Marjan Sebaj - Sopi: Ditët e të Lumës Nënë Tereza në Kroaci

Si çdo vit tanimë tradicionalisht, poashtu edhe sivjet që nga data 13. 11. 2014., e deri më; 17. 11. 2014., u shënuan „Ditët e Nënë Tereza“ në Kroaci.Këto ditë si në kryeqytetin kroat Zagreb poashtu edhe në disa qytete tjera ...

Ahmet Selmani: E keqja për shqiptarët, e mirë për serbët

Sa herë që bie fjala për shqiptarët, duket se në mendësinë serbe aktivizohet vetvetiu një slogan i vjetër që nuk po i lë të lirohen as sot e kësaj dite. Sipas logjikës së tyre paranojake del se e keqja për shqiptarët është e mira për serbët dhe, anasjelltas, e keqja për serbët, është e mira për shqiptarët...

Ndue Lazri: Jetë e sjellë në art

Gjithnjë kam patur përshtypjen sikur Drita Lushin e kam lexuar paralelisht, edhe në poezi, edhe në prozë. Sepse nuk e dija me cilën gjini e kishte filluar më parë krijimtarinë, me poezinë apo me prozën. Kur më ranë në dorë dy librat e saj të parë, vëllimi poetik “Ëndërr” (botuar në vitin 2012) dhe ai...

Dedë Preqi: Kacafytja e minjëve

Këto raste jo të zakonshme, me seriozitetin e tyre jo të sinqertë, u afrohen vetëm atyre formave të interesave partiake dhe klanore, të cilat nuk kanë të bëjnë me interesin e popullit dhe shtetit të Kosovës. Sëcila parti  në Kosovë,  deri më tani nuk tregon arsye dhe seriozitet të mirëfilltë të besojmë në ...

Ftesë: Netët Poetike - Takime nën Rrap

Jeni i ( e ) ftuar të merrni pjesë në ManifestiminKulturor Tradicional Ndërkombëtarë:Netët poetike të Vjeshtës (XIX)(Ende nuk jemi në Dimër)T A K I M E  N Ë N  R R A PVendi: KërçovëData: 14, 15 dhe 16 dhjetor  2014Ora: l7.00, në Hotelin “KIÇEVO”, Kërçovë...

Kujtim Mateli: Ai ecte me diellin e lirisë

Kushtuar gjithë shqiptarëve që i pritën me armë e urretje pushtuesit fashistë e nazistë. Kushtuar gjithë atyre bij e bijave që me guxim e trimëri nw qytetet dhe zonat e pushtuara nga armiku, shkuan në çdo vatër dhe me fjalën e tyre e ngritën popullin për lirinë e Shqipërisë. Kushtuar gjithë ...

Rezart Palluqi: Historia shqiptare në “luftë civile”

Historia shqiptare ndodhet në lufte civile. Historianët e jugut i kanë drejtuar shkopin  e historianëve të veriut. Ose thënë më saktë: kemi të bëjmë me një duel midis Ismail Qemalit, Enver Hoxhës kundrejt Ahmet Zogut dhe Sali Berishës...

Pëllumb Gorica: I lagur jam këtë mëngjes

Pikëllohet zëri yt i bukurdhe lexohet errësira e mbrëmjes,në krisjet e pa cak kjo pasqyrë,tregoi zigzaket e dhimbjes. Ëndërra e një nate plot mall,u harrua nga sytë e përlotur,një zë i lodhur dhe i çalë...

Ksenofon Dilo: Bota ka simfonine e saj

Dukej sikur një dirigjent i padukshëm mbante lart ata shkopinjtèelegantë e sikur gjithësia priste shenjën e tij për të marrë fryme , për të vazhduar atë simfoni të ç’frenuar që e karakterizon , para së cilës është mikroskopike çdo lloj tjetër orkestre simfonike në ç’fardo theatër të botës ....

Elida Buçpapaj: Kujtesë LDK-së!

Isa Mustafa ka lajmëruar që në mëngjes në Facebook anëtarësinë dhe simpatizantët e LDK-së se sot mbahet mbledhja e Këshillit të Përgjithshëm të Lidhjes Demokratike të Kosovës rreth vendimeve që do të marrë kjo parti pas situatës të re të krijuar. Uroj që këto vendime të jenë në interes të ...

Elvi Sidheri: Në kufi!

Kur përçapet njeriu që të kalojë kufirin turko-grek nga zona e Trakisë turke, për në atë greke (se ka edhe një tjetër Traki bullgare ndërkohë), ajo që më tepër të bën përshtypje, janë doganierët e secilës palë! Ata turq, të ngeshëm, zakonisht të buzëqeshur vesh më vesh, dhe të mësuar ...

Entela Binjaku: Shumë suksese z. Iohannis!

-“Të gjithë do të çuditen,  unë do të fitoj”!, - kjo është shprehja me të cilën e ka celur fushatën e tij presidenciale z. Klaus Iohannis, presidenti i ri, i sapozgjedhur i Rumanisë.Prej datës 16 nëntor të këtij viti   z. Iohannis do të mbajë mandatin 5-vjeçar të presidencës rumune ...

Frank Shkreli: Të drejtat e njeriut dhe politika

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre perëndimorë për një kohë të gjatë e kanë konsideruar mbështetjen dhe mbrojtjen e të drejtave të njeriut dhe të demokracisë si një pjesë të pandarë të politikës së tyre të jashtme.  Sidomos, Shtetet e Bashkuara e kanë promovuar mbështetjen e tyre ndaj...

Ismail Kadare godet ashpër qarqet Islamike në Kosovë

Ismail Kadare, në librin e tij të fundit “Mëngjeset në kafe Rostand” godet ashpër disa teolog të Islamit në Kosovë të cilët i akuzon për tjetërsim të identitet shqiptar, sipas këtyre autorëve shqiptarët kanë origjinën prej një fisi arabë.Një dikush, me emrin ...

Faruk Tasholli: Kjo nuk është nata finale

Kjo nuk është nata finale e jetës sateNë duartrokitjen e rëndë të lotëve,Të gjithë do të bëhemi dhèPasi ta provojmë jetën dhe dashurinë me fund Shpirtin tënd nuk e zë varri as e mbulon dheuAi regtin lart, më lart se krahët e shqiponjaveTek ngjitet qiellit mbi Sharr mbi Korab e Tomor...

Elida Buçpapaj: Kujdes LDK!

Në këta gjashtë muaj katrahurë pas 8 qershorit, e vetmja gjë që të jepte shpresë ishte koalicioni VLAN – ku LDK-VV-AAK dhe Nisma, pavarësisht nga ofertat e majme për pushtet ofruar nga Hashim Thaçi, nuk u dorëzuan dhe qëndruan bashkë...

Kastriot Myftaraj: Beteja për çlirimin e Tiranës...

Në librin “Historia e Shqipërisë”, botim zyrtar i shtetit komunist thuhet: “Beteja e Tiranës është lufta më e madhe dhe heroike e UNÇSH (Ushtrisë Nacional-çlirimtare të Shqipërisë) kundër pushtuesve dhe tradhtarëve për çlirimin e atdheut.” (“Historia e Shqipërisë”, Akademia e Shkencave e ...

Adem Zaplluzha: Kombi shijoi aromën e fitores

Ngjan edhe kjo që në fushë të sportitTë fluturoj krenar dykrenori i jonëTë fluturoj me mallSi në kohën e KastriotitMe një krakëllimë të ëmbël qiellTa zbardhi fytyrën tonë Kur e panë flamurin disa  laraska të bardhaIu sulën shpendit ta shqyejnë me brina...

Poezi nga Përparim Hysi

Në mbetsha këndej pari ku më solli krejt, rastësia,Jo. Kurrë s'më ikën malli.  Malli i vendit: Shqipëria.Se për natë më del në ëndërr, gjumë nuk fle aspak rehatMë regëtin e shkreta zëmër dhe nga malli jam "sakat"...

Meri Lalaj: Nënat nuk mund të flenë kur fëmijët janë të uritur

Mbrëmë ndoqa programin “Fiks Fare” të Televizionit  “Top Channel”, u trondita së tepërmi dhe sonte nuk po më zë gjumi, sepse në një fshat të Shqipërisë afër Mamurrasit dy fëmijë, Evisa dhe Sokoli, bien për të fjetur me barkun bosh. Më sipër tek titulli shkrojta se nënat nuk mund të flenë...

Fahri Xharra: Margareth M. Hasluck - një skoceze më shumë se një shqiptare

Ishin burra dhe gra të botës që vinin në anët tona ,të na shohin , të na përshkruajnë , të na studjojnë . Qëllimet ishin të ndryshme. Por mjeshtria e artit të mbijetesës së shqiptarit i bënta ata që të dashurohen në vendin ,tokën, malet dhe frymën  tonë sa që ngelnin përherë tek ne...

Florim Zeqa: Fundi i mbrapsht i iluzioneve!

Përderisa  10 qershori 2014 shënon fillimin, fjalimi i ambasadorës Jacobson shkaktoj qarjen e parë, dita e djeshme shënon shkatërrimin përfundimtar të bllokut paszgjedhor. Njiherit ky bllok hyri në histori për jetëgjatësinë (më të shkurtë) dhe dëmin e madhë që i shkaktoj vendit për këta muaj...

Bekim Rexhepi: Asimetria politike

Ndofta edhe neve do të na duhet të kapërcejmë nëpër përvoja të hidhura dhe shumë tipike, si për shembull ajo e Kapusçinskit, ku midis viteve 1958 dhe 1985, në Afrikë u ndërruan me forcë gjashtëdhjetë e katër qeveri dhe dështuan një numër i madh grushtesh shteti. Mbase ne nuk jemi ne Afrikë...

Karanxha: Skënderbeu autentik dhe modeli i Romës

Një nga argumetat më të debatuara në shkencën albanollogjike ka qënë i lidhur me autenticitetin e portretit të Skënderbeut. Pranimi apo mos pranimi i vërtetësisë  qëndronte tek fakti se piknisja e inkonografisë ...

Fotaq Andrea: Zëri “Albania” në revistën franceze

Dy vjet para se të mblidhej Kongresi i Berlinit, në qershor 1878 ku, për herë të parë do shkëputeshin brutalisht nga trungu amë troje të tëra historikisht shqiptare për të kënaqur lakmitë e shteteve fqinje të Shqipërisë, revista e mirënjohur franceze Revue d’Anthropologie, e drejtuar nga shkencëtari ...

Selim Nëngurra: Takim me poetin Gjon Neçaj

Isha në pushime të verës në Vendlindje në Istog  kur nji ditë në posten time elektronike shof dhe lexojë nji letër  si njoftim  për mu nga miku im i letrave  krijuesi, poeti, publicisti dhe malsori i Tropojës z. Gjon Neçaj.Do vi në Prishtinë z. Selim Nengurra sepse atje ka nji conference ...

Ilir Muharremi: Njeriu i revoltuar si dominues!

I revoltuari na del më i mençur se i zoti, me jo-në, nuk e duron kamxhikun, por thotë edhe po-në nga impulsi i parë.  Nëse “jo” vërteton ekzistimin e një kufiri, atëherë e bënë më të mençur të revoltuarin i cili papajtueshmërinë e shpreh. E drejtë e lejueshme, por sipas Camus edhe konfuze si e drejtë...

Meri Lalaj: Mos u bëfsh për skaner!

Për shkak të disa shqetësimeve dhe me këshillën e mjekut vendosa që edhe unë të bëj një skaner tek Qendra Spitalore “Nënë Tereza”. Nuk ishte punë e lehtë, përkundrazi një mundim i pafund. Së pari, duhej bërë vizita. Kur paraqita librezën tek infermierja, e cila qëndronte përballë një kompjuteri ...

Ramiz Lushaj: Hoti e Gruda, 14 nëntor 1918

Hoti e Gruda janë dy fise të moçme të Malësisë së Madhe që i kanë dhanë lavdi kombit shqiptar, i kanë ba ndere historisë sonë kombëtare, ia kanë ngrit lart emnin vetes.Aty ku është Hoti, patjetër, gjendet edhe Gruda, si vendbanim, si ...

Gjekë Gjonaj: Duam të arsimohemi si shqiptarë

Shqiptarët në Malin e Zi   kanë organizuar  ditën e premte në Ulqin  një  protestë kundër diskriminimit në arsim me moto: “ Të protesotojmë për dinjitet, stop diskriminimit, duam të arsimohemi si shqiptarë”.Nismëtari i protesës gazetari Gëzim Ibroçi tha se  jemi tubuar këtu, ditën...

Driton Tali: Moskonstituimi i Kuvendit të Kosovës

Nuk thuhet kot se “historia e përsërit veten” dhe “dikush pothuajse në baza ditore na kujton nga pak diçka që ka ndodhur më parë”.  Andaj, duke e vrojtuar sagën e konstituimit të Kuvendit më bie ndërmen Revolucioni Francez, sidomos ajo faza e parë, kur “mbretëria më e lavdishme”...

Sejdi Peka: Marrëzia e një vizite

Në historinë e mardhënjeve ndërmjet shteteve në periudha të ndryshme, nuk ka shëmbull tjetër që të injorohet kryeministri i një vëndi që shkon për një vizitë zyrtare, si kjo e Edi Ramës në Beograd. Kanë ndodhur protesta të masës popullore, duke kundërshtuar vizita të personaliteteve...

Ilir Magjistari: Do të të pres deri vonë

At’herë...Atëherë kur s'duhejMë erdhi goja,Kur s'duhet të flisjaPor veç të dëgjoja. Tani ...Tani kur kam edhe veshëEdhe gojë,E duhet të flas,dhe të bërtaspër gjëra që duhet,Më shumë dëgjoj...

Muhaxheri: Imazhi i figures së kryeministrit Rama

Para vizitës së tij në Beograd, për mua që nuk marr vesh nga politika, Edi Rama ishte figura më e neveritshme publike e politikes shqiptare! Arroganca dhe forma e tij komunikuese, me tmerronin. Kjo ishte arsyeja që unë, jo rrallë herë, ndërroja kanalin televiziv sapo ai shfaqej...

Vjollca Pasku: Nëna

Qielli çeli mëngjesin e ftohtë. Dita gdhiu në  vranësirën  gotike të reve. Gdhiu edhe një nënë e vetmuar me flokët e bardhë shprishur nga rrotullimet e pagjumësisë. Mendimet e saj shtegtonin nëpër labirintet e pafundme  të pikëllimit.  Nga ameba kthehej në pështjellimet e vetmisë...

Kadare nderohet me çmimin “Jeronim de Rada”

Shkrimtari i madh shqiptar Ismail Kadare nderohet me çmimin special “Jeronim de Rada” në Panairin e 17-të Librit “Tirana 2014″.Çmimi special iu dorëzua nga ambasadori Italian Massimo Gaiani, përfaqësuesi i vendit i cili siç tha Kadare “ e mbajti De Radën në gjirin e tij”...

Besim Perjuci: Faik Mustafa - ”Dergja e shpresës”

Këto ditë doli nga shtypi edhe një vepër tjetër letrare që, pa dyshim, e plotëson opusin krijues të autorit tetovar Faik Mustafa, tashmë i njohur dhe i lexuar me shumë sens edhe në letrat shqipe të nënqiellit kosovar, por edhe përtej...

Berisha: Fryma e fundit e babait dhe vjeshta në Pejë

U ula mbi një shkëmb dhe pa me penguar askush, vura plugun e mendjes në atë fillimin e fillimit, kur isha dikur i vogël dhe ngadalë ngjarjet i futja si rruazat në pe.Dua t’u them se m’u kujtua në atë vjeshtën e atëhershme, ishte mëngjes...

Faton Mehmeti: Vetëvrasja, akt qyqar apo krenarie?!

Akti i vetëvrasjes ka qenë i njohur qysh herët , kanë ndryshuar vetëm mënyra e të kryerit të saj dhe me kohën edhe motivet e saj.Herë i kuptuar si akt qyqarë e herë si akt patriotik vetvrasja ka marrë shum jetë njerëzish , herë në mënyrë individuale e herë në atë grupore...

Vangjush Saro: Kodi i vjetër i patetizmit

Ndonjëherë, qasja në disa tema sociale delikate, është më shumë se e domosdoshme. Kohët e fundit, na duket se jo vetëm mendjemadhësia, kapadaillëku, gjaknxehtësia dhe provincializmi - të meta që i kemi analizuar edhe më parë - janë të vetmet dukuri e cilësi që për fat të keq i “frymëzojnë” ...
Kryesore