Del Piero: Historia e një jete plot suksese

Dhoma është e gjitha e bardhë dhe Alesandro del Piero hyn duke buzëqeshur, ndërsa në dorë mban një lodër. Është një kositëse bari plastike. Me një familje që do të shtohet me një...

Tajson: Më vjen turp nga gabimet që kam bërë

"Jam një djalë i mirë, por duhet të jeni të kujdesshëm që të mos më provokoni". Këto janë fjalët e Majk Tajsonit, në një intervistë të dhënë për "Guardian", vetëm një javë para shfaqjes së...

Besnik Dizdari: Volejbolli i vajzave, “Marin Barleti” dhe çdinamovitizimi

Ka një histori të mrekullueshme të pashkruar volejbolli shqiptar, ai i meshkujve dhe mbas tij ai i femrave. Për fat një histori e harruar. E harruar, jo vetëm për faktin se nuk ka shkrues...

Vllaznia 90 vjec, Shkodra ne feste

Ekipi me i vjeter ne Shqiperi, Vllaznia, do te festoje sot 90- vjetorin e krijimit, si i pari klub futbolli ne vend. Futbolliste dhe sportiste, tifoze dhe qytetare shkodrane do te jene te gjithe...

Kaka: Dua ta njoh Shqiperine

Braziliani Kaka, i cili shquhet jo vetem per kembet e arta, por edhe per besimin e tij te pashoq te Zoti, vetem pak kohe me pare ishte nje "ceshtje" dite, teper e diskutueshme...

Astrit Omeri: Alpinizmi shqiptar është në krizë totale

Astrit Omeri (Mjeshtër i Merituar i Sportit), Drejtor fotografie i shumë filmave artistik, ka realizuar dhe një numër rekord filmash dokumentarë për sportin e bukur të alpinizmit. Plot 65 filma...

Besnik Dizdari: Po në qoftë se na ndodh “rreziku” e fitojmë me Hungarinë, çka do të themi?

Menjëherë, vetëm pesë ditë mbas barazimit zâmadh 0-0 në Braga me Portugalinë, që është një nga skuadrat më të forta të botës, këtu në “TemA” kemi botuar shkrimin me titull...

Besnik Dizdari: Çka më kujton 90-vjetori i shoqnisë “Vllaznia”

Mbas gjashtë ditëve, me 16 shkurt 2009, âsht 90-vjetori i Shoqnisë “Vllaznia”. Shì në daten kur ajo lindi: 16 shkurt 1919! I ka mbetë sportit kjo punë në nji mënyrë kuptimplote, po “Vllaznia”...

Sa e vonuar statuja për Panajot Panon!

Më e pakta gjë që mund të bëhej për Panajot Panon, do të ishte vendosja e një statuje, në një nga lulishtet më të bukura të Kryeqytetit... Themi më e pakta, kur më e shumta që është bërë për...

Besnik Dizdari: 75 themeluesit e Vllaznisë 1919

Viti 2009 do të ketë disa jubile të mëdhenj sportivë. I pari është 90-vjetori i Vllaznisë së Shkodrës, e cila i përket periudhës 1919-2009. Plot 90 vjet, shkurt më shkurt të muajit. E, vetvetiu...

Agustin Kola, Mjeshtër i Merituar sporti, një nga ikonat e futbollit bardheblu

Ndërsa ndiqja atë takim emocionues, mes "Tiranës" dhe "Dinamos", më dukej sikur në fushë luante "17 Nëntori" i viteve '84-'85. Ndjeva sikur luante Agustin Kola dhe jo drejtonte nga bankina...

10 momentet më të bukura olimpike

Michael Phelps ishte në një pishinë plot me probleme. Fenomeni i notit amerikan, po konkurronte për të shtatën medalje të artë në Pekin, një fitore e cila do ta kishte lidhur atë me Mark Spitz...

Besnik Dizdari: Lamtumira e Raq Manushit dhe fundi i fisnikërisë sportive të Shqipërisë

Sapo hyj në dhomën e gjërë, dritarja e madhe e së cilës vështron nga drita dhe kaltërsia e Adriatikut, ndodhem përballë djemëve të tij të ulur pranë njeri tjetrit, teksa ata çohen menjëherë...

Bekam: Të luash në Itali, është ëndrra e çdo futbollisti

Për intervistën e tij të parë me një gazetar, që nga koha e ardhjes në Itali, David Bekam i ka lënë të gjithë gojëhapur. U paraqit në takim çerek ore para orarit të fiksuar. Buzëqeshja ishte...

Ambasadorët e futbollit, ja si e ka pushtuar botën

Kapiteni i Olimpikut të Marsejës, Lorik Cana, në fund të dhjetorit të vitit 2008 u dekorua nga Presidenti i Republikës, Bamir Topi, me Urdhrin “Ambasador i kombit”, teksa më...

Ana, 6 vjet futboll me Tiranën, e maskuar si djalë

Është golshënuesja më e mirë. Të gjitha kundërshtaret e kanë frikë, sepse sulmon si një tigër dhe nuk ndodh të gabojë. I ka dhuruar ekipit të saj 16 gola në kampionat dhe ndonëse është...

Hysen Sharra, mjeshtër i dyfishtë

Edhe nëse nuk do të ishte sportist me karrierë të shkëlqyer, Hysen Sharra, përsëri do të ishte i respektuar dhe i dashur në shoqëri. Ai është një njeri i thjeshtë dhe i sinqertë që nuk ka

Besnik Dizdari: Rritja shpresuese e Shqipërisë…

Do t’i them “Europë” dhe jo “Evropë”, sepse kam mësuar që kohët e fundit, përgjegjësit e gjuhës shqipe paskan vendosë që tash e mbrapa t’i thonë “Europë me “u”, jo “Evropë” me “v”...

Besnik Dizdari: Lindja, zhdukja dhe rilindja e Olimpizmit Shqiptar (V)

Më 19 korrik 1991, në faqen e parë të gazetës së vetme sportive shqiptare të asokohe, kryeredaktor i së cilës isha prej mbi nëntë vjetëve, kam botuar editorialin për mua historik, me titullin...

Besnik Dizdari: Emblema “e harruar” e sportistëve të vitit…

Përcaktimin e 10 sportistëve më të mirë të vitit, Shqipëria e ka kopjuar nga Bashkimi Sovjetik qysh më 1957, më saktë, prej gazetës “Sovjetskij Sport” të Moskës. Autori i këtushëm si...

Besnik Dizdari: Lindja, zhdukja dhe rilindja e Olimpizmit Shqiptar (IV)

Pak kuj mund t’i shkonte nëpërmend, në atë 1972 të paharrueshëm, me Ymer Pampurin e Lojërave Olimpike të Mynihut, Rekordmen Olimpik dhe Kampion i Botës, se...

Ish- futbollisti i Flamurtarit Petro Ruci flet në “Telegraf” për karrierën e tij sportive

Petro Ruci ka qenë një mbrojtës i shkëlqyer i ekipit të Flamurtarit. Ai e ka nisur futbollin në moshë shumë të vogël nëpër lagjet e Vlorës si të gjithë futbollistët e tjerë të asaj kohe...

Besnik Dizdari: Midis shpërthimit të Vllaznisë dhe mpakjes së Partizanit…

Kampionati 70-të Kombëtar i futbollit, i themeluar më 1930 sidomos falë skuadrës së Shkodrës, në gjysmë të rrugës së tij ka marrë drejtimin për te Qyteti i Futbollit, lart në Veri. Antipodi...

Një fundvit "i qetë" sportiv

Sporti nuk shërben vetëm si një urë lidhëse mes popujve me kombësi të ndryshme, apo për të ulur tensionet e shumta që ekzistojnë në botë. Ai shndërrohet edhe në katalizator për...

Ali Mema: Unë, legjenda që eliminova Best dhe Bekenbauer

Emri i tij është i lidhur gjithë kohës me historinë e Tiranës dhe të ekipit kombëtar. Ali Mema, tashmë 66 vjeç, vazhdon të konsiderohet një shembull për pasionin që duhet të ndjekin ata...

Shumi: Si e shijoj jetën pas largimit nga Formula 1

Mban dy celularë "Blackberry", ndërsa kënga e preferuar është "Na ishte njëherë Perëndimi", të cilën e ka vendosur edhe si zile celulari. Majkëll Shumaker vishet thjeshtë, por me...

Bosët e futbollit në shënjestrën e krimit dhe të drejtësisë

Askush nuk e pranon, por prangosja e presidentit të klubit të Elbasanit, Arben Laze për trafikim ndërkombëtar të drogës ka shfaqur haptazi lidhjet e topit me botën e krimit. Historia ka...

Champions League Top 10 of 2008/2009

Champions League Top 10 of 2008/2009...

Del Piero: Do të largohem nga Juventusi pas pesë vjetësh

Alesandro del Piero është 34 vjeç dhe ka nisur të luajë me "Zonjën e vjetër" që në moshën 21-vjeçare. Ai është kapiteni dhe lojtari më i dashur për bardhezinjtë, njeriu që nuk e ka...

Qato mbron kuroren, shpartallon Estraden ne 6 raunde

Kreshnik Qato mbron me sukses titullin e kampionit te botes, ne peshen e mesme te versionit WBF, te fituar me 4 prill 2008, ne Tirane, duke triumfuar bindshem ne ndeshjen e 20...

Vllaznia shpallet kampione e dimrit

Vllaznia fiton edhe në Ballsh përballë Bylisit vendas dhe shpallet "kampione e dimrit". Me rezultatin 2-1, shkodranët e drejtuar nga Agim Canaj regjistrojnë fitoren e katërt radhazi në...

Nofkat më të spikatura të 50 sportistëve më të njohur në botë

O Rei, Pibe de Oro, Divin Codino, Spice boy, nuk janë gjë tjetër veçse emri i artit ose e thënë ndryshe nofka e disa prej sportistëve më të famshëm botërorë. Duke filluar që nga Pele...

Juve, gjithnjë më i dashuri

Juventus vazhdon të mbetet skuadra më e dashur nga italianët. Instituti “Nielsen Italia”, i cili çdo vit nxjerr statistika për klubet më të dashura në Itali, e ka publikuar listën për vitin 2008...

Besnik Dizdari: “Ad absurdum”: Shqipëria kundër “trajnerit të Evropës”

… I pari qe Mario Kempes. I fundit ishte Blaž Sliškovic. I pari ishte Kampion i Botës 1978. I fundit kishte qenë titullar i njërës prej skuadrave më të mira të Botës, Jugosllavisë, 26 ndeshje...

Kreshnik Qato per sfiden e 20 dhjetorit: E di si ta mund amerikanin

E ka thuajse të hipotekuar fitoren e 20 dhjetorit. Kjo vërehet nga optimizmi që karakterizon boksierin shqiptar, Kreshnik Qato, para kësaj përballjeje. Dueli i 30-vjeçarit shqiptar...

Ali Mata, traineri që fitoi me "17 Nëntorin" 36 herë titullin kampion kombëtar për meshkuj dhe 41 herë për femra

Pesë vjeç është larguar nga vendlindja dhe përsëri edhe pse tani është 82 vjeç, ai nuk shuhet në mall e dashuri... Mbase edhe për arsyen tjetër, se aty ju ngacmua pasioni dhe dëshira për atë...

Asambleja e KOKSH-it degjeneron në dhunë

Kandidati për president i KOKSH-it Esat Ademi pas disa tentativave për të dhunuar kutinë e votimit, thyen njërën prej tyre Asgjë nuk mund ta justifikojë dhunën. Aq më tepër kur...

Vllaznia, ekipi më i mirë shqiptar në botë

Vllaznia, kryesuesja e Kategorisë Superiore në kampionatin shqiptar, është skuadra e vetme nga vendi ynë, që renditet midis 350 ekipeve më të mira të botës, të listuara në periudhën kohore...

C.Ronaldo "Topi i Artë 2008"

Kristiano Ronaldo ka pohuar se dita e djeshme ishte më e bukura e jetës së tij, teksa ka fituar "Topin e Artë 2008" në orët e para të së martës. Futbollisti i Mançesterit u bë pasardhësi i...

Besnik Dizdari: Lindja, zhdukja dhe rilindja e Olimpizmit Shqiptar (II

Më 10 qershor 1959 opinioni sportiv shqiptar është informuar se kryetari i Komitetit Olimpik të Republikës Popullore të Bullgarisë, gjenerali Stoicheev - njëkohësisht dhe anëtar i Komitetit...
Kryesore