Lutfi Alia: Festa e Karnevaleve

Në muajin shkurt, festohen karnevalet, një festë popullore me origjinë pagane, e cila ku më shumë e ku më pak, kremtohej në kohë të shkuara dhe vazhdon në kohët moderne, kremtohet me tërë madhështinë e saj në Korçë, Shkoder...

Fotaq Andrea: Konica, përçues i vlerave të letërsisë

Një enigmë e veçantë që shoqëron jetën e Faik Konicës në vitet e para të vendosjes së tij në SHBA (pas 1909) dhe që ka intriguar mjaft studiues, ka të bëjë drejtpërdrejt me një pohim të thjeshtë të poetit të madh Gijom Apoliner kur portretizon mikun e tij shqiptar, më 1 maj 1912: "I shkrova ...

Baki Ymeri: Krijimtaria gjysmëshekullore e Kadriut

Kohë më parë doli nga shtypi  libri voluminoz (prej 570 faqeve) i dr. Labinot Berishës me titull: “Qasje veprave të Ibrahim Kadriut”. Fjala është për librin që u botua me rastin e 70-vjetorit të lindjes  dhe pesëdhjetë vjetorit të lindjes të Ibrahim Kadriut, ku janë ...

Bedri Tahiri: Projekt për bashkim kombëtar

Këto ditë Shtypshkronja prestigjioze “Mileniumi i Ri” në Tiranë nxori në dritë librin e filozofit, analistit  dhe shkrimtarit të njohur nga Durrësi, z, Skënder Kapiti, me një titull mjaft  simbolik “TRIUMFI I KOMBIT”, botim i dytë i plotësuar...

Ahmet Selmani: Kërkimi i katarzës

Mehmetali Rexhepi - Dhimbje e bardhë - Ballafaqimi me tregimin “Dhimbje e bardhë” që në krye na del ndoshta si një eufemizëm ngushëllues, ose thjesht si një dëshirë apo klithmë njerëzore për ta përjetuar një dhembje të bardhë. Nëpërmjet rrëfimit që zhvillohet kryekëput në...

Anton Quni: Rugova dhe rezistenca për pavarësi

Këtu ua sjelli fjalimin e plotë të Z. A. Quni, njeriu i luftës dhe paqës, komandant lufte dhe deputet e anëtare Kryesie në LDK. Fjalimi i tij ishte ndjekur me aq interesim, sa une si gazetar rrallë here këto vite kam perjetue diç të tillë. E gjitha salla dhe të pranishmit ishin...

Edgar Frashëri: Larë e pa larë në Parlament

Eshte nje pyetje e cila eshte konsumuar me shumeti nga njerzit e zakonshem gjate ketyre dy dekadave mbas krijimit te Parlamentit pluralist dhe besoj se gjithesejcili e ka menduar pergjigjen ne menyre individuale ne vartesi te kodit personal moralo-etik apo shkalles...

Xhevahir Cirongu: Si ngjyrat e ylberit mbi det

Nuk është von që të hedhësh në letër kujtimet e jetës. Vetë jeta jonë është  si një ‘’Gur i çmuar’’ në këtë botë të madhe që na rrethon. Pikërisht, kjo botë ku edhe ne ‘’lundrojmë’’ përballemi me gëzimet e hidhërimet e saj. Ne ecim me hapin tonë të lehtë drejt rrugëve të ...

Zenel Çeliku : Byroja Kombetare e Hetimit?

Shëmbja e regjimti komunist në Shqipëri, I nxiri shqiptarët shumë të varfër përpara një ekonomie tregu. Por cfar ndohi më pas, magazinat, depot dhe rezevat e shtetit, u grabitën nga flokë pa larët që erdhën nga anë e mbanë vëndit, të cilët shumë shpejt u bënë të...

Luan Kalana: Nexhi Hasani - Kalvari i Diagramës

“Kurorë stolie” mund ta quaj romanin e parë "Kalvari i Diagramës", të princeshës shqiptare "Era" dhe familjes së saj, heroinës sfiduese, guximtare të Kalvarit , shkruar me finesë nga autorja e talentuar Nexhi Hasani. Thonë qe ëmbëlsira lihet për në fund, por unë dua ta ...

Qazim Shehu: Për shenja më të arrira

Zogu i zemrës në kafaz të kraharoritNjeh vetëm alfabetin e morsit,Kërkon ca vise të përndrituraKu shenja të fshehta jep.Dhe nuk e di kush mbetet e paprituraKur zemra nga ngopja të heshtë.Në çastin kur të ndodhë kjo,Kur zemra të heshtë nga lumturia...

Florim Zeqa: LDK-ist, zgjohu e thuaj JO hipokrizisë

Ditëve të fundit, mbrenda LDK-së janë shtuar zërat kundër zgjedhjes së Hashim Thaçit president i vendit. Kërkesë kjo krejt e natyrshme për rrethanat normale, mirëpo për rrethanat e krijuara politike, thirrja e disa inidvidëve kundër Hashim Thaçit president në njërën...

Brahim Avdyli: Poret e shpirtit tim

Në pafundësirrjedhin kohëratnjëra pas tjetrës. I shohtë ngrisin kokate shashtrisurae të lemerisuranë pakthim, disa këlthasine disa përplasennëpër dallgë...

Afrim Caka: Çoroditja e një pushteti

Përse votuesit janë me varsitë e tyre???Çoroditja ndihet edhe me fjalet e shkrura, e mosqoftë tragjike.Sepse ky shkrim nuk kanë të bëjë aspak me me çështjen e përgjithëshme: ç’është politika si profesion dhe ç’kuptim mund të ketë politika si profesion?...

Frank Shkreli: Rreziku nga e vërteta!

Bazuar në deklaratat e tija të shpeshta mbi lirinë e fjalës, duket se Sekretari Amerikan i Shtetit, John Kerry e ka në zemër lirinë e shtypit dhe kjo është një gjë e mirë. Liria e shtypit në Shtetet e Bashkuara konsiderohet si pjesë jetike e jetës dhe qeverisjes në këtë...

Adil Fetahu: Jublileu i një gjenerate

Sivjet (2016) është 60-vjetori i regjistrimit të gjeneratës së katërt në Shkollën Normale të Prishtinës. Është një jubile jo i vogël i arsimimit dhe shoqërimit  gjatë shkollimit pesëvjeçar në atë Shkollë, dhe 55 vjetëve tjera shoqërimi pas mbarimit të shkollës.  Është kjo gjeneratë...

Skënder Kapiti: Kundër tradhëtisë publike dhe kombëtare

Populli shqiptar gjithmonë kryen vepra të mëdha dhe të lavdishme por gjithnjë fatkeqësisht frutet e sakrificave  dhe fatet ranë ne dore  të njerëzve te vegjël, të papërgjegjshëm , injorantë që i bënë atij   tradhëtinë; tradhëti  e cila historikisht nuk po na ndahet si ajo ...

Bajram Çeliku: Rënja heroike e Mefailit Vogël

Për ta shkruajtur këtë tekst, më nxiti një këngë e thurur nga një rapsod nga fshati Zajaz i Kërçovës, me titull: “Gjashtë shkurt 1946”. Pasi e kisha dëgjuar e lexuar edhe më parë tekstin e kësaj kënge, e lexova edhe disa herë radhazi. Thashë me vete: Vallë...

Fahri Xharra: Të gjithë shqiptarët “ishin“ serb!

„Albanci su bastardi, pomešani sa Srbima…”  ky është slogani i serbëve , me të cilin ia mbushin mendjen botës për ne , pra :“ Shqiptarët janë popull bastard , përzierje me serbët “ .Ne heshtim dhe qeshemi , dhe grindemi , e mohojmë njeri tjetrin , e kërcënojmë ...

Alida Hadri: Imazhi i një shteti

Javë më parë kthehsha nga qyteti duke bëlbëzuar me veten dhe kohën në të cilën po jetojmë. Sinqerisht u ktheva pa frymë dhe e terrorizuar nga pamjet e qytetit t`im të demoluar pafajësisht! Dikur bashkëvendasit e mi luftuan per liri dhe pavaresinë e këtij vendi...

Isuf Bajrami: Par-tito-kracizmi politik

Në Kosovë mund të flitet për pluripartitizëm, ndonëse kjo paraqet disa veçori që e dallojnë nga dukuritë e ngjashme në vende të tjera evropiane. Duke pasur parasysh veçoritë e çdo vendi, do të ishte e habitshme në fakt e kundërta, pra sikur pluripartitizmi politik të ...

Kurora e Ballkanit, roman humoristik nga V. Saro

Në Tiranë, krejt papritur e në rrethana të habitshme, humbet një letrar i ardhur nga diaspora për pak kohë. (Quhet Qako Proçka.) Zbardhja e çështjes i ngarkohet hetuesit Hasan Rrenga, një profesionist i paangazhuar me politikën, njeri me humor dhe  ...

Afrim Caka: Takim mes lindjes dhe perëndimit

Jeta është vetë Zoti!Ja se çfarë dua të them unë kur flas për një ndeshje apo takimi në mes të Lindjes dhe perëndimit, ndërmjet materializmit dhe shpirtërores. Kjo është ideja ime për shkencën e jo për ate të ritualit shpirtëror, shkenca ndërmjetë Tokës dhe Qiellit...

Gjon Keka: Portret i Gjergj Kastriotit, 1584

Portret i Gjergj Kastriotit Skenderbeut,nga kronika e vitit 1584...

Shpendi Topollaj: ''Atdhetarizmi jeton në përjetësi''

Këto ditë Shtypshkronja prestigjioze “Mileniumi i Ri” në Tiranë nxori në dritë librin e profesorit, publicistit dhe shkrimtarit të njohur nga Kosova, z, Bedri Tahiri, kushtuar atdhetarit Sadri Kapiti dhe djemve të tij, që me mish e me shpirt u vunë në shërbim të luftës së lavdishme të UÇK-së...

Halil Haxhiosaj: Komedi me synime gjeneralizimi

Larry Shue: “Budallai”, komedi, premierë, regjia Zana Hoxha- Krasniqi. Përktheu nga anglishtja: Shkëlzen Berisha. Premiera u shfaq në sallën universale të Pallatit të Kulturës “Asim Vokshi” në Gjakovë...

Gëzim Hoxha: A do të shënoj rënie ekonomia Kineze?

Për Kinën ke se çfarë të shkruash. Në Wikipedia psh gjen një lumë të madh të dhënash për ecurinë e ekonomisë të këtij vendi të madh dhe mënyrën se si është arritur deri atje (bëhet fjalë për vitin disi të largët 2003). Që prej nisjes së reformave dhe hapjes së vendit, ekonomia...

Ukshin Morina: Fragment nga romani Liridoniada

Udhën nga Prishtina deri në Gjakovë e bëri me autobuzin e linjës, ndërsa pjesën tjetër me një furgon, që e la disa kilometra larg vendlindjes. Ai vazhdonte i vetmuar rrugën po ashtu si dikur nën mbretërinë e heshtjes duke u ngjitur thikshëm grykave të malit, prej ...

Gëzim Llojdia: Dalan Luzaj dhe dhimbja njerëzore

Nëse lexon poezinë e autorit Dalan Luzaj  nuk ke nevojë të vërtitesh rreth qëllimit për të cilën autori shkruan në vëllimin e fundit poetik:”’Vargje që udhëtojnë”.Poezia e nxjerr prej dhimbjes njerëzore është si mushti,produkti që del nga shtrydhja e rrushit që prodhon ...

Xharra: Pikturë e panjohur e Skënderbeut në Norvegji

Shpesh rastësia është nëna e së vërtetës. Shqiptarët që jetojnë në Norvegji , rastësisht gjat një vizite familjare në një familje norvegjeze , mbetën të habitur kur në murin e antikuiteteve të mikpritsit norvegjez ishte edhe kjo pikturë e pa njohur deri më tani për ne dhe për...

Serxho Mazreku: Rrethi vicioz i partitizmit

Pse ndodhet ende në udhëkryq Shqipëria në lidhje me zbatimin e konventave ndërkombëtare për liritë dhe të drejtat e njeriut? Pse meritokracia në këtë vend është një ironi e oborreve politike që meritë quajnë militantizmin e sëmurë? Pse nuk ka modele...

Poezi nga Zyrafete Kryeziu Manaj

Çikë e ngjyrave DardaneQë ditën fillonTek pragu i vait të parëAty ku loti e qeshja bashk bëhënE vrasin hiqinMe shpresat e mëdhaPër një diell të mbarMe këmishën e urës së gurtDitës ia mbështjell brengat...

Irena Ilo Gjançi: Dua të të shkruaj një letër

Poetesha Irena Gjançi u lind më 1 Maj 1957 në Korçë dhe 25 viteve të fundit banon e krijon në Larisa të Greqisë. Poezia e vërtetë, fillimisht lind në shpirtin divin, pastaj zbret në mbretërinë e muzave duke i përvetësuar vetëm ata që kanë lindur për pavdekësi...

Demir Krasniqi: Të gjithë jemi komandantë

Ne jem popull shumë pedantë –Në luftë jem t’ gjithë  komandantë !Komandantë pa asnjë ushtarë –Të gjithë jemi luftëtarë ! Kur kem zgjedhje n’ parlament –N’ karrierë jem evident ,Të gjithë jemi eksponent ,Të gjithë jemi president !...

Stavrio Risto: Dashuri e mëmës, dashuri prej Perëndie!

Mes flladit hijes së pemëve, mbushur plot me frutaAty faqe pllajës, mbi fshat ku loz agimi,O Zot sa e bukur që dukej me foshnjën e saj në duarSi dielli nën diell ajo,  Nëna,Që tej përtej shëndriste, tërë vendin prej gëzimit!...

Oralda Lahe: Për ty Irena

Jeta  dhe sfidat e saj në të cilën ne jetojmë janë të shumta dhe të panumërta. Megjithatë në rrugëtitimin e saj bien dhe ngarkesa që nuk janë të barabarta për të gjithë. Sa e vështirë të shkruash për problemet me të cilat përballen njerëzit në këtë botë...

Fritz Radovani: Kush e tradhëtoi Vasil Shanton?

Në shtator të vitit 1961 u emnova mësues në shkollen “Liria” të qytetit të Shkodres. Shkolla fillore ku do të fllojshe punën si mësues, ishte brinjë një  kodres, prej ku shihej krejt Pazari i vjetër i Shkodres, po thuej i rrënuem fare...

Frank Shkreli: Dr. Agim Leka

Ditët e fundit lexova në gazetën Dielli të Organizatës Vatra një letër që doktori i njohur për aktivitetin e tij prej më shumë se 50-vjetësh në komunitetit shqiptaro-amerikan, Dr. Agim Leka i drejtonte famullitarit të Kishës Katolike Shqiptare, Zoja e Shkodrës në New ...

Ilir Muharremi: Zoti dhe Krishti si njeri

Nietazsche klithë për lirinë e njeriut, i del përballë kopesë dhe asaj fetare, e mendon rrezikun, por më shumë beson në njeriun e lartë të cilin e gjen në vetvete. Ky filozof është model i një filozofie të shkuar të fortë problematike, gjithnjë e kundërt me mendimin kolektiv...

Skënder Kapiti: Kundër kulteve të Realizmit Socialist

Kundër ngritjes së kulteve të letërsisë dhe filozofisë historike  dhe të autorëve të tyre,  të rritur oborreve  të   diktatorëve dhe që i kanë shërbyer atyre, të pavërtetave dhe ideologjive rrënimtare  të cilat kanë shkaktuar dhimbje dhe tragjedi të tmerrshme. Periudha rreth ...
Kryesore