Fotaq Andrea: Sy-zogjtë Konica-Pikaso nën penën e Apolinerit

Le të theksojmë që në fillim se 45 letrat e Faik Konicës (1903-1913), drejtuar poetit frëng Gijom Apoliner (Guillaume Apollinaire), shfaqin interes të veçantë jo vetëm për ne shqiptarët - për të thelluar njohjen e ...

Skënder Buçpapaj: Papa ynë

Nga mënyra si e pranoi ftesën për të vizituar vendin tonë, mua dhe jo vetëm mua Papa Françesku ma krijoi idenë se është ai është me prejardhje arbëreshe. Në Argjentinë ne kemi një komunitet arbëresh nga ka dalë edhe shkrimtari me famë botërore Ernesto Sabatto, autor i kryeveprave si "Mbi ...

Vrasja që tronditi Vatikanin

Me rastin e vizitës së Papa Franceskut, në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” u vendosën portretet e 40 martirëve të kishës katolike të ekzekutuar nga regjimi komunist. Mes tyre ishte edhe portreri i Don Shtjefën Kurtit, personazhit të këtij emisioni. U përzgjodh si personazh, pasi historia e jetës së tij është ajo e...

Frank Shkreli: OKB fillon punimet

Si çdo vit në muajin shtator, ashtu  edhe sivjet ka filluar punimet prej dy javësh, Asambleja e Përgjithëshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB), në kryeqëndrën e kësaj organizate në Nju Jork.  Në sesionin e 69-të të kësaj Asambleje po marrin pjesë  mbi 140 udhëheqës shtetesh dhe ...

Lavdrim Lita: Fushë-Kruja, epiqendër e vizitave kulmore

Vizita e parë në një vend europian e Papa Françeskut merr kuptimin e saj real në vizitën e tij në Fushë-Krujë. Ndoshta takimi përmbyllës i Papës në këmbët e Krujës ka habitur shumë njerëz në vend dhe në botë. Mirëpo Fushë-Kruja një qytezë në këmbët e malit të Skënderbeut dhe afër qytetit ...

Ilva Tare: Rrëfimi i Motër Maria Kaletës

Në një intervistë ekskluzive për gazetaren Ilva Tare, ajo ka treguar si lindi tek ajo besimi, si u mbrujt ai përmes vuajtjeve të regjimit komunist, që e gjeti në moshën më të re, si e shndrroi atë në kooperativiste për afro 26 vjet e deri më sot, kur ajo si dëshmitare e pak të mbijetuarve, pati takimin që as në ëndrra s’e kishte imagjinuar, takimin me Atin e Shenjtë...

Vjollca Pasku: Djalli dhe muza

Në sheshin e litarit mbushur me njerëz,djalli akuzoi muzën mbuluar me vello,-Je binjakja fallco e muzës së vërtet,ke flokë të lyer me tokë,zë të huazuar me qiell,dhe trupin shtrënguar me korse...

Elvi Sidheri: Ditë e bekuar!

Vizita e Papa Françeskut në Tiranë, megjithëse me një zgjatje prej vetëm 10 orësh e gjysëm, do të mbetet padyshim në historinë moderne shqiptare, si një moment ndryshimi radikal, i statusit dhe ndjeshmërisë ndaj shqiptarëve dhe Shqipërisë, në Europë dhe botën e qytetëruar perëndimore...

Gëzim Llojdia: Martirizimi

Martirizimi i klerikëve shqiptarë përbënë një rast unikal në botë. Nga arkivi kemi gazetën: “Flamuri”, botohej nga emigracioni shqiptar ne Itali, në vitet’50. Dokumente te panjohura per martirizimin e klerikeve shqiptare u bënë të njohura në këtë gazetë në vitet ‘ 50.Kjo gazetë ishte një dritare e ...

Fahri Xharra: Shqiptarët ortodoksë të Prizrenit

“Mos   i rrëmoni varret tona,na leni të qetë,mos i  tundoni reliktet tona, o ju të padenjë,që mohoni vetën dhe prejardhjen prej nesh,për t'u shporrë sa më parë nga kombësia që e keni për krenari trashëgim nga të parët..." po të dëgjohej me kujdes,mbase dikujt do t'i bëhej, se dikush, nga andej,jeta në...

Erida Cela Perlala: Fluturoni lart si shqipe...

T’i gëzohemi kësaj dite te bukur dhe fjalimit entuziast te Papës "fluturoni ne lartësi Shqipe" ... Kjo është akoma një ëndërr e bukur për ne...Ne jemi një popull me shume halle dhe kjo na bën te shpresojmë shpesh herë më shumë te i huaji, se në forcat tona! ...

Rrezart Kalaja: Bajram Tmava mbron terrorizmin islamik

Pas vendimit për një muaj paraburgim për imamin Shefqet Krasniqi,dhe grupin e hoxhallarëve  terrorist, ka   reaguar avokati i tij Bajram Tmava. Ai këtë vendim e ka quajtur të pabazë  dhe turp i gjyqësisë së Kosovës.Për  hir të  gjendjes aktuale , për hir të opinionit  dhe për hir të interest ...

Arbana Xharra: Papa bashkoi provincializmin politik

Vizita e Papa Françeskut përçoi mesazhe të shumta për miliona shikues nga mbarë bota, që ditën e djeshme kishin drejtuar sytë kah Shqipëria. Vend ky që tash vonë fitoi statusin kandidat për në BE, shteti më i varfër në Evropë, i prirë të zërë vend nëpër mediat e huaja jo aq për të mirë, por kryesisht për...

Rosat ushqejnë peshqit

Rosat ushqejnë peshqit

Mero Baze: Çfarë na ndriçon vizita e Atit të Shenjtë!

Ka shumë gjëra që këto 24 vite të lirisë i kemi fituar e humbur gjatë rrugës, pa ua ditur vlerën. Si një shoqëri që shquhemi për mungesë të kujtesës kolektive, ne jemi sot në pikun e një krize vlerash, ku dështimet na bëjnë nostalgjikë për errësirën dhe sukseset na bëjnë indiferentë për dritën që ...

Papa bekon Shqipërinë

Ati i Shenjtë, Papa Françesku prek tokën shqiptare për të bekuar njerëzit e saj. Papa i të thjeshtëve zgjodhi për të filluar vizitën e tij në Evropë një vend si Shqipëria. Ati i Shenjtë zgjodhi Tiranën më shumë se sa një nga kryeqytetet e mëdha, për të përgëzuar një kishë në rritje në një vend që ...

Asllan Dibrani: Papa, mesazh për integrimin e kombit

Vizita e Papa Françeskut në Tiranë, po cilësohet si historike për të gjithë shqiptarët, kudo që janë. Shtypi  botëror   për  vizitën  e sotshme   të Papa Françeskut në Shqipëri, ka ngritur shqetësime në lidhje me sigurinë e tij nga një frikë se do të sulmohet nga  grupe  ekstremiste   te shtit islamik ...

Hidhja në erë e Kishës ku u kurorëzua Skënderbeu

Derisa Papa po viziton Shqiperine, mediat kanë vazhduar të publikojnë imazhe nga koha e komunizmit kur në këtë vend, rrënoheshin objektet fetare, pasi besimet e të gjitha feve ishin ndaluar me ligj.Njëra ndër historitë më të veçanta dhe të dhimbshme nga ajo kohë...

Murat Gecaj: Të lumtë, Shqipëria ime!

Tani, kur po i shkruaj këto pak radhë,  është mesdita e datës 21 shtator 2014. Të gjithë bashkëkombësit e mi, që ndodhen në Sheshin “Nënë Tereza” të kryeqytetit, por dhe përgjatë Bulevardit “Dëshmorët e Kombit” e kudo në Shqipëri e trojet tjera amtare, me sy e mendje të përqëndruar kanë ...

Enver Robelli: Ekstremistë islamikë me karta të Serbisë

Manipulues si Shefqet Krasniqi, Naim Tërnava, Mazllam Mazllami duhet ta kenë të ndaluar të predikojnë për fenë islame. Këta e keqpërdorin fenë për qëllime të errëta, financiare, mashtruese, terroriste dhe antikombëtare. Betejën kundër tyre shoqëria e Kosovës nuk mund ta fitojë pa e rrëzuar ...

Siguria e Papës, ndalohen 80 besimtarë myslimanë

80 praktikantë të fesë islame janë ndaluar në pikën kufitare të Murriqanit ditën e sotme, pasi dyshoheshin se mund të kërcënonin sigurinë e Papës në Tiranë.Praktikantët e fesë Islame vinin nga Mali i Zi dhe ishin duke udhëtuar me mjete private në drejtim të Tiranës...

40 klerikët që u vranë nga komunizmi

40 portretet që qëndrojnë në bulevardin kryesor  “Dëshmorët e Kombit” padyshim kanë ngjallur kureshjen se cilët janë ata.Mes 39 meshkujve, qëndron në krye protreti i një femre. Ajo është Maria Tuci. Rishtarja, vasha me palmën e martires...

Fritz Radovani: Ku i kanë varrezat këta burra...?!

Don Lazer Shantoja (2 Shtator 1892 – 5 Mars 1945) Meshtar i njohun nder predikatarët ma të mirë. Fjalimet dhe konferencat e Tij janë të papersëritëshme. Ishte njeri i kulturës, i letërsisë dhe i artit, u masakrue deri në atë gradë sa nuk njihej kush asht...I sharruen kambët me sharrë ...

Dedë Preqi: Osman Koka - ''Në ankthet e Goli Otokut''

Fatkeqësia e shqiptarëve dhe tragjedia e jetës së tyre shënohet në mënyra të dhimbshme dhe me përmbajtje të tmershme, që vetëm historia mundet t’ia numërojë dhe ruaj plagët e shpirtit dhe trupit të qenjës njerëzore.Askush nuk mund të imagjinoj lehtësimin që mund ta sjellë koha dhe ...

Florim Zeqa: Duan edhe gjakun tonë!

Vrasja e dyfisht që ndodhi para disa dite në Regjionin Marche, tronditi opinionin e gjerë vendor dhe ndërkombëtar. Lajmin e kobshëm për vrasjen e dy shqiptarëve nga Kosova e shpërndanë pothuajse të gjitha mediat e shkruara dhe elektronike në Itali. Pothuajse nuk kishte gazetë ditore...

Ireshtansi: Thaçi, pasardhës direkt i Oso Kukës

Sa herë pi raki më vinë në mendje ide të çuditshme. Në gotën e parë sikur kam ide politike, ide për tokën. Në të dytën mendime për zotin e për gjithësinë, gjithëfarë mendimesh për zotin saqë sikur të ishte  e mundur të pija shumë gota të dyta njërën pas tjetrës do të shkruaja një libër për të...

Ilir Muharremi: Arti dhe realja

“Arti në kuptimin e vërtetë të fjalës bëhet për ty, o popull.” Këto fjalë të Herkomerit, unë i shohë të vërteta, veçse arti krijohet nga vetja për të dal në sipërfaqe, pastaj ngjizë, ngacmon popullin. Ky mendim nuk duhet të pengoj njeriun e rrugës të gjejë diçka në të. Njeriu bashkë me botën krijojnë artin...

Rrustem Geci: Lexim i pesë veprave të Daut Maliqit

Daut Maliqi u lind në Busavatë të Dardanës, më 25.11.1939. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, gjimnazin në Gjilan, ndërsa Normalen në Prishtinë. Mësuesi, gazetari dhe poeti, Daut Maliqi kurrë s´ rreshti të jetë pranë popullit të tij të përvuajtur. Dashuria e tij për gjuhën, për arsimin...

Ku dallojnë Rexhep Qosja e Isamil Kadare?

Rexhep Qosja mendon se i gjithë populli duhet të krenohet me të.Ismail Kadare krenohet me popullin e tij,2. Rexhep Qosja ka bindje se shqiptarët janë tashmë plotësisht orientalë.Ismail Kadare e dokumenton se shqiptarët ishin dhe kanë mbetur popull evropian...

Reshat Kripa: Cilën Shqipëri po vizitoni i nderuar Papë?

Cilën Shqipëri po vizitoni, i nderuar Papë? Po, i lartmadhërishmi Papë, ju po vizitoni Shqipërinë që ka vuajtur tmerrësisht nga një regjim totalitar i papërshkrueshëm, nga një regjim  që masakroi në mënyrën më të egër bashkëqytetarët e tij, një regjim që shembi çdo lloj besimi në Zotin dhe...

Radovani: Bukë e krype e zemër në sofrën e Kastriotit

Urdhnoni Shejtni, Populli Shqiptar per Ju, ka shtrue “Bukë e krypë e zemer!”Me këto fjalë do t’ Ju drejtohej sot Argjipeshkvi i Durrësit dhe Tiranës, Imzot Vinçenc Prennushi, i cili ka thanë në 1946: “Sot asht turp mos me kenë në burg!”...

Buçpapaj: Kryeministër, me Papën ose me diktatorin

E ndoqa mbrëmë kryeministrin Rama tek Opinion.Do të ndalem tek qëndrimi i zotit kryeministër midis dy ngjarjeve, njëra në Tiranë dhe tjetra në Gjirokastër: ndërsa në Tiranë, në Bulevardin Dëshmorët e Kombit janë të varura fotot e viktimave të diktaturës; në ...

Krist Gjinaj: Dyftyrsia e Naim Tërnavës

Si cdo here, ky njeri është një llojë gjarperi pa këmbë.Ky din të iken perderisa do të ketë mundesin e ikjes si nga ligji poashtu edhe nga poplli.I vetdijshme se cka dhe si ka ndodhurë prej vitesh në Kosovë, tash ky del dhe me një deklaratë të turpshme  thotë se :"BIK ka mungesë të legjislativit. "...

Rexhaj: Papë Françesku - mirësevini në shqiptari

Me 25 prill të vitit 1993 Shqipërin e çliruar nga diktatura enveriste e pati vizitue miku më I madh I Presidentit Rugova dhe të gjithë shqiptarëve Papa Gjon Pali I Dytë-Vojtilla. Ishte nji datë historike, ishte puthja e tokës arbnore nga kreu I Vaikanit, nga Njeriu që më vonë do e kishte dhanë edhe...

Edmond Ismailati: Prostitucioni ordiner, klasik dhe...

Në ditët e sotme po bëhet shumë zhurmë për zanatin më të vjetër në botë, prostitucionin! Nuk kam ndërmend të bëj filozofi për këtë sëmundje ndjenjash, pasi faktet dhe eksperiencat janë nga më kokfortet që vijnë nga çdo cep i rruzullit tokësor, vetëm me të vetmin ndryshim se ndryshojnë ...

Drita Lushi: Të pathënat…

I dashur!Kemi lënë shumë fjalë pa thënë,e jemi dashur qetë unë dhe ti;Unë hesht gjithnjë kur zemërohemE ngazëllimin çel si maj,në dashuri! Papritur, nis e flas e them gjithë të pathënat...

Moisiu: Intervistë me shkrimtarin Pierre Pandeli Simsia

Në mesin e shkrimtarëve në ekzil, anëtar i hershëm i SHSHSHA-së është shkrimtari dhe publicisti Pierre Pandeli Simsia. I lindur në qytetin antik të Beratit, në familje autoktone, intelektuale e qytetare beratase, e njohur në fushën e farmaceutikës. I diplomuar për ekonomi-financë, ai u dashurua...

Ramiz Dërmaku: RTK - faqja e zezë e Kosovës

Jo rastësisht  mediet  konsiderohen si arma më e fuqishme pasë bombës atomike.  Qeveria jonë në mënyrë të sofistikuar ka shtrirë kontrollin në të gjitha mediet, natyrisht, jo duke ushtruar dhunë direkte, por duke i vënë në pozita gazetarët më besnik të tyre dhe duke i infiltruar ndonjë gazetar...

Agim Gashi: Mirësevjen Papa Frençesku

Toka e Arbënit po e merr freskinëNji puthje tjeter po i vjen nga Zoti,Po të Shejtnon Papa FrençeskuMa i mire me tu ba moti. Pas Papa Palit, Shejtnisë së Tij,Që u përkul, puthi Arbninë,Po na vjen Papa Frençesk...

Hasan Selimi: Sejdi Berisha - ''Gur i tretur...''

Nuk është hera e parë, bile kurrë as e fundit, që poeti i madh i kombit, Sejdi Berisha, mahnit lexuesin dhe opinionin e gjerë me krijimtarinë dhe poezinë e vetë, me gjetje shumë, shumë të gjetura si as kurrkush. Në poezinë “Gur i tretur-Almanak I ...
Kryesore