Viron Kona: Dikut buzët më s`i dhembin

-Diku na kanë ardhur miq,merr gërnetën dhe shko bjeri!-M`dhembin buzët, miqtë e mi,jam keq, oh, unë  i  mjeri! Njëri lutu, tjetri lutu,ai ngrihet me përtesë,gër e gër gërnetës, Diku,sikur bën kafe ekspres....

Vahit Nasufi: Rruga e pavarësisë

Krejt Kosova n`këmbë është ngritë,Dy mijë vjet boll kem pritë,Të drejtat tona do t`i kërkojmë,Me Kushtetutë që na takojnë! Tetëdhjetë e njëshi, ishte atëherë,Stina e vitit ishte pranverë,Rrugëve të gjëra dhe të gjata,Kosovarët në demonstrata!...

Fatmira Beqja: Përshëndetje Prof. Gjovalin Shkurtaj

Duam që ditën ta nisim shqip, ta përshëndesim dhe t’i buzëqeshim shqip dhe ditët të rrjedhin shqip. Këtë dëshirojmë ne dhe ata që duan gjuhën dhe vendin, por në veçanti gjuhëtarët, akademikët, që i përkushtohen me mish e shpirt, kësaj pasurie kombëtare. Nuk ...

Formohet Akademia Kulturore e Morale e Shqiptarëve

Fjala e shkrimtarit, Atdhe Gecit, kryetar i Akademisë Kulturore e Morale të Shqiptarëve në Evropë.I nderuar Këshill Akademik, dhe Anëtarë të Akademisë!Për krijuesit, studiuesit, e intelektualët shqiptarë brenda e jashtë ...

Hysi: Ëndrrat që morën "peng" poeten Elida Prifti

Më së fundi,poetja  ELIDA  PRIFTI, ia doli të dalë me vëllimin e dytë poetik "Më morën ëndrrat". Sa vë re, pas një leximi thelbësor, ky vëllim krahasuar me librin e saj të parë, po me poezi "Ç'kërkojmë nga kjo botë?", shënon një rritje ciësore jo vetëm nga gama dhe tematika...

Tahir Bezhani: Kukësi, qyteti mikpritës

Ditë më parë,mora njoftimin nga disa miq e shokë,nga qyteti mikpritës,Kukës, por edhe nga  Gjakova,se do hapet Panairi i librit nën kujdesin e kryetarit te Bashkisë,z. Bashkim Shehu.Dorën në zemër,asnjëherë nuk kisha marrë pjesë...

Timo Mërkuri: Bizelja

Atë ditë, me siguri që mbi shpinë kishte një mal me halle Jorgo Nanidhi, prandaj çapitej supekërrusur drejt zyrës së tij. Dhe shkallët sa të larta që ishin, thua se ishin ndërtuar enkas për ti vështirësuar ngjitjen drejt katit të dytë. Çelësi me zorë u rrotullua dhe porta u hap ...

Gëzim Llojdia: Cila ishte 'Princesha Vlora'

Një foto të bukur të një princeshe shqiptare pak të njohur , që  Get image  e ruan në arkivin e saj të  vitit 1927,tregon një filantrope amerikane  veshur me një pallto të kohës me një kapuç  në kokë ,ndërkaq që dy duart e saj  janë të lidhura krahas,njëra-tjetrës...

Sejdi Berisha: Atë ditë edhe gjaku më digjej

E diAtëbotë nuk isha në vendlindjen timeMë kujtohet se ishte ditë verePor, atëherëAs ditën as datën as vitinNuk i kam njohurIsha shumë i riAma shumë i vockël...

Gjon Markokaj: Dieja është për brezat

Njeriu jeton e punon: Per një fjalë të mirë -- mbas vdekjes…!Krijuesit e ndiejnë: Peshen e kohës e të dhimbjes njerëzoreMe vargje të zgjedhura -- “shpirti” i poetit MADHËSHTOHETAi që len nji fjalë të mirë s’ vdes po shëndrrohet: -- Në dije për...

Viron Kona: Aksidenti

Më në fund m`u plotësua kërkesa që të transferohesha në një shkollë tjetër. Përsëri në fshat, por kësaj here më pranë familjes. Deri atëherë kisha punuar në dy shkolla të tjera fshati dhe në të dyja kisha kaluar mirë, si me drejtuesit, ashtu dhe me kolegët e nxënësit. Veçanërisht...

Azem Baliaj: Edhe unë jam veteran

Vërshimi i motrave dhe vëllezërve tanë të një gjaku e gjuhe të rajonit të Deçanit, drejt qytetit Bajram Curr, në fillim qershor 1998, kishte shqetësuar dhe njëherësh, kishte mobilizuar të madh e të vogël për t’i pritur denjësisht e me dashuri jo vetëm kombëtare në bazë të ...

Tasim Mece: Per mikun e kolegun Mhill Marku

Para se gjithash dua te falenderoj vellezrit Marku per kete organizim te persosur, qe perkon jo vetem me promovimin e dy librave me poezi,por edhe me 70-vjetorin e Z. Mehill. Ne kete kuader me lejoni ti shpreh shokut,kolegut tone te dashur Mehillit...

Luan Kalana: 'Antologjia Poetike Kombëtare'

-Nje veper letrare poetike botuar nga organizata artistike -kulturore atdhertare-mbare Kombetare "JEHONA SHQIPTARE" me qender ne Tirane dhe shtrirje ne Diaspore,drejtuar me perkushtim nga poetja Presidente ,znj.Zamira Korance ,dhe sekretare,Artistja e ...

Ramiz Lushaj: Shkolla e Hotit

Nxanësit e saj të mirëI ngjitën lartësitë në Prishtinë, Tiranë. Amerikë.Tani tek dera e në klasa nuk lëvizin as minjtë.Hyra brenda sajMe frikën se më zenë çatia.Me frikën se më ndëshkon Historia...

Nuhi Veselaj: Injorimi i gjuhës shqipe (5)

Për të qenë më i qartë mesazhi që del nga titulli i këtij kreu: “Injorimi i gjuhës shqipe si promotor i zgjimit dhe rritës së shqiptarisë nga nacional-shovinizmi serbomadh, sot bumerang shkencor ndaj tij dhe vatrave të tjera penguese” që ndërlidhet me temën rreth ...

Timo Mërkuri: Jorgo Nanidhi shkruan letër anonime

Atë mbasdite  qershori, Jorgo Nanidhi ngjiti me nxitim shkallët  drejt katit të dytë dhe duke fërshëllyer lehtazi një melodi, hyri plot gëzim në zyrën e tij. Ardhja e zotit Jorgo në zyrat e bashkisë jashtë orarit  të punës, në mbasdite, ishte një gjë e zakonëshme për punonjësit e ...

Vjollca Pasku: Paraja dhe zotërit e saj

Njerëzit vlerësojnë paranë, me figura milionerësh,që kalojnë si hije e shekujve nëpër duart e ftohta. Disa i puthin paratë dhe i ruajnë brenda errësirës së një sirtari, ku dëgjohet vetëm tiktaku i molës së vjetër. Ky thesar i botës së lashtë, tërheq bastisjen dhe nevojën për ta...

Përparim Hysi: Thuajani këngës, çuna!

Qe kështu, si dalë pa dalë prilli, kur mëngjesi më gjeti në këtë fshat ku shkela për herë të parë. Ky fshat është pak larg qytetit dhe,si për të shkurtuar rrugën, natën e kisha kaluar si mik aty, afër. Qe aty nga ora 9 e mëngjesit dhe kur pashë një"dyqankë" që lexonte berber, u futa...

Baki Ymeri: Bukureshtarët e Rekës - Matej Danili

Rruga Translivaniia, nr. 28. Mu në qendër të qytetit, përballë godinës së madhe të Radiodifuzionit, gjendet shtëpia ku banonte familja e një rekaliu të prekur nga flatrat e engjëllit. Kur u njohëm për herë të parë me shqiptarin e Rekës Ortodokse Shqiptare, na u fanit parasysh krejt...

Gëzim Llojdia: Si filmoi 'Intituti Luce', 1927

Sandro De Maria në shkrimin e tij:”Leon Rei, Luigi Ugolini dhe origjina e arkeologjisë shqiptare” botuar te revista :”Iliria”Nr.1-2, 2003-2004, sjell një fakt interesantë për drejtorin e parë të ekspeditës italiane në Shqipëri,Lugi Maria Ugolini  dhe më saktësisht ...

Xhafer Leci: Limani shkëlqeu në rolin e Skënderbeut

Në Stuttgart të Gjermanisë, në Liederhalle Silcher-Saal, më 14.04.2018, u shfaq Poema dramatike, në 550 vjetorin e vdekjes së heroit tonë kombëtar, me përmasa evropiane, Gjergj Kastrioti-Skënderbeu. Artikullshkruesi i këtyre radhëve...

Mehmetali Rexhepi: Universi poetik i Sarë Gjergjit

Titulli i vëllimit poetik i Sarë Gjergjit “Ave Aelia” ka shenjën identifikuese me vetveten, diçka të ngjashme me emërtimin e autorit, sepse prapa emrit Sarë del gjinia natyrore mashkullore; por mund të ishte  dhe Sari dhe të dilte gjinia femërore. Nga latinishtja Aelia do të ...

Demir Krasniqi: Mic Sokoli - Hero i Popullit

Më 1839 ,Lum e lum  Shqipëria që pati atë Nanë ,Që na e lindi  djalin , birin  e këtij trolli –Që e pagëzuan  me emrin Mic Sokoli ! Në  Fang të Bujanit , në atë  rreth  Tropoje –Lindi krenaria  për  mbarë  këto troje !Luftoi për Atdhe edhe  për Liri –Ra  dëshmorë në vitin 1881...

Viron Kona: Hunda

Mësuesi ynë i matematikës i klasës së gjashtë kishte një zakon të  çuditshëm. Kur të kapte të papërgatitur, pa detyra apo kur bëje ndonjë prapësi,  ai kërkonte që t`i afroheshe pranë tryezës. E, ndërsa qëndroje si qyqar përpara tij, ai të shihte për pak çaste gjithë ...

Shënohet Dita Botërore e Librit

Në kuadër të Ditës Botërore të Librit është kthyer në traditë tashmë organizimi i aktiviteteve të ndryshme në Tiranë, të cilat promovojnë rëndësinë që ka libri në jetën e njeriut dhe pushtetin e pakufijshëm të dijes që përftohet prej tij. Prej vitesh, departamenti i letërsisë në ...

Zef Mulaj: Engjëll Koliqi - Rebeka

U  njohëm me Engjëll Koliqin në një festë emigrantësh,  në Itali, vite më parë. Që nga ajo ditë e  deri më sot  nuk me kan munguar në  e-mailin tim  poezitë e tij, që  m’i dërgon vetë Engjëlli, disa vite nga Italia e viteve të fundit nga Kosova. I lexoj me kënaqësi të madhe ...

Promovohet romani 'Psycho' në Shkup

Dje në ambientet e librarisë së Çarshisë në Shkup, u promovuar romani tashmë i njohur për publikun “Psycho ” i Ilir Muharremit. Para të pranishmëve foli studiuesi i letërsisë Faruk Buzhala i cili e lavdëroi punën e Muharremit. Ai romanin “Psycho” e krahasoi...

Gjon Keka: Varri i Skënderbeut gjendet në derën e kishës së Shën Nikollës

Ashtu siç pushojn idetë në brendësi ,kështu pushojn edhe misteret të cilat ne ende nuk i kemi zbuluar në kohën tonë. Disa mistere të cilat kanë lodhur mjaftë koka hulumtuese, mjaftë arkeolog etj, por që kanë mbet edhe në ditët tona ende të pa zbardhura ,pra pa e prek efektin e...

Resmi Osmani: Andrea dhe Helena (3)

Pakkush e mësoi atë mbrëmje në Krujë atë ç’ka kishte ndodhur. Andrea princeshën Helena ia dorzoi së motrës Zmfinës gazmore,që la mendjen pas kësaj bukurosheje të dalë nga deti! E quajti shpirt e zemër i gatiti një dhomë për të bujtur dhe i bëri shoqëri deri sa u...

Kalosh Çeliku: Dera ime - oxhaku

Imzot, më diferencuan neokomunistëtDashuri që bëjnë me Ebu XhehlinE, përhapin SIDËN në Shtëpinë Publike. Përditë dezinfektohem nga VirusiVerë të kuqe pi te Pazari Grave.Ballë për ballë Ebu Xhehlit me ferexheImam në mesin e kryehoxhallarëve.Që, ngrenë dolli, dehen me lëngje...

Isuf Bytyçi: Përkrahje për mësimin e gjuhës shqipe

Mësimi plotësues në gjuhën shqipe në diasporë, krahas vështirësive të mëdha dhe frikës për asimilim, kohëve të fundit sikur po gjenë një pikë shprese nga institucionet tona kombëtare! Pikërisht, Ministria e Diasporës ka filluar ta paraqesë me përkushtim gatishmërinë e saj ...

Jusuf Zenunaj: 19 kuvendarë në kuvend!

Një ditë sapo u zgjua Hankoja nga shtrati,u ul në karrige sikur ta kishte zënë inati,pse s'di të kyçet në internetsikur e mbesa e fqinja e vet !U gëzohen lajkeve , kur i marrinnga emri n'emër me kujdes ndalen"ky e ajo m'paskan pëlqyer ",u qeshen fytyrat si bujkut për diell...

Përparim Hysi: Vështrimi i syve të tu

Vështrim i syve të tu: si një libër i hapurKur unë di mirë të lexojSikur shoh mendimin e pashfaqurQë më  thotë:-Të dashuroj! Mendimet e pathëna janë si "fantazma"Fantazmat, zakonisht, dikojnë për keqPor tash unë jam me flokë të bardha...

Milazim Kadriu: Libër historik për luftërat e llapjanëve

Mr. Salih Salihu “Luftërat e shqiptarëve të Llapit për komb dhe shtetformim  shqiptar dhe pavarësia e Shqipërisë”, Prishtinë, 2012 - “Krahina pellazgo-iliro-shqiptare e Llapit kishte derdhur në çdo periudhë më së shumti gjak,mund dhe djersë për shtetin Sovran dhe ...

Marjana Bulku: Demokracia, një mision i papërfunduar

Ishte Vatra që na mblodhi në një bashkëbisedim mjaft të frytshëm rreth botimit më të fundit të gazetarit dhe publicistit, mendimtarit dhe refleksionistit zotit Fran Shkreli i cili nuk mungon me gjykimin plot peshë e vlerë as shtypit të Tiranës me" Demokracia nuk pret ...

Baki Ymeri: Milioneri shqiptar që vdiq në varfëri

Nikolla Naço ishte ushtari më i vjetër dhe më energjik i çështjes shqiptare. Burrë i madh i kombit. Apostull i vërtetë i shqiptarizmit. Krijonjës dhe shpirtzonjës i flaktë i shoqërisë “Drita” shqiptare e Bukureshtit. Fytyrë urdhëronjëse dhe heroike...

Drita Lushi: Perëndim mbi Danub

Që të gjykosh drejt, duhet ta shohësh diçka me sy,ta shkelësh më kembë,të prekësh dhe të bisedosh me njerëz;E vërteta dhe e Rrejshmja janë gjithmonë relative,andaj çdo njeri shpreh veten, pa marrë përsipër përfundime dhe gjykime gjithpërfshirëse...

Fran Gjoka: Procesi i edukimit, familja dhe shkolla

Ka pak kohë që ka dalë nga botimi dhe po bën qarkullim të suksesshëm libri i fundit i sociologut Gëzim Tushi (Mjeshtër i Madh): “Edukimi në familje dhe në shkollë”. Është një punë shumë vjeçare e kombinuar midis kërkimeve dhe studimeve teorike për specifikat dhe...

Atdhe Geci: Klithmë

Në monolog për të plasarituratI flisnja zbrazëtisë, e qortoja mezemërim! Në studio s´ndodhejaskush, përveç meje e vetvetesNë këtë teatër hijesh e shpatashunë e luaja valsin me vetvetenNjë art të vetmisë! Me një iks tëbukur e pa shije, pa aromë gruaje!Në pavdeksinë e pa frymë të ca...
Kryesore