Elona Doda: “Më llogarit edhe mua”

Të drejtat e njeriut  janë sjellë në vëmëndje  pas luftës së dytë botërore, nisur kryesisht nga pasojat tragjike të saj për fatin e milionave njerëzve në botë. Për nga natyra e tyre ato shprehin një kategori abstrakte afirmimesh që mbrojnë “njeriun nga njerëzit’’ me fjalë të tjera, të drejtat e njeriut ...

Man Poga: Ta rinjohësh armikun edhe në sport!

Ka qënë viti 1998, ku jam njohur në bërthamë, drejtpërdrejtë, me shumë shqiptarë nga Kosova. Shumë prej tyre ishin miq në shpinë tonë, disa miq të vjeter të familjes, me lidhje gati një shekullore, disa bashkëkrahinarë, (të Hasit që mbeti përtej kufijve), disa miq të të rij, që i solli në Krumë lufta...

Bedri Tahiri: Pushkëgjati

Lirinë e duan të gjithë. Po, po, të gjithë, pa dallim fare, madje edhe gaforrja, siç thoshte poeti ynë i mjerimit, Migjeni. Por, interesant, asaj nuk i shërbejnë të gjithë njësoj. Kjo dihet dhe arsyetohet. Mirëpo, ç’tu bësh atyre që ia kanë me hile. Ata dërdëllisin e derdhin lotë krokodili për të, a në fakt...

Asllan Dibrani: Beogradi sulmon përmes islamikëve!

Rastin e  ngritjes së flamurit   etnik shqiptar mbi  Beograd  serbët    e shfrytëzojnë  si propagandë   edhe në fushën  diplomatike. Nga urrejtja dhe   primitivizmi  shekullor i tyre,   Ministria    serbe dhe organet zyrtare   deri në kryetarin e tyre Nikoliç, tha se në fluturaken (dronin) me flamur ...

Kozeta Zylo: Në përkujtim të Anita Bitrit

Ndonëse ka kaluar një dekadë që nga ikja tragjike e artistes së madhe shqiptare Anita Bitrit, përsëri Diaspora, gjithë dashamirësit e Anitës dhe artdashësit e kujtojnë me dhimbje tragjedinë që ndodhi në qytetin ku jetoi në Staten Island...

Duhanaj: Ngjarja ne Beograd, tentative konspiracioni?

Ngjarjet e rënda të cilat u zhvilluan në Beograd, nëse i analizojmë tani pas një kohe, me gjakftohtësi, lënë shumë gjera dhe pyetje të hapura, pa përgjigjeje. Nëse e analizojmë të teren kohen e përgatitjeve për ndeshjen e cila padyshim qe kishte karakter historik, atëherë lirisht mund të ...

Zejdush Kastrati: Fat i madh që u ndërpre ndeshja

Sikur ndeshja futbollistike Sërbi-Shqipëri të mos ndërpritej tre minuta para perfundimit të gjysëmlojës së parë,me siguri ,pasojat do te ishin të paparashikushme dhe shumë tragjike për palën shqiptare.Nëse i bëjmë një kronologji ngjarjeve,  deri në momentin e ndërprerjes së këtij takimi,shumë ...

Xhelal Zejneli: Nga qielli zbret flamuri

Ndeshja futbollistike ndërmjet kombëtares shqiptare dhe kombëtares së Serbisë tregoi qartë se midis dy popujve të Ballkanit – shqiptarëve dhe serbëve, mbizotëron një armiqësi historike. Kjo armiqësi është e vjetër dhe daton që nga kriza e dytë lindore e vitit 1877, kur fillon dëbimi masiv...

Sejdi Peka: Po tash Kavajë, pa m'thuej, si je?

Kam medituar shumë gjatë në këto ditë të vështira për demokracinë në Shqipëri.Si ish i përndjekur politik i diktaturës komuniste, që për fatin tim u linda njëherësh kur Atdheu im ra në diktaturën më të tmerrshme që bota ka shënuar në historinë e sajë, kam pirë deri në fund kupën me helm të ...

Alma Lama: Rama nuk e ndihmon dot Serbinë

Nëse ata nuk distancohen dot nga një grup huliganësh në një stadium, si do të distancohen nga e shkuara kriminale e shtetit të tyre? E nëse nuk distancohen dot nga e shkuara kriminale me fqinjët, si do të mund të ndërtojnë një të ardhme të paqme me ta?...

Rashit Alidema: Përkrahje kryeministrit shqiptar

Të Ju themi të drejtën, më shumë se arsye, mendojmë për Ju shpesh dhe shumë!Njëherë, për të njëjtën histori, kam ndërhyrë, kur ne disa prej Universitetit të Prishtinës ishim në specializim në Universitetin Shtetëror të Moskës me emërtim M. V. Lomonosov, te Rexhep Mejdani, në kohën kur ishte ...

Ilmi Veliu: Isë Boletini, nga Londra në Beograd

Kaluan udhë të gjatëdhe shkuan  te Vuçiqi Ismail QemaliIsa Boletini.           Arritën  dy shqiptarët          n’stadion - n’Beograd           njeri me kobure            tjetri diplomat...

Arbana Xharra: Shtet huliganësh

Nuk u mjaftuan brohoritjet e sjelljet e mbi 30 mijë tifozëve huliganë “vritni, vritni shqiptarët, derisa të zhduken të gjithë”, thirrjet fashiste dhe bashkëveprimet e tyre me kordonin policor, në mesin e të cilëve na doli të ketë pasur edhe prej atyre që flisnin shqip (serbë të Kosovës), gjithçka e ...

Gjon Keka: Stema e Gjergj Kastriotit

Nje nga stemat e  Gjergj Kastriotit dhe kurora qe tregon qarte se ai ishte mbret i Arberise europiane.Kjo stem eshte shkeputur nga libri i autorit mbi Stemat e pwrgjithshme (allgemeines Wappenbuch) botuar ne vitin 1868...

Entela Binjaku: Në qytetin e tyre...pa biletë

Të rinjtë, ata që kanë lindur në këto dy dekada e gjysmë jetojnë një mungesë të lartë aktiviteti dhe veprimi në fusha të ndryshme të jetës shoqërore në vend. Nevoja që shoqëria jonë ka për energjinë dhe potencialin e tyre është e madhe, por impakti i kësaj energjie dhe ...

Drita Lushi: Intervistë me gazetarin Ndue Lazri

Përshëndetje Ndue. Po i lë formalizmat dhe s’po të drejtohem me“zotëri” apo “i nderuar”(që mendoj se janë e njëjta gjë). Kjo, duke të konsideruar koleg, me të cilin na lidh fjala e shkruar, mik me të cilin kemi shkëmbyer librat e botuar ...

Ndue Dedaj: Beogradi ka përgjegjës Serbinë

Ndeshja e famshme mes Shqipërisë dhe Serbisë fshiu çdo iluzion se kjo e fundit është duke ecur në udhën e demokracisë. Serbët nuk ishin përgatitur për një ndeshje të tillë, ata ende nuk ishin të gatshëm për t’i pritur shqiptarët. Nuk ishin të tillë shpirtërisht, moralisht dhe psikologjikisht...

Ilir Muharremi: Surealizmi dhe qëllimi i tij

Surealizmi ishte një mosnënshtrim total, lëvizje kulturore, humor, përqeshje, lojë ekstreme ndërmjet realitetit dhe absurdit, por prapë sfidë e reales me ëndrrën. Për qëllim kishte rifillimin dhe më këtë nënkuptohej refuzimi i gjithçkaje mbi bazën e provokimit. Marrë nga fusha e ...

Saimir Lolja: Cili është faji shqiptar?

Më 14 Tetor 2014 filloi në Beograd të Serbisë ndeshja e futbollit midis skuadrave serbe dhe shqiptare, e vlefshme për hapat për të shkuar në kampionatin europian të futbollit që do të luhet në Francë pas dy vjetësh. Afër fundit të pjesës së parë ndeshja e futbollit u ndërpre përfundimisht për ...

Xhevat Rexhaj: A do të kthjellohet vllaznia në Shqipni

Pushtetet e ndryshme që kanë pushtetue shqiptarrinë në të gjitha trojet shqiptare, duketë se ende kanë lënë viruse të rrezikshme në mendjet tona. Pushtetet barbare sllave-serbe ndaj shqiptarëve të pushtuar nën Jugosllavi, pra  shqiptarët  me lak në fyt e kanë përjetue pushtetin gjenocidial, barbar,..

Baki Ymeri: Diktatura barbare dhe antikosovari

Ja tërbimet antirumune të diktatorit komunist Traian Basescu! Rumania nuk ka nevojë për kameleonë. Cila është prapavija e antikosovarit Traian Basescu? Si mund të justifikojë faktin se kishte një milionë dollarë në kohën e revolucionit antikomunst (dhjetor 1989), ish ministri i Industrisë së...

Dedë Preqi: Valëvitja e dykrenares

Në shpjegimin e përjetimit të lojës së UEFA, në mes kombëtarës shqiptare të Shqipërisë dhe asaj të Serbisë, nuk do shumë koment një ngjarje aq e turpshme, që u shkakëtua nga ana  serbe, kur vetëm se valonte flamuri shqiptarë mbi fushën e lojës, u shkakëtua një rrëmujë dhe shpërthim ...

Puntorie Ziba: Një ndeshje futbolli...

Në atë arenë ku  nuk tundej asnjë  simbol që do t’i flladiste e t’i mbushte me moral shpirtrat e djemve dhe të të gjithë atyre që hapnin sytë në ekrane televizive, nënat e bijve,  prisnin lojë e jo luftë. Kjo e rrokme e stërmadhe që nuk përngjante me një lojë të bukur futbolli, ma kujtoi komunizmin e...

Fritz Radovani: ''Shkollat shqiptare''

Në janarin e vitit 1945, shovenistët jugosllavë të drejtuem nga komunisti Tito, udhëzuen veglen e tyne tradhëtare e anadollake në krye të qeverisë shqiptare, Enver Hoxhën, me fillue me “reformen arësimore”, tue i vue kazmen shkollave shqiptare laike e fetare në qytetin e Shkodres. Shkodra e njohun ...

Gëzim Llojdia: Kosova, aty ky ka qenë gjithëkohës

Njerëzit sllavë, serbët u shfaqën në Ballkan mes shek 6 dhe të 7,(shkruan Enciclopedie on line Treccani  duke cituar kapitullin të plotë për të moslënë shteg dyshimi,)të  shtyrë dhe e dominuar nga  Avari. La,trashëgimtar dhe vazhdimi i Rascia, u shfaq në shekullin e 12, kur shteti i vogël i Stephen...

Tefik Selimi: Një vepër me imazhe të bukura poetike

Poetja nga Bujanoci, Diniela Lera – Vehbiu, është njëra ndër poetet më të reja që i shtohet artit të shkruar në Luginën e Preshevës, në Kosovë dhe Shqipëri. Diniela Lera -Vehbiu ka lindur në vitin 1985 në Tiranë. Me kohë ka përfunduar studimet e larta në Degën e Gazetarisë pranë Fakultetit...

Faton Mehmeti: A duhet të shkojë Rama në Beograd?!

…tensionet shtoheshin në një ambient ku futbollistët shqiptarë trajtoheshin  me urrejte.Afrohej minuta 43 e lojës Serbi-Shqipëri kur mbi qiellin e stadiumit të Partizanit të Serbisë u shfaq fluturakja me Flamurin Kombëtar dhe nën  me mbishkrimin AUTOKTON.Kurse në të dy anët e saj  ...

Zenel Çeliku: Kryeministri Rama, diplomat dhe trim

Eshtë  për t’u ciditur, 100 vjet pas luftës së parë botërore, kur Rajoni I Ballkanit ndodhet pa luftë e në paqe, në një kohë që Kancelarja Merkel mbledh kryeministrat e Ballkanit Perendimor, për ti kërkuar që të hapin një faqe të re mirkuptimi, komunikimi dhe bashkëpunimi, pikërisht në këtë ...

Elvi Sidheri: Autochthonous!

Kur shorti i kualifikueseve për europianin francez të vitit 2016, na vuri përballë me Serbinë, të them të drejtën, nuk e pata shumë mendjen tek kjo gjë.Jo për arsye se nuk e vlerësova apo nuk i kushtova vëmendjen e duhur këtij fakti, por për shkak se Serbia...

Drita Lushi: Ju (s)e njihni të dashurin tim

Unë e kam treguar Atë çdo herë, për ju;Kur  i kam shkruar dashurisë,kur u kam shkruar (l)ojnave(k)odeve të gëzimit dhe puthjeve s’ua kam thënë kurrë emrin e tijas ngjyrën e syveas zërin .Ndërsa veshtrimin,ua kam thënë veç këngëve… 

Artur Vrekaj: Krenari të jesh kombëtarist

Kjo natë e 14-15 Tetorit 2014, që kaluam është nata e bardhë e kombëtares, e simbolit tashmë të artë të kombit që po hapëron kudo në Trojet Shqiptare dhe në Mërgatë.Kurrë futbolli Europian nuk ka lënë pa gjumë një Ballkan të tërë! Bashkë me këtë rajon edhe ...

Peticion: Të hiqet statusi kandidat i Serbisë për në BE

Ermira Babamusta - I bëj thirrje të gjithë shqiptartët të kontaktojnë qeveritarët dhe organet e larta të komunitetit ndërkombëtar si OKB, BE, NATO, etj me këtë peticion, nënshkruar në emrin dhe adresën tuaj.ShBA-ja dhe komuniteti ndërkombëtar duhet të paraprijnë në çështjet...

Frank Shkreli: Konferencë për shqiptarët në Mal të Zi

Nga një ftesë që më dërgoi Profesori Viktor Ivezaj i Universitetit Wayne State të shtetit Miçigan në Shtetet e Bashkuara, mësova për organizimin e konferencës së dytë ndërkombëtare, kushtuar shqiptarëve në Mal të Zi.  Konferenca e parë mbi gjëndjen e shqiptarëve në shtetin malazez mbi ...

Don Lush Gjergji: Papa Pali VI

Giovanni Battista Montini u lind në Concesio (Brescia)  në vitin 1897, në një familje të mirë intelektuale katolike, besimtarë të angazhuar në veprimet baritore të Kishës. U bë meshtar në vitin 1920. Më pas vazhdon studimet dhe doktoron në filozofi, drejtësinë kishtare dhe atë civile. Pastaj ndoqi ...

Remzi Salihu: Fluturim në qiell të vrazhdë (4)

Pëllumbi nuk i kishte mbajtur tërësisht në kujtesë pasojat e ngritjes së tij të shpejtë në lartësi, ngase turbulenca e acartë kohore i përplasej pahiri në karrierë të shpejtë. Harresën e kishte vënë të rrezatohet në prehër të qiellit të nxehtë. Rrotullimin e improvizuar artistik e bënte me flatra e tij të...

Florim Zeqa: Pengje të liderëve partiak!

Në një shkrim autorial të datës 8 shtator, me titull: " A do të thyhen barrikadat me 12 shtator ?", më tepër se pyetje, shtrova një dilemë; a do të ketë zgjidhje apo përseritje të 17 korrikut !Pos përseritjes së seancës së 17 korrikut me 12 shtator nuk ndodhi gjë tjetër...

Kim Berisha: Flamuri i quajtur dëshirë!

Na ka marrë malli për dashurinë e vjetër;Për atë dashurinë që vret!Jo të marrim dashuri, por na ka marrë malli ta japim krejt dashurinë që kemi për atdhe;Dashuria jonë për Shqipërinë etnike është realitet i vetmuar dhe...

Driton Gashi: Na mungon shumë, Shaban Cakolli!

Gjithnjë me buzë në gaz, gjithmonë dashamirës, përherë me respekt të veçantë dhe me një qasje pozitive ndaj çdo njeriu. Kështu e mbajmë mend të gjithë ne artistin e fjalës së bukur shqipe, shkrimtarin dhe aktivistin e shquar në mërgim, Shaban Cakollin...

Qazim Shehu: Zëra

Në rroben e natës vijnë zërat e ditës.Pika që nuk mundën me u shuar,në shurdhërimë verbuese, ngjitëse,Çajnë tej e tej dritaret ,shkojnë tek një grua.Vijnë si një tufë me lule,harruar pa iu dhënëNga dashuri e munguar…

Vebi Klaiqi: Bashkë në amshim

Dielli me rrezet e ti të arta kishte mbështjell shpatet që shtriheshin para meje. Sipas intensitetit të tyre ishte e qartë se ishte ofruar perëndimi dhe dielli ishte në fund të rrugëtimit të tij të ditës. Errësira tani më i ishte ofruar majave të larta dhe paralajmëronte një heshtje ogurzezë. Edhe pse dita ...
Kryesore