Vataj: Nënë Tereza, toksorja e hyjshmje e mëshirës

Sot 105 vite më parë, më 26 gusht 1910, lindi në Shkup të Shqipërisë, asokohe nën pushtimin otoman, Anjezë Gonxhe Bojaxhiu, e njohur si Nënë Tereza, humanistja shpresëdhënëse ndaj të varfërve, të sëmurëve, të pamundurve...

Fahri Xharra: Përpëlitjet e fundit të islamoflliqtanëve

Është e vështirë kur e sheh  njeriun edhe më të mallkuarin duke ”dhënë “ shpirt , por kur shihen përpëlitjet e fundit të një “ideologjie “ vetëshkatrruese, vetëmohuese dhe në të njejtën kohë antikombëtare , atëherë të lind krenaria se më në fund po përfundon edhe një “ epokëz...

Ilir Muharremi: Dëshpërimi

Uh sa keq jam tepër keq. Më duket që tretem në vetminë time tok me mendimin e keq. Nuk kalon fare kjo dhimbje që ndjejë përbrenda qenies sime. Nuk e dijë as vet nga erdh dhe pse rri tek unë. Sytë rrudhen, pamja dobësohet fotografia lëviz, këmbët çdo çast ndërrojnë pozitën...

Afrim Caka: U vramë dhe coptuam

Morrëm pushkët dolëm malit për atdhe, por atëher nuk e dijshim se armiku ishim ne!Një tradhti, një histori që bën të mendosh! Është një “dhëmbje e madhe” të shohësh dy nismëtarët e kësaj marraveshje të fshehtë, ndërsa janë nga individë më të kaluar të mirfillitë të malepsur ...

Adil Fetahu: Kush ishte i dëmtuar?

Avokati Danillo G.Koprivica nga Beogradi, është përpjekur ta arsyetojë kërkesën e Republikës së Serbisë, të datës 8 maj të këtij viti, dërguar Kuvendit të RSFJ-së, për të miratuar një ligj federativ dhe për të ndërmarrë masa tjera, me të cilat do të evitoheshin pasojat e dëmshme të zbatimit ...

Telegram ngushëllimi i Shoqatës Trojet e Arbrit

Shoqata e Intelektualëve mbarë shqiptarë Trojet e Arbrit me pikëllim të thellë e morri lajmin se sod 35 minuta mbasë mesnate ndërroji jetë akademik Mark Krasniqi, flamurtari dhe qëndrestari i kombit Shqiptarë i cili përplotë gati një shekullë qëndroji i pamposhturë ndaji furtunave ...

Agim Gashi: A përnjimend shkove o Mark Krasniqi

Si rrufeja lajmi m´krisiPaska ndrru jetë Mark Krasniqi,Paska ndrrue o Marku jetëPo n´Kosovë ma kush ka mbetë? Ngushllime ti familje KrasniqiNgushllimi atdhe, ngushllime Arbëni,Ngushllime popull, fëmijë e pleq,Ngushllime ju, studentët e tij...

Reshat Nexhipi: Përmendorja e Skënderbeut në Shkup

Qendra e Shkupit dhe vendet përreth, posaçërisht anët e urrave, janë mbushur me qindra përmendore, të cilat, nga larg, duken si turmë njerëzish, duke shikuar ,,anijet,, të pakuptimta, vendosur në lumin Vardar. Kur herret, nuk dallohen dot njerëzit nga përmendoret...

Hasan dhe Lajde Blakaj: Baba i Kombit

I them vetes mos qajëBehu i fortë, mbahu he burrëMbaje hidhërimin për veteMos ta shohin të tjerët kurrë Mark Krasniqi ndërroj sot jetëU shua një qiri në altarëO, sa i madh që ishteSa i dashur,  intelektual e shqiptar...

Murat Gecaj: Takimi me Akademikun Mark Krasniqi

Kisha kohë pa e takuar prof. Mark Krasniqin-Akademik, njërin ndër figurat e njohura dhe të shquara të arsimit, kulturës, shkencës e politikës në Kosovë. Prandaj ndjeva kënaqësi të veçantë, kur mora një ftesë nga kryetari i Shoqatës “Nikaj-Mertur”, në Malësinë e Gjakovës ...

Fahri Xharra: Kryqi, Thika dhe Shpata e Islamit

Fatkeqësia shqiptare qëndron në ndarjen tonë në katër fe. Fatkeqësia e jonë është në ardhjen e turkut para pesëqind vjetësh e cila jo si hije por si re e zezë qëndron mbi ne. Fatkeqësia e jonë  vjen nga Konstatinopoja ( Stambolli). Fatkeqësia e jonë që pesë qind vjet na vjen nga Stambolli ...

Dibran Demaku: Asociacioni i komunave

Kosova në ish Jugosllavi kishte një autonomi të dalë nga Kushtetuta e atij shteti. Dhe atë autonomi Kosova e kishte fituar me gjak e sakrifica të shumëta. Dhe do të vinte një ditë, kur Serbia me një të rënë lapsi do ta suprimonte atë autonomi, që kishte si garancion Kushtetutën e shteti të ...

Florim Zeqa: Republika e Hashimit apo Zajednica e Isës!

Na pëlqeu apo s'na pëlqeu “Zajednica” u realizua në Kosovë dhe tani e tutje vendi do të ketë tri nivele të qeverisjes ku njeri prej tyre do të jetë sfidues për shtetin e Kosovës. E vërteta e dhimbshme nuk përfundon këtu, tani e tutje Kosova me “Zajednicën” mbrenda, në vazhdimësi do të shantazhohet ...

Refik Hasani: Subjektet politike të kësaj Krahine shqiptare...

Tri kuvendet Komunale të krahinës shqiptare të mbetur padrejtësisht nën administrimin e Serbisë në mënyrën më institucionale  që nga Kryetarët e Komunave,Kryesuesit e Kuvendeve , Deputetët Komunal dhe dy Deputët nacional së bashku me Këshillin Nacional dhe të gjitha subjektet politike...

Kalosh Çeliku: ''Dhentë e mia kush i do...''

Kohëve të fundit, non – stop përmes valëve të Radio Shkupit e dëgjoj gati për çdo ditë e natë, një këngë antologjike popullore shqiptare: “Dhentë e mia kush i do, se do loz me Miken-o”?!Përzgjedhësi i emisonit muzikor, meriton duartrokitje. Nuk e di se cili ...

Fahri Xharra: Edhe do fjalë për Hysamedin Ferajn

Një lexues shkruan: “ Analize me negative se kjo e H.Ferajt nuk kam hasur keto kohet e fundit.Nuk po kam shum kohe qe "bithperpjetesit" Hysamedin,tja nxjerri laknat ne shesh,duke u bazuar vetem tek shkrimet e Rilindasve tane te te gjitha feve. Aferim bre "Abdullah" Feraj...

Llojdia: Ç'thotë Petro Marko për kishën e Dhërmiut?

Shkrimtari Petro Marko në kujtimet e lëna :”Intervistë me vetveten,retë dhe gurët” tregon shkoqur për murgjit brazilian të Himarës  dhe varrin e Nilo  Katalanit  në kishën e Shen Thanasit në Dhërmi. Dhërmiu i përmendur si vendbanim qysh në lashtësi shprehen nëpër libra...

Zyba Hysa: Amaneti

Kisha kaluar nëpër plumba e s’kisha marrë asnjë të gërvishtur, më ishin ngritur disa herë kurthe, s’më kishin vrarë dot, por si duket, burgjet u mësuan me mua, ose unë kisha lindur për të jetuar nëpër burgje...Kam studiuar librat e shenjtë, letërsi, filozofi e ç'nuk kam lexuar e nuk...

Afrim Caka: Qeveria e dhunshme përsëritë tragjeditë

Ta duam atdheun, por të jemi gjithmonë të gatshëm për luftën e re.Ka dy rrugë miqë? Njëra është e nënshtrimit, e dyta qyqarllëkut dhe e turpit. Ndërsa tjetra është ajo e kundërvënies, ajo e qëndresës dhe heroizmit, ajo që ndoqën shumë heronj si Skënderbeu, Sylejman Vokshi, Adem Jashari...

Aurel Dasareti: Kapitullimi i Evropës dhe Kosovës

Ata azilkërkues fals afrikan /aziatik që kapërcejnë Mesdheun dhe i drejtohen Evropës duke kaluar nëpër qindra shtete dhe kontinente në vend që të vendosen në shtetet fqinjë me vendin e prejardhjes (origjinës) psh në Arabi, Turqi etj që kanë kulturë, gjuhë, fe dhe psikologji të njëjtë...

Ndue Dedaj: Kriza e përfaqësimit politik

Pa pikë dyshimi shqiptarët në 2015-n kanë nivelin më të ulët dhe më të diskutueshëm të përfaqësimit të tyre politik, parlamentar, vendor etj. Të gjithë ndihemi të keqpërfaqësuar, e megjithatë asnjëherë nuk e kemi bojkotuar votimin për këtë shkak. Nuk themi për abstenimet e individëve...

Rexhep Shahu: A është Kukësi Greqi

Refugjatët shqiptarë që shkojnë në Gjermani nuk janë nga Shqipëria, tha kryeministri Rama, por janë nga Greqia. A thua kanë ikë edhe arvanitët nga Greqia, mendova unë, dhe ia kanë mësy Gjermanisë.Shqiptarët që ikin si emigrantë nga Shqipëria për një jetë më të mirë për në ...

Dukagjin Hata: Kush kërkon të çkurdis zembrekun

Në vitet ’70-80, në Itali, mafja do të bënte një luftë të nëndheshme e të hapur kundër sipëramrrjes private, për të shtënë në dorë tenderat me firma fantazma, por dhe vetë firmat dhe kompanitë më të fuqishme, për ta kaluar kapitalin e saj të errët në kanalet e lubrifikimit dhe për ta pastruar atë në...

Rrustem Geci: Një mollë lundron në varre

( Shplomi vuajtjet Shqipëria imeshihmi flakët sa janë mbi muashpërngujla kurrë mos ju raftëplaga ime kurrë mos ju prektë!..) Re të luftës,.. dallgë dhe stuhiS´na u hoqën kurrë mbi qepallëMë të fortë ishim se vetë SpartaNatën mbi Trojën nuk di ta falë...

Luan Kalana: Panoramë virtuale

Njeriun , mendja e lartëson, e nderon,mendja e fundos , e zhduk e turpëron,mendja cfare s'bën,  pjell çudira,me fryme e shpresë njeriu ron. Mendja,  truri, ta bën gjëmen,ajo punon, bota nuk është shesh,mendja shkon ne galktika, fluturon,po te iku mendja , shkon per lesh...

Fatbardha Demi: Shqipe-ri, emri parahistorik i Zotit

Ai që studion filologjinë, duke përjashtuar korologjinë, etnografinë, historinë e besimeve fetare, psikologjinë dhe vetë mitologjinë, nuk do të mund të hyjë kurrë në Faltoren tepër të lashtë të Fjalës - Xhuzepe Katapano Problemi ,ndoshta më i vështirë i shkencës Historike është të ...

Poezi nga Lana Anna Dembo

Më ka marrë malli për një rrugicë,Dhe për një portë që qëndron hapur.Për mbrëmjen e embël që me patericë,Shkonte e heshtur me hap të matur. Më ka marrë malli për ngricën,Kur futej në trup dhe më dridhte.Për puthjen tënde që më hiqte frikën,Dhe ngrohtësinë trupit ma mbillte...

Nebi Dragoti: Politikanët pse nuk emigrojnë

Valë emigrantësh, 2015:Ca i ikin luftës,  për ekonominë ca…Politikanët pse nuk emigrojnë,  xhanëm?!...-Botë shurdhe, shushkë, pjellë e politikës kurvë;droga s’jep rritje ekonomike…

Gjon Keka: Nënë Tereza nuk pushon së bëri histori

Koha jonë në të cilën po jetojmë nuk është treguar mirënjohëse për të kaluarën. Kjo për faktin se brenda kësaj kohe kanë dalë disa individë, mohues dhe mbetje osmane që kanë shfaqur hapur tendencat e tyre për ta...

Reshat Nexhipi: Autobiografi, me ''porosi''

Pothuajse çdo vjet, me rastin e ditëlindjes, para kohe, gazetarë të redaksive të ndryshme, me të cilat kam bashkëpunuar, kërkojnë nga unë shënime biografike, gjë që ndodhi edhe kësaj here, por nuk ua plotësova dëshirën, për shkak se përsëritjet i urej. Mirëpo, nuk munda të refuzoj ...

Dijana Dukaj: U përurua ''Qendra Funerale e Malësisë''

Përurimi i objekteve të infrastrukturës në trevën e Malësisë, është ngjarje e rëndësishme për banorët, pasi që rastet e tilla nuk janë aq të shpeshta. Sidomos jo të atyre me rëndësi jetike për banorët të cilët gjithnjë janë në pritje të vazhdueshme në zhvillimin e infrastrukturës, ngjashëm si në ...

Gjergj Kabashi: A u dënuam sherri i provokimit islamik?

Ai që e ka bërë jetën e mbyllur në Kosovën e pasluftës pa fajin e vet, por për shkak të një eksperimentimi të pafshehur të një pjese të bashkësisë ndërkombëtare me ne,  ndoshta e ka vështirë me e kuptue pyetjen se a u dënuam sherri i provokimit islamik,  që na e lanë në derë fuqi të jashtme...

Fatmir Halimi: Podujeva (Llapi) mirëpriti poetët

Çmimin kryesor të Ores së madhe letrare për Diasporën : ”ÇMIMI I DIASPORËS” iu nda shkrimtarit te mirenjohur llapjan, ish-redaktorit të dikurshëm të gazetës ‘Zëri i Rinisë’, z. Shaip Beqirit. me vendbanim në Zvicër.Ndërsa çmimet e para në dy gjinitë letrare të konkursit letrar...

Gëzim Llojdia: Bashkëjetesë fetare, jo turizëm fetar

Turizmi fetar është një nga format,  që mund të quhet në zanafillë të turizmit. Studimet thonë se: ideja e pelegrinazhit fetar fillon pothuajse me agimin e njerëzimit. Pothuajse që nga agimi i historisë të qenieve njerëzore kanë udhëtuar në vendet e shenjta. Dhe sigurisht,  kjo është një shenjë e ...

Dibran Demaku: Europa, refugjatët, kriza!

Vite më parë, në fillimet e shekullit të ri, në mjete të ndryshme të informimit shkruhej e flitej, se kontinenti europian në shekullin e ri do të përballej me refugjatë të shumtë që do të vinin nga kontinenti afrikan. Analistë dhe ekspert të ndryeshëm shkruanin e flisnin për një krizë të ...

Xharra: Fiset malazeze - gënjeshtër e madhe serbe!

Fatkeqësisht në vitin 2009 kishte vdekur akademiku i SANU-s  Sima Çirkoviq ( Ćirković) , historiani i cili në historiografinë serbe kishte arritur  caqet më të larta. Kolegët e tij , si dhe shumë shkencëtar të pranuar e vlerësojnë punën e tij. Bizantologu Ljubomir Maksimović...

Brahim Avdyli: Maqedonia në vorbullën e fqinjëve (6)

Njëherë po detyrohem që t`i them disa fjalë për punën dhe kulturën e shkrimit, në shkencë, në histori, e në marradhëniet ndërkombëtare. Në këtë lëmi, gjithçka që mund të bësh është "punë", por punë e vërtetë shkencore dhe e saktë nuk mund të jetë çdo gjë, sepse ...

Lavdrim Lita: Eksodi jo vetëm një çështje ekonomike!

Në ditët e ardhshme në samitin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në Vjenë të Austrisë do të diskutohen temat mbi infrastrukturat lidhëse dhe integrimin Europian. Në mënyrë paradoksale pikërisht në këtë “korridor Ballkanit” nga Selaniku në Budapest, kalojnë në këmbë, makina...

Milazim Kadriu: Besianë, Festivali Kombëtar i Letërsisë

Në organizim të OJQ kulturore „Prokult“ nga Besiana është organizuar   “ Festivali Kombëtar i letërsisë dhe Ditët e diasporës“.  Ky festival tashmë tradicional  i mbajtur për herë të katërt ishte projekt i financuar  nga Ministria e Kulturës dhe Ministria e Diasporës të Qeverisë së Kosovës...

Elida Buçpapaj: Në gazeta portale degradim kombëtar

Po jetojmë kohën e degradimit kombëtar. E ndesh kudo. Tek rrenat, tek injoranca e të gjitha ngjyrave, tek analfabetizmi, tek folklori që i shet idiotësitë si art, tek rrjetet sociale e deri tek gazetat, portalet e televizionet, që e shënojnë si kulm të arritjes kur faqet e tyre i mbushin me foto të ...
Kryesore