Drita Lushi: TuNgjat’Jeta, Rozafë!

Ah, Kalatë…! Më tundojnë të shkoj drejt tyre,sepse nuk ka histori, që s’dua të njoh,e që s’dua të di.E kush më shumë se kështjellat e një Vendi, mbartin kaq shumë ndodhi, mistere, të vërteta, gojëdhëna, emra, luftra, lartësi sa vetë ato?Marr rrugën( me familjen time) drejt Shkodrës ...

Albert Vataj: Lamtumirë At Konstantini

Kushtimi i një jete me Krishtin e për Krishtin e ‪At'Konstantint sos udhën e vet toksore për të marrë rrugën e amshimit. Vdekja ka urdhëruar për në udhën e pasosur të fundmin e françeskanëve, At'Konstantint. Me At'Konstantin...

Kadri Tarelli: Shpëtim Kodra, mësues e studjues

Gazetaria më ka dhënë mundësi të bisedoj e të njoh shumë kolegë mësues të nderuar të Durrësit, të cilët kanë një modesti që s`e gjen kund tjetër. Nuk kam mëdyshje kur mendoj kështu, sepse kjo është natyra e vetë masuesit, që s`i ...

Xhelal Zejneli: Shqipëria zhvillohet me të shpejtë

Shqipëria është atdheu i shenjtë dhe i shtrenjtë i çdo shqiptari në botë. Hienat e Ballkanit: Serbia, Greqia, Mali i Zi dhe Bullgaria shën-stefaniste, të ndihmuara nga Rusia cariste dhe bolshevike, e plagosën rëndë. Ajo sot është e copëtuar në gjashtë pjesë: Shqipëria e cunguar, Kosova, Kosova ...

Florim Zeqa: Kafe e idhët për opozitën!

Një gjest i pazakont për demokracitë e përparuara euro-përëndimore, ndodhi në një ditë pas protestës së opozitës kundër qeverisjes aktuale në vendin tonë. Pavarësisht mendimeve pro dhe kontra të një kafeje të përbashkët mes kryeministrit dhe njërit nga liderët opozitar...

Karaçica: Ortodoksia e përlindur shqiptare

Shqiptari ortodoks dhe intelektuali Prof.dr.Branislav Sinadinovski erdhi në Amerikë për të promovuar librin e tij shkencor-historik që hedh dritë për kohën e asimilimit dhe të anatemimit të pjesë së kombit shqiptar ortodoks nga regjimet antishqiptare serbo-maqedonase tash e një shekull. Në mesin...

Nijazi Ramadani: Muharrem Bajrami - luftëtari i UÇK-së

Rruga jetësore dhe profesionale e arsimtarit në periudhën pas brioneve(rankoviçiste) nuk ishte fare e lehtë për tu përballuar në këto vite dramatike që sot në Kosovën e pavarur po i lëmë pas që i bashkohet mijëra kolegëve ...

Vladimir Muça: Tranzicioni estetiko-stilistik në poezi

Hava Ajdini, kryetare e klubit “Mugëllimi” Kërçovë, ndonëse me dy vëllime modeste në volumtari, me produktet poetike jep kontributet e saja modeste, jo vetëm në rizgjimin e muzave në Uskanën(Kërçovë) e lashtë ilire, por me prurjet e saja poetike në një stilistikë e estetikë të re sa kombëtare aq dhe...

Remzi Salihu: Poezi nga Ulla Hahn

Ulla Hahn u lind 1945 në Sauerland, Studioi letërsinë, historinë dhe sociologjinë në Universitetin e Hamburgut, Bremenit, Oldenburgut dhe Kelnit. Prej vitit 1979 punoi si redaktore e letërsisë në Radio-Bremen. Më 1981 laureohet për punën e saj në fushën e letërsisë dhe merr një ...

Emin Fazlija: Amaneti i Vehbi Ibrahimit

Dëshmorët nuk i takojnë më asnjë partie politike, qoftë ajo e djathtë apo e majtë, ata i takojnë mbarë kombit shqiptar, prandaj edhe quhen DËSHMORË TË KOMBIT. Unë ju përshëndes në emrin e BKDSH, brenda dhe jashtë trojeve etnike si dhe timin personal, duke uruar që brezi i ri të ...

Rexhep Shahu: Një përmendore për mikun e madh

Botohet për herë të parë në gjuhën shqipe një libër i rrallë “Unë i kam shumë borxh Shqipërisë” i nobelistit te Paqes te vitit 1909, senator, ish sekretar i komisionit te caktimit te kufijve ne Veri te Shqiperise Destournelles De Constant, nga Klubi i Poezisë, Tiranë...

Ben Blushi: Fjalimi im në Funeralin e Rilindjes

Zakonisht i evitoj funeralet, megjithëse jam i pafuqishëm që të  mos i përshkruaj. Gjatë muajve të fundit më është dukur sikur po marr pjesë në një funeral. Që vazhdon. Është një funeral ku nuk mungoj dot.Për mua, ky është funerali i Rilindjes, në të cilin jemi ftuar të marrim pjesë...

Arshin Xhezo: I penguar dhe i fyer

Në vitin 1986, kur punoja në gazetë, më erdhi një letër jo e zakonshme. E dërgonte Vexhi Buharaja. Ishte një zarf i madh, që ndryshonte dukshëm nga të tjerët, ata me format të vogël, të zakonshmit, që ti i dalloje menjëherë se brenda do të kishte ndonjë ...

Përparim Hysi: Dane "Avropa"

Po prisja që të kthehesha nga qyteti në fshat.  Makinat tani janë si pikat e shiut dhe, po të  perifrazoj paksa atë thënien nga "Zonja nga qyteti" ..." në mos njëri-tjetri Lenkën do ma marrë" dhe mua një makinë do më merrte. As pesë minuta dhe, sakaq, një taksi ndali tek këmbët. U bëra gati ta ...

Gjenevë, Botimpex në Panairin e Librit e të Shtypit

Nga data 29 prill deri me 3 maj 2015, në sallonin e ekspozitave PALEXPO të Gjenevës, do të mbahet Panairi i Librit dhe i Shtypit. Në këtë panair, nga Shqipëria, do të marrë pjesë me stendë Botimpex, agjenci e eksport-importit të botimeve.  Botimpex do të ekspozojë libra të ndryshëm, letrarë...

Reshat Nexhipi: Trimëria e disa figurave shqiptare

Dy fjalët e parafundit të titullit, flasin  qartë se   në historinë e popullit shqiptar ka dhjetra e qindra raste të tjera trimërie, madje edhe më të rëndësishme se këto që qendrojnë në këtë tekst, të vendosura  pa ndonjë elaborim të posaçëm gjatë përzgjedhjeve të  tyre, nga ana ime, prandaj dhe...

Kolevica & Lolja: Ditar lufte i komandës gjermane (3)

Ditaret e luftës të Komandës Supreme të Forcave të Armatosura Gjermane (Kriegstagebuch des Oberkommandos der Wehrmacht, KTB OKW) në vitet 1940-1945 u mbajtën nga Zyra e Mbrojtjes Kombëtare pranë Shtabit të Operacioneve të Forcave Ushtarake gjermane ...

Reshat Kripa: Mos Harroni!

Duke dëgjuar fjalët e bashkëvuajtësve të mi, më dalin para syve, si në një ekran, portretet e paharruara të dy të përndjekurve  politikë, Xhemal Mustafarajt dhe Fadil Ndreut që, megjithë kërcënimin e forcave të sigurimit të zi të shtetit, që ende ishte në fuqi, më 27 nëntor 1991, hipën në shtizën ...

Kristaq Turtulli: Ne shkruajmë për të thënë të pathënën

Vitet rrjedhin rrëmbimthi, flokët na zbardhen dhe vitet na rëndojnë mbi shpatulla dhe,  jo rrallë është pëshpëritur, andej nga toka mëmë, ngaqë nuk para kanë qejf të hapin krahët. Ata të pushtetshmit në para, në art dhe kulturë. Pas një copë herë heshtjeje kur ne kemi ngulmuar, i kemi dëgjuar ...

Fahri Xharra: Kastriot Myftaraj, në shërbim të kujt?

“Bashkimi i shqiptarëve të Shqipërisë dhe Kosovës është i pashmangshëm dhe nuk mund të vihet në dyshim”, tha Rama gjatë një interviste për “Klan Kosova”. “Pyetja është si do të ndodhë. Do të ndodhë në kontekstin e BE-së si një proces natyral dhe i kuptueshëm nga të gjitha apo do të ndodhë si ...

Aleko Likaj: Në Paris një çmim për letërsinë shqipe

Romani Terre brûlée (Edition Non lieu) i autorit shqiptar Dashnor Kokonozi vlerësohet me: Çmimi kryesor i Sallonit të Librit të Ballkanit në Paris, 2015.Ka qenë një aktivitet që u organizua këto ditë për të pestën herë në mjediset e INALCO-s (Instituti Kombëtar i Gjuhëve...

Poezi rumune nga Flavia Cosma

Po të kisha mundësi të jem një shkëmbDo të isha një shkëmb.Po të kisha mundësi të jem një shqiponjëDo të isha një shqiponjë.Po të kisha mundësi të jem një diellDo të isha dielli më i përflakur në mesditë...

Ramadan Bozhlani: Demaskoni përgjegjësit

Periudha heroike kur qeniet kombëtare u shuan në përkushtim, u flijuan, u martirizuan dhe u  sakrifikuan duke u mveshur me atributet e heronjëve, dëshmorëve, invalidëve, veteranëve dhe ushtarëve për hirë të lirisë është përmbyllur me përfundimin e luftës në Kosovë...

Dërmaku: Kufijtë në mes të vdekurve dhe të gjallëve

Në mërgim ju do të jeni të trishtuar, të përbuzuar, të nënçmuar dhe të shkelur e të ofenduarë  ne heshtje dhe të harruar duke shetitur metropoleve të europës. Pa e njoftë kend  e pa ju njohur as kushi..,  në lokomativën zë e madhe të Europës.. As malli as loti s’do t’ju lërë të vdisni, as shtëpia e huaj ...

Demir Krasniqi: Këngë për Dëshmorin Mujdin Aliu

Një këngë t’ bukur po e këndoj ,Një dëshmorit po ia kushtoj ,Mujdin Aliun po e kujtoj –Lindë e rritë n’ fshatin Poroj ! N’ moshën  25 vjeçare –Shkoi në luftë  n’ bazë  vullnetare !U kyç n’ Ushtrinë Çlirimtare –Në  betejë atje n’ Koshare  ...

Asllan Dibrani: Lule Bajra dhe eleganca e saj artistike

Talenti i saj është shfaqur në moshën 5-6 vjeçare. Ajo me kureshtje ndiqte   radion  apo televizionin  me ndonjë shfaqje  koncertesh , apo edhe festivalesh. Talenti i saj si këngëtare   e vogël u shfaq edhe në manifestime programore si pioniere  e shkollës fillore. Krahas rritjes së saj fizik...

Mbi 42 % të grave në Kosovë pranojnë dhunën

Një hulumtim i kryer nga Agjencia e Statistikave të Kosovës dhe UNICEF-i tregon se krahasuar me vende të tjera të rajonit dhe në botë, gratë dhe vajzat e Kosovës kanë tolerancë mjaft të lartë ndaj dhunës fizike, duke lënë pas në mënyrë të ndjeshme Malin e Zi dhe Serbinë, madje edhe ...

Dukagjin Hata: Kosturi, mes letërsisë dhe politikës

Kur lexova romanin “Nën thonjtë e djallit” të shkrimtarit dhe publicistit Astrit Kosturi, m’u duk sikur po përjetoja ndjesinë e një ankthi sindromik, i cili e përshkon krye e fund këtë vepër të angazhuar letrare, për fatin e Shqipërisë dhe të shqiptarëve në këtë epokë traumatike të quajtur ...

Florim Zeqa: Veteranomania e patriotizmit folklorik!

Ashtu, sikurse të gjitha proceset në Kosovën e pasluftës, duke filluar nga shpërndarja e ndihmave humanitare, tenderëve, regjistrimet në fakultete, kontrabandimi i votës së lirë të qytetarëve, lidhja e koalicioneve paszgjedhore, ndarja e posteve ministrore dhe nënministrore...

Mehmetali Rexhepi: Gjithsesi Zoti flet shqip

Gani Mehmetaj në publikimin “A flet Zoti shqip?”, ka bërë një qasje të cilën duhet ta bëjë çdo intelektual shqiptarë, për tu shkëputur nga kthetrat shpirtërore të kësaj lloj droge fetare, që injoron vlerat kombëtare,kulturore, perëndimore të shqip-jetës... Për këtë kundërvënie: ku është shkolla shqipe...

Gani Mehmetaj: A di Zoti shqip?

Hoxhallarët, Bashkësia Islame e Kosovës, me bashkësitë simotra në Shqipëri, Maqedoni e Kosovën Lindore duan të na bindin se Zoti nuk di shqip. Sipas tyre, Perëndia e kupton vetëm gjuhën arabe, prandaj të gjitha lutjet, ritualët dhe ceremonitë mortore bëhen në gjuhën arabe...

Meri Lalaj: Mamin tim nuk e ndërroj me asgjë

Gjëja, së cilës Rina i ishte trembur me vite të tëra, më në fund ndodhi. Këtë ajo e kish pritur dhe përfytyruar në mënyra nga më të ndryshmet, por kurrsesi jo në formën e kësaj letre që tani e mbante në çantë. Burri, prej të cilit kish pesëmbëdhjetë vite që ish ndarë, i shkruante: “Mendoj se je ...

Agim Gashi: Meçet politike në formë protestash

Neser zhvillohet protesta e tri partive politike: VV, NISMA dhe AAK. Sado që mundohen të thonë se është gjithëpopullore, kësaj proteste, sikur edhe herave tjera, si vjen era popull por krejt era politikë. Politike sepse inatet e liderve partiak, si nga pozita e ashtu edhe nga opozita, grindjet e tyre dhe...

Fahri Xharra: Hoxhë Voka, hoxhë shqiptar!

“Që shqiptarët të shpëtojnë nga rreziku, ka vetëm një rrugë: me u zgjua kombi, me mësue gjuhën e tij, me i dalë zot vetes.” (  Hoxhë Najdeni )Që ta kemi të qartë  se cdo të thot të jesh edhe hoxhë por edhe shqiptar do t iu rikujtoj s pari  se shumica e hoxhëve po harrojnë që jetojnë në Evropë...

Kostaq Duka: Mosha e tretë

U lodhaduke tundur këmbanën e rëndë të jetës.Tingujt e funditshurdhuaru  tretën hapësirës gri Tanishoqëruar nga vetmiadeshifrojklithmat e erës,thashethemet e zhurmshme  të zogjve,simfoninë drithëruese të gjetheve...

Qazim Shehu: Idil i grisur

Kënga e përbiruar,Nga plumbat që vërshëllyen në hapësirën e saj,Ngrihet në mit të trishtuarDhe na shkreh në vaj.Me heronj, luftëtarë.Na shpluhuros ndjesitë e fjeturaDhe na i mohon lulet në majNdjesitë e djegura.Jeta na mësoi ta duam trimërinëTa duam plumbin në lule të ballit...

Halil Matoshi: Rugova, pacifist pa të meta

Pse ndër shqiptarë gjithnjë duhet ta marrësh famën e të huajve që të të duan të tutë!? Pse nuk po binden dot disa ish-komandantë injorantë e mujsharë të gueriles dhe disa politikanë të rinj (si ata të VV-së) se Ibrahim Rugova ishte i pari shqiptar i Kosovës që njohu deri në përmasa perfekte ...

Bardh Nëngurra: Popull që vetëshpall heroj e trima

Ka disa ditë qe jam hamend a ta shkruej këtë shkrim ajo. Ka disa ditë qe percjell me qindra shkrime e komente qe vërshuen faqet e blogeve të internetit e ma së shumti FACEBOOK-in ku shahet e sulmohet publicisti Kastriot Myftaraj pasi ky bani publike nji aktakuzë në Gjykatën e Tiranës ...

Reshat Kripa: Kolaboracionist apo patriot …?

Në 70 vjetorin e gjyqit special natyrshëm  të lind pyetja: Çfarë kanë qenë personazhet që aktivizoheshin në administratën shtetërore në periudhën e Luftës së Dytë Botërore, kolaboracionist apo patriot? Kjo pyetje qëndron pezull në skakierën e politikës shqiptare. Mendimet janë të ndryshme ...

Faik Konica: Pro jetës, kundër krimit

Gati dhjetë vjet më parë ("gati" është term i goditur kur flitet për Shqipërinë, ku askush nuk është merakosur ndonjëherë të shënojë datën, qoftë edhe me përafërsi, të një ngjarje të çfarëdoshme), Madhëria e Tij Sulltani...
Kryesore