Andrea: Shqipëria është më e lashtë se vetë Europa

Është një letër e shkruar për gazetën franceze "La Croix"' ("Kryqi"), nga i dërguari i posaçëm i saj në Athinë jo më larg se tre ditë pas fillimit të mbledhjes së Konferencës të Ambasadorëve në Londër më 16 dhjetor 1912...

Fritz Radovani: Piktori i pavdekshëm Ferdinand Paci

Ishte “streha e mëkatnorëve” ase Shkolla Pedagogjike e Shkodres, ku na jepej e vetmja mundësi me vazhdue shkollen e mesme, atëherë... rreth vitit 1952 – 53, që na njohu dhe prej asaj kohë fëminije mbetëm miq të përjetshëm. Mbrenda ndertesës së Gjimnazit të Shtetit “29 Nandori...

Frank Shkreli: FIFA e korruptuar!

Ministria e Drejtësisë e Shteteve të Bashkuara njoftoi të Mërkurën në Gjykatën Federale në Brooklyn të New Yorkut,  padinë me 47-akuza kundër nëntë zyrtarëve të lartë dhe pesë drejtorëve ekzekutivë të organizatës ndërkombëtare të futbollit, FIFA.   Ndër të akuzuarit që gjithsejt...

Azem Parllaku: Në linjën rrëshqitëse të sigurisë

Dikur një popull "i gjithi ushtarë" e me shumë armiq, shqiptarët e në vitin 1997 mësynë njërin prej aseteve më të rëndësishëm të Sigurisë Kombëtare, Forcat e Armatosura, duke nisur kështu një luftë të tillë, ku dhe shkuarja për në shkollë ishte e rrezikshme...

Ilir Muharremi: Shpirti në konflikt me trupin

Shpirti sikur valëvit veten për ta kuptuar qenia. Si ta kap kur as ai nuk e di pikënisjen, thellësinë, bazën e mbi ndërtimit të qenies? Nuk di forcën për të asgjësuar qenien. Të dy servilen. Kjo i mban të dy të jetësuar, për të vazhduar dhe lartësuar. Shpikëm art për të mos vdekur nga e vërteta...

Rexhep Shahu: Gruevski tërheq për hunde shqiptarët

Para disa vitesh kryeministri maqedonas Gruevski pati ardhë për vizitë në Tiranë. Gjatë asaj vizite ai u qëllua me vezë nga një individ. Ky gjest u konsiderua skandal diplomatik. Shteti i Shqipërisë e kapi “atentatorin” që qëlloi me vezë Gruevskin dhe ai “atentator”, i porositur, u dënua me ...

Ksenofon Dilo: Konica aktual

Më domethënëse, shumë aktuale tingëllon kjo britmë e të madhit Faik  Konica.Jemi me të vërtetë një popull i mirë, puntor e trim dhe liridashës, por më kot sepse këtë popull e kanë marrë në duart e tyre  rryshfetxhinjtë, dallaveraxhinjtë, maskarenjtë, gënjeshtarët… qe e kane kthyer dhe  ...

Dasareti: Shqiptarët e FYROM viktimat e psikopatëve!

O ti psikopat Ali Ahmeti dhe ti psikopat Menduh Thaçi, tokat e shqiponjave nuk j`ua  kanë pjellë nënat e juaja. Ikni derisa nuk është bë shumë vonë për ju! Bashkëpunimi i juaj me qeverinë kriminele të asaj katrahure joligjore FYROM e legjitimon edhe më tutje pushtetin ...

Vataj: Niccolo Paganini, talent i jashtëzakonshëm

Sot 175 vite më parë vdiq Niccolo Paganini. Paganini ndërroi jetë në Francë me 27 Maj të vitit 1840. Në vitin 1836, Paganini u kthye në Paris për një të ngritur një kazino. Dështimi i kësaj sfide e degdisi atë në një shkatërrim ...

Samir Perihana: Sa shumë do të doja të dija

Për çfarë shërben policia ..??Kur në mes te ditës mu në rrugën kryesore si qen vrasin Kryebankierin dhe vrasësi motorrist kalon pa pikë problemi postoblloqet evendosura për ta ndaluar atë?Kur në një ditë jo të zakonshme të një vizite të shumë pritur historike të KM te Serbisë ...

Brilant Gashi: Pozita e Kosovës nën pushtimin bullgar

Pas konferencës së Londrës dhe pas shumë tokave të humbura në këtë konferencë saktësisht Kosova ishte e pushtuar nga shumë shtete të ndryshme dhe si rezultat i humbjeve të Serbisë dhe të Malit të Zi, në Kosovë dhe në trojet shqiptare në vitin 1916 u vendos pushtimi ...

Agim Gashi: Pse po tutesh Isa Mustafa

Isë Mustafes iu thy kosaN'kry t'partisë po na vajen Vjosa,Iu thy kosa i hyni frrikaTash si hekur na vjen Donika. Kush ka ni e kush ka paIsa n'luftë  po hyn me gra,Po iu qet sa mundet pritaSi e mësoi vetë  Marshall Tita...

Adem Zaplluzha: Nuk pushojnë as ethet e verës

Si nëpër disa përralla të lashtaZgjohen zërat në muaShiu i shurdhët i pranverësTroketPandërprerë trokasin hijetNëpër muret e sëmura të kujtesës Nuk pushojnë as ethet e verësGjelbërimi i zverdhurKafshon drurin mu në lulëzimNjë zi baritoni dëgjohet...

Rrustem Geci: Të burgosurit

Dritë e hënës hyn dhe s´ fletDritë e hënës ikë e s´ tretëGjyqet e huaja gjyq na bëjnëLuftën për liri të na e dënojnë Oj Kosovë , flutur me fletëBrenda burgut,... burgu vretBurg i Huaj nuk thotë drejtësi...

LDK në Zvicër: Të anulohet vendimi arbitërar!

Edhe nëndega e LDK-së në Nidwallden konsideron se kuvendi zgjedhor i degës së LDK-së në Zvicër ka shkuar konform procedurave të rregullores së kuvendit.Konsiderojmë se ç'do përpjekje për të devalvuar atë kuvend është tendencioze dhe me prapavijë shkatrruese.Ne i përkrahim fuqishem...

Albert Vataj: Azem ‪Shkreli, zani kushtrues i poezisë

Sot 18 vitë të shkuara, shterri shndritjen tokësore për tu rrokaqiell në amshim, jeta dhe pena e një prej parmendave më të rënda të lëvrimit të poezisë shqipe, Azem Shkrelit.Nga arena e garrametshme e teksteve që rrëmojnë...

Azem Parllaku: Lufta e shqiptarëve, NATO dhe...

“Republikë e Kushtetutë, ja me hatër ja me luftë”. Kjo ka qenë thirrja e njohur me të cilën Ushtria Çlirimtare e Kosovës, nxori shqiptarët nga letargjia dhe iluzioni se, Liria, nuk mund të fitohej ndryshe.Në këtë rilexim të të dikurshmes, me ose pa hir, është qartësuar...

Dukagjin Hata: Kriza e një misioni të pafilluar

Me të drejtë flitet sot me të madhe për korruptimin e sistemit të drejtësisë, veccanërisht për gjyqësorin, që vërtitet në qerthullin e një grope të madhe paaftësie, neglizhence e korruptimi deri në gen, aq sa me ironi në bisedat e zakonshme drejtësia shqiptare quhet “padrejtësi. Ky shqitim vjen nga...

Alba Life TV: Në përkujtim të Anita Bitrit

Anita Bitri - Bisede ne Alba Life TV ne perkujtim te saj me vellain Arben Bitri...

Premti: Komunikim qytetar apo ''gjuha e dhëmbëve''?!

Situata zgjedhore, edhe pse fushata ka vetëm disa ditë që ka nisur, po shkon në limitete njohura në Shqipëri, të tensionimit dhe sforcimit, për shkak të psikologjisë përplaëse të kandidatëve dhe shtabeve të tyre elektorale. Kjo veçanërisht në disa zona të njohura për konflikte, që në zgjedhje...

Gëzim Llojdia: Udha e karvaneve dhe filmi i Clooney-t

Rreth 36 ha me koordinata 34°33′36″N 38°16′2″E , me moshë 2000 vjeçare e braktisur në vitin 1932,regjistruar në UNESCO me  emrin zyrtar: Siti  Palmyra, vendosur në kriteret i, ii, iv,caktuar 1980 (Sesioni 4),referenca nr. 23,pasuria antike :rrënojat monumentale përfshijnë ...

Ramiz Dërmaku: Aty ku punohet me përkushtim

Të dielën me 24.05.2015, Klubi Futbollistikë" Kosova" nga Weingarten ishte organizator i turnirit në futboll të vogël ( 5 + 1 ) . Turniri u mbajtë në stadiumin  Agronen Park , në Weingarten , Në turnir morrën pjesë 7 ekipe. Në pranin  e mbi 100 shikuesëve, në kohë të mirë  me diellë  u zhvilluan  ...

Enver Robelli: Kriminelët heronj - ardhmëria e errët

Në Kosovë këto ditë të drejtën e kanë marrë në dorë një tufë keqbërësish, që për t’i mbuluar krimet dhe haraçin u bëjnë “nderime ushtarake” personave që do të duhej ta kishin vendin në burg po të mos ishin vrarë në një përleshje të pakuptimtë me forcat maqedonase...

Çmimet e Festivalit XX Mbarëkombëtar Pianisti i Ri

Cmimet e I AbsoluteKat A Kloi Malaj  emigrante nga Italia , prinderit nga BurreliKat B Jozefina Lekaj, Liceu artistik ShkoderKat C Arda Mustafaoglu Shk muzikore ShkupKat E Ivo Gjika  Liceu artistik Jordan MisjaCmimi Beethoven  Elsa Budani Liceu artistik Elbasan...

LDK në Wilisau: Na pritni në Kuvend

Kryesia e nëndekës së LDK-së në Wilisau në mledhjen e sajë të mbajtur me 26.05.2015 shqyrtoj situaten tejët të tendosur në LDK pas vendimit arbitrar të kryesisë qendrore të LDK-së në Prishtinë, mbi anulimin e dy kuvendeve zgjedhore; të degëve të LDK-së në Zvicer dhe Gjermani ...

Pëllumb Gorica: Traditë që po humb

Në tendencën drejt rendjes globaliste, përpjekja për të ruajtuar elementët e traditës, për të gjithë ne është një domosdoshmëri jetike.Në krahinën e Sulovës banorët shquhen për shpirtin bujar dhe respektues të traditave. Tradita të rrënjosura në gëzimet dhe hidhërimet...

Gani Mehmeti: Bashkimi kombëtar nuk bëhet vetvetiu

Deri sa ne u copëtuam nga të huajt pse ishim të ligj, pa ushtri, pa armë, pa përgatitje për luftë kundër të gjithë tyre që na rrethojnë, vallë, si do të mund të bashkohemi pa një forcë më të madhe se që e kanë edhe sot ata që neve na rrehojnë ? Kush sa po i kontribuon kësaj dëshire të përhershme...

Murat Gecaj: Koncert në Ditën Kombëtare të Jetimëve

Mbrëmë, me rastin e 20 Majit, Ditës Kombëtare të Jetimëve, Instituti Kombëtar i Integrimit të Jetimëve Shqiptarë,  organizoi koncertin-homazh, “Një mesazh për ty”, në sallën e Teatrit Kombëtar të Operas e Baletit të kryeqytetit. Të pranishëm ishin fëmijë, edukatorë e mësues, punonjës...

Idriz Zeqiraj: Letët e hapur për Kryesinë e LDK-së

Më 17 maj 2015, Kryesia e Nëndegës të LDK-së në Bavari, e dalë nga Kuvendi i 8-të zgjedhor, mbajti mbledhjen e parë. Veç tjerash, në mbledhje u diskutua edhe mënyra e votimit në kuvendet e Nëndegëve dhe të Degëve. Mbizotëroi mendimi se votimi i fshehtë është i vetmi votim demokratik...

Ftesë për krijime kushtuar dëshmorit Sejdi Krelani

Dëshmori Sejdi Krelani dhe fjalët e tij, që i tha gazetarit të BBC-sëTë nderuar miq, poetë  e krijues të tjerë, kudo ku jeni në trojet shqipfolëse! Po ju njoftojmë se tani ky është projekti i radhës, për çlirimtarët, për ata që dhanë jetën për lirinë e Atdheut. Pra, po përgatitet Antologjia e dytë...

Florim Zeqa: Kuvendi i VIII-të, historik për LDK-në!

Tanimë kur kanë mbetur vetëm edhe pak ditë deri në përballjen finale të Kuvendit të VIII-të zgjedhor të LDK-së, përveq se i kemi të qarta vetëm disa prej kandidaturave për kreun e kësaj partie, gjitha të tjerat mbetën enigma të pazbuluara !Varësisht prej nivelit intelektual, varijojnë edhe përceptimet...

Bardhyl Mahmuti: Besnikëria ndaj Sasha Mijallkovit

Reagimet e shumta për heshtjen e dy udhëheqësve të partive politike shqiptare që kanë qenë, herë njëra e herë tjetra, në pushtetet antishqiptare të Maqedonisë  bëri që më në fund t’i drejtohen opinionit publik shqiptar lidhur me Masakra e Kumanovës...

Ramiz Lushaj: Duka i Luftës

1.Beg Rizaj i DukagjinitDuka i LuftësGjinia e Trimit. 2.Linde në trollin e barutitJetove në folenë e pushkësDjep i Paqes.Kullë e Luftës. 3.-Ku je nisë...? – po të dvetin malet.Ky Beg Rizaj kurrë nuk ndalet.Nga Dukagjini në Karadak.Tokë e qiell u ndezën flakë.Nga një luftë shko në tjetrën...

Demir Krasniqi: Babi kur po blenë një biçikletë

Ai e kishte lanë një djalë të vogël në djepDhe kishte marrë botën në sy , për në “kurbet “.Para se të nisej për në “kurbet të zi” –E puthi në të dy faqet djalin e tijDhe aty i pikën dy lot nën sy ,Mu në vatër të vetmuar pa direkun e shtëpisë .Duke shikuar me mall kah qilari i shkatërruar...

Matoshi: Gjeneral Boletini të pushojë ngat Rugovës!

Figurat e mëdha të një kombi i takojnë historisë së shtetit (pra eshtrat e tyre e kanë vendin në kryeqytetin e shtetit sovran) e nuk u përkasin mëhallëve ose katundeve të tyre, nëse për këtë nuk ekziston një testament i shkruar. Isa Boletini është bashkautor i 14 kërkesave, që më vonë do të njihen...

Xhevat Rexhaj: Intervistë me Z. Kujtim Hajdaj

Së pari ju faleminderohem për mundësinë që më ofruat që menjëhere pas zgjedhjes sime si kryetar i ri i Ldk-së, Dega për Beneluks, të zhvilloi këte intervistë me ju. Po, jeta e mërgimtarit është një jetë jo e lehtë, e padëshirueshme për asnjeri, por ja qe kur atë e diktojnë rrethanat ...

Rrustem Geci: 15 poezi nga libri "Rogana"

Mos ia jepni votën armikutas taksat qeverisë së tijmos i dorëzoni armëtas luftën tuaj me gjakjepni k r a h luftës , jepninuk kemi tokë për të falurndiqeni mësimin e lirisëshumë janë burgjet me neplot janë beteja që presin!..

Albert Zholi: “Iliria, atdheu i parë i shqiptarëve”

“Iliria, atdheu i parë i shqiptarëve”, është libri i fundit publicistik (historiko-studiues) i studiuesit tashmë të mirënjohur Harallamb Kota. Ky libër i dyti i këtij lloji i Harallambit (i treti në serinë e botimeve) që vjen fill pas botimit të suksesshëm të librit publicistiko-historik...

Vahit Nasufi: Krenaria shqiptare

Lum për ne që jemi shqiptarë,Zemër bardhë dhe bujarë!Jemi një popull autokton,N`pesë shtete - shtatë milion!... N`pesë shtete shqipja jeton -Gjuha neve na bashkon,Alfabet me tridhjetë e gjashtë germa,Gjuha shqipe me shtatë milion zemra...

Delvina Kërluku: Maqedonia në fokusin e strategjisë...

Tё drejtat e njё kombi për pavarësi dhe jetë dinjitoze kombëtare, arrihen duke luftuar pёr to. Këtu, ose s’ka përjashtim, ose ai është i papërfillshëm. Këtë e dëshmon edhe historia jonë kombëtare, duke filluar që nga luftat iliro-romake, ato me bizantin, me otomanët, por edhe me fqinjët ...
Kryesore