Elton Deda, në Nju Jork me idealin e rock-ut

Ai shfaqet në portën e madhe të hekurt të Shqup-it, ashtu si është larguar. Energjik, i qeshur dhe me bishtin e flokëve të gjata pas kokës. Përshëndet rojen e shërbimit dhe bën se nuk ka ikur kurrë nga ky vend. Takohet me Miron Kotanin...

Shyqyri Sako, një "dhuratë" në 70-vjetor

Një jetë e mbushur me krijimtari dhe e lidhur ngushtë me filmin. Përgjatë 40 vjetëve, çdo ditë ia kushtonte punës në Kinostudio, ndërsa tani e kujton atë periudhë me nostalgji. Shyqyri Sako, skenografi i shumë filmave shqiptarë, feston këtë tetor 70-vjetorin e tij të lindjes...

Albert Zholi: Intervistë me kampionin e Turrneut të Tajboksit në Tiranë Gjetan Keta

Në datën 30 shtator 2007, në Tiranë në Pallatin e Sportit “Asllan Rusi” u zhvillua një Turrne i rëndësishëm në sportin e Taiboksit dhe Kickboksit. I gjthë pallati i sportit ishte veshur Kuq e Zi. Sipas shumë komentatorëve sportivë dhe...

Greta Koçi feston 16 vjetorin e lindjes

Është shumë e re në moshë dhe falë zërit të saj të veçantë ka arritur të ngjitet gjithmonë e më shumë për të kapur majat e suksesit. Mes të afërmve, miqve, kolegëve por edhe të fansave të shumtë, Greta Koçi ka festuar përmes një mbrëmje të...

Mirush Kabashi “ Një sukses i aktorëve dhe i Teatrit Kombëtar”

Pas suksesit që ka pasur në skenat e disa teatrove shqiptarë dhe botërorë vepra teatrore “Apologjia e vërtetë e Sokratit” shënoi suksesin e saj të radhës në festivalin Teatror në Bullgari ku u shpërblye me kupën e këtij festivali që tashmë njihet për...

Lamtumirë Fankut, dishepullit të së bukurës

Aktor elegant, modern, regjisor serioz, plot fantazi. Për të mund të flasësh shumë. Për artistin, për njeriun… Në raste mortesh, kur ndodhemi përpara humbjes së një njeriu, më e pakta që mund të bësh është të flasësh mirë për jetën e tij në tokë...

Intervistë me violinistin e talentuar korçar në Gjermani Markelian Koçibelli

Markelian Koçibelli, është një violinist i talentuar na Korça, i cili aktivitetin dhe suksesin e tij e ka në Gjermani. Në një intervistë ëpr gazetën "Metropol", Markeliani tregon për fillesat e rrugës së tij artistike, peripecitë dhe deri te ditët sotshme të suksesshme...

Instituti Amerikan i Filmit po përzgjedh frazat magjike që kanë shkruar historinë e Hollivudit

Në vitin 1998, Instituti i Filmit Amerikan hodhi idenë që të bëhej një përzgjedhje për të vlerësuar filmin më të mirë amerikan të të gjitha kohërave, duke formuar një juri të përzgjedhur nga ajka e kinematografisë amerikane. Mendimet dhe rezultatet e jurisë do të mundësoheshin edhe për publikun me anë të disa emisioneve televizive speciale...

U shua një fisnik!

Puna Serafin Fankos përbën një “shkollë” më vete. Ai dallohet si një regjisor në veprat e të cilit është njeriu me ngjarjen e tij. Për të njeriu është një qenie komplekse brenda të cilit luftojnë ndërmjet tyre njëkohësisht vetëdija dhe nënvetëdija, e mira dhe e keqja...

Shpresa Beka: Femrat shqiptare janë Leonorat tona

“Çdo femër është pak Leonorë. Femrat shqiptare, në të gjitha kohërat kanë qenë Leonora, si në jetën e përditshme, sepse bëjnë sakrifica”, ky është mendimi i Shpresa Bekës, në lidhje me ngjashmëritë që na lejon subjekt i operës...

Fisnikja e skenes, “Kryezonja Violete”

Perqeshte pleqerine shpesh, fisnikja Violete. Por tani ajo pleqeria e nemur e mpaku, derisa nuk e la me ne jete. Violeta Manushi, “Ollga” e shqiptareve, Olimbia e “Karnavaleve te Korces” e deri plaka Nice e “Gjeneralit te ushtrise se vdekur”, ngerthehen ne emrin e saj...

Lefter Çeko: Piktori që një jetë iu kushtua skenografisë

Lefter Çeko sapo ka kapërcyer të pesëdhjetat. Ai është një nga talentet më në zë që me penelin e tij ka vizatuar qindra peizazhe nga “Syri i Kaltër” e Bregdeti deri në Florida të Amerikës. Eshtë piktori ku veprat e tij kanë zënë vend në galeritë e sallat më moderne të artit...

Mambooo... shqiptare

Samba”, “cha-cha”, “salsa”, “mambo”, “merenge”, “flamenco”, “rumba”, por edhe “tango”, “vals vjenez” apo deri edhe “quick-step”.... Më në fund edhe në Tiranë mund të mësosh teknikat e stileve të ndryshme të kërcimit pa dashur të bëhesh një profesionist, por duke e përkthyer ritmin në...

Zef Deda: “Më plas zemra me e ba me qeshë këtë popull”

Krejtësisht i lirshëm dhe me një humor të vazhdueshëm një nga mjeshtrat e interpretimit dhe një trashëgues i denjë i të gjithë plejadës në kohë të humorit më të përveçëm, origjinal dhe krenar si shkodran, Zef Deda tregon jo vetëm idetë e...

Historia e deformuar në filmin shqiptar

55 vitet e filmit shqiptar përpos arritjeve të ndryshme, relative, kanë dëshmuar edhe për një deformim të qëllimshëm të historisë. Duke lënë mënjanë atë që quhet trillim artistik, apo personazhe të trilluara artistike, shumë filma, kryesisht ata me temën e...

Vasillaq Vangjeli, Humoristi "i brumëzuar" nga drama

Nuk është më ai djali çapkën që prishte orën e mësimit. Por ka sërish po atë gjallëri dhe të njëjtin humor që e bën të jetë thjesht ai, të jetë Vasoja që shokët e duan pranë një gote rakie dhe këngës. Koçi te "Zonja nga qyteti", baletmaestri...

Nikolla: Duhet të kesh shpirt artisti, pastaj të jesh i tillë

Ajo është Aida e parë shqiptare, interpretuesja e kryeroleve të kryeveprave, një soprano dramatike e suksesshme artistikisht, është heroina e çdo opere të fuqishme. Irini Nikolla artiste me kulturë interpretative dhe nivel të lartë...

Vetëm 5 minuta për Alicia Keys

Disqe, koncerte, celularë: Një ritëm marramendës pune dhe suksesi. Deri në momentin kur këngëtarja (tashmë edhe aktore) vendosi të bëjë pushimet e saj të para të jetë. Dhe mënyra e jetës I ndryshoi…

Vera vrasëse e Hervin Çulit

Thuajse i pamungueshëm në shfaqjet e Teatrit Kombëtar. Është pak a shumë si të qe peshk dhe teatri ujë për të. Po në verë si i bëhet? Aktori dhe regjisori antikonformist deri në pikën, ku pakkush do ta ndiqte, është peshkuar pikërisht në...

Ditët më të mira të Jonida Maliqit

Plane të reja muzikore por edhe një imazh dhe look i ri. Mund t’u gëzohet pushimeve, sepse ka fatit të mos i mungojnë paratë. Këngëtarja rrëfen për të parën herë për revistën “JETA” planet për ndryshime në jetën private. Por edhe...

Lindita Mamli : Kam vere re , per fat te keq qe brezi i ri lexon shume pak, dhe shperdoron gjuhen shqipe.

Lindita Mamli lindur ne Laç me 01. 09. 1972 . Rritur ne Durres, mbaron universitetin e gjuheve te huaja dega italisht ne Tirane. Letersia eshte nje fushe shume e dashur per te , e cila do t’i jape mundesine te komunikoje me boten...

Ndue Hila: Më kujtohen nëna e cila nuk mi ndante të puthurat dhe lotët nuk i pushonin për asnjë çast

Ndue Hila ka lindur në fshatin Rraboshtë-Lezhë më 28 tetor të vitit 1960. hobi i tij është letërsia dhe drejtësia të cilave u është përkushtuar në jetë duke u gjendur shpesh pranë njerzeve në nevojë pa paragjykime...

Injoranca në stinë të ftohtë, të mban ngrohtë - Fotot e politikanëve trembin ujqërit

I vetmi gaz që nuk të bën për të qeshur, por të trishton dhe të merr jetën, është ai që tregtohet me bombula. Kështu shkruaja në këtë gazetë para disa ditësh. Tani e kuptoj se...

Një rulo me prostituta - Durim me kredi - Vononi dorëzimin e armëve!

Televizioni gjerman RTL transmetoi një risi nga fusha e bordellizimit. Rulo prostitutash. Buzë autostradave dhe fshatrave gjermanë, janë vendosur rulo të bukura, prostitutash të shëmtuara...

Petro katarsisti - Ministër Lufteri - Një celular dhe një gomar

Katarsisti i vjetër Petro Koçi, funksionon ende. Sa herë i bie celulari, ai vihet në lëvizje. Njofton mediat dhe bën deklarata. Nano urdhëron këtë, ky mediat. Kjo metodë funksionon mirë...

120 vjeç: shkenca zgjat sundimin dhe shfrytëzimin

Jeta mesatare e njeriut do bëhet 120 vjeç. Kështu vendosën shkencëtarët jetëshkurtër në konferencën e Zelandës së Re. Kjo arrihet shumë lehtë. Genet e vjetra, të këqija, zëvendësohen me të rinj...

Paradokse me tanga - Zoti ILO

Ata që do shkurtohen nga administrata, nuk do mbeten rrugëve pa punë. Do punësohen. Organizata Ndërkombëtare e Punës, ILO, ka menduar për ta. Do t’i kualifikojë në profesione...

Një burrë i shumfishuar

Lorenco Lopez, nëpunës në administratën e një firme të prodhimeve farmaceutike në Venezuelë, u gjobit nga pronari i tij. Shkaku që ka befasuar të gjithë është se, ai nuk ka reaguar kur një kolege...

Ti premto - Fotot e politikanëve - Kërko falje

Kur politikani premton gënjeshtra para një turme, mosmbajtja është në proporcion të drejtë me ata që dëgjuan. Por nëse premtimet i bën veç e veç, futja e gënjështrës do jetë ca më e madhe...

Minorancë - Ruajeni Xhuvelin - I dashur Shën Lul

Erdhi Barroso në parlament dhe i fikëm dritat. Kërkoi qetësi kur foli në kryeministri, se deputetët bënin gallatë dhe zhurmë. Nuk e pa të ftuar kryetarin e opozitës. Iku, dhe rrahëm gazetarin...

Humor & Satire

Katarsisti i vjetër Petro Koçi, funksionon ende. Sa herë i bie celulari, ai vihet në lëvizje. Njofton mediat dhe bën deklarata. Nano urdhëron këtë, ky mediat. Kjo metodë funksionon mirë. Vetëm për këtë paguhet. Dikur...

Sipas kurorës, kokën - Lajmi

Zëdhënësi i kryeministrit Berisha, këto ditë vuri kurorë në Kishën Ortodokse në Tiranë. Kryepeshkopi, Janullatos, e bekoi këtë martesë. Si autor, i uroj nga zemra të trashëgohet. Ndërkohë po sjell opinionet e dy qytetarëve...

Siguri është pulla, jo ilaçi - Nga bordello vijmë, në bordello shkojmë

Nga dita e pardjeshme e tutje, do të thotë se askush nuk e di se çfarë ilaçesh ka shitur dhe ka ngrënë. Qytetari ka paguar paratë, ka gëlltitur ilaçet dhe ka pritur përmirësime...

Paradokse - I burgosuri anglez

Nëqoftëse është e vërtetë se rënia e një glase zogu mbi kokën e një njeriu sjell fat, atëherë mbi kokat e disa politikanëve që kanë arritur të bëhen qeveritarë, me siguri do të ketë rënë ndonjë...

Gomari - Qytet brenda spitalit - Aty ku lemeria ka emrin qejf

Mishi i gomarit më në fund mbëriti edhe në disa lokale luksoze. Kjo është arsyeja që tani njerëzit nuk i drejtohen më njëri-tjetrit me titullin e lartë: gomar. Paskan nisur ta kuptojnë se sozia e tyre...

Budallait i hapet rrugë - Për inat të gruas time

Pas shtatë vjet martese dhe lindjes së dy fëmijëve, gruaja akuzon burrin e saj për përdhunim.Emancipimi në diktaturë kërkonte që gruaja të spiunonte burrin e vet, ndërsa në demokraci, ta akuzojë për përdhunim...

Fluksi i futbollistëve - Gëzuar 2005

Blejmë afrikanë dhe shesim vendas. Blejmë skllevër dhe shesim pronarë. Bashkë me rrobat e “Gabit” e makinat e përdorura, edhe sporti ka nevojë për lëndë të parë...

Papavrami, i pari mes dy botëve

Violinisti shqiptar me famë botërore, Tedi Papavrami, ka çelur të premten në mbrëmje edicionin e parë të festivalit “Takimet muzikore të dy botëve”, i cili do të organizohet për tri ditë me radhë në Kalanë e gurtë të qytetit jugor të ...

Duet me një të panjohur

Jo dashuri por duet me një të panjohur. Ky është titulli që mund t’i vësh hitparadës më të nxehtë muzikore të kësaj vere në ekranet shqiptare. Nga Eranda Libohova dhe Mariza Ikonomi tek Florian Mumajesi e Bleona Qerreti, në radhët e...

Gjovalin Paçi: Imazhi i Nënë Terezës, frymëzues i ekspozitës sime

Ekspozita “Imazhe për Nënë Terezën”, e piktorit Gjovalin Paçi, e cila është një ndër aktivitetet e shumta që u bënë për nder të shenjtores me origjinë shqiptare, qëndron e hapur deri ditën e shtunë. Kjo ekspozitë me rreth 90 piktura, me një stil krejt të veçantë...
Kryesore