Drita Lushi: Luljeta - Gruaja që dashuron punën

U diplomua më 16 maj  dhe pas katër ditesh  lindi fëmijën e saj të parë.E kjo, ndodhi para më shumë se dyzet vitesh, kur ajo ishte një bukuroshe me një gërshet të gjatë…“ Fustani i nusërise e bëri si borëbardhë…” tregon Leta, vajza që e bëri në atë kohë nuse...

Tefik Selimi: Halim Orana- një figurë e madhe atdhetare

Thonë, historia, e cila është mësuesja e jetës, nuk do të duhej ti harrojë asnjëherë atdhetarët e mëdhenj të kombit tonë. Ata janë emra të shenjtë e të shtrenjtë të popullit. Pa aktivitetin e tyre madhor, historia e popullit shqiptar do të ishte e varfër. Pra, historia nuk do ...

Albert Habazaj: Homazh për Gori Baren

Gori Bare është lindur më 25 dhjetor 1937 (si urim për Krishtlindjen) në familjen e Lepa dhe Koli Bares, në Drizë të Fierit. Të premten e 27 marsit 2015 Gori mbylli sytë dhe prehet pranë nënës së tij, pranë njerëzve të tij të dashur, atdhetarë e të ditur, pranë kushëririt të tij...

Fahri Xharra: Pse Kargjorgje tani shahet nga serbët?

Ju kujtohet Jani Kondo ( Kondo Bimbashi ) i cili  bashkë me luftëtarët e tij, kryesisht çamë, hyri i pari në kalanë e Beogradit  ( !802 ) ? . Një tjetër luftëtar çam, Gjergj Olimpiasi, me 300 vullnetarë të tij shqiptarë luftoi për çlirimin e Serbisë, (Arbën Xhaferri...

Frank Shkreli: 145 vjetori i lindjes së At Gjergj Fishtës

E Diela e 23 Tetorit shënoi 145-vjetorin e lindjes së At Gjergj Fishtës.    Flamuri i kombit valvitet pranë bustit të vetmuar dhe të autorit të Lahutës së Malcisë të harruar, para shtëpisë gërmadhë ku dikur banonte poeti kombëtar, At Gjergj Fishta – dhe siç shihet...

Sergjio Mazreku: Skandal në gjykatën e Elbasanit

Para disa kohësh, në gazetën “Telegraf” botova shkrimin me titull “Vjedhje spektakolare e pasurive të Aqif Pashë Elbasanit, me dokumente të falsifikuara grabiten miliona euro prona”, ku tregoja gjithë mekanizmin e vjedhjes dhe grabitjes me manipulime e metoda ...

Shefqet Sulmina: Ndarësisë

Të jesh bashkë nuk do të thotë të mos jesh i ndarë. Në fjalët bashkë dhe ndarë ka një vijë bashkimi dhe ndarje. Është lufta e ekzistencës që nuk është luftë, por dashuria për të qenë të ndarë, dmth të lirë që të jemi domosdo bashkë. Dialekte. Dia le këtë. Në lindjen e Trojës...

Ramiz Dërmaku: Ku ishin dje ata që udhëheqin Kosovën?

Cdo popull ka historinë e vetë pra edhe populli shqiptarë ka historinë e tij. Gjatë historisë edhe tek populli shqiptarë ndodhën apo themi se u zhvilluan  gjëra, të mira.., të këqia por nuk mungoi asë lufta. Gjatë historisë populli shqipëtarë hoqi të zitë e ullirit nga armiqët e tanë...

Florim Zeqa: Arti, pasaporta më e mirë e një kombi

Takimi i së shtunës i 22 tetorit, i komunitetit shqiptar në San Vendemiano (Trevizo-Itali), organizuar nën patronatin e veprimtarit Selim Musaj, enkas për mikëpritjen e artistit të madh shqiptar, mjeshtrit të vallëzimit...

Albert Vataj: Moskuptimet e Ilir Muharremit

Njeriu si unitet dhe mendimi estetik si trysni e procesit evolutiv të gjithësisë përbërës dhe veçantisë shpjeguese të të vetvetishmes në realitet dhe në botkuptim; Zoti si shtysë shtjellash sendërgjuese të mendimit dhe kumtit; moskuptimet, si gjendje e amullt dhe gjithnjë ...

Gëzim Llojdia: E kundërta e rrugës drejt Shqipërisë

Ata erdhën  dhe ngritën kampin e tyre nën  piskamat e sirenës kanë njoftuar  mbëritjen e anijeve të emigrantëve. Giorgia Salicandro shkruan se:Në portin e Brindizit, vjet  u përkujtua eksodi i madh i  shqiptarëve , historia duket projektuar mbi një sipërfaqe reflektuese...

Skënder Kapiti: Enver Hoxhaj ka të drejtë

Nuk është normale që të kërkohet nga politika e Tiranës pajtimi shqiptaro-serb pa pyetur viktimën e genocidit të ushtruar mbi 150 vite, Kosovën . Serbia këtë kërkon, që për Kosovën të vendosë Tirana dhe Beogradi, strategji serbe kjo që synon ndarjen Kosovës mes ...

Vlash Prendi: Mes kopshtit me trëndafila të bardhë

Vite më pare,  kur isha në moshën e rinisë, lexoja pa pushim libra të llojëve dhe gjinive të ndryshme letrare, disa prej të cilëve më tërhiqnin aq shumë saqë më përndiznin përfytyrimin tim rinor dhe padyshim, linin gjurmë të pashlyera në përjetimet e mia të asaj kohe...

Nebi Dragoti: Ç'dreq poeti qënkam

Ha-ha-ha! Kurva politikëpër para është bërë kurvë,zihen, grinden pozitë-opozitë,për paranë sa s’bëjnë pushkë… Ha-ha-ha dhe hi-hi-hi,o paraja zuskë murdare,e bëka politikën lesh e li,troç, e lënke pa brekë fare…

Gani Mehmetaj: Pse i pëlqen Edi Rama komb mohuesit

A ia kanë thënë kryeministrit shqiptar se Ivo Andriçi, jeniçer serb, i lindur në Bosnjë e Hercegovinë nga nëna e babai kroat, e mohoi kombin e vet. Andriç për llogari të Serbisë bëri projektin e dëbimit të shqiptarëve nga territoret etnike (1938). Projektin ia ofroi edhe Titos ...

Frank Shkreli: Suzanna Shkreli Shkreli dy javë para zgjedhjeve

Po ngushtohet hendeku në fushatën për Kongres në lagjën elektorale numër 8 të shtetit Miçigan ku po bën garë shqiptaro-amerikania, Suzanna Shkreli.  Kështu shkruan Gazeta Detroit News shkruan e cila thekson se Kongresisti i mandatit të parë  nga zonë elektorlae ...

Murat Gecaj: Në një festë të bukur të librit

Këto ditë, përmes  celularit më erdhi ky mesazh:  “I nderuar z.Murat Gecaj! Në emër të Librarisë oniline “Bukinist.al”,por edhe me porsoi të  z.Xhevahir  Lleshi,, botues i “Eugen”, që shënon 25 vjet veprimtari, kemi kënaqësinë t’u ftojmë, ditën e shtunë, datë 22 tetor ...

Vladimir Muça: Dypersonaliteti dhe paradigmat e kundërshtisë

Romanin “Passio” Anton Gjoçaj e solli në panteonin e letrave shqipe në një kohë eminente, kur trupi njerëzor i kombit po sikteriset anë e kënd botës, kur më shumë se kurrë nevojitet ndalesa e kësaj hemoragjie shoqërore, jo vetëm tek shqiptarët e Malit të Zi...

Faton Mehmeti: Kadri Veselit spo i pritet

Aty ku ska parime por pazare asgjë nuk funksionon siç duhet, e as që pritet te këtë rezultate pozitive. Koalicioni PDK-LDK u bë pasi Hashimi nuk gjeti asnjë aleat tjetër dhe Isa për të shpetuar nga dështimi dhe përndjekja nga prokuroria....

Jusuf Zenunaj: Në ditëlindjen e Fishtës

Në një shtëpi dykateshe,qê dikur i thonin kullë,sot gërmadhë,vargje fishtjaneruan në çdo gur,Fishten e madhna çmoi bota,e mêkatet tona ndaj tijas qielli e as toka nuk i përbi.Përveç shtatores n'oborr...

Fran Gjoka: Punonjës i palodhur i arsimit shqip

Është fjala për mësuesin e njohur, figurën publike, intelektualin krijues Hazir Mehmeti. I lindur në vitin 1952 në fshatin e lindjes, por klasat e para të shkollës fillore i pati mësuar në gjuhën arabishte nga hoxha i fshatit...

Fahri Xharra: Hazreti Erdogani i Myftiut Ternava!

A janë të gatshëm vallë, të gjithë njerëzit të flijojnë? Jo, por në të vërtetë, po! Secili nga ne humbet diçka, dikush më shumë, dikush më pak, pa dëshirën tonë, pa vetëdijen tonë. Kjo ndodh po aq natyrshëm, sa ç’ndodhi me Rozafën. Por humbjet tona janë të vogla, individuale...

Afrim Caka: Politika drenicake përbuzi lashtësinë

Këta nuk duan shkronja shqipe por duan tru të derdhura.Kaq poshtë kanë rënë vlerat e tona...!!!Ҫfarë dreqin po ndodhë me shqiptarët?Ngjarjet e viteve të fundit dhe propaganda e kësaj politike për “demokratizimin” mbi rrugët dhe liberalizimit e vendit tonë ka ...

Bajrami: Çështja çame, çështje e standardeve të BE

Udhëheqësit e BE-së, si pasues të iluminizmit për të drejtat universale të njeriut, duhet ta këshillojnë mirë Greqinë për përparësitë që duhet t`i japë institucionalizimit dhe konsolidimit të proceseve dhe qëndrimeve demokratike, në mënyrë që një kuadër ...

Resmi Osmani: Udha e dhimbjes

Ata  sapo ishin ulur për të drekuar, kur hyri befas vëllami Jorgji, nga Kartereza, i tromaksur e çere prishur.Erveheja, nusja e shtëpisë, për t’i bërë nderimin mikut, u ngrit nga sofra.-U bëftë mirë!...

Qazim Shehu: Një jetë në 36 shkronja

Libri i poeteshës dhe prozatores Hatixhe Erebara “Një jetë në 36 shkronja” sjell dramën e individit në diktaturë,një dramë që,  sa ç`shënon një fat personal, aq shtjellohet edhe në shenjëzimin e saj për një pjesë të mirë të popullsisë e cila vuajti trysninë e ...

Jusuf Zenunaj: Dekorata e tituj nderi

Tek shqiptarët na u rrit tefteridekorata e tituj nderi,si n'Tiranë ashtu n' Prishtinë,as n' Tetovë mbrapa nuk rrinë,atdheut tonë faqen ia nxinë,ngrisni n'qiell njëri-tjetrinme marritë që s'ua lanë deti,në to u zhyt dhe presidenti,pa zbardhë dita e ngrys nata...

Sotir Athanasi: Kartolina

Motrën time gjithmonë e kishte ndihmuar rastësia se, që në lindje dhe vijueshmërisht, ajo do të ndodhej përherë në vëmëndjen e të tjerëve. Këtyre sikur iu diktohej me forcën e një autoriteti jashtëvullnetor të rre-thanave që, jo vetëm t'a përfillnin, por edhe ...

Milano, qëmton kumtin poezisë “Bulkthat” të Pojanakut

E renditur e treta në konkurimin kombëtar e ndërkombëtar “ Vinceremo Le Malattie Gravi”, Milano, Itali, juria i vleresoi e  komentoi  poezine “Bulkthat” të Dhimitri  Pojanakut si një thirrje për shpëtim edhe tek njeriu, si një shpresë kundër vetmise,kundër ...

Kapiti: Për politikanët e Kosovës dhe Shqipërisë

Tashmë i ka dalë boja dhe është konsumuar alternativa e politikanëve të Kosovës të cilët mendojnë se fitojnë pikë politike duke  marrë tituj e dekorata nderi nga Presidenti i Shqipërisë dhe nga Bashkitë në Shqipëri vetem per faktin e te qenurit politikan apo pushtetar...

Veselaj: Çështje të shqipes rreth vendbanimeve (VI)

Lexues i nderuar, mosndryshimi i një numri enorm të emërtimeve të vendbanimeve në trojet aktuale e historike shqiptare me prejardhje të huaj disa të mbetura që nga lashtësia (kryesisht të imponuara me intrigancë nga ...

Bashkim Saliasi: Braktisja e fshehtë e shkollës

Puna e mësuesit është që të edukojë dhe të mësojë nxënësit se si të ecin në jetë. Nxënësit mësojnë dhe sillen në mënyra të ndryshme dhe kjo është rezultat i trashëgimisë, mjedisit ku rriten, dhe jetojnë, i gjendjes psikologjike, emocionale...

Gjekë Gjonaj: Ndjenja e krenarisë për shqiptarët

E martja e dytë e muajit të ardhshëm për shtetasit amerikanë do të jetë e veçantë. Atë ditë, më 8 nëntor,   amerikanët kanë për t’ju drejtuar qendrave të votimit për të dhënë votën e tyre, për Presidentin e ardhshëm të Shteteve të Bashkuara të Amerikës...

Kalosh Çeliku: Shelgu garroq para shtëpisë

Lidhja e Shkrimtarëve Shqiptar në Maqedoni, vite me radhë reagon ashpër ndaj sakatimit dhe diskriminimit të Kulturës dhe Letësisë Shqiptare në IRJ të Maqedonisë. Edhe pse, reagimet e saj të përvjetshme, edhe sot e kësaj dite hasin në vesh të shurdhët...

Jagodini: Këngëtari i pavdekshëm Kamerr Bllaca

Këngëtari i cili armë të fuqishme e pati këngën, ishte Kamerr Kadri Abidini , i njohur këtu në Kërcovë si Kamerr Bllaca. Ështe legjenda e gjallë e kësaj ane, pasi  ndër popull  jeton edhe sotë e kësaj dite. I lindur në vitin 1866  në fshatin Jagoll, rrëzë malit Ujmir...

Nue Oroshi: E harruat Anton Çettën

Harrimi i qëllimshëm nuk ka vend për pëndim të mëvonshëm e as për gjetjen e arsyeve banale se e kemi pasur shumë vështirë në kohërat që kemi qeverisur Kosovën. Një harrim i qëllimshëm është duke iu bërë profesorit Anton Çetta. Profesorit i cili në prag te ...

Viron Kona: Tavolina e rezervuar e poetit Delo Isufi

Talenti i vërtetë krijues ngjason me një ortek që rritet pandërprerë e, teksa krijimtaria shtohet, teknika dhe mendimi poetik zënë vend, ashtu si gurët e themelit në një ngrehinë të fuqishme e të bukur që shkon drejt përsosjes. Krijimtaria poetike e Delo Isufit nuk ndalet...

Takim me shkrimtarin Fatos Kongoli

Në kuadër të nismës të Ministrisë së Kulturës"Takohemi për një Libër"Departamenti i Letërsisë në Fakultetin e Historisë dhe Filologjisëtë Universitetit të Tiranës,në bashkëpunim meKlubin e Dramës dhe Botimet Toenaorganizojnë...

Përparim Hysi: Dhia që ngordhi në Velabisht

Në fshatin tonë atë mëngjes të ftohtë dhjetori kishte ardhur, me porosi të veçantë, një ekip nga komiteti i partisë dhe,veç tij, dhe një i dërguar nga Tirana. Ky, i dërguari nga Tirana, kish sjellë dhe atë qarkoren aq të rrufeshme:"Pasqyrë sinoptike të poliagjentit Mehmet Shehu...

Mustafë Rugova: Varg po vijnë katunde e fjalë

Ortë e bardha m'kane çu fjalëpse nuk knon ti mor djalë?Qysh me knu kur za nuk kamnisja nisja e fjalë mos ban. Ojna oreve nuk jau banao sa shpejt dul edhe kangaI knova Mrizit e Qafes s'QyqesHajles së bukur e Gjeravices...
Kryesore