Enkelejda (Alushi) Arifi: Vaj dhe dhe mall për Çamërinë

Me këto vargje filloi biseda me këngëtaren çame Enkelejda Arifi në ambientet e TOB. Nuk i këndonte vargjet e këngës, por i recitonte. Me atë ndjeshmëri dhe pathos si në këngë. Rreth tryezës ishin mbledhur...

Aleksander Gjoka: Nuk jam ndare me gruan edhe pse jeton ne Itali

Një jetë mes muzikës, pse jo edhe mes filmave e librave. Ashtu siç kanë qenë dikur hobet e tij, të tilla janë edhe sot. Mes nostalgjisë për kohën e rinisë, kur me miqtë e tij me një kitarë të vetme në dorë këndonin për dashurinë...

Merita Halili, në Kongresin Amerikan, i pari koncert shqiptar

Ka gati 13 vite që jeton në Amerikë, por këto vite për të kanë qenë vite pune, vite sakrifice, dhe eksperience. Të tria i ka përfituar dhe jo vetëm. Sot ka arritur të vlerësohet po aq sa edhe dikur në Shqipëri. Është fjala...

Shukrije Bunjaku - Mani: Demir Krasniqi, në 40-Vjetorin e krijimtarisë muzikore

Dermir Krasniqi u lind më 10 Shkurt 1950 në fshatin Tygjec të Dardanës, në Kosovë. Shkollën fillore e kreu në fshatin e lindjes, ndërsa shkollimin e mesëm-drejtimin muzikor e keru në Prishtinë. Bazat e para nga kultura...

Zhuljana Jorganxhi: “Flijova” shumë dhembje “të ndaluara”

Një nga emrat më të njohura të poezisë shqiptare, sidomos të teksteve të këngëve në festivalet e Raditelevizionit Shqiptar, Zhuljana Jorganxhi dhe pse larg vendit për afro dy dekada, krijon, komunikon, frymon gjithnjë...

Bep Shiroka: “Kam munguar se artin s’e merr njeri seriozisht”

Emocion dhe frikë provon Bep Shiroka (Artist i Merituar) pas dhjetë vite mungesë, para premierës së dramës “Putargat e thata” të Stefan Çapalikut. Artisti që me interpretimet e tij të spikatura dhe profilet e paharruara të krijuara...

Edmond Zhulali: Jam kompozitori i parë shqiptar i Festivalit Europian

Në përgjithësi kompozitorët janë tipa shpërthyes, pasi dhe vetë muzika e tillë është shpërthyese, e papërmbajtshme, ku tingujt e saj janë vetë magjia e zotit. Ndërsa Edmond Zhulali është një natyrë e qetë, e qeshur, e butë...

Arta Dobroshi: Ju rrëfej për Festivalin e madh të Filmit

Kur ka mbërritur në aeroportin e Prishtinës, disa bluza me mbishkrimet "Arta Mania", "Unë e kom Artën n‘mesenxher" etj., u shpërndanë nga një grup të rinjsh. Mënyrë origjinale për ta pritur shqiptaren e parë që...

Spike Lee, regjisori që e sheh botën me sy tjetër

"Obama ‘08", ky është slogani i shkruar mbi bluzën e Spike Lee, dhe anash tij përhapen shkëndijat e një fishekzjarri shumëngjyrësh. "No if!", përsërit herë pas here Spike Lee, dhe nëse kandidatura e Obamas ngjall racizëm tek...

Irena Papa, aktorja shqiptare e tragjedive

Është zbuluar fillimisht nga regjisori i njohur Elia Kazan, ndërsa Federiko Fellini ishte një admirues i madh i veprës së saj. Një nga aktoret më të njohura botërisht, Irena Papa është një emër dhe fytyrë e dashur e botës kinematografike...

Alessandro Castriota Scanderbeg : Shqipëria rrallë nxjerr Skënderbe dhe Nënë Terezë, por që i japin dritë njerëzimit

Në vitin 2007, në Shqipëri, vjen për herë të parë një prej pasardhësve të Skënderbeut, Alessandro Castriota Scanderbeg. Ai në një intrevistë të atëhershme  jep bindshëm prejardhjen duke treguar gjithë historinë e  fisit Skënderbe...

Petrit Palushi: Njeriu që kujdesej për varrin e vet

Kish lëvizë dheu i varrit të birit të vet. Për çudi, mendja i shkoi për keq se vdekja mund t'ia rrokte vetëm fëmijët, por kurrsesi atë apo bashkëshorten. Nuk e kuptoi pse ajo dreq mendje e mbrapshtë iu pikëzue vetëm te fëmijët...

Perëndon gruaja “single”. Në qytet s'bëhet më seks

Brezat e rinj të grave janë më pak të emancipuara, mendojnë të vënë vetminë mbi çdo tjetër. Për vite me radhë, shumë tribu femërore të çdo moshe dhe në çdo pjesë të botës janë ndjerë të refuzuara në iluzionet dhe...

"Yjet" e reja të kinemasë shqiptare

Pa frikë mund të quhen "yjet" e reja të kinemasë. Jetojnë jashtë Shqipërisë, por origjina e tyre është shqiptare, madje disa edhe kanë lindur në këtë vend. Janë aktoret e reja: Xhilda Lapardhaja, Laureta Meçi, Masiela...

Sidney Pollack, lamtumira e një gjeniu

Sidney Pollack, njeriu i kinemasë, që sapo u nda nga jeta në moshën 73-vjeçare, do t‘i mungojë shumë ekranit të madh dhe admiruesve të shumtë të punëve të tij. Kjo sepse ai ishte një artist shumëdimensional, i cili...

Tjetër çmim për Kadarenë në Itali

“Vajza e Agamemnonit” i dhuron tjetër çmim letrar shkrimtarit Ismail Kadare. Këtë herë në Peskara ku çdo verë zhvillohet një manifestim i madh kulturor. Alberto Arbasino, Ismail Kadare e Alice Munro janë fituesit...

Olta Boka: Më dukej vetja si Shqiponja në flamurin shqiptar

Këngëtarja më e re e Festivalit në Eurovizion 2008, ishte Olta Boka, shqiptarja 16 -vjeçare. Askush nuk mund ta mendonte se zëri i saj do të dilte mbi moshën, për të përçuar muzikën shqiptare në mënyrën më...

Endrra e Lauretes, te interpretoje ne kinemane shqiptare

Jane jo pak yjet shqiptare qe po shkelqejne pertej oqeanit! Nje prej tyre eshte edhe aktorja Laureta Meci, e cila prej vitesh ka rrokur Hollivudin. Studiuesi Abaz Hoxha ne librin e tij "Shqiptaret ne kinematografine...

Safet Sokoli, këngëtorja e heshtur e Zanafillës

Më 15 Janar të vitit 1926 në një familje patriote shkodrane u lind sopranoja Safet Sokoli. Ndërsa ishte fare e vogël nisi të këndonte e kërcente para njerëzve dhe të afërmve të shtëpisë. Talentin për muzikë e shfaqi që në moshë...

"Palma e Artë" mbeti në Francë

Edicioni i 61-të i Festivalit të Filmit në Kanë ka shpërblyer filmin francez "Entre Les Murs" me shpërblimin më të lartë "Palme d‘Or". Kështu ka vendosur juria e kryesuar nga Sean Penn. Filmi me regji të Laurent Cantent...

Olta Boka rrëfen pakënaqësitë

E shoh në oborrin e gjimnazit “Sami Frashëri”, ku ajo mëson prej dy vitesh. E rrethuar nga shoqëria dhe mësueset e shkollës, ajo nuk rresht së thëni “Faleminderit!” për gjithë përgëzimet që ata i japin. Një buqetë e madhe me...

Suzana Zisi: Kordinatat mistike të një poeti...

Yjet do trazoj”, është libri i parë me poezi i autorit Dhimitraq Papando. Autori i këtij vëllimi, dëshmon: kulturë letrare të thellë, edukatë të lartë leximi e vrojtimi, njohje të poezisë popullore e teknikave të larmishme...

Imzot Rrok Mirdita: Kujtojmë porosinë e Gjon Palit që shqiptarët ta shohin me guxim të ardhmen

Në Shkodër, bashkësia katolike ka përkujtuar dje 15-vjetorin e vizitës së Atit të Shenjtë, Gjon Pali II e përfundoi Jubileun e shpallur me rastin e 150-vjetorit të vendosjes së gurit të parë të katedrales së qytetit. Ashtu si çdo vit...

Vargje të panjohura të Zef Pllumit

Numri i fundit i revistës “Hylli i Dritës” i themeluar më 1913 nga At Gjergj Fishta i kushtohet një nxënësi të tij që arriti të jetojë dhe të dëshmojë nga ajo kohë rilindasish dhe nga kjo kohë materialistësh. I kushtohet...

Timo Flloko: Për “Pamje nga ura”, më emocionoi telefonata e Pirro Manit nga Nju Jorku

Teatrit “Bylis” ka qenë i tejmbushur gjatë ditëve të festivalit teatror “Apollon 2008”. Kulmi sikundër pritej do të shënohej në mbrëmjen e ndarjes së çmimeve, ku u shpall si aktori më i mirë protagonist i skenës së festivalit, aktori...

Dhurata Hamzai: Poezia e Gjekë Marinajt

Libri me poezi i poetit shkodran Gjekë Marinaj “Lutje në ditën e tetë të javës” , është botuar nga Shtëpia Botuese “Faik Konica”, në Prishtinë 2008, me editor shkrimtarin kosovar Nazmi Rrahmani i cili na është i njohur si...

Libri zemra prinderore

Ky libër u përgatit nga tre anëtarët e shoqatës së shkrimtarëve shqiptaro-amerikanë; Agim Bacelli, Këze (Kozeta) Zylo dhe Kostaq Duka, nën kujdesin e presidentit të saj, Z. Gjekë Marinaj dhe kryetarit, Z. Dalan Luzaj...

Mitrush Kuteli: Poetika e Lasgush Poradecit

Në erarkinë e element eve që përbëjnë vleftën e një vepre poetike, forma ose trajta zë vendin e parë. Kuptimi ose përmbajtja nuk vinë përveç se në radhën e dytë. Kjo gjë shpjegohet e kuptohet lehtë. Sepse, sa e sa nuk...

Heshtja për Fishtën

Eshtrat e Gjergj Fishtës janë në Rrmaj”, pat kumtue Fritz Radovani prej Australisë së largme qysh në tetorin e kaluem – me gjasë menjiherë mbas artikullit “Një varr për të vërtetën e eshtrave të Fishtës” që u publikue...

Kujtim Mateli: Të qoftë me dritë udha, Kosovë

Në hapësirën tënde,Kosovë,
Yjet në shekuj u lodhën:
“Pak dritë- u thoshit- pak dritë,
Ta  shohim në sy bacën kur na flet,
S`na lidh dot as krajl, as mbret...

Eurovizion, Serbia ofendon Shqiperine

Olta Boka Salla e Eurovizionit ne Beograd shperthen me ulerima dhe parrulla antishqiptare ne momentin e prezantimit te kenges perfaqesuese te Shqiperise. Ne pikepyetje vazhdimesia e gares. Pritje skandaloze ndaj perfaqesueses...

Granit Zela: Pazari i letrave shqipe

Komercializmi e ka kapur për mesi letërsinë shqipe, dhe pas çdo zbulimi të "gjeniut" të ditës, bujës dhe tërbimit për vlera dhe vepra imagjinare, libri vetëmse pëson knock out-in e radhës, të dhënë me një grusht që e hedh përtokë...

Tasim Aliaj: Nje koment per librin “Monumenti i Lotit” i autores K. Zylo

Një monument prej Lotëve! Një oqean prej Lotëve! Sado paradoksale të tingëllojë metafora në shikim të parë, vjen një zonjë nga larg, (Nga larg e, megjithatë, kaq afër), na vë në duar një tufë vargjesh shkruar gjithë spontanitet...

Elena Qirici, shqiptarja e pare ne Hollivud

Shkelqimi i saj nisi ne Shqiperi per te kapercyer kufijte e saj shume shpejt duke u shnderruar ne aktoren e pare shqiptare qe shkeli ne Hollivud. "The little Helena", keshtu nisi te njihej Elena Qirici, qe vetem 7 vjece rrembeu...

Kadri Mani: Demir Krasniqi, Rapsodi i luftëtarëve të lirisë

Demir Krasniqi, u lind më 1950 në Tugjec të Malësisë së Gallapit (Daradanë). Shkollën fillore e kreu në vendlindje, Shkollën e Mesme të Muzikës në Prishtinë dhe u regjistrua në Shkollën e Lartë të Muzikës, por për shkaqe ekonomike...

Kristaq Turtulli: Litari i mallit

Ai mbështeti dorën ngadalë pothuajse me përtesë në dorezën metalike të derës dhe u mbush i gjithi me frymë, era e këndshme e kuzhinës dhe kurmi i ngrohtë i gruas se tij e dehen për një çast. Gruaja qëndronte në këmbë në mes...

Gjysmë-finalja e parë, muzika ballkanike pretendente për vendin e parë

19 këngë do të këndohen sot në natën e parë të Festivalit në Beograd. Do të jenë dy vende ballkanike, Mali i Zi, i cili do të hapë këtë natë dhe Greqia e cila do të mbyllë natën e parë të gjysmë-finaleve. Ndërsa...

Kadri Mani: Panoramë e poezisë rome

Qofshi faqebardhë, të shëndoshë e të gëzuar
Bini violinës, këndoni e vallëzoni
Fjalët tuaja në letër shënoni.
Që të mos harrojmë vallet tona
Që të mos harrojmë muzikën tonë...

Timo Flloko: Larg teatrit, s’ka drama me vlera

Nën petkat e Edi Karbones, Timo Flloko ka rrëmbyer trofeun e “Apollon ‘08". Edicioni i shtatë i Festivalit Mbarëkombëtar të Aktrimit, mbështetur nga MTKRS dhe Bashkia e Fierit, ka ulur siparin. “Ky çmim është...

Kana, parada e yjeve të tokës

Nga data 14, deri më 25 maj, kinemaja "do të flasë" frëngjisht. Festivali Ndërkombëtar i Kinemasë është gati të na dhurojë dymbëdhjetë ditë emocione, shkëlqim, luks, festë dhe magji. Në port janë ankoruar thuajse 150...




Kryesore