58 vjet i dashuruar pas... mikrofonit

Edhe një të afërmi, mun-det që të mos i dallohet për një çast ngjyrimi i të folurit, por nuk mund të ketë sportdashës shqiptar që të mos njohë zërin brilant, të Ismet Bellovës. Në çdo koment...

Baxho: I lumtur larg futbollit

Edhe pse kalon 20 vjet duke shpresuar të kthehesh në fushë sa më parë të jetë e mundur vjen një kohë kur uron që të mos kthehesh më. Dikur dëshira për ta parë në fushë me lojën dhe fantazinë...

Portiere te medhenje ne penen e mencur te Ismet Belloves

Një nga mjeshtrit më të shquar të mikrofonit futbollistik, zëri më autoritar dhe hipnotizues që ka dalë ndonjëherë pas Anton Mazrekut të pavdekshëm, ai që për vite e vite me radhë, me freskinë...

"Përse Loro Boriçi Iku nga Lacio për të luajtur me Vllazninë"

Dimë që legjenda e futbollit shqiptar, Loro Boriçi kishte arritur të luante në Itali me ekipin e Lacios. Dimë që më pas ai u kthye në atdhe, ku luajti me "Vllazninë" e Shkodrës dhe kombëtaren...

Loro Boriçi, legjenda e futbollit shqiptar

Figura më komplekse më e madhe dhe më unikale e futbollit shqiptar. Sinonim i një futbollisti shembull dhe trajnerit më të mirë të vendit që me pasionin, ëndrrat dhe punën e palodhur...

Historia e portierit legjendar, "macja e zezë" (Qemal Vogli)

Në Shqipëri sapo kishin mbaruar legjendat për “qilimin fluturues” dhe “kalin fluturues”, kur papritur në Kavajë u përhap e vërteta për “portjerin fluturues”, i cili më vonë mori trajtat e legjendës...

Astrit Hafizi “Këtu gjërat janë mbrapsht”

Astrit Hafizi duhet t’i zhgënjejë paq ata që e shikojnë për herën e parë. Emri i tij në sport të bën të besosh se do të takosh një të kamotshëm. Në fakt, nuk është aspak kështu. Futbollisti, trajneri dhe...

Iliaz Guri - kështjella ajrore nga shtoji

Në këtë fshat, ndodhet edhe një oborr i motshëm. Në këtë oborr të motshëm, ndodhet një gur ciklopik.Ky gurë i tmerrshëm, që rri në atë oborr si një sfidant kokëngjeshur, brezash dhe burrash, ka një histori. Një histori...

Ilir Lame: Ju rrëfej skandalin me Benfikën në Lisbonë në ‘87-ën

Edhe pse ka kaluar më shumë se dy dekada që nga ajo kohë, Ilir Lame, një prej ish-futbollistëve më në zë të ekipit të Partizanit dhe kombëtares shqiptare të viteve ‘80, nuk e harron lehtë dhe nuk e heq kurrë nga mendja ndeshjen...

Michael Ballack, zotëria i argjendtë

"Nënkampion i përjetshëm", kështu do të shkruante gazeta më e shitur gjermane "Bild", një ditë pasi gjermanët do të ktheheshin në shtëpi, por edhe kësaj radhe pa trofe. Balak është shndërruar në mbretin e pathyeshëm për...

Zinedin Zidane, "arkitekti" i futbollit francez

Franca e tij e dashur sapo është eliminuar nga kompeticioni më i rëndësishëm i futbollit evropian, ndërsa atij i duhej t‘i shihte ndeshjet përmes televizorit. Sigurisht, sepse gjërat nuk janë si dy vjet më parë, kur me të në...

Faruk Sejdini: “Si më internuan në Gurin e Kuq për një femër”

Dinamo apo profesioni i trajnerit, ndoshta nuk do të kishin asnjë kuptim pa emrin e tij. Faruk Sejdini është sot 58 vjeç, por mbetet gjithnjë një djalosh nga natyra, ashtu si atëherë, në komunizëm, kur nuk i pëlqente...

Redi Jupi: Martesa ime me Vivian

Ndarja nga futbolli dhe nisja e një jete të re për futbollistin Redi Jupi. Detaje të dasmës së futbollistit 33 vjeçar, që vendosi të veshë kostumin e dhëndrrit duke kurorëzuar dashurinë e tij me Vivian. Elegant, i fuqishëm, me një...

Besnik Dizdari: Legjenda e Lev Jashinit dhe edicioni i parë i Kupës së Evropës

Le ta lëmë për një çast Shqipërinë tonë dhe të çlodhemi paksa përmes kësaj rubrike me Evropën plakë të futbollit. Le të futemi paksa në ate që në fillim është quajtur Kupa e Kombeve të Evropës e që sot quhet Kampionati...

Maradona: Në koma fola me Zotin!

Tashmë për ylli argjentinas ka edhe një film, i cili është prezantuar dje në konkursin e Kanës. Eshtë një film i cili tregon qartë jetën e Diego Armando Maradonës, një film me regji të serbit Emir Kusturica. Bëhet fjalë për...

Oliver Kahn: Ne portierët duhet të jemi pak të "çmendur"

Oliver Kahn do të luajë sot në mbrëmje ndeshjen e tij të fundit për Bajernin e Mynihut, duke mbyllur kështu një karrierë të suksesshme 20-vjeçare. Portieri legjendar, në një intervistë, flet për ndjenjat e çmendura...

Indrit Fortuzi, goleadori që dominoi për gati dy dekada

Vështirë që, atij burri paksa të thinjur, teksa po largohej nga kompleksi sportiv “Dinamo”, ku kishte lënë të birin 14 vjeçar të luante me top në atë fushë shtufi me një grup moshatarësh (nën drejtimin e Artur Krantjes, të cilit...

Skifter Kellici: Anton Mazreku, mikrofoni, gazetari, pena dhe futbolli

Një mesditë fillim shkurti të vitit 1966, kur po dilja nga ngrehina e Radio-Tiranës, ku punoja prej thuajse shtatë vitesh, siç ndodhte jo rrallë, në Rrugën e Kavajës u takova me kolegun tim, Anton Mazreku, që kishte dalë nga...

David Trezeguet: Monsieur Gol

Klas dhe elegancë e pastër. Por jo vetëm. Ajo që i del më mirë David Trezeguet është të shënojë gola. Gjithmonë dhe nga çdo lloj pozicioni. Kampion i botës, kampion evropian me Francën, pas vitit të kaluar në Purgator...

Orhan Sakiqi: Hajdar Pepa, sportisti dhe gjyqtari që nuk u nderua kurrë

Artistët dhe sportistët janë personazhe të njohur. Ata janë persona publikë. Duke qenë në kontakt me publikun, ata bëhen të njohur, kështu që ata janë të pranishëm edhe në jetën tonë. Secili ka preferencat e tij, shijet e tij për...

Giovanni Armillotta: Kryeziu, Lushta, Boriçi e Llambi

Naim Kryeziu dhe Riza Lushta kanë qenë, padyshim, futbollistët shqiptarë më të mëdhenj nga mesi i viteve Tridhjetë deri në gjysmën e dytë të viteve Dyzet. Ata bënë emër jo vetëm me titullin e Kampionit të Italisë fituar nga Kryeziu...

Fusha e Shallvares nuk mund të përfytyrohet pa Loro Boriçin

Kjo është e vërtetë. Sa herë më kujtohet fusha sportive, nuk mund të rri pa kujtesën e Loros së madh. Koha e tregoi sa i madh ka qenë ai, mbase jo për ndeshjet e shumta me ekipin kombëtar, por për karakterin e tij, për thjeshtësinë...

Fadil Vokrri: 1000 fotografitë e mia në Shqipëri

Erdhi në Shqipëri si lojtar i Partizanit të Beogradit, por u prit më shumë si bir i një gjaku nga kushërinj të tij në Kavajë. Ky është Fadil Vokrri, presidenti i sotëm i Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK) që u ndesh në shtator 1987...

Kaka, tani edhe “FIFA World Player”!

Bota “ne kembet” e Rikardo Kakase. Tashme globi ka njohur madheshtine e brazilianit, per te cilin viti 2007 ka qene nje “kurorezim” perfekt i nje karriere qe sapo ka nisur dhe qe parashikon triumfe te tjera. Nje aventure e nisur me Champions...

“Tata”: Kendoj me koleget te Burgu 302

Blendi Nallbani ka nje histori te tere pas shpines. Nje karriere e nisur qe ne moshe te njome me shkollat sportive dhe qe e kurorezoi me pas me fanellen e ekipit Kombetar. Shume vite karriere per 3 ekipe, dy prej tyre armiqte e perbetuar...

Ja “Big” që i japin jetë futbollit botëror

Legjenda e juventusit, një ndër lojtarët më besnik të kësaj skuadre, edhe pse ajo zbriti në Serinë B, nuk e tradhtoi atë. Nuk pranoi të largohej, ka dhënë shumë për këtë skuadër, ndjehet tepër i lidhur me të, është një ndër golashënuesit...

Topi i artë është i Kaka

Do të ngrerë lart në qiell fitoren, duke falënderuar Zotin, siç bën gjithnjë pas çdo goli të shënuar në ndeshje. Topi i Artë është i tij: jo për falënderim, por sepse magjia janë këmbët e djalit me fytyrë ëngjëllore. Kaka ka fituar trofeun...

Michel Platini, ylli që e ka lidhur jetën me futbollin

Michel Platini ka lindur në Joeuf të Francës më 21 qershor të vitit 1955. Ai është cituar në mënyrë të rregullt ndër lojtarët e mëdhenj të të gjitha kohërave në konkurrencë me brazilianin Pele, argjentinasin Diego Maradona dhe Alfredo Di Stefano...

Didier Deschamps, futbollisti që preku të gjithë trofetë

Didier Deschamps është një ndër futbollistët francezë që ka fituar numrin më të madh të çmimeve. Ai ka lindur më 15 tetor të vitit 1968 në Bajonë. Pozicioni i tij i korrespondon atij të mbrojtësit dhe ka arritur të fitojë shumë tituj me...

50 trajnerët më të mirë në botën e futbollit

Rinus Mishels është trajneri Nr.1 në botën e futbollit. E përditshmja angleze "Times" ka publikuar klasifikimin e 50 teknikëve më të mirë të të gjitha kohërave, duke i lënë podiumin më të lartë holandezit që revolucionoi futbollin ...

Maldini, ylli që shkëlqen edhe 40 vjeç

Topi rrëshqet ngadalë mbi barin e lagur të fushës në qendrën sportive të Milanelos, ndërsa një "djalosh" rreth të 40-ve e sheh sikur ta kishte pronë të vetën. Fatkeqësisht, për shkak të një dëmtimi nuk mund ta prekë, megjithëse e di mirë...

Vasil Ruci: Futbollisti i fukarenjeve që mundi ekipin e miliarderëve

"Gjithë ato ëndërra u pikëzuan në një ditë. Më mori një shok tek "Shtëpia e Pionerit" dhe më dorëzoi tek Shkënder Ibrahimi. Provoje, më tha, edhe këtë. Më dha një bluzë. Futu, më tha, por mos ki frikë". Kështu e fillon prezantimin e tij Vasil Ruci...

Paolo Rossi

Paolo Rossi, i lindur më 23 shtator të vitit 1956 në Prato është një ish-futbollist italian. Sulmues ndër më të famshmit dhe të adhuruarit të historisë së futbollit, në vitin 1982 u bë kampion i botës në Kampionatin Botëror të Spanjës me kombëtaren italiane, shënuesi më i mirë i kompeticionit...

Franco Baresi

Franco Baresi si futbollist ka veshur fanellën e Milanit dhe të kombëtares italiane. Nëse Helenio Herrera u konsiderua unanimisht shpikësi i rolit të lirë dhe Franz Beckenbauer profesionisti i denjë si kësaj figure taktike të futbollit, Franco Baresi ka qenë një prej mbrojtësve qendrorë më të mirë të historisë së futbollit. Ende sot konsiderohet si një ndër mbrojtësit e lirë më të mirë në fushën e futbollit. Me tempin dhe personalitetin e tij ai sfidoi disa ndër lojtarët më të mirë me të cilët është përballur gjatë karrierës dhe aftësia e tij për të mbajtur në unitet linjën rezultoi vendimtare për sukseset e panumërta të kuqezinjve....

Panajot Pano - Speciale

Perpara se te fillonte intervisten e tij per specialen, qe gazeta "Koha Jone" kishte vendosur t'i dedikonte, i madhi Panajot Pano kerkoi te ndizte nje cigare. Shkrepese nuk kishte dhe rrotulloi syte neper lokal per t'ia kerkuar dikujt. Befas nje burre cohet nga nje tavoline ngjitur dhe ia ndez cigaren mjeshtrit te topit. Pano e falenderoi buzagaz. I panjohuri nuk i pranoi falenderimet, jo ne mungese respekti, sepse me pas shtoi: "C'eshte ajo fjale, ti dhe Perendia, s'ka te tjere!"...

Ruud Gullit

Rud Gulit, i mbiquajtur "tulipani i zi", ka qenë një lojtar holandez shumë i njohur i skuadrës së Milanit dhe kombëtares portokalli. Në Itali ai ka marrë pjesë edhe në radhët e skuadrës së Sampdorias. Gulit ka formuar një çift të qendërfushës me rëndësi të jashtëzakonshme bashkë me shokun e tij të...

Bobby Charlton

Ai konsiderohet nga një pjesë e mirë e njerëzve, mbi të gjitha e sportdashësve, si lojtari anglez më i madh i të gjitha kohërave. Emri i tij i bashkëngjitet momenteve të fitores së futbollit britanik, por gjithashtu traditave më të mëdha sportive, asaj të respektit dhe vlerësimit të çdo kundërshtari. Ai ka...

Vëllezërit Karkanjozi, dy "meteorë" që s’shuhen kurrë

Dy vëllezërit, futbollistë e trajnerë, Ylli e Fatos Karkanjozi, bëjnë pjesë në plejadën më të ndritur në historinë e futbollit beratas dhe mbahen mend si futbollistët më korrektë të skuadrës së "Tomorit". Megjithëse sot ata nuk jetojnë më, për sportdashësit e Beratit ngelen ende "meteorë" që s'do të shuhen asnjëherë...

Familja Zinxhiria i ka dhënë futbollit beratas 4 emra të mirënjohur

Asqeri Zinxhiria: Gjysmën e kohës në futboll si kapiten i ekipit "Tomori" Familja Zinxhiria për 30 vjet rresht i ka dhënë katër emra të njohur futbollit beratas, emra që meritojnë nderim dhe respekt. Zinxhiritë përbëjnë një "zinxhir" të artë në futbollin beratas...

Dinastitë beratase brenda "kështjellës" së futbollit

Historia e futbollit beratas, si pjesë e historisë së futbollit kombëtar, meriton të nderohet e respektohet me të gjitha dimensionet që ai ka shpalosur te brezat që vazhdojnë të ruajnë thesare që vështirë se mund të çmohen për nga vlerat që kanë...