Nëngurra: Çaste te bukura me zv/ministrin Zef Çuni

Pasi botova nji shkrim apel per ndertimin e shtëpisë së At Gjergj Fishtës dhe pasi pash se iniciativës time ju bashkangjiten shumë shqiptarë , kryesishtë mergimtar vendosa të shkoj në Tiranë me takue zavendsministrin e kulturës z. Zef Çuni me të cilin paraprakisht vuna ...

Selmani: Karremi i serbëve në gojën e shqiptarëve

Loja e futbollit që ishte paraparë të zhvillohej në Beograd ndërmjet Serbisë dhe Shqipërisë, por që shpejt degjeneroi në një dhunë tepër barbare, nxori në shesh disa gjëra të vjetra dhe të reja njëkohësisht, mbi të gjitha, djallëzinë serbe dhe naivitetin shqiptar. S’do mend, e gjithë kjo...

Pëllumb Gorica: Vlera që pasqyrojnë shpirtin e kombit

Shënime rreth botimeve “Aforizma nga autorë shqiptare” të Ali R. Berisha dhe Luz Pernokaj - Çdokush që merr në duar një libër me vlerë, me të vërtetë ka marrë një thesar. Ndaj, gjithsecili prej nesh duhet të shprehet me fjalë shpirti për atë, ç’ka autorët u servirin lexuesve...

Radovani: ''Jup Kastrati ky bir (K...) i madh i Shkodrës

Nga ky dokument i botuem nga anadollaku “ dr. prof.” Jup Kastrati “Parathanje” e librit të Rakip Beqaj: “Veprimtaria Antikombëtare e Klerit Katolik Shqiptar”, kam besimin se, do të bindeni sesi merreshin tituj e grada shkencore në institucionet përkatëse të Shqipnisë. Titulli i këtij ...

Florim Zeqa: Vazhdon bashkëpunimi...

Bashkëpunimi mes komunes së Mitrovices (Kosovë) dhe asaj të Bassano del Grappa (Itali) filloj në pranverën  e këtij  viti, me vizitën e delegacionit të komunës së Bassanos në Mitrovicë, i udhëhequr nga drojtoresha për arsim dhe kryetare e komitetit për binjakëzim zonja Analisa Toniolo dhe z. Avdi ...

Dibrani: Ribashkimi i shqiptarëve i domosdorshëm

Raportet politike  gjithmonë kanë qenë   të ngrira me Serbinë dhe me  popujt  grabitqar  fqinje që as edhe një shtet  fqinjë nuk  është formuar  pa gllabëruar tokat shqiptare. Kjo ndodhi me padrejtësitë  qe ju servuan shqiptarëve në formimin e shteteve për rreth  në dëmin e shqiptareve...

Latifi: Strategët e Beogradit dhe snobët e Tiranës

Politika udhëhiqet nga interesat e të sotmes dhe ato të së ardhmes. Interes i të sotmes është fuqizimi ekonomik dhe demokratik i Kosovës dhe Shqipërisë, në mënyrë që nesër të realizojmë qëllimin e hyrjes në civilizimin perëndimor. Një gjë është e sigurt: ksenocentrizmi, vetëpërbuzja nuk e ...

Fatmir Lamaj: Çmënduri e përkëdhelur

Ajo që ndodhi në një ndeshje futbolli nuk ishte e papritur për cdo shqipëtar që akoma nuk është indoktrinuar nga idealet “ europianiste ” që në tregun e politikës shqipëtare po bëhen mallra çdo ditë e më të skadueshme. Duke pasur parasysh reklamuesit servil e interesaxhinj të OJQ-ve që si kulpra ...

Rrustem Geci: Kripa në udhët e tokës

Gjoksmadhja jonë koha, asnjëherë s´më ka lënë të bredhi jashtë saj. Në kohë kam gjetur prindërit e jetës; diellin, tokën dhe ajrin, shprehet shkrimtari me mbiemrin kombëtar, Shefik Shkodra. Gjyshërit tanë kanë shkyer thesin e miellit, për t´ia qepur rrobat njëri- tjetrit. Gjuha është grua...

Baki Ymeri: Poezi nga Renate Müller

ku lindin ëndrratnga po vijnëtë mbështesin mes neshqëndisjet e tyre fine fije të thurrura nga hënanga dritat, ngjyradhimbje dhe përmallim…

Frank Shkreli: Papa Pali VI për shqiptarët

Të djelën, në mbyllje të Sinodit të Jashtzakonshëm mbi Familjen që u mbajtë  në Vatikan, Papa Françesku celebroi meshën me këtë rast në Sheshin e Shën Pjetrit.  Gjatë meshës, Papa Françesku beatifikoi paraardhësin e tij Papa Palin e VI,  duke e shpallur atë  të lumtur...

Blerim Rrecaj: Kuqezinjtë mundin faqezinjtë

Paraqitja dinjitoze në kryeqytetin e turpit në Beograd të Serbisë raciste e kriminale e Shqiponjave Kuqezi vazhdon të ketë jehonën e saj çdoku nëpër shqiptari e edhe nëpër botë. Kanë kaluar disa ditë e po kalon edhe java  dhe fitorja e Kuqezinjëve-Autochtonous na vetëdijësoj se ka ardhur koha kur ne...

Kadare: Europa “morale”, serbët dhe kombi shqiptar

Në një moment të caktuar pas zhurmës mediatike të ngjarjes së Beogradit, e gjeta veten të hutuar dhe me një shije të përzier qëndrimesh. Disa miq po më akuzonin si nacionaliste dhe kur u bëra gati të kërkoja “falje”, mendja më shkoi tek një njeri i vetëm, i cili për mua si gazetare, por më së shumti si ...

Kalosh Çeliku: Zgjohu shpirt dhe ndize zjarrin

Imzot, më vrisni mes dy shtambave me verëGuxim, më japin për Liri, në prehërin e Mikes.Gji kreshnikësh mes maleve. Fuqi për luftëPërmes Bit-Pazarit në brez me poezi erotike.Jo, si dikur Isë Boletini në Londër me dy koburePlumbat, e të cilit ishin  dum- dum. Patriotik...

Tefik Selimi: Lufta dhe liria në veprën e Jusuf Bislimit

Poetët janë frymorë të çuditshme në jetë. Ata janë thërmi e kësaj bote, por me sytë e tyre të “mëdhenj”, shohin çdo gjë. Lapsi i tyre është paqë, liri, atdhe, gëzim, hidhërim, por është edhe dashuri, urrejtje, përjetësi, lumturi, por edhe armë për armikun... S’ka gjë më të bukur se lapsi! Kësaj here është ...

Kristaq Turtulli: Ju lutem, blini bajame me kripë

Dalja ime në lokalet e baret e qytetit, në shitje të bajameve me kripë, u bë fare thjesht, pa asnjë ceremoni edhe pse isha në moshë fare të njomë. Nëpër rrugë ndjehej trokthi i nxituar i vjeshtës së vonë dhe thëllim i hidhët. Ndoshta do ta vështroja përmes dritares, pranë zjarrit, si gjithë fëmijët e ...

Albert Shabanaj: Demokracia e regjimi në Kosovë

Tashme dihet se populli ne Kosove nga pas lufta e përfundimisht nga zgjedhjet e fundit është tej mase i zhgënjyer me politikat dhe institucionet regresive,te cilat duke qen te kapura nga regjimi nuk arritën te prodhojnë pavarësi vite te tera për t'u krijuar rend parlamentar dhe institucione ...

Viktor Mërkuri: Nafta dhe Gjeopolitika

Është një fakt i trishtushëm  që shumë prej vendeve kryesorë naftëprodhuese të botës janë politikisht të paqëndrueshme dhe / ose në përplasje serioze me amerikan. Shumica e këtyre vendeve janë anëtare të Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC). Ndërkohë që vendet ...

Dedë Preqi: Promovim libri nga diaspora

Njeriu i cili bëhët i vetëdijshëm për përgjegjësinë kombëtare, ai shfaqët kudo në madhështinë e kombit të vet, pse jo edhe në mërgatë, atje largë, ku e kanë shtyer valët e jetës. Thuhet se, njeriu me vuajtjet e veta i afron tjetrit të krijojë diçka më të mirë në të ardhmën e tij, sepse duhet të mësojmë se...

Bekim Rexhepi: Bushtra e Bushatit

Nuk arrij të kuptoi se çfarë i hynë në arkiven mentale, të jesh i distancuar i kombit tënd, për ti ngjarë dikujt që në rastin tonë nuk përfaqëson hiq interes. Ndeshja në mes të Serbisë dhe Shqipërisë u ndërpre për shkaqe të vulgaritetit serb që nga fillimi i ndeshjes. Nuk u respektua himni i rivalit ...

Adil Fetahu: Libër për gjenocidin mbi shqiptarët

Nuk ka komb në Evropë apo në botë që të ketë vuajtur kaq shumë nga fqinjët e tij sa shqiptarët, thotë autorja në hyrjen e librit. Ajo thotë se ky studim ka për qëllim të tregojë planet, format dhe mënyrat se si u zhdukën shqiptarët nga pjesa më e madhe e trojeve të tyre në Ballkan gjatë shekujve ...

Tarelli: Intervistë me akademikun Gjovalin Shkurtaj

I nderuar profesor! Kam vënë re se, herë pas here, në shtyp dhe media diskutohet problemi i dialekteve. Ju prej disa dhjetëvjeçarësh jeni marrë me studimin e tyre; jeni bashkautor në veprën “Atlasi dialektologjik i gjuhës shqipe” dhe i shumë librave e studimeve për marrëdhëniet e dialekteve...

Tahir Bezhani: Trokitje në dritare

Mbrëmë ndëgjovaTrokitje në dritarën e dhomësPava një fytyrëHije e zbehurNë pikturë të Pikasos ngjanteMelankoli therëseZverdhur rrugëtimeve të lodhëshmeNë dritën e hënës lotonteNatën vonë  qielli i mbuluar me gaca...

Përparim Hysi: Sa bukur është kur ke të dashur!

E di  që qysh në titull do filloni dhe do më  paragjykoni. Po unë e kam hedhur kryqin mbi shpinë. Pra, nuk tutem nga paragjykimet. Dhe para se sa ta mbroj veten nga këto paragjykime, shtroj pyetjen fare të thjeshtë: cilit apo cilës prej jush nuk i  hahen "hudhrat"? Po. E them me gojën plot...

Elona Doda: “Më llogarit edhe mua”

Të drejtat e njeriut  janë sjellë në vëmëndje  pas luftës së dytë botërore, nisur kryesisht nga pasojat tragjike të saj për fatin e milionave njerëzve në botë. Për nga natyra e tyre ato shprehin një kategori abstrakte afirmimesh që mbrojnë “njeriun nga njerëzit’’ me fjalë të tjera, të drejtat e njeriut ...

Man Poga: Ta rinjohësh armikun edhe në sport!

Ka qënë viti 1998, ku jam njohur në bërthamë, drejtpërdrejtë, me shumë shqiptarë nga Kosova. Shumë prej tyre ishin miq në shpinë tonë, disa miq të vjeter të familjes, me lidhje gati një shekullore, disa bashkëkrahinarë, (të Hasit që mbeti përtej kufijve), disa miq të të rij, që i solli në Krumë lufta...

Bedri Tahiri: Pushkëgjati

Lirinë e duan të gjithë. Po, po, të gjithë, pa dallim fare, madje edhe gaforrja, siç thoshte poeti ynë i mjerimit, Migjeni. Por, interesant, asaj nuk i shërbejnë të gjithë njësoj. Kjo dihet dhe arsyetohet. Mirëpo, ç’tu bësh atyre që ia kanë me hile. Ata dërdëllisin e derdhin lotë krokodili për të, a në fakt...

Asllan Dibrani: Beogradi sulmon përmes islamikëve!

Rastin e  ngritjes së flamurit   etnik shqiptar mbi  Beograd  serbët    e shfrytëzojnë  si propagandë   edhe në fushën  diplomatike. Nga urrejtja dhe   primitivizmi  shekullor i tyre,   Ministria    serbe dhe organet zyrtare   deri në kryetarin e tyre Nikoliç, tha se në fluturaken (dronin) me flamur ...

Kozeta Zylo: Në përkujtim të Anita Bitrit

Ndonëse ka kaluar një dekadë që nga ikja tragjike e artistes së madhe shqiptare Anita Bitrit, përsëri Diaspora, gjithë dashamirësit e Anitës dhe artdashësit e kujtojnë me dhimbje tragjedinë që ndodhi në qytetin ku jetoi në Staten Island...

Duhanaj: Ngjarja ne Beograd, tentative konspiracioni?

Ngjarjet e rënda të cilat u zhvilluan në Beograd, nëse i analizojmë tani pas një kohe, me gjakftohtësi, lënë shumë gjera dhe pyetje të hapura, pa përgjigjeje. Nëse e analizojmë të teren kohen e përgatitjeve për ndeshjen e cila padyshim qe kishte karakter historik, atëherë lirisht mund të ...

Zejdush Kastrati: Fat i madh që u ndërpre ndeshja

Sikur ndeshja futbollistike Sërbi-Shqipëri të mos ndërpritej tre minuta para perfundimit të gjysëmlojës së parë,me siguri ,pasojat do te ishin të paparashikushme dhe shumë tragjike për palën shqiptare.Nëse i bëjmë një kronologji ngjarjeve,  deri në momentin e ndërprerjes së këtij takimi,shumë ...

Xhelal Zejneli: Nga qielli zbret flamuri

Ndeshja futbollistike ndërmjet kombëtares shqiptare dhe kombëtares së Serbisë tregoi qartë se midis dy popujve të Ballkanit – shqiptarëve dhe serbëve, mbizotëron një armiqësi historike. Kjo armiqësi është e vjetër dhe daton që nga kriza e dytë lindore e vitit 1877, kur fillon dëbimi masiv...

Sejdi Peka: Po tash Kavajë, pa m'thuej, si je?

Kam medituar shumë gjatë në këto ditë të vështira për demokracinë në Shqipëri.Si ish i përndjekur politik i diktaturës komuniste, që për fatin tim u linda njëherësh kur Atdheu im ra në diktaturën më të tmerrshme që bota ka shënuar në historinë e sajë, kam pirë deri në fund kupën me helm të ...

Alma Lama: Rama nuk e ndihmon dot Serbinë

Nëse ata nuk distancohen dot nga një grup huliganësh në një stadium, si do të distancohen nga e shkuara kriminale e shtetit të tyre? E nëse nuk distancohen dot nga e shkuara kriminale me fqinjët, si do të mund të ndërtojnë një të ardhme të paqme me ta?...

Rashit Alidema: Përkrahje kryeministrit shqiptar

Të Ju themi të drejtën, më shumë se arsye, mendojmë për Ju shpesh dhe shumë!Njëherë, për të njëjtën histori, kam ndërhyrë, kur ne disa prej Universitetit të Prishtinës ishim në specializim në Universitetin Shtetëror të Moskës me emërtim M. V. Lomonosov, te Rexhep Mejdani, në kohën kur ishte ...

Ilmi Veliu: Isë Boletini, nga Londra në Beograd

Kaluan udhë të gjatëdhe shkuan  te Vuçiqi Ismail QemaliIsa Boletini.           Arritën  dy shqiptarët          n’stadion - n’Beograd           njeri me kobure            tjetri diplomat...

Arbana Xharra: Shtet huliganësh

Nuk u mjaftuan brohoritjet e sjelljet e mbi 30 mijë tifozëve huliganë “vritni, vritni shqiptarët, derisa të zhduken të gjithë”, thirrjet fashiste dhe bashkëveprimet e tyre me kordonin policor, në mesin e të cilëve na doli të ketë pasur edhe prej atyre që flisnin shqip (serbë të Kosovës), gjithçka e ...

Gjon Keka: Stema e Gjergj Kastriotit

Nje nga stemat e  Gjergj Kastriotit dhe kurora qe tregon qarte se ai ishte mbret i Arberise europiane.Kjo stem eshte shkeputur nga libri i autorit mbi Stemat e pwrgjithshme (allgemeines Wappenbuch) botuar ne vitin 1868...

Entela Binjaku: Në qytetin e tyre...pa biletë

Të rinjtë, ata që kanë lindur në këto dy dekada e gjysmë jetojnë një mungesë të lartë aktiviteti dhe veprimi në fusha të ndryshme të jetës shoqërore në vend. Nevoja që shoqëria jonë ka për energjinë dhe potencialin e tyre është e madhe, por impakti i kësaj energjie dhe ...

Drita Lushi: Intervistë me gazetarin Ndue Lazri

Përshëndetje Ndue. Po i lë formalizmat dhe s’po të drejtohem me“zotëri” apo “i nderuar”(që mendoj se janë e njëjta gjë). Kjo, duke të konsideruar koleg, me të cilin na lidh fjala e shkruar, mik me të cilin kemi shkëmbyer librat e botuar ...
Kryesore