Seriozisht nga Bujar Kapexhiu XXV

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu XXV

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu XXIV

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu XXIV

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu XXIII

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu XXIII

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu XXII

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu XXII

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu XXI

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu XXI

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu XX

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu XX

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu XIX

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu XIX

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu XVIII

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu XVIII

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu XVII

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu XVII

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu XVI

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu XVI

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu XV

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu XV

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu XIV

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu XIV

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu XIII

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu XIII

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu XII

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu XII

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu XI

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu XI

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu X

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu X

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu IX

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu IX

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu VIII

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu VIII

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu VII

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu VII

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu VI

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu VI

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu V

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu V

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu IV

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu IV

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu III

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu III

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu II

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu II

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu I

Seriozisht nga Bujar Kapexhiu

Te qeshim me Spekter IV

Te shohim cfar vakti ofron kryeqyteti...

Te qeshim me Spekter III

Po rri more Olti se s'e ke shansin...

Te qeshim me Spekter II

Po ku je mi zemra

Te qeshim me Spekter I

I ziu une nuk ma var njeri fare...

Anna Maria Mazzini

Mjafton të përmendet emri i saj i artit, dhe menjëherë emocionet bëhen të pranishme në prezencën tënde. Për të është shkruar shumë, dhe ende vazhdon të shkruhet me të njëjtat ritme, me të njëjtat emocione, por me fjalë gjithnjë e më të mëdha. Nëse do të lexosh opinionet e italianëve për Minën, nuk mund të mbeten pa u vënë re edhe këto rreshta ku shkruhet ‘je larguar, na ke braktisur për Luganon, ne mund të dëgjojmë vetëm zërin tënd nëpërmjet disqeve...

Sinan Hoxha

Këngëtari i muzikës popullore Sinan Hoxha tashmë një ndër këngëtarët më të preferuar  nga të gjithë  brezat në Shqipëri, rrëfen për revisten Spekter se si është paragjykuar në fillim edhe nga kolegët e tij… për muziken që bënte, por kjo nuk ja ka zbehur aspak vezullimin dhe fitimet ku Sinani me modestin e tij nuk preferon t’i tregoj dhe përgjigjet...

"Stauffenberg"-u i Tom Cruise has në refuzim total

Ylli hollivudian, Tom Cruise, po has vështirësi të vërteta me vendxhirimet e filmit të tij në Berlin. Edhe për filmin e tij të mëparshëm, "Mission Impossible 3", ndodhi e njëjta gjë: aktori dhe producenti i famshëm, në vitin 2004...

Adriano Celentano

Kantautori, aktori, drejtuesi televiziv italian që ka bërë famë ndërkombëtare, është cilësuar miti i historisë muzikore. Edhe në vendin tonë ka qenë një ndër idhujt e rinisë shqiptare (vazhdon të jetë edhe ditët e sotme) ku këngët e tij dëgjoheshin në fshehtësi. Shumë shpesh edhe autorë të ndryshëm, fal karrierës 50 vjeçare dhe sukseseve, e kanë konsideruar një shenjtor të muzikës italiane, duke mos harruar edhe faktin se quhej Elvis Presley italian...

Elvana Gjata

Kur trokiti per te paren here ne deren e NRG, Elvana Gjata dinte vetem qe kishte bere zgjedhjen e duhur. Ishte e bindur qe kjo ishte menyra e vetme per te pushtuar tregun, me kenge hit e me klipe te nxehta. Ajo e dinte se po behej pjese e skuadres me te preferuar te tregut muzikor. Sepse grupi i NRG eshte i specializuar ne recetat pikante te karaktereve te vecante. Por me tej se kaq Elvana nuk mund te parashikonte dot...

Nicole Kidman

Isha vetem 22 vjec kur erdha ne Hollivud dhe aty takova Tom Kruizin, i cili per 11 vjet, ka qene bota ime". Nje fraze e thjeshte, e perzgjedhur nga aktorja Nikole Kidman, gjate nje interviste per median, ne te cilen rrefen 40 vitet e saj. Kur ishte 22-vjecare, me floket kacurrele dhe me shikimin e nje vajze te ndrojtur, nisi rrugen e gjate per t'u bere nje nga ikonat e bukurise femerore dhe te kinematografise boterore. "Jepi Nikole" ka qene nje shprehje, te cilen sic thote edhe vete, e ka perdorur gjithmone ne momentet kur i duhej me shume force...

John Lennon

John Winston Lennon ka lindur në 9 tetor 1940 në Liverpul. Prindërit Julia Stanley dhe Alfred Lennon, që ishin martuar dy vjet më parë, ndahen në prill të vitit 1942, por pas tre vitesh Alfred rikthehet për të marrë djalin dhe për t’u transferuar në Zelandën e Re. Dëshira e John, ishte të qëndronte me nënën e tij, e cila u larguar përgjithmonë nga jeta në moshë të re, për shkak të një aksidenti rrugor. Kështu ai u rrit në një ambient ku i mungonte dashuria prindërore, gjë që ndikoi shumë në krijimin e karakterit të tij, ndër të tjera për të kjo ishte një pyetje që e mundonte për përgjigjen gjatë gjithë jetës së tij...

Leon Cino: Nuk ishte Xhemi qe me theu zemren!

Hera e fundit qe balerini dhe fituesi i edicionit te trete te spektaklit “Amici”, Leon Cino, ishte ne Tirane, do te diskutohej shume gjate ne media. Shume gazeta aluduan se Cino, i cili erdhi si i ftuar ne spektaklin veror “Shtojzovallet” qe organizohej ne “Top Channel”, pati nje lidhje me prezantuesen e ketij spektakli, bukuroshen Xhemi...

Kinemaja Shqiptare

Filmi hyri në Shqipëri në vitet 1911-12. Shfaqjet e para publike u dhanë në qytetet Shkodër e Korçë. Sallat e para të kinemave si institucione publike u ngritën me iniciativë private pas Luftës I Botërore, në qytetet Vlorë, Korçë, Tiranë, Shkodër, Berat...

Vrasja e Klitit

Kur lindi Aleksandri i madh, e ëma Olimbia, bije e fisit te Mollosve qe jane shtrire ne ato kohe te sterlashta ne krahinat e Jugut të Ilirisë deri ne gjirin e Vlorës… Ajo ia dha te birin e sapo lindur nje gruaje te njohur prej saj që ajo ti jepte gji, pasi siç dihet, disa nga grate, kur lindin fëmijën, ne pergjithsi kane probleme me gjirin dhe ne oret e para femijes i jep gji nje tjeter grua qe ka lindur ne ato dite te afrëta…

Legjenda e vorrit të Ashikut

Dashuria legjendare që ka arritur deri në ditët tona jo si baladë por si tregim mban titullin “Vorri i Ashikut”. Fabula është e thjeshtë, ajo e dy të rinjve të dashuruar që preferojnë më mirë të vdesin se të braktisin njëri-tjetrin...
Kryesore