Besnik Dizdari: Euforia e mos-humbjes

Sepse ka barazim, por dhe mos-humbje. Barazimi vlen më shumë se mos-humbja. Ndonëse grafikisht të dy...

Besnik Dizdari: “Kërkoj Elbasanin, nuk e gjej, kërkoj Gjirokastrën dhe e kam harruar, kërkoj Partizanin e më ka ikë"

Duhet nganjëherë edhe një titull i gjatë, ndonëse titujt e gjatë nuk i përkasin gazetarisë moderne. Mirëpo, kjo gjatësi...

Kosovare Asllani, ylli i futbollit evropian

Kosovare Asllani po kalon nëpër një formë shumë të mirë këtë sezon...

Besnik Dizdari: Në dorë të kujt është Europa “e jonë” e futbollit?

Shqipëria e futbollit të klubeve ishte për një “vizitë” 20 ditore në Evropë...

Denis Dyrnjaja: Futboll për turp e sport për hall

U mbyll si mos më keq aventura futbollistike e ekipeve tona në Kupat...

Besnik Dizdari: Befasi e madhe e Dr.Giovanni Armillotta-s

Krejt papritmas, të shtunën që shkoi, kam marrë librin e Dr. Giovanni Armillota-s...

Vllaznia, kualifikim historik dhe rekord

Vllaznia ia doli të eliminojë irlandezët e Sligo Roversin (1-1, 3-2 rezultati i...

Besnik Dizdari: Kombëtarja tjetër e Shqipërisë: ajo e braktisur e ndeshjeve miqësore

E tregon edhe kjo foto, ndonëse jo e një cilësie të mirë, e bërë vetëm disa sekonda...

Besnik Dizdari: Përse humbja me Portugalinë është e rëndë

Sepse me këte humbje papritmas Shqipëria bën hap mbrapa...

Besnik Dizdari: Tronditja historike e Kampionatit të Shqipërisë dhe ëndrra për 16 skuadra…

Janë ato të cilat të premten dhe të shtunën që shkoi, ndonëse dy skuadra “të vogla” kanë shkatërruar ëndërra, kanë shvleftësuar dëshira “të sigurta”, kanë prishur një skemë dhe i kanë...

Besnik Dizdari: Sportklub Tirana – Kampionia absolute Nr. 24

Sportklub Tirana - skuadra e cila ka fituar Kampionatin e parë të Shqipërisë (1930) - fitoi të shtunën në mbrëmbje Kampionatin e 70-të jubilar, përmes një nate ndër më të bukurat në historinë...

Besnik Dizdari: Aventura e bujshme e Flamurtarit të Vlorës në Kupën e Shqipërisë

Javën që shkoi në futbollin shqiptar ka ndodhë një befasi e madhe. Kundër parashikimeve paraprake ka fituar me meritë Kupën e Shqipërisë Flamurtari i Vlorës. Madje mbas plot...

Flamurtari fiton Kupën e Shqipërisë

Flamurtari e ka merituar plotësisht Kupën e Shqipërisë, duke fituar me rezultatin 2 1 në “Niko Dovana” dhe duke ekzaltuar tifozët e shumtë vlonjatë që kishin ndjekur ekipin...

Arbitrat italianë, 3 orë tmerri në tokën shqiptare

Ndonjëherë mund të duket si diçka e hiperbolizuar, por arbitrat italianë që gjykuan ndeshjen Shkumbini-Flamurtari kanë qenë vërtetë të tmerruar pas përfundimit të sfidës...

Besnik Dizdari: Përse nuk është “i rëndësishëm” Trajneri i Kombëtares së Shqipërisë

Trajneri i Kombëtares së Shqipërisë nuk është assesi “i rëndësishëm”, sepse ai nuk është as trajneri i Anglisë, as ai i Gjermanisë, as i Spanjës, as i Italisë, as i Francës. Madje ai nuk është...

Besnik Dizdari: Revolta “popullore” kundër Kombëtares...

Asnjëherë nuk ka ndodhur në historinë e Shqipërisë sportive një sulm kundër një trajneri të Kombëtares, si javën që shkoi. Asnjë trajneri të Kombëtares prej të 15-tëve...

Besnik Dizdari: “Trajner-fobia” ose “Haan-fobia”

Dje në një numër të vetme gazete e kam gjetë plot 30 herë emrin e trajnerit të Kombëtares së Shqipërisë, Arie Haan. Në një tjetër 26 herë. Ndërsa te një gazetë e tretë holandezi...

Besnik Dizdari: Kronikë “klasike” për një humbje reale…

Po përpiqemi të bëjmë një lloj shkrimi që është harruar të bëhet në Shqipëri: kronikën e një ndeshjeje futbolli. Në këte rast një “Kronikë “klasike” për një humbje reale”. Në Shqipëri këte...

Besnik Dizdari: 70 vjet të Kupës së “shuar” të Shqipërisë…

Qé pra, ndodh që një gazetar, i cili është autori i këtushëm, t’i “zbulojë” dhe t’i konfirmojë vendit të tij një Kupë Kombëtare të “panjohur”. E them këte duke e përjashtuar për një...

Vllaznia 90 vjec, Shkodra ne feste

Ekipi me i vjeter ne Shqiperi, Vllaznia, do te festoje sot 90- vjetorin e krijimit, si i pari klub futbolli ne vend. Futbolliste dhe sportiste, tifoze dhe qytetare shkodrane do te jene te gjithe...

Besnik Dizdari: Po në qoftë se na ndodh “rreziku” e fitojmë me Hungarinë, çka do të themi?

Menjëherë, vetëm pesë ditë mbas barazimit zâmadh 0-0 në Braga me Portugalinë, që është një nga skuadrat më të forta të botës, këtu në “TemA” kemi botuar shkrimin me titull...

Besnik Dizdari: Çka më kujton 90-vjetori i shoqnisë “Vllaznia”

Mbas gjashtë ditëve, me 16 shkurt 2009, âsht 90-vjetori i Shoqnisë “Vllaznia”. Shì në daten kur ajo lindi: 16 shkurt 1919! I ka mbetë sportit kjo punë në nji mënyrë kuptimplote, po “Vllaznia”...

Besnik Dizdari: 75 themeluesit e Vllaznisë 1919

Viti 2009 do të ketë disa jubile të mëdhenj sportivë. I pari është 90-vjetori i Vllaznisë së Shkodrës, e cila i përket periudhës 1919-2009. Plot 90 vjet, shkurt më shkurt të muajit. E, vetvetiu...

Ambasadorët e futbollit, ja si e ka pushtuar botën

Kapiteni i Olimpikut të Marsejës, Lorik Cana, në fund të dhjetorit të vitit 2008 u dekorua nga Presidenti i Republikës, Bamir Topi, me Urdhrin “Ambasador i kombit”, teksa më...

Ana, 6 vjet futboll me Tiranën, e maskuar si djalë

Është golshënuesja më e mirë. Të gjitha kundërshtaret e kanë frikë, sepse sulmon si një tigër dhe nuk ndodh të gabojë. I ka dhuruar ekipit të saj 16 gola në kampionat dhe ndonëse është...

Besnik Dizdari: Rritja shpresuese e Shqipërisë…

Do t’i them “Europë” dhe jo “Evropë”, sepse kam mësuar që kohët e fundit, përgjegjësit e gjuhës shqipe paskan vendosë që tash e mbrapa t’i thonë “Europë me “u”, jo “Evropë” me “v”...

Besnik Dizdari: Midis shpërthimit të Vllaznisë dhe mpakjes së Partizanit…

Kampionati 70-të Kombëtar i futbollit, i themeluar më 1930 sidomos falë skuadrës së Shkodrës, në gjysmë të rrugës së tij ka marrë drejtimin për te Qyteti i Futbollit, lart në Veri. Antipodi...

Bosët e futbollit në shënjestrën e krimit dhe të drejtësisë

Askush nuk e pranon, por prangosja e presidentit të klubit të Elbasanit, Arben Laze për trafikim ndërkombëtar të drogës ka shfaqur haptazi lidhjet e topit me botën e krimit. Historia ka...

Vllaznia shpallet kampione e dimrit

Vllaznia fiton edhe në Ballsh përballë Bylisit vendas dhe shpallet "kampione e dimrit". Me rezultatin 2-1, shkodranët e drejtuar nga Agim Canaj regjistrojnë fitoren e katërt radhazi në...

Besnik Dizdari: “Ad absurdum”: Shqipëria kundër “trajnerit të Evropës”

… I pari qe Mario Kempes. I fundit ishte Blaž Sliškovic. I pari ishte Kampion i Botës 1978. I fundit kishte qenë titullar i njërës prej skuadrave më të mira të Botës, Jugosllavisë, 26 ndeshje...

Vllaznia, ekipi më i mirë shqiptar në botë

Vllaznia, kryesuesja e Kategorisë Superiore në kampionatin shqiptar, është skuadra e vetme nga vendi ynë, që renditet midis 350 ekipeve më të mira të botës, të listuara në periudhën kohore...

Besnik Dizdari: “President Platini: “çlirojeni” Kosovën!”

Mirëseerdhët në Shqipëri, të cilën ju dhe UEFA e mbështetni fort në rrugën e saj drejt modernizimit të futbollit. Jam një gazetar i vjetër shqiptar prej 40 e ma vjetësh, me të cilin jeni takuar njëherë...

Besnik Dizdari: Kampionati që humbet identitetin e tij qytetar…

Në fund të fundit, një Kampionat Kombëtar futbolli, nuk nënkupton diçka tjetër, përveçse një shfaqje të përjavëshme të së shtunës apo të së dielës, ku njeriu, qytetari, i riu, i vjetri...

Besnik Dizdari: Në Prishtinë: një çmim në tre jubile gazetarie

Nga afër Anton Mazrekun e kam njohur gati një gjysmë shekulli më parë. Duhet të ketë qenë pak mbas ndeshjes 17 Nëntori– Cerno More e Varnës 0-0 për Kupën Ballkanike, një fund vere...

Albert Karriqi: Infrastruktura sportive shqiptare është në pikë të hallit

Situata e sportit në vendin tonë është e tillë, që po ndryshon me ritme shumë të ngadalta. Kjo do të thotë se në shumë raste po punohet pak për përmirësimin e stilit të jetës. Dukuritë...

Besnik Dizdari: Shqipëria përballë ndeshjes më të rëndësishme në histori

Kurr nuk kam qenë i nështruar për te një humbje e sigurtë e Shqipërisë ndaj Portugalisë në Braga. Nuk e them tash që Shqipëria ka barazuar 0-0. Ua thashë të gjithëve me të cilët kemi biseduar...

Besnik Dizdari: Kombëtarja është, mungon historia…

Kurr nuk kam besuar se Shqipëria mund të fitojë në Budapest. Nuk e them tash që Shqipëria humbi 0-2. Ua kam thënë të gjithëve me të cilët kemi biseduar këto dit. Dhe këte e kam...

Besnik Dizdari: 50 vjet të “epopesë” së Partizanit dhe “epika” e flamurtarit të tij Jani Lufi (II)

Siç shkruam në pjesën e parë të këtij shkrimi, përpara gjithë kësaj historie ushtarake, Jani Lufi kishte qenë i lidhur me historinë tonë të Lajpcigut të 50 vjetëve më parë. Ngjarja e madhe e 20-28...

Besnik Dizdari: 50 vjet të “epopesë” së Partizanit dhe “epika” e flamurtarit të tij Jani Lufi – gjeneral major i BRS

Në përpjekjet vetjake për të luftuar harresat e mëdha të historisë sonë të njëqindvjetshit të fundit, e kisha paramenduar qysh para pak ditëve për të përkujtuar historinë e jashtëzakonshme...

Hapet thesi, 65 mijë euro për kampionin

Dil kampion në Superligë dhe ke “dhuratë” një çek prej 65 mijë eurosh. Ky është vendimi që ka marrë Komiteti Ekzekutiv i Federatës Shqiptare të Futbollit. Jashtë vëmendjes financiare...
Kryesore