Andrea: Shqipëria është më e lashtë se vetë Europa

Është një letër e shkruar për gazetën franceze "La Croix"' ("Kryqi"), nga i dërguari i posaçëm i saj në Athinë jo më larg se tre ditë pas fillimit të mbledhjes së Konferencës të Ambasadorëve në Londër më 16 dhjetor 1912...

Pëllumb Gorica: Traditë që po humb

Në tendencën drejt rendjes globaliste, përpjekja për të ruajtuar elementët e traditës, për të gjithë ne është një domosdoshmëri jetike.Në krahinën e Sulovës banorët shquhen për shpirtin bujar dhe respektues të traditave. Tradita të rrënjosura në gëzimet dhe hidhërimet...

Gani Mehmeti: Bashkimi kombëtar nuk bëhet vetvetiu

Deri sa ne u copëtuam nga të huajt pse ishim të ligj, pa ushtri, pa armë, pa përgatitje për luftë kundër të gjithë tyre që na rrethojnë, vallë, si do të mund të bashkohemi pa një forcë më të madhe se që e kanë edhe sot ata që neve na rrehojnë ? Kush sa po i kontribuon kësaj dëshire të përhershme...

Murat Gecaj: Koncert në Ditën Kombëtare të Jetimëve

Mbrëmë, me rastin e 20 Majit, Ditës Kombëtare të Jetimëve, Instituti Kombëtar i Integrimit të Jetimëve Shqiptarë,  organizoi koncertin-homazh, “Një mesazh për ty”, në sallën e Teatrit Kombëtar të Operas e Baletit të kryeqytetit. Të pranishëm ishin fëmijë, edukatorë e mësues, punonjës...

Idriz Zeqiraj: Letët e hapur për Kryesinë e LDK-së

Më 17 maj 2015, Kryesia e Nëndegës të LDK-së në Bavari, e dalë nga Kuvendi i 8-të zgjedhor, mbajti mbledhjen e parë. Veç tjerash, në mbledhje u diskutua edhe mënyra e votimit në kuvendet e Nëndegëve dhe të Degëve. Mbizotëroi mendimi se votimi i fshehtë është i vetmi votim demokratik...

Ftesë për krijime kushtuar dëshmorit Sejdi Krelani

Dëshmori Sejdi Krelani dhe fjalët e tij, që i tha gazetarit të BBC-sëTë nderuar miq, poetë  e krijues të tjerë, kudo ku jeni në trojet shqipfolëse! Po ju njoftojmë se tani ky është projekti i radhës, për çlirimtarët, për ata që dhanë jetën për lirinë e Atdheut. Pra, po përgatitet Antologjia e dytë...

Florim Zeqa: Kuvendi i VIII-të, historik për LDK-në!

Tanimë kur kanë mbetur vetëm edhe pak ditë deri në përballjen finale të Kuvendit të VIII-të zgjedhor të LDK-së, përveq se i kemi të qarta vetëm disa prej kandidaturave për kreun e kësaj partie, gjitha të tjerat mbetën enigma të pazbuluara !Varësisht prej nivelit intelektual, varijojnë edhe përceptimet...

Bardhyl Mahmuti: Besnikëria ndaj Sasha Mijallkovit

Reagimet e shumta për heshtjen e dy udhëheqësve të partive politike shqiptare që kanë qenë, herë njëra e herë tjetra, në pushtetet antishqiptare të Maqedonisë  bëri që më në fund t’i drejtohen opinionit publik shqiptar lidhur me Masakra e Kumanovës...

Ramiz Lushaj: Duka i Luftës

1.Beg Rizaj i DukagjinitDuka i LuftësGjinia e Trimit. 2.Linde në trollin e barutitJetove në folenë e pushkësDjep i Paqes.Kullë e Luftës. 3.-Ku je nisë...? – po të dvetin malet.Ky Beg Rizaj kurrë nuk ndalet.Nga Dukagjini në Karadak.Tokë e qiell u ndezën flakë.Nga një luftë shko në tjetrën...

Demir Krasniqi: Babi kur po blenë një biçikletë

Ai e kishte lanë një djalë të vogël në djepDhe kishte marrë botën në sy , për në “kurbet “.Para se të nisej për në “kurbet të zi” –E puthi në të dy faqet djalin e tijDhe aty i pikën dy lot nën sy ,Mu në vatër të vetmuar pa direkun e shtëpisë .Duke shikuar me mall kah qilari i shkatërruar...

Matoshi: Gjeneral Boletini të pushojë ngat Rugovës!

Figurat e mëdha të një kombi i takojnë historisë së shtetit (pra eshtrat e tyre e kanë vendin në kryeqytetin e shtetit sovran) e nuk u përkasin mëhallëve ose katundeve të tyre, nëse për këtë nuk ekziston një testament i shkruar. Isa Boletini është bashkautor i 14 kërkesave, që më vonë do të njihen...

Xhevat Rexhaj: Intervistë me Z. Kujtim Hajdaj

Së pari ju faleminderohem për mundësinë që më ofruat që menjëhere pas zgjedhjes sime si kryetar i ri i Ldk-së, Dega për Beneluks, të zhvilloi këte intervistë me ju. Po, jeta e mërgimtarit është një jetë jo e lehtë, e padëshirueshme për asnjeri, por ja qe kur atë e diktojnë rrethanat ...

Rrustem Geci: 15 poezi nga libri "Rogana"

Mos ia jepni votën armikutas taksat qeverisë së tijmos i dorëzoni armëtas luftën tuaj me gjakjepni k r a h luftës , jepninuk kemi tokë për të falurndiqeni mësimin e lirisëshumë janë burgjet me neplot janë beteja që presin!..

Albert Zholi: “Iliria, atdheu i parë i shqiptarëve”

“Iliria, atdheu i parë i shqiptarëve”, është libri i fundit publicistik (historiko-studiues) i studiuesit tashmë të mirënjohur Harallamb Kota. Ky libër i dyti i këtij lloji i Harallambit (i treti në serinë e botimeve) që vjen fill pas botimit të suksesshëm të librit publicistiko-historik...

Vahit Nasufi: Krenaria shqiptare

Lum për ne që jemi shqiptarë,Zemër bardhë dhe bujarë!Jemi një popull autokton,N`pesë shtete - shtatë milion!... N`pesë shtete shqipja jeton -Gjuha neve na bashkon,Alfabet me tridhjetë e gjashtë germa,Gjuha shqipe me shtatë milion zemra...

Delvina Kërluku: Maqedonia në fokusin e strategjisë...

Tё drejtat e njё kombi për pavarësi dhe jetë dinjitoze kombëtare, arrihen duke luftuar pёr to. Këtu, ose s’ka përjashtim, ose ai është i papërfillshëm. Këtë e dëshmon edhe historia jonë kombëtare, duke filluar që nga luftat iliro-romake, ato me bizantin, me otomanët, por edhe me fqinjët ...

Gjon Keka: Fakte - Krimet e pushtuesit barbar osman

Fakte: Krimet e pushtuesit barbar osman ndaj popullit arbnor, ne kete gravure shihen turqit duke bere krime ne nje Kishe arbnore pas vdekjes se Gjergj Kastriotit...

Vataj: Naim Frashëri, buçima e zanit t'përmallshëm

Sot 169 vite më parë, më 25 maj 1846, lindi në Frashër të Përmetit, Naim Frashëri, poeti më i zëshëm i Rilindjes Kombëtare Shqiptare, atdhetar, mendimtar dhe veprimtar i shquar i arsimit e i kulturës shqiptare...

Kozeta Zylo: Kadare në Kongresin Amerikan

Të nderosh kulturën e popullit shqiptar në zyrat e kongresit amerikan është ogur i mirë për Kombin tonë dhe kjo në saje të penës brilante të shkrimtarit Kadare.Shkrimtari i shquar botëror, SHQIPTARI Ismail Kadare nderohet për vepren e tij në Washington DC...

Dibran Demaku: Kur të kujton miku!

Mjetët e sotme të komunikimit janë sofistikuar deri në atë masë saqë secili ka mundësi që të dëgjohet,të shkruajë e të flasë me të afërmin,mikun e shokun e vetë nga secili pol i planetit kudo ku ai ndodhet.Sot fare papritur e mora një mesazh nga miku apo shoku i studimeve...

Myzafere Mustafa: Anekdota popullore dhe konteksti

Anekdota gojore (popullore) – meselja ose rrotulla është rrëfim i  shkurtër i prozës gojore që trajton eksperiencën personale të individit në një kontekst të caktuar historiko shoqëror. Ajo eksperiencë trajtohet shkurtimisht dhe ndërtohet, zakonisht  në një episod, meqë anekdota nuk  synon rrëfimin...

Kalosh Çeliku: Mikja ''patriotëve'' ua theu kokën

Imzot, më vrisni mes dy shtambave me verëGuxim, më japin për Liri, në prehërin e Mikes Di.Gji kreshnikësh mes maleve. Fuqi për luftëPërmes Çarshisë me dy “kashikara” raki rrushiNë çantë mbi tavolinë. Përkarshi Skënderbeut.Jo, si dikur Isë Boletini në Londër me dy kobure...

Idriz Zeqiraj: Mos zgjidhni mes Aliut dhe Menduhit!

Në vitet `90-a, me nismën e pluralizmit politik në trojet shqiptare, ndër më të përvuajturat nga ideologjia sllavo-komuniste, edhe shqiptarët në trojet e tyre në Maqedoni, themeluan Partinë e Prisperitetit Demokratik (PPD). Dr. IbrahimRugova, mençurisht, organizoi Këshillin Ndërpartiak të Partive ...

Gjekë Gjonaj: Zylfije Gjoni Duraku, mjekja e parë

Kushdo që e njeh punën dhe veprimtarinë e deritashme të dr. Zylfije Gjonit - Durakut arrin në përfundimin se është femra e parë mjeke nga Ana e Malit, e cila përveç ndjenjës humane në shpirt dhe në zemër...

Faton Mehmeti: Zaev nën lekurën e gjingjit

Në shoqëritë demokratike, e Drejta paraqitet si një nga mekanizmat qëndror më të rëndësishëm që garanton pjesemarrjen e popullne qeverisje bazuar mbi standartet e demokracise., në raport me pushtetin politik i cili ushtrohet ne kuadër të së Drejtës. Kur kjo e drejte tjeteresohet ne kurriz...

Dukagjin Hata: Intervistë me kandidatin Safet Gjici

Safet Gjici, kandidati i PS për kryetar bashkie i Kamzës, pretendon të thyejë mitin e Kamzës si një bastion i së djathtës, duke dhënë modelet e një qeverisje tjetër, sa më afër qytetarit e nevojave të tij dhe sa më larg politikës dhe rreshtimeve të saj. I ardhur nga bota e biznesit dhe e përvojave...

Ireshtansi: Thonë...

Thonë që prindi digjet për fëmijën e vetPërgjithësim i pasaktë mund të jetëI thënë nga prindërit vetëQë prapsitë q'ju bëjnë fëmijve në jetëTë mbulohen me një fletë të bardhëKu është shkruar vetëm kjo fjalëE përtej s'ka .Por s'janë të gjithë prindërit...

Sami Sherifi: Nëntë legjenda lindi nëna

AtdheToka ime hyjnoreNga dje, nga sot e përjetëLavdia qoftë për dëshmorët!Mallkimi i shitoftë tradhëtarët! Ngushëllimi i qetësoftë familjarët!ShqipëriNëna ime më e dashur SotNëntë trima E nëntë shqiponja...

Lutfi Alia: Nga bankat e shkollës, në kremtimin e 50 vjetorit (1)

Nё qershor tё kёtij viti, mbushet njё gjysëm shekulli, nga dita kur përfunduam shkollën e mesme dhe morëm deftesën e maturës, qё ishte dhe liçenca pёr tё hyrё nё jetёn tonё tё pavarur.Njeri pas tjetrit, i kaluam tё katёr vitet e ...

Cikaqi: Leka dhe Zavalani vizituan Shkollën Shqipe

Mësimi shqip në Treviso dalngadal po e përfundon vitin shkollor 2014/15. Por gjatë këtijë viti e vizituan personalitete të ndryshme nga atdheu, e këtë të shtune me 23 maj 2015 e vizituan dy figura të shquara të kombit shqiptar: Nënëlokja - Vitore Stefa  Leka dhe Kozeta Zavalani...

Don Lush Gjergji: Oscar Romero - Martir i lirisë

Oscar Arnulfo Romero u lind më 15 gusht 1917 në Ciudad Barrios, vend i vogël në Salvador, afër kufirit me Hondurasin. Familja e tij ishte e varfër dhe jetonte nga puna modeste e të atit; pranë shtëpisë së tyre të vogël ...

Vjollca Tiku Pasku: Bredharaku

Ai ecte në rrugë duke mbajtur në shpirt një kupë vuajtjesh. Aromat e pranverës që kishte shpërthyer, i dukeshin si aromat e luleve që do kishte arkivoli i tij. Këngën e bilbilave e kthente në një muzikë funebër, që do ta shoqëronte deri në banesën e fundit. Në qiell ku dominonte kaltërsia...

Albert Vataj: Serafin Fanku - ikona e teatrit Migjeni

Tash 78 vite më parë, më 24 maj 1937, datëlindi në Shkodër, Serafin Fanku, aktor, regjisor, skenograf dhe kostumograf, një prej ikonave të teatrit “Migjeni”, kësaj magje ku u gatuan përvoja dhe personazhe, tipa dhe karaktere, ku erdhën në jetë kryevepra të autorëve shqiptarë dhe të huaj...

Florim Zeqa: Ja pse duhet votuar Dr. Fatmir Sejdiu

Nocioni LIDER, është konotacion pak më i gjërë dhe më kompleks seqë mendohet në opinion. Kohëve të fundit sikur jemi mësuar që për një drejtues grupi, partie politike apo udhëheqës i një koalicioni më të gjërë ta quajmë (pa)drejtësisht "lider" !...

Dibran Demaku: Dasma

Vera e vitit ‚92 në Kosovë ishte e nxehtë.Edhe më të nxehtë dhe përvëluese e bënte okupimi.Okupatori serb ishte i vendosur që të zhbënte, të nxirrte me rrënjë gjithçka shqiptare.Ai kishte vendosur që shqiptarëve në Kosovë të ua bënte jetën të pamundur.Kishte vendosur që t‚i zhbënte ata...

Bardhyl Mahmuti: Besa kanunore dhe përgjegjësia

Që nga 9 maji 2015, dita kur pushteti terrorist i Maqedonisë bëri agresionin ushtarako-policor mbi pjesën shqiptare të Kumanovës, në opinionin publik shqiptar domonin pyetjet lidhur mepërgjegjësinë e BDI-së në këtë dhunë shtetërore dhe revoltën pse nuk ...

Poezi nga Shahin Ibrahimi

Pse vallë po më mundonTë ti lexoj mendimet,Në dallgë kur turfullonKur flet me perëndimet. Më fal det më falSe shpesh të bezdis,Unë të flas me fjalëQë ti ikë mërzisë. Unë të flas me syDhe tek ti zë shkrihem,..

Zenel Çeliku: Marëdheniet Shqipëri-Serbi

Historikisht marëdhëniet Shqipëri-Serbi kanë qënë problematike, ashtu në kohën e luftës së ftohtë, kështu edhe aktualisht.Mirpo, tani bota ka ndryshuar, është larguar nga lufta dhe konfliktet, dhe në vecanti Rajoni I Ballkanit vërtetë ka ndryshuar dhe nuk shikohet më si zonë e rezikshme...

Xhevahir Cirongu: Këngëtari Demir Zyko - si lule maji

Antarë e simpatizanë të Shoqatës ‘’Tomorri’’, të cilët kishin ardhur atë ditëmbrëmje maji në pallatin e Kulturës ‘’A. Moisiu’’ të qytetit bregdetar të Durrësit, ishin të shumtë në numër. Të binin në sy,  sepse e veçanta ishte pjesmarrja e  banorëve të grupmoshave të ndryshme nga gjithë rrethet që ...

Përparim Hysi: Dhjetëshja e kuqe

Rrallë kalohet më andej.  Autostrada e ka nxjerr, pothuajëse, jashtë vëmendjes, po se po, por dhe nga sytë e njerëzve. Unë jam vendali atyre anëve dhe, si i  moshuar, kërkoj rrugë ku nuk ka rrugë, vetëm e vetëm të kujtoj jo vetëm fëmijërinë time, por dhe  ca më shumë. Nuk kam lënë asnjë ...
Kryesore