Manjola, kthehet ne identitet

Ka preferuar te konkurroje neper festivale per te rinj, si Top Festi. Tentoi te shfaqej ndryshe edhe ne nje kenge e videoklip qe s’kishte asnje lidhje me repertorin e saj te zakonshem. Por kete fundvit ka vendosur te rikthehet serish...

Vako: Ata qe me futen larguan nga TOB dhe me futen ne burg

Prof. Milto Vako u lind në Pogradec në 30 mars 1930. Kreu shkollën e mesme artistike “Jordan Misja” në vitin 1952. Nga viti 1953 – 1959 vijoi studimet e larta në Konservatorin “Çajkovski” në Moskë, ku diplomohet si dirigjent...

Festivali i Dhjetorit, aty ku ka lindur muzika e lehtë shqiptare

Në ambientet e Radio Televizionit Shqiptar, si kurrë ndonjëherë tjetër, kudo duken këngëtarë, kompozitorë që vrapojnë nga një zyrë në tjetrën. Janë ditët e fundit të përgatitjeve për të ardhur në ditë e madhe të Festivalit të 46-të...

Legjenda e Uilli Smith

Uilli Smith e thur strategjinë e tij për dominimin e botës nga një tavolinë e drunjtë e shtëpisë. "E kemi quajtur Uilli global", thotë Smith, për itinerarin e udhëtimit të tij që duhet të "nxehë" globin pak përpara daljes nëpër kinema...

Bujar Qamili: Gjithë jetën këndova për dashurinë dhe lulet

Këngëtari Bujar Qamili, pas një jave do të hedh në treg albumin e tij muzikor “Disa qajnë, disa gëzohen”, të përgatitur nga “Studio Record Sonic”. Në këtë album, është përmbledhur muzika e zgjedhur popullore e të gjithë...

Bertan Asllani: Çmimin e MIA-s ia dedikoj publikut

Me t’u ngjitur në skenën e Mikrofonit të Artë, këngëtari 17-vjeçar nga Shkupi, Bertan Asllani, rrëmbeu zemrat e qindra fansave, të cilët këndonin së bashku me të. Dhjetëra autografe lëshoi, por qindra puthje mori Asllani nga...

Orgocka "rrëmben" në Poloni kupën e Festivalit Ndërkombëtar të Monodramës

Vrosllavë- Regjisori rus Vladimir Kulagin kishte zënë vend në një nga teatrot e qytetit Vrosllav të Polonisë, ku ndiqte tejet i vëmendshëm Festivalin Ndërkombëtar të Monodramës. Kishte një vështrim të përqendruar mbi lojën e aktorëve...

Mafia e Teatrit Kombetar, drejtoret firmosin ”çeqe” te bardha

Nese prokurimet ne pergjithesi jane nje teme qe te sjellin ne mend ”abuzimet”, ne rastin e Teatrit Kombetar prokurimet te faktojne kulmin e abuzimit dhe te papergjegjshmerise. ”Albania” boton sot nje urdher-prokurimi te ketij institucioni...

Luan Zhegu, dhurate per “Kenget e Shekullit”

“Nostalgji” dhe Luan Zhegu nder vite do te jene ne nje album te vetem. Por ky s’do te jete i vetmi, pritet te jene edhe dy albume te tjere prej tij. Ndersa mbremjen e se shtunes, ne puntaten e parafundit te spektaklit te shqiptareve...

Festa e Polifonisë

Kur para 7 vitesh, në fundnëntorin festiv të Qytetit Hero të Vlorës, organizatorët e Festivaleve Kombëtare dhe tipologjike menduan të krijonin traditën e re të Festivalit të Isoplifonisë, të gjithë artadashësit e Kryeqytetit të Isos Labe...

Besi Kallaku: ‘Humori më udhëheq kudo’

Që prej fillimit të sezonit të ri të “Portokalli” ndihet mungesa e tij dhe të gjithë fansat që arriti të bëjë për vete pyesin pafund: Ç’bëhet vallë me Gjinin, personazhin e tyre të preferuar që prisnin para ekranit çdo të dielë? Është fjala për...

Filmi në Evropë, një "vështrim" nga… Italia

Problematika e prodhimit të filmit dhe distribucionit në Evropë ka qenë në fokus të një diskutimi paraditen e djeshme, në kuadër të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Tiranë (TIFF). Regjisori italian Giovanni Robbiano ka treguar...

Isa Buletini në Vlorë

Duke kaluar nëpër duar e shqyrtuar shumë fotografi që “flasin” për Historinë e Shqipërisë, qendrova dic më gjatë tek fotoja ku paraqitet Isa Buletini me trimat e tij në Vlorë më 28 nëntor 1912. Kjo është data e cila...

Elvana Gjata - Zbulohet i dashuri i këngëtares

Sepse nëse nuk do të ishte kështu, çmimi i diskografisë nuk do të shkonte tek ajo. Duket se albumi i fundit i këngëtares “Mamës”, i prezantuar edhe me foto dhe një videoklip shumë interesant, është shitur mjaft mirë nga shtëpia...

Memli Krasniqi, Nga Ritmi i Rrugës, në krah të djathtë të Hashim Thaçit

E mbani mend djalin rebel të grupit nga Kosova “Ritmi i Rrugës”? Memlin, këngëtarin e ketij grupi, djaloshin e veshur me veshje sportive të gjera, të ngjashme me veshjet e çdo këngëtari të muzikës Rap në botë? Me siguri e mbani mend...

Fotografia e fundit e Gjon Milit në studion e një amerikani

Ndër njerëzit me të cilët jam lidhur për të marrë të dhëna të reja mbi fotografin e shquar shqiptaro-amerikan, Gjon Mili, është edhe amerikani John Loengard (Nju Jork, 1934). Ky përveçse fotograf i suksesshëm (fotoja tij “Bitëllsat...

Rouan Atkinson: Nuk jam komik i natyrshëm

Ndiej se "Pushimet e Mister Bin" mund të jetë filmi i fundit ku interpretoj këtë personazh. Megjithatë nuk duhet marrë shumë seriozisht se këtë e thashë edhe përpara dhjetë vjetëve, pas realizimit të filmit të parë. Kur...

Regjisori dhe producenti i njohur, Sten Dragoti, tregon karrieren e tij

Po, im ate u kthye ne Shqiperi ne vitet '60 dhe qendroi dy-tri jave. E marr me mend se si mund te jete ndier, sepse ishte larguar qe ne vitin 1917 dhe s'ishte kthyer qe atehere, kishte te aferm ketu, kishte te vellane, mbesa, motrat. Sigurisht...

Moska më 28 nëntor 1953 dhe filmi "Skënderbeu"

Të gjithë shqiptarët e dinë se më 28 nëntor nuk ka ndodhur vetëm ngjarja e shënuar e Ditës së Pavarësisë, por edhe çlirimi i Krujës nga Skënderbeu. Madje, projektuesit dhe realizuesit e 28 nëntorit 1912 këtë ditë e kishin zgjedhur...

Mëshirë për vetveten ose "Puthja e djallit"

Teksa dilja nga shfaqja "Pamje nga ura" e Teatrit Kombëtar, nuk më bënte zemra të kthehesha në shtëpi. Desha të ecja pakëz, të bluaja atë që ajo më fali, paçka se disa studentë më ftuan të pija një kafe me ta. Fjala, ende e ngrohtë...

Syri magjik, Çmimi i dhjetë

Çmimi i dhjetë për filmin e fundit të regjisorit Kujtim Çashku, “Syri magjik”. Kësaj here çmimi më i fundit vjen nga Shkupi, ku në Festivalin Ndërkombëtar “CINEDAYS European Film Festival 2007”, aktorja kryesore e filmit Arta...

Interviste me shkrimtarin Pierre-Pandeli Simsia

Me emrin e zotit Pierre-Pandeli Simsia fillimisht jam njohur para disa viteve ne gazeten e vetme
shqiptaro-amerikane "ILLYRIA" qe botohet ne Nju Jork, nepermjet shkrimeve te herepashereshme te shkruara nga ai...

Gjysmeshekull ansambel per Agim Krajken

Nje gjerdan i arte per Shqiperine ne Dizhon te Frances! Viti i hershem 1970, Ansambli Kombetar i Kengeve dhe Valleve Popullore mundi te ngreje shume lart emrin e Shqiperise. qe bota vetem e kishte degjuar per izolimin e saj...

Aurela Gace ekzalton publikun e kongreseve (Kenga Magjike 2007)

Votat dhe duartrokitjet e publikut duket se e kane zgjedhur fituesen e ketij edicioni te festivalit “Kenga Magjike 2007”. Qindra sms kane votuar kengen e saj, ndersa naten e pare, ajo shkeli e fundit ne skene. Duke pritur...

Djemtë e Detit: “Si na përjashtoi Gjebrea nga gara”

Për pesë vjet kanë qëndruar larg skenës, të mbyllur mes tingujve në studio. Grupi "Djemtë e Detit" ka zgjedhur "Këngën Magjike" për të provuar sërish konkurrimin. Por kanë provuar zhgënjimin. "Në udhëkryq", kënga e tyre me...

Josif Papagjoni: "Ideologjizimi" dhe institucionalizimi "pozitiv" i artit të pasluftës

Për herë të parë në një libër historie të popullit shqiptar, i kushtohet kaq rëndësi dhe i jepet kjo hapësirë artit dhe kulturës shqiptare. Të paktën, kështu pohon një prej hartuesve të vëllimit IV të Historisë së Popullit Shqiptar (1939-1990)...

Kthesat e Elsa Liles

Se do te kishim shume shpejt ndonje lajm te ri nga Elsa Lila, e se ky lajm do te kishte lidhje me festivalin e Radio Televizionit Publik Shqiptar, nuk qe e veshtire te merrej me mend, ndersa ajo u shfaq pak dite me pare duke zbritur...

“Kur kenget vijne me tjeter veshje”

Jane kenge qe mbajne veshur nje tjeter petk, ndryshe nga koha kur jane shkruar, ato qe vijne cdo fundjave ne “Kenget e Shekullit”, duke marre ne kete menyre ngjyrimin e kohes, kur edhe vijne. Shumekush do thoshte s’ka pse, ose me...

Në lëkurën e Eduardit

Shpreson që emocionet që njerëzit i shfaqën gjatë shfaqjes së filmit të jenë të sinqerta. Shpreson që ‘Eduard’ të nominohet për Oscar. Për Express flet Eshref Durmishi, aktori kryesor në filmin greko–gjerman ‘Eduard’ , i regjisores greke, Angeliki Antoniou...

"Meqë Kodrën nuk e duan, po e marr në Itali"

Presion ose jo, quajeni si të doni. Tashmë e ka bërë fakt të kryer. Ibrahim Kodrën do ta marr në Itali. Kështu është shprehur dje gjatë një konference për shtyp, kuratori i testamentit të piktorit të njohur, Fatos Faslliu...

10 pyetje për Al Paçinon

Fillimisht duhet të më shpjegoni ç‘do të thotë kulturë italo-amerikane. Jemi në këtë vend që prej 100 vjetësh. A mos nuk është kultura italo-amerikane kulturë amerikane? Kjo ndodh pasi ne jemi shumë të ndryshëm, në terma...

Eranda - Beqarja liberale

Eranda Libohova po përjeton një rini të pafund. Në karrierë, në jetë dhe imazh. Ndër këngëtaret më interesante dhe të pëlqyera të një publiku të gjerë, ajo tashmë e di se çfarë kërkon: perfeksion në muzikë dhe një jetë emocionale...

‘Kënga Magjike’ nuk është skenë për prova

40 artistë ndër më të njohurit e muzikës së lehtë shqiptare do të performojnë në gjysëmfinalen e “Këngës Magjike 2007” në 23 dhe 24 nëntor. Ndersa më të mirët do të këndojnë në datën 25 në finalen e këtij aktiviteti tradicional që sjell...

Për piktorin shijakas Agim Faja, "Nudo është maja e pikturës"

Kanë mbijetuar në kënde të fshehura me kujdes nga piktori Agim Faja në studion e tij në Shijak, për të qenë më pas pjesë e dhjetëra ekspozitave pas viteve '90. Piktori Agim Faja me një periudhë më se 40-vjeçare punë krijuese ka treguar

Shkëlqimi dhe rënia e Ansamblit Kombëtar i Këngëve dhe Valleve Popullore

Përvjetori i Artë, 50-vjetori, i AKVP është përjetësuar me një libër biografik për këtë institucion të rëndësishëm kombëtar. Është muzikologu dhe përgjegjësi i Arkivit të TKOB, z. Zamir Këlliçi i cili sjell për lexuesit dhe gjithë dashamirët...

Heba, aktori që adhuronte artin dhe detin

U përcoll dje për në banesën e fundit aktori i shquar Vangjel Heba “Artist i Merituar”, krijues i dhjetëra roleve në teatër dhe në kinematografi. Ai ndërroi jetë të mërkurën në mëngjes në moshën 74-vjeçare, pas një sëmundjeje të rëndë...

Pak humor nga Tano Banushi

U promovua dje libri i Isa Alibalit, "Me Tano Banushin dhe humorin e tij - Jeta dhe veprimtaria artistike". Një takim mes miqsh, të ardhur në Tiranë nga Shkodra, me kujtime dhe humor..,

Ermira Babaliu - Divorci i prinderve dhe jeta ne amerike

Në një nga festivalet në Pogradec dëgjohet nga drejtori i televizionit, Virgjil Kule që e sjell nga provinca  në skenën e festivaleve të interpretuesve, për të marrë hov drejt suksesit. Ndër vite Ermira ka krijuar një karrierë kostante...

Humor

Hipur në çati, Mihallaqi po riparonte tjegullat pas shiut të rrëmbyeshëm të natës. I duhej një çekiç dhe i thotë të birit, Pilos: “Zbrit deri te komshiu dhe kërkoi çekiçin”. Zbret djali, troket në portë dhe i del i biri i komshiut. I kërkon çekiçin. I biri

Mardena Kelmendi: Kam falur atehere kur me denuat me vdekje…

Duke lexuar perhere librat poetike te Znj.Mardena Bardhyl Kelmendi, shpesh me krijohet per pak caste nje heshtje poetike, nje heshtje qe shpesh njeriu ka nevoje te largohet nga lodhjet dhe streset e jetes...
Kryesore