Formula e betimit të mafiozëve dhe struktura e tyre

U djegsha si kjo figurë e shenjtë e spërkatur me gjakun tim, nëse tradhtoj betimin tim”. Kjo është fraza përmbyllëse e formulës së betimit, e gdhendur në kodin mafioz. Nuk është synim i çdokujt që të bëhet pjesë e mafies, por në...

Vrasjet më të bujshme të realizuara nga mafia

Kushdo që u mundua dhe tentoi të hidhte pak dritë, apo të kryqëzonte “Cosa Nostra”-n pati një fund tragjik. Mafia organizoi vrasjet më të bujshme kundër atyre që tentuan të “fusin hundët” në punët e bosëve të mëdhenj. Por jo...

Familjet mafioze më të mëdha në botë

Nuk kanë lidhje gjaku me njëri-tjetrën, por mes tyre ekziston një lidhje e fortë besimi, lidhja e mafias. Janë familje të mëdha mafioze që drejtohen nga bosë të pushtetshëm, por që të gjithë kanë mbështetjen e “Cosa Nostra”-s, disa në...

Bush, hapa te hidhura per paqen

Presidenti Xhorxh W.Bush u nis kete jave per nje turne ne Lindjen e Mesme, i cili mund te percaktoje se si historia do ta gjykoje trashegimine e tij. Deri tani, mund te thuhet me siguri se gjykimi do te jete kryesisht negativ...

Paul Tedeschini: Masakra e osmanve ne Otranto ne vitit 1480

Ne shekujt X-XV Otranto kishte arrite momentin e shkelqimit ekonomik dhe per pasoje edhe kulturor, si ndertimin e Katedrales se bukur ne vitin 1088 me mozaik ne dysheme, e cila ishte ba ne vitin 1165; me monastirin italo-grek...

100 kompanite me te medha te globit

Te kesh nje ekonomi te mire eshte qellimi i secilit prej nesh. Pikerisht per kete, te dish se kush jane aktivitetet dhe bizneset, te cilat gjenerojne fitime te larta, mbetet gjithmone nje kuriozitet. Sipas nje renditje te revistes "Forbes", 100...

Parajsa private e Berluskonit

Iu desh të nisej me një prej avionëve të tij privatë drejt e nga Sardenja, bashkë me mikun dhe bashkëpunëtorin e vjetër, Xhani Gamondi, arkitektin peizazhist të specializuar në komplekset turistike, resorte e vila VIP-ash...

10 ngjarjet që pushtuan faqet e para të shtypit në 2007

Të mbështetur nga popullsia, mijëra murgj budistë manifestuan për disa ditë radhë në shtator në Rangun dhe në qytete të tjera kundër juntës ushtarake në pushtet që prej vitit 1988, që e shtypi ashpër këtë lëvizje të provokuar nga...

10 katastrofat më vdekjeprurëse në 2007

Me erëra me shpejtësi më të madhe se 240 km/orë, cikloni Sidr, më vdekjeprurësi i vitit shkatërroi më 15 nëntor brigjet jugore të Bangladeshit. Në fund të muajit u gjetën 3.256 trupa, ndërsa 880 persona konsiderohen të zhdukur....

Benazir Bhutto, Martire e paqes

E para femër që është zgjedhur të drejtojë një shtet post-kolonial musliman është ekzekutuar më 27 Dhjetor. Benazir Bhutto, dy herë kryeministre e Pakistanit dhe aktualisht lidere e opozitës kundër presidentit Musharaf, ka humbur jetën...

Lindberg, amerikani që "zbuloi" Evropën

Dyqind kuajt fuqi po jepnin maksimumin për të ngritur në ajër rrotat gjithë baltë të atij avioni njëmotorësh dhe njeriu që po i drejtonte kërkoi edhe një tjetër sforco, jetë ose vdekje. Jepi, jepi. Rrotat u shkëputën, por pas...

8 më të fortët që drejtuan botën në 2007-ën

Mund të thuhet pa frikë se ata janë më “të fortët” e botës në kuptimin e plotë të fjalës. Ata mbajnë çelësat e kabineteve të tetë vendeve që përfaqësojnë në total 65 për qind të ekonomisë botërore dhe pjesën më të madhe të fuqisë ushtarake...

Falsifikatori i kampeve hitleriane

"Kur amerikanët më liruan, më dhanë të mbaja një pistoletë me vete, sepse atëherë isha një nënoficer i ushtrisë çekosllovake dhe ashtu, i veshur me uniformën e kampit, u nisa më këmbë drejt fshatit më të afërt. Kur mbërrita gjeta një...

Bisede me Fidel Kastron

Tashme 81-vjecar eshte lideri qe ka qendruar ne pushtet me shume se kushdo tjeter, nderkohe qe po pergatitet te gjeje trashegimtarin me te pershtatshem. Ne kete ekstrakt ekskluziv nga biografia e vet, lideri komunist bisedon me...

Armët që "qëlluan" shekullin XX

Në qytetin e Meksikos, në bodrumin e një muzeu të vogël, u gjet edhe një tjetër armë e vrasjeve të shekullit të terrorit, me të cilën agjenti sekret Ramon Merkader, më 20 gusht të vitit 1940, goditi për vdekje revolucionarin Leon Trozkijin...

Është Loja e Madhe e Condoleezza Rice

Falë një operacioni dinak diplomacie leksikale, Condoleezza Rice, ka arritur që të transformojë gjysëmsuksesin e pashmangshëm që profilohet në Annapolis në një gjysëmsukses. Në fakt, konferenca është përcaktuar nga...

Texts and Documents of Albanian History - 1497

Arnold von Harff (1), a German knight, traveller and writer, was born in about 1471 into a noble family of the Lower Rhineland (Harff on the Erft, a village northwest of Cologne). In the autumn of 1496, he set out on a journey...

Texts and Documents of Albanian History - 1474

The Italian humanist and historian George Merula (1430-1494), also known as Georgius Merula Alexandrinus or Giorgio Merlano di Negro, was born in Alessandria in northern Italy. He studied in Milan under Francesco Filelfo...

Texts and Documents of Albanian History - 1332

The 'Directorium ad passagium faciendum', which can be translated as 'Initiative for making the passage', is a mediaeval Latin manuscript (also available in an early French translation) attributed alternatively to a monk called Burcard...

Texts and Documents of Albanian History - 1328, 1332, 1336

Typical of the many short references to the Albanians in Byzantine chronicles is the following text by the Emperor John VI Cantacuzene (r. 1347-1355), whose 'History' covers the years 1320-1356. Here as in other texts, the...

Texts and Documents of Albanian History - 1322

Narratives of pilgrims on their way to the Holy Land provide a primary source of information for much of the eastern Mediterranean in the first half of the second millennium, and in one such narrative (1) dating from the year...

Texts and Documents of Albanian History - 1308

The so-called 'Anonymi Descriptio Europae Orientalis' (Anonymous Description of Eastern Europe) (1) is a mediaeval Latin text from the year 1308 which contains a survey of the lands of Eastern Europe, in particular the...

Texts and Documents of Albanian History - 1267

Historian and scholar George Pachymeres (1242- ca. 1310) was born in Nicaea and held high office in Constantinople. His 'History' covers the reigns of Michael VIII Palaeologus (r. 1261-1282) and Andronicus II...

Texts and Documents of Albanian History - 1257

Historian George Acropolites (1217-1282) was the tutor of Emperor Theodore II Lascaris (r. 1254-1258) and later became rector of the university in Constantinople. His 'Chronicle' of the Nicaean Empire, based...

Texts and Documents of Albanian History - 1038, 1042, 1078

Michael Attaleiates was a Byzantine lawyer and historian who rose to high office under the emperors Romanus IV (r. 1067-1071) and Michael VII (r. 1071-1078). His 'History', covering the years 1034-1079, is a largely...

Texts and Documents of Albanian History - 1000 - 1018

What is possibly the earliest written reference to the Albanians is that to be found in an old Bulgarian text compiled around the beginning of the eleventh century. It was discovered in a Serbian manuscript dated 1628...

Të famshmit që ndërruan jetë në vitin 2007

Një vit ka dhe një bilanc që s’është i lehtë për t’u shkruar. Të mëdhenjtë që u ndanë nga jeta këtë vit. Ata që kontribuan gjithë jetën e tyre në fusha të ndryshme e ato që ishin të njohur dhe bënë bujë me vdekjen e tyre...

Romët, ata që dinë të buzëqeshin

Janë rreth 14 milionë dhe jetojnë në të gjithë globin nga Evropa në Australi. Njëlloj si hebrenjtë, janë përndjekur nga regjimi nazist, por pakkush mendon për ta. Sot, shumë i kanë frikë, ndërsa pak të tjerë njohin historinë dhe kulturën...

Kamikazët, bombat njerëzore

Një nga atentatet e fundit shënon më datë 6 të këtij muaji. Në Baghlan, 150 kilometra në veri të Kabulit, sulmi vetëvrasës i një terroristi kundër një delegacioni të Parlamentit shkaktoi më shumë se 50 të vdekur. Atentati më i rëndë...

Debati intelektual rreth betejës së gjatë kundër islamofashizmit

Për të prezantuar botimin e Norman Podhoretz’s “Lufta IV Botërore - Beteja e gjatë kundër islamofashizmit”, botuesit e revistës prestigjioze “Commentary”, mblodhën opinionet e një numri të madh intelektualësh të njohur, rreth...

10 vendimet fatale që ndryshuan botën

Këto vendime u morën vetëm nga pak njerëz: Churchill, Hitler, Stalin, Mussolini, Roosevelt dhe nga elita e ngushtë japoneze. Këto vendime fatale për fatin e botës qenë: 1) vendimi i Churchill për të vazhduar të luftojë pas rënies së Francës...

Vatikani, aksion diplomatik për mbrojtjen e të drejtave të refugjatëve, familjes dhe kulturës së krishterë

Komisioni i ipeshkvinjve të Evropës, në një dokument drejtuar Bashkimit Evropian jep propozimet për t’iu përgjigjur më mirë nevojave të familjeve, ndërkohë që Ati i Shenjtë, Benedikti XVI ka kërkuar të kthehet vëmendja nga mbrojtja e të drejtave të refugjatëve si dhe të kulturës së krishterë...

90 vjet nga ekzekutimi i Mata Harit

Femra mė e famshme e tė gjitha kohėrave nė historinė e spiunazhit, e njohur ndryshe me emrin skenik Mata Hari, qė u bė sinonim i misterit dhe joshjes, u pushkatua plot 90 vjet mė parė, 15 tetorin e vitit 1917, nė poligonin ushtarak...

Che Guevara, posteri qe e ktheu ne ikone

Kuba dhe kushdo ne bote qe ka perqafuar ideterevolucionare te argjentinasit simbol te komunizmit, e di mire se saktesisht me 8 tetor te 40 viteve me pare Ee Gevara u ekzekutua pas arrestimit ne Bolivi. Fidel Kastro, njeriu qe gjate viteve me te...

10 femra të famshme që u dënuan me vdekje

Kanë qenë të famshme e të pushtetshme, por një fund tragjik, duke marrë damkën e tradhtares e armikes. Janë ekzekutuar në mënyrën më të egër mizore. “Tirana Observer” boton sot historitë e dhjetë grave që u ekzekutuan me prerje koke, djegie e pushkatim...

Al Kapone, Gangsteri i të gjithë gangsterëve

Hero gazetash? Biznesmen brilant? Vrasës i dhimbsur? Burrë i devotshëm në familje? I lindur më 17 janar 1899 në Bruklin të New Jork-ut, Alphonese Gabriel Capone i kishte të gjitha këto gjëra, por edhe asgjë prej tyre. Një njeri ...

James Buchanan

Kur ishte djalosh punoi në dyqanin e të atit dhe më vonë u diplomua në Dickinson College në Carlisle. Fillimisht e përjashtuan për sjellje të keqe nga kolegji, por u diplomua në 1809 me rezultate të shkëlqyera. Më vonë, studioi drejtësi dhe filloi...

Oscar Wilde, Profeti i Teprimit

Ky zotëri elegant, i dashuruar pas paradokseve, argëtohej duke skandalizuar shoqërinë e kohës së tij. Deri aty sa konsiderohej si “hero i së keqes”. Edhe sot, madje, liria e tij ekstreme dhe përçmimi ndaj mendimit të shumicës është një...

MUXHAHEDINET E INTERNETIT

Mustafa El Korshi, frymëzuesi i celulës së Ponte Felcinos në Itali, është njëri prej protagonistëve të neoterrorizmit. Një bir i zgjedhur dhe i vendosur për një lloj të ri lufte, i përzgjedhur dhe i hedhur në betejë nga ideologu më i madh...

Franklin D. Roosevelt

Franklin Delano Rusvelt ka qenë presidenti i 32-të-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ai u zgjodh për katër mandate, duke filluar nga viti 1933, 1937, 1941 dhe 1945. Ai vdiq para se të përfundonte mandatin e fundit. Është presidenti i vetëm amerikan që është zgjedhur për katër mandate radhazi...
Kryesore