Baki Ymeri: Shpirti dhe malli - dhunti e Zotit

Shqiptarët janë i vetmi popull i Ballkanit që kanë dy nobelistë: Nënë Terezën dhe Ferid Muratin, edhepse të parën mundohen ta bëjnë vllahe do vllehë të shitur të Shkupit. Dua të vi ta shoh Gjonovicën, thot Asllani dhe shton se e ëndërron këtë fshat, siç ishin para pushtimit osman fshatrat...

Krist Gjinaj: Kështu është, ishte dhe do jetë islami!

Që nga zanafilla e kësaj feje,  që nga koha e Muhamedit,  kjo fe ka qënë e dhunshme dhe me plotë prerje kokash,  masakra,  shnjerzime,  dhunë, dhe e tillë ishte dhe e tillë do të mbetet.  Nuk e di se pse tash shqetsohen shqiptaret për veprat makaber  ku Lavdim Muhaxheri ...

Latifi: Lavdrim Muhaxherin e prodhuan hoxhallarët

Tash e 15 vjet në xhamitë e Kosovës në mënyrë të papenguar është predikuar fanatizmi fetar islamik. Ky lloj predikimi tanimë i ka arritur efektet e veta: ka prodhuar militantë, si puna e Muhaxherit dhe shokëve të tij. Përgjegjësinë më të madhe për këtë e bart në radhë të parë Bashkësia Islame...

Shkreli: Pritshmëritë nga vizita e Papës në Shqipëri

Në Tiranë u njoftua sot, të Enjten axhenda e vizitës së Papa Françeskut në Tiranë, ku  ndër aktivitete të tjera fillimisht do të takohet me udhëheqsit më të lartë politikë të vendit,  me udhëheqsit e Kishës Katolike Shqiptare si dhe me krerët më të lartë të besimeve të të tjera të shqiptarëve.  Kisha Katolike ...

Intervista e Kadaresë për një gazetar francez, 1990

Emisioni “ABC STORY” këtë radhë ka përgatitur një intervistë të shkrimtarit të njohur, Ismail Kadare dhënë më 10 tetor 1990, vetëm pak ditë përpara se të kërkonte azil politik, gazetarit Frederik Miterran, të njëjtit që më pas, në vitet 2009-2012 do të ishte Ministri i Kulturës në Francë. Gazetari e pyet...

Pëllumb Gorica: U ktheve nga shtegtimi i gjatë

Rrugicat me kalldrëm të lashtë,në dhjetëra kthesa dredhojnë,hapat flakët nxjerrin jashtë,anetë llafet s’i mbarojnë. Legjendat nga gurët dalin,Ringrenë, bëjnë historinë,erërat vrullshëm gdhendin malin,këngët zgjojnë pavdeksinë...

Gollopeni: Pamjet mbi masakrën e civilëve në Irak

Ngjarja e dy ditëve të fundit mbi masakrën e civilëve të ndodhur në Irak, e të prezantuara përmes fotografive në rrjetet sociale dhe më pas të botuara nga mediat e ndryshme, ku shihen duke u prerë në qafë civil, janë nga ngjarjet më tmerruese, kundër çdo vlere njerëzore, primitive...

Halil Haxhosaj: Valët e jetës në vargje poetike

Kristina Rrasi është krijuese e re, që ka filluar të shkruaj vargje që kur ishte e vogël. Them kështu sepse ajo është e lindur në fshatin Kusar të Gjakovës, shkollën fillore e kreu në vendlindje, ndërsa të mesmen dhe studimet i kreu në Luzern të Zvicrës. Kjo e re e deshi shumë poezinë...

Kastriot Myftaraj: Pse duhet të arrestohet Ardian Fullani

Nga mënyra se si është bërë vjedhja në Thesarin e Bankës së Shqipërisë, nuk është aspak teprim të thuhet se në këtë institucion ka ekzistuar një organizatë kriminale e drejtuar nga Guvernatori Fullani. Teorikisht nuk mund të përjashtohet mundësia që brenda një banke të ekzistojë një ...

Berisha: Kontribut për vlerat kulturore dhe historike

Përherë dhe gjithmonë, kurbeti ka qenë, është dhe mbetët një nga plagët më të rënda të kombit, e cila ka një histori të gjatë e të begatë, por është edhe një rrugëtim me peshën e mallit shpirtëror për vendlindjen dhe për atdheun. E gjithë kjo, është madhështore dhe e ndritshme edhe për ...

Fokus nga Robert Papa: Flet Fan Noli

Fokus nga Robert Papa: Flet Fan Noli...

Alban Voka: Kosova dhe universi lirik i vargut

Ja edhe një vepër e re e një autori nga Kosova që e sheh dritën e botimit në Bukureshtin e rilindësve tanë! Sipas autorit të parathënies (Daniel Marian), metafora e poemave të Gentianës është e interpretuar si një rrugë e ekzistencës apo e artit, një rrugë simbolike e përshkuar ndërmjet realitetit ...

Ymer Halimi: Politikë e retarduar kosovare

Derisa "politikanët e Kosovës" nga qershori i vitit 1999 e deri më sot, merreshin dhe merren me gjëra boshe, shaheshin mes vete, rrahnin ngjoksat kush ishte me çlirimtarë dhe bartës i lirisë e kush është tradhetar, e kush po grabit më shumë pasuri dhe i pengonin proceset demokratike...

Kadiu: Busti i Jasharit nga Kanadaja në Prekaz

Busti i heroit legjendar Adem Jashari po udhëton që nga Toronto nëKanadanë e largët, për t`u vendosur në Prekaz, në Kosovë. Është një skulpturë rreth një metër e lartë, punuar nga Hytbi Tarelli, piktor e skulptor, që banon familjarisht prej disa vitesh në Kanada....

Agim Gashi: Shpëtojeni atdheun!

Me emrin Lavdërim e mbiemrin Muhaxheri, një shqiptar nga Kaçaniku, në njëren dorë mban thiken e në dorën tjter koken e një të riu, dhe kaq mjafton përshkrimi i terroristit shqiptar që në boten e sotme gjendet në top-lajmet e midiave elektronike e të shkruara. Disa mundohen mos me e ...

Xhafer Leci: Kosova pa Rugovën si Palestina

Më 17-07-2014  tek Koha.net, E.Robelli kishte shkruar një shkrim me titull:"Kosova nuk është pështymore për bijtë e Ibrahim Rugovës"!Enver Robelli nuk është treguar fare i sinqertë me përpjekjet e tij të kota, për t`ua ndaluar kujdesjen-mbylljen e gojës, zonjushës Teuta dhe zotit ...

Florim Zeqa: Thaçi plus!

Me datën 11 korrik të këtij viti përmes shkrimit "A do të jetë 17 korriku stacioni i fundit i Thaçit për zbritje nga pushteti", jo rastësisht ngrita dilemat për ndrrim të pushtetit, ngase isha i sigurtë në dinakërinë e kryeministrit, skenarët e ...

Zejdush Kastrati: Zgjedhjet e reja pastrojnë terenin ?

Situata, në të cilën, janë katandisur, partite parlamentare,  që nga përfundimi i zgjedhjeve te fundit ,imponojnë nevojën, se i vetmi, solucion, dhe më  i favorshmi e me i pranueshmi,për momentin, është riorganizimi i zgjedhjeve te reja parlamentare në Kosovë...

Adem Zaplluzha: Fjetëm njëqind shekuj (3)

Asnjë zog më nuk banon në kokën time, por as unë nuk banoj në kokat e zogjve,jetojmë ndaras unë në hapësirën e etjes dhe zogjtë në hapësirat e mjegullave. Kur na merr malli për fluturim, dalim nga lëkura e jonë dhe drejtohemi kah lartësitë.Unë shoqërohem me mjegulla kurse zogjtë me brymën e...

Dibrani & Mujaj: Kosovës i duhet vlera akademike

Se Kosova është në duart e bandës vrastare të Hotel "Rognerit",  nuk ka dilema!.Kosova e pasluftës kudo që prek, kudo që shkel , kudo që sheh, çdo gjë është e lidhur  me : krim, vrasje, pasurim të paligjshëm, miliona euro të pista,fajde,  falje tokash kriminelesh pro serb, korrupsion , abuzim  dhe ...

Haki Zllami: Shkëmbi fisnik

Miku im i kahershëm, i ditur dhe i nderuar , Shaban Bali Nokshiqin, gjithmonë ka më shumë për të thënë.…Dhe vërtet kështu paska qenë, si papritur më ra në dorë libri i tij “Gurë të ngulur në Nokshiq” me  poezi popullor , përmbajtja e të cilave  është historia e gjallë  e Plavës...

Kim Berisha: Muslimanët - armiqtë e islamit

Në Maj 2014 e kemi parë videon publike ku shihet muxhahedini Lavdrim Muhaxheri bashkë me shqiptarë të tjerë duke i shkatërruar e djegur pasaportat e Kosovës!Ky është gjesti më i mirë që kanë ditur të bëjnë për Kosovën ky grup muxhahedinësh, duke u distancuar dhe duke hequr dorë nga shteti ...

Imami e quan ‘shkekë’ Vlora Çitakun

Imami Shkëlzen Salihu ka ofenduar ish-ministren Vlora Çitaku. E quan “shkekë”, pse ajo doli të kallëzoi që Qeveria kosovarë do të bëjë një ligj që dënon xhihadistët me 15 vjet burg.Ai del në krah të xhihadistëve, duke thënë që ata nuk i frikësohen burgut....

Demir Krasniqi: Argatët e dreqit

Porsi petët e përpeqit –Çdo ditë shtohen argatët e dreqit !Nuk janë engjëj , as profet –Por ,  e zeza e kresë së vet ! Kush ndërron emër , kush ndërron fe –Ai , ndërron  komb e ndërron  atdhe...

Ilir Dardani: Kurban per Bajram! (18+)

Lavdrim Muhaxheri nuk eshte nje individ, por eshte nje religjion dhe shume popuj. Eshte popull sirian, iranian, turk, shqiptar etj. Apo eshte vetem nje popull-shtet-komb, Islam? Islami ''brina (brire) nuk ka'', por ka dhune te permasa te pabesueshme. Islami, ''Feja e Paqes'', eshte ne lufte me Djallin e Vdekur Hitler...

Kolec Traboini: Ilir Dardani – Djalli qe vishet me prada

O ti frikacak burrë që më fshihesh me pseudonimin Ilir Dardani. Nuk mjafton që mua më akuzojnë për shkrimet e tua agresive e përçarëse që veç gazetari nuk janë, gjithçka byk e pleh, se me to je rritur diku në shpellat e Tropojës. Ti hijanik më citon se të paskam prekur idhullin tend...

Fahri Xharra: Mbreti ilir, Balaj

Jemi apo nuk jemi ata që me dekada kemi trokitur ne dyert e shtetëve te cilivizuara për të pasur pak mirësi për ne,  për popullin tonë të shkapërderdhur? Neve aspak nuk na takon që të nderhyjmë në punët e të tjerëve.Jemi ende në gëzhojen tonë dhe gjithësesi duhet ta ruajmë ...

Frank Shkreli: Mund të jetë Krim Lufte

Komisionerja e Lartë e Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB) për të Drejtat e Njeriut, Navi Pillay dënoi të hënën rrëximin e  aeroplanit të pasagjerëve të linjes ajrore Air Malaysia mbi territorin e Ukrainës që kontrollohet nga forca rebele pro-ruse, e që shkaktoi vdekjen ...

Alma Lama: Te distancohemi nga monstrat

Lumenj gjaku ne Irak. Mes atyre monstrave qe po i shkaktojne keto lumenj gjaku, qe po vrasin mijera njerez te pafajshem ka edhe shqiptare nga Kosova, Shqiperia dhe Maqedonia. Keto monstra si Lavdim Muhaxheri po na bejne te ndihemi te turperuar si komb, edhe pse nuk jane perfaqesuesit tane...

Begzat Rrahmani: Ua hapin varrin

Darka e drekaHanë kanibalëtE me shumë lezetI kollofisin fjalët! Sllavët “vëllezër”Paret i marrinNjerëzve të roditUa hapin varrin...
Kryesore