Violeta Allmuça: Nuk më pëlqen të paragjykoj letërsinë femërore

Violeta Allmuça është autore e 6 librave. Ka mbaruar studimet e larta për Gjuhë – Letërsi në vitin 1991. Shkruan poezi, prozë, publiçistikë. Proza e saj është e lidhur me realitete të vërteta të shoqërisë së sotme universale...

Begzad Baliu: Shuflai i madh

Me vjen mirë që e ke kujtuar Shuflain e madh. Ndoshta duke botuar qoftë edhe vetëm një kujtim për te, do të nxitet interesimi i studiuesve për jetën dhe veprën e tij. Në të vërtetë interesimi për jetën dhe veprën...

Begzad Baliu: Informacione kulturore

Me ftesën e Qendrës ndërkombëtare Lalish të Vjenës, në kuadër të aktivitetit Dialogu ndërkulturor 2008, studiuesi prof. Zymer Neziri nga Prishtina, ligjëron për Eposin e Kreshnikëve më 28 qershor, kurse lahutari Isë Elezi do të...

Fatmir Terziu: Ukaj dhe kompleksi krijues-kritik-poet

Prej kohësh në fushën krijuese shqiptare është edhe një emër. Një emër që vjen me plot timbrin letra dhe krijues. Është emri i Ndue Ukajt që risiglon këtë persuamble krijues në tërë këtë ndjesi tingëlluese. Është poet, kritik...

Daut Gumeni - poeti që mbushi qelitë e burgjeve me këngët e lirisë…

U lind më 11.03.1943 në Gusmar, Tepelenë në një familje me tradita atdhetare. Në vitet 1957-1961 mbaroi me rezultate të shkëlqyera shkollën pedagogjike ” Pandeli Sotiri” në Gjirokastër. Që në shkollë i shfaqi idetë e tij...

Mihai Antonescu: Vlera shqiptare në gjuhë të huaja

Një antologji e poezisë së sotme shqipe, e përkthyer në gjuhën rumune nga poeti Baki Ymeri, dhe me një parathënie të shkëlqyer të shkrimtarit Marius Qelaru, është dhe mund të jetë kurdoherë një demonstrim i vlerave autentike...

Begzad Baliu: Motivet denominuese në Antroponiminë e të dëbuarve të Kosovës

Historia mijëvjeçare e popullit shqiptar është historia e përpjekjeve për ndërtimin e identi¬tetit kulturor, gjuhësor, etnik dhe kombëtar, prandaj është e kuptue¬shme pse edhe onomastika në përgjithësi dhe antropo¬nimia...

Albert Zholi: Intervistë me koreografin Arjan Sukniqi

Një nga emrat potentë të koreografisë shqiptare është dhe Arjan Sukniqi. Jeta e etij është një lëvizje intersante drejt të pamundurës, për vetë faktin e privimeve që i janë bërë në drejtim të dëshirave në sistemin komunist...

Revista Albanezul nr. 145 (2008)

O revista este o istorie şi cei ce o conduc sunt creatori de civilizaţie, de valori şi de sens, nu numai pentru generaţiile acelei istorii, ci şi pentru altele în mijlocul cărora aceasta se desfăşoară. O revista este o catedrală în care...

Iris Hoxha, 16 vjecarja nga Elbasani fiton cmimin e madh “Akademia e Yjeve”

Suprizat nuk kane munguar edhe kete vit. Ka qene Iris Hoxha, 16 vjecarja nga Elbasani qe ka fituar cmimin e pare ne kenge dhe cmimin e madh “Akademia e Yjeve”. Si fituesja absolute e ketij edicioni ajo ka fituar...

Në Koman, te të parët tanë prej "guri"

Pas thuajse një shekull gjurmimesh arkeologjike nga ekspedita të huaja dhe vendase, është arritur të zbulohet para pak ditësh nga arkeologët shqiptarë në kalanë e Dalmacës në Koman, një vendbanim prej guri i Mesjetës...

Bahri Myftari: Në radhët e politikës, nuk ka asnjë shkrimtar. Ajka e kombit është lënë në hije

Bahri Myftari është një ndër prozatorët më racional që dhe pse kanë kaluar mëse 35 vjet me letra në duar, kërkon gjithmonë të renë, të panjohurën, duke punuar me fjalën me dashuri dhe seriozitet. Intelektual i sinqertë ai...

Ogerta Proko: Ikonat që nuk vdesin kurrë

Të jesh i adhururar apo të adhurosh? Jam gati e sigurt që shumica e atyre që do të pyesja, pa u menduar shumë gjatë do të më pohonin pjesën e parë të pyetjes. “Të adhurosh” dhe “Të jesh i adhuruar”! Nëse do të gjeja...

Ali Berisha: Gabimet e një fjalori të madh

Fjalori i Mehmet Elezit që u botua në vitin 2006 patjetër se paraqet risi në leksikologjinë tonë. Për nga numri tejet i madh i fjalëve, kuptimeve dhe shprehjeve frazeologjike (100.300 sish) ai ua tejkalon fjalorëve të tjerë...

Sonila Meco: Politikës së sotme shqiptare i mungojnë vizioni, idetë, kthjelltësia, njerëzit e duhur

Sapo është larguar nga televizioni “Vizion Plus” dhe është  atashuar pranë televizionit “Klan” ku ka nisur dhe karriera e Sonila Meços, kohë  në të cilën është njohur dhe me dashurinë e saj të madhe, Drinin, me të cilin bashkëjeton...

Begzad Baliu: Konceptet filologjike të Ndre Mjedës

Në kontekstin historik, gjuhësor, letrar dhe kulturor, jeta dhe vepra e Ndre Mjedës, shtrihet në dy periudha të mëdha dhe shumë të vrullshme: gjysmën e dytë të shekullit XIX të Rilindjes Kombëtare dhe gjysmën e parë të shekullit...

Tubimi ne Polluzhë dhe ora letrare

Me rastin e 63 vjetorit të vrasjes së Shaban Polluzhës, komandantit të shquar të Luftës së Dytë Botërore, të shtunën me 31.05.2008, në fshatin Polluzhë u mbajt një tubim popullor, ku përveç personaliteteve politike morën...

Jusuf Zenunaj në gjuhën rumune: “Prej shkëmbit rrjedhin lotë”

Thonë se librat kanë jetën e tyre dhe se kush lexon fluturon në botën e ëndrrave. Kosova ka dritë të shenjtë dhe drita e Saj vjen përmes ëndërrimtarë të Saj, edhe në veri të Danubit. Ëndërrimtarët tanë e fisnikërojnë Dardaninë...

Kujtim Dashi: Pluralizmi i bashkon njerëzit, tek ne, ndodh e kundërta

Kujtim Dashi u lind në qytetin e Shkodrës, më 15 korrik 1951. Shpërngulet familjarisht në qytetin e Lezhës pas mesit të viteve ’50, ku kryen gjimnazin “Hydajet Lezha”. Rikthehet në Shkodër për t’u diplomuar në Institutin e Lartë...

Arti i Diktaturës

Në historinë sh qiptare do t‘duam apo nuk do t‘duam do t‘ zërë vend realizmi socialist shqiptar, si një krijimtari artistike e realizuar gjatë periudhës kohore të viteve ‘40 -‘90 dhe me cilësitë e veta, që shpesh herë janë të...

Zbulohet logoja e bibliotekës së Faik Konicës

Botohet për herë të parë kjo fletë e vogël, paksa e zverdhur, e cila ka lidhje të ngushtë me bibliotekën vetjake të Faik Konicës. Është logoja e saj dhe këtë tregonte emërtimi latinisht që mbante në krye: EX LIBRIS...

Suzana Kuqi: Ne dhe kompjuteri

Ky kompjuteri paska qënë shumë i keq. I keq dhe irrezikshëm. Mjaft të të hyjë mikrobi i tij dhe… të merr lumi. Sapokthehemi nga puna, para se të ulemi për të ngrënë bukë duam më parë tëkontrollojmë postën. Vajza...

Vdekja e bukur

Për herë të parë botohet fotografia e muzikantit Palok Kurti në shtratin e vdekjes. Krahas fotos së rrallë, të ofruar nga familja Kurti në Shkodër, muzikologu Sokol Shupo gjen në arkivat e Ministrisë së Jashtme edhe një...

Gjyzepina Çoba Një Muzë e bukur për gjashtë artistë shqiptarë

Antoneta Skanjeti ka qenë femra e parë shqiptare që pozoi përballë një piktori për portretin e saj. Antoneta, që shkurt thirrej Tone, ishte gruaja e Andrea Skanjetit. Piktori që i realizoi portretin ishte vëllai saj, artisti më i njohur...

Kodi i fshehtë i përkrenares së Skenderbeut

Perkrenarja e Skenderbeut është bërë tani pjesë e pandashme e heroit, aq organike sa nuk ka figurë historike që mund të krahasohet. Ajo merrr vlera studimore edhe për shkak të varfërisë së relikeve që e shoqërojnë...

Artiola Toska:“Kam pesë vjet e martuar, tani dua një fëmijë”

Eshtë një nga ato këngëtare të cilën e njeh çdo moshë; këngët e saj i dëgjon i madh e i vogël, nën tingujt e zërit të vet me lodioz, të gjithë gjejnë diçka për të kërcyer. Të gjithë e njohin atë për këngët e saj, që krijojnë një atmosferë...

Pesë poetë shqiptarë në një antologji amerikane

Visar Zhiti, Mimoza Ahmeti, Gazmend Krasniqi, Luljeta Lleshanaku dhe Lindita Arapi janë pesë poetë nga Shqipëria të përzgjedhur në një antologji të poezisë evropiane, botuar në SHBA. Siç shkruhet në paraqitjen e botuesve...

"You‘re beautiful" në "Qemal Stafa"

Më 17 qershor, në stadiumin "Qemal Stafa" do të interpretojë James Blunt, një nga këngëtarët më të njohur britanikë të viteve të fundit i afirmuar në shkallë botërore. James Blunt njihet si autori i hiteve të famshme si...

Natasha Lako: Politka shqiptare, të hedhë sytë nga krijuesit, pasi ata janë vlerë kombëtare

Natasha Lako një emër tepër i lakuar në letrat shqipe. Një poete rrebele që kur merr në dorë penën, ska mik, shok, bindje, karshillëk. Ajo është vetvetja dhe vargjet e saj janë shëmbëlltyrë e vërtetësisë intelektuale...

Nderim "Çaplinit" shkodran të Myzeqesë

Një shkrim i gazetës "Shqip" muaj më parë kushtuar Ndrek Beltojës, bëri që shumë bashkëkohës të tij dhe mjaft artistë të skenës së teatrit "Bylis", por edhe të skenave të tjera teatrore në vend, të kërkonin një nder të...

Ndrek Beltoja, stërnipi i Ded Gjo Lulit, që themeloi humorin skenik fierak

Vitet nuk mundën të shuajnë përfundimisht dëshirën e tij të madhe për të prurë art, dhe të arrirë madje, në ato kohë kur vendi ishte nën varfëri. Edhe pse gjurmët e tij në ditët e sotme janë shumë të pakta, ai la pas një....

Hazis Ndreu, një shumëplanësh i kulturës sonë

Sa herë që flasim për mjeshtër popullorë, mes emrave të nderuar që bënë epokë në kohën e tyre ishte, pa dyshim, edhe artisti dibran Hazis Ndreu. Janë të rrallë ato personalitete që kanë një kontribut aq të gjithanshëm...

Viron Noti: Në monizëm duhej të ishe shumë profesional që të merrje mikrofonin e Radio-Tiranës

Viron Noti padyshim është një nga ikonat e radiofonisë shqiptare. Me një stazh prej 35 vjetësh pranë mikrofonit të Radio Tiranës, ai ka qenë prezent në çdo familje shqiptare në një seri të pafundme emisionesh, por...

Begzad Baliu: Botimet e autoreve nga Kosova ne Shqiperi gjate komunizmit

Viteve të fundit (2003, v.j.) po vazhdon të përsëritet diskutimi mbi mosbotimin e disa prej autorëve të Kosovës në Shqipëri. Fjala është për një diskutim të filluar menjëherë pas vitit 1989-90, kur gazetarë dhe krijues të...

Ndahet nga jeta babai i komedisë italiane

Konsiderohet ati i komedisë italiane, por njihet shumë mirë edhe nga publiku shqiptar për filmat e realizuar me të mëdhenjtë e kinemasë italiane si Ugo Tonjaci, Alberto Sordi, Vitorio Gassman e të tjerë. Njihej gjithashtu edhe...

Clint Eastwood, nga kauboj në ikonë

Clint Eastwood është një ndër njerëzit e rrallë që e suporton në mënyrë të mrekullueshme famën që ka. Por ajo është një famë që shpesh ka ndeshur edhe në debate, kundërshti, përplasje, mosvlerësime. Katër vjet...

Begzad Baliu: Si e kam përgatitur vëllimin e parë Çabej

Interesimi për veprën e Profesor Eqrem Çabejt ka lindur shumë kohë më parë. Madje për të saktësuar, këtë kohë, do lidhur me daljen e kompletit të tij në gjashtë vëllime, dhe me sjelljen e tyre në shtëpinë tonë, diku në...

Beqir Sina: Berisha peruron librin 'Lidershipi'

Mikut tim që më ofroi ngrohtësi. Mentorit që çdo herë me urtësinë e tij më udhërrefeu për jetë. Inkurajuesit që fjalët e tija më shpien përpara. Liderit që dua t'ia ndjek vizionin dhe rrugën e tij - Presidentit Ibrahim Rugova...

O Prite Adem Jasharin, Prite

Ooo-hooo-hej-heeeej!
Prite Adem Jasharin o heeeeeeeeeeeeej!
Qyqavicës o n`ato male,
Zbret ushtria çlirimtare
Zbret ushtria e fortë si guri...

Tituj për mbështetjen ndaj fëmijëve të emigrantëve shqiptarë në Greqi

Kryesia e Lidhjes së Emigrantëve Shqiptarë në Greqi ka nderuar me titullin “Anëtare nderi e Lidhjes” zonjën Liri Berisha dhe shkrimtarin Albert Zholi, për kontributin e dhënë për fëmijët e emigrantëve shqiptarë...
Kryesore