Elvi Sidheri: Mos të njohtë Palestina!

Pak ditë më parë, teksa konflikti herë i ngrirë, e herë i ndezur flakë palestinezo-izraelit, po përjetonte akullosjen e tij të zakonshme periodike, një britmë nga larg, dukej se i zgjoi nga kllapia shqiptarët dhe ndjesitë e tyre të gjithëfarë llojshme lidhur me këtë konflikt...

Radovani: Fillimi i gjenocidit kundër klerit katolik

Data e zezë e pushkatimit Don Lazer Shantojës, 5 Mars 1945 asht data e 70 vjetorit të fillimit të Gjenocidit komunist në Shqipninë e pushtueme nga sllavokomunistët e Titos, ditë e pafund e një robnije mizore prej tiranit Enver Hoxha me pasuesit e tij barbar...

Mehmeti: Baden, kremtohet Dita e Pavarësisë

Shoqëria Kulturore “17 Shkurti” nga Badeni, periferia e Vjenës, ishte organizatore e programit festiv me rastin e Ditës së Pavarësisë së Kosovës. Vet emri i saj është historik dhe s’ka se si të mos shpalos krenarinë ...

Pikëpamjet politiko-juridike të Luigj Gurakuqit

Në këtë kohe, kur forcat përparimtare të këtij vendi po përpiqen për me e ba funksional shtetin bashkëkohor, me sundim të së drejtës, me demokraci funksionuese, liberale dhe parlamentare, trashëgimia që na kanë lanë pas ...

Fahri Xharra: Ernest Koliqi dikur dhe arsimi sot!

“Dorën në zemër, vërtet më ka marrë malli për mësuesit e Ernest Koliqit, e jo këto të sotshmit të Ministrisë Arsimit e partive politike, që kurrë nuk kanë kapur ditar në dorë. E sot emërohen drejtorë shkolle e ministra të arsimit. Mësuesë të politizuar deri në palcë me trumbetime partiake...

Florim Zeqa: Sikur ta kishim një kryeministër të tretë!

Kur harresa (e qëllimshme) e qeveritarëve shendrrohet në mjet për mbajtjen e pushtetit, atëherë edhe përceptimet e qytetarëve duket të jenë të tilla. Kështu po ndodhë me një pjesë të elektoratit të LDK-së.Nëse deri para zgjedhjeve nacionale të vitit të kaluar LDK-ja ishte shpresa...

Përkujtohet At Shtjefën Gjeçovi

Ditë më parë në Akademinë e Shkencave të Republikës së Shqipërisë u organizua simpoziumi shkencor kushtuar personalitetit shumë dimensional të fushave shoqërore - kolosit të kulturës shqiptare, Atë Shtjefën Gjeçovit, përkatësisht u shënua 141-vjetori i lindjes së këtij apostuli të cultures ...

Remzi Salihu: Poezi nga Michael Krüger

Mihael Kryger (Michael Krüger) u lind në Vitkendorf më 1943 dhe tani jeton në Mynhen. Kreu shkollën e mesme dhe absolvoi në një drejtim shkolle praktike, për të punuar në një shtëpi botuese  Herbik- Verlag. Më vonë për të plotësuar veten me dije, ka ndjekur ligjërata filozofike në...

Begzat Rrahmani: Poezi për femijë

Kur isha i vogëlOrë s’ kisha në shtëpiJo vetëm unë-Por edhe shumë fëmijë. Herët në mëngjesKëndonte një gjelÇohu thoshte djalëMos u bë dembel...

Nebi Dragoti: Lexues i avancuar në shije

Pothuajse, shpesh herë, botohet një poezi nën nivelin e mesatares:jo me hapin e kohës, jo në përshtatje me zhvillimet shoqërore. Krijime të tilla pa vulën dhe frymën kohore janë të karakterit celebral dhe , si të tilla, dalin jashtë shërbimit të objektivit të artit, që kontribuon për shoqërinë...

Asllan Dibrani: Shqiptarët harrojnë çështjen nacionale

Skamja , pasiguria  korrupsioni , anarkia , krimi  i organizuar mos funksionimi i ligjit dhe  ngufatja e shtetit.  Kjo vjen si rezultat nga  gënjeshtarët  dhe mashtruesit  që të synojnë ngjitjen e shpejtë në hierarkinë politike pa cens  politik dhe kombëtar! Kjo ma  ka marrë  reaksion  ...

Neziri & Cirongu: Kosmogonia e një poeti kosovar

Ky libër është një përmbledhje kritikash letrare të autorëve të njohur të vendit dhe të huaj që me një vështrim mjeshtëror dhe të mprehtë shkruajnë për krijimtarinë letrare të poetit kosovar Adem Zaplluzha, i cili inkorporohet në gjirin e margaritarëve të poetëve të rrallë të letrave tona...

Poezi nga Liman Zogaj

Eh,sa her vi ,ne ato Votrae nuk gjeje, as Neneas Motra.I Perloturhy ne Kullebashke me dhembejnbehem Gur.Neper driteme kaplon terrishpirti akull-me gjysme dielli....

Bedri Tahiri: Epopeja që ndërroi rrjedhat e historisë

Një emër që nuk peshohet dot. Zemra e Kosovës më, pa të historia jonë do të ngelte e varfër fare dhe e pakuptimtë. Dymijë vjet beteja e luftëra çlirimtare.Dymijë vjet mbijetesë e gjakime për liri. Drenica e Millesh Kopiliqit, e Ahmet Delisë, e Shaqir Smakës, e Shotës dhe Azem Galicës...

Fritz Radovani: Ahmet Zogu vret Luigj Gurakuqin

Atdhetari Gjon KAMSI asht lé në Shkoder me 30 Prill 1894. Asht kenë laurue në Bari të Italisë Dr. i Shkencave Ekonomike... Trashigoi të gjitha cilsitë Atdhetare dhe kulturore të familjes sa shekullore Kamsi, e njohun njëheri me Historinë e Gjergj Kastriotit...

Ndue Dedaj: Viti i Xhevahirit dhe ora e poezisë

Shtypi letrar-kulturor i së dielës lajmëroi përmes shënimesh, skicash dhe ciklesh poetike vitin e Xhevahir Spahiut, poetit që për bujtinë zgjodhi “ferrparajsën”, më e virtytshmja strehë për çdo poet qysh nga zanafilla. Por dhe një takim në Akademinë e Shkencave për paraqitjen e librit...

Buçpapaj: LDK mashtroi me emrin e Teuta Rugovës

Që kur nga skena politike është larguar Ibrahim Rugova, LDK ka marrë rrugën e tatëpjetës. Bie poshtë e ma poshtë, duke zvogëluar numrin e simpatizantëve, të cilët ose votojnë për subjekte të reja ose abstenojnë të zhgënjyer në pritje të një ndryshimi. Po ky ndryshim nuk po duket ...

Arbana Xharra nderohet nga Departamenti Amerikan

Kryeredaktoja e gazetës “Zëri”, Arbana Xharra, është nderuar me çmim prestigjioz ndërkombëtar nga Departamenti Amerikan i Shtetit(DASH) për guxim në Evropë, të cilin do t’ia ndajnë të enjten zonja e parë e SHBA-ve, Michele Obama dhe sekretari i Shtetit, John Kerry. Lajmin e ka bërë të ...

Albert Vataj: Luigj Gurakuqi, 90-vjetori i vrasjes

Në mbrëmjen e 2 marsit të vitit 1925, sonte 90 vite më parë ekzekutohet Luigj Gurakuqi, hartuesi dhe nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë, poeti, arsimtari, tekstologu, gjuhëtari, diplomati, deputëti dhe ministri i Financave të qëverisë së asokohëshme...

Vangjush Saro: Nga tutela dhe moralizimet...

Ndërsa lexojmë e rilexojmë letërsinë më të mirë të krijuar në kohëra, vetvetiu na bëjnë përshtypje: rrëfimi i veçantë, thurrja e pamërzitshme e ngjarjeve, forca imponuese e tekstit, vizatimi organik i personazheve, etj. Dhe themi me vete se pikërisht për këtë, ato vepra na pëlqejnë, ndonjëherë ...

Ramiz Selimi: Kemi rini të mrekullueshme

Këngëtari i mirënjohur Sabri Fejzullahu për nder të pavarësisë së Kosovës dridhi Austrinë e Epërme me tingujt dhe zërin e tij fantastik. Dardanisë antike, kësaj tokë të shenjtë, për pavarësinë e shtatë të saj i kënduan dhe recituan edhe grupi i nxënësve dhe poeti i mirënjohur Ragip Dragusha...

Fahri Xharra: Më i madhi!

“Ne ju duam, Zotëri,dhe jo pse e duam  Ismailin , por me ju së bashku edhe Shqipërinë e bjeshkëve dhe legjendave, të rapsodëve dhe të bardëve ,Shqipërinë e rezistencës dhe okupimeve të vazhdueshme, Shqipërinë e të vdekurve dhe të gjallëve që nëpërmjet magjisë së shkrimeve ...

Gani Qarri: Gjykime, dënime, ikje, kërcënime...

Mjerisht, ne si popull kemi ardhë në një gjendje të tillë tragji-komike sa që nuk di njeriu ç`të bëj më parë, të qaj apo të qeshë me shqiptarët. Askush nuk mund të provojë ato që ndjejnë dhe përjetojnë ata. Blerim Kuqi arrestohet dhe dërgohet në burgun e Kleçkës për ekzekutim...

Faton Mehmeti: Eksperimentimi me Kornizën Korrikul

Nga viti 2011 në Kosovë është hartuar një dokument , që synon reformimin e sistemit arsimor në Kosovë.Ky dokument sic njihet  ndryshe si Korniza e Kurrikulës ,është një dokument që rregullon tërë sistemin arsimor parauniversitar të Republikës së Kosovës. Korniza përcakton qëllimet...

Skënder Buçpapaj: Vilajeti i katërt

Deputetët shqiptarë nga Lugina e Preshevës, Riza Halimi dhe Shaip Kamberi, në një vizitë të këtyre kohëve në Prishtinë, iu ankuan opozitës për gjendjen e rëndë politike dhe socio-ekonomike të shqiptarëve në trojet e tyre në këtë Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc, si dhe për rolin të cilin duhet ...

Gjon Keka: Shteti i Vatikanit ne kohen e Kastriotit

Keshtu dukej pamja e jashtme e shen Pjetrit ne Rome ne shekullin XV, ne kohen kur Gjergj Kastrioti Skenderbeu kishte marredhenie ndershteterore me kete shtet dhe Papet e kohes.Po vendos kete me rastin e 571 vjetorit edhe te Kuvendit te Lezhes, kuvendit te shtetit te Arbnit...

Sylejman Salihu: Letër e hapur një ministri shakaxhi!

Bëra një si tip parodie për ju ministër i Republikës së Kosovës, por e ndjeja se sërish isha i mbushur për të thënë edhe ca fjalë. Ja që nganjëherë njeriut i duhet të merret edhe me tema të tilla për të cilat armiqtë tanë na kanë sharë e na kanë ironizuar, por që të dalë një i quajtur shqiptar dhe goxha...

Vahit Nasufi: Kombëtares shqiptare

Për flamurin kombëtar -Kanë kënduar shumë këngëtarë,Për shqiponjën kuq e zi -Kem shkruar shumë dhe poezi!... Marigona e qëndisi me dorë -Ismail Qemali e ngriti n`Vlorë.Në çdo vend ku shqipja jeton -Flamuri ynë i lirë valon!...

Gjon Keka: Kuvendi i Lezhës vulë kombëtare

Koha dhe dita për të cilën unë do të shkruaj këtu megjithatë është tashmë shumë prapa nesh,  dhe që mund të thuhet se është i vetmi akt i parë në historinë e kombit tonë që ka prekur thellë rrënjën e qenjes dhe shpirtit të përbashkuar të arbënorëve të lashtë në kontinentin europian...

Baki Ymeri: Kryeministri Rama dhe Kosova në Rumani

Se Rumania ka qenë gjithmonë motra më besnike e Shqipërisë, dëshmon edhe vizita e suksesshme 27 shkurtit të Kryeministrit Edi Rama në Bukuresht. Rumania është vendi i parë në botë që e njohu pavarësinë e Shqipërisë, fill pas shpalljes së saj. Si pasojë e politikës destructive...

Ramiz Selimi: Ngritja e nivelit të organizimit

Shoqatat e shumta në Austri të Epërme dhe mungesa e koordinimit të kërkesave në organizime, si dhe në thithjen e subvencioneve  janë problemet madhore të bashkatdhetarëve në ketë Land.  Nikoqiri i këtij takimi Z. Ramiz Selimi në hapësirat e Shoqatës së Grave Shqiptare...

Edvana Gjashta: Punën nuk e bën një gisht

Në shoqërinë si edhe në mentalitetin tonë,  na mungon toleranca ndaj kritikave dhe po ashtu kur kritikohet diçka e kthejmë në personale. Kur debatohet me edukatë arrihet edhe në përfundime të mirëfillta...

Kujtim Mateli: Një libër i vyer për arsimin

Libri studimor “Arsimi në Përmet” 1912-1944, është një nga librat më të spikatur që trajton arsimin në rrethin e Përmetit, autor i të cilit është Dr. Nuri Dragoj, i shquar dhe i vlerësuar për kontributin e tij si historian për hapësirën kohore të dy shekujve të fundit, kohë kur Shqipëria...

Reshat Nexhipi: Ngjarje të hidhura dhe të lavdishme

Këto ditë, lexova një shkrim mjaft të gjatë, kushtuar historisë së Manastirit, nga i cili mësova disa gjëra që nuk i dinja, por, nga ana tjetër, më  habiti  që  autori kishte anashkaluar 10 momente të rëndësishme, edhe pse për to kam shkruar gjer e gjatë në dhjetra shkrime të mia, prandaj dhe vendosa të ...

Isuf Bajrami: Terrorizmi Moskë-Athinë-Beograd

Siç dihet, terrorizmi si terminologji që përdoret kohët e fundit pa ndërpre nëpër referatet dhe shprehjet e shumë politikanëve e edhe të liderëve fetarë si ai Pavle, etj, ka marrë një përhapje të gjerë në botë, është kthyer në një fenomen shqetësues...

Begzat Rrahmani: Veprimtaria krijuese e Vesel Çelikut

Ishin vitet e dekadës së shtatë të shekullit të kaluar, kur qyteti ynë Kërçova sa mbyll e çel sytë u mbush e përmbush me reklama dhe pllakate, të cilat reklamonin fakirin e cirkut, që gëlltiste kamën e madhe disa centimetra, qepte fytin me gjilpërë dhe kërcente në dysheme të mbushur përplot me ...

Florim Zeqa: Jo FAK, por FARK zoti minister

Në kohën kur të gjithë bënin gara për diitën e (ri)shpalljes së pavarësisë së Kosovës dhe askush nuk e dinte datën, më kujtohet një thënje e menqur e akademik Nexhat Dacit, po citoj; "Nuk është e rëndësishme data sa është e rëndësishme përmbajtja e pavarësisë..."Andaj nuk është krejt gjë ...

Gani Gashi: Nderohet me Mirënjohje Miradije Gashi

17 Shkurti siç dihet, është një datë e veçantë për ne. Them e veçantë, sepse më 17 Shkurt 2008, Kosova e shpalli mëvetësinë e saj. Pra, u bë e lirë dhe e mosvarur (pavarur).Për nder të kësaj dite të lavdishme për popullin tonë, në Kosovë dhe jashtë ...

Asllan Dibrani: Zotëri ministra dhe z. Stavileci...

Blerand Stavileci, "Ministrit i  Zhvillimit Ekonomik",  i cili në emisionin Interaktiv të KTV  me deklaratat e tij  i ngjasonte disa komunisteve  serbo-shqiptarë në kohen e ish-Jugosllavisë?Kur  mbronin organet e shtetit të Jugosllavisë-Serbisë , ata  i denonconin   shqiptarët e varfër si antijugosllav ...

Adem Zejnullahu: Monografi me kritere shkencore

Hilmi Saraçi në letrat shqipe në gazetari, historiografi, publicistikë, shkencë e prozë letrare  është dëshmuar me shkrime të shumta. Vepra monografike “Mulla Asllan Murati personalitet i shquar kombëtar dhe fetar” është vepra e 13 e Hilmi Saraçit  të cilën e shkroi me kujdes dhe përkushtim të veçantë...
Kryesore