Begzad Baliu: Konceptet filologjike të Ndre Mjedës

Në kontekstin historik, gjuhësor, letrar dhe kulturor, jeta dhe vepra e Ndre Mjedës, shtrihet në dy periudha të mëdha dhe shumë të vrullshme: gjysmën e dytë të shekullit XIX të Rilindjes Kombëtare dhe gjysmën e parë të shekullit...

Tubimi ne Polluzhë dhe ora letrare

Me rastin e 63 vjetorit të vrasjes së Shaban Polluzhës, komandantit të shquar të Luftës së Dytë Botërore, të shtunën me 31.05.2008, në fshatin Polluzhë u mbajt një tubim popullor, ku përveç personaliteteve politike morën...

Jusuf Zenunaj në gjuhën rumune: “Prej shkëmbit rrjedhin lotë”

Thonë se librat kanë jetën e tyre dhe se kush lexon fluturon në botën e ëndrrave. Kosova ka dritë të shenjtë dhe drita e Saj vjen përmes ëndërrimtarë të Saj, edhe në veri të Danubit. Ëndërrimtarët tanë e fisnikërojnë Dardaninë...

Kujtim Dashi: Pluralizmi i bashkon njerëzit, tek ne, ndodh e kundërta

Kujtim Dashi u lind në qytetin e Shkodrës, më 15 korrik 1951. Shpërngulet familjarisht në qytetin e Lezhës pas mesit të viteve ’50, ku kryen gjimnazin “Hydajet Lezha”. Rikthehet në Shkodër për t’u diplomuar në Institutin e Lartë...

Arti i Diktaturës

Në historinë sh qiptare do t‘duam apo nuk do t‘duam do t‘ zërë vend realizmi socialist shqiptar, si një krijimtari artistike e realizuar gjatë periudhës kohore të viteve ‘40 -‘90 dhe me cilësitë e veta, që shpesh herë janë të...

Zbulohet logoja e bibliotekës së Faik Konicës

Botohet për herë të parë kjo fletë e vogël, paksa e zverdhur, e cila ka lidhje të ngushtë me bibliotekën vetjake të Faik Konicës. Është logoja e saj dhe këtë tregonte emërtimi latinisht që mbante në krye: EX LIBRIS...

Suzana Kuqi: Ne dhe kompjuteri

Ky kompjuteri paska qënë shumë i keq. I keq dhe irrezikshëm. Mjaft të të hyjë mikrobi i tij dhe… të merr lumi. Sapokthehemi nga puna, para se të ulemi për të ngrënë bukë duam më parë tëkontrollojmë postën. Vajza...

Vdekja e bukur

Për herë të parë botohet fotografia e muzikantit Palok Kurti në shtratin e vdekjes. Krahas fotos së rrallë, të ofruar nga familja Kurti në Shkodër, muzikologu Sokol Shupo gjen në arkivat e Ministrisë së Jashtme edhe një...

Gjyzepina Çoba Një Muzë e bukur për gjashtë artistë shqiptarë

Antoneta Skanjeti ka qenë femra e parë shqiptare që pozoi përballë një piktori për portretin e saj. Antoneta, që shkurt thirrej Tone, ishte gruaja e Andrea Skanjetit. Piktori që i realizoi portretin ishte vëllai saj, artisti më i njohur...

Kodi i fshehtë i përkrenares së Skenderbeut

Perkrenarja e Skenderbeut është bërë tani pjesë e pandashme e heroit, aq organike sa nuk ka figurë historike që mund të krahasohet. Ajo merrr vlera studimore edhe për shkak të varfërisë së relikeve që e shoqërojnë...

Artiola Toska:“Kam pesë vjet e martuar, tani dua një fëmijë”

Eshtë një nga ato këngëtare të cilën e njeh çdo moshë; këngët e saj i dëgjon i madh e i vogël, nën tingujt e zërit të vet me lodioz, të gjithë gjejnë diçka për të kërcyer. Të gjithë e njohin atë për këngët e saj, që krijojnë një atmosferë...

Pesë poetë shqiptarë në një antologji amerikane

Visar Zhiti, Mimoza Ahmeti, Gazmend Krasniqi, Luljeta Lleshanaku dhe Lindita Arapi janë pesë poetë nga Shqipëria të përzgjedhur në një antologji të poezisë evropiane, botuar në SHBA. Siç shkruhet në paraqitjen e botuesve...

"You‘re beautiful" në "Qemal Stafa"

Më 17 qershor, në stadiumin "Qemal Stafa" do të interpretojë James Blunt, një nga këngëtarët më të njohur britanikë të viteve të fundit i afirmuar në shkallë botërore. James Blunt njihet si autori i hiteve të famshme si...

Natasha Lako: Politka shqiptare, të hedhë sytë nga krijuesit, pasi ata janë vlerë kombëtare

Natasha Lako një emër tepër i lakuar në letrat shqipe. Një poete rrebele që kur merr në dorë penën, ska mik, shok, bindje, karshillëk. Ajo është vetvetja dhe vargjet e saj janë shëmbëlltyrë e vërtetësisë intelektuale...

Nderim "Çaplinit" shkodran të Myzeqesë

Një shkrim i gazetës "Shqip" muaj më parë kushtuar Ndrek Beltojës, bëri që shumë bashkëkohës të tij dhe mjaft artistë të skenës së teatrit "Bylis", por edhe të skenave të tjera teatrore në vend, të kërkonin një nder të...

Ndrek Beltoja, stërnipi i Ded Gjo Lulit, që themeloi humorin skenik fierak

Vitet nuk mundën të shuajnë përfundimisht dëshirën e tij të madhe për të prurë art, dhe të arrirë madje, në ato kohë kur vendi ishte nën varfëri. Edhe pse gjurmët e tij në ditët e sotme janë shumë të pakta, ai la pas një....

Hazis Ndreu, një shumëplanësh i kulturës sonë

Sa herë që flasim për mjeshtër popullorë, mes emrave të nderuar që bënë epokë në kohën e tyre ishte, pa dyshim, edhe artisti dibran Hazis Ndreu. Janë të rrallë ato personalitete që kanë një kontribut aq të gjithanshëm...

Viron Noti: Në monizëm duhej të ishe shumë profesional që të merrje mikrofonin e Radio-Tiranës

Viron Noti padyshim është një nga ikonat e radiofonisë shqiptare. Me një stazh prej 35 vjetësh pranë mikrofonit të Radio Tiranës, ai ka qenë prezent në çdo familje shqiptare në një seri të pafundme emisionesh, por...

Begzad Baliu: Botimet e autoreve nga Kosova ne Shqiperi gjate komunizmit

Viteve të fundit (2003, v.j.) po vazhdon të përsëritet diskutimi mbi mosbotimin e disa prej autorëve të Kosovës në Shqipëri. Fjala është për një diskutim të filluar menjëherë pas vitit 1989-90, kur gazetarë dhe krijues të...

Ndahet nga jeta babai i komedisë italiane

Konsiderohet ati i komedisë italiane, por njihet shumë mirë edhe nga publiku shqiptar për filmat e realizuar me të mëdhenjtë e kinemasë italiane si Ugo Tonjaci, Alberto Sordi, Vitorio Gassman e të tjerë. Njihej gjithashtu edhe...

Clint Eastwood, nga kauboj në ikonë

Clint Eastwood është një ndër njerëzit e rrallë që e suporton në mënyrë të mrekullueshme famën që ka. Por ajo është një famë që shpesh ka ndeshur edhe në debate, kundërshti, përplasje, mosvlerësime. Katër vjet...

Begzad Baliu: Si e kam përgatitur vëllimin e parë Çabej

Interesimi për veprën e Profesor Eqrem Çabejt ka lindur shumë kohë më parë. Madje për të saktësuar, këtë kohë, do lidhur me daljen e kompletit të tij në gjashtë vëllime, dhe me sjelljen e tyre në shtëpinë tonë, diku në...

Beqir Sina: Berisha peruron librin 'Lidershipi'

Mikut tim që më ofroi ngrohtësi. Mentorit që çdo herë me urtësinë e tij më udhërrefeu për jetë. Inkurajuesit që fjalët e tija më shpien përpara. Liderit që dua t'ia ndjek vizionin dhe rrugën e tij - Presidentit Ibrahim Rugova...

O Prite Adem Jasharin, Prite

Ooo-hooo-hej-heeeej!
Prite Adem Jasharin o heeeeeeeeeeeeej!
Qyqavicës o n`ato male,
Zbret ushtria çlirimtare
Zbret ushtria e fortë si guri...

Tituj për mbështetjen ndaj fëmijëve të emigrantëve shqiptarë në Greqi

Kryesia e Lidhjes së Emigrantëve Shqiptarë në Greqi ka nderuar me titullin “Anëtare nderi e Lidhjes” zonjën Liri Berisha dhe shkrimtarin Albert Zholi, për kontributin e dhënë për fëmijët e emigrantëve shqiptarë...

Rovena Dilo: "Shqiptaret dine te degjojne muzike"

Mbremjen e 5 qershorit, skena e madhe e Teatrit te Operes dhe Baletit u shnderrua ne nje oaz kulture. Cmimet "Kult '08" dhuruan jo vetem trofe per 12 personalitete te artit, por edhe shume mesazhe, percjelle me...

Ilir Yzeiri: Ismail Kadare dhe tradita letrare shqiptare

Kur m‘u propozua nga zonja Veronique Galy, një nga organizatoret kryesore të këtij Kolokuiumi, tema: "Ismail Kadare dhe tradita letrare shqiptare", u ndjeva si i zënë në kurth, në kuptimin që një argument i tillë mund të...

Fatime Kulli fituese e Takimeve të Poeteshave Shqiptare në Vushtrri

Vushtrri,qershor 2008 - Ka përfunduar Festivali Tradicional dy ditorë Takimet e Poeteshave Shqiptare në qytetin e Vushtrrisë. Nga gjithsejtë 96 poezi konkurruese, në orën e madhe letrare të këtij manifestimi janë...

Mihrije Braha: Unë jam e moralshme dhe pa silikon

Të them të drejtën unë e kam një stil më ndryshe. Kur gjithë këngëtarët vërshojnë pas një gjëje unë tërhiqem. Unë gjithmonë mundohem të bëj diçka tjetër dhe mendoj se, kjo është një formulë që artisti duhet...

Presidenti Napolitano nderon Dr.Aurel Plasarin me Urdhrin e Meritës të Republikës së Italisë

Presidenti italian, zoti Giorgio Napolitano, i ka akorduar Dr. Aurel Plasarit titullin e Oficerit te Meritës të Republikës Italiane. Dekorata e lartë i është dorëzuar zotit Plasari gjatë ceremonisë së organizuar në mbrëmjen e...

Agim Gashi: Disa poezi për të rritur e disa për fëmijë

Dor´ për dore merrim rrugen,
Me shetit o nepër ara
Babi e mami po më thonë,
Azale moj ec e para.
Shpejt vrapoj nën hije t´ahut...

"Rrethim" anglez për Ismail Kadarenë

Ismail Kadare, pas fitimit të çmimit "Man Booker International", ka promovuar në Londër përkthimin në gjuhën angleze të librit "Kështjella", ndërkohë që përkthyesi Devid Bellos ka zgjedhur si titull "The Siege"...

Bujar Qamili: Pretendoj çmimin e madh në Greqi

Vendi ynë do të marrë pjesë për herë të parë në Festivalin Ballkanik të Këngës Popullore, që do të zhvillohet në Greqi nga data 3 deri më 7 qershor. Në këtë eveniment, Shqipëria do të përfaqësohet nga këngëtari i njohur i...

Petraq Kote: Gjakmarrësi

Ishte agresiv fisi që kishte hyrë në gjak. Nuk ishte fare tjetri. Një dhe’ i rriste, një bukë, një ujë, një frymë.Një hije bënin prapa vetes.Një gjuhë, një zë. Një gaz, një vaj...

Enkelejda (Alushi) Arifi: Vaj dhe dhe mall për Çamërinë

Me këto vargje filloi biseda me këngëtaren çame Enkelejda Arifi në ambientet e TOB. Nuk i këndonte vargjet e këngës, por i recitonte. Me atë ndjeshmëri dhe pathos si në këngë. Rreth tryezës ishin mbledhur...

Aleksander Gjoka: Nuk jam ndare me gruan edhe pse jeton ne Itali

Një jetë mes muzikës, pse jo edhe mes filmave e librave. Ashtu siç kanë qenë dikur hobet e tij, të tilla janë edhe sot. Mes nostalgjisë për kohën e rinisë, kur me miqtë e tij me një kitarë të vetme në dorë këndonin për dashurinë...

Merita Halili, në Kongresin Amerikan, i pari koncert shqiptar

Ka gati 13 vite që jeton në Amerikë, por këto vite për të kanë qenë vite pune, vite sakrifice, dhe eksperience. Të tria i ka përfituar dhe jo vetëm. Sot ka arritur të vlerësohet po aq sa edhe dikur në Shqipëri. Është fjala...

Shukrije Bunjaku - Mani: Demir Krasniqi, në 40-Vjetorin e krijimtarisë muzikore

Dermir Krasniqi u lind më 10 Shkurt 1950 në fshatin Tygjec të Dardanës, në Kosovë. Shkollën fillore e kreu në fshatin e lindjes, ndërsa shkollimin e mesëm-drejtimin muzikor e keru në Prishtinë. Bazat e para nga kultura...

Zhuljana Jorganxhi: “Flijova” shumë dhembje “të ndaluara”

Një nga emrat më të njohura të poezisë shqiptare, sidomos të teksteve të këngëve në festivalet e Raditelevizionit Shqiptar, Zhuljana Jorganxhi dhe pse larg vendit për afro dy dekada, krijon, komunikon, frymon gjithnjë...

Bep Shiroka: “Kam munguar se artin s’e merr njeri seriozisht”

Emocion dhe frikë provon Bep Shiroka (Artist i Merituar) pas dhjetë vite mungesë, para premierës së dramës “Putargat e thata” të Stefan Çapalikut. Artisti që me interpretimet e tij të spikatura dhe profilet e paharruara të krijuara...
Kryesore