Shorti i Ligës së Kampionëve - Messi, futbollisti më i mirë i Evropës

Shorti për fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve është tërhequr të...

Ahmet Shqarri: Shqipëria sa Xhamajka, por “vite-drite” larg saj...

Komenti i kësaj jave mund t’i kushtohej fare mirë startit të nesërm...

Del Piero: Juventus, tani duhet të fitosh

Ka ardhur momenti të fitojmë. Alesandro del Piero ka besim te skuadra...

Besnik Dizdari: Një kërkim historik i kulturës së Notit modern në Shqipëri

Duket e rëndë, por është e vërtetë: në Shqipërinë e sotme mungon kultura e sportit...

Nderohet Kujtim Majaci, legjenda e futbollit fierak

Dje, në Fier, u zhvillua kupa "Kujtim Majaci", ku morën pjesë Tirana, Dinamo...

Peshëngritësi Ervis Tabaku, kampion Europe për të rinj

Ervis Tabaku shpallet Kampion Europe për të rinj, në aktivitetin që po...

Kosovare Asllani, ylli i futbollit evropian

Kosovare Asllani po kalon nëpër një formë shumë të mirë këtë sezon...

Besnik Dizdari: Në dorë të kujt është Europa “e jonë” e futbollit?

Shqipëria e futbollit të klubeve ishte për një “vizitë” 20 ditore në Evropë...

Loro Boriçi, figura e jashtëzakonshme e futbollit shqiptar

Atij i përkasin shumë epitete jo vetëm të futbollistit të madh e të “njëfarë”...

Denis Dyrnjaja: Futboll për turp e sport për hall

U mbyll si mos më keq aventura futbollistike e ekipeve tona në Kupat...

Besnik Dizdari: Befasi e madhe e Dr.Giovanni Armillotta-s

Krejt papritmas, të shtunën që shkoi, kam marrë librin e Dr. Giovanni Armillota-s...

Sa e çmendur bota e futbollit!

Me detyrën e të plotfuqishmit të futbollit europian, ai sulmon me të...

Kujtim Majaci, shuarja e një legjende futbolli

Apolonia është lidhur shpesh me emrin e tij, pasi ai, Kujtim Majaci ka qenë...

Besnik Dizdari: Kur ndërkombëtarizonim gazetarinë sportive shqiptare… (II)

Për të udhëtuar prej 2 korrikut 1991 i Athinës e deri te 27 prilli – 2 maji 1992...

Besnik Dizdari: Lindja, zhdukja dhe rilindja e Olimpizmit Shqiptar (VIII)

Këte javë (2 korrik 2009) gazetaria sportive botërore ka një jubile: 85–vjetorin...

Sul Demollari - Kapiteni i futbollit shqiptar

Nuk gjen një futbollist tjetër në historinë e futbollit shqiptar, që të ketë...

Vllaznia, kualifikim historik dhe rekord

Vllaznia ia doli të eliminojë irlandezët e Sligo Roversin (1-1, 3-2 rezultati i...

Besnik Dizdari: 28 vëllimet e veprës së Dr. Samimit dhe një traktat sportiv i vitit 1935

Kultura shqiptare ditët e fundit ka pasë një ngjarje të rëndësishme: është...

Fabio Kanavaro, historia e një ylli

Tani që miku më i ngushtë, Ciro Ferrara është bërë trajneri i tij...

Peshëngritja fiton tri medalje

Peshëngritja nuk zhgënjen. Ashtu si pritej, shtangistët kuqezi kanë...

Besnik Dizdari: Kombëtarja tjetër e Shqipërisë: ajo e braktisur e ndeshjeve miqësore

E tregon edhe kjo foto, ndonëse jo e një cilësie të mirë, e bërë vetëm disa sekonda...

Besnik Dizdari: Përse humbja me Portugalinë është e rëndë

Sepse me këte humbje papritmas Shqipëria bën hap mbrapa...

Dashuritë e doktor Rosit

Valentino ecën në bokse duke parë plot adhurim "format" e motorit të tij "Yamaha Mission One". "Është e mrekullueshme. Në fillim nuk ishte kështu. Tani ka harmoni. Një motor ësht...

Loro Boriçi, simboli i futbollit shqiptar

Atij i përkasin shumë epitete jo vetëm të futbollistit të madh e të "njëfarë" superelite të rrallë me karakteristika të fisme të lojës së magjishme, trajnerit me një bagazh të madh dijesh...

Besnik Dizdari: Tronditja historike e Kampionatit të Shqipërisë dhe ëndrra për 16 skuadra…

Janë ato të cilat të premten dhe të shtunën që shkoi, ndonëse dy skuadra “të vogla” kanë shkatërruar ëndërra, kanë shvleftësuar dëshira “të sigurta”, kanë prishur një skemë dhe i kanë...

Jelena, mbretëresha mes reve

"Jam një grua normale, që dashuroj gjërat e vogla. Më pëlqen të qëndroj në shtëpi dhe të merrem me mirëmbajtjen e apartamentit tim, veçanërisht me mobilimin". Jelena Isimbajeva është gruaja...

Luan Çipi: Me sportin ndër vite

Përgatitja intensive sportive, “kalitja fizike”, ishte një porosi dhe këmbëngulje e kahershme e babit tonë, Kaman Çipi, duke qenë një nga mësimet e tij, si emigrant amerikan gati 10 vjeçar...

Besnik Dizdari: Sportklub Tirana – Kampionia absolute Nr. 24

Sportklub Tirana - skuadra e cila ka fituar Kampionatin e parë të Shqipërisë (1930) - fitoi të shtunën në mbrëmbje Kampionatin e 70-të jubilar, përmes një nate ndër më të bukurat në historinë...

Besnik Dizdari: Aventura e bujshme e Flamurtarit të Vlorës në Kupën e Shqipërisë

Javën që shkoi në futbollin shqiptar ka ndodhë një befasi e madhe. Kundër parashikimeve paraprake ka fituar me meritë Kupën e Shqipërisë Flamurtari i Vlorës. Madje mbas plot...

Sulejman Maliqati,“macja e zezë“ e futbollit shqiptar

Ai është tashmë 81 vjeçar, por ka akoma kujtesën e një të riu dhe forcën e një njeriu të cilin vitet nuk mund ta mposhtin. 51 vjet më parë pas turneut të ushtrive mike në Lajpcing të Gjermanisë...

Flamurtari fiton Kupën e Shqipërisë

Flamurtari e ka merituar plotësisht Kupën e Shqipërisë, duke fituar me rezultatin 2 1 në “Niko Dovana” dhe duke ekzaltuar tifozët e shumtë vlonjatë që kishin ndjekur ekipin...

Sampdoria, aventura e djemve të Vujadin Boskov

Kështu e kanë pagëzuar Samp-Doria. Ka qenë një lindje e vështirë dhe në fund jo shumë e lumtur... Kjo Samp-Doria të rrënqeth mishtë.. Ju bën të dëgjoni tifozët të ulërijnë: "Forca...

Arbitrat italianë, 3 orë tmerri në tokën shqiptare

Ndonjëherë mund të duket si diçka e hiperbolizuar, por arbitrat italianë që gjykuan ndeshjen Shkumbini-Flamurtari kanë qenë vërtetë të tmerruar pas përfundimit të sfidës...

Besnik Dizdari: Përse nuk është “i rëndësishëm” Trajneri i Kombëtares së Shqipërisë

Trajneri i Kombëtares së Shqipërisë nuk është assesi “i rëndësishëm”, sepse ai nuk është as trajneri i Anglisë, as ai i Gjermanisë, as i Spanjës, as i Italisë, as i Francës. Madje ai nuk është...

Besnik Dizdari: Shqipëria në peshëngritje - një prej dhjetë fuqive të Evropës!

Ditët e fundit sporti shqiptar ka patur një ngjarje të rangut evropian. Në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes zhvilluar në Bukuresht, Shqipëria hyri midis 10 fuqive të Evropës, madje...

“Pirua”, ekipi shqiptar në bejsbollin e viteve ‘20-‘30

Që të kuptohet se sa e përparuar dhe energjike ka qenë kollonia Shqiptare e Southbridge-it, ja se ku e shtypin pikturën e sipërme të Base Ball Team-it të djalërisë me emrin e famshme...

Besnik Dizdari: Revolta “popullore” kundër Kombëtares...

Asnjëherë nuk ka ndodhur në historinë e Shqipërisë sportive një sulm kundër një trajneri të Kombëtares, si javën që shkoi. Asnjë trajneri të Kombëtares prej të 15-tëve...

Besnik Dizdari: “Trajner-fobia” ose “Haan-fobia”

Dje në një numër të vetme gazete e kam gjetë plot 30 herë emrin e trajnerit të Kombëtares së Shqipërisë, Arie Haan. Në një tjetër 26 herë. Ndërsa te një gazetë e tretë holandezi...

Besnik Dizdari: Kronikë “klasike” për një humbje reale…

Po përpiqemi të bëjmë një lloj shkrimi që është harruar të bëhet në Shqipëri: kronikën e një ndeshjeje futbolli. Në këte rast një “Kronikë “klasike” për një humbje reale”. Në Shqipëri këte...

Besnik Dizdari: 70 vjet të Kupës së “shuar” të Shqipërisë…

Qé pra, ndodh që një gazetar, i cili është autori i këtushëm, t’i “zbulojë” dhe t’i konfirmojë vendit të tij një Kupë Kombëtare të “panjohur”. E them këte duke e përjashtuar për një...
Kryesore