Berisha: Përjetësimi i vlerave kulturore kombëtare

Idriz Berisha-Xhixhi, i cili është njëri prej figurave më emblematike të zhvillimit të kulturës në komunën e Klinës dhe më gjerë, duke e parë se krijimtaria dhe vlerat e mirëfillta nuk bëhen dhe as nuk realizohen vetëm në qytete, por ato mund të kultivohen dhe të bëhen ...

Demir Krasniqi: Vrasja e Adelina Arifit

Nga fshati Sllatinë ,Komuna e Tetovës –Vajza Adelinë ,Na iku para kohës ! Ishte 11 Gushti ,I vitit 2001 –Kur  armiqtë nga grushti ,Gjuanin nëpër shtëpi !... N’ Rataj , Zhillcë  t’ fshatarëve ,Ishin stacionuar –Shtëpitë e shqiptarëve...

Vladimir Shyti: Emocione tё paprovuara

Ishte njё pranverё e lagёsht,me shira tё shumtё e tё shkurtra,ndёrprerё nga kthjellime tё ndritshme,lёvizje tё parregullta resh dhe ylberё tё shpeshtё.Duke u gdhirё e diel,shiu nuk rreshti gjithё natёn dhe mёngjezi erdhi vonё.Po nё tё gёdhirё,retё u ...

Vjollca Pasku: Mes dy planeteve

Në udhën e gjatë drejtë Perëndimit, shtrëngoj në dorë disa guralecë të vegjël. Janë të bardhë të vegjël, vezullues, sikur të ishin gjysmë hënëza në dorën time. Shpirti im ndjen keqardhje. Avioni fillon të ngrihet ngadalë drejt kupës qiellore. Një fije shprese më është ndezur...

Vjollca Koni: Atje ku lash kujtimet

E lindur Atje, ku në agim të puthë rrezja,E fushë e gjerë mbushur me lulëkuqe;flokët ku zbukuroja me fjongo mëndafshie për vathë, mbaja dy qershi të kuqe! Mbi buzët e njoma, dy petale trëndafili,vrapoja te pasqyra si llasticë...

Vjollca Biraku: Piktori Xhevdet Spahija shpalos artin

Copëza të ndryshme nga Kosova me vuajtjet dhe përjetimet e popullit të Kosovës përgjatë kohës së luftës, gra të dhunuara, momente dhe ngacmime të trajtuara në tematika të ndryshme, që flasin në heshtje, qëndruan për katër ditë të ekspozuara në Galerinë e Arteve në Vlore...

Jusuf Zenunaj: Gëzohu o popull

Qeshen malet,lumenjtë edhe fusha,këndojnë Vushtria,Peja edhe Krushaandej nga Grykavalle hedh Rugova,Prishtina në dasmë,në këmbë e gjithë Kosova...

Zeqir Lushaj: Tre vjet... si tri ditë

Mire thotë ajo kenga e vjeter se "Vitet ikin porsi lumi...". Plot sot tre vjet mbas rreth dy dekada ne Amerike, i percjellë nga miq e shokë hypa avjonit e nga brigjet e Hudsonit perballe Manhatanit gjigand zbrita ne token time stergjyshore e u vendosa ne breg te Adriatikut ...

Gëzim Llojdia: Udhëtimi enigmatik i Antonio Baldaccit

Udhëtimi enigmatik, në Adriatikun Lindor i botanistit italian Antonio Baldacci ,por me një mision specifik  nisur  nga shteti me formën  e çizmes për të arritur vendet,katundet,florën e gjer ,gjerësisht të panjohur, të pa eksploruar sigurisht, të këtij rajonin gati mitik...

Timo Mërkuri: Fyelli i Tanës

Të gjithë e dimë historine e  përjetësuar në këngën “Fyelli i Tanës”. Kush ka qënë fatlum e ka dëgjuar edhe  këngën e saj , duke përjetuar emocione  tronditëse si rrallë herë.Unë kam patur fatin që ta dëgjoj këtë këngë, dhe jo vetëm në një ...

Viron Kona: Ka ndodhur

Vjedhja e agrumeve po kthehej në një epidemi të vërtetë. U dha alarmi dhe organet shtetërore dhe partiake të rrethit ia nisën me mbledhje dhe kontrolle të njëpasnjëshme në brigada e sektorë, madje aktivizuan policinë dhe disa reparte të ushtrisë për të frenuar dhe ...

Pierre-Pandeli Simsia: Furnela e vajgurit

Atë ditë të dielë, mesdita sapo kishte rënë dhe babai nuk ishte kthyer akoma në shtëpi.- Nuk do vonohem shumë, i tha mamasë kur doli nga shtëpia, ndërsa ajo po gatuante ushqimin e drekës...

Demir Krasniqi: Tragjedia e familjes Zymberi

Më 24 Maj ,Të  vitit 2001 –Në  Sllupçan , pa faj ,Ndodhi  tragjedi ! Nga  këto  sulme  tmerri ,Të  armikut  gjakatarë –Familja Zymberi ,Humbi 10 anëtarë ! U tmerrua Sllupçani ,Shkupi , Kumanova ,Presheva , Llojani ,Shqipëria e Kosova !...

Bashkim Saliasi: Amerikani

Ai sillej si amerikan i vërtetë. Madje, kohët e fundit bleu një makinë të markës amerikane, nga ato makinat që shërbejnë për udhëtime në xhungël. Në lagje mbahej rëndë dhe pasdite pasi çlodhej nga rruga e gjatë që bënte çdo ditë për në Maqedoni merrte fqinjin e vet, lante...

Shefqet Sulmina: Lirika 'circe' e të shkruarit

Leximi i librit të ri poetik të poetes farmaciste, Drita Lushi ka qenë një cingli kureshtie që nga faqja e parë e deri në faqen e fundit për mua. E them që në fillim se magjia e saj në të shkruar i ngjan artit të Circes kur ishulli i saj vjen e pushtohet nga një grup detarësh me ...

Remzi Salihu: Mëlmesë e idhët në pjatë kulturore

Për shkak të transformimeve të shumta shoqërore dhe tranzicionit të gjatë në Ballkan, jeta njerëzore e kësaj ane kap në shqyrtim shumë enigma e dimensione vlerësuese që janë të rëndësishme për kohën. Pos shpresës dhe dëshirës integruese të njerëzve, shfaqen edhe ...

Aleko Likaj: Faik Ballanca, shkrimtari realist

Në historinë e shkurtër të tregimit shqiptar të këtyre 50-60 viteve të fundit, Faik Ballanca, pa diskutim zë dhe ka një vend të veçantë nderi, që gjithësesi do ta konsideroja në këtë rast, si një homazh që i ka bërë atij vepra e shkruar që ka lënë pas. Dhe rezonanca ndjehet...

Hysen Grajqevci: Qyteti i alfabetit nuk frymon shqip

Frymoj thell, teper thellaq sa horizontin dua ta fus ne gji!Keto male, ky det, këto valë,sikur më flasin për Ty.Tretur mendimin në kohë,dhe kohën të përqafuar e mbaj,e përflakura Çamëri,dhimbja dhe plaga jonë e gjall. Vij nga veriu ku majat plisbardha prekin qiellin,Jam këtu, ta takoj Negovanin...

Sejdi Berisha: Rrugëtim nëpër lumturi

Shënimi i 90-vjetorit të lindjes së Shaban B. Nokshiqit, të njeriut i cili kauzën kombëtare e ka pjesë të jetës - Sa herë që niset për në Tropojë, për në Bajram Curri, ka një shkas, ka një arsye për të shënuar një të arritur, për të shënuar ndonjë datë të veçuar qoftë historike apo edhe kulturore ...

Armela Hysi: Në vend të një kartoline

Ndonëse ngushëllohem e atë shprehjen biblike, se as vetë profeti nuk njihet si i tillë në vendin e vet, më duhet të pranoj me një “xhelozi” dashamirëse se në familjen time, po të pyesësh se kush është poeti më i dashur që njohin e kanë lexuar, do të përgjigjen pa asnjë ngurrim me emrin e zotit Nase Jani ...

Vilhelme Haxhiraj: Kurth

Ajo mbërriti në stacionin e trenit në kohë,  pak para orarit të nisjes. Menjëhjerë më ra në sy veshja e zezë elegante dhe qëndrimi i saj shpërfillës ndaj gjithçkaje që e rrethonte. Po ta vëreje me kujdes, dukej sikur këto ia rrisnin më tepër besimin për të qenë vetvetja...

Ilir Muharremi: Këlyshi në mesin e Dragonjve

Bekim Fehmiu konsiderohet si yll i kinematografisë apo luan, sepse vërtetë bëri një famë të bujshme, me rolet që kishin ndikim të madh për Ballkanasit. Ai u ngjit në Hollivud, u veçua me rolin e tij kryesor në filmin “Xhingis Kan”, në regji të Ken Anakin., por filmi asnjëherë ...

Katina Vlahu: Frymëmarrja e kambanës

Katina Vlahu lindi në Korfuz të Greqisë. Pasi përfundoi studimet e larta për arkitekturë në Francë, punoi në Mynih, Athinë e Korfuz ku u kthye në vitin 1988.Ka shkruar prozë e poezi. Në prozë veçojmë: Fluturimi i pulëbardhës, Fijet, Dashuri e papërfunduar, Pëshpëritje në mure, Koha e lirisë...

Hamit Taka: Këngët e mallit

Më ike, o bir, herët në kurbetDhe kokën s’e ktheve më prapa!Me tinguj malli ende trokasinNë zemrën time ata hapa! Si e harrove, o xhan, ti shtëpinë!Si s’të dhimbset më ky vendi yt!Edhe nusja, që e le pa sqimë,Këndon çdo ditë një këngë të trishtë...

Nebi Dragoti: Këshillat e poezisë

E gjete temën?Këtë frymëzimi ta dha.Përpiloje sa më bukur dhe sa më shkurt.Mund të vinë në mendje shumë tema, po t’i, poet, duhet të bësh seleksionimin, se mund të ketë tema që nuk ia vlenë për t’i vjershëruar...

Angjelina Marku: Dyluftimi

Angjelina Marku lindi më 16 korik 1968 në Gjakovë. Ka përfunduar shkollën e lartë pedagogjike ‘‘Bajram Curri’’ në qytetin e lindjes dhe ka qenë e angazhuar për disa vite si mësimdhënëse. Shkruan prozë dhe poezi. Ka në dorëshkrim dy romane që presin të botohen së shpejti...

Fran Gjoka: Intervistë me publicistin Nuri Dragoj

Rruga e gjatë, e vështirë dhe e mundimshme me të cilën ka ecur gjuha shqipe në përgjithësi dhe ajo letrare në veçanti, si po përdoret ajo, në ç’formë, ç’mënyra po realizohet zbatimi i normës letrare dhe ç’hapësirë ka ajo në universin e sotëm shqiptar...

Sejdi Berisha: Festë e dyfishtë

Gjakova, ashtu siç e ka edhe tradicionalisht zakon për t’i afirmuar vlerat shpirtërore, kulturore, letrare dhe historiografike, dje (17 maj 2017) kishte festë të dyfishtë; shënimin e 70-vjetorit të lindjes dhe të 50-vjetorit të krijimtarisë letrare të shkrimtarit, Tahir Bezhani...

Remzi Limani: Dashuria e sendezuar

Në leximin e parë të librit me poezi “Udhëtimi nëpër kohë”, të poetës se re, Antigona Gashi, që në fillim hasim dhe ndeshemi me magjinë e fjalës së bukur, kushtuar të bukurës dhe dashurinë reale. Në këtë kontekst, poetja, fjalët i fut në funksion si të përzgjdhurat e saj, sepse...

Pilo Zyba: Erdha mëmëdheu im

Nënë erdha nga mërgimi,Se kur e nisa nga fillimi,Kacidhe mbetet fitimi! “28 vjet nga ti i larguar,Nëpër botë krejt vetmuar,Ditët netët duke numëruar! Si me shikon, gjallë erdha...

Resmi Osmani: Dheu i Shqipërisë

Në shtëpinë e madhe të Konomejve në Gliqi të Çamërisë, atë ditë dhjetori kishte të hyra e të dala të shumta. Babamadhi,Niko Konomi, të djeshmen ishte kthyer nga Vlora. Të ardhurve, u binte që larg në sy në ballkonion e katit të dytë , coha e flamurit ngjyrë alle si gjaku, me ...

Tefik Selimi: Shpresa Gjonbalaj - një artiste e madhe

Thonë, artistët e artit piktural nuk duhej të vdisnin. Ata janë të pavdekshëm. Ata janë hijeshija e botës. Janë shpirti dhe bukuria e atdheut. Pa artistë, bota nuk do të ishte e bukur. Pse jo? Bukurinë e botës e bëjnë artistët me veprat e tyre artistike. Pra, nuk ka me ...

Lekë Mrijaj: Koncert në kishën Zoja e Këshillit të Mirë

Sot, në orët e mbrëmjes në Kishën e "Zojës së Këshillit të Mirë" në Klinë, përndryshe e njohur me emrin si Zoja e Shkodrës, që ishte, është dhe mbetet shenjtëreshë mbarëshqiptare, nën kujdesin e prof. Rasim Gashi, u mbajt koncert i muzikës korale me interpretime të ...

Gëzim Llojdia: Laguna e Nartes

Një udhëtim në gjirin e Nartës, përbënë një atraksion. Afrohem, drejt flladit përkëdhelës tè kësaj ngrohtësie,në çdo pulitje sysh gjej një fushëpamje tè cilën e zbuloj me ëndje,zhytur thellësive me rrymë të nëndheshme ,që vjen duke shpërthyer. Gjiri i Vlorës ,rrethuar nga ...

Qazim Shehu: Kurrize të ngarkuara malesh

Në klithjen e një zogu shpalosetVijë e horizontit,Mbi kurriz malesh soset,Vetëtimë e ndrojtur. Sa herë më duhej ta mendojaShkop kërcënues fati,Po ku ishin duart që e mbaninSë gjeri e së gjati...

Heinrich Heine: Sqarimi

Këtu pas muzgut erdhi mbrëmja,Dhe egërsisht gjëmonte batica,Unë rrija pranë bregut dhe shikoja me vëmendjeVallëzimin e bardhë të valëve,Dhe për një moment gjoksi im u fry si detiDhe mallëngjyeshëm më kaploi malli për Atdheun,Për ty, për ty, fotografi e magjishme...

Vjollca Pasku: Arkitektura e dashurisë

Fijet e kaltërsisë dridhen. Një fije u ngjyros me të kuqe. Është pikërisht kjo ngjyrë që lidh qiellin me tokën. Kjo fije është zanafilla e një ndjenjë. Përse rrezet e nxehta përshkojnë shtatin tim?... Dielli më lind në sy, ngjyros me kënaqësi gjithë mollëzat e faqeve dhe lë ...

Bela Metolli: Intervistë me shkrimtarin Luan Kalana

Mirëdita prof.Kalana , në radhë të parë të përshendes e të falenderoj që nga Italia ku banoj me familjen, për mundësinë që më dhe për të bërë këtë intervistë ,megjithese nuk jemi takuar bashkë ndonjeherë, vetem një njohje mes letrave,është gjithmonë një nder dhe kënaqësi për mua të flas me ju...

Kadri Tarelli: Rrëfenjat duhen

Bardhyl Xhama në librin: “Dora me baltë, buka me mjaltë”.Nga Kadri TarelliVetë titulli i librit “Dora me baltë, buka me mjaltë”, e autorit të shumnjohur në fushën e letrave për fëmijë, të fut në botën e këshillave dhe fjalëve të urta, aq të bukura e të dobishme për të gjithë...

Fritz Radovani: Nji gjamë dëshprimi

16 Prill 1914, natën pa hanë, Mali i Zi sulmon Hotin e Grudën, tue djegë, plaçkitë e tue krye gjithfarë përdhunimesh. Zana e idhtë e Poetit shpërthen atëherë furishëm kundër anmikut jetik e kundër Evropës së padrejtë. Asht nji ndër ma të fuqishmet lirika t’ At Fishtës...
Kryesore