Elvi Sidheri: Besa e blasfemuar e shqiptarit

Kur dëgjova për ndodhinë e fundit me protagonistë disa turistë të pafatë çekë në malet e veriut të Shqipërisë, si fillim pandeha (fort gabim) se bëhej fjalë për aksidentin e zakonshëm, me protagonistë turistët nga ky vend, që shpeshherë kanë mbetur viktima të majava të thepisura të alpeve tona...

Drita Lushi: Ti duhet të kesh një libër të bardhë…

Që në lindje, ti je një shëmbëlltyrë e bukur e babait tënd bija ime.….Dhe ishte mëngjes si tani…ishte  ora 9.15 minuta.Qysh atëherë,kam parë  Zotin të qeshë njerëzisht.Ti tashmë je, as e vogël, as e madhe, paçka se për mua Je  dhe do Mbetesh e Vogla Ime...

Fahri Xharra: Kampioni atdhetarisë Selman Riza!

Selman Riza  ishte thellësisht dhe patundshëm i bindur, se një komb duhet të krenohet dhe të mbrojë me dinjitet vlerat e vërteta që ka dhe jo të zbukurohet me pendë të huaja, me pikëpamje që i beson vetëm ai, po kurrkush tjetër.I mbrujtur qysh në vegjëli në konviktin...

Reshat Kripa: Hijet që lëvizin

Sot mora pjesë në një promovim librash të një autori i cili kishte kaluar 22 vjet në burgun komunist. Bëhet fjalë për një nga mandelat shqiptarë, se të tillë ka patur plot në regjimin e përmbysur, Fjala është për Bedri Çokun dhe librat e tij “Ëndërr e fundosur”  dhe “Arrestova shokun tim” që i kushtohet...

Selimi: Dr. Sabri Kiçmari promovoi librin në Vjenë

Një informim të shkurtër për autorin e librit. Ai ka doktoruar për Shkenca Politike në Universitetin e Bonit në Gjermani. Ai ishte i angazhuar politikisht në luftën për çlirimin e Kosovës, ka punuar edhe si ligjërues në ...

Agim Gashi: M'fal moj Anna e m'fal Michael

Me lotin pa ndal dhe me zemrën plot dhimbje, në emrin e bashkëmendimtarëve të mi, protestoj me vargje e me këngë vaji për vrasjen makabre të të rinjëve çek nga të mallkuarit e kombit...

Namik Selmani: Feniksi i Gostivarit

Kushtuar Dajës me origjinë nga Sërmnova e Gostivarit,që prej 50 vitesh kontribuon në Suedi për kullturën kombëtare. Kur dimrat suedeze hedhin stinëve shall dëboreBlerimi i syve të ty më sjell kudo katër pranveraQofsh dritë e re, profesor, mes dritash madhështore!Që të rizgjojmë së bashku...

Poezi nga Muharrem Kurti

Në mëngjesin e dashurisëLulet dashurojnëPremtimet e rrezeveMe fijet e dritës qepPlagët e djeshmeShtigjet e dhimbjesNë agimin e dashurisëDritarët dashurojnëSytë bojëqielliFytyrë e perrisëMe perin e dëshirave qëndis...

Arbana Xharra: Festa antiamerikane

Në mars të këtij viti, në New York, takova një gazetar, njohës i çështjeve të Ballkanit, rreth të 50-tave, i cili kishte mbuluar nga afër luftën në 1999-n, dhe për 16 vjet me radhë nuk i kishte ikur asnjë zhvillim i rëndësishëm për Kosovën. Fliste për “proamerikanizmin” e dikurshëm të kosovarëve...

Mehmetali Rexhepi: Somnambul

sytëkëta liqe të derdhurvalëzojnë të pandarëkataraktet e gjumitçeli tablonë ditamë la mes ëndrrës dhe zhgjëndrrëshapësirë pa sinordhe më zuri krahunmarrëzia e miqësisë epshorei përhumbur hyra...

Gani Mehmeti: Heroi Shefki Latifi – Monolli

Shefkiu u lind në Pollatën trime e kryengritëse me 18. XII. 1939. Pas kryerjes së shkollës së mesme, ai e nis punën në arsim, i cili me plot dashuri edukon të rinjtë aso kohe. Më vonë kalon në Referent në Sektorin për ...

Vangjush Saro: Përtej një pikniku tradicional

Në kulturën dhe traditat shqiptare, sidomos të shqiptarëve që jetojnë e punojnë në diasporë, koncepti i piknikut nuk është thjesht ai i një shëtitjeje në natyrë, ndonjë sofër e shtruar, pak muzikë, e kështu më tej. Pikniku, si koncept dhe si akt, vjen nga kohë të largëta, pse jo të vështira...

Fahri Xharra: Shqiptarët sipas turqve

Shpesh  m`është mbushur mendja që  disa nga shqiptarët që vazhdimisht na mbushin mendjen se ne jemi të vonshëm në këto toka , dhe se krenaria e jonë fillon me ardhjen e turkut ( gabimisht me 1389 ) , se ata janë të manipuluar nga një arsye apo tjetra dhe se shkrujnë sipas diktatit...

Shefik Shkodra: Shqetësimet nga Gjykata Speciale

Mundet që edhe atë pak kredibilitet që ke ta humbësh vetë. Pra, këtu është (jo)përparësia në politikë. Angazhimi në kursin e programit të partisë, ata që do të duhej t’i prinin jo veç partisë, por edhe qytetarëve nesër,  është dashur me kohë të kihet kujdes. Për ata që tashmë u është pa vlera e punës ...

Jon Leka: Agjentët dhe kazermat e Erdoganit

Janë xhamitë kosovare kazerma të Sulltan Erdoganit? Jo. Si ta besojmë? Si të sillet shoqëria dhe shteti me një kryehoxhë që falsifikon historinë në favor të politikës së një shteti tjetër. Naim Tërnava në Turqi foli në emër të myslimanëve dhe ata tash e kanë për detyrë ta shkarkojnë atë para se...

Demaku: Qyteteti i Torontos dhe rrëfimi i shkodranes

Aeroplani i linjes ajrore Varshavë-Toronto do të ateronte në aeroportin e madh në pasditen e 31 majit.Pista e aeroporiti si dhe vetë qyteti i Torontos ishin të lagur nga shiu që kishte rënë tërë atë paradite.Të afërmit tanë, tek të cilët do të qëndronim për disa ditë kishin dalur të na prisnin në ...

Demir Krasniqi: Për do burra të konakut

E kam marrë çiftelinë n’ dorë –Do t’ këndoj për do malësorë !Për do burra të konakut –Që s’ ia kthyen shpinën Gollakut ! Ma shumë hëngrën bukë me krip ,Por kënduan e folën shqip !Ma pak hëngrën bukë e djathë ,N’ vuajtje t’ rënda , zhveshë e  zbathë !...

Xhafer Leci: Shaip Ademaj - ''Kujtim i hidhur''

Libri "KUJTIM I HIDHUR", me autor Shaip Ademaj, është një vepër-investim me vlerë, sidomos, për gjeneratat  e reja të vendit tonë. Nga respekti që kam për krijuesit, sidomos këta të Mërgatës tonë, të cilët në mnyrën më orgjinale të dalë nga shpirti dhe zemra e tyre...

Hazir Mehmeti: Përfundon viti shkollor në Austri

Deri në mesin e muajit korrik mësimi përfundon në tërë Austrinë. . Sipas shënimeve janë 13.560 nxënës shqiptarë, prej të cilëve shqip mësojnë në tërë vendin vetëm 2500 nxënës në klasat e 23 mësuesve, apo diku rreth 19%  i tyre. Ata që vijuan mësimin në gjuhën shqipe e përfunduan me sukses dhe...

Bedri Tahiri: Metamorfoza

Malushi kishte ndryshuar shumë kohëve të fundit. Kështu thoshin të gjithë ata që e njihnin mirë qysh nga fëmijëria. Po, kjo qe e vërtetë dhe, atë e pranonte edhe ai vetë.“More, jeni në vete ju apo keni shkalluar? Unë, vërtet kam ndryshuar, por ...

Daja shpallet qytetar nderi i Komunës së Gostivarit

Gostivar, me 30 qershor – 2015. Me rastin e Ditës së Komunës së Gostivarit, kryetari z.Nevzat Bejta në ceremoninë solemne shpalli qytetar nderi veprimtarin dhe krijuesin Sadulla Zendeli – Daja duke i dhuruar dhuratën që simbolizon çelësin e qytetit...

Albert Vataj: Franz Kafka, ndihej si një perëndi

Fjalët e filozofit gjenial të lashtësisë, Sokratit, i shkojnë shumë për shtat në mënyrë të veçantë Kafkës: „ Nevojtar për shumë pak gjëra, ai ndihej si një perëndi “. Talenti i tij i jashtëzakonshëm e ndërgjegjësoi të zgjidhte dhe ai zgjodhi, zgjodhi kufizimin e nevojave që nuk kishin lidhje me artin...

Goxhaj & Golemi: Vendimi për Gjykatën Speciale?

Për mosmiratimin e Gjykatës Speciale kundër UÇK-së nga Kuvendi i Kosovës, në datën 26 Qershor 2015, ka një javë që zhvillohen debate “pro” dhe “kundër” në të gjitha mediat në Kosovë. I gjithë debati është përqëndruar kryesisht  në diskutimet: “Për” apo “kundër” Perëndimit...

Përparim Hysi: Duro Mustafai - ''Me sytë e një gruaje''

Nuk ka lexues të pasionuar pas letërsisë që mos ketë dëgjuar për Duro Mustafanë. Është jo vetëm gazetar veteran, por dhe shkrimtar dhe poet. Kur bisedon me të, i thjeshtë siç është, të thotë:- Unë jam gazetar! Unë që prej kohësh e njoh penën e tij, zë e polemizoj me të...

Albert Vataj: 25 vjet nga hapi i parë drejt ëndrrës

Edhe në ëndrra po të ngjizej ajo që ndodhi 25 vite më parë do të ishte një makth. Por ata guxuan dhe fituan, duke u bërë shkëndija e parë e shpresës. Ata vendosën spariherë të dëgjojnë zërin e zemrës, t'i jepen gufit të kraharorit, të shkallmojnë vargonjt e robërisë për të besuar se në qiell ...

Fahri Xharra: Pse Oliver J. Scmitti në AShAK?

“Me pranimin e O. J. Schmitt-it anëtar të jashtëm të AShAK-ut, ky insti­tucion ka dëshmuar edhe një herë se është institucion i shkencës, i dijes, i së vërtetës, i civilizimit, që shpërfill qasjet diletanteske-folklorizante, kontekstet emocionale dhe ideo­lo­gjike në interpretimin e ngjarjeve...

Florim Zeqa: Kosovë, urime dita e Republikës

Sikurse objektët gjigante që shifen më mirë nga largësia, ashtu edhe 2 Korriku i vitit '90, nga distanca kohore na del një ngjarje madhore historike. Pas Lidhjes Shqiptare të Prizrenit të 1878 dhe Pavarësisë së Shqipërisë të 1912­-së, kjo është ngjarja më madhore në historinë...

Zenel Çeliku: Dështimi i Bashës

Zgjedhjet vendore të 21 Qershorit 2015, si asnjëherë tjetër, janë bërë larg  zhurmës dhe politikës së vjetër, ku shanin, ofendonin, shpifnin pa limit për njëri-tjetrin.Por një nga të këqiat e politikës së vjetër demode, sërish mbeti tek disa politikanë të cilët ne I shikojmë si një gjeneratë të re...

AA Vision: Audiencë me Poetin Gjekë Marinaj

Aktiviteti u drejtua nga Presidenti i Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë, poeti e publicisti Adnan Mehmeti dhe shkrimtarja e studiuesja Dr. Yllka Filipi. U moderua nga Poeti Mehill Velaj i cili me rastin e fjalës së hapjes tha: “Të nderuar të pranishëm, mirë se keni ardhur në selinë e...

Përparim Hysi: Një dashuri e vrarë

Para 10-ditësh më telefonoi Pierre-Pandeli Simsia që kish ardhur nga Amerika. Më telefonoi dhe ndodh që je i mëdyshur se ku mund ta takosh një që vjen nga larg. Se nuk kam se si mos nxehem ( nuk është vetëm  mllefi im), me faktin shumë të turpshëm , që jemi i vetmi vend demokratik...

Cikël poetik nga Dejan Gjorgjeviç

Dejan GJORGJEVIÇ, autor serb i lindur Vellika Sjenica pranë Lleskovcit, më 1970. Me Dejanin jemi njohur në manifestimet poetike ballkanike. Ai ka një bonsens të dukshëm ndaj nesh, poetëve shqiptarë. Ai vetë është poet, kritik letrar dhe eseist. Ka botuar dy libra me poezi...

Bardhyl Maliqi: Kushtuar kolonelit Luan Godo

Ai nuk ishte thjesht “babai”,ashtu si thjesht “Luani” s’ishte,ti ishe e vogël , Ilirjana,atë kur qeshte-oh, veç ta shihje! Sa dritë i bënte gjithë fytyra,dhe sytë e kaltër porsi Joni.“Babnë e lodhur e zuri gjumi,mos lozni, vajza, mos e zgjoni!”...

Përkraheni nismën: Libra shqip, dhuratë për Plavë-Gucinë

Qëndra Mbarëkombëtare e Koleksionistëve Shqiptarë, në Tiranë, me president historianin dhe koleksionistin, Shpëtim Sala, njofton se e diela e 26 korrikut 2015 do të jetë dita e fundit përmbyllëse e Nismës“LIBRA SHQIP, DHURATË PËR PLAVË-GUCINË”...

Fritz Radovani: 65 vjetori i Don Prennushit n'amshim

Vetem në Shekullin XX, kësaj epoke të ndritun dhe të lavdishme per Klerin Katolik në Shqipni, Familja Prennushi me origjinë nga Zhupa i dha pesë Klerikë të njohun dhe të përgatitun per Vetflijim në sherbim të Atdheut dhe të Fesë, Don Matinë, At Matinë, Imz. Vinçencin...

O Zot, o Perëndi! Jep dritë edhe për këtë Shqipëri

Rexhep Jahja është nip i veteranit me të njëjtin emër. Më duket shumë i sinqetë. Letrat e tij i mbaj për kujtim siç i mbaj edhe ato të do zotërinjve tjerë që e përkrahnin botimin e revistës “Shqiptari”. Rexhep Jahja, i njohur përmes pseudonimit Banor Sharri, i filloi studimet në...

Mehmetaj: Dëbimi i predikimit shqip nga kishat

Më tragjike ishte gjendja në Veri të Shqipërisë: në Dardaninë e Konstandinit të madh fjala shqipe u dëbua nga kishat ortodokse. Predikimi shqip u hoq edhe nga kisha ortodokse në tërë hapësirë gjeografike të Maqedonisë, të cilën e popullonin shqiptarët që nga Antika...

Fahri Xharra: Pse Pjetër Bogdani në gojën e tradhtisë?

Shqipëtar quhet ai, që ka lerë në atë toke, ku ka lindur i ati, gjyshi stergjyshi dhe katragjyshi i tij per mijëra vjet, që e ka folur atë gjuheë si nëna, gjyshja dhe katragjyshja e tij kane folur ne vatrën e familjes kur koha filloi te rridhte, quhet ai që ka të shenjtë nënë e at, nder e besë, qiell e tokë...

Mrijaj: Mr. Vilson Culaj përuroi romanin “I Dëbuari”

Padyshim se Mr. Vilson Culaj është një ndër shkrimtarët më talent,produktiv e më i moderuar i përmbi dy dekadave të fundit i cili me krijimtarinë e tij shkruan satirë,prozë,poezi e tregime si dhe ngjarje që i preokupojnë shqiptarët e botën gjithëperfshirëse në sfera të ndryshme...

Vataj: George Sand, gruaja e kapërcyellit të epokave

Sot 211 vite më parë, më 1 korrik të vitit 1804, lindi George Sand, erdhi në jetë një grua, zëfilli një epokë, i mbujt në të asokohshmen tokësore një personazh i pazakontë, gjegji në galaksi një konstelacion yjësie...

Dibran Demaku: 2 korriku i vitit 1990

Ishte ditë e zakonshme vere. Mëngjesi ishte i freskët, ashtu siç janë të freskëta mëngjeset verore në Prishtinë. Ishte ditë e hënë. Rrugët e Prishtinës atë mëngjes të freskët veror ishin disi krejt të zbrazta, një dukuri kjo krejt e pazakonshme për qytetin e madh. Shihej betëm ndonjë kalimtar...
Kryesore