Zejdush Kastrati: Gjendja ne shendetesine kosovare

Rasti i ish Kryeministrit dhe ish ministrit Bajram Rexhepi,i cili me urgjence iu nenshtrua nje operimi mjaft te nderlikuar ne QKUK-e,imponon nevojen,se eshte momenti i fundit, qe per shendetesine kosovare,perkatesisht,ne Qendren klinike universitare...

Florim Zeqa: Nënë Tereza, simbol i unitetit kombëtar

Shoqata Kulturore Humanitare "Nënë Tereza" nga Concordia Sagittaria (VE-Itali), të hënën  e kaluar me 17 prill, në Teson (lokalitet në Concordia Sagittaria) shënoi dy vjetorin e themelimit të ...

Fatmir Halimi: Nazmi Rudari - Portrete reale

Për të rrëfyer dhe për të portretizuar portretin e romanit “Portrete reale” të shkrimtarit Nazmi Rudari nuk mund të kalojmë nga ky shqyrtim pa e dhënë një portret të shkurtër të jetës fizike të vet autorit. Nazmi Rudari si poet, por edhe si dramaturg krijimtarinë ...

Baki Ymeri: Zjarri i atdhedashurisë

Kombi shqiptar është një monument i botës së lashtë, theksonte Jeronim De Rada në kohën e tij. Zjarri i prejardhjes gërshetohet me zjarrin e atdhedashurisë. Një zjarr i gjallë që nuk të djeg, nuk të zhurrit dhe nuk shuhet kurrë. Dashuria ndaj vendlindjes dhe ...

Babamusta: Mejzini drejt showbizit ndërkombëtar

Këngëtarja e lindur në Gjakovë, Festina Mejzini tashmë ka nisur rrugëtimin drejt suksesit përtej skenës shqiptare. Festina njofton për një bashkëpunim të ri me një producent të njohur suedez, që do ta lajmërojë publikisht së shpejti. “Është gjëja më e çmuar që më është...

Adil Fetahu: Ibrahim Kadriu - Misioni rus

Në letërsinë shqipe gjithnjë e më shpesh po botohen romane historike. Tema për romane të tilla ka me shumicë, për çdo cep të tokave shqiptare dhe për çdo kohë e periudhë, sikurse ka edhe personazhe  historike dhe reale, pozitive ose negative. Një i tillë është ...

Avdyli: Intervistë me artistin Ismet Krasniqin-Lala (2)

Intervistë me artistin e teatrit e të filmit të Kosovës, humoristin, studiusin serioz të evenimeteve të shumta, kritikun e artit letrar e pamor, Ismet Krasniqin-Lalën, nga Drenoci i Komunës së Malishevës, i cili jeton në Kline...

Fran Gjoka: Gjysmë shekulli në shërbim të arsimit

Prof. Dr. Vehbi Hoti u lind në Shkodër me 06. 04. 1942, ku përfundoi arsimin 7-vjeçar e atë të mesëm. U diplomua në Fakultetin e Shkencave të Natyrës të Universitetit të Tiranës në degën Biologji-Kimi- Pedagogji. Për periudha të shkurtra ka punuar në ish Institutin ...

Kadri Tarelli: Historia e Durrësit mbi dhe e nën dhe

Arkeologët dhe historianët e qytetit të Durrësit, Prof. Dr. Hava dhe Sali Hidri, tashmë njihen në opinionin shkencor, si zbulues, studiues dhe botues, brenda e jashtë vendit. Gjurmët e veprimtarisë së tyre kërkimore-shkencore janë të pranishme si në shtypin shkencor edhe...

Gjon Markokaj: Popullit i vol frutin ma të bukur

Elegji per Avdyl Sulën në 1-vjetorin e ndarjes nga jeta... Në arkivol po më çonin drejt vorreve-Lëshomni, u thash, -se po eci vetë...! Gashi i Gurit rriti burraFisnikë e mëndjendriturNji prej tyre qe Avdyl SulaIkja e tijë përpara kohe...,Djemtë e familjen i ka tranditë...

Vjollca Koni: Dialog me Poetin

Heshtje e thellë, qyteti fle!Rrugëve ndriçojnë Neonet ,qielli mbuluar me të zezat re,natë memece e kujt je sonte? Në je e imja më fol një fjalë!Mos më zhyt në honin mërzi!Pranë kam një gote belhollë,ta mbush me verë a me raki?...

Nebi Dragoti: Risi letrare për rilindje

Poeti nuk është kalemxhi që shkruan cekt bejte pa pikë objektiviteti, që nuk e mbars krijimin me mesazhe me gamë të gjërë sociale që të reflektojnë, që të gëlojnë në gjirin e shoqërisë që kjo të bëjë lëvizje, kur kërkohet si e nevojshme, për të ecur përpara në mënyrë ...

Përparim Hysi: Amza e një dhimbjeje të madhe

" Vajet e pranverës mashtruese"  të Bajame Hoxha (Çeliku)(ese) Titulli i kësaj "eseje" është paksa metaforike. U mundova disi dhe them se duhet të kem qëlluar në shenjë. Kam lexuar qindra libra të autorëve të huaj dhe shqiptarë dhe, tek do ndalem të jap përshtypjet ...

Bashkim Saliasi: Vetë e pati fajin, përse na dha raki

Nuk la fshat dhe shkollë pa ndërruar. Vitet e fundit para se të vinte demokracia i takoj të punonte në shkollën time në fshatin e lindjes. Flinte tek ish shkolla e vjetër, ku ishte sistemuar në një dhomë dhe fqinj kishte drejtorin e shkollës...

Shyqyri Fejzo: Duke kërkuar shokun Zylo

Mos kujtoni se lojta nga fiqiri dhe të kërkoja të gjeja “shokun Zylo” të gjallë, në tregun e Tiranës ditën e shtunë, kur në pazar vetëm baba e nënë nuk gjen. Jo.Kisha dalë të gjej romanin e të madhit Dritero “Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo”. Javën e parë më tha një shoku ...

Hazir Mehmeti: Skënderbeu rifreskon porositë e tij në Vjenë

Teatri shqiptar nga Amerika në Vjenë shfaqi poemën dramatike “Skënderbeu”, në qytetin ku ruhen shekujve shpata dhe përkrenarja e kryeheroit tonë Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Trupa e teatrit e udhëhequr nga aktori dhe regjisori i njohur Xhevat Limani nga...

Tefik Selimi: Rasim Vllasaliu, piktor e dizajnues grafik i arteve origjinale

Artistët asnjëherë nuk vdesin. Ata jetojnë gjatë. Gjatë, sepse, arti i tyre i bën të pavdekshëm. Edhe Rasim Vllasaliu është njëri nga pedagogët e artit pamor, i cili po lë gjurmë të thella tek kjo fushë e dijes. Ai është i lindur më 30 mars të vitit 1954 në Artanë. Shkollën...

Ilir Muharremi: Nuk duhet të ndalohet kinemaja e komunizmit

Nëse e ndalojmë kinemanë e komunizmit, kufizojmë publikun. Shtrohet pyetja a jetojmë të lirë në demokraci? Ose shteti Shqiptar gjithmonë ka jetuar me urrejtje e pak mirëkuptim, tejet tendencioz, plot mllef, asnjëherë gjakftohtë (sot nëse flitet për këtë ish sistem), dhe kjo...

Zeqir Lushaj: Çka do na tregojë Ali Ibishi?

Po hedh shtat nje liber interesant i nje figure interesante me nje veprimtari „armiqsore“ dhe patriotike rreth 8 dekada. Me fjalet e arta te Ali Ibishit per formesimin e librit me kujtime po punon zotri Avni Toska, mik e dashamirë familjar i kengetarit te shquar te T’planit ...

Demir Krasniqi: Masakra e Llashticës

Më 13 dhe 30 Prill të vitit ’99 ,Në Lashticë çka na ka kanë –Gjëmë e vaj në katër anë ,Krime t’ rënda serbët banë ?! Krime  banë përmbi shqiptarë –Ushtarë,  policë , paramilitarë !...Këto krime që na trishtuan –Kurrë për jetë nuk u hetuan...

Sylejman Morina: Në vend të përkujtimit të Enio Gërdoviq

Më 1993, kohë lufte, Zara ishte e rrethuar nga forcat ushtarake e paramilitare serbe, nga toka e deti. Qyteti kishte mbetur pa ujë e dritë dhe herë pas here granatohej. Jeta ishte bërë tejet e vështirë. Zara ishte qyteti që kishte pësuar më së shumti, pas  Vukovarit. Gazetari ...

Radovani: Shkollat shqiptare ju presin

Në 115 vjetorin e botimit... Strofat janë të prekuna të gjitha ma vonë nga Autori.Kjo kangë e botueme së parit në vitin 1902 (libri i tretë i këndimit), u botue prej Shoqnisë “Bashkimi”. Prej dorëshkrimit shohim se kjé shkrue me 12-3-1896...

Brahim Avdyli: Intervistë me artistin Ismet Krasniqin-Lala

Intervistë me artistin e teatrit e të filmit të Kosovës, humoristin, studiusin serioz të evenimeteve të shumta, kritikun e artit letrar e pamor, Ismet Krasniqin-Lalën, nga Drenoci i Komunës së Malishevës, i cili jeton në Kline...

Milazim Kadriu: Tema e Heroizmit të UÇK-së

S.Ismaili-Ilirida ditë më parë erdhi  para lexuesve me librin e saj më të ri të titulluar “Pushkët e lirisë”. Si edhe në librat  e tjerë edhe në këtë libër dominon motivi patriotik që është preokupim i autores që ti këndoj UÇK-së  dhe heroizmit të dëshmorëve dhe gjithë atyre që ...

Murat Gecaj: Bisedë me krijuesen Anjeza Dielli

Përshëndetje, mike Anjeza dhe shprehi kënaqësinë, që po e zhvillojmë, bashkë, këtë bisedë të shkurtër…Së pari, cilat janë kujtimet nga fëmijëria, me prindërit tu dhe pastaj nga shkollimi etj.?-Ju falënderoj për kohën ...

Ndue Dedaj: Bota është aty ku kam lindur unë

Kishte qenë një fëmijë inteligjent dhe mjaft i dhënë pas mësimeve, sa kishte marrë dy klasë për një vit, në fillore, në fshatine tij Tarazh, Mirditë, me mësues Prengë Zef Pepën, që më pas do të bëhej kryetar i Komitetit Ekzekutiv të rrethit e do të punonte së bashku me ish...

Armela Hysi: Sakrifica e pengut

ajri qe i përsyktë sikur agimi të kish ngrirëmbi çatitë naive të historisë së përgjysmuar.ndoshta vetë rrëketë e ngrohta të gjakutqë turreshin të proshkëta në plaskomëmë kuqëlonin dritën.ulërimat kafshonin ndjesitë dhe trurin e lodhur...

Sotir Athanasi: Kasandra shpëton dhe shpëtohet

Zëri i skafistit me tonin e një harbuti:- Po mbytemi, ore! Po mby-te-mi!!!Zëri  tejet I dhimbshëm i njërit prej viktimave:- Babë! Po mbytna! Shpresojmë vetëm te Zoti që të na shpëtojë!...

Murat Gecaj: Ditët Dibrane gjallërojnë kryeqytetin

(Nderohet “Mësuesja e merituar” Nazmie Pasholli dhe Luiza Gega, Ambra Meda e Suela Lala)Nga Prof. Murat Gecaj, publicist e studiues1.Kishte disa ditë, që drejtoresha e kulturës, në Bashkinë e Dibrës, Zamira Gjeleshi lajmëroi se, në kryeqytetin tonë, do të ishin “Ditët e...

Tahir Bezhani: Gjyshi e nipi si pipi e lisi

Smajl Sylë Sadiku i fshatit Popoc i Rekës Keqe,komuna e Gjakovës,është një burrë i njohur në atë anë të Malësisë së Gjakovës,për urtësi,mençuri,bujari e fisnikëri. Ka kaluar të 85-ta mbi shpatullat e veta dhe ndihet fare mirë në pikëpamje shëndetësore...

Vilhelme Haxhiraj: Ecje ndër vite me bashkëshortin tim

Ecje ndër vite me bashkëshortin tim Fitim HaxhirajIntervistoi Vivra:Kjo është një ndër pyetjet e shumta të intervistës që po i drejtoj bashkëshortit tim Fitim Haxhiraj:Me sa njohuri kam, di se jeni larguar nga fshati shumë i vogël dhe u vendosët në Vlorë, apo? Ishte dëshirë arratie e një fëmije apo ...

Shqipe Gashi: Intervistë me shkrimtarin dhe gjuhëtarin e mirënjohur Dr. Nuhi Veselaj

Profesor i nderuar, për këtë intervistë i kam përgatitur 11 pyetje që kanë të bëjmë me opusin Tuaj krijues, mjaft të gjerë, përveç dorëshkrimeve të mbetura, deri tash 11 vepra të botuara në fushën e letërsisë dhe 15 në fushën e studimeve gjuhësore...

Demir Krasniqi: Krimet serbe në fshatrat e Vitisë

Forcat sllave të Serbisë –Nam kanë ba n’ fshatra t’ Vitisë !N’ Prill – Qershor ’99 –Vranë shqiptarë  29 ! Ushtarakë ,  paramilitarë –Hiq pa faj  kanë vra  shqiptarë !Të ndihmuar nga policia –Kanë  plaçkitë , kanë  djegë shtëpia ...

Resmi Osmani: Makthi

Ata ishin katër. I kishin thirrur me ngut, pa e ditur përse. Qendronin të heshtur, në pritje si mbi gjemba ne paradhomën e shokut Kiço, që e kishte hijen të rëndë.Shoku Kiço ishte ende i zënë. U duhej të prisnin. Sekretarja që shtypte në makinën e shkrimit që rrapëllinte ...

Radovani: Fishta & Mjeda - Gjuha Shqype

Kjo kangë, nji nder ma të bukrat poezi lirike të At Fishtës, kje botue në rasen e pesëdhjetëvjetorit të themelimit të shkollës françeskane (1911), e kje vu si parathanje melodramit “Shqyptari i Qytetnuem”. Kundra asaj propagande së huej e rrymave shkollore, qi poshtnonte...

Kadri Tarelli: Murat Gecaj - Kur flasin zemrat

Para pak kohësh, në një takim miqsh në Durrës, Dr. prof. Murat Gecaj më dhuroi librin e tij të botuar së fundmi, “Kur flasin zemrat”, kushtuar krijueseve, vajzave dhe grave shqiptare, këtu dhe në trojet etnike arbënore e në diasporë. Është një tjetër buqetë me lule ...

Kadri Kadiu: Klubi i Xhelës

Në Kooperativën e Bërzhitës, e cila përbëhej nga 11 fshatra dhe shtrihej që nga “Ura e Peshkatarit” në Mullet e deri në Gracen të Elbasanit, kisha filluar detyrën e Kryetarit në janarr të vitit 1984, duke zëvendësuar Dionis Çakallin. Po në atë kohë ishte zgjedhur ...

Florim Zeqa: Dy iniciativa, një mashtrim!

Në javën që e lam pas, skena politike kosovare u karakterizua me zhvillime interesante, apo më mirë të themi java e kaluar u përmbyll me fillimin e një nisme të re dhe përfundimin e nismës së vjetër!Nisma e re e liderit të NISMA-s, zotit Limaj për mocionin e ...

Rrustem Geci: Tigri grek i Ligjit të Luftës

Tigër grek, tigër helen, tigër i sajuar imurgjëve dhe i Ushtrisë fashiste greketi që N. Zervën e shndërrove në tigërdhe more guxim të krijosh at´ kafshëtë zezë, atë tigër kundër popullit çamështë e pafalshme për të gjitha kohëratGreqi, si guxove ta krijosh atë kafshë...

Vahit Nasufi: Vrraga e kurbetit

Vallë, kurbetin kush e zbuloi?!Kush qe ai, që i pari shkoi?Ai që shkoi n`kurbet i pari -Pa dyshim, ishte shqiptari! Të shpërndarë nëpër krejt botën,Loti i tyre e njomi tokën!Nuk ka vend që s`ka shqiptarë...
Kryesore