Portret i Viktor Gjokës në liri

Ndërroi jetë,dje në Romë, aktori i shquar Viktor Gjoka. Kineast e aktor i madh, u lëndua megjithatë rëndë nga diktarura komuniste, duke u internuar në një fshat të Tiranës ku ai duhet të vuante dënimin. Gazeta “TemA” boton rrëfimin e tij të fundit të derdhur në një portret...

Humor

Pak kohë si i martoi vajzat, vjehrra vendosi të provojë dhëndurët nëse ishin të mirë apo jo. Shkon te i pari dhe futet në pus. Vjen dhëndri dhe e shpëton. Të nesërmen ai gjen para shtëpisë një makinë dhe një pusullë ku shkruhej: “Me respekt, nga vjehrra...

Anita Bitri, i ati: ''Ju rrëfej pengjet e mia''

Tre vjet pa Anita Bitrin. Heshtje dhe dhimbje në shtëpinë e saj në Vlorë. I ati ka lënë shtratin e spitalit për të hapur dje derën. Miqtë e afërt të familjes dhe këngëtares së njohur bëjnë vizita. Tragjedia e ndodhur në Amerikën e...

VIP News - Shtator 2007

Ka kaluar vetëm një muaj, kur show-girl Xhemi Shehu do të shfaqej në tiranë për pushime këtë verë. Dhe ndërsa u rrëfeu gjithë miqve të saj se do të nisej menjëherë për në itali, pasi do të ishte pjesë e aventurës së re televizive...

Eva Alikaj - nga “Pallati 176” ...te striptizmi

Personazhi i Eva Alikajt ka paralelizma me jetën e saj. Lola është një aktore që përballet me realitetin e ashpër të Zvicrës. Për aktoren skena e teatrit kombëtar ruan ende magjinë. Ëndrra që arriti para shumë viteve i tingëllon...

Dashurite e Kazanoves!

Ngjan si një rrëfim i thjeshtë i jetës njerëzore. Historia ku rreth të njëjtin mashkull rrotullohet vëmendja e dy femrave të ndryshme, të gatshme të sakrifikojnë për dashurinë. Duket si rrëfimi më i zakonshëm i bërë nga goja e secilit...

Gjithcka e re nga fronti i Aureles

Eshte kthyer serish ne Tirane. Kete here me ca projekte te qarta ne mendje. Te cilat mund t’i realizoje vetem ketu. Ndaj dhe i duhet te qendroje shume me gjate se dy heret e para. Puna sapo ka filluar. Per cfare konkretisht?...

Elita 5

Elita 5

Tershana mes dritherimave te nje rikthimi

Te prekshme, te ndjeshme e teper njerezore jane emocionet qe e kapluan nje prej kengetareve qe ka bere epoke ne muziken shqiptare, Tonin Tershanen. Pak minuta para se te dilte ne skenen e "Kengeve te Shekullit", mbreme ne Tv Klan...

Ndrekë Luca, legjenda e skenës dhe kinematografisë shqiptare

Mund të shkruash diçka, por jo gjithçka për kozmonautin tonë mitik "Artistin e Popullit" Ndrekë Luca. Kulti i tij artistik është aq i lartë sa fjala dhe sharmi i tij depërtoi në portat e veprave më të mëdha të skenës dhe ekranit shqiptar...

Priftuli, shpirti i lirë që endet në kohë

Pasditen e së mërkurës, më datë 10 tetor 2007, në Sallonin e Artit “Priftuli”, që ndodhet pranë bulevardit kryesor të qytetit të Durrësit, (ish kinema “Iliria”), u përurua ekspozita retrospektivë “Priftuli dhe miqtë”, organizuar nga...

Lazer Filipi ne rrokje te Nene Terezes

Ishte menduar qe Nene Tereza te misherohej prej Roza Anagnostit, por me gjasa nuk do te jete keshtu! Kush e di per c’arsye ka vendosur te mos jete ajo Nene Tereza ne skenen shqiptare dhe pse pak kohe me pare...

SHBLSH, shitemi shtrenjtë…

Si nis një ditë e zakonshme dhe e pazakonshme e juaja? Genti: Dita e zakonshme starton… kështu zgjohem herët në mëngjes, fillimisht laj sytë, përpiqem që të vij në punë, në “Portokalli”. Një ditë e jashtëzakonshme kur Ermali ka...

Altin Goci, klipet shqiptare mund të krahasohen me pornografinë…

Muzika për kantautorin Altin Goci nuk është një fragment i shkëputur kuturu, por ajri që ka ushqyer me profesionalizëm vitet e karrierës së tij artistike. Megjithëse tregun muzikor e cilëson “zeher” dhe të çorientuar pa limit, përsëri ai ka ndërtuar...

Michelle Pfeiffer. Ju bëj dritë me yllin tim!

Aktorja që sapo ka shkelur e para mbi yllin e saj në bulevardin e famshëm amerikan, ku janë skalitur emrat e njerëzve më të shquar të kinemasë botërore, ka lindur në Santa Ana të Kalifornisë, më 29 prill të vitit 1958. Michelle Pfeiffer është...

Evans Rama, tani e dua gruan dyfish

Kantautori Evans Rama rrëfen për revistën “Spektër” emocionet më të veçanta që ka përjetuar deri më sot, në momentin që është bërë baba. Ardhjen në jetë të fëmijës së tij ai e ka pagëzuar me nisjen e një fryme të re ndaj të birit, që e ka...

“I Kudo Ndodhuri” filmi që çoi kulturën shqiptare në Greqi

Diku në faqet e një gazete shkruhej teksti i një kënge… Në të njëjtin shtet një film dokumentar dhe një vizatimor pritet mes ovacionesh e duartrokitjesh. Sukses i vërtetë i filmit shqiptar me metrazh të shkurtër. Gjuha shqipe, natyra shqiptare...

Modugno, babai i “Volare” dhe kantautorëve italianë

Domenico Modugno ka lindur në Polignano në Mare, 9 janar 1928 dhe ka vdekur në Lampedusa, në 6 gusht 1994, ka qenë kantautor, kompozitor, kitarist dhe aktor italian. Është fituesi i dy çmimeve Grammy Awards. Është konsideruar babai i...

Dita e Kolombit, çmim për artisten me origjinë shqiptare

Kara ka marrë çmimin si kompozitorja më e mirë e vitit në muzikën “Pop”. E nderuar me "Honores", bija e kongresmenit me origjinë shqiptare, Kara, kur ishte 12 vjeçe, një çerek shekulli më parë, u ngjit në skenën e sallës luksoze të Grand...

Fëmijët e vegjël të ekranit të madh

Filmi shqiptar ka nisur me të qarën e një fëmije. Ka qenë pikërisht vogëlushi Xhemal Berisha, protagonist i filmit të parë shqiptar “Fëmijët e saj”, i cili ka mbushu ekranin me të qarën e tij, pas kafshimit të qenit...

Pierre-Pandeli Simsia: Kujtime rreth Festivalit te 11-te te Kenges ne RTVSH, 22-24 Dhjetor 1972

Pas Festivalit te suksesshem te 10-te te Kenges ne R.T.V., ku kenget e tij pothuajse pa perjashtim u pelyen dhe u mirepriten nga te gjithe, nje vit me vone pritej te zhvillohej Festivali i radhes, i 11-ti. Interesimi i njerezve per te pare ate...

Dielli në atdhe të ngroh më shumë dhe të fal buzëqeshje mirësie

Për një jetë më të mirë kanë marrë rrugën e malit. Rrugën e padittur ndoshta dhe të një gremine. Dhe tashmë pas shumë vitesh dashuria për atdheun ka marrë përmasat e dashurisë për nënën. Këto dy dashuri janë të njehsuar në një tek Toni...

Sofi Marso

Në një nga shfaqjet e afërme, ajo do të jetë zana në filmin "Hirushja": një personazh që duket se e lumturon këtë "vajzë" 41-vjeçare, e cila nga një punëtore e thjeshtë parisiane, hyri në botën e madhe të kinemasë: "Kinemaja më...

Kinemaja në luftë

Qeveria e Presidentit Bush dhe CIA kanë mundësuar nga 11 shtatori një program i cili titullohet "rendition" ("interpretimi"), ku një i dyshuar terrorist mund të ishte rrëmbyer kundër dëshirës së tij, mbahej në një strehim sekret jashtë...

Elton Deda, në Nju Jork me idealin e rock-ut

Ai shfaqet në portën e madhe të hekurt të Shqup-it, ashtu si është larguar. Energjik, i qeshur dhe me bishtin e flokëve të gjata pas kokës. Përshëndet rojen e shërbimit dhe bën se nuk ka ikur kurrë nga ky vend. Takohet me Miron Kotanin...

Shyqyri Sako, një "dhuratë" në 70-vjetor

Një jetë e mbushur me krijimtari dhe e lidhur ngushtë me filmin. Përgjatë 40 vjetëve, çdo ditë ia kushtonte punës në Kinostudio, ndërsa tani e kujton atë periudhë me nostalgji. Shyqyri Sako, skenografi i shumë filmave shqiptarë, feston këtë tetor 70-vjetorin e tij të lindjes...

Albert Zholi: Intervistë me kampionin e Turrneut të Tajboksit në Tiranë Gjetan Keta

Në datën 30 shtator 2007, në Tiranë në Pallatin e Sportit “Asllan Rusi” u zhvillua një Turrne i rëndësishëm në sportin e Taiboksit dhe Kickboksit. I gjthë pallati i sportit ishte veshur Kuq e Zi. Sipas shumë komentatorëve sportivë dhe...

Greta Koçi feston 16 vjetorin e lindjes

Është shumë e re në moshë dhe falë zërit të saj të veçantë ka arritur të ngjitet gjithmonë e më shumë për të kapur majat e suksesit. Mes të afërmve, miqve, kolegëve por edhe të fansave të shumtë, Greta Koçi ka festuar përmes një mbrëmje të...

Mirush Kabashi “ Një sukses i aktorëve dhe i Teatrit Kombëtar”

Pas suksesit që ka pasur në skenat e disa teatrove shqiptarë dhe botërorë vepra teatrore “Apologjia e vërtetë e Sokratit” shënoi suksesin e saj të radhës në festivalin Teatror në Bullgari ku u shpërblye me kupën e këtij festivali që tashmë njihet për...

Lamtumirë Fankut, dishepullit të së bukurës

Aktor elegant, modern, regjisor serioz, plot fantazi. Për të mund të flasësh shumë. Për artistin, për njeriun… Në raste mortesh, kur ndodhemi përpara humbjes së një njeriu, më e pakta që mund të bësh është të flasësh mirë për jetën e tij në tokë...

Intervistë me violinistin e talentuar korçar në Gjermani Markelian Koçibelli

Markelian Koçibelli, është një violinist i talentuar na Korça, i cili aktivitetin dhe suksesin e tij e ka në Gjermani. Në një intervistë ëpr gazetën "Metropol", Markeliani tregon për fillesat e rrugës së tij artistike, peripecitë dhe deri te ditët sotshme të suksesshme...

Instituti Amerikan i Filmit po përzgjedh frazat magjike që kanë shkruar historinë e Hollivudit

Në vitin 1998, Instituti i Filmit Amerikan hodhi idenë që të bëhej një përzgjedhje për të vlerësuar filmin më të mirë amerikan të të gjitha kohërave, duke formuar një juri të përzgjedhur nga ajka e kinematografisë amerikane. Mendimet dhe rezultatet e jurisë do të mundësoheshin edhe për publikun me anë të disa emisioneve televizive speciale...

U shua një fisnik!

Puna Serafin Fankos përbën një “shkollë” më vete. Ai dallohet si një regjisor në veprat e të cilit është njeriu me ngjarjen e tij. Për të njeriu është një qenie komplekse brenda të cilit luftojnë ndërmjet tyre njëkohësisht vetëdija dhe nënvetëdija, e mira dhe e keqja...

Shpresa Beka: Femrat shqiptare janë Leonorat tona

“Çdo femër është pak Leonorë. Femrat shqiptare, në të gjitha kohërat kanë qenë Leonora, si në jetën e përditshme, sepse bëjnë sakrifica”, ky është mendimi i Shpresa Bekës, në lidhje me ngjashmëritë që na lejon subjekt i operës...

Fisnikja e skenes, “Kryezonja Violete”

Perqeshte pleqerine shpesh, fisnikja Violete. Por tani ajo pleqeria e nemur e mpaku, derisa nuk e la me ne jete. Violeta Manushi, “Ollga” e shqiptareve, Olimbia e “Karnavaleve te Korces” e deri plaka Nice e “Gjeneralit te ushtrise se vdekur”, ngerthehen ne emrin e saj...

Lefter Çeko: Piktori që një jetë iu kushtua skenografisë

Lefter Çeko sapo ka kapërcyer të pesëdhjetat. Ai është një nga talentet më në zë që me penelin e tij ka vizatuar qindra peizazhe nga “Syri i Kaltër” e Bregdeti deri në Florida të Amerikës. Eshtë piktori ku veprat e tij kanë zënë vend në galeritë e sallat më moderne të artit...

Mambooo... shqiptare

Samba”, “cha-cha”, “salsa”, “mambo”, “merenge”, “flamenco”, “rumba”, por edhe “tango”, “vals vjenez” apo deri edhe “quick-step”.... Më në fund edhe në Tiranë mund të mësosh teknikat e stileve të ndryshme të kërcimit pa dashur të bëhesh një profesionist, por duke e përkthyer ritmin në...

Zef Deda: “Më plas zemra me e ba me qeshë këtë popull”

Krejtësisht i lirshëm dhe me një humor të vazhdueshëm një nga mjeshtrat e interpretimit dhe një trashëgues i denjë i të gjithë plejadës në kohë të humorit më të përveçëm, origjinal dhe krenar si shkodran, Zef Deda tregon jo vetëm idetë e...

Historia e deformuar në filmin shqiptar

55 vitet e filmit shqiptar përpos arritjeve të ndryshme, relative, kanë dëshmuar edhe për një deformim të qëllimshëm të historisë. Duke lënë mënjanë atë që quhet trillim artistik, apo personazhe të trilluara artistike, shumë filma, kryesisht ata me temën e...

Vasillaq Vangjeli, Humoristi "i brumëzuar" nga drama

Nuk është më ai djali çapkën që prishte orën e mësimit. Por ka sërish po atë gjallëri dhe të njëjtin humor që e bën të jetë thjesht ai, të jetë Vasoja që shokët e duan pranë një gote rakie dhe këngës. Koçi te "Zonja nga qyteti", baletmaestri...
Kryesore