Selim Nëngurra: Për dështimet tona fajësojmë të tjerët

Që nga 14 tetori kur në Beograd u lujt ndeshja e futbollit mes Kombëtarës shqiptare dhe asaj serbe dhe pas gjithë asaj që ndodhi atje kam percjellë gjithçka asht shkrue, gjithçka asht folë dhe gjithçka asht veprue nga personat kompetent per të shkrue, per të folë dhe per të veprue diçka si dhe ...

Ahmet Selmani: Metamorfoza e dronit

Lidhur me atë që ndodhi kohë më parë në stadiumin e Beogradit pata thënë botërisht se epilogu i aventurës së fshehtë ende nuk ka ardhur, çdo gjë do të shihet pas rezultatit të UEFA-së. Pa dyshim, bindja ime e thellë ishte se atë do ta shihnim të përshkallëzuar më vonë, mbase me hapat e tjerë që do të ...

Selim Nëngurra: Atakim perfid islamik

Perqudi e shof se sa e sakt qenka ajo fjala popullore ; ... me kan mbet kambët e arushës në dorë.Pata pa nji video me gjendjen e shtëpisë e cila nga reporteri u prezantue si shtëpia e At Gjergj Fishtës dhe meqe unë mendoja se pasi pushteti i Enver...

Vladimir Muça: Baki Ymeri dhe letërsia

Falë teknologjisë në komunikim, lidhja ndër shqiptarët anë e kënd botës, tashmë është evidente. Ky komunikim, sigurisht që e ka forcuar më shumë integrimin e diasporës ndër vete dhe në tokën amë.Unë pata nderin të komunikoj frutshëm me një zë buçimas në diasporën ...

Fahri Xharra: O me Perëndimin o me Lindjen!

Historikisht jemi në ballafaqim shumë serioz me Lindjen . Nuk është e rastit që rilindasi Naim Frashëri në kohën e tij kishte thënë që për ne shqiptarët Dielli lindë në Perëndim .Sllavizmi dhe turqizmi në mënyrat e tyre janë , ashtu edhe si ishin në këto...

Vangjush Saro: Dekorimi

Sot, në këtë ditë të shënuar, më jepet mundësia t’ju përshëndes me rastin e dekorimit tim… Hm. Edhe njëherë. Sot, në këtë ditë të shënuar… duhet të mposht emocionet që të mund të them se sa shumë më ka nderuar ky dekorim… Emil Plasa ende nuk po vendoste dot se si duhej ta fillonte fjalën ...

Ymer Halimi: Nga universalja te personalja

“Eh (!), i gëzohem kaq shumë vetëm të them...”U drejtohem studentëve të mi, si përhera, duke përcjellë një këshillë, një rregull institucionale. Më që mungova, e shkruaj atë që e gjeneratave ua kam  thënë ...Studentë të çmuar, urime Vitin e ri Akademik! Ju brucoshë...

Dita: Flasin Lorik Cana dhe Etrit Berisha

Dita: Flasin Lorik Cana dhe Etrit Berisha...

Xhafer Leci: A është hero, Ismail Morina?

A më shumë është në favor të Serbisë të zbulohet autori,apo në favor të Shqipërisë?Interesant, më shumë u interesuan mediat shqiptare për zbulimin e autorit, se sa Sigurimi Sekret i Serbisë dhe mediat serbe!Serbët: Droni u ngrit nga Ismail Morina e Olsi Rama...

Gëzim Llojdia: ''Nikolin Xhoja luftoi deri në Kosovë''

Frymëmarrjen e fundit, artisti i popullit Nikolin Xhoja e dha në një ndër muajt e trishtë të vitit 1987. Atje nën ftohtësinë e baltës larg tokës që e rriti,  shkoi   ish-partizani që luftoi  për çlirimin e viseve  shqiptare në luftën e dytë botërore,  aktori i madh,Artisti Nikolin Xhoja. Ajri përreth...

Elida Buçpapaj: Të krahasosh Zvicrën me Shqipërinë

Në Shqipëri ka nisur aksioni kundër vjedhjes së energjisë elektrike. Çdo vit vjedhja arrin në 150 milionë Euro. Dhjetë vjet bëjnë 1.5 miliardë Euro. Shqipëria edhe sot e kësaj dite e ka problem furnizimin me energji elektrike, ujë të pijshëm, por problemin më të madh e ka me informalitetin...

Agim Gashi: EULEX-i

Na ishin njëherë disa shokë dhe shkuan në një qytet. Kur hynë në qendrën e qytetit, njërin nga ata e rrokë zori për nevojen e madhe. Filloi me i lutë miqët të ia bëjnë një zgjidhje, përndryshe do të dhjehet në pantollona. Çdo moment ai rrezikohej ta bënte. Ishte qendra e qytetit.Miqët hoqen palltot ...

Shefqet Dibrani: Aktivistët e LDK-së kundër...

Solothurn, 25 tetor 2014. Në praninë e përfaqësuesve të rreth 15 Nëndegëve të LDK-së në Zvicër dhe të më pak se gjysmës së anëtarëve të kryesisë së Degës së LDK-së në Zvicër, si dhe kryesisë së Forumit të Gruas të Degës së LDK-së në Zvicër, në ambientet e televizionit Syri Blu në Solothurn...

Shteti Islamik, bëhet i modës mes të rinjve turq

Në klasë terrori ndihet në ajër. Disa prindër nga provincat e largëta, u kanë kërkuar bijve të tyre që të kthehen në shtëpi”. Pasoja këto, sipas studentit të letërsisë Mustafa Hasan Gynesh, të një vale sulmesh të hordhive të të ekzaltuarve, ndaj kampusit të Universitetit të Stambollit...

Fritz Radovani: Çamçakezi i Akademisë

E shkreta Akademi e Shkencave e Republikës së Shqipnisë...Vertetë që paguhen mirë per me shkatrrue shkencat e kulturen Shqiptare, po sa pare ban, po ua nxjerrin per hundësh dokumentat që po botohen nder këta vite të ashtuquejtuna prej disave “tranzicion”... Se ku asht gjetë kjo ...

Ndue Ukaj: Don Lush Gjergji- në vazhdën e historisë

Nga përvoja e dimë se çdo ndërtesë që të ngrihet lartë, duhet të vihet mbi themele të forta. Ngjashëm është edhe puna me kulturën e një kombi-këshillojnë të diturit.Popullit tonë, në shumë periudha historike, ju rrezikuan mu këto themele...

Rexhep Kasumaj: Pjelloria mahnitëse

Teksa një ditë zbrisja shkallët e banesës sime në Prishtinë (Kodra e diellit), do t'më binte në sy një lajmërim a ofertë e shkruar si parullë në xhamin e korridorit që, fillimisht, mu duk se thoshte: "Bëjmë dezinfektimin e udbashëve"!...

Ramiz Dërmaku: Lufta e Rahovecit dhe gjenerali Çelaj

Agim Qelaj - Coli - komandant i brigadës 121. ishte një ndër personalitetet ushtarake shumë dimensionale si dhe njëri ndër figurat më qendrore të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës- UÇK-së. U lind në Pejë me 1961, i rritur, edukuar dhe shkolluar ne një familje tipike patriotike shqiptare i cili që ...

Florim Zeqa: Shembja e piramidës së krimit

Në ditët e sotme të shkruhet realiteti dhe të thuhet e vërteta nuk është aspak e lehtë, do të thoja është më tepër se sakrificë. Jo për shkakun e “lirisë” së mediave, por për shkakun e grupeve të interesit dhe klaneve të ndryshme të cilat kanë vënë në pikëpyetje të ardhmën e shtetit dhe ...

Poezi nga Heba Esamelden Abdelsalam Taher

Heba Esamelden Abdelsalam TaherU lind me 07. 06.1976.Arsimi: e pajisur me liçensë në Geography- Universiteti Ain Shams 1999-2000Fitoi çmimin më të mirë poetik në universitetNjë poete egjiptianeAnëtare i plotë në Shoqaten e Shkrimtarëve EgjiptianAnëtare e plotë në Kairo në Atelienë për shkrimtarë dhe piktorë...

Flamur Harri: Zotërinj të trupit gjykues

Jam këtu përpara jush, unë shtetasi Flamur Sulejman Harri, i datëlindjes 24 nëntor 1945, lindur dhe banues në Elbasan, për të mbrojtur denoncimin tim në drejtim te gjyqtarit Zihni Shahu, në lidhje me gjykimin e tij për njohjen e pronës së familjes Harri...

Qazim Muska: Natë e pafundme

U zgjova nga një dhimbje e tmerrshme pas shpinës, në mes të shpatullave, mu aty ku lidhet trupi me kokën, në atë vertebrën e madhe, kryesore, që quhet “Atlas”. Ulëriva sa munda pasi ndjeva që diçka e ftohtë dhe e mprehtë po më hynte nën lëkurë. Nuk po kuptoja mirë në atë zgjim të beftë nga ...

Frank Shkreli: Qofsh faqebardhë Sabri Maxhuni

Ditët e fundit, media të ndryshme në Shqipëri dhe në Kosovë kanë njoftuar lajmin e mirë se biznesmeni nga Kosova, Sabri Maxhuni u ka propozuar autoriteteve në Tiranë dhe në Shkodër restaurimin e shtëpisë, tanimë në shëmbje e sipër, ku ka jetuar poeti i madh i kombit shqiptar, At Gjergj Fishta...

Dedë Preqi: Jacobson, mirë na mëson

Duke parë ngërqin politik dhe krizën që e ka kapluar Kosovën, ambasadorja e SHBA-ve, në Kosovë zonja  Tracey Jacobson, i porosit liderët politik të vendit: „Lëni dallimet menjanë dhe krijoni Qeverinë dhe Kuvendin“. Kjo porosi  nuk është e pa kuptueshme dhe e pa qartë për liderët politik të ...

Pëllumb Gorica: Fle me heshtjen e gjetheve

Ikët larg nëpër terrin e një mbrëmjeje,si gjethet në tufan e në stuhi,zogjtë klithnin mes një ëndrre,vajtimi i erës ju bënte shoqëri. Kopshtit të endjeve shpresë kërkuat,dëshirat e verbuara s' u vyshkën dot,zërat e vjetër me kënd s’i ndërruat,deti i shpirtit kripë dhe lot...

Bushati: Dizdari mbajti fjalimin mbi varrin e Boletinit

Nasuf Tahir Dizdari u lind ne Shkodër në një familje të njohur qytetare në vitin 1857. Shtëpinë e kishte  lagjen e njohur Parrucë që i kishin dhënë famë Kazazët e Jukajt. Në këtë lagje  kishin trojet e veta edhe Dizdarët ...

Kadri Tarelli: Kryeqyteti i fëmijëve të Ballkanit

Durrësi i lashtë 3000-vjeçar, në ditët 16-17-18 tetor 2014, si rrallëherë në këtë mestetori, të ngrohtë e plot diell, gumzhinte nga zërat e gëzueshëm të fëmijëve shqiptar e të Ballkanit. Me pjesëmarrjen e tyre në festivalin e ...

Fjalimi i rilindasit të madh, Ilia Dilo Sheperi

‘’Shqipëria  divine! Dheu klasik i trimërisë, kremton sot një nga më të shënjtat ditë të historisë së saj kombëtare:  Ditën e Rilindjes së pagëzimit në jetën e re të Lirisë!   Ditën e venies mbi krye të kurorës së Independencës!Pas pesëqind vjet jetë t’ashpërt  të robërisë dhe në një kohë tragjike, kur ...

Tefik Selimi: Një vepër joshëse

Xhuli Spahiu është autore nga Breznica e  Bujanocit. Ajo, para do dite botoi veprën e parë “Dizajno jetën tënde”. Një vepër që nuk ka poezi, as proza, as pjesë dramatike, por ka veçanti të mendimit e të jetës shkrimore. Pra, janë shkrime të lira, ese. Ese, sepse aty autorja shtjellon tema të ngjeshura nga ...

Daniel Cook: Eleven Men (11 burra)

Before a goal was ever scored the air grew full of hatredAnd cries of “kill Albanians” rang out in Serbian tongueEleven men alone inside an overcrowded stadiumWho came to play a game and not to damage anyone Then over the walls came flying an automated drone Flying...

Reshat Kripa: Arrestimi i zotit Hajredin Fratari

A i keni parë flluakat e sapunit? Ato i fryjnë fëmijtë dhe pasi lodrojnë disa minuta në ajër pëlcasin dhe nuk lenë asnjë gjurmë. Kështu ndodhi me një minisri të kryeministrit Edi Rama që arrestoi  biznesmenin e njohjur Hajredin Fratari, pa patur asnjë provë fajësie për të. Ky nuk është rasti  ...

Qazim Shehu: Babai

Po vëreja nga stacioni i autobuzit ku rrinte në këmbë  Jovani dhe isha në një gjendje ankthi.Jovanit I kisha disa para borxh, dhe, më dukej se ai kishte ardhë për mua.Kaloi autobuzi i parë ,i dytë, dhe Jovani rrinte po aty.U sigurova, ai më priste mua, më kishte pikasur që isha në klub...

Agim Mato: Nuk jam bardi yt, o det

Nuk jam bardi yt, o det,siç duan të besojnë. Pranë njeri tjetrit vumë në provë vetmitë tona,ti i zbrazur nga anijet, unë i zbrazur nga  shpresat,mënjanë botës së madhe,me dy fare të vjetër me dritë acetileni në shpinën tënde...

Murat Gecaj: Zef Mulaj - ''Lumenj ëndrrash''

Këto ditë, në sallën “Biageti” të bibliotekës së qytetit Porto Recanati, Ankona-Itali, dr. Zef Mulaj, poet e shkrimtar dhe studiues në farmaceutikë, përuroi librin me poezi “Pieni di sogni i fiumi” (Lumenj ëndrrash). Ishin të pranishëm lexues të profesioneve të ndryshme, shumica italianë, poetë e...

Rita Ora lëshon “bombën” në Moskë: Jam kosovare

“Jam nga Kosova”, janë fjalët e këngëtares Rita Ora në Moskë. Popstar-ja e njohur si britanike, ka fluturuar të hënën drejt Moskës për koncertin e saj.Sigurisht kjo delaratë e Ritës, ku tregon rrënjët dhe origjinën e saj bën përshtypje në Moskë, pasi marrëdhëniet mes Rusisë dhe Kosovës...

Në besë të shqiptarit...

“Pas ndeshjes me Serbinë, jo pa qëllim u tentua të krijohej imazhi i një Shqipërie jo tolerante, për më tepër i pushtuar nga nacionalizmi ekstrem. Por sa i vërtetë është ky realitet, si janë shqiptarët në shtëpinë e tyre, ose më mirë si janë shqiptarët në fushat e futbollit”...

Ramiz Lushaj: Serbia kërkon luftën e tretë botërore

Po fijat bora me të ftohtë si në Dhjetor ’90. As në kit’ 25 vjetor vjeshtak të Rënies së Murit të Berlinit nuk janë shkrirë akujt e Luftës së Ftohtë.  Po vjen mot i keq. Perdja e Hekurt po kërkon rulin e vet. Sa ma shpejt?!...Papa Françesku e dha gjatë tetorit 2014 sinjalin përseritës e pa terma ...

Sejdi Berisha: Një ditë me krijuesit e Kukësit

Kur u nisa me krijuesin dhe mikun tim nga Gjakova, Tahir Bezhani për në Kukës, për të marrë pjesë në promovimin e librit-romanit, “Rikthim në jetë” të shkrimtarit, Lulzim Hajdari, gjithnjë e kisha ndërmend tanimë ...

Gëzim Llojdia: Fshatrat shqiptare me emra serb!

Kur invazioni serb zbriti deri në jug ,ai krijoi  jo vetëm shkatërrime të mëdha. Pas dobësimit të Perandorisë Bizantine dhe Perandorisë Bullgare, në mes dhe në fund të shekullit të 13-të,shumica e territorit të vendit u bë pjesë e Serbisë. Tri subjekte  shkruajnë burime të huaja, mbulojnë historinë ...

Fahri Xharra: O plisi o mjekërra e xhihadistëve!

Kadare,  në intervistën  e tij për gazetën Zëri në qershor 2014 thoshte“Eshtë një projekt i hershëm serb, famëkeqi drafti i Çubriloviçit, i cili ka parashtruar rrugën për të tërhequr në kurth shqiptarët. Thelbi i kurthit ka qenë armiqësimi shqiptarë – Evropë. Në këtë draft, një vend i veçantë I ...
Kryesore