Fran Gjoka: Kontributi i Prof. Dr. Basil Schader

Albanologu Prof. Dr. Basil - Schader, ka lindur në Cyrih të Zvicrës, me 19 tetor 1051, ku kreu shkollën fillore dhe gjimnazin në vitin 1970.Në vitet 1970-74 profesori ndjek studimet për filologji klasike- greqisht dhe italisht në Cyrih dhe Tyblingen. Ndersa nga viti...

Viron Kona: Rruga Miss Durham

Adresa ime  e banimit kur banoja në Vlorë ishte: lagjja “Kume”, rruga “Miss Durham”, për nder të Zonjës Edit Durham, anglezes së dashuruar me shqiptarët dhe që e ka mbrojtur shumë Shqipërinë përpara botës. Një ditë, në vitet 60 –të shekullit të kaluar, në një ...

Mehmeti: Piktori Gazmend Freitag ekspozitë në Vjenë

Organizuar nga shoqata e njohur për ofrimin e veprave artistike, Binnale Austria, në qendër të Vjenës u hap ekspozitë javore e pikturave nga disa autor kombesh të ndryshme që jetojnë në Austri dhe nga vende tjera. Kësaj radhe  me dy piktura: “Akt mit rotem ...

Hasan Blakaj: Nuk di loke a m‘gjeni gjallë

Lamtumirë, unë kur i thashMe dorë në faqe e pata lënëSytë më lot nënës ja pashëKështu u ndamë ne, djalë e nënë Në cung të druve u ul e shkretaSepse këmbët nuk e mbaninOfshamë të thellë nxori nga vetjaVeç shikonte, ne kur qanim...

Daniel Marian: Engjëll I. Berisha - Mosha e fjalëve

Akordimi i ambientit me ekspresionin e tij të paskajshëm, në rezonancë me brendinë e zotëruar nga dëshira për mirëkuptim, është provokimi më i madh që i ka dhënë gjithmonë nxitje artistit. Përndryshe, askund thellësia nuk është më afër lartësimit se sa ...

Florim Zeqa: Ideja e Thaçit për pajtim me Serbinë

Është hera e parë në historinë e njerëzimit, kur një president i një populli të gjakosur del haptas t'i kërkoj falje dhe pajtim një pushtuesi shekullor. Është hera e parë në histori të dëgjosh viktimën duke i kërkuar pajtim xhelatit apo agresorit barbar serb i cili...

Përparim Hysi: Requem për Frederik Rreshpjen

Në korie gjeta një "dre që derdhte lot për ty""Një gjethe u bë zok..." e pigëroi mbi pemë"Pikëlloi mbi varr një kalë i zi"Për ty, POETIN  BOHEM! "Një ylber doli nga planete të panjohura"Për ku? Për ku, udhën e ka nis?"Zbrisje ti nga qerre të lodhura"Në kokë kurorën si Princ!...

Bedri Tahiri: Nuk vdes profesori e artisti

Si nxënës i Gjimnazit në SkënderajNuk i kuptoja gjërat me aq  lehtësiNë klasë i rëndë, me iksa e ypsylonaNë skenë gojëmjaltë, me plis e tirq galana “Shtatë shaljanet” e “Cucën e maleve”I mësova më mirë se prej vetë leximitNga profesori e nga Hamzë Jashari...

Nebi Dragoti: Yllësia Dritëro Agolli

Iku Dritëro Agolli fizikisht:-Jo, jo,-tha Menkulasi,- jeton!...-Jo,- thanë poetët e Shqiperisë:- Yllësia Dritëro Agolli, ja, ndriçon… Ndriçon Yllësia Dritëro Agolli,Ja , shkëlqen, gurgullon dritë e poezisë:vargje, rima, ritme e melodi Devollijugë-veri, lindje –perëndim Shqipërisë....

Albert Habazaj: Cikël poetik për Kosovën

Oj, Kosovë, o krah’ShqiponjeKrah’ rrebeshesh i plagosur,Siç je ti në  këto trojeKam Çamërinë sakatosur. Vjen me frymë PerëndiePërreth Sheshit të FlamuritYjësia e Lavdive...

Vilhelme Vrana Haxhiraj: Pa Koment

Para pak ditësh doli nga botimi vëllimi  me titull “Pa Koment”, libri i dytë me ese-publicistikë i  autores Vilhelme Vrana Haxhiraj. Ky libër i botuar nga ShB, “Nacional” ,me redaktor Mujo Buçpapën, me kopertinën e kompozuar nga autorja e u punua mjeshtërisht nga ...

Xheladin Gjonaj: Kem nder breza një amanet

Zemra qan e flet per ty.O kurbet o kurbeti i zi,Shumë i more djemt e riNa ke lane tuj kqyr nga rrugaNane e babë, femija e nusja. Ah mor djem ku po shkoni,Vendin tuj kujt po ja lshoni?Faqe  zi i thote kerejt njerzia...

Pilo Zyba: Tërmet në piramidën e artit

Tërmet në piramidën e artit, një tërmet,Lëkundje të fuqishme jep themel,majë,Lot të rëndë po lëshojnë nga qiejt retë,Supet mbledh lisi,që dhimbjen t'mbajë…Tunden degë,gjethe,suferinë e furtunë,Tronditen foletë, krahë por edhe gjethe,,Lumenjtë vine të turbullt, e me zhurmë...

Shyqyri Fejzo: Tetori dinak

Të kam inat ty dimraku pragGërmoj për vargje të të shajNa ndez zjarr e oxhaku bubulakBrymën e bardhë shtie pastaj I mblodhe, mollë rrush e fiqFestivale e hite te ti këndojnëGëzon  konak të shtunat me miqTë djelat dasmat nuk vonojnë...

Milazim Kadriu: 14 përralla të vëllezërve Grim

Këto ditë  botuar nga Shtëpia botuese Prokult-press doli në dritë libri “Katërmbëdhjetë përralla magjike të vëllezërve Grim” përkthyer nga prof. Latif Sadiku.Këto përralla që janë përkthyer nga anglishtja nga libri me titull ”Grimms’fairy tales”...

Bedri Tahiri: Nusja e praruar

E diela e madhe e shtatëmbëdhjetë shkurtit të vitit dymijë e tetë gdhiu pa futur gjumë në sy. Dasma e madhërishme kishte nisur edhe më herët. Atmosfera e saj mahnitëse po e tundte në themel gjithë vendin e shqipeve. Madje, jehu i saj dëgjohej edhe tej e tej, deri në ...

Llojdia: Ilirët, pika e kontaktit në mes qytetërimeve

Me hirin e ftohtè tè kujtimeve mund  tè mbulohen,tri pika kontakti.  Shqipëria e sotme ,thotë Sandro Caranzano te:” Albania:vendi i ilirëve të lashtë, ka luajtur një rol strategjik në kohët e lashta dhe ka qenë pika e kontaktit në mes qytetërimit ilir, grekë dhe romake...

Sejdi Berisha: Plaku im, simbol i krenarisë

Sot, (e mërkurë, 15 shkurt 2017) u bën plot dyzetë e katër vite që shkove në amshim, o plaku im, dhe asnjëherë nuk m’u hoqe qafet, nuk mu ç’kape nga mendja e zemra. E sot, edhe damarët e gjakut m’i trazon dhe në të njëjtën kohë m’i ëmbëlson me madhështinë tënde, me këshillat më njerëzore...

Bashkim Saliasi: Po misrin kush e hëngri?

Në kohën e kooperativës, në vitet ’70-90, zakonisht në periudhën e vjeshtës në parcelat e mbjella me misër, caktonin roje për të ruajtur bimët që mos të dëmtoheshin nga derrat e egër, sidomos natën. Pas viteve ’68-‘69 në zonën tonë u shtuan shumë derrat e egër, por ...

Demir Krasniqi: Të lumtë na çka kemi pritë

T’ lumtë na , çka kemi pritë –Shpi për shpi formuam partitë ,I kem sjellë demokracitë ,Kem heqë kazmat dhe kacitë !... Kem hapë shumë televizione –Për të ulur tensione !Para kamerave jemi turrë –Me tregua se kem kulture ...

Xhavit Gasa: Lulet e muzës

Nuk është vetëm tufë lulesh muza poetike,as fjalë dashurie që thuren nëpër ëndra,përtej muzës ka dhe klithma dhimbje,që duan pak muzë t'ju ngjallet shpresa. Poetët me penën e tyre mbjellin muzën,në kohra e tej kohrave që shkuan e vijnë,flakët djegin bëjnë hi por pjekin dhe bukën...

Drita Lushi: Ojna dashnie

Nëse të kam dashur,S’ kam menduar se ke qenë më i miri,sepse Dashuria nuk përzgjedh.është aq naive dashuria ime;Di të dojë si rrjedhë maji e qetë,edhe një qiell me re, në rrugën time...

Anduela Nallbati: Moj buzë e hutuar

Moj buzë hutuar, buzë angeshtuar,Ti buzë lirike dhe me muze gatuar.Shije përvëluse nëpër venat e mija,Atje ku lindi dhe çeli vetë dashuria ! Buz marramendëse e zemrës sime,Magji dashurie dhe, çmënduri rinie.Ecur dhe penguar,nëpër ëndërrime,Në gëzime shpirti, dëshirë vajzërie...

Rexhep Shahu: Valixhja e madhe e Havzi Nelës

Natën e 10 gushtit 1988 e varën Havzi Nelën në dalje të Kukësit, pranë sheshit të axhensisë së udhëtarëve, në vendin më të populluar me njerëz.Të nesërmen në mëngjes shokët e partisë e të pushtetit të Kukësit ...

Hasan dhe Lajde Blakaj: Alegori malli

Ti ma fale zemrën tëndeA  s’mi falë dhe sytë e tuA s´mi falë se mbaj mallëPër gjithë jetën sa jem gjallë Moj e bukur, lulë bojë pembeGjithmonë  afër jetës s´ëmeA s´me flet një herë më gojëShtat selvi porsi zojë...

Luljeta Petani: Për Shën Valentin

Si te pregatitemi per te festuar Shen Valentinin,thote emisjoni televiziv !!!!!Dje u varrosën dy te rinj , te vrarë nga plumbat !Motivi .....dashuria !!!Historia.......Si Romeo dhe Xhuljeta....u tha !!!Krim pasioni ,e quajti policia.Ashtu e besuan të gjithë!...

Sotir Athanasi: Romeo, Zhuljeta dhe sekurity

Buqeta me lule qëndronte ende mbi tavolinë. Atë nuk e meritoi as tregimi I fundit që bënte fjalë për sakrificën ditën e Shën Valentinit. Njëzetë kilometra rrugë të përshkuara me këmbë për të takuar të dashurën, u lanë mënjanë e tregimi u rreshtua pranë të tjerave të ...

Kadri Kadiu: Kur vdiqa unë

Ne që jetojmë larg Atdheut dita na duket litar e gjatë por edhe natën me mundime e kalojmë, gjumi nuk na zë dhe, herë të gjallë e herë të vdekur, në Shqipëri fluturojmë.Ja, po tregoj se ç'më ndodhi mbrëmë, duke uruar që mos i ndodhtë ...

Përparim Hysi: Politikanë! Qëroni qepën!

Politikanë! Qëroni qepën siç e qëroi GUNTER GRASSIDhe tregoni të vërtetën, se tani s'mban më ujë pilafi!Si e vutë pasurinë, shpejt e shpejt si në përrallaKatandisët SHqipërinë që me ju t'i dhëmbë dhëmballa...

Kozeta Zylo: Musine Kokalari - Zëri i Lirisë

Titulli “Zëri I Lirisë” do të quhej gazeta e botuar nën kujdesin e shkrimtares së parë grua shqiptare Musine Kokalari.  Musine Kokalari kjo dallandyshe e Lirisë, një grua e bukur dhe plot finesë që sfidonte vdekjen e zezë me diellin e shpirtit dhe të penës së saj vjen...

Vjollca Pasku: Lypsari

Atë mbrëmje nata ishte e ftohtë dhe e zezë. Në një shtëpi të braktisur, ku çatia kishte rënë prej kohësh, shtynte ditët lypësi Ajet. Pas një muri, që kishte rrezik të shembej, qëndronte kruspull, duke u përpjekur të ngrohej sado pak me batanijet e vjetra. Nga e çara ...

Pëllumb Gorica: Në thinja flokësh

Në krahë trupin mban të ngrirë,edhe pse një dorë e lehtë hidhet në sup,të shpin lodhjen ai sy i mpirë,shembjen e shpirtit e mbledh në grusht.Me plagë skuqur-o nga gjaku,një dinjitet më shumë e prek,e dora dridhet mes një laku,në shpirtin sterrë dëshirën merr...

Gjon Keka: A mori me vete Donika gjera te Gjergjit?

Disa kronist thone se Donika mbreteresha e Arberise pasi u largua nga Shqiperia mori me vete edhe disa petka dhe gjera te Gjergj Kastriotit.Sigurisht qe keto gjera me vlere jane edhe sot diku, prandaj me duhet me punu ma shume e me i gjete ato...

Kristaq Turtulli: Askush s’u kujtua

Ja dhe viti i tretë i pritjes së letrës me dy fjalë iku. U hoq bredhi i vitit të ri. U vu në kuti kartoni për vitin tjetër. Pambuku i irnosur dhe topat plastike u mblodhën në thasë dhe u hodhën në plehrat. Pleqtë e azilit veshën si zakonisht kostumet e zbardhëlluara, të zhubravitura ...

Murat Gecaj: Raimonda Moisiu me disa ylbere

Raimonda Moisiu, me origjinë nga Korça, është poete, shkrimtare, publiciste dhe veprimtare e njohur, në Bashkësinë Shqiptare të Nju Jorkut, në SHBA. Ajo kryen aty edhe detyrën shoqërore, kryetare e Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë...

Rrustem Geci: Kur lirinë e marrin në pyetje

Një jetë të tërë kam punuarpër ta mundur pushtuesin timtë jem i lirë dhe pa prangaakuzat tuaja,“ti”,”pse”,”përse”janë akuza të njëjta me tëarmikut, akuza që fyjnë rëndëluftën e UÇK-ës,betejat e sajNjë jetë të tërë kam punuarqë të mos jem unë i pushtuarpo zot i tokës dhe i fatit tim...

Alberto Voka: 1 fotografi vlen sa 1000 fjalë

Poetesha rumune me banim në Itali, Zonja Lacrimioara Iva, një shpirt i zgjedhur që rezaton mirësi, finesë dhe bujari, vjen para nesh me një libër të ri në formë të një albumi elegant me titullin “Kujtime të mentoluara”. Albumi prezanton jetën e autores me një game ...

Llazar Vero: Lamtumirë Dritëroi ynë!

Në të gjitha trojet shqiptare, kudo në botë, ku jeton edhe një shqiptar i vetëm, është ndjerë me dhimbje dhe respekt të veçantë, ndarja nga kjo jetë e poetit, romancierit, publicistit, skenaristit, dramaturgut, atdhetarit të shquar  - DITERO AGOLLI. Ai u nda nga ne,  si asnjë ...

Bardhyl Maliqi: Bota në botën e syve të poetes

Marjeta di se çka merr nga jeta, se më kot nuk do ta pagëzonin kështu. Ndaj në librin poetik “Në detin e syve të mi” ajo mishëron vlerat e motiveve jetësore dhe të begata, jo vetëm në detin e syve të saj, por të gjithë syve tanë dhe të brezave që do të vijnë, se poetët nuk ...

Brahim Avdyli: Jeta e këputur në mes

Kur ulem që të pushoj, i lëshoj zogjtë e kujtimeve të mia nëpër viset e maleve dhe papritmas vjen hija e buzëqeshur nëpër hapësirë e Yvonit, si fëmijë, e më hedh krahun e saj, ndërsa stepem nga kujtimi e dhembja për te. Ajo më pyet ëmbël dhe lozonjare...
Kryesore