Adil Fetahu: Jo dyqan, por ''mapo'' e mendjes

Pedagogjisti, mësuesi, veprimtari, gazetari, poeti, mërgimtari, shkrimtari tropojan, redaktori shumëvjeçar i revistës zëmirë “Zemra Shqiptare”, Zeqir Lushaj, në 60-vjetorin e lindjes së tij, botoi 6  vepra letrare: “Hija e vendlindjes” (vjersha); “Lisi i shkruar” (vjersha); “Vdekja e ...

Fahri Xharra: Arbanasi, fshati i shqipëtar në Bullgari

Nuk po qaj  se se më ka marr malli- thot një këngë popullore, por më dhimbsen si sytë e ballit shqiptarët, të cilëve gjatë shekujve iu desht të ikin , dhe të shpetojnë vetëm kokën për t`iu lëshuar vendin barbarëve , gjuhën dhe fenë e të cilëve nuk e kuptonim dhe as që e donim...

Kim Berisha: Gjumin e menaxhojnë hoxhallarët!

E keni b'a si n'Bagdat.Plus ankoheni.Nata është e Juaja;Çdo natë është e Juaja;Plus gjithmonë diçka s'jeni të kënaqur!Nuk ka shans të pushosh e të zgjohesh nga gjumi kur ti do, kur ti ngopesh gjumë, kur ti vendos të zgjohesh...

Qazim Shehu: Drita e ndezura

Kur hidrauliku erdhi dhe pa tubat e banjos, ai tha se ato ishin të bllokuara dhe prandaj uji tërhiqej me zor. Atë ditë s`mund të punonte, pasi veglat ia kishte huajtur një shoku për pak kohë, ndërsa do të gjente rastin më të parë ,pasi për mjekun kishte respekt, madje i vinte zor që nuk mund...

Florim Zeqa: Ja pse nuk mund të ribëhet LDK-ja!

Me qëllimin që lexuesi të kuptojë më lehtë dhe me qartë mesazhin e këtij shkrimi, po e filloj me një thënje mbi ideologjinë si koncept shkencor, nga veprimtari (kryetari) i NDSH-së, i ndjeri Rexhep Bunjaku; "Ideologjia mund të jetë hyjnore, por nëse atë ideologji hyjnore e zbaton...

Gjermani: Kritere më të forta për refugjatët nga Ballkani

Ministri i shtetit pranë zyrës së kancelares, krisitiandemokrati Peter Altmaier ka kërkuar kritere më të forta për refugjtët nga vendet e Ballkanit. Shtypi rreth valës së refugjatëve nga Ballkani në Gjermani.„Nuk është e mundur, që tek ne të vijnë njerëz nga vende, të cilat nuk janë...

Bllokohet hyrja, besimtarët kërkojnë ndërrimin e imamit

Imami i zgjedhur nga Bashkësia Islame e Kosovës (BIK) në xhaminë e re në lagjen “Dardania” në Gjilan, po refuzohet nga një pjesë e xhematit. Ata nuk duan që imami Shaban Murati t’iu prijë gjatë faljes së namazit.Rreth 25 burra nga Gjilani që nga ora 10:15 e mëngjesit kanë bllokuar...

Gani Mehmetaj: Shpërfytyrimi i shqiptarëve

Pamje më kërcënuese për qytetërimin evropian e më të shëmtuar për sytë se sa "falja" e Bajramit të madh në Sheshin Nëna Terezë, në qendër të Tiranës, nuk kam parë në faqe të dheut. Një lumë njerëzish sektesh e ngjyrash të ndryshme, përkuleshin e ngriheshin nën qiellin e hapur...

Ismail Kadare: Si e kam njohur Martin Camajn

Ndjesia e parë që provon lexuesi kur hyn në botën letrare të Martin Camajt është ajo e lartësisë. Pa përjashtuar përftimin eufemik të shprehjes, atë që ka lidhje me gjithë shkrimtarët e mëdhenj të një letërsie, te Camaj shprehja merr një kuptim të mirëfilltë. Në shumicën e veprave të tij...

Ndue Dedaj: Ultinjtë e Malit të Shenjtë në Orosh

Kisha shkuar disa herë në Bjeshkët e Oroshit, në vitet ’80, për të shkruar shkruar reportazhe për pishat e ahet, druvarët e barinjtë, më kishte zënë syri diçka dhe për rrobujt e atyre anëve, drurë 900-vjeçarë, që përmendeshin në enciklopedinë shqiptare...

Gjurmëve të shkollës së parë shqipe të legalizuar

Gjurmëve të shkollës së parë shqipe të legalizuar...

Zyba Hysa: Dashuria është vetë Zoti

Faleminderit dritë - magji,Që shpirtin tim ke zgjedhur për truall,Për të ngritur kështjellën tënde pa përmasaE brenda saj mua më ruan,Siç ruante thesaret e tij Ali Pasha...Faleminderit...Askujt nuk ia tregon portën sekrete,As që të kundrojë bukuritë e tua,Të gjitha mrekullitë,I ruan për mua!Faleminderit...

Gani Mehmeti: Koha, sistemet, njerëzit

Kur po analizoj të kaluarën me të tashmen, po më dalin të njëjta parnga përbërja, vetëm në formë mund të themi se ndryshojnë.Fjalën e kam tek shqiptarët. E kishim komunizmin – socializmin.  Kush sa e ka dashur e ka dashur , kush sa e ka shfrytëzuar – e ka shfrytëzuar...

Bahri Myftari: Dera e mbyllur e ministrit

Profesori i spanjishtes e bënte fizkulturën e mëngjesit te kodrat. Ky ishte rregulli i parë i ditës për jetën e tij, madje prej shumë vitesh. Nevoja për frymëmarrje të pastër e për pak vrap ishte një këshillë e kahershme. Nga shtëpia e vet në lagjen te “Kullat” dhe deri aty rrëzë kodrës, ai shkonte e...

Hysen Grajçevci: Mësuesi dhe heroi Fazli Grajçevci

Fazli Grajçevci u lind më 1935 nga babë  Xhemajli dhe nënë Sherifeja në fshatin Flamuras,ish Sankoc komuna e Drenasit. Kur u lind Fazliu, askujt nuk i kishte shkuar ndër mënd, se një ditë do të identifikohet me flamur...

Mustafë Rugova: Veç k'saj here s'folëm për dashni!

Sot Hajles time i rash kryq e terthoreNuk lash hije as mriz bjeshkes pa u ndaleVeç nje "droje" kisha si gjithmoneSe mos n'pritë m'del naj zanë e bardhë Tuj fole vet me veti e tuj menduezana e malit fap m'del perparaSi bubullime e tuj murmurueHajde djal hajde e t'prifte e mbara...

Ramiz Dërmaku: Gjykata Speciale do të formohet

Cështja e Kosovës përsëri u kthye në madiat e shkruara dhe ato elektronike, europiane dhe botërore, axhencive të lajmeve, ballinat e mediave europiane dhe amerikane, ndersa Qeveria jonë akoma nuk ka kompetenca për të marrë vendime. Ta pranojmë apo mos ta pranojmë themelimin...

Ilir Dardani: Zezesi Kombetare

Shqiptaret, populli me i perkryer ne bote. E? Shaka, sigurisht. Dhe jo thjesht shaka, por speciale, shume e shendeteshme, pa asnje gram kripe! Jo, nuk eshte OK te jesh mysliman. Te jesh anetar i Fese Terroriste Islame do te thote qe je Terrorist. Ne nje menyre ose nje tjeter te gjithe besimtaret ...

Kristjan Dukaj: Bashkërisht drejt arritjeve të dëshiruara

Të mendosh dhe të ta shprehësh atë, nuk është ndonjë “mëkat” sidomos kur këtë e bën me qëllimin më të mirë. Fati ka dashtë që përmes komunikimit të këtillë me njerëzit, përmes rrjeteve, tashmë të njohura sociale, individi është gjithnjë e më tepër pjesë aktive e shoqërisë...

Fahri Xharra: E kujt është Kosova?

Zhvillimi i kësaj teme është i inspiruar nga ato vargje më siper, vargje të cilat e shprehin të vërtetën e amullisë së mendjeve tonë jo vetëm kohëve të fundit por që besa bukur gjatë që nga paslufta e fundit .Autori i vargjeve thot “Njoh një shqiptar, që donë ta ndryshojë origjinën ...

Kabil Bushati: Dritëhijet e luftës së Koplikut (2)

Mirenjohja nuk njeh kufij ndërshtetrorë edhe ato që janë përtej detit. Mjafton të përmendim këtu një rast tipik të një poeti italjan të njohur.Poeti italjan D’Annuzio kishte premtuar para dhe armë dhe hollësitë ishin diskutuar me Hasan Prishtinën dhe Bajram Currin. Brenda Kosovës lëvizja...

Dibran Demaku: Në rrugën e lavdisë

Mbrëmje vere. Në odë  rrinin babë e birë. Nën dritën e zbehtë të llambës me vajguri, ata mezi e dallonin fytyrën e njëri tjetrit. U kishin dhënë udhë mendimeve të tyre dher asnjëri nuk e dinte se çfarë po bluante në kokën e tij ai tjetri. Ashtu në heshtje i shikonin trarët e odës, që në atë mbrëmje...

Ndue Dedaj: Ulza, ''bukuroshja e fjetur'' e turizmit

Nganjëherë të bukurën, turistiken e kërkojmë tepër larg, ani se e kemi krejt pranë, para syve, por nuk e shohim, prekim e shijojmë. Si një mollë që pa dashje ia kemi ndaluar vetes. Eja e merre vesh këtë qendrim tonin sa adhurues, aq indiferent karshi vlerave që nuk kanë nevojë për çertifikim...

Liber i ri nga autori Gjon Keka: "Roli Politik dhe ushtarak i shtetit te Arberit- qeverisja e Gjergj Kastriotit"

Liber i ri me autor Gjon Keka me titull "Roli Politik dhe ushtarak i shtetit te Arberit- qeverisja e Gjergj Kastriotit" botuar nga shtepia botuese Botart.Ne kete liber Autor pervec studimit mbi shtetin e arberit dhe lidershipin e Gjergj Kastriotit ofron edhe Dokumente arkivore, leterkembime diplomatike ...

Fahri Xharra: A është Mazgiti boshnjak?

Lulet e bukura lulëzojnë edhe në kohë tmerri !I shkulin, i shkelin dhe ato përsëri ngrejnë koken dhe dëshmojnë se kanë detyrim hyjnorë ta zbukurojnë boten! ( nga Xhelil Arifi)Më duhet që të jem syhapur, dhe kjo i detyruar nga symbyllja, naivititeti...

Kujtim Mateli: Të krijojmë fakultetin e historisë-juridike

Kemi ndër duar librin më të ri të studiuesit Xhafer Sadiku, “Shqipëria 1978-1928” një përpjekje serioze për të depërtuar në një periudhë të rëndësishme të historisë së popullit tonë siç ishte shekulli i XIX dhe fillimet e shekullit të kaluar ( XX). Për këtë periudhë historike janë shkruar dhjetra e qindra libra...

Xhelal Zejneli: Garashanini dhe politika serbe

Naçertania (Projekt) ishte program i politikës së jashtme dhe kombëtare të Serbisë, që e hartoi nga fundi i vitit 1844 ministri i Punëve të Brendshme Ilija Garashanini (1812-1874) për princin Aleksandër Karagjorgjeviq (1842-1858). Për herë të parë u botua i plotë në vitin 1906...

Aurel Dasareti: Gëzimi nga ligësia

Për ta luftuar një ide duhet së pari të kesh një ide kundërshtuese. Shikuar nga pikëpamja e një shtypësi, idetë luftohen më shpejtë nëse dikush i frikëson njerëzit nga të menduarit. Një popull i frikësuar nuk ka asnjë kundërshtim...

Kastriot Myftaraj: Krenarë si barbarë

Që në minutën e 29 të ndeshjes FK “Kukësi”- “Legia” e Varshavës, pra shumë kohë para ndërprerjes së ndeshjes në minutën e 52, mbi lojtarin e “Legias” që bëri golin e parë të ndeshjes u zbraz një batare, me së paku pesë-gjashtë shishe uji dhe një numër më të madh sendesh të tjerë...

Bahri Myftari: Lalë Mani

Në ata dhjetëra nxënës, zor se gjeje kënd që të mos kishte  ndjerë afërsinë, adhurimin dhe përkëdheljet e Lalë Manit, mësuesi, për nga detyra, më i vjetër në atë shkollë. Edhe sot e gjithë ditën, ish nxënësit e tij, tani burra të zbardhur, e kujtojnë me respekt e dashuri mësuesin e tyre...

Përparim Hysi: "Vorba" prej balte?!!!

Me timeshoqe kisha dalë nga tregu "Çam". Çfarë s'të sheh syri në këtë treg. Unë vetëm shoh, natyrisht, se aq nuk ia them për të blerë gjëkafshë,sa, po t'i lëshë blerjet në dorën time, qarë kanë financat e shtëpisë,se, me siguri, do të veshin këpucë të kuqe. Jam aq qoti sa fare kollaj mund ta ha sapunin për djathë..

Florim Zeqa: Loja djallëzore e Isa Mustafës

Sikurse çdo profesion tjetër, edhe gënjeshtra dhe mashtrimi janë profesione të llojit të vet. Padyshim i pari i këtij lloji na doli të jetë njëri nga dy kryeministrat aktual të vendit, zoti Isa Mustafa !Në memorien e të gjithëve akoma janë të freskëta premtimet elektorale të ...

Fahri Xharra: A ishte Enver Hoxha ateist?

Në vazhdim të analizës së një enigme te madhe se ai ishte PPSH-ja ateiste , apo A ishte vet Enver Hoxha ateist, cdo studjuesi i del përpara një mal informatashdhe dezinformatsh ; të cilat mvarësisht nga ai ( studiusi ) mundet studimi të merr kahje. Një logjikë e shëndoshë na meson...

Salihu: Kërkesat e hoxhallarëve për të shkuar në Turqi

Presheva me rrethinë, gjithmonë mori pjesë në Lëvizjet politike, kulturore e patriotike mbarë kombëtare. Andaj, për ta shqyrtuar situatën politike në Preshevë e rajon pas Luftës së Dytë Botërore, sidomos gjatë vitit 1948 dhe lindjen e kërkesës së Shqiptarëve të Preshevës për bashkim me Kosovën...

Driton Tali: Kombi shqiptar musliman dhe islami politik

Ka kohë qe tashmë në të gjithë territorin ku jetojnë shqiptarët (diku më shumë e dikë më pak)  përballemi me islamin politik.Shpesherë, nga këta protagonsitë, dëgjojmë thënjen se “kombi shqiptar është mbi 95 % muslimanë” ( në Kosovë e në Maqedoni). Edhepse...

Gëzim Hoxha: Hapësirat publike të pasistemuara

Kanë kaluar gati 3 muaj, ditë kur shteti vendosi të tregojë forcën e vet dhe të prishte kioskat në qytetin  e Fierit. Që nga ajo ditë me dhjetra familje që kishin lidhur fatin e tyre me to, u hodhën në rrugë, dhe për mendimin tim ishte një nga ato vendime me kosto politike që duhej marrë shumë kohë...

Kabil Bushati: Dritëhijet e luftës së Koplikut

Shkak për shpërthimin e intervencionit  ushtarak nga ana jugosllavëvet kunder krahinës së Shkodrës shërbeu një incident kufitar burim i të cilit ishte edhe poltika sërbomadhe e genocidit ndaj shqiptarëve. Shqiptarët detyroheshin të iknin nga tokat e tyre të aneksuara me 1913...

Kalosh Çeliku: Lopa e qytetit pëllet për viçin

Moti kohë nuk më kishin vjedhur hajnatTe Ura e Gurit. Në tren. Autobusin urban.Shkaku, se: E dinin, unë kam libraDhe, jo para nëpër xhepa. Nën jastëk.Sot “hajni i ndershëm” m’u vardis në autobusNë rolin e pijanecit. Pederit të Bit – Pazarit.Edhe, m’i vodhi paratë e rakisë të rrushit...

Ruzhdi Pulaha: Si na shpëtoi Kadareja

Kjo intervistë e dytë me shkrimtarin dhe komedianin Ruzhdi Pulaha, ka të bëjë me figurën e një prej korifenjve të letrave shqipe Ismail Kadare. Ishin vitet dramatike për atdheun tonë. Ishin ato vite kur rinia po shikonte me sytë nga perëndimi dhe regjimit totalitar po i vinte fundi. Pikërisht në ...

Bahri Myftari: Romancë lufte

Seanca u shty për të nesërmen. Shkaku, ngaqë i akuzuari po i ikte akuzës, ose si deklaroi anëtarja femër e trupës, po dredhonte me qëllim. Ai që akuzohej ishte partizani më i ri i batalionit. Dhjetë ditë më parë, së bashku me mitralozin e vet, ishte caktuar me shërbim njëzetekatër orësh...
Kryesore