Tuna Prekpalaj: Filozofia e shën Françeskut të Asizit

Françesku i Asizit  (emni i tij i vërtetë ishte Giovanni di Pietro Bernardone) Lindi në Assisi, 26 shtator 1182 dhe vdiq me 3 tetor  1226. Kardinali argjentinas Jorge Mario Bergoglio, papa i zgjedhun në mbledhjen e fshehtë ...

Keka: Shteti i arbenit ne udheheqjen e Gjergj Kastriotit

Ne kete imazh gjendet edhe simboli i shtetit te Arbenit nen udheheqjen e Gjergj Kastriotit., imazhi eshte i vitit 1674,nga B.v Zech, ku flet edhe per personalitetin e mbretit Gjergj Kastrioti...

Agim Gashi: Propaganda e Artës me ''hoxhallarë''!

Rasti i „kthimit“ të Arta Arifit në fe islame me mbulesë, është një nga shumë rastet e tmerrshme të propogandes së grupit mafioz të hoxhollarëve plangpishësh të kombit tonë, matrapazëve pa ndjenja si dhe grupeve terroriste të instaluara në trojet tona.Të tillët, shpirtin e shiten dhe e futen ...

Reshat Kripa: Ndërgjegja dhe kurajua civile

Gjatë jetës së tyre njerëzit kalojnë nëpërmjet një rruge të gjatë.  Në këtë rrugë, nisur nga rrethanat që iu paraqiten,  ata shpesh herë ndërrojnë mendimet dhe bindjet e tyre. Kjo është një gjë normale. Nuk është e thënë që një individ të mbajë të njejtin mendim apo bindje për gjithë jetën e tij...

Driton Tali: Keqpërdorimi i xhihadit

Ndonëse me xhihadin ka kohë që bota është duke u marrë, ne disi vetëm pas luftës në Kosovë kemi filluar të merremi. Gjersa seriozishtë kjo temë ka filluar të na preokopojë pasi plasi lufta në Siri, saktësishtë me daljen në shesh të xhihadistit (tashmë sipas të gjitha gjasave i vrarë-shehit) Lavdrim Muahxherit ...

Florim Zeqa: ASK-u po e mashtron opinionin!

Pothuajse të gjitha agjensionet, kompanitë dhe shoqatat "jo" qeveritare (shoqëritë civile) në vendin tonë, s'janë asgjë më pak dhe as më shumë se filiale (dorë e zgjatur) të pushtetit aktual, të cilat çdo herë dhe në çdo kohë janë të gatshme t'i dalin në ndihmë padronëve të tyre politik me raporte ...

Poezi nga Pëllumb Gorica

Më kishin folur pa fund për ikjet,po ti ike vërtet këtë verë,unë s’vrapova udhëve me dremitje,çdo gjurmë të çonte në humnerë. Si udhëtar kërkoje brenda meje,dhe dot s’mendoja pabesinë,unë të flisja veç për fllade...

Halil Haxhosaj: Udhëtimet artistike të fantazisë

Emri i Zef Mulajt, tashmë është bërë i njohur në shkrimet letrare, jo vetëm për lexuesit shqiptar, por edhe ata të huaj, e sidomos italianë. Mulaj ka shkruar poezi qysh në rininë e tij. Ky krijues deri tash ka botuar një opus veprash letrar të pasur, pse jo edhe paksa specifik, sepse e ka të ngërthyer ...

Isuf Bajrami: Përpjekjet e Serbisë për në Adriatik

Pas takimit të Kryeministrit të Kosovës Hashim Thaçit dhe Kryeministrit të Serbisë dhe ministrit të punëve të brendshme Ivica Daçiçit në Bruksel me kryediplomaten evropiane Catherine Ashton,u tha se është arritur pajtimi,për krijimin e një grupi punues, që do të përgatiste studimin e...

Kostaq Duka: Dialog i pa përfunduar

Pasi lindedurimin e thërmovanë pritje të tingullit,fjalës, ligjërimit të lirshëm, të gjallë.Më tej ëndërrovapër dialogun e ashpër e të butë: burrë-burrë,për një trokitje birre pas një bisede intimediku, në kafene të zhurmshme, në cep tavoline...

Milazim Kadriu: 16 vjetori i Betejës së Kaqanollit

Me një manifestim rasti nesër më 15 shtator do të shënohet 16 vjetori i njërës ndër betejat më të lavdishme të UÇK-së jo vetëm në Llap por në tërë Kosovën, betejë kjo e njohur si "Beteja e Kaqnollit", e cila ishte beteja e parë frontale në Llap që e zhvilloi UÇK-së kundër forcave të okupatorit serb...

Arbana Xharra: Shtabet, në aksion

“Lufta speciale” për përçarje politike është aktivizuar, me rritjen e tensionimit mes dy taborëve politikë. Ato tashmë kanë një realitet përballë njëra-tjetrës, PDK-ja e vetmja me mundësi kandidimi për kryeparlamentar, e drejtë kjo ekskluzive e siguruar nga “baba” i tyre në Kushtetuese...

Xhavit Gasa: Buka e nënës

Ti poet?Më pyesin,mua shpesh! (Përgjigje)Mos,t'ju vijë habi,kam lind i tillë! Isha,bimë e njomë,në këtë toke!!...

Xhevahir Cirongu: Shi vjeshte

Mjegulla kish’ rënë supeve të maleveNë gjethet e pemëve pigmenti i vesë qante,Te porta e hekurt ndalonin gjethet e vjeshtësEra lozonjare  i përkëdhelte me duart e ashpra. Qielli i vjeshtës kishte veshur gunën e zezëDhe retë ishin të grisura si një çarçaf i vjetër...

Luan Maloku: Detyrë e shenjtë ndaj kombit

Vlera reale e një njeriu ndërlidhet me lartësinë e realizimeve të tij. Duke u bazuar në suksesin dhe një varg komentesh pozitive me të cilin u prit libri i parë “Bubullima e Bukureshtit në 65 vjetorin e tij”, kemi nderin të vijmë para opinionit edhe me monografinë e dytë “Kosova e Bubullimës së...

Selim Nëngurra: Prishtina, Kabuli i Ballkanit

Gjatë qendrimit tim të gjatë sivjet në Vendlindje perjetova shumçka që kurr se kisha besue se do ta perjetojë. Të vjen mergimtari në Vendlindje, në Atdheun e vet dhe të qendron 5 muj rreshtë dhe mos të shef pothuej asgja të mirë, asgja që i len sadopak pershtypje per ta mbajt mend...

Ilir Dardani: Islami - Aksioni - Hashimi - Tironcit - Masakrimi - Leshi

Per mua, nje nder shprehjet me absurde gjate gjithe historise se botes eshte ''Islami - Religjioni i Paqes''. E ardhmja nuk dihet, edhe pse c'mbjell sot do te korresh neser, por e djeshmja (qe me lindjen e islamit) deri tek e sotmja eshte ana e kundert e paqes. Kete shprehje e kane perdorur edhe shume ...

Elvi Sidheri: Libra në shi!

Gjatë këtyre ditëve të lagështa vere, një stine që përkundër traditës së nxehtë, rërëshkelur e det-pllaquritur, në fakt është shoqëruar me reshje pafund, baltë, llucë dhe këpucë të qullura (megjithë rroba trupi, gjer në palcë nganjëherë), një pamje gjithësesi më ka lënë më tepër përshtypje ...

Gjovalin Muzhani: Kujtime nga Festa e Reçit

Si nji tradite e cila ju imponue Malsise e qytetarevet te Shkodres u kremtonte festa e Reçit deri ne medheshti. Ishte e vetmja epope e veriut e luftes nacional çlirimtare tue u hymnizue ne permasa mbare Kombetare...

Idriz Zeqiraj: Stop klanizimit dhe privatizimit të -DK-së!

Kuvendi i 6-të u organizua me shumë hile, me nënshkrime paraprake, për kreun e partisë, me premtime e joshje, larg frymës demokratike. LDK-ja, tashmë, doli nga binarët e traditës. Lista e Këshillit të Përgjithshëm ishte një seleksionim tërësisht negativ, tërësisht klanor, tipik komunist e hiç ...

Xhevat Rexhaj: Serbët dhe osmanët kundër shqiptarëve

Fatkeqësia e një populli qëndron në atë kur ai popull, apo një pjesë e atij populli kultivon besimin dhe tradidat e pushtuesëve. Në një apo tjetër mënyrë kjo edhe sot në shekullin 21 kur shqiptarët të organizuar në dy shtete të pavarura po infektohen dhe po futen në nji pushtim të ri osmano...

Shkreli: Koalicioni ndërkombëtar kundër terroristëve

Shtetet e Bashkuara, nuk humbën kohë për të venë në lëvizje sa më shpejtë zbatimin e strategjisë të Presidentit Barak Obama të njoftuar javën që kaloi, për të luftuar grupin terrorist ISIL/ISIS në Irak dhe në Siri. Si një ndër masat e para,  Sekretari Amerikan i Shtetit, John Kerry në një deklaratë...

Poezi nga Sejdi Berisha

Me shekuj i rrokullisurNëpër atlasin e tokësQielli ta ka hapur historinëDielli shfleton libra padrejtësieGur i rrokullisurËshtë guri i tokës simeNgrohtësinë e tijNë sqep dallëndyshesh e shohDuke fluturuar fshatrave të Kalabrisë...

Bekim Rexhepi: Ik te guri i plakës, o Hashim Thaçi

Duket se Hashim Thaçit, liderit më kontravers si ka mbetur arenë e gjerë e veprimit pas zgjedhjeve te fundit te mbajtura ne Kosove, numri jo i mjaftueshëm për të mbajtur pushtetin edhe për vite të tjera i ka krijuar edhe vetmi politike, me çfarë ati si ka mbetur tjetër pos të ngushëllohet te ...

Femra kurde në luftë për të turpëruar xhihadistët

Kurdët kanë adoptuar një strategji që jo vetëm t’i eliminojnë xhihadistët por edhe t’i turpërojnë ata. Sipas disa mediave kurde janë duke u ngritur skuadra të posaçme të përbëra vetëm nga ushtare femra që operojnë në vijën e parë të sulmit. Aktualisht kjo strategji po rezulton e suksesshme pasi jo vetëm është...

Lutfi Alia: Nënë Tereza - e famshme dhe shenjëtore

Vepra madheshtore e Nene Terezes, eshte ngritur ne piedestalin e figurve mё tё shquara te kishes katolike dhe te historise se njerezimit.Me dekret special, Papa Gjon Pali II, ne vitin 1999 shpalli hapjen e proçesit ...

Fritz Radovani: Burrat që shpëtuan Shqipninë

Historia e shkrueme pa të Vërteten e saj, asht përrallë!..Lufta e Parë Botnore në fund të vitit 1918, dukej, sikur kishte pushue.Edhe ata që e filluen Luftën Botnore ishin ma të sigurtë në kenjen e tyne se Shteti Shqiptar. Ndonse Shqiptarët nuk kanë kercënue asnjë shtet fqinjë ...

Mark Topollaj: At Fishta Kolona Vertebrale e Kombit

Vjeshta e dytë e vitit 1871. Shqipëria ishte nën sundimin Otoman. Binte shi. Familja e Ndok Simon Ndocit në Fishtë të Zadrimës, kishte zbritur nga mallet e Mirditës për një jetë më të mirë. Në mëngjesin e datës 23 tetor ...

Qazim Shehu: Kongres për pritjen e Papës

Çdo kongres është një analizë pune, por ky konres i pestë i jashtëzakonshëm i Komitetit te Pajtimit Mbarëkombëtar të Gjaqeve pati një specifikë të veçantë.I zhvilluar në një sallë të hotel “Tirana” në prani të pesëqind delegatëve,ai pati një specifikë të veçantë.Ardhja e Papës në ...

Ramiz Dërmaku: Poezia e Dedë Preqit

Sot po i shkruaj ca fjale lidhur me poezine  e krijuesit, intelektualit, atdhetarit, gazetarit, analistit, veprimtarit, nacionalistit e poetit z. Dede Preqi, do te thote; te jesh i nderuar dhe i respektuar, siq eshte edhe poeti i Rilindjes sone kombetare bashkekohore Dede Preci . Keta rreshta qe po ...

Paradoksi i myslimanëve të Kosovës

Dikur bombat Amerikane binin mbi Serbi e Kosovë për t'i shpëtuar shqiptarët e Kosovës nga shfarosja serbe, sot bombat amerikane bien mbi kokat e terroristëve shqiptarë myslimanë të Kosovës për të mbrojtur popujt e tjerë prej tyre...

Poezi nga Brahim Avdyli

Poet-i nderuari mik, e mora letrën tëndeme pak fjalë- një shkrepëtimë dashuriezhgunit të pistëtë kësaj natembi Evropë- të falem...

Konferencë shkencore në Preshevë

Konferencë shkencore : SHQIPTARËT E LUGINËS SË PRESHEVËS DHE TË TROJEVE ETNIKE NË ISH-JUGOSLLAVI NË MBARIM TË LUFTËS SË DYTË BOTËROREKoha dhe vendi i mbajtjes: 12 dhe 13 dhjetor 2014, Preshevë...

Kolë Tahiri: Mësimi i gjuhës shqipe në diasporë (3)

Dygjuhesia dhe perparimi i nxenesve ne mesime.- A behet pengese mesimi i gjuhes shqipe per perparimin e nxenesve ne mesime ne shko-llen vendase?  Ndryshej, ne ç’raport jane mesimi i gjuhes amtare me perparimin e nxenesve ne mesime ne shkollen vendase ? A mos valle ky mesim ndikon per...

Florim Zeqa: Jo kapje, uzurpim i shtetit

Kualifikimet e disa prej politikanëve për "kapje" të shtetit nga ana e pushtetarëve në ikje, më duket se nuk është kualifikim i qëlluar, dhe atë për disa arsye. Fjala "kapje" në gjuhën shqipe, e në veqanti në atë popullorqen tonë, në disa raste ka kuptime të dyfishta.Fjala "kapje" më tepër e ka ...

Krist Gjinaj: Islami dhe islamofobia

Në psikologji fjala fobi është përcaktuar si një frikë e paarsyeshme e një fenomeni ose situate.Fobia shpesh rezulton në një dëshirë të fortë për të e shmangur atë që ata janë të frikësuar .Lexova shkrimin ku muxhahedini Ferid Agani...

Gjekë Gjonaj: Me integritet moral e profesional

Doktor Luka,   bashkëvendasi dhe miku im i shtrenjtë,  u nda pak ditë më parë nga jeta në Tuz. Iku në amshim. Kështu ndodhi. Papritur dhe pabesueshëm.Kur mora lajmin e vdekjes së mjekut të dalluar, nuk e besova...

Prend Buzhala: Zëri lirik i lules

LIBRI POETIK “Vagëllimë mbi ujë”  i krijueses së re Fatmire Durakut (është lindur më 1974), jep edhe një dëshmi tjetër në favor të artit e të përkushtimit  krijues: e ndiejmë pjekurinë krijuese, e cila na bind për një përvojë të së bukurës , si kategori estetike. Krijuesja e re Fatmire Duraku...

Vjollca Pasku: Një copëz jete

Rrezet e kuqe të diellit binin shtruar në asfaltin e rrugës duke e nxehur tej masës. Nga temperaturat e larta, asfalti ishte bërë i butë dhe në cepat e pashkelura formonte flluska. Gjatë drekës ato fryheshin dhe më pas plasnin duke çliruar atë afsh të nxehtë me erën karakteristike që është mbytëse...

Remzi Salihu: Poezi nga Erich Fried

Erih Frid (Erich Fried) u lind më 1921 në Vjenë. Pas pushtimit të Austrisë nga fashizmi, ndiqet prej regjimit të atëhershëm dhe detyrohet të mërgoj në Angli. Prej vitit 1968 ka punuar si shkrimtar dhe përkthyes i lirë. Deri në fund të jetës së tij jetoi në Londër. Pas luftës Austria ia ka mun­dësuar...
Kryesore