Elvi Sidheri: Netanjahu flet pa doreza lidhur me dyfytyrësinë antihebreje të OKB-së

“E ftoj udhëheqësin palestinez të vijë të mbajë një fjalim para Knesetit (parlamenti i Izraelit) në Jeruzalem, dhe paskëtaj edhe unë do të shkoja të flisja para parlamentit palestinez në Ramalla”, do thoshte Beniamin Netanjahu para asamblesë së Kombeve të ...

Shpëtim Beqiri: Ekzistenca e Bosnjë-Hercegovinës

Shkaktar i fillimit të luftës së parë botërore ishte një serb, Gavrilo Princip i cili me datën 28 qershor 1914, bëri atentatin e famshëm ndaj trashigimtarit së Dinastisë Asburge duke përplasur në një luftë të përgjakshme superfuqitë e asaj kohe. Thuhet se Bismark ishte...

Gjon Keka: Traktati mes osmanëve dhe serbëve

Siç dihet historikisht Turqia dhe Serbia kanë qenë aleatë, të dyja kanë bashkëvepruar në koordinimi me njëra tjetrën ,p.sh. nëse serbisë i është nevojitur që të nxjerrë diçka kundër shqiptarëve dhe vendeve tjera në gadishullin ilirik ajo ka përdor Turqinë për ta ndihmuar atë ...

Gëzim Llojdia: Arkeologu austriak zbuloi Dimalin

Hapësira ilire ka pasur një shtrirje të madhe ajo ishte diellore  me flakërimën e saj  se fshinë dot , e tejmbushur me shkëlqim ëndërrimtar,erdhi dhe u rrudh nga të gjata, të rënda pushtime. Pranë vendosjes së  drejtimit té lindjes sé diellit,perëndimet e trishta ...

Mehmetali Rexhepi: Pengu

Rexhep Elmazi, Beqir Musliu, Mirko Gashi, Azem Shkreli, Teki Dervishi, Federik Reshpja, Ali Podrimja e një mori shkrimtarësh dhe unë...Mësymja: te Ngazëllimi për t`i uruar banesën e re. Shmangem nga ai grumbull pa dashjen time. Më shmangin nga anëtarët e LSH-së ...

Neki Lulaj: Në Shasin e lashtë

Tingujt e këmbanave i rrëmbejnë retë e qiellitPërplasen mbi freskat e gavruara me zërat brilantëShoh Shasin me valet e mëndafshta  të liqenitNë kishat  gavrojnë bisqet dëgjoj priftërinjtë ilirianë Kësaj bukurije mesjetare që  drita ia pat lakmiGurët e latuar i ndalin lisat dhe zogjtë në fluturim...

Afrim Caka: E mira e Dardanisë - dorëheqja

O atdheu im i shenjtë, vetëm ti me ke degjuar!Si në çdo kohë, që nga lashtësia jemi ushqyer nga heronjtë tanë. Mendoj se akoma duhet të ushqehemi nga relindasit tanë. Rrafshi i Dukagjinit është gjaku im që nuk falet....

Eshref Ymeri: Një zë intelektuali vjen nga Strasburgu

Njerëz që kanë arritur suksese në jetë, zakonisht nuk nxitojnë të flasin për sekretet e veta. Kjo për arsyen e thjeshtë se në këtë mes nuk ka kurrfarë sekretesh. Po t’i kundrojmë me kujdes njerëzit e suksesshëm, fytyrat buzagaze të të cilëve na këqyrin nga kapakët ...

Përparim Hysi: Tri analogji për zgjedhjet

Që në fillim, dua t'ju bëj të  njohur me statusin tim. Nuk jam politikan, por si qytetar kam bindjen time politike. Jam i djathtë dhe "karrriera ime si djathtist" ka shkuar deri tek kandidimi im për deputet për PD në zgjedhjet e para plurariste. Nuk fitova dhe u ...

Sotir Athanasi: Ujërat e çmendura

Laerti I befasoi studentët e tij me fotot e nxjerra nga mikroskopi.Tejet të zmadhuara si ca përbindsha, ato mikrobe, t'a shpifnin me lakminë e tyre të kthyer në babëzi për të gllabëruar gjithçka u dilte përpara, të ndjekura pas nga sinxhirin çfarosës i larvave...

Nebi Dragoti: Lirikat e Dumresë

Vjeshtë e çmendur dashurie,nuk ngopesh me gjethet e verdha;gjethet e verdha i rrufit në kulm urie,duke vallëzuar e dallgëzuar në vreshtamarrëzisht e dashuruar tretesh xhelozie,xullufe florinjta, e çmendura histerike! Vjeshtë e çmandur, diellin për flokësh e kap,e ul nëpër ara të pjekësh...

Zenel Çeliku: Një humbje dhe një fitore

Skandali me ish kryetarin e Bashkisë Dibër, politika e shoqëroi me shumë akuza, deri në ofendime banale. Ky skandal prodhoi jo vetëm zhurmë politike, por edhe zgjedhje të parakohëshme në në këtë qytet të haruar nga politika e cila e përdori Dibrën për afera electorate...

Avdi Ibrahimi: Shqipëria është Atmmëmëdheu

S’ka pse tregohesh i mençur që të konstatosh se pozita e popujve në Gadishullin Ilirik, si dhe ajo e popujve të Europës nuk mundet assesi të krahasohet as për së afërmi me pozitën e popullit shqiptar, të cilët gjysma e tryre jetojnë në atmëmëdheun e tyre në Shqipëri...

Neshat Mehmedi: Telehisja - Një traditë e lashtë

Telehisja , apo ngjyrosja e nuses, në Malsitë e Tetovës e më gjërë është një tradite e lashte shqiptare e trasheguar dhe e praktikuar me perkushtim nga grate,nënat, motrat tona deri  pas vit 90-të. Kjo praktike kulturore eshte bartur dhe mësuar brez pas brezi si ne ...

Demir Krasniqi: Mësuesi dhe atdhetari Numin Kastrati

Në luginë rrëzë atij shpati –Lindë e rritë Mumin Kastrati !Këtë bir trimi nga Hogoshti –Kurrë armiku s’ mund e mposhti ! Kur e kishim pranë Muminin –Kishim mësuesin ma të mirin ,Që digjej si flakë e qiririt ,Zoti ia dinte plagët e shpirtit ...

Gani Mehmetaj: Kisha politike e kriminelit Milosheviç

Kisha serbe në qendrën universitare të Prishtinës është veja e qyqes që do të na rri mbi kokë si bombë e kurdisur sa herë ta shoh të arsyeshme Beogradi. Do të provokojnë më këtë gjysmë rrënoje, do të kurdisin skandale, ka rrezik të montojnë bomba për ta rrënuar...

Çeliku: Pushoni më të merreni me luftën për pushtet

Amani, pushoni më të merreni me luftën për pushtet, kur gjithë jetën deri në vdekje, mbetët argatë të “vëllezërve”! Vite me radhë, pollët aq shumë kurva politike, sa që frikë kemi të dalim edhe në rrugë. Ndonjëra, mos na dhunojë në ndonjë qorrsokak. Përmbrapa, me ...

Frank Shkreli: Fjala me rastin e dekorimit

I nderuar President Nishani, qëndroj para Jush me përvujtërinë më të thellë për nderin që më keni bërë, duke Ju falenderuar nga zemëra për këtë dekoratë, të cilën sinqerisht nuk e prisja për arsyen se nuk e konsideroj veten të merituar për një nderim të tillë të lartë...

Fritz Radovani: Nacional - Çlirimtarët e Dushan Mugoshës

1946 – KORRIK – 70 VJETORI I DEKORIMIT NGA TITO...KUR DO TË HAPET DOSJA E TRADHËTARIT TIRAN ENVER HOXHA ?!..JANAR 1945 Enveri i jep urdhën me shkrim trupave që ndodheshin në Veri:--“Të asgjësohen pa mëshirë nacionalistët dhe reaksionarët shqiptarë ...

Idriz Zeqiraj: Zogu themelues i shtetit shqiptar

Ndoca injorantë, profanë mjeranë, mosnjohës të historisë kombëtare, të infektuar nga ideoologjia e mykur sllaviste e Hoxhës të Tiranës, bëjnë një krahasim idiotesk të Mbretit të Shqiptarëve, Zogu i Parë, me këlyshët e UDB-së jugosllave, dorëlirë në faljen e tokave ...

Entela Binjaku: Një tjetër tablo e gruas shqiptare

Ajo është 35 vjec dhe nënë e dy fëmijëve. Një djalë 13 vjec dhe një vajzë 9 vjec. Prej katër vitesh ka humbur bashkëshortin ajo ditë ajo i rrit e vetme dy të miturit. E. K.  është një nga gratë shqiptare që jetojnë pa ...

Gani Mehmetaj: Fyerja ndaj personaliteteve tona

Është shpeshtuar fyerja ndaj personaliteteve tona historike e denigrimi i historisë kombëtare nga një lukuni jeniçerësh të njëjtë. Në shoqëritë e organizuara perëndimore sharësit e tillë i turpërojnë para se t’i izolojnë, ashtu sikurse i izolonin të gërbulurit a të ...

Ndue Ukaj: Nuk janë fajtorë gjithmonë ata

Kjo "dashni" që kemi dëfteu tani e sa kohë për vendin tonë, kulturën dhe gjuhën tonë, s' ka mjaftua aspak që t' i shërojmë plagët e së kaluarës; s' ka mjaftua të ndërtojmë të tashme, e as të projektojmë të ardhme. Për pasojë, çdo ditë e ma shumë, njerëz të këtij vendi...

Vangjush Saro: Shqipëria, jetë e mot slogane

Më ka tërhequr vëmendjen këto ditë një informacion në lidhje me përdorimin e filmit “Parrullat” për të hedhur dritë mbi të shkuarën, në një takim me nxënës. Nuk ka asgjë të keqe, është një mënyrë për të sjellë pamje pak a shumë realiste nga një rend tjetër, kohë tjetër...

Faton Mehmeti: Juda është mes nesh

Një nga 12 apostujt e Jezusit, Juda, e tradhtoi atë pas Darkës së Fundit, në kopshtin e Gjetsemanit, duke e dorëzuar te ushtarët romakë për 30 sikla argjendi. “Do të arrestoni atë që do të puth”, iu tha. Shpejt mori ndëshkimin për fajet e tij. Pas kryqëzimit i flaku...

Reshat Kripa: Medet, s’ke një shtatore!

Sot u zhvillua përurimi i Institutit të Studimeve Historike “Lumo Skëndo” Duke qenë i pranishëm në këtë ceremoni, para syve më dilnin vargjet e mrekullueshme të sonetit të shkruar nga miku im, Uran Kostreci, kushtuar figurës së paharruar të “Apostullit të Sqiptarizmës”, Mithat Bej Frashërit...

Hysi: Duke u përciellë me një njeri të mirë

Po kush është Gëzim Libohova? Mbiemri është "tapia" që tregon origjinën e familjes. Por, sado libohovit, qenë shpërngulur që në vitet e paspavarësisë në Lushnje dhe qe lindur e rritur në një famije goxha të madhe: prej tetë fëmijësh. Të gjithë si familje kanë qenë me gjak ...

Bedri Tahiri: Sy më sy me vdekjen

Lufta!Ah, luftë, o luftë!Për ty, më mirë se sa librat, na kishin rrëfyer pleqtë përvojëhidhur. Por, kot: I paprovuari, i pamësuari!  Dhe, së fundi e përjetuam vetë.  Po, po, bile një syrësh, që as mësuesja e jetës nuk do ta këtë provuar ndonjëherë. Ato ditë të zeza...

Poezi rumune nga Menut Maximinian

Menuţ Maximinian. Poet, prozator, eseist. U lind në Timishoara më 10/7/1979. Drejtor i të përditshmes Răsunetul (Tringëllima) në Bistrica-Nësëud. Absolvent i Kolegjit Nacional “Liviu Rebreanu” në Bistricë, profili matematika-fizika (1998), i Shkkollës Postliceale ...

Entela Binjaku: Të kërcesh mes yjeve

Ajo është vlerësuar me vendin e parë në disa konkurse dhe aktualisht është fituesja e madhe e “ALL STARS 2016” (GRAND PRIZE WINNER). Mireisi Akuino (Mireicy Aquino) ka filluar të kërcejë në skenë kur sapo kishte mbushur 2 vjec. Deputimi i saj i pare ka qene...

Vjollca Pasku: Unë dhe qielli

Ti je për mua ajri i kaltër që më pushton, më tërheq drejtë vetes. Shpesh mbështillesh me një vel misterioz, ku unë nuk të lexoj dot. Qaj, sepse më dukesh një i dashur enigmatik, që më mbyll ëndrrat. Ti merr lotët e mi, e më formon një engjëll. Më zgjat krahët, më ...

Adil Fetahu: Ata kurrë mos u harrofshin!

Gjatë pushimit të sivjem në Shëngjin, u takuam  në terracën e Hotelit “Fredi” me publicistin, poetin e shkrimtarin Zeqir Lushaj, me të cilin jemi njohur e bërë miq në baza kulturore – në bazë të leximit të shkrimeve e librave të tij të mëparshme. Në atë takim...

Ilir Çumani: Faleminderit Al-Bano Carrisi!

Këto ditë, si shumë prej bashkëqytetarët e mi, më qëlloi rasti dhe u takova me një nga zërat e bukur dhe më të spikatur të muzikës së lehtë italiane të viteve '60 - '70, me të madhin Al-Bano Carrisi. Në fakt, ai është një nga këngëtarët më të dashur dhe më të vlerësuar jo ...

Hazir Mehmeti: Histori krijimtarie me vlera në Austri

Lidhja e Shkrimtarëve dhe Krijuesve Shqiptarë “Aleksandër Moisiu” përgatit antologjinë e dytë “Iliricum 2” në shqip e gjermanisht.Studentet shqiptarë të fillimshekullit të 20-të në Austri me veprimtarinë e tyre shkencore, letrare, artistike e mbi të gjitha...

Reshat Kripa: Çfarë duhet të ndryshojë PD?

Kjo është një pyetje që kërkon përgjigje dhe pikërisht këtë dua të shtjelloj unë në këtë shkrim. Jam i mendimit se Partia Demokratike duhet të shkëputet nga mentaliteti komunist që shfaqet herë pas here në veprimtarinë e saj. Ajo, detyrimisht, duhet të kalojë më djathtas ...

Idriz Zeqiraj: Mashtrimi zyrtar

Gënjeshtra e mashtrimi personal e privat në vendet me edukatë e kulturë modeste, të mangët, të vonuara në zhvillim e shkollim, janë, pothuajse, normale, pjesë e jetës. Për të mbijetuar në pushtet, nuk zgjedhin mjete e metoda, përfshi këtu edhe gënjeshtrën e ...

Fritz Radovani: Çka shkruhet me gjak atdhetarësh

Shqiptarët e këtyne Alpeve pa përjashtim duhet të dijnë thanjen e Atdhetarit  PREK CALI: “S’ka shka më duhet jeta nën hijen e trobojnicës (flamurit malazez), ma mirë me u kalbë në dhe, zotni, faji bjen mbi ju, se ju u batë aleatë me anmikun tonë shekullor...

Frank Shkreli: Shembuj të qytetarit global

Të martën, më 20-shtator, Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Ban Ki Moon hapi debatin vjetor të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-ës duke u bërë thirrje udhëheqsve botërorë të mbledhur në New York që...

Nexhmije Mehmetaj: Shën Tereza, shëmbëlltyrë e humanizmit

“Të jemi shpirtmirë, ta duam njëri-tjetrin, ta ndihmojmë njeriun që kemi pranë “ porosia e Nënë Terezës.Shqiptarja, Gonxhe Bojaxhiu, ose Nëna Tereza ( 1910-1997), si dhe e thërret bota mbarë, ka marrë pothuajse të gjitha mirënjohjet më të...

Gjergj Kastrioti: Emri im nuk është Skënderbeu

Emri im nuk është Skënderbeu.Unë jam Gjergj Kastrioti, biri i Kastriotit i cili ishte udhëheqës i Shqipërisë, mbretërinë e të cilit ju e morët, të cilit katër bijtë ia skllavëruat.Tre i keni zhdukur pa fat; Unë jam i katërti, i cili do t'ua marrë hakun dhe do të rimkëmb mbretërinë time...
Kryesore