Lutfi Alia: Nga bankat e shkollës, në kremtimin e 50 vjetorit (1)

Nё qershor tё kёtij viti, mbushet njё gjysëm shekulli, nga dita kur përfunduam shkollën e mesme dhe morëm deftesën e maturës, qё ishte dhe liçenca pёr tё hyrё nё jetёn tonё tё pavarur.Njeri pas tjetrit, i kaluam tё katёr vitet e ...

Cikaqi: Leka dhe Zavalani vizituan Shkollën Shqipe

Mësimi shqip në Treviso dalngadal po e përfundon vitin shkollor 2014/15. Por gjatë këtijë viti e vizituan personalitete të ndryshme nga atdheu, e këtë të shtune me 23 maj 2015 e vizituan dy figura të shquara të kombit shqiptar: Nënëlokja - Vitore Stefa  Leka dhe Kozeta Zavalani...

Don Lush Gjergji: Oscar Romero - Martir i lirisë

Oscar Arnulfo Romero u lind më 15 gusht 1917 në Ciudad Barrios, vend i vogël në Salvador, afër kufirit me Hondurasin. Familja e tij ishte e varfër dhe jetonte nga puna modeste e të atit; pranë shtëpisë së tyre të vogël ...

Vjollca Tiku Pasku: Bredharaku

Ai ecte në rrugë duke mbajtur në shpirt një kupë vuajtjesh. Aromat e pranverës që kishte shpërthyer, i dukeshin si aromat e luleve që do kishte arkivoli i tij. Këngën e bilbilave e kthente në një muzikë funebër, që do ta shoqëronte deri në banesën e fundit. Në qiell ku dominonte kaltërsia...

Albert Vataj: Serafin Fanku - ikona e teatrit Migjeni

Tash 78 vite më parë, më 24 maj 1937, datëlindi në Shkodër, Serafin Fanku, aktor, regjisor, skenograf dhe kostumograf, një prej ikonave të teatrit “Migjeni”, kësaj magje ku u gatuan përvoja dhe personazhe, tipa dhe karaktere, ku erdhën në jetë kryevepra të autorëve shqiptarë dhe të huaj...

Florim Zeqa: Ja pse duhet votuar Dr. Fatmir Sejdiu

Nocioni LIDER, është konotacion pak më i gjërë dhe më kompleks seqë mendohet në opinion. Kohëve të fundit sikur jemi mësuar që për një drejtues grupi, partie politike apo udhëheqës i një koalicioni më të gjërë ta quajmë (pa)drejtësisht "lider" !...

Dibran Demaku: Dasma

Vera e vitit ‚92 në Kosovë ishte e nxehtë.Edhe më të nxehtë dhe përvëluese e bënte okupimi.Okupatori serb ishte i vendosur që të zhbënte, të nxirrte me rrënjë gjithçka shqiptare.Ai kishte vendosur që shqiptarëve në Kosovë të ua bënte jetën të pamundur.Kishte vendosur që t‚i zhbënte ata...

Bardhyl Mahmuti: Besa kanunore dhe përgjegjësia

Që nga 9 maji 2015, dita kur pushteti terrorist i Maqedonisë bëri agresionin ushtarako-policor mbi pjesën shqiptare të Kumanovës, në opinionin publik shqiptar domonin pyetjet lidhur mepërgjegjësinë e BDI-së në këtë dhunë shtetërore dhe revoltën pse nuk ...

Poezi nga Shahin Ibrahimi

Pse vallë po më mundonTë ti lexoj mendimet,Në dallgë kur turfullonKur flet me perëndimet. Më fal det më falSe shpesh të bezdis,Unë të flas me fjalëQë ti ikë mërzisë. Unë të flas me syDhe tek ti zë shkrihem,..

Zenel Çeliku: Marëdheniet Shqipëri-Serbi

Historikisht marëdhëniet Shqipëri-Serbi kanë qënë problematike, ashtu në kohën e luftës së ftohtë, kështu edhe aktualisht.Mirpo, tani bota ka ndryshuar, është larguar nga lufta dhe konfliktet, dhe në vecanti Rajoni I Ballkanit vërtetë ka ndryshuar dhe nuk shikohet më si zonë e rezikshme...

Xhevahir Cirongu: Këngëtari Demir Zyko - si lule maji

Antarë e simpatizanë të Shoqatës ‘’Tomorri’’, të cilët kishin ardhur atë ditëmbrëmje maji në pallatin e Kulturës ‘’A. Moisiu’’ të qytetit bregdetar të Durrësit, ishin të shumtë në numër. Të binin në sy,  sepse e veçanta ishte pjesmarrja e  banorëve të grupmoshave të ndryshme nga gjithë rrethet që ...

Përparim Hysi: Dhjetëshja e kuqe

Rrallë kalohet më andej.  Autostrada e ka nxjerr, pothuajëse, jashtë vëmendjes, po se po, por dhe nga sytë e njerëzve. Unë jam vendali atyre anëve dhe, si i  moshuar, kërkoj rrugë ku nuk ka rrugë, vetëm e vetëm të kujtoj jo vetëm fëmijërinë time, por dhe  ca më shumë. Nuk kam lënë asnjë ...

LSHAKSH: Manifestimi tradicional kushtuar Azem Shkrelit

Për  pjesëmarrje në manifestimin tradicional kushtuar      figurës poliedrike të kulturës shqiptare, Azem S h k r e l i tMe kënaqësi të veçantë ju ftojmë të merrni pjesë në manifestimin kulturor kushtuar figurës poliedrike  të kulturës shqiptare, Azem  S h k r e l i t ; me ç´rast do të  bëhet...

Fritz Radovani: 70 vjet na sundoi pisi

Tradhëtari Enver Hoxha deklaron në vitin 1944, në Mbledhjen e Beratit: “Që nga krijimi i Partisë Komuniste dhe gjatë gjithë luftës, Partia dhe Komiteti Qendror ishin identifikuar vetëm me Miladin Popoviqin...” Mardhanjet e Enver Hoxhës me Dushan Mugoshen dhe Miladin ...

Rexhep Shahu: 22 ditë armik z. Ministër i Brendshëm

Me datën 1 maj, 2015, ditën e festës së birrës e qofteve e jo të protestës, pasi protesta është e drejtë që e ka në dorë vetëm qeveria dhe e jep me leje sa herë të dojë e kujt të dojë ajo, unë shkela rregullat e qarkullimit rrugor dhe polici me mori lejen e drejtimit (patentën) dhe më tha që brenda 10 ditëve ...

Kadri Tarelli: Një misionar i shqipes

E lexova në dorëshkrim librin “Ju dua më shumë se veten”, të shkrimtarit të njohur Viron Kona. Është një mongrafi kushtuar atdhetarit, mësuesit, publicistit, gjuhtarit, poetit, dijetarit e shkencëtarit Sadulla Zendeli-Daja, shqiptar i fshatit Sërmnovë në komunën e Gostivarit në Maqedoni...

Adem Zaplluzha: Nuk pushojnë as ethet e verës

Si nëpër disa përralla të lashtaZgjohen zërat në muaShiu i shurdhët i pranverësTroketPandërprerë trokasin hijetNëpër muret e sëmura të kujtesës Nuk pushojnë as ethet e verësGjelbërimi i zverdhurKafshon drurin mu në lulëzim...

Islam Lauka: Leksione hipokrizie nga Ministri Lavroz

Ditët e fundit, bie në sy aktivizimi gjithnjë e më intensiv i Ministrit të Jashtëm të Rusisë, Sergei Lavrov, në çështjet ballkanike, në mënyrë të veçantë, në ngjarjet në Maqedoni. Gjatë vizitave të tij në Beograd e Bruksel, në deklaratat për shtyp apo intervistat në gazetat serbe e ruse...

Dedë Preqi: Bombat e Zaevit...

Sa herë që thyhet qerrja, thotë populli ka rrugë të ndryshme, por me rastin e Kumanovës, që u ekzekuatuan me dhjetra shqiptarë dhe dhjetra të tjerë u plagosën nga forcat e policisë dhe ushtrisë sllavo-maqedone, nuk ka rrugë dhe alternativë tjetër, vetëm se...

Azem Parllaku: Terrorizmi, askush nga ne nuk ka imunitet

Analiza e pikëpamjeve të qeverive ose studiuesve të ndryshëm mbi këtë temë, tregon se nuk ka përputhje mendimi se c'ështe terrorizmi. Por gjithësesi, duket se ekziston njëfarë bashkëpajtimi në lidhje me disa përbërës sic është natyra e aktit (akt i paligjshëm); me autorët...

Fahri Xharra: Epoka (e turpit) para gjyqit (3)

Në takimin e organizuar nga lëvizja VetëVendosje Kim Mehmeti citohet të ketë thënë:“Absolutisht, matematikisht, mund të dëshmohet, edhe nëpërmjet asaj që e thash ma parë, se islamizmi e ka shpëtuar shqiptarinë në disa vise shqiptare, absolutisht! Unë ua dëshmoj me këtë: ortodoksët shqiptarë...

Haki Kasumi: Shembull i sakrificës kombëtare

Prof. Dr. Sabile Keçmezi Basha “Qëndresa shekullore e Familjes Mehaj”.botoi Instituti i Historisë “Ali Hadri”, Prishtinë, 2015, f. 360. - Me kënaqësi të madhe e pranova propozimin e Këshillit Shkencor të Institutit të historisë “Ali Hadri” në Prishtinë, qe unë të jem recensent ...

Xheladin Zeneli: Zhgënjimi i madh i shqiptarëve!

Sot, Me 21 Maj u mbushën 9 vite nga referendumi për pavarësinë e Malit të Zi.Përveç " satisfaksionit" se shqiptarët masovikisht votuan pro pavarësisë së Malit të Zi, pavarësia e këtij shteti nuk iu solli atyre asgjë pozitive në aspektin e të drejtave të tyre kombëtare.Përkundrazi, shqiptarët...

Dibran Demaku: Kur je larg?!

Ngjarjet tragjike të Kumanovës dhe rreth Kumanovës nxitën dhëmbje e lot për shqiptarët kudo ku ndodhen! Ato ishin dy fish më të dhimbëshme për ata shqiptarë që momentalisht ndodhen larg vatrave të tyre etnike, që do të thotë në mërgim!Larg me mijëra kilometra nga vendlindja e tyre...

Mehmetai Rexhepi: Maja e Pikëllimës

nuk i pash ujqit e Podrimësrrëkeve ngjitej e bintejehona e ulërimës i gjalli mërrolet dhe ndoshta zbrazetposhtë ua hedh Drirëve farënlartë drerëve ngjyrën kur të hollohen të bashkuarbartet dhimbja e madhëruarplis bardha leckoset mbi kreshta...

Deklaratat dhe mendimet më të famshme të Ibrahim Rugovës

Mirë që u mashtruan të gjithë. Mirë që kujtuan se nuk kemi asgjë, se kuçedra e Anadollit na gëlltiti ç’patëm. Po ajo mori shumëçka, gati na zhbiu, por s’mund të na marrë atë më të vlefshmen, më madhështoren – fuqinë, trimërinë që i çoi në këmbë prore shpirtrat...

Sejdi Berisha: Forcohen hallkat e Malësisë së Gjakovës

Dita e hënë në qytetin Bajram Curri por edhe në tërë Tropojë ishte festë e vërtetë. Qytetarët e kësaj ane me respektin më të madh e prisnin momentin që të takohen me një bijë të Malësisë së Gjakovë, me një zonjë e cila me ...

Albert Vataj: Viktor Hygoi, shuarja e një zemre

Plot 130 vite më parë, më 22 maj 1885 ndali trokun e vet të drobitur nga vitet dhe dhimbjet, zemra 83-vjeçare, e Viktor Hygoit, babait të romantizmit dhe atit të kombit francez, dalëzotësit të paepur të të nëpërkëmburve, të të varfërve, të gjithë atyre që i kishte ...

Faik Konica: Maqedonia u krijua në kurriz të kombit shqiptar

Fillimi i shekullit XX, karakterizuar nga vdekja graduale e "të sëmurit të Bosforit" dhe nga shpërbërja e perandorisë osmane, po nxirrte në pah, krahas luftës së popujve të shtypur prej saj, edhe një aktivizim të...

Gani Mehmeti: Nxënësit e vrarë në shkollën ''Isa Boletini''

Përse jemi të prirur të shtyhemi, të grindemi ndërmjetveti e jo edhe me armiqët tanë?Po të shikosh fjalimet në dy Kuvendet Shqiptare, asaj të Shqipërisë dhe të Kosovës, sheh e dëgjon vetëm britma, ofendime, sharje me fjalor shumë brutal nga të dyja palët – pozitës dhe opozitës...

Reshat Nexhipi: Toponime me elemente iliro-shqiptare

Isha në dilemë,  a të dërgoj për publikim një tekst të tillë me toponime për të cilat është shkruar nga autorë të ndryshëm, si dhe nga ana ime, por për sicilin vend në veçanti, për dallim nga ky i sotmi, në të cilin i kam grumbulluar në një vend. Për të zgjedhur dilemën, tekstin ja dërgova një ...

Novi Rosaj: Rrethrrotullimi - tmerri i të gjithëve

A ka njeri që i afrohet rrethrrotullimit te “Zogu i Zi” me automjet a më kembë e  që nuk i rrënqethet lëkura deri sa ta kalojë këtë “përbindësh” me pjesëmarrës monstruozë dhe arbitër  policë shpesh të ngrirë,  m’u në mes te kryeqytetit të Shqipërisë?...

Kastriot Palushi: Të qoftë falë ty Kosovë

Ditën kritike më 21.05.1998, derisa udhëtoja me veturë, me bashkudhëtarët birin tim Kastriotin, 14 vjeçar dhe shokun Filip Berishën, forca të mëdha ushtarake, policore e paramilitare të fshatrave për rreth, na ndalin në vendkalimin e hekurudhës të fshatit (Krushevë e Madhe) tani Drinisht...

Shkëmbi: Pervjetori i dëshmorit Tahir Lush Berisha

Me 26 Maj te 2015-es , gjegjesisht,ne oret e para te agimit te kesaj dite, mbushen 23 vite qysh kur  nga dora e zeze e  gjakatare e rexhimit  serbollsllav  privohet  nga jeta,por pasi e pagoi  veteveten, deshmori...

Florim Zeqa: Paraqitje dinjitoze e shqiptarëve në Itali

Edhe kësaj radhe qyteti San Vendemiano, ishte nikoqir i aktivitetit tradicional multietnik kulturor i emigrantëve në pjesën veriore të Provincës Treviso, i emërtuar "Festa dei Popoli" (festa e popujve).Aktiviteti ...

Festivali XX Mbarekombetar 'Pianisti i Ri'

Festivali  XX Mbarkombetar 'Pianisti i Ri' zhvillohet ne shkollen e pare artistike, Liceun Artistike ‘Jordan Misja’, nga shoqata EPTA Albania ( seksionin shqipetar te European Piano Techers Assotiation ), me qender ne Londer krijuar 1978...

Nebi Dragoti: Perëndeshë meditative e bukurisë

Në stilistikë janë vendosur themelet e figurave letrare mbi të cilat është lëvruar dhe lëvrohet mendimi poetik. Arsyetimi i problemit në fjalë është konkluzioni i kërkimeve për ta bërë mendimin e shprehur edhe më të bukur. Njeriu priret të rroki bukurinë dhe , si i tillë...

Gjon Keka: ''Anton Çetta dhe filozofia e pajtimit të gjaqeve''

Liber i ri i autorit Gjon Keka botuar nga Shtepia botuese Botart Tirane, "Anton Cetta  dhe filozofia e pajtimit te gjaqeve".Libri ka dy parathenie:"Nëse institucionet tona shtetërore nuk i ngritën një përmendore askund Anton Çettës, është Gjon Keka, që me këtë libër, bëri një gjë të tillë.Gjoni ishte ...

Hekuran Sejdiu: Guximi për të mos paragjykuar

Ne shumicen e rasteve  paragjykimin e kuptojmë  si një mendim të padrejtë, që është formuar që më parë për dikë a për diçka ne mungese te guximit per te mos paragjykuar, pa e njohur mirë dhe që na pengon për ta vlerësuar atë me paanësi...

Vladimir Shyti: Përmallim

Mbi kumbullën lule borë,Lauresha këndon me të qarë,Hëna e derdhur në broncë,Në hapsirë ecën zvarrë, Si djep përkundet deti,Në mbretërinë e përrallave,Hapat ndjekin njeri-tjetrin.Në bregdetin e andrallave,..
Kryesore