Fritz Radovani: Për ty o Profesor Arshi Pipa!

Prof. Arshi  Pipa, vjeç 27, lindur në Shkodër (nga Libohova), banues në Durrës, profesor, në gjendje ekonomike të mirë, i dënuar nga Gjykata Usht. Tiranë me dy vjet privim lirie, për vëprimtari kundër Pushtetit Popullor, u muar sot më 5 dhjetor 1947 në pyetje nga Prokurori Publik i  Prefekturës...

Frank Shkreli: Arshi Pipa - 95 vjetori i lindjes

Dua të përshëndes Vatrën për organizimin e këtij tubimi sonte për të shënuar kujtimin e Profesor Arshi Pipës me rastin e 95-vjetorit të lindjes.  Është me vend, në fakt është detyrim, që ky përvjetor të shënohet ashtuqë të mos hidhet në harresë ky burrë i madh  i Shkodrës i cili me aktivitetin ...

Kalosh Çeliku: ''Analistë'' me trutë në legen

Fatkeqësisht, moti e kam thënë, se: tek Populli shqiptar çdo gjë eshtë e politizuar deri në palcë. Përmëkeq, edhe arsimi e kultura. Themelet e një shoqërie, Shteti demokratik. Përditë hamë bukë politike, pimë ujë nga burimet e tyre politike. Ëndërrat i shohim në selitë e tyre politike...

Fahri Xharra: Shqipëri, të marroftë Zoti!

Më falë Shqipëri që të rëndova ndoshta edhe të lëndova ! Më fal ! Por  i pezmatuar nga ato që po lexoj për ne e mbi ne,  ta mbushin zemrën plot vaj. Si lejohet që çdo kush të shkordhet mbi ne,  e ne të heshtim? Si lejohet,  e gjithë ajo energji e mohuesve të shkarkohet mbi ne?...

Adil Fetahu: Libër që pushimin ua bën të këndshëm

Pushimin e sivjem në bregdetin shqiptar (në Shëngjin) ma bëri më të këndshëm leximi i disa librave, ndër të cilat edhe romani “Etja e lumit”, e piktorit, poetit, prozatorit, eseistit të njohur kosovar, Remzi Limani. Me autorin e librit jam njohur në baza kulturore, duke lexuar veprat e tij...

Xhavit Gasa: Lavdi dëshmorëve të luftës së Matit

I diplomuar për këmbsori në akademinë ushtarake në Modena te Italisë, projektues dhe organizator i luftës së 31 korrikut 1943 Ishte komandat i çetës së Rremullit,madje një natë përpara se të sulmohej garnizoni fashist u shtrua darkë në kullën e tij në Pujkë nga ku u bë nisja e çetës së Rremullit ...

Namik Selmani: Të fala që kalojnë kufinjtë

Xhavit Gasa vazhdon të kalërojë me poezinë e tij në kohë e në tejkohë. Jo me ata kuajt mbretërorë të Loondrës, po me ata kuaj të Zenishtit që i ka larë, që i ka ushqyer me dashuri dhe me të cilët ka kalëruar në Luginën e Matit, në Zenisht, në Burgajet. Ka shkuar në Burrel ...

Gëzim Hoxha: Ekselenca në arsimin e Fierit

Falemnderit që n’a keni nderuar me punën dhe me përkushtimin tuaj, falemnderit që n’a keni prezantuar denjësisht para gjithë kombit tonë, falemnderit që e keni vendosur emrin e qytetit tonë në listën e qyteteve që kanë potenciale të fuqishme humane, - kështu e filloi prezantimin...

Sali Leka: Pereskutimi mizorist i shkrimtarit Jakov Xoxa

Që nga viti 1960 deri më 1980 janë 20 vjet vite të rinisë, me punë të madhe në shtatë rrethe të vendit tonë, me 72 shokë e shoqe nga 12 krahina të Shqipërisë. Jam njohur me punëtorë, fshatarë, intelektualë, shkrimtarë, gazetarë, oficera policie e ushtrie. Disa  e kanë humbur kujtesën...

Lumturi Ymeri (Bersava): Heshtje që këlthet

Zjarre,zjarre të ndezur frikshëm ngadogrykave, kodrave, malevePyjet mbetën të shkretëpa këngë, pa frymë, pa jetë... Gjethe,krahë fluturash, pendë shpendëshfluturojnë e digjen me klithma heshtjeshE unë pres një Dikur...

Dibran Demaku: Kur të sulmon e fyen miku!

Jeta e njeriut është shumë më komplekse dhe më e ndërlikuar sesa mendojmë ne.Ajo nganjëherë di të jetë aq e padrejtë dhe e pamëshirëshme, saqë individin e shtyn t`a kujtojë atë të famshmen hamletiane:“Të rrosh apo të mos rrosh-kjo është çështja“?!...Dhe, kjo ndodhë kur të sulmon...

Bahri Myftari: Darka e Berlinit

Ishte në të djathtë të trotuarit, kur kortezhi i heshtur dhe i lodhur, po kalonte  aty pranë. Mundohej të dallonte kryeinxhinierin në të, po ai e pati vënë re më parë, iu afrua pa u ndjerë dhe lehtazi e uroi;- Hektor, të rrika shumë bukur kostumi, më bukur se atëherë ...

Tahir Bezhani: Poezi me shtrirje ideo-artistike

Krijuesin Idriz Berisha, e kam njohur si artist të artit figurativ, i kam njohur vlerat e brushës së tij brenda e jashtë vendit, edhe në arenën ndërkombëtare, kam ditur edhe për shumë mirënjohje që ka marrë kudo që ka ekspozuar pikturat e tij. Por, tani u njoha edhe me vargjet e librit të dytë ...

Murat Gecaj: Bisedë me shkrimtaren Vojsava Nelo

Në “Jetëshkrimin” tënd, mike Sava, kam lexuar, se ke nisur të shkruash që në moshë të re. Por, këtë gjë e di edhe unë nga njohjet tona shumëvjeçare. Si ka filluar dhe si erdhi libri i parë me poezi, “Kur çelin ëndrrat“? Çfarë kujtimesh ruan, nga ajo periudhë e bukur e jetës...

Përparim Hysi: Livadhet e dashurisë

Si diçka të pastër e të papërlyerJu kujtoj unë ju!Po në zemër, thellë-thellëAh, seç ndjej! Bubu! Jeta nuk është shesh me lule(Nuk e di seç mendoni ju?)Por në zemër seç m'u ngulePupu! U bubu! ...

Prelë Milani: Mirë se erdhe Mehmet Shpendi

Fatosi i bjeshkve vjen i derdhur ne bronx në qytetin e Shkodres me rastin 100 vjetorit te flijimit te tij dhe 79 martirëve dukagjinas nga forcat malazeze.Pas një rrugnaje te gjatë njëqindvjeçare patrioti Mehmet Shpendi kthehet...

Fahri Xharra: Enver Hoxha, islamist i mëshehur? (I)

Pas rënies së komunizmit, u krijua një vakuum shpirtëror në shtetet ish-komuniste e një ndër to edhe Shqipëria, të cilat reaguan menjëherë për të mbushur boshllëkun me të ashtuquajturën ëndrrën e mirëqenies perëndimore por dhe me ri-gjallërimin fetar, i cili i dha një impuls...

Leci: Institucionet heshtën vdekjen e 4 atdhetarëve

Kosova po lëngon dhe vuan shumë nga karrierizmi i tepruar politik, me moton se unë apo krahu im politik, jemi më meritorë dhe të tjerët do i lëmë jashtë përfshirjes në historinë tonë kombëtare! Kjo është një gjë e turpshme, e shëmtuar e, mbi të gjitha, përçarëse dhe antikombëtare...

Anton Marku: Letër nga diaspora

Kosovarët tashmë janë kapluar nga ‘‘ethet’’ e verës. Pas një viti edhe shumë mërgimtarë po udhëtojnë drejt vendlindjes. Ata shpresojnë që kësaj radhe të shohin më pak fytyra të zymta e të mërzitura se herën e kaluar. Së paku përgjatë atyre pak javëve që ata do të ‘‘ngarkojnë’’ ...

Gëzim Llojdia: Urat kanë lindur për ti bashkuar brigjet

Si në të gjithë botën, urat kanë  një mision të veçantë dhe kanë lindur nga nevoja për ti bashkuar brigjet. Një urë është ndërtuar  me një strukturë  të tillë për të kapërcyer vështirësitë fizike të tilla si uji, luginë, apo rrugë, për qëllimin e ofrimit mbi pengesë. Ka shumë dizajnë të ndryshme që të gjitha...

Dibran Demaku: Është koha të duhemi

Është ky një titull i një poezie të poetit të njohur në përmasa kombëtere e më gjër Ali Podrimja.Nuk dihet se në ç`gjendje shpirtërore do të ketë qenë poeti kur e ka shkruar këtë poezi, por nga vetë titulli mund të supozohet se do të ketë qenë në gjendje dëshpërimi për  shkak të ndonjë krize morale...

Viktor Mërkuri: Bashkimi Europian ashtu siç duhet parë!

Bashkimi Evropian është një eksperiment  prototip në historikun e qeverisjeve . Nuk ka asnjë shembull tjetër në kohët moderne për një përpjekjeje kaq intensive për të krijuar një komunitet të begatë dhe paqësor politikisht përtej shtetit-komb. I krijuar nga hiri i dy luftërave botërore...

Albert Zholi: A ekziston ligji i luftës me Greqinë?

-Ditët e fundit (15 korrik, 2015), në Shqipëri, bëri një vizitë zyrtare, Ministri i Jashtëm i Greqisë, z. Nikolaos Kotzias. Ndër temat që u hodhën në tryezën e bisedimeve ishte dhe ai i “Ligjit të luftës”, Greqi- Shqipëri, i shpallur nga Mbreti i (asaj kohe) Greqisë, Konstandin, i cili nxori Dekretin ...

Hazir Mehmeti: Peja e Haxhi Zekës pret mësuesit

Dhjetëvjetëshi i seminareve të mësuesve nga diaspora shënohet në qytetin piktoresk rrëzë Alpeve Shqiptare, Pejë. Aq sa historike, Peja njihet me njerëzit e saj të vyer shekujve që nga Dardania Ilire.  Nuk është e ...

Murat Gecaj: Festë e bukur në Gjimnazin e Rrëshenit

Në jetën e tij, njeriu ka mjaft ngjarje të shënuara e të paharruara. Ndër to, padyshim, është dhe përfundimi i maturës. Për një festë të tillë të gëzuar, si për maturantët e prindërit e tyre dhe për mësuesit e gjithë kolektivin...

Poezi nga Namik Selmani

Ç’janë këto përmendoreQë më verbojnë sytë e ninullen e nënë Feridesë?Thuamë, poetE mos ma hap grushtin e gjakosur!Në ÇairDo marr shpatën e Skënderbeut si në muze, në Vjenë.Te Nënë TerezaSkuqem nga mëkati i pabërë i flamurit të njollosur.Në VardarDo të ngrej një Urë për të ardhur kah teje...

Adem Zaplluzha: Kur i çelë sytë mëngjesi

Në këtë lagje të vogëlIshte dikur shtëpia e jonë e madheJetonim të lumturPa brenga si zogjtë nëpër degëJetonim po ashtu me dëshira të vogla Çatia e ultë ishte e mbuluarMe kashtë thekre që s’pikonte askurrëPër çudiAsnjëherë nuk i njohëm vdekjetNën hijen e saj nuk vdisnin njerëzit...

Florim Zeqa: Thaçi-Mustafa sulmojnë deputetët!

Përseritja e një procesi qoftë ai politik, kulturor apo sportiv mund të vije në shprehje vetëm në rast se evidentohen shkelje seriose gjatë procesit zgjedhor, lojës apo përgjedhjes së kandidatëve nga ana e ndonjë komisioni.Në Kosovën e paradokseve të shumta përgjatë këtyre viteve të pas luftës  ...

Dije Demiri-Frangu: Rezart Palluqi - ''193 Kafazet''

Romani ‘193 Kafazet’, i Rezart Palluqit, është një befasi artistike në letërsinë shqipe, para së gjithash për prozën e saj romaneske. Diktatura si subjekt, jo që trajtohet për herë të parë në letërsinë tonë, por qasja ndaj saj dhe koncepti i tij demokratik për jetën dhe shoqërinë, krahas frymëzimit...

Beqir Cikaqi: Intervistë me publicistin Florim Zeqa

Pas një rrahje brutale deri në alivanosje, forcat policore serbe më hudhin në një kanal, ku  gjindem dhe ndihmohem nga një kalimtar rasti. Pas përndjekjeve sistematike më kufizohet dukshëm aktiviteti i veprimit. Andaj, në qershor të vitit 1995...

Fahri Xharra: Kosova me lashtësinë e saj historike

Jemi një popull i përçudnuar si e thot Kadareja Më therri syrin lajmi  “sensacional” nga Kosova: “Diplomacia kosovare përdor shkatërrimin e xhamive në lobimin për UNESCO “ . Në rregull , edhe kjo kishte me qenë për mbrojtje të Unesco-s . Por , ju merr mendja se me kisha e xhamija...

Ramiz Dërmaku: Baki Ymeri - oksigjen i mërgatës

Një  fjalë e urtë e popullit thotë , Gyrbeti është një plagë e rëndë , është një  zjarrë që të djeg, është një mall, është një  breng  e cila nuk largohet dot nga mendja. Po kur kësaj jete  të    rëndë e të vështirë që zhvillohet në ...

Hazir Mehmeti: Mirënjohje për Dr. Sabri Kiqmarin

Ambasadori i Republikës së Kosovës në Austri z.Sami Ukelli në lokalet e Ambasadës organizoi takim me rastin ndarjes së mirënjohjes nga Shoqata e Shkrimtarëve dhe Krijuesve Shqiptarë  “Aleksandër Moisiu“ në Austri Dr.Sabri Kiqmarit, ambasadori i parë i Kosovës në Austri...

Sarajevo: Poruka dobrote Majke Terezije

Mirësia - Mesazhi i Nënë Terezës

Jeta Vojkollari: The Devil I Paid for Advice

Tirana in the evening. Modern cafes. Lights. Glamour. High heels and loud voices. Laughter. Girls in low-cut necklines, smooth-skinned. Young men wearing their hair short and styled with gel. Just like the cafes, the young smelled of luxury and modern times...

Agim Gashi: Këngë për Hashim Thaçin

Hashim Thaqi, o Hashim buxha,Me LDK qysh po lun guxha,E rroke shtagen si me kan´ fshisaKry as kam sdi ku i ka Isa. Guxhë-guxhë përpjetë, guxhë-guxhë teposhtë,Mas guxhas Isa smun i man pordht,Qohen ministrat me i ndihmu,..

Dibran Demaku: Krijimet dhe rrjetet sociale!

Miku im „poet“ ditë më parë kishte publikuar një krijim poetik që ai e quante „poezi“ në një nga rrjetet e shumëta sociale!Dhe meqë mjetët e sotme elektronike të komunikimit janë sofistikuar deri në atë masë, krijmi poetik i mikut tim „poet“ kishte arritur edhe në kompjuterin tim...

Kristaq Turtulli: Hidhësia e puthjes

Kërciti kanati i derës, ai u kthye, u shtang, nuk u besonte syve! Përpara tij qëndronte e mrekullueshmja May Lee! Vajza përkuli kokën me ceremoni dhe buzëqeshi lehtë. Vironi shpejtoi hapin, sa nuk fluturoi.-May Lee!- gati sa nuk klithi...

Liman Zogaj: Flutura nëpër furtuna

Monaliza,Te Lutem shumemos rri prane Orhides se bardheloti yte ,ia vret Fotosintezen e ngrireofshamjet po ia dridhin petalet.Nuk e di Pse,pse ,Njeri gershet mu duketsi Ylberi i plaguarne qiellin e Durresit ...

Cirongu: Homazhe për Dëshmorin Agron Dragoj

Aktiviteti që u zhvillua më datën 15 korrik 2015 në qytetin bregdetar të Durrësit iu kushtohej kthimit e rivarrimit të eshtrave të dëshmorit të atdheut Agron Zaim Dragoj. Ceremonia nisi në orën 10- të, te holli i Pallati të Kulturës ''A. Moisiu'' dhe aty u bënë homazhe e u vendosën kurora...
Kryesore