Ilmi Veliu: Ndërroi jetë Fatmira Çeliku

Në moshën 56 vjeçare ka ndërruar jetë gjuhëtarja dhe gazetarja e njohur shqiptare, Fatmira Ramadani-Çeliku, e bija e piktorit  e veteranit të arsimit shqip në Kërçovë - mësues Danit dhe bashkëshorte e poetit të famshëm kërçovarë - Kalosh Çeliku. Fatmira Çeliku, për shumë vite ishte redaktore...

Meri Lalaj: Bukuria e femrave njësh me natyrën

Para nja dhjetë vitesh, poeti Pano Taçi, më tregoi se kishte qenë në Ulqin dhe se kishte parë nga larg në plazh femrat duke u larë lakuriq. (Nuk më pëlqejnë fjalët nudo, topless e të tjera, që i përdorin gazetarët me vend e pa vend, derisa kemi në shqip: cullak, lakuriq, gollomesh etj.) Kur më rrëfeu ...

Dedë Preqi: Të tjerët nuk kanë mëshirë

S’ka ndonjë variantë tjetër se UçK-ja, të kalojë nëpër një sitë, që të kullohet, apo të sitohet nga ndonnjë gjykatë speciale, e cila është e konstruktuar dhe planifikuar posaqërisht për krimet e saj, nga të bëmat individuale, apo kolektive gjatë luftës së fundit në luftën ndaj okupatorit serb në Kosovë...

Fahri Xharra: Populli që po vdes për së gjalli!

Mos o zot ! një popull që e nisi (e filloj) botën të zhduket me vetdëshirë.Sepse shpesh këtu veprimet pozitive janë më të vështira të ndodhin midis njerëzve se sa veprimet negative, domethënë në ato që quhen vende të qytetëruara gjenden gjithmonë forca që i afrojnë njerëzit, intelektualët...

Gjon Keka: Testamenti i Gjergj Kastriotit

Testamenti i plote ne gjuhen gjermane gjendet ne “Des großen Castriotto genannt Scanderbeg König von Albanien und Großherzog von Epirus ,letzte Rede an seinen Sohn”, te botuar ne vitin 1781...

Ramiz Selimi: Gjykata pastron akuzat e Dick Marthit!

Akuzat e Dick Marthit do të vërtetohen të pabaza dhe kurrë UҪK-ja nuk do të dënohet nga kjo gjykatë. Këta njerëz që na ndihmuan nuk do të na lënë në baltë! Mund të dënohen individ por kurrë lufta e drejt e UҪK-s, ky nuk është as qëllimi i kësaj gjykate për të dënuar shqiptarët, të cilët vet e ndihmuan...

Pena e Bedri Tahirit përjetëson lavdinë tonë kombëtare

Këto ditë doli nga shtypi libri “Pena e Bedri Tahirit përjetëson lavdinë tonë kombëtare”, përmbledhje me shkrime vlerësuese për disa nga veprat e Bedri Tahirit, mbarshtruar me kujdes e përkushtim nga autorët e palodhur Xhemail PECI e Xhevahir CIRONGU...

Albana Lifschin: Çfarë përfaqson ky flamur amerikan?

Dje më erdhi një letër në e-mail nga një mikeshë nga atdheu e cila më pyeste lidhur me ngjarjet e fundit në Amerikë dhe një flamur “të ri” amerikan që është shfaqur në ekranet televizive për të cilin diskutohej se do të hiqej. ”Unë kujtoja se Amerika kishte vetëm një flamur...

Rexhep Shahu: PD S'ka dalë aq keq

Edhe pse e kanë shpartallue PD-në para e mbrapa, edhe pse janë bërë këta që janë bërë ngjitur gjithmonë pas këpucës së qeverisë dhe ua din emrin dynjaja se ishin lëpirës të PD-së dhe pushtetit të saj, edhe pse e molën dhe ropën PD-në dhe i nxorën edhe gjak prej gjinjsh, edhe pse u bënë...

Tahir Bezhani: Trokitje në dritare

Mbrëmë ndëgjovaTrokitje në dritarën e dhomësPava një fytyrëHije e zbehurNë pikturë të Pikasos ngjanteMelankoli therëseZverdhur rrugëtimeve të lodhëshmeNë dritën e hënës lotonteNatën vonë  qielli i mbuluar me gaca...

Haxhi Muhaxheri: “Zëri i Arbërit” - mesazhe shqiptarie

Radio “Zëri i Arbërit” është musafiri më i mirëpritur në shtëpitë tona,  është radio që emiton programe të pasura me taban kombëtar. është radio që flet me gjuhë dashurie e respekti për njerëzit, është zëri arbëror që me vite përcjell besnikërisht dhe fuqishëm mesazhe të qarta shqiptarie…

Kristaq Turtulli: Petraq Zoto - ''Enigma e një ftese''

Përpara se të flas dhe të shkruaj përshtypjet e mija për një përmbledhje volguminoze me tregime, të cilat e kanë fillesën e tyre në fillim të viteve 70 deri në vitin 2014. Pra për një autor që ka shkruar dhe krijuar për afro një gjysmë shekulli, i cili me kujdes e përgjegjësi ka përzgjedhur dhe...

Maxhun Osmanaj: Vetëm sonte

Vetëm sonte dua ta shqelmoj pakënaqësinëDua të vallëzoj me kohënS’ka gjë, edhe nëse nuk di mirë…Mosnjohja më fal vetëm një natëKush tha të gëzohemi shumëKy është veç mashtrim i kulluarSonte dua të pi lëngun e jetës-kujtim...

Bardhyl Maliqi: Shqiptarokroati me zë tingëllues

Tani nuk është vjeshtë, stina kur bien gjethet dhe piqen frutat. Është një qershor i hajdhshëm si vazhdim pranveror, pemët kanë harlisur e kanë lidhur fruta.  Por shkrimtarët e moshës së tretë, siç është Shahin Hasani - Shkoza,  shqiptro-kroati me zë tingëllues e vibrant, janë ashtu si pranvera ...

Mustafë Rugova: Mulla Osman Musliu dhe "Kulaçi i Arabisë"

...edhe pak për mulla Osman Musliun, se druaj qe nuk i kam dalë borxhit, siç ai e meriton.. Për të qenë korrekt me lexuesit e me të gjithë ata që e kan lexuar kartolinën time drejtuar te lartëpërmendurit, une sot dua të shtoj edhe diçka, ndryshe mund të dal dikush dhe të më thotë...

Fahri Xharra: Grafiti, fol Glauk Konjufca!

Para pak çastesh një grup i të rinjëve në rrugët e  lagjes "Dragodan" kanë vurë mbishkrime kundër amsadorëve në Kosovë.  Në këto mbishkrime kërkohet shkruarja në shtëpi të disa ambasadorëve që operojnë në Kosovë. E pëditshmja “ Zëri” e quajti Aksion kundër amsadorëve në Kosovë. ...

Nënë Tereza rrezaton humanizëm edhe në Singen

Marash Gojani dhe Mal Myrtaj me një grup miqsh e dashamirësh kishin arsye për ta quajtur veten e tyre me fat të shtunën që shkoi. Këtë ditë u kurorëzua me sukses një angazhim disavjeçar i nismëtarëve për ngritjen e bustit të Nënë Terezës në Singen të Gjermanisë...

Ramadan Asllani: Të panjohurat për Avdyl Durën

Më 28 qershor të këtij viti, bëhen 66 vjet të përjetësimit të dy kryekaçakëve kaçanikas, Avdyl Durës dhe Ramë Bekës, të cilët më 28 qershor 1949 u vranë nga organizmat shtetërore të ish-Jugosllavisë, në vendin e quajtur Hani i Ri ...

Ramiz Selimi: Vizitorëve me mjekra ju ndalua hyrja!

Policia e Enver Hoxhës ua ndalojë hyrjen në Shqipëri turistëve nga Suedia, atyre të cilët mbanin mjekra, flokë të gjata dhe atyre me mustaqe të gjata. I detyrojë vizitorët të shëtisin disa herë mbi një urë të gjatë 30 metra, e cila  llogaritej krenari kombëtare, shteti shqiptarë mburrej me urën...

Florim Zeqa: Specialja i nxori gjumin Jakup Krasniqit!

Duke e lexuar një raegim të ish kryeparlamentarit të Kuvendit të Republikës së Kosovës dhe ish shefit të grupit parlamentar të PDK-së, zotit Jakup Krasniqi (tani nënkryetar i NISMA) pas raundit të bisedimeve të 23 Qershorit, po citoj; "Është momenti i fundit që Qeveria e Kosovës ...

Shahin Hasani - Shkoza: E gjithë bota është një lot

Gjaku i bardhë i ullirit,në kupën e bardhë të lules,gjuha dhe vërgjeriteti i tij,koka e rëndë – gur i mullirit,pa mbrojtjen e kësulës,si yll i qiellit pipëtij. Në degët e tij ashti i stërgjyshërve,vajim i yjve të prushtë,ashtë dielli – në frutin e zidhe loja e pafund e klyshëve...

Xhevahir Cirongu: Ismail Simnica - poet i vargut të dhimbjes

Takimet e ndryshme që zhvillohen herë pas here midis klubeve të shkrimtarëve nga të gjitha trojet shqiptare, kanë mundësuar që ata të njihen më nga afër jo vetëm me krijimtaritë e tyre letrare, por edhe të takohen fizikisht. Kjo ka sjellë një risi disi të veçantë, sepse ata edhe...

Haxhi Muhaxheri: Dridhja telat asaj sharkie

Rapsodit Agim Gashit - Dridhja telat asaj sharkie E thuaja këngës më të bukur që diLe të pëlcas farë e keqeE shqipet të ngriten në lartësi Dridhja telat asaj sharkieE kënga të marr udhë shtigjeve të plisit...

Fotaq Andrea: Skënderbeu bashkoi Nolin me Konicën

Viti në vazhdim 2015, dhe konkretisht gjashtëmujori i parë, përkon me tre përvjetorë të shënuar: 610 vjetori i lindjes së Heroit kombëtar Gjergj Kastrioti, 140 vjetori i lindjes së Faik Konicës dhe 50 vjetori i vdekjes së Fan Nolit...

Keka: Fakte per nenen e Gjergj Kastriotit

Voisava nena e Gjergj Kastrioti ishte nga Pollogu, ajo rridhte nga nje fisi i Pollogut qe ishte shume i nderuar ne ate kohe dhe sic dihet Pollogu ishte i banuar teresisht me arbnore ne ate pjese. Deri ne shekullin XVIII ne te gjitha literaturat e gjejme si Voisava, Visava apo Vesava Pollogu...

Pëllumb Gorica: Deri kur?

Larg shumë larg, në botën e pafajsisë,atje ku syri pikon lot përdhe,thellohet honi i marrëzisëdhe zhurma ngrihet gjer në re. Sa duar ngrijnë larg dashurisë,sa zëra thërrasin për pak gjakatje ku plumbi hyn në mish,jeta kacidhe, kushton pak....

Florim Zeqa: Si të mbrohemi nga lajmet e pavërteta!

Në ditët e sotme lajmet arrijnë dhe shpërndahen nga të gjitha anët. Lajmi i bashkangjitet opinionit sikurse bleta në mjaltë. Lajmet e kanë mënyrën e tyre të përhapjes të papenguar nga askush,...ato vetë flasin, vallëzojnë dhe këndojnë...

Agim Gashi: Mërgimtarët ndihmojnë familjen Pacolli

Duke parë gjendjen e mjerueshme të familjes së Bashkim e Vahide Pacollit dhe tetë fëmijëve të tyre, si dhe familjeve tjera, Arben Gashi nga Janjeva, në emrin e Klubit „7 Shtatori“ të Wupertalit, dhe me ndihmen Rrahman Ismajlit, Kadri Emirit, Fadil Beqirit, Blerim Pajazitit, Fahruk Hasanit...

Adem Zaplluzha: Mbi gërshetat e tua të thinjura

Sërish po të themSe sonte nuk ka vdekjeMes këtyre pemëve të njomaNe do të ecim deri në fundDo t’i ndjekim itineraret e yjeve Të thash se sonte nuk ka vdekjeS’kemi kurrfarë nevojeTë blejmë ndonjë arkivol të përdorur...

Sejdo Harka: Femra, forcë e madhe krijuese

Shënime  për librin  “Për ju krijuese “, me autor prof.Murat Gecaj - Të shkruash për femrat, do të thotë të shkruash për gjysmën më të mirë të shoqërisë njerëzore.Ajo është  bërë simbol i bukurisë dhe i dashurisë,i gjenerimit të jetës dhe shoqërisë,i ëndrrave të bukura  dhe besnikërisë…

Prifti, hoxhës: Katolikët si burra kundër pushtuesve

Reagimi i priftit Thaqi vjen pasi që Musliu në emisionin "Komiteti" i ka quajtur myslimanët "vëllezër të mëdhenjë" të katolikëve, me çrast debatohej për rastin e Llapushnikut, kundërshtimet rreth ndërtimit të varrezave dhe kishëa katolike atje...

Mulla Osmani: Skënderbeu nuk është heroi im

Mulla Osmani: Nëse Skënderbeu ka vrarë myslimanë, nuk është heroi im...

Libri "Gjurmë atdhetarie", doli sot nga shtypi

Të nderuar anëtarë të Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, në Suedi (ShShAShS-së),Të nderuar miq të Shoqatës dhe fjalës së artë shqipe dhe ju media, televizive, të shkruara dhe elektronike...

Julian Kuniqi: ''Rrokem me Khajam e Saadi''

Është volum interesant me format xhepi.Është edhe joshës që me titullin e librit “Rrokem me Khajam e Saadi”.Ndryshe, shumë ndryshe është krijimtaria e N.Dragotit.Ka gamë të gjërë lëvrimi të llojeve të shkrimit të letrave shqipe.Ecën paralelisht duke shkruar:vjersha për fëmijë, satira...

Fahri Xharra: Shqiptarët ortodoks të Pejës

Shqiptarët ortodoks të viseve shqiptare të Kosovës, Malit të Zi, Serbisë dhe Maqedonisë, na mbetën si të ndarë dhe ne i quajtëm shkije! Falë shkizmës. Mirëpo, a e merituan ata këtë veçim?Kush ishte shkaku që ata mbetën të ndarë nga trungu shqiptar? Dhe me ...

Fritz Radovani: Gjuetia e ''fjalës''!

Ky ishte Neni 55 i Kushtetutës së Republikës Popullore Socialiste të Shqipërisë!Kodi Penal i Republikës Demokratike Shqiptare u aprovue në vitin 1952...Vrasjet pa gjyqe dhe me gjyqe fillojnë me thëmelimin e PKShqiptare, në vitin 1941.Eksperienca e vrasjeve dhe atentateve që u bane në Shqipni...

Skënderbeu, heroi i popujve të Europës

Në fund të prillit 2015, gjatë miratimit të rezolutës për Shqipërinë, një deputet francez i Parlamentit Europian do të përmendte heroin tonë kombëtar. Të huajt vazhdojnë të na identifikojnë me Gjergj Kastriot Skënderbeun, edhe pse pas vdekjes dhe pushtimit të Arbërisë, ai më tepër u mbajt i gjallë përtej ...

Remzi Salihu: Poezia shqiptare në kufijtë ballkanik

Kornizat e drejtimeve dhe formave të ndryshme kreative të letërsisë shqipe nuk mund të definohen dhe përkufizohen aq lehtë dhe në mënyrë eksplicite nga studiuesit e letërsisë, sepse përcaktimi i letërsisë nëpër sfonde të caktuara të periodizimit varet nga shumë kushte e faktorë shoqërorë...

Sulme terroriste në Tunizi, Kuvajt dhe Francë

Të paktën 30 persona humbën jetën dhe 36 u plagosën mes të cilëve edhe të huaj, në një plazh mes dy hoteleve në qytetin turistik të Suzës në Tunizi. Zyrtarët e cilësuan një sulm terrorist dhe raportuan për ekzekutimin e një prej personave të armatosur dhe ndjekjen e një tjetri...

Besim Dervishi: Zbulohet një skulpturë në Tomorr

Per Malin e Tomorit ne Shqiperi eshte folur shpeshe si vendi ku kishte  seline Dodona Pellazgjike. Ky mendim eshte kundershtuar nga shume studiues te huaj por dhe te vendit te cilet jane te mendimit se Dodonen e zbuloje  greku i pasur nga Arta,  Konstandin Karapano ne vitin 1887...
Kryesore