Elvi Sidheri: Mos(keq)kuptimet tona kronike

Kur Rashica & Co, pra, pak lojtarë si ai, vendosën jo edhe aq befas, që të largohen nga kombëtarja (gjithë)shqiptare, kori i kukuvajkave kujisëse nga të dyja anët e kufirit ndërshqiptar, duket sikur mezi ç’pati pritur që të mprehte shpatat e gjuhës shpesh më cinike të...

Fahri Xharra: Cili na është Panajot Barka?

Të përdorësh faqen zyrtare të Universitetit të Gjirokastrës për të propaganduar hapur se “Shqipëria e jugut nuk ka ekzistuar”, këtë më mirë se Panajot Barka nuk ka kush ta bëj. Prej disa ditës, Departamenti i Gjuhës, Letërsisë dhe Qytetërimit Grek...

Adil Fetahu: Gënjeshtrat serbe për Jasenovcin

Mediat serbe këto ditë me të madhe  po u bien kambanave të zhurmës propagandistike për kampet e pëqëndrimit Jasenovac e Stara Gradishka, të ish-shtetit kroat – NDH (Nezavisna drzava Hrvatske/Shteti i Pavarur Kroat),  në të cilat pushteti “ustash” kroat...

Nafi Çegrani: Përballë intrigave të UDB-së!

Fillimi i vjeshtës së vitit 1981, siç kam përmendur edhe në disa shkrime të tjera të mia, gjethet kishin nis të zverdhëllonin dhe kurrorat e majeve te Sharrit sikurse ishin tanimë gati në pritje të dëborës…! Në Kosovë,  që kur kishte ardhë pranvera e vonuar...

Arbana Xharra: T(H)IKA e Sulltanit

Janë shumë vjet investime, miliona e miliona që depërtuan pa vëmendjen tonë. Të preokupuar me ngjarje ditore, skandale politike... për dikë tjetër po shtrohej terreni i gatshëm.Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA) e themeluar...

Demir Krasniqi: Këngë për Prek Calin

Do t’ këndoj ,o,  një  këngë  të  mbarë –Për Prek Calin , o, atë  pishtarë !I: Për atë  burrë , o, kreshnik shqiptarë –Që s’ duronte armik për farë ! :I Kur caktohej kufiri n’ veri –Kurrë s’ pushonte ,o,   ky njeri !I: Gurët e mëdhenj , o, i  barte n’ shpinë...

Lule Nela: At Gjergj Fishta e lartëson femrën

Me 31 Korrik te ketij viti u mbajt ne Prishtine sesioni i veçantë shkencor me temë: “At Gjergj Fishta filozof, ideolog kombetar dhe vizionar shkencor" organizuar nga shoqata "Trojet e Arbrit".Ne kete konference mori pjese edhe perfaqesuesja e fondacionit "Harriet Martineau...

Gani Mehmetaj: TIKA të paditet për kulturocid

TIKA pas luftës së vitit 1999 ka bërë kulturocid në Kosovë. Shkatërroi trashëgiminë, shleu gjurmët shqiptare, shpërfytyroi qytetin e vjetër të Prishtinës, rrënoi faltore e xhami, ndërsa mbi themelet e tyre ndërtoi xhami të reja me beton, duke e hequr nga përdorimi tërësisht gurin ...

Frank Shkreli: Takimi i parë i diasporës shqiptare

Javët e fundit, anë e mbanë komunitetit shqiptaro-amerikan janë përhapur ftesa në adresë të organizatave të ndryshme dhe individëve të dalluar shqiptaro-amerikanë nga Ambasada e Shqipërisë në Washington, për të marrë pjesë në atë që cilësohet si “Samiti  ...

Afrim Caka: Kadri Veseli figurë satirike

Kush na i shkruan fatin!“Unë si gjakovar e shqiptar, jam për një demokraci të lirë dhe do të deshiroja që edhe Kushtetuta dhe Drejtësia të inspirohej nga ky parim!”.Fjala përgjegjësi është përdorur në menyrë të gabuar. Ajo të jep ...

Fahri Xharra: E shihni se ku na sollët?

Maja e minares nga kartonin ( e rrëzuar ) në xhaminë e VelikincësËshtë për t`u ardhur shumë keq që ata që ma sollën në këtë gjendje ku qeni nuk e njeh t`zone , tani janë në kurthin e situatës e cila vjen përditë e më shumë acarohet . Kjo çka ndodhi në Velikincë , ma ...

Kristaq Turtulli: Peshkun e hëngri daja

Pas një pune orar zgjatur dhe rrugëtimi të mërzitshëm me tranvaj e metro, Gallaktion Vasioni qe përgatitur shpirtërisht të hante drekë të shijshme, peshk në tavë të mbytur në verë. Fshiu djersën në gropëzën e gjoksit dhe lagu buzët me ujin e ndenjur të shishes plastike. Në...

Shaban Krasniqi: Ukshin Hoti fol një fjalë

Keto dite kengetari Shaban Krasniqi publikoi kengen e tij me te re me titull “Ukshin Hoti fol nje fjale”, dedikuar profesorit emblematik te luftes per clirimin e Kosoves.Ky eshte projekti i rradhes, nder shume tjerë me motive patriotike, kushtuar deshmorëve, atdheut, kombit...

Florim Zeqa: Protestat e ndara ndihmojnë pushtetarët

Protesta e ndara të subjekteve politike, përveqse ndihmojnë pushtetarët, favorizojnë korrupsionin dhe krimin e organizuar në vend.Një thënje e urtë popullore e thotë; " Kurbani nuk mbahet natën e Bajramit", andaj edhe protesta e paralajmëruar e Levizjes ...

Dibran Demaku: Toka

Rastisi që në njërën nga ditët e kësaj vere të nxehtë autori i këtij shkrimi të ndodhej për vizitë në një familje mike. Familja katëranëtarëshe jetonte në fshat në një shtëpi të re, ndërtuar pas luftës së fundit. Edhe burri edhe gruaja(dy djemtë ishin ende ...

Rexhep Shahu: Pesë ditë në Tropojë

Lajmi se në Tropojë u dyndën shumë shqiptarë nga Kosova, pleq, gra, fëmijë, të përzënë nga ushtria e policia serbe, në mikrofonin e Radio Kukësit u përcoll me urgjencë dhe tronditje.Zërat tanë në mikrofon dridheshin. Kolegët e mi filluan ta ndjejnë më...

Zenel Çeliku: Saranda, model i turizmit shqiptar

Kisha 3 vjet që nuk kisha shkuar në Sarandë, por vërtetë kisha  dwgjuar vlerësime mjaft pozitive për plazhin dhe qytetin e Sarandës. Unë jamë mikpritës I dy gazetarëve dhe bashkëpunëtorëve te mi nga Austria. I kamë folur se në Shqipëri ka peisazhe dhe plazhe të bukura....

Lutfi Alia: Shenjtërimi i Nënë Terezes shqiptare (2)

Nënë Tereza do të shpallet e shenjtë ditën e dielë më 4 shtator 2016.Me 15. 3. 2016, Papa Françesko firmosi dekretin e kanonizimit shenjtore të Lumes Nënë Tereza.Te gjithe presim me padurim ceremoninë në Bazilikën e Shën Pjetrit...

Fritz Radovani: Afrohet dita ma e bukur!

As njëqind meter larg shtëpisë sime, në rrugen Badra, në Shkoder, ka banue Nana dhe motra e Nanës Tereza, perballë shtëpisë së Frano Lleshit... Erdhën nga robnia në robni!Drandja e Kolë Bojaxhiut kishte perveç vajzës Age, që jetonte me Te, edhe një tjeter që ishte murgeshë dikund kah India...

Reshat Nexhipi: Tre objekte unikate shqiptare

Fjala është për Teqenë në fshatin Nakolec të Prespës dhe  për Sarajet e Nijazibeut në Resnjë, nga i  njëjti region, si dhe për hotelin ,,Mirazh,, të Strugës. Po i përmbahem rregullit kronologjik dhe po filloi me Teqenë. E konsiderroj për  objekt unikat, sepse  ka ...

Kolec Traboini: Kopili i Haxhi Qamilit

Më të vërtetë është një karrierë e çuditshme kjo e kopilit të Haxhi Qamilit. Nga një emigrant i papunë e endacak në Greqi, ku u konvertua në ortodoks, shiti kryqin e nunit grek dhe pas flirteve me fondacionet arabe në Tiranë, mori një bursë në një universitet fetar...

Murat Gecaj: Nerina Toçi në Ak-Art Gallery

Tashmë, është e njohur që emigrantët shqiptarë janë shpërndarë në shumë shtete të botës, pra jo vetëm nëpër Evropë, por dhe deri në Amerikë e Kanada, Australi e tjerë. Në përpjekjet e tyre për mbijetesë dhe përshtatje me mjedisin, që i rrethon, atje shkollohen e punojnë ...

Gjekë Gjonaj: 75- vjetori i martesës

Asgjë nuk e ndalë më mirë kohën sesa dashuria. Këtë gjë më së miri e dëshmon rasti i çiftit bashkëshortor  Pashko  dhe Lulë Shkreli  nga fshati Amull i Komunës së Ulqinit . Ata tani janë në moshë të thyer  dhe me shëndet të rënduar, por vital.  Pashku ka lindur  më 27 tetor ...

Keka: Sulltani kishte në plan që ta helmonte Kastriotin

Qëllimi i Sulltanit ishte që ta kapte të gjallë Gjergj Kastriotin, por asnjë herë nuk ja arrinte qëllimit, duke e parë se strategun e madh të kohës nuk ishte e mundur ta kapte sipas planit të tij dhe ta mundte, atëherë „kishte në mendje një lojë tjetër, ai dërgoi dy turq si renegat tek Gjergj Kastrioti ...

Gjendja shëndetësore e Kadaresë është shumë e mirë

-Kadareja kishte shumë besim tek mjekët shqiptarë dhe këmbënguli të operohej këtu-Ne gjatë gjithë ditëve shmangëm vizitat e shumta sipas traditave shqiptare-Helena Kadare ishte çdo moment pranë dhe tregoi një sjellje shembullore dhe një korrektesë ndaj personelit mjekësor...

Afrim Caka: Gjakovë, e mbushur me lavdi

Gjakovë! Një copës e zemres së Dardanisë së madhe.Gjakovë! Flamur i shqiptarizmës, djepi i patriotizmit!Nostallgji të vjetra dhe të reja. Është fat, të jesh banor i këtij qyteti të lashtë 600 vjeçar, me plotë histori, kulturë, por edhe me plot trima e trimëresha që e hëngren barutin me dhëmbë...

Luan Kalana: Oda e miqve

Ndokush nga të huajt qe kanë vizituar Shqiperinë, që nga lord Bajroni, e shumë të tjerë pa i përmendur emrat, i ka rëne  në sy dhe kane çmuar si gje te rrallë, Mikepritjen -bujarinë e shqiptarit, kete virtyt te larte fisnikerije, teper human dhe paqesor duke perdorur ...

Resmi Osmani: Balada e udhës së kthimit

Refleksione për poemthin “Udhë e përditshme” të poetit Hekuran Halili - Gjysëm shekulli më parë,poeti Bilal Xhaferri shkroi të famshmen “Baladë çame”.Balada hapet me lamtumirën që Çamëria e përgjakur dhe e përflakur i jep popullit të saj dhe mbyllet me lamtumirën e ...

Florim Zeqa: Heshtja që flet!

Publikimi i pergjimeve të aferës skandaloze "Pronto 2" nxori në sipërfaqe shumë të vërteta, për të cilat më parë flitej vetëm në mënyrë hipotetike. Pas bërjes publike të pergjimeve telefonike, folën ata që heshtën, ndërsa po heshtin ata që folën deri dje!...

Kaltërina Meka: Poezi për Ulqinin

Libri më i ri i Nexhat Halimit, Kërcimi i drenushës, i botuar nga ShB Diti & Oli në Ulqin, nën përkujdesjen e botuesit entuziast Gazmend Çitaku,  ka  dy cikle – A ka deti zemër , me poezi për fëmijë dhe  Zogu sjell lajmin në liman, me poezi për të rritur, të gjitha kushtuar ...

Demir Krasniqi: Vërshimet katastrofale në Shkup

Më 6 Gusht, 2016,Ditë e Shtune, medet, ditë e shkretë !Gjëmë e vaj na dridhen trupit –Çka na ndodhi në  rrethinë të Shkupit ! Shiu i madh, o, me shumë murmurima –Shkaktoi dame, tmerr edhe vërshima !Mori para njerëz e shumë viktima...

Dukagjin Hata: Mafia dhe inkriminimi shtetëror

Një nga fiset më qëndrestare të Tropojës dhe të krejt veriut shqiptar në luftën për liri dhe dinjitet shoqëror, fisi Haklaj në Tropojë, është një nga fiset më të sulmuara nga segmente të shtetit, krimi i organizuar dhe mafia në të gjitha kohërat...

Traboini: Nuk shiten e as nuk falen trojet shqiptare

Ato që thotë në fjalime e biseda në Prishtinë i nderuari Biden,zëvendësi i presidentit Obama, së pari nuk janë urdhra, nuk janë te detyrueshme dhe se dyti ai nuk e thotë shprehimisht se duhet të falim toka shqiptare. Nuk mund ta thoshte këtë se po ta thoshte...

Aldion Jenishaj: Fundjavë e paharrueshme në Përmet

Shumë i zënë për të pushuar? Por ke shumë nevojë për pak pushim? Nga entuziazmi për të lënë qytetin për pak kohë deri te adrenalina për të parë destinacionet më të mira të vendit tonë, po ju paraqes një ide për një fundjavë dhe aventura duke eksploruar një nga pikat më ...

Kalosh Çeliku: ''Analist madhi'' politik

Nuk mbeti politikan i gjallë pa u bë edhe “analist” politik. Nateditë rrinë para kamerave televizive dhe dalin në ekran me analiza “parashikuese” për Nesër: i shesin mend popullit. Parashikime, që deri më sot, nuk na lëvizën nga vendi. E kënaqën përderisa ishin ...

Aurel Dasareti: Kriminelët e gërditshëm

Unë kurrë nuk kam qenë në gjendje të shpjegojë se pse e dua Shqipërinë, por dashuria për Shqipërinë është e vendosur në gjak. Edhe gruaja ime pyet pse e dua aq shumë Shqipërinë, pavarësisht nga të gjitha gabimet dhe mangësitë, dhe unë gjithmonë përgjigjem ...

Gëzim Hoxha: Pse nuk legalizohet hashashi?

Pse nuk legalizohet hashashi? Kjo pyetje më lindi ashtu kot kur pashë në TWITER një lajm të MTV ku thuhej se vajzën e presidentit Obama e kishin kapur duke pirë hashash. Spikerja e lajmeve e mbylli duke thënë: “Leave her alone”. Thashë me vete një cigare është. Edhe vajza ...

Xhavit Gasa: Dëshmitarë të kohës

Çudia ka veshur gunën e një çobani,ka marrë në dorë dhe krrabën e drunjtë,çfar i duhet çudisë guna me krrabënkur s'di të numurojë sa dele ka në tufë Ç'i duhet tufës çudia fshehur nën gunë,kur vetë tufa sheh çdo ditë plot çudira, ulur këmbë kryq here si dele herë si ujqër, pa kuptuar...

Nexhat Bexheti: Lajm i keq për rilindasit tanë

Oh, si nuk kamë një grushtë të fortë, e ti bie dheut e tu çoj një haberë rilindasëve tonë të dashur e tu tregoj se ç’ bëhet me atdheun e tyre. Se në Londër shkojnë Ministrat tanë, jo me kobure për ti mbrojtë trevat tona, por me janxhëkun mbushur plot me para të  vjedhura nga ...

Irakli Premti: Familja përballë të sëmurëve mendorë

Krimi brenda familjes po bëhet vërtet shqetësues; shfaqja e monstrave që marrin jetë njerëzish, për më tepër njerëzish brenda rrethit të tyre familjar është diçka shumë serioze dhe për të cilën nuk mund të heshtet. Rasti më i fundit në një fshat të Himarës, ku një  ...
Kryesore