Te qeshim me Spekter IV

Te shohim cfar vakti ofron kryeqyteti...

Te qeshim me Spekter III

Po rri more Olti se s'e ke shansin...

Te qeshim me Spekter II

Po ku je mi zemra

Te qeshim me Spekter I

I ziu une nuk ma var njeri fare...

Anna Maria Mazzini

Mjafton të përmendet emri i saj i artit, dhe menjëherë emocionet bëhen të pranishme në prezencën tënde. Për të është shkruar shumë, dhe ende vazhdon të shkruhet me të njëjtat ritme, me të njëjtat emocione, por me fjalë gjithnjë e më të mëdha. Nëse do të lexosh opinionet e italianëve për Minën, nuk mund të mbeten pa u vënë re edhe këto rreshta ku shkruhet ‘je larguar, na ke braktisur për Luganon, ne mund të dëgjojmë vetëm zërin tënd nëpërmjet disqeve...

Sinan Hoxha

Këngëtari i muzikës popullore Sinan Hoxha tashmë një ndër këngëtarët më të preferuar  nga të gjithë  brezat në Shqipëri, rrëfen për revisten Spekter se si është paragjykuar në fillim edhe nga kolegët e tij… për muziken që bënte, por kjo nuk ja ka zbehur aspak vezullimin dhe fitimet ku Sinani me modestin e tij nuk preferon t’i tregoj dhe përgjigjet...

"Stauffenberg"-u i Tom Cruise has në refuzim total

Ylli hollivudian, Tom Cruise, po has vështirësi të vërteta me vendxhirimet e filmit të tij në Berlin. Edhe për filmin e tij të mëparshëm, "Mission Impossible 3", ndodhi e njëjta gjë: aktori dhe producenti i famshëm, në vitin 2004...

Adriano Celentano

Kantautori, aktori, drejtuesi televiziv italian që ka bërë famë ndërkombëtare, është cilësuar miti i historisë muzikore. Edhe në vendin tonë ka qenë një ndër idhujt e rinisë shqiptare (vazhdon të jetë edhe ditët e sotme) ku këngët e tij dëgjoheshin në fshehtësi. Shumë shpesh edhe autorë të ndryshëm, fal karrierës 50 vjeçare dhe sukseseve, e kanë konsideruar një shenjtor të muzikës italiane, duke mos harruar edhe faktin se quhej Elvis Presley italian...

Elvana Gjata

Kur trokiti per te paren here ne deren e NRG, Elvana Gjata dinte vetem qe kishte bere zgjedhjen e duhur. Ishte e bindur qe kjo ishte menyra e vetme per te pushtuar tregun, me kenge hit e me klipe te nxehta. Ajo e dinte se po behej pjese e skuadres me te preferuar te tregut muzikor. Sepse grupi i NRG eshte i specializuar ne recetat pikante te karaktereve te vecante. Por me tej se kaq Elvana nuk mund te parashikonte dot...

Nicole Kidman

Isha vetem 22 vjec kur erdha ne Hollivud dhe aty takova Tom Kruizin, i cili per 11 vjet, ka qene bota ime". Nje fraze e thjeshte, e perzgjedhur nga aktorja Nikole Kidman, gjate nje interviste per median, ne te cilen rrefen 40 vitet e saj. Kur ishte 22-vjecare, me floket kacurrele dhe me shikimin e nje vajze te ndrojtur, nisi rrugen e gjate per t'u bere nje nga ikonat e bukurise femerore dhe te kinematografise boterore. "Jepi Nikole" ka qene nje shprehje, te cilen sic thote edhe vete, e ka perdorur gjithmone ne momentet kur i duhej me shume force...

John Lennon

John Winston Lennon ka lindur në 9 tetor 1940 në Liverpul. Prindërit Julia Stanley dhe Alfred Lennon, që ishin martuar dy vjet më parë, ndahen në prill të vitit 1942, por pas tre vitesh Alfred rikthehet për të marrë djalin dhe për t’u transferuar në Zelandën e Re. Dëshira e John, ishte të qëndronte me nënën e tij, e cila u larguar përgjithmonë nga jeta në moshë të re, për shkak të një aksidenti rrugor. Kështu ai u rrit në një ambient ku i mungonte dashuria prindërore, gjë që ndikoi shumë në krijimin e karakterit të tij, ndër të tjera për të kjo ishte një pyetje që e mundonte për përgjigjen gjatë gjithë jetës së tij...

Leon Cino: Nuk ishte Xhemi qe me theu zemren!

Hera e fundit qe balerini dhe fituesi i edicionit te trete te spektaklit “Amici”, Leon Cino, ishte ne Tirane, do te diskutohej shume gjate ne media. Shume gazeta aluduan se Cino, i cili erdhi si i ftuar ne spektaklin veror “Shtojzovallet” qe organizohej ne “Top Channel”, pati nje lidhje me prezantuesen e ketij spektakli, bukuroshen Xhemi...

Kinemaja Shqiptare

Filmi hyri në Shqipëri në vitet 1911-12. Shfaqjet e para publike u dhanë në qytetet Shkodër e Korçë. Sallat e para të kinemave si institucione publike u ngritën me iniciativë private pas Luftës I Botërore, në qytetet Vlorë, Korçë, Tiranë, Shkodër, Berat...

Vrasja e Klitit

Kur lindi Aleksandri i madh, e ëma Olimbia, bije e fisit te Mollosve qe jane shtrire ne ato kohe te sterlashta ne krahinat e Jugut të Ilirisë deri ne gjirin e Vlorës… Ajo ia dha te birin e sapo lindur nje gruaje te njohur prej saj që ajo ti jepte gji, pasi siç dihet, disa nga grate, kur lindin fëmijën, ne pergjithsi kane probleme me gjirin dhe ne oret e para femijes i jep gji nje tjeter grua qe ka lindur ne ato dite te afrëta…

Legjenda e vorrit të Ashikut

Dashuria legjendare që ka arritur deri në ditët tona jo si baladë por si tregim mban titullin “Vorri i Ashikut”. Fabula është e thjeshtë, ajo e dy të rinjve të dashuruar që preferojnë më mirë të vdesin se të braktisin njëri-tjetrin...

Bija e Hënës dhe e Diellit

Ish një nënë, kish një djalë. Të vetëm e kish. E donte me përgjëratë. Djali dilte për gjah. Nëna e porositi:...

Balada e nuses së vdekur

Kënga ka shpalosur vdekje nga më të çuditshmet, epike, legjendare, monumentale; nusja që murohet (vetëflijohet) në kala, ura; zanat, që i ngrijnë krushqit e i kthejnë në cungje; vdekja e dhëndërit nga shkelmi i kalit ditën e dasmës, le pastaj vdekjet nga luftërat, epidemitë shfarosëse, ku prapë ka mbetur gjallë vetëm një grua shtatzanë, nga është ringjallur përsëri fisi i shuar...

Gjergj Elez Alia

Trim mbi trima kishte qënë gjithmonë Gjergj Elez Alia. Vjetë e vjet ai i kishte dal zot truallit të të parëve, ia kish mbrojtur nderin. Kish luftuar me topuz e shpatë kundër armiqve të derdhur këtej nga deti e nga toka për të shkelur vendin, për t'a dhunuar e zhveshur...

Legjenda e kalase Rozafa

"Krenare ngrihet mbi Bunën e gjanë e mbi qytetin e Shkodrës kalaja e lashtë e Rozafatit. Kur asht qitë guri i parë në themelet e kësaj kështjelle? S'dihet. Historia e saj tretet në mjegullën e lashtësisë ilire, banorëve të moçëm të kësaj mange. Nji gja dihet mirë e kjartë: ate e kanë pasë dikur labeatët e mandej ardianët, që ishin fise të forta ilire...

Dhurata Hamzai: Artan Shabani

Artan Shabanit i ka mjaftuar vetëm një dekadë për t’u admiruar ekskluzivisht me veprat e tij nëpër galeritë ndërkombëtare. Pavarësisht viteve që ka nisur të...

Kol Idromeno

Kol Idromeno është piktori më i famshëm i periudhës së Rilindjes Kombëtare Shqiptare. Ai lindi në Shkodër, ku dhe mësoi elementet e para të fotografisë nga Pjetër Marubi. Më 1876, ai qëndroi për disa muaj në Akademinë e Arteve të Bukura në Venecia, dhe më pas punoi në studion e një piktori italian. Kur u kthye në Shqipëri (1878), ai u angazhua në një numër aktivitetesh të ndryshme, duke punuar si arkitekt, skulptor, fotograf, skenograf, inxhinier dhe piktor...

Muajt e vitit

Muajt e vitit e kanë burimin nga koha e romakëve të vjetër. Muaji Janar (muaji i parë i vitit tek pas vitit 152 p.e.s.) mban emrin e zotit të shtëpisë Janus (Januarius) i cili kishte dy fytyra...

Kuriozitete IX

HOTMAIL---- Është provideri me i madhë i e-mailave falas me më shumë se 35 miljon anëtarë....

Kuriozitete VIII

Shkencëtarët zbuluan se flokëkuqet kanë vetëm rreth 90 000 flokë, zeshkanet 100 000, ndërsa bjondinet 150 000 fije floku. Por vetëm 20 përqind e bjondinave e mbajnë këtë shifër të flokëve...

Kuriozitete VII

Fjala më e vështirë në botë për t'u përkthyer, është identifikuar fjala "ilunga" nga gjuha Tshiluba, e folur në Kongon juglindore. Fjala "Ilunga", siç mund t'ju tregojë një person që e konsideron veten folës të gjuhës Tshiluba, do të thotë:...

Kuriozitete VI

Polici Dokuen SH.B.A. u zgjua nga gjumi, ku kishte rënë që në vitin 1988,pas një goditje në kokë nga një i dehur. Porsa u zgjua, Dokueni nisi të flasë dhe të bëjë shaka me pjestarët e familjes...

Kuriozitete V

Shteti me numrin më të madh të farmacistëve është Kina, e cila në vitin 1995 kishte të regjistruar 418000 të tillë. Që prej 20000 vitesh kinezët kurohen me mjekimet tradicionale të përgatitura nga farmacistët...

Kuriozitete IV

Substanca nga e cila është bërë shtresa e sipërme e epidermës së lëkurës së gjarpërinjëve nuk është elastike dhe nuk rigjenerohet me kalimin e kohës; kur gjarpërinjtë rriten, lëkura e tyre bëhet si një veshje e ngushtë për ta...

Kuriozitete III

Të parët që e organizuan kohën në këtë mënyrë që është dhe sot kanë qenë babilonasit. Falë tyre viti ishte ndarë në 12 muaj sipas 12 fazave hënore dhe ishte logjike që dita dhe nata të ndaheshin secila në 12 orë duke korresponduar me të 12 fazat e vitit...

Syri më i madh i botës

Teleskopi me të cilin Galilei zbuloi Rrugën e Qumështit në vitin 1609 kishte një diametër prej 4 centimetrash. Sot, mes projekteve më të fundit, ekziston një instrument 42-metërsh...

Kuriozitete II

Glin de Masom Vulfit i kujtohen emrat e të gjitha grave të tija. Si këshilltar për qështje të bashkëshortësisë ai thotë: “Secili njeri duhet të jet i martuar!?” Për të parën herë ai u martua në vitin 1931 me Helenën...

Kuriozitete I

- Në 1750 në botë jetonin rreth 800 milionë njerëz, në 1850 nje miliardë më tepër dhe në një 1950 edhe një tjetër miliard më tepër. Mastaj u deshën vetëm 50 vjet për tu dyfishuar dmth. 6 miliardë...

Ismail Lulani

Ismail Lulani lindi në Tuz (Mal i Zi) ne vitin 1933, jetoi e punoi në Shkodër. Mbaroi shkollën për ndihmës mjek dhe më pas vazhdoi studimet në Institutin e Lartë të Arteve në vitet 1963-1967. Në 1967 mbaroi Akademinë e Arteve të Bukura në Tiranë...

Pleqtë e Krujës

Dëshira për t'i kënduar traditës krutane mblodhi një grup pleqsh së bashku në vitin 1957. Një ditë të zakonshme, më 25 shkurt të po atij viti, ata mblidhen në zyrën e Fadil Tagës që ishte dhe drejtori i Shtëpisë së Kulturës të qytetit të Krujës...

28 vjet dasma e hare

Per 28 vite me radhe Skender Akrama dhe orkestra e tij nuk kane lene fshat dhe cep te Tiranes, Durresit, Shijakut, Elbasanit dhe Burrelit pa i rene daulles. Aq i vjeter eshte ne kete zanat Neri, sic e therrasin te njohurit Skenderin, sa nusja dhe dhenderi i pare qe ai ka shoqeruar me melodine e gernetes per ne hyrje te shtepise se re, tani me siguri qe jo vetem iu jane zbardhur floket, por do te jene bere edhe gjysher me niper e mbesa...

Floresha Debinja

Dikur ishte një vajzë e re, punetore ne Kombinatin e Tekstileve ne Berat. Ndërsa nga duart e saja te brishta dilnin prodhimet e bukura shumengjyreshe, ne thellesine e shpirtit te saj vlonte një zjarr. Ishte zjarri i kenges...

Armend Rexhepagiq

Trofeu si trofe! E vendosni si suvenir mbi vitrine dhe pas nje kohe filloni mos ta vereni fare! Trofete e verteta dhe jetegjata qendrojne ne zemer, e zemra ime eshte paksa me e permbushur pas “Kenges Magjike”, jo per shkak te fitores, por per shkak te pasurise profesionale dhe shpirterore qe fitova aty...

Jolanda Shala

E therrisnin Landi. Emrin e vertete e kishte Jolanda. Shkurtimi i emrit nuk kishte te bente me ndonje episod apo kujtim femijerie. Jo, ishte thjesht nje perligjje lirike qe rrezatonte ngjyrat me te bukura te ndjesise njerezore e humane, sepse konvergonin te gjitha te dashuria qe kishin per te: te afermit, miqte, dashamiret, koleget e punes...

Frank Sinatra

Frank Sinatra, emri i vërtetë Francis Albert Sinatra (i lindur në Hoboken, New Jersey, 12 dhjetor 1915 – në Los Angeles, dhe ka vdekur në Kaliforni, 14 maj 1998), këngëtari mjaft i njohur dhe aktori amerikan. I konsideruar si një ndër divat e të gjithë kohërave, është njëherësh edhe interpretuesi më i madh që është bërë i njohur me ‘Voice’. Personazh i rëndësishëm dhe karizmatik si në ambientin amerikan, ashtu edhe në atë botëror është renditur në vendin e parë të personaliteteve të spektaklit të shekullit XX në një klasifikim të realizuar në vitin 2000...

Ambra Angiolini, ylli i zbehur që rinis të shkëlqejë

Ishte një nga qindra vajzat që bënin akrobacira për t´u fokusuar disa sekonda nga kamerat e programit “Non è la Rai”, por kujdesi apo “pasioni” profesional i regjisorit, të cilin shpesh e kanë akuzuar edhe për histori seksi me vajza të vogla, bëri që Ambra Angiolini në moshë të njomë të prekte majat e një suksesi tronditës...
Kryesore