Ermira Babamusta: Nderohet Edon Molla

Edon Molla është një figurë e shquar e basketbollit amerikan. Deri tani Edoni ka patur një karrierë mjaft të suksesshme në sportin e  basketbollit. Ka fituar dy kampionate në shtetin e New Jersey...

Remzi Limani: Sportisti i arrirë dhe modestia

Që në bankat e shkollës fillore, Kamber Demaj u veçua si talent i rrallë në shumë fusha të sporteve. Ketë, me repekt e pohojnë arsimtarët e tij dhe gjithë ata që e njohën atëherë dhe tash. Ai fuçinë e tij trupore e filloi me  ...

“Brazil 2014”, hidhet shorti i fazës së grupeve

“Brazil 2014”, hidhet shorti i fazës së grupeve Është hedhur në Bahia të Brazilit shorti i fazës së grupeve të Botërorit “Brazil 2014”, ku bien në sy përballjet e forta mes skuadrave europiane në grupin B, D dhe  G. Italia do të ketë përballë Anglinë, Gjermania do të ndeshet me Portugalinë ...

Beqir Cikaqi: Forca Shqipëri!

Sikurse vendoret, e komunitetet tjera, edhe shqiptarët që jetojn në Treviso dhe Provincen e sajë jan duke e përjetuar krizen e konomike e të papunësisë  që po përjetohet. Megithate  shqiptarët prap se prap gjinden disi, pasi nuk zgjedhin shumë punën ...

Artan Mrijaj: Superheronjtë e Milanit

13.Maj.2012 ! Datë që asnjë adhurues i futbollit nuk mund ta harroj, por,  atyre qe kurrsesi nuk mund t’ju ikë nga mendja, kjo datë janë tifozët rosoner, është data kur legjendat e Milanit vendosën t’ua lëshojnë vendin gjeneratave të reja. Sedorf , Gattuso, Nesta, Inzaghi…

Ramiz Dërmaku: Intervistë me boksieren Valmira Mahmuti

Bokserja Valmira Mahmuti,  fitoi  titullin“ Deutsche Meisterschaft“në kategorinë Welter 66 – kg. Bokserja Valmira Mahmuti nga fshati Rahovicë - Komuna e Ferizait, ka lindur me 7. 12.1997, në qytezën Tetnang të Gjermanisë, Republika e Badenwürttembergut ...

Shqipëria, fitorja sfumohet në fund, barazim 1-1

Minutat e fundit të lojës i kanë hequr fitoren nga duart Shqipërisë në ndeshjen ndaj Norvegjisë. Kuqezinjtë kanë qenë në avantazh deri në minutën 87, por një pakujdesi në mbrojtje lejoi lojtarin më shtatshkurtër të norvegjezëve të shënonte me kokë golin e barazimit 1-1...

Kreshnik Qato ''Mjeshtër i Madh''

Nishani dekoron Kreshnik Qaton me Urdhrin "Mjeshtër i Madh" ...

Petrit Mateli: Kujtime për skuadrën e futbollit të Ballabanit

Para viteve 1990 zona e Ballabanit ka qenë ndër më të populluarat dhe ekonomia më e madhe në rrethin e Përmetit. Ka qenë zonë e rëndësishme për prodhimet blegtorale...

Ahmet Shqarri: Jetimët dhe Kombëtarja

Ajo çfarë mund të arrijë ekipi ynë përfaqësues nëpër takime ndërkombëtare, humbje, barazim apo edhe fi tore, përveçse mund të shtojë ose të zbehë iluzionet për ndonjë mrekulli të pamundur, gati si një ëndërr, gjithsesi, këtij futbolli që luhet në vend dhe që e prekim për çdo ditë nuk ...

Shqipëria mposht Norvegjinë

Kombëtarja shqiptare e futbollit ka arritur një fitore shumë të rëndësishme në transfertën e vështirë të Norvegjisë. Kuqezinjtë kanë mundur me rezultatin e ngushtë 1-0 skandinavët me golin e shënuar nga Hamdi Salihi.Me këtë trepikësh, Shqipëria ngjitet në vendin e tretë ...

Gjekë Gjonaj: Rrezart Cungu, tenisti më i mirë shqiptar në Mal të Zi

Tenisi për shqiptarët në Mal të Zi është ndër sportet më pak i përfaqësuar. Jo pse rinia jonë nuk e preferon, apo nuk e do këtë sport ...

Euro 2012: Spanja, “mbretëresha” e Europës

Kampionati Europian i Futbollit zhvillohet në Poloni dhe Ukrainë. Kampionët e Botës dhe Europës, spanjollët (2 herë fitues) shikohen si pretendentët, së bashku me Gjermaninë (3 herë) dhe Hollandën (1 herë). Fituesit e Katër Kupave të Botës, italianët (vetëm 1 herë fitues të Europianit) nuk mund të përjashtohen, kur këtë kompeticion e ka fituar edhe Greqia, por duhet theksuar se është një ndër kombëtaret më të dobëta...

Vokrri: Kosova e ka të drejtën e ndeshjeve miqësore!

Kosovës i është dhënë e drejta e ndeshjeve miqësore ndërkombëtare, ndonjë vendim tjetër nuk ka - shprehet Fadil Vokrri, kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, në një intervistë për Deutsche Wellen.Deutsche Welle: Zoti Vokrri, cili është vendimi përfundimtar i FIFA-s për mundësinë që Kosova të zhvillojë ndeshje ndërkombëtare miqësore, pasi ka...

Ndahet nga jeta ish tekniku kuqezi, Mehdin Zhega

Pas një viti në koma, ndahet nga jeta në moshën 66- vjeçare, ish-futbollisti dhe ish-trajneri i Kombëtares Shqiptare, Mehdin Zhega. Ish tekniku kuqezi ndodhej prej kohësh në gjendje kritike për jetën, si pasojë e goditjes nga një ishemi celebrale, gjatë kohës që gjendej në Kanada, tek të afërm të tij.Ish-futbollisti i njohur i Vllaznisë, Dinamos dhe ekipit kombëtarë ka pësuar një aksident të rëndë në kohën që ndodhej në Kanada. Pas ekzaminimeve...

Champions League 2011/12 - Fitoi Chelsea por humbi futbolli

Kur humbet mundesi shenimi automatikisht je duke luajtur ne interes te kundershtarit. Mundesite e humbura kthehen dhe te godasin pameshirshem.Jo gjithmone, por ndodh qe te jesh Kampion edhe kur nuk e meriton, edhe kur ne cdo ndeshje nuk i jep asgje futbollit, por shton numerin e atyre qe largohen nga ky sport madheshtor...

Skënderbeu Kampion i Shqipërisë!

Për të dytin vit radhazi, Skënderbeu i Korçës shpallet Kampion i Shqipërisë (titulli i tretë në histori). Skuadra korçare fitoi në javën e fundit në derbin përballë Pogradecit me rezultatin 3-1 duke grumbulluar 57 pikë në 26 javë, një më shumë se sa Teuta e vendit të dytë...

Juventus vendos yllin e tretë

Ashtu sic kishte paralajmëruar presidenti Andrea Agnelli, ende pa u shpallur kampionë të Italisë, skuadra e Juventusit vendos yllin e saj të tretë, që korespondon me 30 kampionate të fituara, “në fushë” sipas klubit sportiv torinez.Në zyrat qendrore të Juventusit në rrugën “Galileo Ferraris” në Torino, nga dita e mërkurë, valvitet flamuri i ri i bardhezinjve, me 3 yje dhe me numrin...

Juventus fiton Serie A

Zonja e Vjeter mund Cagliarin 2-0 dhe shpallet Kampione e Italise, fale edhe ndihmes nga Interi qe mund Milanin 4-2. Zyrtarisht Juventus ka fituar 28 tituj, megjithate klubi dhe tifozet festojne titullin nr. 30 duke refuzuar te pranojne zhdukjen e 2 titujve ne tavoline pas skandalit te 2006.Juve nuk eshte mundur asnjehere ne 37 javet e ketij sezoni, por 15 barazimet kane mbajtur gjalle shpresat e Milanit ...

Shqipëria në "Londër 2012"

Edhe pse kanë mbetur rreth 3 muaj deri në hapjen e Lojrave Olimpike “Londër 2012”, shteti shqiptar ende nuk ka akorduar fondin për ekipin që do të përfaqësojë Shqipërinë. “Kemi çuar kërkesë në MTKRS por akoma nuk është lëvruar fondi. Shifra është rreth 35 mijë euro”, thekson Viron Bezhani, shef i delegacionit shqiptar në “Londër 2012”....

Peshëngritje, Qerimaj shpallet kampion Europe

Erkand Qerimaj është shpallur kampion Europe për peshën 77 kilogranë në evropianin e Antalias (Turqi)....

Boks, fiton Qato

Ish-kampioni i botës shqiptari Kreshnik Qato ka mundur letonezin Ruslan Pojonisevs, në një mbështetje mjaft entuziaste të tifozëve të tij kuqezinj nga shqiptarët e Britanisë....

Bekim Balaj: Titulli kampion dhe kupa ''pronë'' e Tiranës

Bekim Balaj, sulmuesi shkodran i ekipit të Tiranës rrëfet në këtë intervistë ekskluzive për formën aktuale të ekipit të tij, qëllimet e klubit dhe bindjen se të dyja trofetë, kupa dhe kampionati...

Lek Mrijaj: Arbër Mrijaj që tani tregon se ka talent në futboll

Arbër Mrijaj do te regjistrohet në akademinë e futbollit Gjerman.Arbëri që tani tregon se ka talent në futboll ai ka filluar të luajë pranë shtëpisë së tij se bashku me shoket...

Fatime Kulli: Vesel Limaj, një talent i rrallë në stadiumet e Gjermanisë

Interesi për një futbollist 15 vjeçar që po çudit stadiumet e Gjermanisë me talentin e tij, më “imponoi” të lidhem nga afër me këtë djalosh, për të mësuar më shumë për ...

Haxhi Dulla: Në prag të Kampionatit Europian në Futboll Euro 2012

Kampionati Europian në futboll EURO 2012, është turneu i katërmbëdhjet me radh i Kampionatit Europian. Kësaj radhe i organizuar së bashku nga dy shtete Polonia dhe Ukrania....

Buffon, portieri më i mirë i 25 viteve të fundit

Gianluigi Buffon është zgjedhur si portieri më i mirë në botë i 25 viteve të fundit nga Federata Ndërkombëtare e Historisë dhe Statistikave të Futbollit (IFFHS). ...

Krasniqi, Kampion Europe në WBO

Haxhi Krasniqi mbron titullin evropian në kategorinë WBO. Në Magdeburg të Gjermanisë, boksieri shqiptar fitoi ndaj francezit Hakim Zuliaka në një ndeshje që u duk e humbur...

Artan Kryeziu: Aspektet psikologjike të lojes së basketbollit

Aspektet psikologjike janë procese kyçe për përformancën e basketbollistëve si dhe rreth menaxhimit të lojës së basketbollit, si të atyre profesionist ashtu edhe amator...

Shorti i Ligës së Kampionëve dhe Europa League

Është hedhur në Nion të Zvicrës shorti për Ligën e Kampioneve. Nga ky short, ato që dalin të pakënaqura janë ekipet italiane dhe angleze, pasi Milani do të ndeshet me Arsenalin ...

Vllaznia kampione në boks, titulli i 18-të kombëtar

Skuadra e Vllaznisë është shpallur dje kampione e Shqipërisë në boks, pas përfundimit të kampionatit kombëtar të boksit, që për tri ditë me radhë u zhvillua në pallatin...

Si u ndërprenë kampionatet e futbollit të paraçlirimit

Më 9 mars 1938, pas një tejzgjatjeje dhe disa ndeshjeve të pazhvilluara, Komiteti Teknik Arbitrar Shqiptar (KTASH), në pamundësi ta disiplinonte kampionatin e 7-të kombëtar...

Tragjedi në Moto GP, vdes Marco Simoncelli

Tragjedi ne Moto GP. Një aksident i frikshëm në xhiron e dytë të Cmimit të Madh të Malajzisë në Moto GP i ka kushtuar jetën pilotit italian të Hondës, Marco Simoncelli. ...

Boks, Haxhi Krasniqi kampion Europe

Haxhi Krasniqi është shpallur kampion Europe në boks për federatën WBO. Boskieri 24-vjeçar është përballur në finalen e kësaj federate me boksierin francez...

Shuhet Ardian Arra, “Maradona” shkodran

Dita e djeshme ka qenë e trishtë për Vllazninë dhe sportin shkodran në përgjithësi. Ardian Arra, ish-lojtari i njohur i kuqebluve është ndarë nga jeta në moshën 55-vjeçare...

Elis Guri, kampion bote

Mundësi Elis Guri pas rreth dy vitesh që është larguar nga Shqipëria ku ishte i dënuar, ka mundur të shpallet kampion bote për Bullgarinë, në kampionatin botëror...

Paulin Ndoja, legjenda e portës së Vllaznisë, që vuajti pasojat e biografisë “së keqe” për Partinë

Ish-portieri i njohur i skuadrës shkodrane flet për gjithçka. Kryesisht mbi kalvarin e vuajtjeve. Pikërisht për anën e errët, ato çfarë ka vuajtur ai dhe familja e tij. Karriera e tij...

Sokol Kushta: Futbolli në krizë, pasi marangozë e kovaçë po marrin licensa trajnerësh

Futbolli shqiptar ka probleme. Këtë e thonë të gjithë. Janë pikërisht specialistët ata që lëshojnë alarmin për atë që po ndodh me funksionimin e topkëmbës në Shqipëri, teksa...

Kampionati Botëror i Vrapimit Malor - sukses për Shqipërinë

Federata Shqiptare e Atletikës në koordinim të plotë me Federatën Ndërkombëtare të Vrapimit Malor kishin zgjedhur një nga zonat më të përshtatshme të Tiranës për të improvizuar pistat...

Top Channel: Procesi Sportiv, 12 Shtator 2011

Top Channel: Procesi Sportiv, 12 Shtator 2011...
Kryesore