Shqiperi - France 1-2, por fiton Shqiperia

Shqiperi - France. Ish Kampionet e Ballkanit kunder ish Kampioneve te Botes. Presioni francez shnderrohet ne gol nga Benzema ne minuten e dhjete, goditja...

Top Channel Albania: Procesi Sportiv, 22 Gusht

Top Channel Albania: Procesi Sportiv, 22 Gusht...

Barcelona fiton Superkupën e Europës

Barcelona fiton Superkupën e Europës...

Shorti i Champions League, Barcelona - Milan

Champions, Barça - Milan...

Uruguaji, mbreti i ri i Amerikës

Uruguaji, mbreti i ri i Amerikës...

Haxhi Dulla: Shqiptari Edgar Çani në futbollin polak

Sulmuesi 21 vjeqar i lindur në Tiranë i huazuar për një vit nga Palermo e Italise, me mundësi të vazhdimit të kontratës është shpresë e madhe për skuadën e futbollit...

Kupa e Botës, Gjermania ëndërron me Lira Bajramaj

Fatmire, Lira, Bajramaj, është ndër lojtaret kryesore të kombëtares gjermane në futboll për femra. Mesfushorja me origjinë nga Kosova është zgjedhur vitin e...

Argjentina mund lehtesisht Shqiperine

Ne miqesoren e para dy diteve Shqiperia humbi bindshem me rezultatin e thelle KATER me KURRNJE. Ndeshja u zhvillua...

Uratë Muhaxheri, mjeshtre në çiklizëm

Uratë Muhaxheri është nxënëse e shkëlqyeshme dhe i vijon mësimet në klasën e pestë (Hauptschule) në St. Georgen të Austrisë. Urata përveç mësimeve, merret edhe me aktivitete...

Boks/“Jemi gati, nga Turqia kthehemi me medalje”

Kombëtarja shqiptare e boksit ka zhvilluar të hënën stërvitjen e fundit në prag të nisjes drejt Turqisë ku do të zhvillohet Kampionatit Europian i boksit më 17-24. Shqipëria...

Artan Kryeziu: E meritojmë pranimin apo!

Çelësi kryesor i masivizimit, zhvillimit dhe i përparimit të basketbollit është pranimi në asoacionet e ndryshme ndërkombëtare. Shrojetë pyetja për pranimin e basketbollit...

Flet Kastriot Malaj, rekordmeni i hedhjes së shtizës me 72 m, ende i pathyer

Një burrë i qetë dhe tepër energjik. Kur flet për sportin e hedhjes së shtizës, sport për të cilin ai sakrifikoi rininë, psherëtin! Këtë ofshamë e nxjerr pa dashur, pasi sot sporti për...

Del Piero, arti në fushë

Nëse do të përmendësh Juventusin, atëherë nuk ke si mos të përmendësh edhe simbolin e saj, Alesandro Del Pieron. Për tifozët bardhezinj, Del Piero dhe Juventus janë një...

Engjëll Koliqi: Ardian Bytyqi - shpresë e ndritur e futbollit kosovar në diasporë

Patrioti Behxhet Bytyqi, nga Semetishti i Therandës (ish Suhareka), kot së koti ishte munduar që të përparojë në atdhe, sepse pushtuesit e egër serbianë...

Erkand Qerimaj, medalje e bronzit në kampionatin evropian të Peshëngritjes

Një dhuratë si e rënë nga qielli. Erkand Qerimaj është bërë medalist i bronztë europian pasi një shtangist bjellorus që mbante vendin e tretë është skualifikuar...

Luani Krasniqi: Mirupafshim në ring, shtrengoj dorëzat mirë !

Luan Krasniqi i ka deklaruar gazetes sonë se ditëve të fundit, siç është shprehet ai, nuk ka kohë as për të ngrënë bukë, meqë ka intensifikuar përgatitjet, ''manovrimet''... ku kanë...

Wayne Rooney dhuratë për Vitin e Ri, bluzë me flamurin shqiptar

Wayne Rooney, futbollisti i kombëtares britanike me famë botërore tashmë mes shumë bluzave sportive do të ketë dhe një suvenir...

Faton Krasniqi: Sportistë shqiptarë që ia kthyen shpinën Atdheut!

Nga trualli i Shqipërisë Etnike - (Shqipëria, Kosova, Ilirida, Lugina e Preshevës, Malësia-Ulqini), dolën emra...

Del Piero 178 gola, sa miti Boniperti!

Kapiteni bardhezi arrin rekordin e legjendës juventine: Ai është i lumtur nëse e parakaloj unë...

Olimpiada Speciale Verore

1500 sportist nga 56 vende marrin pjese ne Olimpiaden Speciale Verore Europiane...

Haxhi Dulla: Kosovari në kombëtaren polake

Dardan Berisha kosovari nga Peja me lojën e tij të mrekullueshme ka sjell risi në basketbollin...

Gani Qarri: Gjeniu i vogël Shkodran!

Me dëshirën e madhe të një Prindi i cili duke qenë edhe vet boksiere, ai fliste edhe me bindje...

Xhevat Muqaku: Shënim për vajzat futbolliste

Ekipi i vajzave nga " Kosova" e Prishtinës, futbollitet e grupmoshave prej 14- 16 vjet...

Vdes futbollisti Besian Idrizaj

Zemra e futbollistit kosovar, Besian Idrizaj pushoi së rrahuri të shtunën...

Besnik Dizdari: Shkëlqimi i peshëngritjes - i vetmi sport shqiptar i integruar në Europë

Të enjten që shkoi, në një ceremoni krejt të thjeshtë e fisnike, Federata Shqiptare e Peshëngritjes ka...

Rudi Vata, historia e kapitenit më jetëgjatë të kombëtares së Shqipërisë

Kishim disa kohë pa u takuar me Rudi Vaten, ish-kapitenin e kombëtares sonë, një nga emrat më të mëdhenj të futbollit...

Futbolli botëror flet spanjisht

Barcelona – Skuadra spanjolle hyri në historinë e futbollit botëror përsa i përket klubeve. Katalanasit e udhëhequr nga...

Fushaj: Vllaznia me Edi Martinin, e treta e vërteta…

Ajo qe pritej ka marre rruge dje. Pikerisht zyrtarizimi i trajnerit te ri te Vllaznise. Ai nuk eshte nje emer i panjohur...

Besnik Dizdari: ''Katastrofat'' sportive të vitit. Shqipëria 2009 - 18 humbje!

Në vitin 2004, “France Football” e ngjiti Shqipërinë në vendin e 23-të në Evropë, duke e evidentuar me këte...

Besnik Dizdari: Përse “nuk ka vlerë” akuza e UEFA-s ndaj Vllaznisë dhe SK Tiranës

Si gjithmonë, i frikësuar prej kërcënimeve apo dënimeve që mund të bëjnë ndërkombëtarët, këto dit i gjithë shtypi...

Besnik Dizdari: 85 vjet sport kombëtar: Shuk Radoja, Rrok Radoja, Luigj Radoja, Renato Radoja, Terezina Radoja!

Edhe kësaj here më del titulli i gjatë. S’kam çka të bëj. Titulli është dritarja e një shkrimi. Dhe një dritare...

Besnik Dizdari: 80 vjet të Kampionatit Shqiptar të Atletikës së Lehtë: 1929-2009

Më duhet t’i kthehem shkrimeve të mëparshme. Përshembull, këtyre rreshtave të botuar këtu në...

Besnik Dizdari: Euforia e mos-humbjes

Sepse ka barazim, por dhe mos-humbje. Barazimi vlen më shumë se mos-humbja. Ndonëse grafikisht të dy...

Besnik Dizdari: 102 humbje të Shqipërisë në Mesdhe dhe kriza jonë olimpike

Ka plot 57 ditë që janë mbyllur Lojërat e 16-ta të Mesdheut dhe askush nuk ka thënë një fjalë për to e rreth tyre....

Gjeniu i sportit Marçelo Lipi

E ka nisur karrierën duke mbledhur figurat e futbollistëve të famshëm të asaj kohe, derisa u bë vetë një figurë...

Besnik Dizdari: “Kërkoj Elbasanin, nuk e gjej, kërkoj Gjirokastrën dhe e kam harruar, kërkoj Partizanin e më ka ikë"

Duhet nganjëherë edhe një titull i gjatë, ndonëse titujt e gjatë nuk i përkasin gazetarisë moderne. Mirëpo, kjo gjatësi...

Kampione Evrope, ne stervitje pa shtange

Daniel Godelli eshte rikthyer me medalje ari ne Shqiperi, duke shenuar suksesin me te larte mes sportisteve...

Bajramaj me Gjermaninë kampione evropiane

Fatmire Bajramaj, është aktivizuar në minutën e 83-të në lojë në vend të Kerstin Garefrekesit dhe për shtatë...

Shevki Sh. Voca: Riza Sh. Lushta, njeriu për të cilin meritohet të shkruhet më shumë

Riza lindi në Mitrovicë në një familje të pasur tregtare. Babai i tij Shabani i kishte dy fëmijë djalin Rizahin...

Moxhi: Ja cilët dhe pse e rrënuan Juvetusin

Duhej penguar mundësia që Andrea Agnelli të ngjitej në pushtet tek Juve. Pinjolli i Umberto...
Kryesore