Vahit Nasufi: Kalosh Dani

Moj Kërçovë Kala Vigane,Trimëresha jonë Dardane,Djepi yt përkundi shumë trima,Shumë trimëresha gjeraçina!... Brez pas brezi janë trashërguar,Trimëria gjithmonë ka ekzistuar,Si në fshatrat tjerë edhe n`Zajaz,Kundër çdo armiku rafalet janë zbraz...

Gëzim Llojdia: Si e krijoi Zhegu këngën 'Vajza dhe deti'

Këngët kanë lindur nga dashuria apo  nga ndenja . Muzika është arti i shprehjes së ndjenjave dhe mendimeve me anë të tingujve ,thuhet nëpër manuale të ndryshëm.Kështu ka ngjarë me kompozitorin dhe këngëtarin Luan Zhegu,ndryshe si e quanin më humor;”s’luan ...

Florim Zeqa: Shefqet Podvorica, shëmbull humanizmi

Humanizmi është ndjenjë e lartë shpirtërore dhe dashuri e thellë njerëzore. Patriotizmi dhe humanizmi janë të lidhura ngusht me njëra-tjetrën. Përderisa patriotizmi është shprehje e dashurisë ndaj atdheut, humanizmi është shprehje e kujdesit për mirëqënien e ...

Resmi Osmani: Andrea dhe Helena (6)

Plaga në shpatullën e Andreas, po shërohej ngadalë.Mjeku ia ndrronte dhe mjekonte përditë. U desh afro një muaj që të mbyllej e përthahej.Kur Andrea u ngrit, Helena u çlirua nga ankthi,por ishte e dërrmuar dhe drobitur. Për të qenë më të qetë e të patrazuar, vendosën të...

Bajram Canameti: Një vlerë e shtuar

Pas një përvoje të gjatë në fushën e kritikës letrare,të poezisë dhe tregimit,Qazim D. Shehu vjen me këtë monografi për klerikun e shquar, Elez Hoxha.Në boshtin e librit mbështillet fryzmëzimi i sinqertë i autorit të librit në trajtimin e e protagonistit të veprës...

Xhafer Leci: Fjetja mbi gjakun e vëllezërve!

Bashkëbisedim me 91-vjeçarin Aliriza Hashani, i lindur në Prishtinë, më 1 dhjetor 1927:Xh. Leci: Baci Aliriza, ju keni qenë, si mijëra të rinj, dhunshëm të mobilizur nga forcat ushtarake komuniste të Jugosllavisë, në vitin 1945. A mund të na flisni, kur ka ndodhur, si dhe pse?...

Kristaq Turtulli: Zhgënjimi

S’ma merr mendja të keni dëgjuar për mua sakatin. Jam plagosur në luftë vite të shkuara. Këmba mu gangrenizua, ma prenë me sharrë druri dhe, prej dhembjeve të tmerrshme këndova nuk qava. Ariani, komandanti i batalionit, u afrua pranë shtrati ku dergjesha dhe...

Luan Kalana: Epitaf letrar

-I dashur lexues, Sapo që ta shohësh, prekësh dhe lexosh librin, kujto miq,shokë, motra e vëllezer shqiptarë të besës, artdashës e dashamirës të letërsisë, që nxisin krijuesit dhe mbështesin shkronjësit.-Kujtesë e Librit-Subjektet letrare janë marrë nga jeta...

Promovohet romani "Psycho”

Në Panairin e Librit, që është duke u mbajtur në Prishtinë, sot është promovuar romani problematik “Psycho” i shkrimtarit Ilir Muharremi. Ky roman tërhoqi vëmendje të madhe nga lexuesit. Për librin foli studiuesi nga Shqipëria Elvi Sidheri i cili tha: “Kur nis të lexosh romanin Psycho të shkrimarit...

Trojet e Arbrit: Dom Anton Kçira - Ambasador

Shoqata Trojet e Arbrit si çdo vit, edhe kët herë ne kuadër të tri aktiviteteve shkencore që ka planifikuarë të mbajë në Javën e Trojeve te Arbrit, do të mbajë një sesion të veçantë shkencor kushtuar aktivitetit të një prej personaliteteve më të rëndësishme të diasporës shqiptare...

Naser Fetahu: Jeta ime, familijes dhe atdheut

U linda më 22 Prill të vitit 1968 në fshatin Hodonoc të Dardanës, në një familje me tradita atdhetare. Të vetmin axhë që kisha, ishte oficer i Xhafer Devës dhe është vrarë në mbrojte të kufirit verilindor, në Sitili afër Vrajës, në luftë me çetnikët në vjeshtën e vitit 1994. Jam ...

Reshat Kripa: Një poezi në kampin e Vlashuku

Maj 1953. Kampi i Vlashukut. Një të dielë, ndërsa po rrinim duke   biseduar, afrohet Gjon Shllaku, përkthyes dhe dramaturg i disa veprave klasike, njeri nga mësuesit e mi që formuan karakterin tim dhe na thotë:- Djelmosha, sot do organizojmë...

Rosaj: Festivali Folklorik Tipologjik Kombëtar i Sazeve

Në Korçë me datat 7 dhe 8 Qеrshor 2018 tek Sheshin i Pazarit u zhvillua Festivali Folklorik Tipologjik Kombëtar i Sazeve.Ishte Edicioni i X-të që u zhvillua me mbështetjen e Qendrës Kombëtare të Veprimtarive Folklorike dhe Bashkisë Korçë...

Peter Paul Wiplinger: Hazir Mehmeti - Kohëthyerja

Është libri i parë në prozë i botuar nga PEN-Klubi në Austri i një autori shqiptar i cili jeton në Austri. Redaktor Helmuth A.Niederle kryetari i PEN-it, shkrimtari i njohur kurse parafjalën e shkroi po ashtu shkrimtari e filozofi Peter Paul Wiplinger. Emri i këtij...

Jusuf Zenunaj: O i çmendur!

O i çmendurqë emrin s'mund të ta them dot,i fêlliqur sikur dje, je edhe sot e mot !Nga ç'tharem je gatuar ?Në ç' furrê je pjekur,as për ku ushqehet mizaemrin tënd vend s'i ka mbetur ? !Me shokët sikur vetenme turp s'e mbuloni të vërtetën !Heroi i të gjitha kohëveGjergji i Kastriotëve...

Ibrahim Hajdarmataj: Ah Shqipni mos thuaj mbarova!

Shkrimtari Bajram Halil Gashi  këto ditë doli para lexuesve me librin e tij " Ah ...Shqipni...Mos Thuj Mbarova! " , të cilin ja dedikon legjendës së folklorit shqiptar Dervish Shaqes , Demush Nezirit dhe grupit Kosovar . Bajrami është me origjinë nga fshati Prigodë ...

Përparim Hysi: Ndërrim 'portash'

Kur erdhi në kolektivin tonë mësimor,qe gati si një vajzë,e porsadalë nga shtëpia,që kish nevojë për ta mbajtur dikush nga dora. Aq nuk binte në sy,sa dhe,po të mungonte për një kohë të gjatë,nuk do ndihej mungesa e saj. Ashtu si dinte dhe po aq sa dinte, mundohej që mos i ...

Hazir Mehmeti: Gjergj Pekmezi - Gramatika e Shqipes

110 vjet nga gramatika gjuhës shqipe e Dr. Gjergj Pekmezit,  botuar në gjermanisht,  Vjenë 1908 e ruajtur në Bibliotekën Kombëtare të Austrisë (Österreichische National Bibliothek Wien) - Vjena, kryeqyteti i Austrisë, luajti një rol me rëndësi në kulturën e shumë popujve që ishin në...

Tefik Selimi: Vepër poetike e frymëzuar nga realiteti ynë

Autori i 20 veprave letrare (poetike), Zeqir Fazliu, kohës së fundit po e befason kritikën letrare dhe lexuesit. Ai, me botimin e veprës së fundit me  titull “Bulzat e thanës” (2018), sikur po kulmon në artin e shprehjes,  i cili art po e ngrit autorin në fjalë. Prandaj, nga veprat e...

Demir Krasniqi: Lidhja Shqiptare e Prizrenit

O, në Prizren burrat e dheut ,Të gjithë nipat e Skënderbeut ,Vunë detyrat para veti ,Që u dridh  mali e deti ,Të mundohen me shpirt në dhëmbë ,Të robëruarit të çohen n’ këmbë ,Që njëherë e përgjithmonë ,Ta shohë dritën populli i jonë ,Mos t’ sundojë as  cari , as krajli,Të lulëzojë fusha dhe mali...

Kadri Tarelli: Vasil Zhupa, talent i heshtur

Kështu e ka quajtur Maliq Gjyli, pedagogu i Analizës matematike, në Universitetin e Shkodrës, mësuesin tonë të nderuar Vasil Zhupa. Falë talentit dhe punës, ai e mbaroi fakultetin me nota të shkëlqyera.Vasili, për rreth 23 vjet, ka punuar mësues dhe drejtues shkolle, në...

Tefik Selimi: Vepër në shërbim të dritës e jetës

Historia është mësuesja e jetës dhe e njerëzimit. S’ka me historinë! Ajo na rrëfen të kaluarën tonë, e cila, sado e dhimbshme është, ajo është histori jona. Histori që nuk shlyhet, e as nuk duhet të ndryshohet. Ajo mbetet e tillë me njerëz e me ngjarje, të cilat...

Ilmi Musliu: Fotografit i tatohet nga Dogana shpërblimi

Kosovari nga Gjilani, Arbër Elezi, është fitues i disa çmimeve më të rëndësishme për fotografi në arenën ndërkombëtare. Në Samitin Ndërkombëtar të Fotografisë në Maqedoni, që në Ballkan është mbajtur për herë të parë, Elezi doli fitues në një konkurrencë shumë ...

Hasan Hasanramaj: Këndim i fuqishëm poetik

Sejdi BERISHA: “Peizazh i jetës sime”, poezi-botoi Club Kultura-2018 - Jetën ta shndërrosh në varg dhe pastaj asaj t’i japësh peshën e rrugëtimit jetësor mbase edhe historik, është një madhështi krijuese, e cila, jo vetëm se josh lexuesin dhe opinionin studiues për ta zbardhur dhe komentuar ...

Nafi Çegrani: Beqir Berisha ishte objektiv i UDB-së

Fillimisht më duhet të cek se Beqir Berisha është emri i babait të veprimtarit Bardhyl Mahmutit, i cili që në vitet e rinisë së tij ishte si një  njeri i veçantë me një botë befasuese  dhe kryengritëse, entuazmi dhe vija e tij ideologjike, si njeri impulsiv, ishte eksponuar si enverist...

Ilir Muharremi: Ekspozita e Eliza Hoxhës në Beograd

Gabim të madh bën autoritet serbe që ndaluan tri fotografi të artistes Eliza Hoxha për t’i ekspozuar në Festivalin treditor “Mirëdita- Dobardan”. Arti ka për detyrë të shprehë realitetin e ky realitet rrjedh nga përshkrimi i jetës së artistes, konkretisht gjatë viteve të  90-ta...

Demir Krasniqi: Zyhra Mula

Si Pranvera e bukur  në kopshtin me lula –Në  Gjakovë , na lindi vajza  Zyhra Mula !Zyhra Mula ,  lindi  në vitin Njëzet –I dha këngës shqipe  shije  dhe lezet ! Zyhra Mula , ishte bijë e Gjakovë trimes –Këngëtarja e parë shqiptare e Radio Prishtinës !Ishte këngëtare e muzikës së lehtë –Këngës kosovare ...

Viron Kona: Shefi 'i mirë'

-Orari i punës s`ju pëlqen,jeni “artistë ”, ju kuptojë,që të ndiheni të veçantë,orarin po jua ndryshojë. Jo në 8-të të mëngjesit,por në 9-të  të fillojmë,ta zbatojmë këtë orar,punën ta respektojmë...

Petrit Aliaj: Skënderbeu me gjuhën e albanëve në Zvicër

Në vazhdim të festimeve për vitin jubilar të Skënderbeut, Organizata mbarë kombëtare “Lobi Euro-Atllantik Shqiptar”në programin e saj ka planifikuar edhe realizimin e një seri aktivitetesh me degët që në Belgjikë, Zvicër, Greqi, Itali, Norvegji e Gjermani. Kështu u shpreh...

Gëzim Llojdia: Kur vdiq poeti Ali Asllani

Me gjuhën e poetit do të shprehem:Rajvizim në portret. Fytyra e tij regëtinte.Trupi flinte,mëndja dremiste. Deshifrimi:Ekzistenca juaj,është burim i pashtershëm poetësh.Frymëmarrja e  dimrit tek fytyra e zbehtë e poetit lirik ruante...

Nue Oroshi: Gurgullima e pranverës

Katër stinët të cilët kalojnë gjatë gjithë vitit lënë gjurmët gjatë tërë kohës si për të mirë ashtu edhe për të keq si për zotë ashtu edhe për dreq.Pranvera është stina e parë të cilën e kanë pritur shumë familje shqiptare sepse veshtirësitë ekonomike të shumë familjeve tona ...

Marjan Sebaj Sopi: Një jetë plotë sfida dhe peripeci

Z. Ahmet Ahmeti u lind në nëntor të vitit 1954, në Lubishtë të Vitisë. Shkollën fillore të ulët e mbaroi në fshatë kurse tetëvjeçarën (katër klasët tjera) në fshatin Vërbovc (paralele në gjuhën shqipe) pasi ato vite ishte hapur një paralele edhe në gjuhën shqipe...

Prend Buzhala: Rrëfimi holografik mbi realitetin futurist

Autori i ri, Bekim Shala, depërton me sukses në fushën e prozës. Ndryshe nga shumë letërsi, ku zhanri i prozës së fantastikes shkencore ka një traditë e zhvillim të spikatur, letërsia jonë ende është tejet deficitare për sa i përket prozës së tillë. Në të kaluarën...

Anton Marku: Përparësia

Nga ana e majtë e ndërtesës, para portës kryesore, një burrë rreth të gjashtëdhjetave mbylli ombrellën e tij ngjyrë të zezë, hoqi kapelën dhe po bëhej gati të hynte brenda. Pothuajse në të njëjtën kohë, nga ana tjetër, përballë po afrohej me nguti një i moshuar, i cili mbante...

Leci: Arsimimi i hershëm i shqiptarëve të Sanxhakut

Boshnjakët e rrethinës së Tutinit, me mulla Ahmet Brunçaj-Brunčević, në kalimin e kufirit italiano-gjermanë, i cili ka qenë në fshatin Crkvine.“Në Crkvine janë caktuar-vendosur autoritetët e okuptaorëve. Shkarkohet ish kryetari Xheladin Malisheviq-Dželadin...

Përparim Hysi: Amalgama e shpirti të një poeteje

"Kilometrat s'janë lamtumirë" të Poetes VALENTINA DAFA - Ka ditë që buçet MUZEU HISTORIK. Është "ngjallur" i Madhi DRITËRO AGOLLI. Aty në panele të ndryshme bëhet panair i  librit. Fieri (po unë nga Fieri jam) është  angazhuar me personelin e BIBLIOTEKËS SË FIERIT që mban...

Sotir Athanasi: Jorgo Linotypisti - 'Fasti & Nefasti'

Gjithë rrugës mendoja se një tjetër damar pulsonte e madje mbizotëronte, jo vetëm mëndjen, por edhe shpirtin tim. Tani nuk bëhej fjalë për të shpëtuar një jetë, por një familje.Im atë më kishte thënë:" Besoj se deri në drekë, problemi I shtëpisë, do të ketë marrë ...

Atdhe Geci: Kosovës dardane

Na ishte njëherë  një zogme qiell shumë  të  gjerë“Dardani” e kishte emrin“ Iliri ”  e  kish  mbiemrin Në  mbretërinë  e  tokësatë  zog  të gjelbërimevetë ngjashëm me kaçubatmëllenjë né  e thërrisnim...

Neki Lulaj: Loti i Bacës

E përpiu muzgu dritën e mbrëmjes brenda dhomësTerri valë-valë zhurmën e jetës së  bukur e platitiU fsheh dielli i fundit i mërzitur pas kodrësHëna pikëllueshëm atë natë dhimbshëm shndrriti Në  fusha ra rrotull kostari me tehun e mungesësPapritur vdekja pritën ia kish zënë pabesisht...

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti, emri Arnaut dhe pushtimi i Shqipërisë sipas analeve turke

Jemi në një kohë sidomos tek populli ynë kur shohim që kanë dalë mendime, opinione, iluzione shtrembërime të ndryshme duke tentuar që të prekin historinë e popullit shqiptar në damarët e saj, por që në fakt ata prekin vetëm vijat e saj të caktuara me kohë sipas ...
Kryesore