Olta Boka: Më dukej vetja si Shqiponja në flamurin shqiptar

Këngëtarja më e re e Festivalit në Eurovizion 2008, ishte Olta Boka, shqiptarja 16 -vjeçare. Askush nuk mund ta mendonte se zëri i saj do të dilte mbi moshën, për të përçuar muzikën shqiptare në mënyrën më...

Endrra e Lauretes, te interpretoje ne kinemane shqiptare

Jane jo pak yjet shqiptare qe po shkelqejne pertej oqeanit! Nje prej tyre eshte edhe aktorja Laureta Meci, e cila prej vitesh ka rrokur Hollivudin. Studiuesi Abaz Hoxha ne librin e tij "Shqiptaret ne kinematografine...

Safet Sokoli, këngëtorja e heshtur e Zanafillës

Më 15 Janar të vitit 1926 në një familje patriote shkodrane u lind sopranoja Safet Sokoli. Ndërsa ishte fare e vogël nisi të këndonte e kërcente para njerëzve dhe të afërmve të shtëpisë. Talentin për muzikë e shfaqi që në moshë...

"Palma e Artë" mbeti në Francë

Edicioni i 61-të i Festivalit të Filmit në Kanë ka shpërblyer filmin francez "Entre Les Murs" me shpërblimin më të lartë "Palme d‘Or". Kështu ka vendosur juria e kryesuar nga Sean Penn. Filmi me regji të Laurent Cantent...

Olta Boka rrëfen pakënaqësitë

E shoh në oborrin e gjimnazit “Sami Frashëri”, ku ajo mëson prej dy vitesh. E rrethuar nga shoqëria dhe mësueset e shkollës, ajo nuk rresht së thëni “Faleminderit!” për gjithë përgëzimet që ata i japin. Një buqetë e madhe me...

Suzana Zisi: Kordinatat mistike të një poeti...

Yjet do trazoj”, është libri i parë me poezi i autorit Dhimitraq Papando. Autori i këtij vëllimi, dëshmon: kulturë letrare të thellë, edukatë të lartë leximi e vrojtimi, njohje të poezisë popullore e teknikave të larmishme...

Imzot Rrok Mirdita: Kujtojmë porosinë e Gjon Palit që shqiptarët ta shohin me guxim të ardhmen

Në Shkodër, bashkësia katolike ka përkujtuar dje 15-vjetorin e vizitës së Atit të Shenjtë, Gjon Pali II e përfundoi Jubileun e shpallur me rastin e 150-vjetorit të vendosjes së gurit të parë të katedrales së qytetit. Ashtu si çdo vit...

Vargje të panjohura të Zef Pllumit

Numri i fundit i revistës “Hylli i Dritës” i themeluar më 1913 nga At Gjergj Fishta i kushtohet një nxënësi të tij që arriti të jetojë dhe të dëshmojë nga ajo kohë rilindasish dhe nga kjo kohë materialistësh. I kushtohet...

Timo Flloko: Për “Pamje nga ura”, më emocionoi telefonata e Pirro Manit nga Nju Jorku

Teatrit “Bylis” ka qenë i tejmbushur gjatë ditëve të festivalit teatror “Apollon 2008”. Kulmi sikundër pritej do të shënohej në mbrëmjen e ndarjes së çmimeve, ku u shpall si aktori më i mirë protagonist i skenës së festivalit, aktori...

Dhurata Hamzai: Poezia e Gjekë Marinajt

Libri me poezi i poetit shkodran Gjekë Marinaj “Lutje në ditën e tetë të javës” , është botuar nga Shtëpia Botuese “Faik Konica”, në Prishtinë 2008, me editor shkrimtarin kosovar Nazmi Rrahmani i cili na është i njohur si...

Libri zemra prinderore

Ky libër u përgatit nga tre anëtarët e shoqatës së shkrimtarëve shqiptaro-amerikanë; Agim Bacelli, Këze (Kozeta) Zylo dhe Kostaq Duka, nën kujdesin e presidentit të saj, Z. Gjekë Marinaj dhe kryetarit, Z. Dalan Luzaj...

Mitrush Kuteli: Poetika e Lasgush Poradecit

Në erarkinë e element eve që përbëjnë vleftën e një vepre poetike, forma ose trajta zë vendin e parë. Kuptimi ose përmbajtja nuk vinë përveç se në radhën e dytë. Kjo gjë shpjegohet e kuptohet lehtë. Sepse, sa e sa nuk...

Heshtja për Fishtën

Eshtrat e Gjergj Fishtës janë në Rrmaj”, pat kumtue Fritz Radovani prej Australisë së largme qysh në tetorin e kaluem – me gjasë menjiherë mbas artikullit “Një varr për të vërtetën e eshtrave të Fishtës” që u publikue...

Kujtim Mateli: Të qoftë me dritë udha, Kosovë

Në hapësirën tënde,Kosovë,
Yjet në shekuj u lodhën:
“Pak dritë- u thoshit- pak dritë,
Ta  shohim në sy bacën kur na flet,
S`na lidh dot as krajl, as mbret...

Eurovizion, Serbia ofendon Shqiperine

Olta Boka Salla e Eurovizionit ne Beograd shperthen me ulerima dhe parrulla antishqiptare ne momentin e prezantimit te kenges perfaqesuese te Shqiperise. Ne pikepyetje vazhdimesia e gares. Pritje skandaloze ndaj perfaqesueses...

Granit Zela: Pazari i letrave shqipe

Komercializmi e ka kapur për mesi letërsinë shqipe, dhe pas çdo zbulimi të "gjeniut" të ditës, bujës dhe tërbimit për vlera dhe vepra imagjinare, libri vetëmse pëson knock out-in e radhës, të dhënë me një grusht që e hedh përtokë...

Tasim Aliaj: Nje koment per librin “Monumenti i Lotit” i autores K. Zylo

Një monument prej Lotëve! Një oqean prej Lotëve! Sado paradoksale të tingëllojë metafora në shikim të parë, vjen një zonjë nga larg, (Nga larg e, megjithatë, kaq afër), na vë në duar një tufë vargjesh shkruar gjithë spontanitet...

Elena Qirici, shqiptarja e pare ne Hollivud

Shkelqimi i saj nisi ne Shqiperi per te kapercyer kufijte e saj shume shpejt duke u shnderruar ne aktoren e pare shqiptare qe shkeli ne Hollivud. "The little Helena", keshtu nisi te njihej Elena Qirici, qe vetem 7 vjece rrembeu...

Kadri Mani: Demir Krasniqi, Rapsodi i luftëtarëve të lirisë

Demir Krasniqi, u lind më 1950 në Tugjec të Malësisë së Gallapit (Daradanë). Shkollën fillore e kreu në vendlindje, Shkollën e Mesme të Muzikës në Prishtinë dhe u regjistrua në Shkollën e Lartë të Muzikës, por për shkaqe ekonomike...

Kristaq Turtulli: Litari i mallit

Ai mbështeti dorën ngadalë pothuajse me përtesë në dorezën metalike të derës dhe u mbush i gjithi me frymë, era e këndshme e kuzhinës dhe kurmi i ngrohtë i gruas se tij e dehen për një çast. Gruaja qëndronte në këmbë në mes...

Gjysmë-finalja e parë, muzika ballkanike pretendente për vendin e parë

19 këngë do të këndohen sot në natën e parë të Festivalit në Beograd. Do të jenë dy vende ballkanike, Mali i Zi, i cili do të hapë këtë natë dhe Greqia e cila do të mbyllë natën e parë të gjysmë-finaleve. Ndërsa...

Kadri Mani: Panoramë e poezisë rome

Qofshi faqebardhë, të shëndoshë e të gëzuar
Bini violinës, këndoni e vallëzoni
Fjalët tuaja në letër shënoni.
Që të mos harrojmë vallet tona
Që të mos harrojmë muzikën tonë...

Timo Flloko: Larg teatrit, s’ka drama me vlera

Nën petkat e Edi Karbones, Timo Flloko ka rrëmbyer trofeun e “Apollon ‘08". Edicioni i shtatë i Festivalit Mbarëkombëtar të Aktrimit, mbështetur nga MTKRS dhe Bashkia e Fierit, ka ulur siparin. “Ky çmim është...

Kana, parada e yjeve të tokës

Nga data 14, deri më 25 maj, kinemaja "do të flasë" frëngjisht. Festivali Ndërkombëtar i Kinemasë është gati të na dhurojë dymbëdhjetë ditë emocione, shkëlqim, luks, festë dhe magji. Në port janë ankoruar thuajse 150...

Riza Haziri: Kafka, eshtrat dhe gjaku

Papritmas u ndodha në një pyll të dendur e të errtë. Ecja druejtshëm pa ditur se nga po shkoja. Me kot mundohesha të përcaktoja anët e horizontit. Nga dendësia e pyllit askund nuk dukeshin yjet në qiell. As lëmyshqet e drunjve...

Albert Shala: Hajdar Salihu, figure shumedimensionale e letersise shqipe

Shkrimtari Hajdar Salihu eshte nje figure e spikatur e prozes dhe kritikes letrare shqipe.Ai eshte lindur ne fshatin Botushe te Gjakoves, fshate piktoreske, bri bjeshkes se Koshares ne vitin 1950.Shkollen e mesme e

Ben Duro, "çuni" i këngëve dhe liqenit

Ben Duro ka mbetur ashtu siç e njohin "çunat" e mëhallës së vjetër, nga e cila është shpërngulur prej kohësh, por që është vendi ku ka lënë zemrën së bashku me vitet e rinisë: po ai trup, po ajo prerje flokësh, i njëjti vështrim...

Sinatra, 10 vjet nga ndarja me legjendën e muzikës amerikane

Kanë kaluar 10 vjet që prej vdekjes së këngëtarit dhe artistit legjendar, Frenk Sinatra, i cili vazhdon të jetë një prej yjeve, që kujtohen më shumë. Në materialin e mëposhtëm bëhet fjalë rreth ceremonive përkujtimore të...

Prej 107 vjetësh ndriçon Amerikën misteri i llambës së përjetshme

Ishte një llambë e thjeshtë, që iu dhurua zjarrfikësve për t‘i ndihmuar të gjenin fenerët me naftë në errësirë dhe që atëherë nuk është shuar më kurrë. Ndriçon që prej 1 milion orësh, e zbehtë por besnike, si një "armë" për...

Revolta e Çim Xhepës: Xhelozitë e kolegëve për punën time

Orët e para të ditës së sotme e gjejnë në shesh xhirim. U kthye nga Përmeti, ku mbylli disa episode dhe sot është në Pogradec, ku të tjera e presin për filmin e Gjergj Xhuvanit "Lindje, perëndim, lindje". Në këtë 24 orësh...

Nikolli, mjeshtri që gdhendi instrumentin e rrallë muzikor

Një vegël e rrallë muzikore me gjashtë funksione është fryt i punës dyvjeçare të një mjeshtri të gdhendjes së drurit nga Mjeda e Shkodrës. Ndërkohë që pronari, 58- vjeçari Preng Nikolli i gëzohet instrumentit duke...

Damjani në oborrin e Sulltanit

Për dramën e panjohur "Damjani himarjot" i Injac Zamputtit. Rrëfimi për djalin himarjot Damjanin, që mori guximin të hynte në oborrin e Sulltanit për të shpëtuar vajzat shqiptare nga haremi i përbindshëm...

Albert Shala: I pathyeshmi

Ishte vere e vitit 1964.Ne zyrat e plicise sekrete serbo-malazeze ne Gjakove ishin dy agjente.-Ky eshte- beri me koke Zhivoradi drejt Kadri Kusarit.Dragisha e shikoi me ata sy te zi e te turbullt.-Ky eshte njeriu me i rezikshme...

Majkëll Dagllas: Babai më ka nxitur të luaj role negative

"Jam një maçok", qesh nën hundë aktori i famshëm, por është e sigurt që nuk bën shaka. Majkëlli u bë i famshëm falë filmit të Oliver Stone, çmimit "Oskar" si protagonisti më i mirë. Më në fund, Majkëll shkëlqeu si një yll...

Merxhan Avdyli: Konteksti i vlerës së studimit

Libri “Konteksti i shkrimit“ i autores Myrvete Dreshaj-Baliu është një simbiozë shkrimesh me përmbajtje të ndryshme nga fusha e letërsisë, në të cilën vend qendror zënë tri tipa të shkrimit: studimi mbi letërsinë, eseja...

Lind zogu me 4 këmbë

E rrallë, por e vërtetë! Banorët e fshatit Dervan në Fushë-Krujë janë habitur kur në fermën e Pashk Gjokejës kanë gjetur një zog pule me katër këmbë. Shpendi i çuditshëm ka lindur katër ditë më parë, ndërsa...

Muharrem Sfarqa: Poeti Adem Gashi bën promovimin e veprave të tij

Sic është bërë e ditur kohë më parë, pikërisht këtë fillim maji erdhi për vizitë në Gjermani, shkrimtari Adem Gashi. Ai fillimisht u shfaq në Bonn, në një performancë poetike organizuar nga fondacioni "Heinrich- Böll...

"Koka e Deas së Butrintit, është falur nga mbreti Zog"

Si komunitet i Etërve Jozefin që punojnë në Fier, në preferencë nga të përditshmet e tjera, çdo ditë blejmë gazetën "Shekulli", sepse është një gazetë serioze dhe nuk prezanton propagandë të padrejtë dhe joedukuese në formimin...

Albert Zholi: Teuta Shabani/ Mbretëresha ilire, krenare, kish lënë mbresa tek mami im...

E qetë, elegante, e bukur, e sinqertë, e lirshme në bisedë, këtoi ishin impresionet e mia gjatë bisedës me këngëtaren dhe modelen Kosovare, Teuta Shabani. E Lindur në Libi dhe e rritur në Suedi, ajo për asnjë moment nuk e heq...

Shukrije Bunjaku - Mani: Teatri i të rinjve të qytetit - Prishtinë

Regjisori, Xhemail Luta, me trupën e vet të Teatrit për të Rinj të Qytetit Prishtinë, po e feston 15-vjetorin e themelimit të teatrit të vet, të mbajtur e të zhvilluar, kryesisht, me forca të veta, përveç ndonjë ndihme nga shokët...
Kryesore