Kalosh Çeliku: Zgjohu shpirt dhe ndize zjarrin

Njërës nga Tri Zanat e maleve: Fatmira Çeliku. Që,më dha gji me dy shtamba. Fuqi për luftë. Nateditëmë priu para përmes zjarreve. Dhe, Dy Zanave tjera,ende që më mbajnë përkrahu në Luftën me penë…

Faik Konica: Buxheti shqiptar dhe shqetesimet greke

Sot Greqia voton. Me referendum: për një "JO" apo një "PO" ultimatumit të kreditorëve ndërkombëtarë lidhur me borxhet e saj të papaguara. Por, si "JO", si "PO", është një votë dëshpëruese, në pikën e hallit të madh që ka zënë...

Prend Buzhala: Dekalog për Skënderbeun

Vula e Skënderbeut: nuk ka simbole fetare, por është e mbështetur në traditën autoktone iliro-pellazge-arbërore. Edhe simbolet tjera të shtetit të Skënderbeut, janë të mbështetura në këtë traditë. Shqipja dykrenore, është simbol antik, pra simbol i lashtësisë dhe i trashëguar nga arbërit...

Dedë Preqi: Nuk lejohet të cënohet toleranca fetare

Ne shqiptarët është e drejtë që besimtarët katolik dhe musliman të quhemi mes veti „vëllezër“, kështu dhe është dhe duhej të ishte, sepse jemi vëllezër të një gjaku, të një gjuhe dhe diç më tepër… Nuk mjafton të mbajmë ligjerata e teori të neveritshme për gjenezën tonë, traditat dhe kulturën...

Fahri Xharra: Oliver Schmitti dhe ndërrimi i Historisë (1)

Do t'i nxjerrë plumbat e juaj, një nga një do t`ua paguaj...! ( Remzi Limani )Retë e zeza valojnë mbi qiellin tonë, kjo nuk është hera e parë. Ato re janë të përcjellura me vetëtima e bumbullima, s'është hera e parë. Kemi kaluar ne si komb, kohëra edhe më të turbullta. I kemi bërë ballë tradhëtive ...

Albert Vataj: Dita Ndërkombëtare e Puthjes

Sot 6 Korrik është Dita Ndërkombëtare e Puthjes, kremtja e një prej akteve më delikate të komunikimit ndjesor, një prej urave më të hyjshme të njerëzores në marrëdhënien dashurore, respektin dhe mirënjohjeje që në ushqejmë me këtë copë të prushtë të kurmit tone...

Demir Krasniqi: Na vijnë vëllezërit prej kurbetit

Oh, kam dalë herët nën  hije t’ plepit –Oh, do t’ ia marr një këngë t’ lezetit ,Oh, n’ melos  t’ ëmbël , o, si t’ sherbetit ,Oh, na vijnë vëllezërit prej kurbetit ! Oh, na vijnë vëllezërit , o, për pushime –Oh, mbushen zemrat , o,  plot gëzime ...Oh, do t’ shpalosim , o, shumë kujtime ,Oh, që i ruajmë , o,  në përjetime !...

Rexhep Shahu: A ka luftë turistike?

Para disa vitesh jo shume të largëta, maskat grabisnin me armë udhëtarë në udhën e vjetër Kukës - Tiranë, kryesisht mes Kukësit e Pukës, sidomos në kohën kur fillonte sezoni i turizmit.Tmerri i maskave ndikoi në pakësimin e turistëve që vinin nga Kosova dhe përtej saj për në Shqipëri...

Xhelal Zejneli: Viktimat e monizmit

Dëshmi tronditëse për dhunën ndaj shqiptarëve të boshtit të krimit Shkup-Beograd-Titograd, në periudhën e viteve 1981-1990. Inteligjencia shqiptare në Maqedoni u akuzua për nacionalizëm, irredentizëm dhe separatizëm. U akuzua se punon kundër vëllazërim-bashkimit, kundër rendit kushtetues...

Ramiz Selimi: Ryshfeti si diçka normale?

Para disa viteve gjatë konkurrimit në një tender tezja ime juriste e diplomuar mu drejtua duke qeshur me fjalët: „Nipashi im po me dhimbsesh, e paske mbështjellë paketën së tepërmi, pse nuk i ke lenë asnjë vrime për të rrjedhë, kështu nuk ke për të fituar kurrë tender e as project...

Gjon Neçaj: In memoriam për Abdulla Tafën

Ne vitin 2002, me inisiative te Linda Spahiut dhe me mbeshtetjen e vellezerve tetalentuar Tafa, u botua libri i Abdulla Tafes, "La place de lacocordde".Une ate bote vrapova ne Tirane dhe mezi e gjeta , duke e lexuar erilexuar disa here dhe duke zene vend si nje margaritar i rralle ...

Zenel Çeliku: Richard Holbrooke kthen në festë Fierin

Dje, 4 Korrik, ishte festa e Pavarësisë së SHBA-ve, gjë që shqiptarët e kujtojnë më shumë respect dhe mirënjohje për atë kontribut të çmuar që ka dhënë Amerika për Shqipërinë, Kosovën dhe për shqiptarët në tërësi.Dje, pikërisht në këtë ditë të shënuar për amerikanët, por edhe për dashamirët...

Florim Zeqa: LDK-ja, dje shtetformuese, sot uzurpuese!

Janë disa terma që i shkojnë për shtati aktualitetit në LDK-në e sotme, si bie fjala; e kapur, e zaptuar, e zënë pëng apo e uzurpuar nga grupet e interesit. Fjala "zaptues", mbase do të ishte e mirë, dhe s'do të kishte lidhmëri me "kapje" të natyrave të tjera, që i japin kësaj foljeje edhe ...

Përparim Hysi: Kur u "thërmua" shteti...

Sapo përfundova romanin e Kristaq Turtullit "Puthje e pamundur" dhe nuk mund të rri pa thënë qoftë dhe dy fjalë për të.Kristaq Turtulli nuk është i ri në fushën e letërsisë. E ka filluar debutimin qysh nga vitet '80-të dhe, prej atëhere, vazhdon të shkruajë. Si shkrimtar ...

Elvi Sidheri: Besa e blasfemuar e shqiptarit

Kur dëgjova për ndodhinë e fundit me protagonistë disa turistë të pafatë çekë në malet e veriut të Shqipërisë, si fillim pandeha (fort gabim) se bëhej fjalë për aksidentin e zakonshëm, me protagonistë turistët nga ky vend, që shpeshherë kanë mbetur viktima të majava të thepisura të alpeve tona...

Drita Lushi: Ti duhet të kesh një libër të bardhë…

Që në lindje, ti je një shëmbëlltyrë e bukur e babait tënd bija ime.….Dhe ishte mëngjes si tani…ishte  ora 9.15 minuta.Qysh atëherë,kam parë  Zotin të qeshë njerëzisht.Ti tashmë je, as e vogël, as e madhe, paçka se për mua Je  dhe do Mbetesh e Vogla Ime...

Fahri Xharra: Kampioni atdhetarisë Selman Riza!

Selman Riza  ishte thellësisht dhe patundshëm i bindur, se një komb duhet të krenohet dhe të mbrojë me dinjitet vlerat e vërteta që ka dhe jo të zbukurohet me pendë të huaja, me pikëpamje që i beson vetëm ai, po kurrkush tjetër.I mbrujtur qysh në vegjëli në konviktin...

Reshat Kripa: Hijet që lëvizin

Sot mora pjesë në një promovim librash të një autori i cili kishte kaluar 22 vjet në burgun komunist. Bëhet fjalë për një nga mandelat shqiptarë, se të tillë ka patur plot në regjimin e përmbysur, Fjala është për Bedri Çokun dhe librat e tij “Ëndërr e fundosur”  dhe “Arrestova shokun tim” që i kushtohet...

Selimi: Dr. Sabri Kiçmari promovoi librin në Vjenë

Një informim të shkurtër për autorin e librit. Ai ka doktoruar për Shkenca Politike në Universitetin e Bonit në Gjermani. Ai ishte i angazhuar politikisht në luftën për çlirimin e Kosovës, ka punuar edhe si ligjërues në ...

Agim Gashi: M'fal moj Anna e m'fal Michael

Me lotin pa ndal dhe me zemrën plot dhimbje, në emrin e bashkëmendimtarëve të mi, protestoj me vargje e me këngë vaji për vrasjen makabre të të rinjëve çek nga të mallkuarit e kombit...

Namik Selmani: Feniksi i Gostivarit

Kushtuar Dajës me origjinë nga Sërmnova e Gostivarit,që prej 50 vitesh kontribuon në Suedi për kullturën kombëtare. Kur dimrat suedeze hedhin stinëve shall dëboreBlerimi i syve të ty më sjell kudo katër pranveraQofsh dritë e re, profesor, mes dritash madhështore!Që të rizgjojmë së bashku...

Poezi nga Muharrem Kurti

Në mëngjesin e dashurisëLulet dashurojnëPremtimet e rrezeveMe fijet e dritës qepPlagët e djeshmeShtigjet e dhimbjesNë agimin e dashurisëDritarët dashurojnëSytë bojëqielliFytyrë e perrisëMe perin e dëshirave qëndis...

Arbana Xharra: Festa antiamerikane

Në mars të këtij viti, në New York, takova një gazetar, njohës i çështjeve të Ballkanit, rreth të 50-tave, i cili kishte mbuluar nga afër luftën në 1999-n, dhe për 16 vjet me radhë nuk i kishte ikur asnjë zhvillim i rëndësishëm për Kosovën. Fliste për “proamerikanizmin” e dikurshëm të kosovarëve...

Mehmetali Rexhepi: Somnambul

sytëkëta liqe të derdhurvalëzojnë të pandarëkataraktet e gjumitçeli tablonë ditamë la mes ëndrrës dhe zhgjëndrrëshapësirë pa sinordhe më zuri krahunmarrëzia e miqësisë epshorei përhumbur hyra...

Gani Mehmeti: Heroi Shefki Latifi – Monolli

Shefkiu u lind në Pollatën trime e kryengritëse me 18. XII. 1939. Pas kryerjes së shkollës së mesme, ai e nis punën në arsim, i cili me plot dashuri edukon të rinjtë aso kohe. Më vonë kalon në Referent në Sektorin për ...

Vangjush Saro: Përtej një pikniku tradicional

Në kulturën dhe traditat shqiptare, sidomos të shqiptarëve që jetojnë e punojnë në diasporë, koncepti i piknikut nuk është thjesht ai i një shëtitjeje në natyrë, ndonjë sofër e shtruar, pak muzikë, e kështu më tej. Pikniku, si koncept dhe si akt, vjen nga kohë të largëta, pse jo të vështira...

Fahri Xharra: Shqiptarët sipas turqve

Shpesh  m`është mbushur mendja që  disa nga shqiptarët që vazhdimisht na mbushin mendjen se ne jemi të vonshëm në këto toka , dhe se krenaria e jonë fillon me ardhjen e turkut ( gabimisht me 1389 ) , se ata janë të manipuluar nga një arsye apo tjetra dhe se shkrujnë sipas diktatit...

Shefik Shkodra: Shqetësimet nga Gjykata Speciale

Mundet që edhe atë pak kredibilitet që ke ta humbësh vetë. Pra, këtu është (jo)përparësia në politikë. Angazhimi në kursin e programit të partisë, ata që do të duhej t’i prinin jo veç partisë, por edhe qytetarëve nesër,  është dashur me kohë të kihet kujdes. Për ata që tashmë u është pa vlera e punës ...

Jon Leka: Agjentët dhe kazermat e Erdoganit

Janë xhamitë kosovare kazerma të Sulltan Erdoganit? Jo. Si ta besojmë? Si të sillet shoqëria dhe shteti me një kryehoxhë që falsifikon historinë në favor të politikës së një shteti tjetër. Naim Tërnava në Turqi foli në emër të myslimanëve dhe ata tash e kanë për detyrë ta shkarkojnë atë para se...

Demaku: Qyteteti i Torontos dhe rrëfimi i shkodranes

Aeroplani i linjes ajrore Varshavë-Toronto do të ateronte në aeroportin e madh në pasditen e 31 majit.Pista e aeroporiti si dhe vetë qyteti i Torontos ishin të lagur nga shiu që kishte rënë tërë atë paradite.Të afërmit tanë, tek të cilët do të qëndronim për disa ditë kishin dalur të na prisnin në ...

Demir Krasniqi: Për do burra të konakut

E kam marrë çiftelinë n’ dorë –Do t’ këndoj për do malësorë !Për do burra të konakut –Që s’ ia kthyen shpinën Gollakut ! Ma shumë hëngrën bukë me krip ,Por kënduan e folën shqip !Ma pak hëngrën bukë e djathë ,N’ vuajtje t’ rënda , zhveshë e  zbathë !...

Xhafer Leci: Shaip Ademaj - ''Kujtim i hidhur''

Libri "KUJTIM I HIDHUR", me autor Shaip Ademaj, është një vepër-investim me vlerë, sidomos, për gjeneratat  e reja të vendit tonë. Nga respekti që kam për krijuesit, sidomos këta të Mërgatës tonë, të cilët në mnyrën më orgjinale të dalë nga shpirti dhe zemra e tyre...

Hazir Mehmeti: Përfundon viti shkollor në Austri

Deri në mesin e muajit korrik mësimi përfundon në tërë Austrinë. . Sipas shënimeve janë 13.560 nxënës shqiptarë, prej të cilëve shqip mësojnë në tërë vendin vetëm 2500 nxënës në klasat e 23 mësuesve, apo diku rreth 19%  i tyre. Ata që vijuan mësimin në gjuhën shqipe e përfunduan me sukses dhe...

Bedri Tahiri: Metamorfoza

Malushi kishte ndryshuar shumë kohëve të fundit. Kështu thoshin të gjithë ata që e njihnin mirë qysh nga fëmijëria. Po, kjo qe e vërtetë dhe, atë e pranonte edhe ai vetë.“More, jeni në vete ju apo keni shkalluar? Unë, vërtet kam ndryshuar, por ...

Daja shpallet qytetar nderi i Komunës së Gostivarit

Gostivar, me 30 qershor – 2015. Me rastin e Ditës së Komunës së Gostivarit, kryetari z.Nevzat Bejta në ceremoninë solemne shpalli qytetar nderi veprimtarin dhe krijuesin Sadulla Zendeli – Daja duke i dhuruar dhuratën që simbolizon çelësin e qytetit...

Albert Vataj: Franz Kafka, ndihej si një perëndi

Fjalët e filozofit gjenial të lashtësisë, Sokratit, i shkojnë shumë për shtat në mënyrë të veçantë Kafkës: „ Nevojtar për shumë pak gjëra, ai ndihej si një perëndi “. Talenti i tij i jashtëzakonshëm e ndërgjegjësoi të zgjidhte dhe ai zgjodhi, zgjodhi kufizimin e nevojave që nuk kishin lidhje me artin...

Goxhaj & Golemi: Vendimi për Gjykatën Speciale?

Për mosmiratimin e Gjykatës Speciale kundër UÇK-së nga Kuvendi i Kosovës, në datën 26 Qershor 2015, ka një javë që zhvillohen debate “pro” dhe “kundër” në të gjitha mediat në Kosovë. I gjithë debati është përqëndruar kryesisht  në diskutimet: “Për” apo “kundër” Perëndimit...

Përparim Hysi: Duro Mustafai - ''Me sytë e një gruaje''

Nuk ka lexues të pasionuar pas letërsisë që mos ketë dëgjuar për Duro Mustafanë. Është jo vetëm gazetar veteran, por dhe shkrimtar dhe poet. Kur bisedon me të, i thjeshtë siç është, të thotë:- Unë jam gazetar! Unë që prej kohësh e njoh penën e tij, zë e polemizoj me të...

Albert Vataj: 25 vjet nga hapi i parë drejt ëndrrës

Edhe në ëndrra po të ngjizej ajo që ndodhi 25 vite më parë do të ishte një makth. Por ata guxuan dhe fituan, duke u bërë shkëndija e parë e shpresës. Ata vendosën spariherë të dëgjojnë zërin e zemrës, t'i jepen gufit të kraharorit, të shkallmojnë vargonjt e robërisë për të besuar se në qiell ...

Fahri Xharra: Pse Oliver J. Scmitti në AShAK?

“Me pranimin e O. J. Schmitt-it anëtar të jashtëm të AShAK-ut, ky insti­tucion ka dëshmuar edhe një herë se është institucion i shkencës, i dijes, i së vërtetës, i civilizimit, që shpërfill qasjet diletanteske-folklorizante, kontekstet emocionale dhe ideo­lo­gjike në interpretimin e ngjarjeve...
Kryesore