhe kjo shihet si ne vepren e Frang Bardhit te vitit 1636 per Gjergj Kastriotin ashtu edhe ne shume vepra tjera mbi jeten dhe vepren e ...

Gjekë Gjonaj: Pjetër Dreshaj, model i arsimdhënies

Kaherë e kam menduar dhe planifikuar  të  pasqyroj në media shqiptare portretin  e këshilltarit tim të parë pedagogjik,  profesorin  e mirënjohur të gjuhës dhe letërsisë shqipe,  Pjetër Dreshaj. Jo për arsye miqësie, e për t’i ngritur atij lavdi, por  për meritën  e tij të ...

Sinan Sadiku: Antologji e mirë dhe e kompletuar

Muajve të fundit të vitit 2015 doli nga shtypi libri Antologji e poezisë shqipe të shekullit XX e titulluar “Zemra e qiellit”. Botuese e antologjisë është PEN Qendra e Kosovës, ndërsa hartues të saj janë Bashkim Kuçuku, Basri Çapriqi, Sadik Bejko dhe Sali Bashota...

Demir Krasniqi: Trimëreshat e Gollakut

N’ Luftë t’ Zajçecit , buzë kufini,Kur me OZNA-në *1)  luftoi Shahini ,Bash në “Natën e Bozhiqit” – *2)Ia vranë gruen , Adem Saliqit ! Vranë Qamilen , atë malësore,Te një përrua ra dëshmore .Plumbi i shkaut për tokë e shtrini –Kish nji djalë t’ vogël për gjini ...

Sali Berisha: Me vullnetin e Allahut u rikthyem në botën myslimane

Në 1992, emiri i Kuvajit i dërgonte ftesë Berishës për të vizituar vendin e tij.Përgjigja e Prof.Dr.Berishës botuar sot nga DITA është më shumë se entuziaste.Pasi e quan Kuvajtin “vend mik e vlla”, ish-Presidenti shton:“Pas një periudhe të errët të historisë së tij nën regjimin e...

Afrim Caka: Jeta dhe vdekja e Bujanocit

Bujanoc, më 6 shkurt 2016...Titulli i shkrimit tim, në fakt, është provokuar nga një shembull banal, që, me anë të një tradhtie në asamblen e Bujanocit që sjellë shkatërrimin e shqiptarëve.Një elitë e shëndoshë asambleistësh dallohet së pari për ...

Fritz Radovani: Shqipnia kishte kulm dhe themel

Kallxon nji zojë e cila, aso kohe bante punën si përkthyese në shërbim përsonal të sekretarit të Partisë Enver Hoxhës, në marrëdhanje diplomatike me ambasadën e Jugosllavisë në Tiranë, si nji ditë me nji bashkëfjalim ndërmjet ambasadorit titist e Enverit, ky ...

Gjon Keka: Kastrioti lindi në Krujë dhe jo në Dibër

Gjergj Kastrioti ka lindur ne Kruje dhe jo ne Diber sic kam lexuar ne disa shkrime, madje edhe ne faqe te ndryshme mbi biografine e tij shkruan Diber, gje qe eshte gabim mendoj, sepse ne shume kronikaashtu si edhe kjo qe po vendos tani e vitit 1728 tregon teper qarte...

Begzat Rrahmani: Thënie të tunxhta (X)

EGOIZMI6.-Partia shqiptare në pushtet përkrah çdo propozim Qeveritar që shkon në dëm të shqiptarëve, por në dobi të shtetit dhe asaj partie që erdhi me shumë dëme...???!!!MUSLIMANIZMI DHE KOMUNIZMI7.-Myslimanizmi dhe komunizmi janë të njëjtë punë e llafe plotë por sukses aspak...???!!!...

Fahri Xharra: Ç`më tha Elena Kocaqi për Albanët?

Kombi është krenar me gra krenare . Fat i madh kombëtar që e kemi Zonjën Elena Kocaqi- Levante, me të cilën kur bisedosh e ke para vetit botën shqiptare ashu siq ishte; bisedon me të parët tanë ashtu siq e zotëronin të kaluarën historike të Europës e më gjerë...

Kristjan Dukaj: Intervistë me deputetin Nikë Gjeloshaj

Të jesh deputet në parlamentin shtetëror, në radhë të parë, nënkupton përfaqësimin  e  interesave dhe nevojave të  votuesve në nivelin më të lartë ligjdhënës. Sa jeni i kënaqur me kushtet ekzistuese në përfaqësimin dhe realizimin e interesave të popullatës shqiptare...

Bedri Tahiri: Nusja e praruar

“Na ishte njëherë një Nuse e Praruar, e cila, e ndryrë në kullën e fildishtë, me dekada e shekuj, priste e priste dorën e fatit e të trimit që t’ia hiqte vellon e nusërisë. Për të u sakrifikuan breza e breza luftëtarësh e dijetarësh shqiptarë, por kot. Ajo, nuk vinte se nuk vinte...

Ilir Muharremi: Zoti nuk e ka krijuar fenë

Nëse marrim priftërinjtë, ose hoxhallarët, pavarësisht cilët, mjafton njerëz të cilët abuzojnë në emër të Zotit, këta gënjeshtar i referohen “vullnetit të Zotit”, dhe janë gjakftohtë sepse matin kombet, popujt, individët (veçse vështirë ca individë të cilët janë zot të vetes). Këta...

Faton Mehmeti: Duam president, jo diktator...

Ambicia e hershme e Hashim Thaçin për postin e presidentit të vendit, është shtuar dukshëm këtyre ditëve.Ndonëse për dy mandate ishte krymenistër i vendit, ëndrra e tij e madhe gjithnjë ishte dhe është ngritja dhe konsulidimi i një pushteti në duart e një njeriu të...

Samir Perihana: Mjaft me mashtrime!!

Drama " Tre motrat" e realizuar këto ditë në Teatrin Kombëtar është një shfaqje cilësore dhe pa mëdyshje mund të renditet ndër shfaqjet më të mira të dhëna në skenën shqiptare .Loja e aktorëve, skenografia, dinamizmi që përcillet duke krijuar një trashendencë ndërmjet një ...

Rrustem Geci: Haga pranon dosjen e Çamërisë

Lajm i mirë për Kombin! Prokuroria e Gjykatës Ndërkombëtare në Hagë, sot e pranoi Dosjen e Çamërisë, për rikthimin e Çamëve në Trojet e tyre! Është një ditë e mbarë, dhe një çast historik, tha kryetari i Shoqatës Demokratike "Çamëria", qendra në Hollandë...

Frank Shkreli: Si nuk duhet të bëhet intervista

Fjala është për intervistën e fundit që zhvilloi gayetarja shqiptare Rudina Xhunga me Nexhmije Hoxhën, bashkëshorten e diktatorit komunist Enver Hoxha.  Dua të them që nga fillimi se nuk jam kundër idesë që të intervistohen persona, si Nexhmije Hoxha...

Eduard Dilo: Koço Ilia Dilo, koha për t'i dhënë nderin e duhur

Vëllezërit Dilo Sheperi, secili reflektim i mirësisë, zgjuarsisë, diturisë, patriotizmit. Kostandini, ose Koçua si thirrej, sikur parandjeu jetën e terratisur që e priste më vonë. Atë fund nëntori 1944, vëllai i tij Jani, i detyruar të largohej nga Shqipëria për të mos u kthyer më kurrë në ...

Orhan Rexhepi: 3500 vjet Dardani

Poeti i lashtë nga Teba PINDARI, i cili ka përjetuar pjesë të shekujve VI dhe V para Krishtit, e që për Lashtësinë e paraardhsëve të drejtëpërdrjet të SHQIPTARËVE të sotëm, në Poemën CARMINA et FRAGMENTA SELECTA I (Këngë dhe Fragmente të Zgjedhura...

Dedë Preqi: Çdo shoqëri dështon...

Mosmarrëveshja në mes pozitës dhe opozitës kosovare, duhet të theksojmë se konfliktet në mes këtyre dy taborrëve politike gjithherë dhe gjithkund ekzistojnë, por në Kosovë, shkaqet janë të ndryshme dhe të dhembshme, dhe pikërisht për këtë shkak, ky virus , që e ka ...

Ervehe Baruti: Thesaret shpirtërore

Një penë jo e ngjyer jo me bojë, por në flakën e zjarrit të mallit për Atdheun, të dashurisë për vendlindjen shkruan faqet e Librave , "Devolli" 1 dhe 2,  të autorit Luan Kalana, me banim në SHBA,  janë përkufizuar nga ai vetë,  si sprovë e re dhe panoramë, përjetime...

Florim Zeqa: Qeveritarët e shndërruar në "engjëj"

Nga frika e humbjes së pushtetit, qeverisja aktuale, pas takimit me presidenten, me ç'rast e keqpërdorën katërçipërisht pjesmarrjen e njërit prej liderëve të opozitës në atë takim (Ramush Haradinajt),... nuk ka mbetë hapësirë dialogu mes pushtetit dhe opozitës...

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti, imazh nga kronika e vitit 1665

(Georg Kastriota König von Albanien),Gjergj Kastrioti mbret i Shqiperise,Ky eshte ai qe deri ne fund mbrojti kombin e tij dhe Europen nga barbaret osman,nga kronikat e vitit 1665...

Renato Shkulaku: Eksperiment i reformes ne arsim?

Arsimimi  është pjesa më e rëndësishme e njeriut, ku mund të formohemi si moralisht ashtu edhe profesionalisht. Për tu bërë sa më të suksesshëm në këtë jetë ne duhet me patjetër të mbështetemi tek shkolla. Tre vitet e gjimnazit mbeten vitet më të rëndësishme...

Fahri Xharra: Ç`më tha Virgjil Kule për Skënderbeun?

“Si shkallet e një amfiteatri antik, autori zbret ne shekuj dhe me një shpirt hulumtues te një Sherlock Holmesit, Ai nuk ndriçon te vërtetën mbi krimin, arrin tek e vërteta jone legjendare, e bere tashme mit, ne baze te hulumtimit qe natyrshëm lind nga studimi ...

Afrim Caka‎: Ç't'i bësh mikut tim të madh

Të mëdhenjtë të shqiptarizmës mbetën të mëdhenjë.Të mos harrojmë familjen Tershani, nga natura e punës së tyre specifike e atdhetare janë dhe mbetën kurdoherë të veçantë me karakter të fortë kombëtar:“O popull, atdhetarizmin Isufit ...

Ermira Babamusta nderohet me medaljen e artë nga Presidenti Obama

Ermira Babamusta është shqiptarja e parë që u nderua nga Presidenti Obama për punën e saj humanitare. Në 2014 Ermira shërbeu në programin e Shërbimit Kombëtar të Zyrës së Presidentit të Sh.B.A.-së. Shtëpia e Bardhë e nderoi Ermira Babamustën...

Zenel Çeliku: Politika misterioze shqiptare

Aktualisht kryefjala e ndërkombëtarëve që janë present në Shqipëri, është Reforma në Drejtësi dhe krijimi i Byros Kombëtare të Hetimit. Me shumë vëmëndje shikojmë se SHBA-të dhe BE, po përpiqen shumë dhe po I bëjnë presinone politikës shqiptare majtas e djathtas...
Kryesore