At Zef Pllumi në Amerikë: Një autobiografi shokuese

Një lajm i mirë vjen nga Amerika. Shtëpia botuese "iUniverse" në SHBA ka hedhur në qarkullim, ka pak ditë, pjesën e parë të trilogjisë "Rrno vetëm për me tregue" i At Zef Pllumit. Njerëz të afërm me përkthyesen amerikane Kathleen...

Intervistë me aktoren dhe kengetaren Juli Ndoci

E qeshur, dinamike, e ëmbël, lozonjare, e shkathët por shumë inteligjente, ky është togjalëshi për përshkrimin e portretit të këngëtares dhe aktores Juli Ndoci. Sipas saj talenti brenda vetes gjeti shtratin e ngrohtë familjar

Rrëfimi i zërit më të vjetër shqip

Është zëri më i vjetër i incizuar në shqip. Daton në vitin 1914 dhe për 5 minuta në sfond dëgjohet e folura e një shqiptari në dialektin e Gostivarit. Tani për herë të parë bëhet publik me nismën e albanologut Robert Elsie në...

Femija me dy fytyra

Perpara tre javesh, ne Indi lindi nje femije me dy fytyra. Dicka e rralle ne boten njerezore, por e vertete. Sipas njoftimeve zyrtare, femija eshte ne gjendje te mire shendetesore.

Behar Gjoka: Të vërtetat e historisë së Alfabetit Shqip

Sivjet, të paktën siç thonë përfundimet e historiografisë zyrtare të shqipes, mbushet plotësisht një shekull nga koha kur u hartua dhe u vu në zbatim alfabeti latin, me tridhjetë e gjashtë shkronja. Ky alfabet i shkrimit të gjuhës sonë...

Met Selimi: Cirku shqiptar nuk shpëton me “akrobaci” burokratike

Në kujtesën e të rriturve por edhe të fëmijëve është fiksuar buzëqeshja e madhe, hunda e kuqe, rrobat vija-vija të klounit dhe lëvizjet e shkathëta. Një pasion i madh për një art të rrallë në Shqipëri. U bënë mbi 40 vjet që nga...

Aleksander Peçi: Kabaja e Laver Bariut

Ishte tetori i vitit 1973 kur njoha Ustain tonë të Madh dhe mikun tim të shquar Laver Bariu. Tek e dëgjoja ta qante gërnetën më mbetën në kujtesë këto tipare të portretit. Rrudhat në ballë, ashtu të thella të thella, brazda brazda...

50 mrekullitë e artit më të mëdha në botë

Raca njerëzore ka bërë art për mijëra e mijëra vite. Këtu, në një listë kronologjike, gazeta britanike “Daily Telegraph” ka përzgjedhur 50 mrekullitë artistike të botës. Të parat vijnë skulpturat e Kafranit që ndodhe në muzeun...

Fatmir Haxhiu, në kështjellën e piktorit mes armëve, kuajve e luftëtarëve

Në fundmotin që lamë pas, u përkujtua nga familjarët, të afërmit dhe miqtë e tij, 80-vjetori i lindjes së Mjeshtrit të Madh të Punës, piktorit Fatmir Haxhiu. Ndryshe nga njerëzit e zakonshëm, krijuesit e fushave të ndryshme të artit apo...

Kuriozitete nga Bota

Gjykata ka dënuar me 40 paund Daniel Slaney, pasi dikush e ka parë të shkundë hirin e cigares në tokë. Shkelësi i ligjit e ka pranuar, po ka shtuar se fundin e cigares e futi në paketën bosh, dhe nuk e hodhi në tokë. Sido që të ketë...

Mikele Placido: Në emër të origjinës shqiptare një film për Shqipërinë

Aktori i njohur italian Mikele Placido erdhi për të tretën herë në Tiranë. Këtë radhë aktori i njohur ishte i ftuar nga regjisori Pirro Milkani, për të ndjekur premierën e dytë të filmit me metrazh të gjatë, “Trishtimi i zonjës Shnajder”. Në këtë...

Ylli S. Hoxhaj: Kënga e zezakut të  bardhë” të Daut Gumenit

Tanimë kemi një letërsi të panjohur mirë, të shkruar nëpër burgjet e diktaturës, letërsi kulmore dhe cilësore që kurrësesi nuk duhet anashkaluar dhe harruar.. Ajo është pjesë e kulturës kombëtare dhe i bën nder asaj...

Adrian Gaxha: Surprizat e shfaqjes time në Evrovizion në maj

Tashmë kanë kaluar disa ditë nga zgjedhja e këngëtarit të talentuar Adrian Gaxha si përfaqësues i Maqedonisë në Evrovizion, por emocionet janë akoma të freskëta për të. “Jo vetëm se është hera e parë në historinë e këtij shtetit që...

Ëmbëlsisht e vrazhdë Amy Winehouse

Një trup i mbushur me tatuazhe e pirsing, sikur do t’i tregojë botës hartën për të mbërritur tek ishulli i shpirtit të saj fort i trazuar. Por rrugën për në botën e Amy Winehouse ajo ka ditur ta udhëheqë me zërin e saj drithërues, që...

Zhdukja e kryeveprave të artit shqiptar

Zilja e telefonit në Galerinë Kombëtare (GKA) nuk pushonte. Kur më në fund eprori i GKA-së e mori receptorin gjërat ishin të prera. Duhen kaq piktura. Dhe, sa më shpejt të ishte e mundur. Përzgjedhja të ishte e mirë. Ishte...

Viti i artë i Sonit

E kishte menduar një vit pushimi, kur më shumë do t’i mungonte skenës sesa do ta pushtonte. Por ja që kësaj radhe fati kishte parashikuar të tjera gjëra. Një vit kur Soni Malaj i pati të gjitha: një klip të arrirë, një musical që e solli...

Kodi piktorik-magjik i Ismail Lulanit 

Në pikturën shqiptare piktori Ismail Lulani veçohet dhe vlerësohet si një kolorist ekspresiv i njollave me ngjyra potente, të ngrohta e plot dritë, një personazh i rëndësishëm për pikturën shqiptare të shekullit XX. Lulani ndikoi...

Ismail Lulani, në telajot e papërfunduara

Një kalë i vet muar dhe një njeri që niset drejt muzgut të kuq, në një rrugë që duket pa kthim. Janë dy tablotë e fundit (ka pasur 5 në dorë), ku piktori Ismail Lulani hodhi frymëzimin para se të ndahej nga kjo jetë. Ashtu të papërfunduara...

Skënder Kamberi: Të  dashurosh do të  thotë të jetosh. Të dashurosh  është  art

Lindi më 1939 në Vlorë. Mbaroi Liceun artistik e më pas Akademinë e Arteve të Bukura në degën e Pikturës më 1965-ën. Galeria Kombëtare e Arteve në fonetekën e saj mban me krenari shumë punime të Skënder Kamberit, puna dhe...

Bujar Kapexhiu: “40 vjet Humor”, në ditën e gënjeshtrave do të themi të vërteta

Është një nga njerëzit që ka dhënë një kontribut të çmuar në artin shqiptar. Shumë shpejt do të vijë para spektatorit si regjisor me një shfaqje humoristike. Bujar Kapexhiu është regjisor i shfaqjes “40 vjet Humor”, e cila do të prezantohet...

Katani i dikurshem, tjeter film ne Shqiperi

Komisar Katani i dikurshem, duket se ka nje identitet te ri edhe nder shqiptare. Njihet edhe si Konti Shternberk. E kjo s'mund te mos e gezoje aktorin Mikele Placido, i cili dje shkeli per te treten here ne Shqiperi, per te qene

Hollywood do të bëjë një film për Skënderbeun    

Bota ka shtatë sheshe me emrin e Skënderbeut, shtatë buste në kryeqytetet kryesore dhe emri i Heroit Kombëtar është në të gjitha enciklopeditë botërore. Por tashmë figura e tij pritet të lidhet me një film që do të dalë nga studiot...

Maya me klipin “Nuse do të bëj në Gusht”

Kur ishte pikërisht në prag promovimin e klipit të ri “Nuse do të bëj në Gusht” këngëtarja e mirënjohur Maya pëson një aksident automobilistik. Një aksident që asaj i kushtoi shumë kohë larg spektatorit dhe pse në momente...

Birçe Hasko: Në vitin 1979, kur varrosa babanë, në mbrëmje isha në skenë.

Kur e takon Birçe Haskon, të jep përshtypjen e një njeriu babaxhan, të sinqertë, me një vështrim zhbirues (tipik lab), që nuk nxitohet të shprehet qartë dhe saktë. Flet me një zë kumbues, me theks vlonjat duke detajuar dhe ribluar çdo

Këze (Kozeta) Zylo: Pranvera dhe Poetet

  Më mjafton ëndërrimi tënd,
  Ku të shfaqem si borëbardha,
  Nëpër yje, fustan argjend,
  Dukem, zhdukem në fijëza të kaltra...

Albert Zholi: Edlira Dedja,  gruaja shqiptare që kandidon për  deputete në Zvicër

Presidente e shoqatës “Opera pa kufij”, anëtare e Kiëanis (Zvicër), bashkëpunëtore active e ASED-it zviceran (Action de Soutien à l’Enfance Démunie), ProInfirmis-it dhe Zyrës së të deleguarit për të huaj, që prej vitit 1997...

Ceshtja Heath Ledger

Ne rastet kur ndodh humbja e dikujt qe le pas miliona, nuk kemi te bejme vetem me dhimbjen e njeriut, por nje nga ceshtjet apo problemet qe vijne pas, eshte dhe trashegimia.

Olta Boka, 3 x 16

Fillesat e para i pati në “Korin e engjëjve” me Suzana Turkun, përgjatë viteve 2000-2003 dhe në qershor 2004 tek spektakli “Gjeniu i vogël”. Përgatitet tashmë për në Eurosong, që do të zhvillohet në Beograd. Kush është Olta Boka...

Patrick Swayze i semure rende (vetem 55 vjec)

Nje lajm qe tronditi keto dite Holliwudin ishte semundja e legjendes se "Darty Dancing", Patrick Swayse...
 

“Ditët e Zamputtit me Gjergj Fishtën dhe Ndre Mjedën”

Vdekja fillon aty ku mbaron puna. Filloje në mëngjes me entuziazmin e një të riu dhe mbaroje në mbrëmje me mençurinë e një plaku". Me këtë moto, Injac Zamputti punoi deri në fund të jetës së tij. Bashkëkohësi i Ernest Koliqit...

Cikel humoristik

Në kufi ishte një doganier i vjetër. Një ditë aty kalon me një makinë një djalë i ri. Doganierit iu duk i dyshimtë dhe e ndaloi. E pyeti se çfarë kishte në makinë dhe i riu i tha se kishte pleh kimik për lulet. Doganieri nuk e besoi dhe...

Kruja e bekuar....

Në fokus të shpalosjes së qyteteve shqiptare, historisë dhe vlerave të tyre këtë herë kemi zgjedhur pikërisht qytetin e Krujës pasi, me rastin e 540- vjetorit të vdekjes së Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, në Muzeun...

Margarita Xhepa: Me artin tim evidentoj vlerat pozitive të nënës dhe gruas shqiptare

Eh moj vajzë, kujtimet janë të shumta! Sa më shumë kalojnë vitet, shtohet malli dhe nostalgjia e shpesh më duket sikur nuk kam bërë asgjë. Tani që jam pjekur jo vetëm në moshë - megjithëse mosha është ajo që të bën më të...

Ana Oxa: Shqiptarja kokëfortë e Sanremos

Ana Hoxha, bija dhe nëna e Qazimit, nuk ka reshtur kurrë së kërkuari emocionalisht të mbështetet në rrënjët e saj. Me siguri artistja e famshme me origjinë shqiptare atje ka gjetur forcën për të krijuar imazhin e saj të sofistikuar...

Biondja që na rikthen në vitet ‘50

Kushedi se cilën ka pasur në mendje Arthur Miller, kur me penën e tij gdhendi personazhin e Ketrin në dramën “Pamje nga ura”: një vajzë e hijshme rreth të 17-ave, me flokë të zi dhe tipare të errëta. Në shfaqjen e Albert Mingës, Ketrin...

Dy kosovarë drejt tapetit të Oscar-it

Ai, një ish-i panjohur, do të pushtonte befas ekranet dhe shtypin me rolin e tij në filmin “Eduart”. E që nga ky moment Eshref Durmishi do të kthehej në personazhin më të shumëpërfolur. Por ne kemi shkuar përtej asaj famës që i solli...

Interviste me Frederik Ndocin

Kënga, sipas tij, është gjuha më e veçantë, më superiore, gjuha më e bukur që i bashkon të gjithë popujt në magjinë e dashurisë, mirësisë, paqes dhe përparimit. Kënga shuan luftërat, qetëson shpirtin, të bën me krahë, të magjeps...

Adrian Gaxha perfaqeson Maqedonine ne Eurovizion

Për herë të parë në historinë e shtetit të Maqedonisë po ndodh që një shqiptar do ta prezantojë këtë vend në këngën e Eurovizionit 2008. Është ky këngëtari shqiptar nga Maqedonia Ardian Gaxha, i cili është pjesë e ekipit prej 3...

Mirush Kabashi: Sokrati bashkudhtari im i përjeshtshëm

Është një nga shfaqjet e cila u ngjit në skenë teatrore në vitin 1997. Pasi ka shëtitur në shumë teatro brenda dhe jashtë vendit dhe është kurorëzuar me shumë vlerësime dhe çmime monodrama “Apologjia e vërtetë e Sokratit” mbërrin...

Pierre-Pandeli Simsia: Çanta e panjohur!

Ai hyri në metro' mes njerëzve të shumtë që lëviznin në drejtime të  ndryshme. Shpejtoi hapat, duke zbritur shkallët që të çonin në katin e tretë të  nëndheshëm.Ajri i ngrohtë dhe i lagësht i asaj mbrëmje korriku përzierë me  erën e...
Kryesore