Entela Binjaku: Intervistë me Mr.sc.Nue Oroshi- Kryetar i Shoqatës së Intelektualëve Trojet e Arbrit

Nue Oroshi- Fillimisht ju falënderoj për urimet që më jepni! Çdo angazhim kombëtar e shoh si një përgjegjësi që duhet kryer me punë konkrete. Tani më Shoqata “Trojet e Arbrit“ i ka kaluar  dymbëdhjetë vjet të veprimtarisë aktive. Me plot sukses këtë Shoqatë e ka ...

Bajram Canameti: Nënë Tereza, Perëndesha e Dashurisë

Një planet i ndritshëm po i shtohet qiellit. Në vallen e shenjtorëve rreshtohet Nanë Tereza, gruaja më e guximshme e botës, shqiptarja e madhe, që në emër të dashurisë njerëzore punoi e jetoi që të ndryshonte botën e vrazhdë...

Kalosh Çeliku: Punë të mbarë me policinë letrare

Im Atë, Emin Çeliku shpeshëherë e përsëriste një thënie antologjike: Për një plesht e djeg jorganin. Asaj kohe si fëmij, nuk ia vura veshin kësaj thënie filozofike. Këmbekokë isha dalldisur pas lojërave fëmijërore dhe vjershave të Rilindasëve shqiptar në Librat e ...

Skënder Kapiti: Majlinda Kelmendi krenaria jonë kombëtare

Triumfi i sportistes  më  të  madhe shqiptare, e përfaqësueses së shtetit shqiptar të Kosovës, fitorja e medaljes së artë  nga Majlinda Kelmendi në Lojrat Olimpike të “Rio 2016” me 7 Gusht 2016 shënon jo vetëm një ngjarje të madhe dhe sukses për sportisten e talentuar...

Gëzim Llojdia: Për ata që i vranë ndërtuan varre

Ne te djathte,  qe shkon per ne Kelcyre jane varreza te ushtareve grek.  Dhe ne te majte kur del nga Kelcyra eshte udha e fshatit Katundisht, ku gjendet nje varr i  thjeshte ndertuar nga familjaret.Vdekja shurdhon, pra u shkurton jetët. Mirëpo me Zaim Brahimin...

Luan Kalana: Hyjnëzimi i Jetës

Besimi tek vetja ,është mendim më shumë se ide,besim fetar, apo trillim filozofik,është çelësi i Sprovës Jetësore,mendimi i njerëzimit biblik...Besimi tek vetja,Mbijetesa e njeriut mbi Nënën natyrë, mbi mundimet, streset, fatkeqësitë e asmërritë...

Dibran Demaku: Besë e shpresë e kombit

Shën Naum i shenjëtëruarme dritë e me rrezeprite prite të shenjëtëruarNënën tonë Tereze! Nënën tonë TerezeNënën tonë të Madheëndërr nëpër brezepër një Ditë të Madhe!...

Afrim Caka: Logjika e linçeve dhe e mashtrimeve

Unë them: Një politikan i pavetëdijshëm kundërvepron në dëm të shtetit, ndërsa një politikan i mençur thjesht vrojton në të mirën e saj!Ne duhet të bëjmë përpjekje për krijimin e një filozofie të re në planin e politikës së jashtëme dhe të brendëshme...

Zejdush Kastrati: Kur guximi, humanizmi... dominojne

Per gjithe  ata qe e kane pasion leximin,dhe kuptohet ,per ata qe nuk kane pasur rastin ta lexojne romanin”Zera nga  Cernobili”,te gazetares dhe shkrimtares se mirenjohur bjelloruse dhe  njeherit fituese e Cmimit Nobel per Letersi ne vitin 2015,  Svetlana ...

Murat Gecaj: Nderim për Thanas Dhespon

Koha ikën, si pa u ndjerë…Por ajo lë gjurmë të pashlyera në jetën e secilit. Afër katër vjet më parë, pata kënaqësinë që të merrja pjesë në përurimin e librit kushtuar birit të njohur të Zhejës së Zagorisë, në Gjirokastër, Thanas Dhespo. Me atë rat, publikova një shkrim...

Ramiz Dërmaku: Çfarë do të bëjmë për atdheun

Mbrëmë isha duke e përcjellë një debat në televizion 21. Ndaj, në kujtesë mu rikthyen gjithë ato sakrifica të mëdha që i kanë bërë ata burra të mëdhenj që ne shqiptarët të gëzojmë sot lirinë, pra edhe ne sot po themi se kemi shtet sikur popujt  tjerë. Në ato çaste mu ...

Qazim Shehu: Përjetim

Si një zjarr që bie nga mesiI lartësive pa fuqi,Sytë e tu lojën ndezënDhe ndritën për mua përsëri.Dritën e tyre e afrovaNë vatër të zemrës së përpëlitur,Dhe kur drejt teje dorën hodhaSytë ishin mbyllur...

Fahri Xharra: Cili na është Panajot Barka?

Të përdorësh faqen zyrtare të Universitetit të Gjirokastrës për të propaganduar hapur se “Shqipëria e jugut nuk ka ekzistuar”, këtë më mirë se Panajot Barka nuk ka kush ta bëj. Prej disa ditës, Departamenti i Gjuhës, Letërsisë dhe Qytetërimit Grek...

Adil Fetahu: Gënjeshtrat serbe për Jasenovcin

Mediat serbe këto ditë me të madhe  po u bien kambanave të zhurmës propagandistike për kampet e pëqëndrimit Jasenovac e Stara Gradishka, të ish-shtetit kroat – NDH (Nezavisna drzava Hrvatske/Shteti i Pavarur Kroat),  në të cilat pushteti “ustash” kroat...

Nafi Çegrani: Përballë intrigave të UDB-së!

Fillimi i vjeshtës së vitit 1981, siç kam përmendur edhe në disa shkrime të tjera të mia, gjethet kishin nis të zverdhëllonin dhe kurrorat e majeve te Sharrit sikurse ishin tanimë gati në pritje të dëborës…! Në Kosovë,  që kur kishte ardhë pranvera e vonuar...

Arbana Xharra: T(H)IKA e Sulltanit

Janë shumë vjet investime, miliona e miliona që depërtuan pa vëmendjen tonë. Të preokupuar me ngjarje ditore, skandale politike... për dikë tjetër po shtrohej terreni i gatshëm.Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA) e themeluar...

Demir Krasniqi: Këngë për Prek Calin

Do t’ këndoj ,o,  një  këngë  të  mbarë –Për Prek Calin , o, atë  pishtarë !I: Për atë  burrë , o, kreshnik shqiptarë –Që s’ duronte armik për farë ! :I Kur caktohej kufiri n’ veri –Kurrë s’ pushonte ,o,   ky njeri !I: Gurët e mëdhenj , o, i  barte n’ shpinë...

Elvi Sidheri: Mos(keq)kuptimet tona kronike

Kur Rashica & Co, pra, pak lojtarë si ai, vendosën jo edhe aq befas, që të largohen nga kombëtarja (gjithë)shqiptare, kori i kukuvajkave kujisëse nga të dyja anët e kufirit ndërshqiptar, duket sikur mezi ç’pati pritur që të mprehte shpatat e gjuhës shpesh më cinike të...

Lule Nela: At Gjergj Fishta e lartëson femrën

Me 31 Korrik te ketij viti u mbajt ne Prishtine sesioni i veçantë shkencor me temë: “At Gjergj Fishta filozof, ideolog kombetar dhe vizionar shkencor" organizuar nga shoqata "Trojet e Arbrit".Ne kete konference mori pjese edhe perfaqesuesja e fondacionit "Harriet Martineau...

Gani Mehmetaj: TIKA të paditet për kulturocid

TIKA pas luftës së vitit 1999 ka bërë kulturocid në Kosovë. Shkatërroi trashëgiminë, shleu gjurmët shqiptare, shpërfytyroi qytetin e vjetër të Prishtinës, rrënoi faltore e xhami, ndërsa mbi themelet e tyre ndërtoi xhami të reja me beton, duke e hequr nga përdorimi tërësisht gurin ...

Frank Shkreli: Takimi i parë i diasporës shqiptare

Javët e fundit, anë e mbanë komunitetit shqiptaro-amerikan janë përhapur ftesa në adresë të organizatave të ndryshme dhe individëve të dalluar shqiptaro-amerikanë nga Ambasada e Shqipërisë në Washington, për të marrë pjesë në atë që cilësohet si “Samiti  ...

Afrim Caka: Kadri Veseli figurë satirike

Kush na i shkruan fatin!“Unë si gjakovar e shqiptar, jam për një demokraci të lirë dhe do të deshiroja që edhe Kushtetuta dhe Drejtësia të inspirohej nga ky parim!”.Fjala përgjegjësi është përdorur në menyrë të gabuar. Ajo të jep ...

Fahri Xharra: E shihni se ku na sollët?

Maja e minares nga kartonin ( e rrëzuar ) në xhaminë e VelikincësËshtë për t`u ardhur shumë keq që ata që ma sollën në këtë gjendje ku qeni nuk e njeh t`zone , tani janë në kurthin e situatës e cila vjen përditë e më shumë acarohet . Kjo çka ndodhi në Velikincë , ma ...

Kristaq Turtulli: Peshkun e hëngri daja

Pas një pune orar zgjatur dhe rrugëtimi të mërzitshëm me tranvaj e metro, Gallaktion Vasioni qe përgatitur shpirtërisht të hante drekë të shijshme, peshk në tavë të mbytur në verë. Fshiu djersën në gropëzën e gjoksit dhe lagu buzët me ujin e ndenjur të shishes plastike. Në...

Shaban Krasniqi: Ukshin Hoti fol një fjalë

Keto dite kengetari Shaban Krasniqi publikoi kengen e tij me te re me titull “Ukshin Hoti fol nje fjale”, dedikuar profesorit emblematik te luftes per clirimin e Kosoves.Ky eshte projekti i rradhes, nder shume tjerë me motive patriotike, kushtuar deshmorëve, atdheut, kombit...

Florim Zeqa: Protestat e ndara ndihmojnë pushtetarët

Protesta e ndara të subjekteve politike, përveqse ndihmojnë pushtetarët, favorizojnë korrupsionin dhe krimin e organizuar në vend.Një thënje e urtë popullore e thotë; " Kurbani nuk mbahet natën e Bajramit", andaj edhe protesta e paralajmëruar e Levizjes ...

Dibran Demaku: Toka

Rastisi që në njërën nga ditët e kësaj vere të nxehtë autori i këtij shkrimi të ndodhej për vizitë në një familje mike. Familja katëranëtarëshe jetonte në fshat në një shtëpi të re, ndërtuar pas luftës së fundit. Edhe burri edhe gruaja(dy djemtë ishin ende ...

Rexhep Shahu: Pesë ditë në Tropojë

Lajmi se në Tropojë u dyndën shumë shqiptarë nga Kosova, pleq, gra, fëmijë, të përzënë nga ushtria e policia serbe, në mikrofonin e Radio Kukësit u përcoll me urgjencë dhe tronditje.Zërat tanë në mikrofon dridheshin. Kolegët e mi filluan ta ndjejnë më...

Zenel Çeliku: Saranda, model i turizmit shqiptar

Kisha 3 vjet që nuk kisha shkuar në Sarandë, por vërtetë kisha  dwgjuar vlerësime mjaft pozitive për plazhin dhe qytetin e Sarandës. Unë jamë mikpritës I dy gazetarëve dhe bashkëpunëtorëve te mi nga Austria. I kamë folur se në Shqipëri ka peisazhe dhe plazhe të bukura....

Lutfi Alia: Shenjtërimi i Nënë Terezes shqiptare (2)

Nënë Tereza do të shpallet e shenjtë ditën e dielë më 4 shtator 2016.Me 15. 3. 2016, Papa Françesko firmosi dekretin e kanonizimit shenjtore të Lumes Nënë Tereza.Te gjithe presim me padurim ceremoninë në Bazilikën e Shën Pjetrit...

Fritz Radovani: Afrohet dita ma e bukur!

As njëqind meter larg shtëpisë sime, në rrugen Badra, në Shkoder, ka banue Nana dhe motra e Nanës Tereza, perballë shtëpisë së Frano Lleshit... Erdhën nga robnia në robni!Drandja e Kolë Bojaxhiut kishte perveç vajzës Age, që jetonte me Te, edhe një tjeter që ishte murgeshë dikund kah India...

Reshat Nexhipi: Tre objekte unikate shqiptare

Fjala është për Teqenë në fshatin Nakolec të Prespës dhe  për Sarajet e Nijazibeut në Resnjë, nga i  njëjti region, si dhe për hotelin ,,Mirazh,, të Strugës. Po i përmbahem rregullit kronologjik dhe po filloi me Teqenë. E konsiderroj për  objekt unikat, sepse  ka ...

Kolec Traboini: Kopili i Haxhi Qamilit

Më të vërtetë është një karrierë e çuditshme kjo e kopilit të Haxhi Qamilit. Nga një emigrant i papunë e endacak në Greqi, ku u konvertua në ortodoks, shiti kryqin e nunit grek dhe pas flirteve me fondacionet arabe në Tiranë, mori një bursë në një universitet fetar...

Murat Gecaj: Nerina Toçi në Ak-Art Gallery

Tashmë, është e njohur që emigrantët shqiptarë janë shpërndarë në shumë shtete të botës, pra jo vetëm nëpër Evropë, por dhe deri në Amerikë e Kanada, Australi e tjerë. Në përpjekjet e tyre për mbijetesë dhe përshtatje me mjedisin, që i rrethon, atje shkollohen e punojnë ...

Gjekë Gjonaj: 75- vjetori i martesës

Asgjë nuk e ndalë më mirë kohën sesa dashuria. Këtë gjë më së miri e dëshmon rasti i çiftit bashkëshortor  Pashko  dhe Lulë Shkreli  nga fshati Amull i Komunës së Ulqinit . Ata tani janë në moshë të thyer  dhe me shëndet të rënduar, por vital.  Pashku ka lindur  më 27 tetor ...

Keka: Sulltani kishte në plan që ta helmonte Kastriotin

Qëllimi i Sulltanit ishte që ta kapte të gjallë Gjergj Kastriotin, por asnjë herë nuk ja arrinte qëllimit, duke e parë se strategun e madh të kohës nuk ishte e mundur ta kapte sipas planit të tij dhe ta mundte, atëherë „kishte në mendje një lojë tjetër, ai dërgoi dy turq si renegat tek Gjergj Kastrioti ...

Gjendja shëndetësore e Kadaresë është shumë e mirë

-Kadareja kishte shumë besim tek mjekët shqiptarë dhe këmbënguli të operohej këtu-Ne gjatë gjithë ditëve shmangëm vizitat e shumta sipas traditave shqiptare-Helena Kadare ishte çdo moment pranë dhe tregoi një sjellje shembullore dhe një korrektesë ndaj personelit mjekësor...

Afrim Caka: Gjakovë, e mbushur me lavdi

Gjakovë! Një copës e zemres së Dardanisë së madhe.Gjakovë! Flamur i shqiptarizmës, djepi i patriotizmit!Nostallgji të vjetra dhe të reja. Është fat, të jesh banor i këtij qyteti të lashtë 600 vjeçar, me plotë histori, kulturë, por edhe me plot trima e trimëresha që e hëngren barutin me dhëmbë...

Luan Kalana: Oda e miqve

Ndokush nga të huajt qe kanë vizituar Shqiperinë, që nga lord Bajroni, e shumë të tjerë pa i përmendur emrat, i ka rëne  në sy dhe kane çmuar si gje te rrallë, Mikepritjen -bujarinë e shqiptarit, kete virtyt te larte fisnikerije, teper human dhe paqesor duke perdorur ...

Resmi Osmani: Balada e udhës së kthimit

Refleksione për poemthin “Udhë e përditshme” të poetit Hekuran Halili - Gjysëm shekulli më parë,poeti Bilal Xhaferri shkroi të famshmen “Baladë çame”.Balada hapet me lamtumirën që Çamëria e përgjakur dhe e përflakur i jep popullit të saj dhe mbyllet me lamtumirën e ...
Kryesore