Nëngurra: Çaste te bukura me zv/ministrin Zef Çuni

Pasi botova nji shkrim apel per ndertimin e shtëpisë së At Gjergj Fishtës dhe pasi pash se iniciativës time ju bashkangjiten shumë shqiptarë , kryesishtë mergimtar vendosa të shkoj në Tiranë me takue zavendsministrin e kulturës z. Zef Çuni me të cilin paraprakisht vuna ...

Kalosh Çeliku: Përfundimi i ''ndeshjes'' me ''dron''

Duartrokitje për shqiptarët! Mund të themi se, më në fund u mësuan të bëjnë politikë madhore. Edhe atë, zbresin topin (“Dronin”) në tokë. Nuk ka rëndësi se, kush i mësoi në Ditën e sotshme historike: koha, nevoja apo historia që u rri mbi kokë nateditë. Realiteti është se, grepin e hodhën...

Sot 143 vite ma parë lindi At Gjergj Fishta

“Fishta asht nji Homer shqiptar. Ai nuk asht vetëm nji poet i madh kombëtar. Ai asht nga ma të mëdhajt në botë. E randsishme asht që ai të njihet prej saj”, kumton nji prej shërbestarëve të kishës dhe shqiptarizmës, At Zef Valentini ...

Frank Shkreli: 25 vjet më parë u shemb komunizmi

Në Vjeshten e Vitit 1989, u rrëxua Muri i Berlinit dhe me shëmbjen e tij, popujt liridashës të Europës Lindore dhe Qëndrore, njëherazi shëmbën edhe sistemin e tyre komunist që i kishte nënshtruar ata fizikisht dhe shpirtërisht, për pothuaj një gjysëm shekulli.  Ky përvjetor shënon ...

Sejdi Berisha: Baladë iliriane

Në Zürich, Kapeshnicë e JarinëNë Stuttgard, Lagje të TrimaveEdhe në Tamnik e në BernëMahallë t’Hadumit e n’Çarshi të VogëlKudo Peja, PrishtinaGjilani, Ferizaji e GjakovaNë Sent Galent përfundova...

Florim Zeqa: Autochthonous-i që shkaktoi skandalin

Sado qe u mundova të përmbahem nga marrja me skandalin e 14 tetorit në Beograd, gjatë ndeshjes kualifikuese për kampionatin europian mes Serbisë dhe Shqipërisë,...megjithatë ishte e pamundur të mbetëm jashtë kohës dhe hapsirës në të cilën jetojmë...

Haxhosaj: Malli dhe dashuria në vargje poetike

Problemet e jetës, lakesat nëpër rrugët e saj, pengesat, turbullirat, por edhe dashuria, gëzimet e hareja janë shpesh burime të pashtershme për penën e poetit, brushën e piktorit, krijimtarinë artistike edhe të kompozitorit dhe jehonën e këndshme të zërit të këngëtarit. Mbi të gjitha këto tronditje...

Cikël me poezi nga Remzi Limani

Nëse merr udhë drejt mejeEja së bashku me këngën e zogjveNën sqetull fshehe syrin e bukurMos ta hetojë Ujku i pranverës Nëse e zë hapin drejt mejeLulet e fustanit mos i zhveshEja t`i shkundi me dorën timeTa marr ngryk aromën Tënde...

Resmi Osmani: Nanë daija

Fushën e Filipiadhës e kishte mbuluar qefini i përhinjtë i mjegullës. Era që frynte nga bregdeti i Prevezës, bashkë me mjegullën sillte dhe athtësirën e tymit të barutit  nga predhat e plasura të topave malorë dhe mortajave. Mbi shtresën e mjegullës dilnin majat e skeleteve të kavakëve që dukeshin ...

Zenel Çeliku: Të jemi apo të mos jemi?

Më shumë se kurrë,  cështja sot është se shumë njerëz shtrojnë pyetjen,  të jemi krenar që jemi shqiptar apo jo? Cështja është,  shqiptarët të jenë apo të mos jenë me dinjitet dhe me moral të lartë,  apo jo? Cështja është që shqiptarët të jenë patriot,  por jo nacionalist të vërbuar e të tërbuar ...

Selmani: Karremi i serbëve në gojën e shqiptarëve

Loja e futbollit që ishte paraparë të zhvillohej në Beograd ndërmjet Serbisë dhe Shqipërisë, por që shpejt degjeneroi në një dhunë tepër barbare, nxori në shesh disa gjëra të vjetra dhe të reja njëkohësisht, mbi të gjitha, djallëzinë serbe dhe naivitetin shqiptar. S’do mend, e gjithë kjo...

Pëllumb Gorica: Vlera që pasqyrojnë shpirtin e kombit

Shënime rreth botimeve “Aforizma nga autorë shqiptare” të Ali R. Berisha dhe Luz Pernokaj - Çdokush që merr në duar një libër me vlerë, me të vërtetë ka marrë një thesar. Ndaj, gjithsecili prej nesh duhet të shprehet me fjalë shpirti për atë, ç’ka autorët u servirin lexuesve...

Radovani: ''Jup Kastrati ky bir (K...) i madh i Shkodrës

Nga ky dokument i botuem nga anadollaku “ dr. prof.” Jup Kastrati “Parathanje” e librit të Rakip Beqaj: “Veprimtaria Antikombëtare e Klerit Katolik Shqiptar”, kam besimin se, do të bindeni sesi merreshin tituj e grada shkencore në institucionet përkatëse të Shqipnisë. Titulli i këtij ...

Florim Zeqa: Vazhdon bashkëpunimi...

Bashkëpunimi mes komunes së Mitrovices (Kosovë) dhe asaj të Bassano del Grappa (Itali) filloj në pranverën  e këtij  viti, me vizitën e delegacionit të komunës së Bassanos në Mitrovicë, i udhëhequr nga drojtoresha për arsim dhe kryetare e komitetit për binjakëzim zonja Analisa Toniolo dhe z. Avdi ...

Dibrani: Ribashkimi i shqiptarëve i domosdorshëm

Raportet politike  gjithmonë kanë qenë   të ngrira me Serbinë dhe me  popujt  grabitqar  fqinje që as edhe një shtet  fqinjë nuk  është formuar  pa gllabëruar tokat shqiptare. Kjo ndodhi me padrejtësitë  qe ju servuan shqiptarëve në formimin e shteteve për rreth  në dëmin e shqiptareve...

Latifi: Strategët e Beogradit dhe snobët e Tiranës

Politika udhëhiqet nga interesat e të sotmes dhe ato të së ardhmes. Interes i të sotmes është fuqizimi ekonomik dhe demokratik i Kosovës dhe Shqipërisë, në mënyrë që nesër të realizojmë qëllimin e hyrjes në civilizimin perëndimor. Një gjë është e sigurt: ksenocentrizmi, vetëpërbuzja nuk e ...

Fatmir Lamaj: Çmënduri e përkëdhelur

Ajo që ndodhi në një ndeshje futbolli nuk ishte e papritur për cdo shqipëtar që akoma nuk është indoktrinuar nga idealet “ europianiste ” që në tregun e politikës shqipëtare po bëhen mallra çdo ditë e më të skadueshme. Duke pasur parasysh reklamuesit servil e interesaxhinj të OJQ-ve që si kulpra ...

Rrustem Geci: Kripa në udhët e tokës

Gjoksmadhja jonë koha, asnjëherë s´më ka lënë të bredhi jashtë saj. Në kohë kam gjetur prindërit e jetës; diellin, tokën dhe ajrin, shprehet shkrimtari me mbiemrin kombëtar, Shefik Shkodra. Gjyshërit tanë kanë shkyer thesin e miellit, për t´ia qepur rrobat njëri- tjetrit. Gjuha është grua...

Baki Ymeri: Poezi nga Renate Müller

ku lindin ëndrratnga po vijnëtë mbështesin mes neshqëndisjet e tyre fine fije të thurrura nga hënanga dritat, ngjyradhimbje dhe përmallim…

Frank Shkreli: Papa Pali VI për shqiptarët

Të djelën, në mbyllje të Sinodit të Jashtzakonshëm mbi Familjen që u mbajtë  në Vatikan, Papa Françesku celebroi meshën me këtë rast në Sheshin e Shën Pjetrit.  Gjatë meshës, Papa Françesku beatifikoi paraardhësin e tij Papa Palin e VI,  duke e shpallur atë  të lumtur...

Blerim Rrecaj: Kuqezinjtë mundin faqezinjtë

Paraqitja dinjitoze në kryeqytetin e turpit në Beograd të Serbisë raciste e kriminale e Shqiponjave Kuqezi vazhdon të ketë jehonën e saj çdoku nëpër shqiptari e edhe nëpër botë. Kanë kaluar disa ditë e po kalon edhe java  dhe fitorja e Kuqezinjëve-Autochtonous na vetëdijësoj se ka ardhur koha kur ne...

Kadare: Europa “morale”, serbët dhe kombi shqiptar

Në një moment të caktuar pas zhurmës mediatike të ngjarjes së Beogradit, e gjeta veten të hutuar dhe me një shije të përzier qëndrimesh. Disa miq po më akuzonin si nacionaliste dhe kur u bëra gati të kërkoja “falje”, mendja më shkoi tek një njeri i vetëm, i cili për mua si gazetare, por më së shumti si ...

Kalosh Çeliku: Zgjohu shpirt dhe ndize zjarrin

Imzot, më vrisni mes dy shtambave me verëGuxim, më japin për Liri, në prehërin e Mikes.Gji kreshnikësh mes maleve. Fuqi për luftëPërmes Bit-Pazarit në brez me poezi erotike.Jo, si dikur Isë Boletini në Londër me dy koburePlumbat, e të cilit ishin  dum- dum. Patriotik...

Tefik Selimi: Lufta dhe liria në veprën e Jusuf Bislimit

Poetët janë frymorë të çuditshme në jetë. Ata janë thërmi e kësaj bote, por me sytë e tyre të “mëdhenj”, shohin çdo gjë. Lapsi i tyre është paqë, liri, atdhe, gëzim, hidhërim, por është edhe dashuri, urrejtje, përjetësi, lumturi, por edhe armë për armikun... S’ka gjë më të bukur se lapsi! Kësaj here është ...

Kristaq Turtulli: Ju lutem, blini bajame me kripë

Dalja ime në lokalet e baret e qytetit, në shitje të bajameve me kripë, u bë fare thjesht, pa asnjë ceremoni edhe pse isha në moshë fare të njomë. Nëpër rrugë ndjehej trokthi i nxituar i vjeshtës së vonë dhe thëllim i hidhët. Ndoshta do ta vështroja përmes dritares, pranë zjarrit, si gjithë fëmijët e ...

Albert Shabanaj: Demokracia e regjimi në Kosovë

Tashme dihet se populli ne Kosove nga pas lufta e përfundimisht nga zgjedhjet e fundit është tej mase i zhgënjyer me politikat dhe institucionet regresive,te cilat duke qen te kapura nga regjimi nuk arritën te prodhojnë pavarësi vite te tera për t'u krijuar rend parlamentar dhe institucione ...

Viktor Mërkuri: Nafta dhe Gjeopolitika

Është një fakt i trishtushëm  që shumë prej vendeve kryesorë naftëprodhuese të botës janë politikisht të paqëndrueshme dhe / ose në përplasje serioze me amerikan. Shumica e këtyre vendeve janë anëtare të Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC). Ndërkohë që vendet ...

Dedë Preqi: Promovim libri nga diaspora

Njeriu i cili bëhët i vetëdijshëm për përgjegjësinë kombëtare, ai shfaqët kudo në madhështinë e kombit të vet, pse jo edhe në mërgatë, atje largë, ku e kanë shtyer valët e jetës. Thuhet se, njeriu me vuajtjet e veta i afron tjetrit të krijojë diçka më të mirë në të ardhmën e tij, sepse duhet të mësojmë se...

Bekim Rexhepi: Bushtra e Bushatit

Nuk arrij të kuptoi se çfarë i hynë në arkiven mentale, të jesh i distancuar i kombit tënd, për ti ngjarë dikujt që në rastin tonë nuk përfaqëson hiq interes. Ndeshja në mes të Serbisë dhe Shqipërisë u ndërpre për shkaqe të vulgaritetit serb që nga fillimi i ndeshjes. Nuk u respektua himni i rivalit ...

Adil Fetahu: Libër për gjenocidin mbi shqiptarët

Nuk ka komb në Evropë apo në botë që të ketë vuajtur kaq shumë nga fqinjët e tij sa shqiptarët, thotë autorja në hyrjen e librit. Ajo thotë se ky studim ka për qëllim të tregojë planet, format dhe mënyrat se si u zhdukën shqiptarët nga pjesa më e madhe e trojeve të tyre në Ballkan gjatë shekujve ...

Tarelli: Intervistë me akademikun Gjovalin Shkurtaj

I nderuar profesor! Kam vënë re se, herë pas here, në shtyp dhe media diskutohet problemi i dialekteve. Ju prej disa dhjetëvjeçarësh jeni marrë me studimin e tyre; jeni bashkautor në veprën “Atlasi dialektologjik i gjuhës shqipe” dhe i shumë librave e studimeve për marrëdhëniet e dialekteve...

Tahir Bezhani: Trokitje në dritare

Mbrëmë ndëgjovaTrokitje në dritarën e dhomësPava një fytyrëHije e zbehurNë pikturë të Pikasos ngjanteMelankoli therëseZverdhur rrugëtimeve të lodhëshmeNë dritën e hënës lotonteNatën vonë  qielli i mbuluar me gaca...

Përparim Hysi: Sa bukur është kur ke të dashur!

E di  që qysh në titull do filloni dhe do më  paragjykoni. Po unë e kam hedhur kryqin mbi shpinë. Pra, nuk tutem nga paragjykimet. Dhe para se sa ta mbroj veten nga këto paragjykime, shtroj pyetjen fare të thjeshtë: cilit apo cilës prej jush nuk i  hahen "hudhrat"? Po. E them me gojën plot...

Elona Doda: “Më llogarit edhe mua”

Të drejtat e njeriut  janë sjellë në vëmëndje  pas luftës së dytë botërore, nisur kryesisht nga pasojat tragjike të saj për fatin e milionave njerëzve në botë. Për nga natyra e tyre ato shprehin një kategori abstrakte afirmimesh që mbrojnë “njeriun nga njerëzit’’ me fjalë të tjera, të drejtat e njeriut ...

Man Poga: Ta rinjohësh armikun edhe në sport!

Ka qënë viti 1998, ku jam njohur në bërthamë, drejtpërdrejtë, me shumë shqiptarë nga Kosova. Shumë prej tyre ishin miq në shpinë tonë, disa miq të vjeter të familjes, me lidhje gati një shekullore, disa bashkëkrahinarë, (të Hasit që mbeti përtej kufijve), disa miq të të rij, që i solli në Krumë lufta...

Bedri Tahiri: Pushkëgjati

Lirinë e duan të gjithë. Po, po, të gjithë, pa dallim fare, madje edhe gaforrja, siç thoshte poeti ynë i mjerimit, Migjeni. Por, interesant, asaj nuk i shërbejnë të gjithë njësoj. Kjo dihet dhe arsyetohet. Mirëpo, ç’tu bësh atyre që ia kanë me hile. Ata dërdëllisin e derdhin lotë krokodili për të, a në fakt...

Asllan Dibrani: Beogradi sulmon përmes islamikëve!

Rastin e  ngritjes së flamurit   etnik shqiptar mbi  Beograd  serbët    e shfrytëzojnë  si propagandë   edhe në fushën  diplomatike. Nga urrejtja dhe   primitivizmi  shekullor i tyre,   Ministria    serbe dhe organet zyrtare   deri në kryetarin e tyre Nikoliç, tha se në fluturaken (dronin) me flamur ...

Kozeta Zylo: Në përkujtim të Anita Bitrit

Ndonëse ka kaluar një dekadë që nga ikja tragjike e artistes së madhe shqiptare Anita Bitrit, përsëri Diaspora, gjithë dashamirësit e Anitës dhe artdashësit e kujtojnë me dhimbje tragjedinë që ndodhi në qytetin ku jetoi në Staten Island...

Duhanaj: Ngjarja ne Beograd, tentative konspiracioni?

Ngjarjet e rënda të cilat u zhvilluan në Beograd, nëse i analizojmë tani pas një kohe, me gjakftohtësi, lënë shumë gjera dhe pyetje të hapura, pa përgjigjeje. Nëse e analizojmë të teren kohen e përgatitjeve për ndeshjen e cila padyshim qe kishte karakter historik, atëherë lirisht mund të ...

Zejdush Kastrati: Fat i madh që u ndërpre ndeshja

Sikur ndeshja futbollistike Sërbi-Shqipëri të mos ndërpritej tre minuta para perfundimit të gjysëmlojës së parë,me siguri ,pasojat do te ishin të paparashikushme dhe shumë tragjike për palën shqiptare.Nëse i bëjmë një kronologji ngjarjeve,  deri në momentin e ndërprerjes së këtij takimi,shumë ...
Kryesore